Zprávy

Topolánek chce jít s programem vlády na klub ČSSD, KDU-ČSL a zelených

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) po dílčích úpravách schválil své programové prohlášení, s nímž v úterý požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Do té doby chce Topolánek o podpoře své vlády vyjednávat s poslanci všech stran kromě komunistů. V pátek předá dokument předsedovi dolní komory Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) tak, aby se s ním do hlasování mohli seznámit i další poslanci.

ODS nemá zajištěnou potřebnou většinu hlasů nutnou pro získání důvěry. Topolánek ale nepovažuje hlasování za předem prohrané a chystá se vysvětlit a obhajovat programové prohlášení před poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených. "Nepochybně se sejdu s představiteli KDU-ČSL a Strany zelených. Budu žádat jak klub ČSSD, tak frakci zelených a KDU-ČSL, aby mi umožnily začátkem příštího týdne ještě před projednáváním hlasováním o důvěře navštívit jejich klub," uvedl předseda vlády s tím, že poslancům se bude snažit vysvětlit, proč by vládu s tímto programem měli podpořit. "Nic speciálního nechystám," dodal.

Lidovci zřejmě nebudou hlasovat pro ani proti vládě a hlasování se nezúčastní. Zelení chtějí mimo některých programových bodů také záruku, že ODS neuzavře po říjnových senátních a komunálních volbách velkou koalici s ČSSD. Definitivně o svém postoji rozhodnou v sobotu. Topolánek zopakoval, že společné vládnutí se stranou Jiřího Paroubka je pro ODS nepřijatelné. "Uvnitř ODS neexistuje žádná poptávka po velké koalici," dodal místopředseda Petr Nečas.

Topolánkův tým hodlá vládnout do konce června, kdy by se měly uskutečnit předčasné volby. "V žádném případě to není programové prohlášení defenzivní, i v omezeném mandátu chceme realizovat celou řadu programových priorit a nastartovat některé procesy a změny, na nichž panuje shoda celého politického spektra," prohlásil Topolánek. Za klíčové body programu označil boj s korupcí, lepší hospodaření státu, změny v soudnictví, nastartování důchodové reformy, snahu maximálně čerpat prostředky z fondů EU nebo podporu vědy, výzkumu a vysokého školství. Dokument vychází z programové dohody občanských demokratů s lidovci a zelenými. Text je proto sice kompromisní, ale podle Topolánka obsahuje všechny hlavní priority ODS. Námitky proti programu by neměla mít ani ČSSD, soudí. Vláda se například zavazuje, že na veřejných vysokých školách nezavede školné, uzavře ratifikaci smlouvy s Vatikánem, nebude stavět další bloky elektrárny Temelín nebo zruší přestupkovou imunitu zákonodárců.

Jakl: Klaus by mohl iniciovat jednání o úřednické vládě a volbách

Pokud vláda Mirka Topolánka (ODS) nedostane příští týden důvěru ve sněmovně, mohl by prezident Václav Klaus iniciovat jednání politiků o vytvoření přechodné úřednické vlády a předčasných volbách. Tuto možnost ve vysílání stanice Český rozhlas - Rádio Česko nevyloučil tajemník prezidenta Ladislav Jakl. Sněmovna začne o důvěře Topolánkově vládě jednat v úterý. Zatím se zdá, že Topolánek se svým týmem ve sněmovně neuspěje. "Po této situaci by to zřejmě vyžadovalo nějaké aktivní přístupy (prezidenta) a nevylučoval bych tuto možnost," řekl Jakl na dotaz, zda by Klaus podnikal kroky vedoucí k úřednické vládě a k předčasným volbám. Současně Jakl uvedl, že nevěří tomu, že by Klaus jmenoval další vládu, která by se opírala o hlasy komunistů. Jakl soudí, že Klaus by po krachu Topolánkova projektu nedával jen tak někomu "bianco" pověření k sestavení další vlády. Chtěl by podle něj vědět, jakým způsobem bude konat.

O zrušení amerických víz pro nováčky EU se snaží i kongresmani

Američtí kongresmani Dennis Kucinich a John Schimkus se obrátí na ministryni zahraničí USA Condoleezzu Riceovou s výzvou, aby se administrativa zasadila o zařazení Čechů, Slováků a občanů dalších nových zemí Evropské unie ze střední Evropy a Pobaltí do bezvízového režimu. Členové Kongresu věří, že se k jejich iniciativě připojí i další poslanci a senátoři. Demokratický poslanec Kucinich na tiskové konferenci ve Washingtonu uvedl, že je třeba přesvědčovat členy Kongresu o tom, že nováčci EU podporují Spojené státy a že pro ně nepředstavují bezpečnostní riziko. "Nemá to nic společného s terorismem nebo imigrací," prohlásil. "Jde o cestování, byznys a přátelství. Nemůžeme to zastavit a nechat se zatáhnout do záměru vybudovat kolem Spojených států zeď. Nic dobrého by z toho pro nás nevzešlo," řekl Kucinich, jehož předkové přišli do USA z východní Evropy.

SB: Noví členové EU zanedbávají nápravu veřejných financí

Noví členové Evropské unie ze střední a východní Evropy včetně České republiky nevyužívají silného růstu svých ekonomik k prosazení zásadních reforem, které by napravily jejich veřejné finance. V těchto zemích také rostou inflační tlaky, což komplikuje vyhlídky přechodu národních měn na euro. Uvedla to v čtvrtletní zprávě o osmi postkomunistických zemích Světová banka. "Země EU-8 nevyužily adekvátně výhody příznivého růstu ke zpřísnění veřejných financí a k prosazení významných strukturálních reforem," konstatovala banka. "Bilance veřejných financí se tento rok v některých zemích zhoršují a rozpočtové plány na rok 2007 ukazují na pokračující laxnost," dodala banka. Výjimkou je podle ní jen Maďarsko, kde však byla situace již tak hrozivá, že vláda jinou alternativu než razantní zásah neměla. Přitom ekonomiky regionu letos zrychlují tempo růstu, hlavně díky rozšíření expanze na domácí poptávku. Silný růst by měla oblast zažívat nadále, až na určité ochlazení v Pobaltí a dočasný adaptační útlum v Maďarsku.

Banka upozornila na to, že reformy brzdí zejména politická nejistota. Vysoký stupeň roztříštěnosti politické scény nutí politické strany vytvářet křehké aliance, v nichž získávají vliv populisté. "To brzdí pokrok zbývající reformní agendy, komplikuje fiskální a makroekonomickou stabilizaci a zpožďuje přijetí eura ve všech zemích kromě Slovinska a snad Slovenska," uvedla banka. Situace se v tomto ohledu zhoršila i na Slovensku, kde voliči letos zavrhli reformně naladěnou vládu ve prospěch kabinetu, v němž dominuje levice a figurují v ní nacionální populisté. Slovensku banka nyní doporučuje, aby zavedlo věrohodný střednědobý rozpočtový rámec, který by byl v souladu s cíli plánu na snižování deficitu.

Vondra v OSN kritizoval Kubu, Bělorusko a Barmu za lidská práva

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra ve svém vystoupení v rozpravě Valného shromáždění OSN kritizoval Barmu, Bělorusko a Kubu kvůli porušování lidských práv. Vyjádřil se k terorismu, k chudobě a k jaderným programům Íránu a KLDR. Podpořil také kandidaturu lotyšské prezidentky Vairy Vikeové-Freibergové na post generálního tajemníka OSN a potvrdil, že se Praha uchází o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN na období 2008 až 2009.

Podle Vondry je smutnou ironií, že barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij je stále v domácím vězení i 15 let poté, co obdržela Nobelovu cenu za mír. Ministr poukázal i na to, že svět nemůže zůstat v poklidu, když představitelé kubánské demokratické opozice jsou vězněni a označováni za nepřátele státu. Je také třeba vyjádřit solidaritu, když prezidentský kandidát běloruských voleb Aljaksandr Kozulin je odsouzen do vězení za organizování protestů, dodal.

Za vhodnou nástupkyni Kofiho Annana, který ve funkci generálního tajemníka OSN na konci roku končí, označil lotyšskou prezidentku. Její kandidaturu předložily tři pobaltské státy - Lotyšsko, Estonsko a Litva. Podle Vondry jde o kandidátku s výbornými předpoklady. ČR ji podpoří, uvedl s tím, že tento post už dlouho nezastával nikdo z "našeho regionu".

Šéf české diplomacie kritizoval absenci podpory miliardám lidí v rozvojových zemích, kteří trpí hladem a nemocemi. Vyslovil rovněž obavy z terorismu. Za touto hrozbou podle něj často stojí islámští extremisté. Připomněl i nedávné páté výročí od teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, při nichž přišlo o život na 3000 lidí. Od atentátů se podle něj svět změnil a je třeba, aby se tomu přizpůsobila i OSN.

Vondra také uvedl, že ČR podporuje, aby byl obchod se zbraněmi pod přísnější kontrolou. Větším nebezpečím podle něj je možné rozšíření zbraní hromadného ničení. Praha podporuje aktivity Rady bezpečnosti OSN vůči KLDR a Íránu. Obě země by se měly zříci všech ambicí v otázce jaderného výzkumu, které by směřovaly mimo využití k mírovým účelům, dodal Vondra.

Poslancům se nelíbí Langerovy důvody k odvolání Randáka

Důvody, kterými ministr vnitra Ivan Langer (ODS) vysvětluje odvolání ředitele rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) Karla Randáka, jsou podle bezpečnostního výboru sněmovny nedostatečné. Langer před poslanci zopakoval, že jediným důvodem k odvolání Randáka byl plán vlády na sloučení obou civilních tajných služeb - rozvědky a kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služba - BIS) - do jednoho úřadu. "Takovému kroku musí předcházet změna zákonů, příprava novely struktury služeb a odborná diskuse," řekl po jednání výboru novinářům jeho předseda a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Vláda Randáka odvolala minulý týden, ředitelem rozvědky jmenovala současného šéfa kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služby - BIS) Jiřího Langa. Sociální demokraté ODS podezírají z toho, že Randáka odvolala z politických důvodů. Vláda Mirka Topolánka (ODS) podle nich navíc ohrozila bezpečnost země, když Randáka odvolala právě ve chvíli, kdy státu hrozí teroristický útok. Občanští demokraté tato nařčení odmítli a naopak obvinili socialisty z toho, že se snaží zneužít napjaté situace k politickým útokům.

Způsob, jakým byl Randák odvolán, se nelíbí ani poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Vláda podle ní neuvedla žádná konkrétní pochybení, ani jiné závažné důvody, které by ospravedlnily tak razantní krok. Kabinet, který ještě nedostal důvěru sněmovny, by podle ní měl takové personální zásahy dělat jen v případě, že je to nezbytně nutné. Systémové změny, kterými ODS odvolání vysvětluje, by podle ní měly být nejprve naplánovány a pak teprve provedeny.

Zástupce KDU-ČSL ve výboru Pavel Severa si naopak myslí, že se nic fatálního nestalo. "Jsem přesvědčen o tom dlouhodobě, že úřad nekonal úplně přesně to, co takový úřad konat měl, ale jestli to byla jen vina ředitele, nevím," řekl novinářům. Rozvědka podle něj překračovala své pravomoci tím, že se snažila působit i na území ČR, což jí prý podle zákona nepřísluší.

Výbor se v neveřejné části zasedání, kterého se kromě Langera účastnil i šéf BIS, zabýval také současnou bezpečnostní situací a protiteroristickými opatřeními. Poslanci se ale rozhodli, že tento bod nebudou veřejně komentovat. "Poslanci si to vyslechli, měli některé dotazy, které byly zodpovězeny, ale skutečně to nechceme komentovat, protože bychom mohli situaci zkomplikovat," řekl novinářům Bublan.

Šéf výboru Senátu má výhrady k postupu proti teroristické hrozbě

Vláda nezvolila nejlepší formy, jak informovat veřejnost o hrozbě teroristického útoku, míní předseda senátního výboru pro bezpečnost Josef Jařab (nestraník). Chybí mu dostatečná komunikace s oběma komorami parlamentu. Rozhodnutí ministerstva vnitra připadají Jařabovi podle zpráv, které má, "přinejmenším málo připravená". "Konkrétní informace nemáme. Nemám je ani jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost, a svým způsobem mě to znepokojuje," řekl Jařab ČTK. Premiér Mirek Topolánek (ODS) by měl podle něj záležitost více konzultovat s bezpečnostními výbory obou komor parlamentu zvláště kvůli tomu, že sněmovna se teprve formuje.

Postup vlády dosud nejvíce kritizovala ČSSD. Její předseda Jiří Paroubek si myslí, že před zasedáním vlády z konce minulého týdne se nejdřív měla sejít bezpečnostní rada státu. Také Jařab, kterého do Senátu nominovala ODA, si myslí, že by se bezpečnostní rada měla hrozbou více zabývat. Topolánek po jednání vlády k výhradám mimo jiné řekl, že opatření jsou opodstatněná; o situaci byli informováni mimo jiné šéfové obou komor parlamentu a šéf sněmovního bezpečnostního výboru.

Vláda navrhla odložení zákoníku práce, odbory nesouhlasí

Vláda navrhla o rok odložit účinnost nového zákoníku práce, který měl začít platit v lednu. Po schůzi kabinetu to novinářům oznámil premiér Mirek Topolánek. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha to je krok k narušení sociálního smíru a ohrožuje postavení zaměstnanců v Česku. Odbory již dříve uvedly, že jsou připraveny zabránit změně či zrušení pracovního kodexu všemi svými prostředky. Odborový svaz KOVO hrozil důraznými protesty.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas považuje nový zákoník za "problematičtější, než se původně zdálo". Z podrobných právních analýz podle něj vyplývá to, že obsahuje sporná ustanovení. "První legislativní analýzy, zahájené ještě před mým příchodem na ministerstvo, ukázaly, že ve čtyřech okruzích by mohl být zákoník v konfliktu s Ústavou," řekl ministr. Podle něj je pracovní kodex nejspíš v rozporu i s dalšími zákony. Roční odklad by měl umožnit nejvýznamnější nedostatky odstranit, uvedl ministr. Na úpravách by se podle něj měla vláda dohodnout se zaměstnavateli a odbory. "Zásadní změny v zákoníku složení sněmovny neumožňuje," zdůraznil Nečas.

Podle Štěcha kabinet nekomunikoval se svými sociálními partnery. Odbory se proto obrátí na politické strany s požadavkem, aby odložení zákoníku práce ani změny v něm nepřipustily. Štěch vidí v chování vlády tlak podnikatelské lobby. Podnikatelé odložení normy vítají. "Rozhodně takový postup doporučuji a uvítal bych, kdyby byl skutečně naplněn," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Obává se ale, že rozložení sil ve sněmovně a současná nálada není příliš nakloněna takové opatření přijmout. Odložení platnosti zákoníku práce o rok nebo o dva roky požadoval Svaz průmyslu a dopravy. "Úprava, kterou navrhla a prosadila minulá vláda, je podobný legislativní zmetek jako silniční zákon. Je protiústavní a pokud nedojde k její změně, bude mít silně negativní ekonomické dopady," míní generální ředitel svazu Zdeněk Liška.

Zákoník prosadila těsně před volbami ČSSD s komunisty; ODS je od začátku proti. Soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

ÚS zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích

Ústavní soud zrušil některá ustanovení zákona o neziskových nemocnicích, která podle něj byla v rozporu s ústavou. Vyhověl tak stížnosti senátorů ODS, podle nichž zákon zasahoval do práva na samosprávu a práva vlastnit a nakládat s majetkem obcí, krajů a soukromých subjektů. Zřizovatelé zhruba 140 nemocnic uvedených v příloze zákona je tak nemusejí ke 28. listopadu přeměnit na veřejná nezisková zařízení.

Napadený zákon znamená zásadní průlom do působnosti územně správních celků v oblasti zdravotnictví a nezávisle na vůli těchto celků mění právní formu zdravotnických zařízení a podrobuje je řídící pravomoci ministerstva zdravotnictví, řekla soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková. Zákonodárce ale nevysvětlil nutnost takového zásahu. Zákon o neziskových nemocnicích schválila Poslanecká sněmovna ještě před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM přes odpor Senátu a prezidentského veta.

Úřad pro zastupování státu podal dovolání ve sporu o katedrálu svatého Víta

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti verdiktu, který definitivně přiřkl katedrálu svatého Víta církvi. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Izabela Noveská. O vlastnictví katedrály rozhodl pražský městský soud v polovině června, pravomocný verdikt padl po více než 13 letech sporu. Úřad podle Noveské zároveň podal žalobu pro zmatečnost předchozího rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který městský soud potvrdil.

Soudci při rozhodování dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo. Právnička státního úřadu Milada Šípková u soudu namítala, že soud se neměl žalobou církve vůbec zabývat. Církev totiž na stát podala určovací, nikoliv restituční žalobu. Žalobu podle restitučních zákonů však ani podat nemohla, neboť to může učinit pouze fyzická osoba. Církev podle Šípkové měla více tlačit na zákonodárný sbor, aby odčinil křivdy, které na ní byly spáchány. Dovolání k Nejvyššímu soudu úřad pro zastupování státu avizoval již před dvěma měsíci.

Katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem patří Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí připadla Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadá celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých. Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi počátkem září. V chrámu se od té doby vybírá zvláštní vstupné, placená část se podstatně zvýšila. Zdarma je možné prohlížet si interiér jen ze vstupního prostoru.

Státní zástupkyně obžalovala exposlance Doležala kvůli korupci

Případ exposlance Vladimíra Doležala (ODS) a radního Prahy 10 Tomáše Hrdličky (ODS) se dostal k soudu. Státní zástupkyně oba muže obžalovala z korupce. "Obžaloba dorazila v úterý odpoledne," řekl ČTK místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Michal Vacek. Doležal i Hrdlička obvinění od počátku odmítají, na policii ale vypovídat nechtěli. Doležal byl obviněn počátkem ledna z pomoci k přijímání úplatku. Policie se zahájením stíhání čekala na souhlas sněmovny, která Doležala zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal se kvůli kauze vzdal poslaneckého mandátu, aby nevrhal negativní světlo na ODS. Před časem opustil i stranu.

Policie Doležala podezírá z toho, že žádal od podnikatelů pro radního Hrdličku 800.000 korun. Podle Doležalova obhájce Miloše Červinky se inkriminovaná schůzka s podnikateli odehrála v listopadu 2004. Hrdlička je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části. Peníze měly podle policie rozhodnutí komise zvrátit. Také Hrdlička trvá na své nevině. Jeho advokát Vít Široký již dříve ČTK řekl, že Hrdlička na předloňské schůzce s podnikateli žádná slova o úplatku neslyšel. Schůzku patrně nahrávala policie, mikrofon měl pravděpodobně jeden ze zúčastněných podnikatelů.

Pospíšil dostal na věznice jen 30 milionů

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) neuspěl u vlády se žádostí o dodatečných 120 milionů korun na opravy věznic. Kabinet rozhodl s ohledem na napjatý rozpočet dát na opravy pouze čtvrtinu z požadované sumy. "I za to jsme rádi, 30 milionů korun použijeme na investice," řekl Pospíšil ČTK. Příští týden se chce ministr setkat s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Luďkem Kulou, aby přesně určili, kde je 30 milionů nejpotřebnějších. Peníze podle Pospíšila půjdou buď na zvýšení ostrahy věznic nebo na rozšíření věznice v areálu bývalé raketové základny v Rapoticích na Třebíčsku. Kapacita věznice je nyní 500 odsouzených.

Novým ředitelem NBÚ se stane Dušan Navrátil

Novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se stane Dušan Navrátil, který dosud působil jako náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). O jmenování Navrátila rozhodla vláda poté, co nominaci projednala ve sněmovním branném výboru. Novinářům to oznámil premiér Mirek Topolánek (ODS). Navrátil v čele úřadu nahrazuje Petra Hostka, který nedávno odstoupil na vlastní žádost. Do kontrarozvědky Navrátil nastoupil v roce 1999. Předtím byl náměstkem právě na NBÚ.

Vláda schválila transformaci Letiště Praha na akciovou společnost

Vláda schválila transformaci státního podniku Letiště Praha na akciovou společnost. Přeměna by měla být dokončena tak, aby ve druhém pololetí příštího roku byla firma připravena na případnou privatizaci. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl premiér Mirek Topolánek. Firma, která provozuje letiště v Ruzyni, je podle Topolánka jedním z podniků, u nichž ODS před volbami deklarovala, že je chce připravit k prodeji. Připustil, že existuje řada problémů, které mohou případnou transformaci zkomplikovat. Ty však neupřesnil.

"Ta privatizace nemůže být zahájena dříve než v druhé polovině příštího roku, a proto nikdo při naprosto průhledném a transparentním procesu nemohl předpokládat, že by příjmy z této privatizace mohly být začleněny do rozpočtu příštího roku," uvedl Topolánek v reakci na nedávné vyjádření předsedy opoziční ČSSD Jiřího Paroubka. Ten chtěl výnosem z prodeje akcií letiště nahradit ve státním rozpočtu pro příští rok příjem z chystaného prodeje akcií ČEZ, se kterým ČSSD nesouhlasí.

Soud vrátil ÚOHS verdikt o kartelu benzínek s pokutou 313 milionů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí znovu posoudit kartel šesti českých prodejců pohonných hmot z roku 2001 i pokutu 313 milionů korun, kterou jim udělil. Brněnský krajský soud vyhověl žalobě firem proti původnímu rozhodnutí ÚOHS. Některé z námitek společností uznal tříčlenný senát jako důvodné, v rozhodování úřadu navíc našel procesní chyby, řekl ČTK soudce Jaroslav Tesák.

Šestici firem potrestal antimonopolní úřad za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95. Skokové zdražení zhruba o korunu provedly firmy v květnu 2001 a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Společnosti tak podle ÚOHS vyloučily konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc. Podle tehdejšího předsedy úřadu Josefa Bednáře byl odhadovaný zisk na růstu marže několik set milionů korun. Kartelovou dohodu prý dokazovalo současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle zástupců společností však rychlost reakce na změny cen není ničím výjimečným. Jde o takzvané cenové následování, které evropské země běžně akceptují, uvedl dříve právní zástupce Benziny Robert Pelikán.

Firmy se proti původnímu rozhodnutí odvolaly, úřad ale kartel i výši pokut potvrdil. Společnosti se obrátily na soud, mnohamilionové sankce ale musely podle zákona uhradit. Agip zaplatil 20 milionů, ConocoPhillips 22 milionů, Aral 40 milionů, OMV 68 milionů, Shell 65 milionů a největší Benzina 98 milionů korun. Poslední z firem pak ale kvůli své finanční situaci dostala peníze zpět s tím, že úřad počká na rozhodnutí soudu.

Soud: Brno pochybilo, tendr k opravě vily Tugendhat není v pořádku

Brněnský magistrát pochybil ve výběrovém řízení na projektovou dokumentaci k rekonstrukci vily Tugendhat, z tendru měl kvůli nesplnění požadavků vyřadit vítězné sdružení firem, což neučinil. Krajský soud v Brně ve středu zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nichž byla soutěž v pořádku. Vyhověl tak žalobě tří architektů, kteří ve výběrovém řízení skončili druzí. ÚOHS se teď musí tendrem zabývat znovu.

Vila, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1994 patří městu, čeká na generální opravu několik let. Architekti Ludvík Grym, Jan Sapák a Jindřich Škrabal u ÚOHS požadovali vyřazení vítězného sdružení firem Omnia, Archatt a Archteam z výběrového řízení. Společnosti neměly v obchodním rejstříku zapsány činnosti, které by jim umožňovaly projekt připravit. Potřebné kvalifikační předpoklady prokázali pouze subdodavatelé, které si společnosti najaly. Antimonopolní úřad návrh dvakrát zamítl. Vyhodnocení zakázky podle něj bylo v souladu se zákonem, protože stačí, když firma doloží kvalifikační předpoklady svého subdodavatele. V daném případě tedy nebyl důvod vybraného uchazeče ze soutěže vyloučit, míní ÚOHS.

To právní zástupce architektů Petr Schlesinger odmítá. Podle něj porušily zákon radnice i antimonopolní úřad. Senát krajského soudu to ve středu potvrdil. "Sdružení firem nemá právní subjektivitu, každý člen vystupuje sám za sebe. Proto je nezbytné, aby každý z nich sám předložil osvědčení o autorizaci," uvedl soudce Jaroslav Tesák.

Šéf Primy Martin Dvořák byl odvolán, nahradí jej Česnavičius

Dozorčí rada společnosti FTV Prima Holding odvolala generálního ředitele Primy Martina Dvořáka. Jeho nástupcem bude letos jednatřicetiletý Aleksandras Česnavičius. ČTK to sdělila mluvčí Primy Jana Malíková. Dvořák vedl televizi od podzimu 2000. Dozorčí rada zároveň rozhodla o jmenování Martina Valkoviče do funkce finančního ředitele, v níž nahradí Andrease Walkera. O výměně Dvořáka Česnavičiusem spekulovala média již dříve, podle nich měl Dvořák po odchodu z místa generálního ředitele vykonávat právě funkci finančního ředitele.

Archeologové našli v centru Ústí nad Labem kosti mamuta

Kosti mamuta srstnatého objevili archeologové při vykopávkách v centru Ústí nad Labem. Jde o několik úlomků pánve, informoval ČTK paleontolog Martin Holub, který v úterý určil původ kostí. Podle něj je podobný nález na severu Čech ojedinělý. Vědci zatím nedokážou říci, jak bylo zvíře velké a jak se do Ústí dostalo. Mamuta možná zabili lovci. "Kosti mamuta se totiž našly spolu s ostatky tura či koně. Kdyby zvíře zemřelo přirozenou smrtí, kosti by ležely spíše osamoceně," uvedl Holub.

Nález mamutích kostí pravděpodobně souvisí se sídlištěm pravěkých lovců, kteří před 20.000 až 30.000 lety ve starší době kamenné sídlili v údolí řeky Bíliny u Stadic na Ústecku. Na začátku 90. let tu archeologové našli kosti mamuta, nosorožce, vlka a dalších zvířat. Holub uvedl, že nyní čeká na další nálezy při podrobnějším průzkumu. "Mohly by se tu nalézt další kosti, které nám pomohou určit počet mamutů, jejich stáří, velikost a pohlaví," uvedl paleontolog.

Mamuti srstnatí se do Ústí nad Labem nejspíše dostali podél toku Labe. Zvířata byla v kohoutku vysoká dva až 2,8 metru, měla metr dlouhou srst a vážila až 4,5 tuny. Při lovu mamutů lidé využívali různých lstí a pastí. Zvíře zahnali ze srázu, do bažiny nebo uzavřeného údolí a tam jej zabili. Část masa snědli hned, část usušili, vyudili nebo uložili do zásobních jam. Nález ostatků mamuta podle archeologů významně posouvá počátek osídlení Ústí nad Labem. Na místě vykopávek, kde v budoucnu vznikne obchodní centrum Palác Zdar, vědci již objevili tzn. neolitický rondel, tedy svatyni z mladší doby kamenné. Archeologové nyní doufají, že se jim podaří objevit nástroje nebo předměty pravěkých lidí ze starší doby kamenné.

Šéfové souborů ND žádají premiéra o řešení situace v divadle

Šéfové tří uměleckých souborů Národního divadla napsali premiérovi Mirku Topolánkovi otevřený dopis. Žádají ho v něm, aby se vložil do situace, která v divadle nastala odvoláním ředitele Daniela Dvořáka. Považují toto odvolání stále za nezdůvodněné. "Věříme, že se svou autoritou zasadíte o to, aby tato záležitost byla uvedena do pořádku a aby se pro příště takto nezacházelo s čelními představiteli našich národních kulturních institucí," napsali Topolánkovi Michal Dočekal, Jiří Nekvasil a Petr Zuska. Ministr Martin Štěpánek, který Dvořáka odvolal ihned po svém nástupu do funkce, podle nich o tomto kroku informuje neúplně a zkresleně.

Štěpánek se odvolává na výsledky kontroly ministerstva kultury. Šéfové souborů píšou, že divadlo se proti některým závěrům zprávy ohradilo, tyto námitky pak ministerstvo akceptovalo. "Národní divadlo pak vypracovalo seznam opatření, jež přijalo k odstranění nedostatků. Tyto ministerstvo kultury přijalo a Národní divadlo realizovalo. Bývalý ministr kultury pan Vítězslav Jandák se pak rozhodl 'potrestat' ředitele Národního divadla nepřiznáním ročních odměn. Tím je i z právního hlediska přece celá záležitost uzavřena," uvádějí v dopise. Odvolání Dvořáka je pak podle nich druhý trest za stejná, formální pochybení, která navíc "jsou ve výsledku dílčími chybami konkrétních pracovníků, a nikoliv chybou řízení". Následná finanční kontrola konstatovala, že za stejné období je účetnictví bez závad," uvedli pisatelé.

Pražská zoo vrátí do volné přírody dalšího koně Převalského

Klisna koně Převalského Irena je dalším z ohrožených druhů zvířat, které se díky pražské zoologické zahradě vrátí zpět do svého přirozeného prostředí. Irena se z chovné stanice v Dolním Dobřejově vydá do Mongolska, země svých předků. Nejprve ale kvůli aklimatizaci nějakou dobu stráví v přírodní rezervaci Askania Nova na Ukrajině. Návrat koně do Asie je součástí projektu Pomůžete nám zpátky do přírody, řekl novinářům ředitel pražské zoo Petr Fejk.

Ze sportu

Bývalý sportovní ředitel fotbalové Viktorie Žižkov Ivan Horník dostal definitivně za korupci sedmiměsíční podmínku s pětiletou zkušební dobou, navíc i zákaz činnosti na deset let a pokutu 900.000 korun. Pokud ji nezaplatí, půjde na pět měsíců do vězení. V odvolacím jednání o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Potvrdil tak březnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3, podle kterého Horník nabízel úplatky rozhodčím a delegátům fotbalového svazu. Chtěl, aby ovlivňovali zápasy ve prospěch žižkovského klubu.

Fotbalisté Sigmy Olomouc skončili v Poháru ČMFS ve 3. kole. Poslední tým prvoligové tabulky vypadl na penalty na trávníku druholigové Opavy. Té Kolínek nejprve minutu před koncem zajistil remízu 1:1 a pak rozhodl i penaltový rozstřel.

Pro českou tenistku Lucii Šafářovou skončil turnaj v Soulu už i ve čtyřhře. S polskou spoluhráčkou Martou Domachowskou ve středu ve dvou setech podlehly v prvním kole japonsko-americké dvojici Akiko Morigamiová, Meilen Tuová 4:6 a 2:6.

Po úspěšném daviscupovém vystoupení se Tomáši Berdychovi daří i na turnaji ATP v Bombaji. Třináctý tenista světového žebříčku ve středu porazil Poláka Lukasze Kubota dvakrát 6:2 za hodinu a osm minut. Roli třetího nasazeného hráče na podniku s dotací 380.000 dolarů bude nyní Berdych hájit proti Simonu Greulovi z Německa, s nímž se stejně jako s Kubotem utká na okruhu ATP poprvé v kariéře.

Česká tenistka Květa Peschkeová se stala první čtvrtfinalistkou štědře dotovaného turnaje v Lucemburku. Nedávná finalistka smíšené čtyřhry z US Open a čerstvá mistryně republiky v soutěži družstev ve středu v druhém kole porazila italskou soupeřku z kvalifikace Karin Knappovou.

Ostravským volejbalistům se premiéra v Lize mistrů nepovedla. Český šampion podle očekávání v prvním utkání skupiny D neuspěl na hřišti favorizovaného Panathinaikosu Atény, kterému podlehl 0:3. Druhý zápas sehrají Ostravané za týden doma proti německému Friedrichshafenu.

Počasí

Ve čtvrtek meteorologové čekají oblačno, přechodně polojasno, místy, zejména na Moravě a ve Slezsku s deštěm nebo přeháňkami. Teploty vystoupí maximálně na 17 až 21, na jihovýchodě až na 23 stupňů, na horách bude kolem 15 stupňů Celsia.