Zprávy

Politici a novináři jsou prý odposloucháváni kvůli tzv. Kubiceho zprávě

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) podezřívá minulou vládu Jiřího Paroubka (ČSSD), že mohla využívat odposlechy k "fízlování" svých politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. Hovory asi dvaceti politiků a novinářů měly být údajně odposlouchávány kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. "Dnešního dne (tj. ve středu) jsem i já obdržel informaci, že v souvislosti s takzvaným únikem Kubiceho zprávy může být odposloucháváno zhruba dvacet ústavních činitelů a novinářů," prohlásil ministr vnitra Ivan Langer na tiskové konferenci po zasedání vlády. "Jde o vážné podezření na skandál, který - obávám se - nemá v novodobých dějinách České republiky obdoby," tvrdí ministr vnitra, který kvůli tomu neodletěl na setkání ministrů vnitra do Helsinek.

"Je to dračí vejce minulé vlády a minulého ministra vnitra," prohlásil premiér Topolánek. Expremiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za hnusnou lež. "Je to v pravomoci soudce a státního zástupce, nicméně to, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem," dodal Topolánek. "Pokud se náhodou ukáže, že seznam odposlouchávaných ústavních činitelů je jednobarevný, půjde evidentně o způsob, jak získat záminku pro odposlechy lidí nepohodlných bývalé vládě," uvedl vicepremiér Petr Nečas.

Podle internetového serveru Aktuálně.cz ministři disponují informací, podle níž příkaz k odposlechům vydala Inspekce ministra vnitra, která vyšetřuje úniky Kubiceho zprávy. Mezi monitorovanými hovory jsou podle serveru i ty z telefonů ministra vnitra Langera, poslance ODS Jana Vidíma a policisty Kubiceho. Podle Langera existuje podezření, že mohou být odposlouchávány některé prostory například v Poslanecké sněmovně, na ministerstvu vnitra či v Českém rozhlase, ale i některé soukromé prostory.

Paroubek označil Langera za lháře a vyzval ho k demisi. Podle bývalého premiéra je skandální, aby ministrem vnitra byl v demokratické zemi člověk, který "hrubě zneužívá svého postavení k nehoráznému očerňování politických oponentů". Také bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) považuje informace o odposleších za nesmyslná a absurdní.

Langer po jednání kabinetu zdůraznil, že jenom to, že je někdo novinář, člen vlády nebo parlamentu, neznamená, že má nárok na výlučné postavení v okamžiku, kdy je orgány činné v trestním řízení podezřívají ze spáchání trestného činu. Aby se nicméně vyvrátily spekulace, že odposlechy byly nasazeny z politických důvodů, je třeba podle ministra postupovat naprosto otevřeně - tedy zveřejnit seznam odposlouchávaných osob i prostorů a také to, kdo monitorování nařídil a proč.

Informaci se prý Langer dozvěděl ve středu ráno z novinářských kruhů. Původně nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván. Signály o odposleších ústavních činitelů a novinářů podle redaktora veřejnoprávní stanice obsahuje zpráva nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Vesecká nechá prověřit postup policie, Inspekce ministra vnitra i státních zástupců při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Chce tak zjistit, zda nebyl porušen zákon. Vesecká to uvedla na společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Ivanem Langrem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Ministerstvo zahraničí doporučuje zvážit cesty do Thajska

Podle ministerstva zahraničních věcí mají čeští občané zvážit nutnost cesty do Thajska. "V souvislosti s posledním vývojem v Thajsku ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, aby nutnost cesty do země zvážili až do doby, než se situace vyjasní," řekla ČTK Petra Klobušiaková. "Čeští občané, kteří se již v Thajsku nacházejí, mohou kontaktovat velvyslanectví v Bangkoku telefonicky nebo e-mailem a nahlásit své kontaktní údaje," dodala. Aktuální informace o situaci v zemi mohou občané získat na českém velvyslanectví v Bangkoku na tel. 006622553027 nebo emailem: bangkok@embassy.mzv.cz.

Poslední úpravy programového prohlášení provede vláda v pondělí

V pondělí na zasedání v Kolodějích chce vláda občanských demokratů uzavřít práci na programovém prohlášení, se kterým 4. října předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry. Základní verzi dokumentu si ze středečního zasedání menšinového kabinetu Mirka Topolánka odnesli ministři k poslednímu kolu připomínek. Odevzdat je mají ministerskému předsedovi nejpozději do pátečního večera. Dokument podle vicepremiéra Petra Nečase navazuje na programovou část dohody, kterou ODS v létě uzavřela s lidovci a zelenými. Obsahuje podle něj "všechny klíčové závazky obsažené v trojkoaliční dohodě" a všechny klíčové politické přísliby občanských demokratů. Na rozdíl od dokumentu, podle kterého chtěla ODS vládnout ve spolupráci s KDU-ČSL a zelenými, je programové prohlášení limitováno slibem, že ODS povede zemi pouze do předčasných voleb.

Na prostudování programového prohlášení budou mít poslanci týden. Zelení už oznámili, za jakých okolností vládu podpoří. Vedle několika programových požadavků chtějí hlavně slib, že po komunálních volbách ODS nevstoupí do vládní spolupráce se sociálními demokraty. Další spojenci nejsilnější parlamentní strany - křesťanští demokraté čekají s vyjádřením o případné podpoře na podobu dokumentu. I kdyby však získala ODS na svou stranu všechny poslance těchto dvou stran, na získání důvěry ve sněmovně to stačit nebude. Opoziční levice má sto hlasů stejně jako ODS, lidovci a zelení.

Vicepremiér Nečas na tiskové konferenci mírnil vyjádření, podle kterého chtějí zůstat občanští demokraté u vlády i bez získání důvěry. Topolánkův výrok, že existuje výklad ústavy, podle kterého by k vládě mohlo stačit pouze sto hlasů, byl podle něj vytržen z kontextu. Konstatoval ale, že ústava je poměrně nový dokument a stále je možné přicházet s novými interpretacemi.

ČSSD: Topolánek musí před hlasováním o důvěře objasnit kauzu VAE

Sociální demokraté chtějí, aby předseda vlády Mirek Topolánek před sněmovním hlasováním o důvěře objasnil okolnosti svého podnikání ve společnosti VAE. ČSSD ve středu také vládu ODS vyzvala, aby neobcházela ústavu a parlamentní demokracii tím, že hledá nestandardní kroky, jak ve vládě setrvat. Nejsilnější opoziční strana proto chce, aby se k celé záležitosti vyslovil prezident republiky Václav Klaus.

Topolánek před několika dny uvedl, že je připraven vládnout i v případě, kdy jeho kabinet nezíská důvěru poslanců, a to nejméně do konce října. Podle něj je otázkou, zda vláda dostane sto hlasů, či nikoli. "Pokud ano, je zde ústavní výklad, že nemusíme podat demisi. Pokud nedostaneme ani sto hlasů, je otázka, kdy podáme demisi, kdy ji prezident přijme, jestli před nadcházejícími (senátními a komunálními) volbami, nebo po volbách. To jsou ale všechno otázky na prezidenta, ne na mě," řekl.

"Já bych řekl, že tohle prohlášení znamená porušení jednoho ze základních článků ústavy, ve kterém se říká, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně," prohlásil na středeční tiskové konferenci místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dodal, že k celé záležitosti by se měl vyslovit prezident republiky Václav Klaus a podle svých vlastních možností této situaci také čelit. Sociální demokraté Toplánka vyzvali, aby o důvěru své vlády ve sněmovně požádal řádným způsobem. Ještě před hlasováním chce ale ČSSD slyšet odpovědi na otázky souvisejí s krachem společnosti VAE, ve které byl Topolánek společníkem.

Náměstek Pojar: Protiraketová základna by měla být rozdělena

Zvažovaná protiraketová základna USA v Evropě by měla být podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara rozdělena, aby její části mohly být vybudovány ve více zemích v zájmu společné obrany. Pojar to ve středu řekl senátorům z výboru pro zahraničí a obranu. "Čím méně zemí do toho bude zapojeno, tím je menší pravděpodobnost, že společná obrana vznikne," uvedl Pojar při veřejné části jednání výboru. Připomněl, že ve hře o umístění základny jsou lokality v Česku a v Polsku. Základna by sloužila k zachycení a zničení případných nepřátelských raket vypálených zejména z Íránu. Měla by se skládat z radarové a raketové části. Není vyloučeno, že jedna část může být v Česku a druhá v Polsku. Pojar předpokládá, že varianty možného řešení dostane americký ministr obrany Donald Rumsfeld na stůl do konce září. Konkrétní žádost by pak mohla americká strana vznést v následujících týdnech, míní náměstek. Žádná vlastní jednání, jak by to mělo dopadnout, podle něj ministerstvo zahraničí ani obrany nevedlo.

Český velvyslanec v NATO Štefan Füle před časem uvedl, že rozhodnutí o nejvhodnějším umístění americké protiraketové základny ve střední Evropě patrně USA odloží až na dobu po listopadovém summitu NATO v Rize. Aliance počátkem května z tajné zprávy vojenských expertů zveřejnila závěry, že Evropa čelí rostoucí hrozbě útoku raket dlouhého doletu. Podle ní by bylo technicky proveditelné vytvořit alianční protiraketový deštník, který by pomohl Evropu ochránit. Podle Füleho není "žádného sporu o spojitosti mezi už realizovaným americkým systémem a zvažovaným aliančním". Američané již mají podobné základny například na Aljašce nebo na Marshallových ostrovech. Umístění americké základny v Česku podporuje současná vláda ODS, proti jsou komunisté a také sociální demokraté. Podle průzkumů veřejného mínění si většina Čechů i Poláků základnu na svém území nepřeje. Polští politici navzdory tomu se základnou vesměs souhlasí.

Penze se v lednu zvýší průměrně o 500 korun

Důchody se v lednu zvýší o 6,2 procenta, tedy průměrně asi o 500 korun. Rozhodla o tom vláda. Průměrná starobní penze se od ledna zvedne z nynějších 8190 na 8690 korun. Růst penzí si vyžádá zhruba 16,9 miliardy korun navíc. Návrh na zvýšení penzí předložil vládě ministr práce Petr Nečas (ODS). Stejné zvýšení starobních, invalidních a pozůstalostních penzí navrhoval i jeho předchůdce Zdeněk Škromach (ČSSD). Nyní průměrný důchod činí asi 40,9 procenta průměrné mzdy. Od ledna by to mělo být 41,2 procenta. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu by v příštím roce měla dosáhnout 109,1 procenta reálné hodnoty starobního důchodu z roku 1989. Letos se rovná asi 106 procentům.

Český premiér i opozice odmítli německé Centrum proti vyháněním

Premiér Mirek Topolánek považuje snahy o vybudování Centra proti vyháněním v Německu za škodlivé. Hodlá postoj Česka koordinovat s Polskem, které je největším odpůrcem zřízení centra. "Snahy o vybudování takzvaného Centra proti vyháněním považuji za kontraproduktivní, škodící současným česko-německým vztahům, neprospívající evropské integraci ani atmosféře ve střední Evropě," sdělil Topolánek ČTK.

Před svojí středeční cestou do Německa odmítl projekt Svazu vyhnanců také Topolánkův největší rival a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Polsko vystupuje ostře proti myšlence centra, které podle něj relativizuje německou vinu na zločinech spáchaných za druhé světové války. Tuto debatu opětovně rozvířila v srpnu otevřená výstava Vynucené cesty uspořádaná Svazem vyhnanců. "Myslím, že každá česká vláda bude usilovat o úzké vztahy s Varšavou bez ohledu na to, co si myslí o tamní vnitřní politice," prohlásil Paroubek.

Středisko připomínající nucené exody 20. století v pondělí znovu podpořila německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla, že nepovažuje vysídlování za překonanou událost a vyzvala ke zřízení náležitého místa v Berlíně, které bude "viditelným znamením" proti vysídlování. Konzervativní CDU Angely Merkelové plány Svazu vyhnanců na otevření centra připomínajícího 12,5 milionu etnických Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit území Polska, Československa i jiných států, dlouho podporuje.

Kambodžský král dostal pražské občanství a poklonil se Husovi

Kambodžský král Norodom Sihamoni ve středu dostal čestné občanství Prahy, města, ve kterém strávil část svého dětství a mládí. Stal se prvním králem, který je držitelem titulu udíleného městem. Předtím, než dostal od pražského primátora Pavla Béma na Staroměstské radnici symbolický klíč k městu, prohlédl si král orloj a položil věnec k pomníku Jana Husa.

Čestné občanství dostalo za 160 let jeho udílení mnoho měšťanů, vědců, umělců, politiků i prezidentů, ale král mezi nimi dosud nebyl. "Je to symbolem změny myšlení Středoevropanů, kteří začínají jinak nahlížet na monarchii. Dynastický systém nemusí nutně být nedemokratický. Má v sobě nadstranickost, stálost i silné morální lidské hodnoty," řekl králi pražský primátor. "Důležitější než věci politické a globální je lidská blízkost, přátelství a blízkost duchovní. Najdeme málo příkladů, kdy čestný občan našeho města má tak blízko k Pražanům," doplnil Bém. Dodal, že ještě nikdy se při udílení tohoto titulu nesetkal s tak širokou podporou a odezvou obyvatel města.

Při své korunovaci před dvěma lety král vyjádřil naději v to, že Pražané jsou hrdí na to, že se pražský student stal králem. "Dnes jako pražský primátor mohu říci: Ano, Pražané jsou na to hrdi," řekl Bém. Král ve středu ukončil oficiálnější část své návštěvy České republiky a v dalších dnech se pravděpodobně mimo jiné setká se svými přáteli z dob pobytu v bývalém Československu.

Vláda odvolala šéfa rozvědky Randáka, chce jednu tajnou službu

Vláda ve středu odvolala z funkce ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, jejím novým šéfem jmenovala současného ředitele kontrarozvědky Jiřího Langa. Rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) má za úkol sbírat informace v zahraničí a spadá pod ministerstvo vnitra. Důvodem odvolání Randáka je pravděpodobně zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku - Bezpečnostní informační službu (BIS), do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu.

Ministři chtějí do 31. října připravit novou podobu tajných služeb. Právě ODS již delší dobu prosazuje koncepci, podle které by měly v Česku fungovat jen dvě služby, vojenská a civilní, které by zahrnovaly zpravodajskou práci doma i v zahraničí. Podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) by také v budoucnu měly všechny služby podléhat parlamentní kontrole. Právě rozvědka byla jedinou službou, která neměla svůj kontrolní parlamentní orgán. Dalším argumentem pro středeční rozhodnutí je podle Langera hledání co nejkvalitnější podoby služeb, které budou úspěšně bojovat s terorismem a lépe zacházet s lidskými i finančními zdroji.

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) považuje důvody odvolání Randáka za scestné. "Chce to naprosto jiný postup, než jaký byl zvolen. Ten, kdo tomu nerozumí, tak by to neměl dělat," řekl Bublan, který je ve sněmovně předsedou bezpečnostního výboru. "Vidím za tím snahu odvolat člověka, který se zdál asi nepohodlným. S politikou a ČSSD neměl nikdy nic společného," hájil Randáka. Uvedl, že odvolaný šéf měl mezinárodní kredit a jeho odchod nyní může poškodit práci tajných služeb, protože jejich kooperace je založena na důvěře. "Pan Randák byl vysoce hodnocen i ve Spojených státech. Je to krok velmi neuvážený a ryze politický," dodal Bublan.

Randák ČTK řekl, že mu záměr vlády oznámil nový ministr vnitra ve středu ráno. Podle jeho názoru není sloučení služeb šťastným krokem. "Práce je natolik odlišná, že prostě nejde sloučit," soudí Randák. Světový trend je podle něj úplně opačný. "Sloučení odlišných služeb je jen vnější skořápka a služby stejně fungují nezávisle na sobě," řekl bývalý ředitel. Zda tento krok ohrozí práci rozvědky a její akce v zahraničí, prý závisí na přístupu nového ředitele. "Záleží, zda se bude snažit integrovat způsoby práce kontrarozvědky do rozvědné práce. Pokud ano, tak to práci poškodí," řekl Randák.

Bývalý šéf ÚZSI zatím neví, co bude dělat. Langer mu navrhl, aby sám přišel s představou, kde by chtěl nadále pracovat. "Nechal jsem si čas na rozmyšlenou, ale rozhodně na to budu reagovat," řekl ČTK Randák. Již dříve odmítl spekulace, že udržoval kontakty s politiky ČSSD, což bylo podle některých médií dalším důvodem jeho odvolání.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že vláda, která ještě nezískala důvěru parlamentu, činí zásadní kroky ovlivňující bezpečnost země. Podle ČSSD jde o součást promyšleného plánu na ovládnutí informačních toků. ODS tak údajně chce ještě před hlasováním o důvěře získat monopol na zpravodajské zdroje, aniž to konzultovala v parlamentních výborech.

Podle experta na zpravodajskou práci je záměrem vlády postupně vytvářet struktury a vztahy, které později umožní reálné sloučení služeb. O takovém kroku ale musí rozhodnout parlament schválením nového zákona o zpravodajských službách. Podobný krok se nedávno uskutečnil také v resortu obrany, kde se sloučily dvě vojenské tajné služby - Vojenské obranné zpravodajství a Vojenská zpravodajská služba.

Vláda schválila návrh Vicenové, aby stát nedotoval biopaliva

Stát nebude finančně podporovat výrobu biopaliv, která se mají plošně přidávat do pohonných hmot od příštího roku. Vláda totiž schválila návrh ministryně zemědělství Mileny Vicenové, který s dotacemi pro výrobce biopaliv nepočítá. Cena pohonných hmot by kvůli tomu měla mírně vzrůst o několik desetihaléřů na litr. S návrhem Vicenové nesouhlasí Agrární komora, podle které tuzemská výroba biopaliv nebude bez dotací konkurenceschopná.

Stát pomůže drůbežářům, které poškodila ptačí chřipka

Stát finančně pomůže chovatelům drůbeže, které letos poškodila ptačí chřipka a následný pád cen. Vláda schválila materiál ministryně zemědělství Mileny Vicenové počítající s dotacemi pro postižené drůbežáře v celkové výši až 247 milionů korun, které budou rovným dílem pokryty ze státního rozpočtu ČR a fondů Evropské unie. Vicenová po jednání vlády novinářům řekla, že čeští chovatelé při jarní vlně ptačí chřipky obstáli na výbornou a také důvěra českých spotřebitelů v tuzemské drůbeží maso nebyla výrazně poškozena. "Nicméně následně byl resort postižen masivními dovozy ze zahraničí. Proto jsem velice ráda, že vláda urychleně projednala materiál, který umožní tuto podporu," uvedla Vicenová.

Vláda schválila převod dalšího armádního majetku na obce

Armáda převede další nepotřebné budovy na obce. Rozhodla o tom vláda. Město Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku tak například bezúplatně získá areál bývalých kasáren. Jeho účetní hodnota činí 70 milionů korun. "Armáda se zbavuje nepotřebného majetku, který chátrá. Díky převodu na obce najdou objekty nové uplatnění a navíc ušetříme peníze, které vynakládáme na ostrahu nebo údržbu," řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Vláda schválila bezúplatný převod 17 objektů v celkové účetní hodnotě 139,6 milionu korun.

Armáda bude mít na nákup tatrovek, vláda zvýšila rozpočet obrany

Armáda bude mít peníze na nákup nových nákladních vozů Tatra. Vláda rozhodla o navýšení rozpočtu ministerstva obrany pro příští rok o téměř 600 milionů korun, řekl novinářům šéf resortu Jiří Šedivý. S navýšením armádního rozpočtu přitom kabinet podle něj počítá i v dalších letech. "Nic nebrání tomu, abychom začali jednat s Tatrou Kopřivnice o smlouvě," uvedl. Armáda podle něj počítá s nákupem 555 tatrovek, které nahradí zastaralé Pragy V3S a sovětské nákladní vozy. "To přesně odpovídá naším potřebám," poznamenal. Vojsko by za automobily mělo zaplatit zhruba čtyři miliardy korun. "Budeme se snažit o ceně ještě jednat," dodal ministr.

Premiér: Myšlenky na odložené platby studentů se nevzdám

Vláda se v programovém prohlášení zaváže, že nezavede takové školné, které by jakkoli bránilo v přístupu ke studiu. Na středečním setkání s rektory a studenty to řekla ministryně školství Miroslava Kopicová. Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že se "nikdy nevzdá" myšlenky na odložené platby studentů. Jde o praxi, kdy student škole zaplatí, až když začne pracovat a dosáhne průměrného platu. Text programového prohlášení ale podle Topolánka nebude znít "takto ostře". Premiér míní, že právě odložené platby jsou cestou, jak vysoké školy víc otevřít i studentům ze sociálně slabších rodin, jejichž zastoupení mezi vysokoškoláky je nyní nízké.

Kopicová a Topolánek na setkání slíbili, že pokud se ve státním rozpočtu na příští rok najdou nějaké volné peníze, dá je vláda v první řadě právě na podporu vědy a výzkumu. Topolánek ale zdůraznil, že s rozpočtem na rok 2007, který připravila bývalá vláda, už skoro nic nesvede. "Nejsem tu, abych vám něco lakoval narůžovo," dodal.

V říjnu začne fungovat České centrum v Tokiu, v plánu i Peking

Česká republika otevře poslední říjnový den České centrum v Tokiu. V pořadí dvaadvacáté centrum bude v zemi vycházejícího slunce propagovat Českou republiku a její kulturu, podobně jako tomu je v evropských zemích a v USA. Středisko v Japonsku bude první v Asii, příští rok je v plánu otevření Českého centra v čínském Pekingu. České centrum má začít fungovat také v argentinském Buenos Aires. "České centrum v Pekingu by mohlo začít fungovat na jaře příštího roku. V Argentině poté v druhé polovině roku," řekl v rozhovoru s ČTK generální ředitel Českých center Jan Bondy. V Argentině je podle něj poptávka po české kultuře velká.

Hojdar nechápe vyloučení Kazachů z privatizace Unipetrolu

Bývalý poslanec za ČSSD Josef Hojdar nechápe, proč vláda vyřadila při privatizaci petrochemického holdingu Unieptrol kazašského zájemce o koupi této společnosti. Řekl to novinářům krátce před svou výpovědí na policii, kam si ho pozvali společně s českými vyšetřovateli také polští státní zástupci. Hojdar patřil při privatizaci Unipetrolu do poradní meziresortní komise vlády, proto prý o jeho výpověď polská prokuratura požádala. "Nedostali jsme vysvětlení, proč vláda rozhodla, že bude vyřazen kazašský zájemce (státní ropná společnost KazMunaiGaz) z důvodu bezpečnostního rizika. My jsme ty Kazachy doporučili. Ptali jsme se pak na to vyřazení a bylo nám řečeno, že nám do toho nic není. Byli jsme z toho dost znechuceni a říkali si, proč naši komisi vůbec vláda ustanovila, když na její doporučení nebere žádný ohled," uvedl Hojdar. Exposlanec, který je od úterý poradcem nového ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS), doplnil, že komisi nezbývalo nic jiného než vzít rozhodnutí vlády na vědomí.

TI: Pouze třetina zakázek je v ČR zadávána přes otevřené tendry

Pouze necelá třetina veřejných zakázek se v Česku podle průzkumu organizace Transparency International (TI) zadává přes otevřené tendry, které mohou zadavatelům zajistit co nejlepší cenu. Naopak více než polovina zakázek se neprovádí podle zákona o veřejných zakázkách. Například v roce 2004 neprůhledné státní zakázky podle odhadu TI připravily ČR o více než 32 miliard korun. Vláda by podle TI měla upravit pravidla pro zadávání zakázek tak, aby se jich co nejvíce uskutečnilo přes otevřené tendry. David Ondráčka z české pobočky TI novinářům řekl, že přes otevřené tendry bylo loni v Česku realizováno jen 27 procent zakázek. V roce 2004 tento ukazatel činil 19 procent. "Je to šokující a dramatický závěr. Předpoklad zákona, že většina veřejných zakázek bude prováděna přes otevřené tendry, se v realitě nepotvrzuje," prohlásil.

Naopak většina finančních prostředků vynaložených veřejným sektorem (58 procent) byla loni podle něj zadána v režimu takzvaných zakázek malého rozsahu, jejichž předpokládaná hodnota je nižší než dva miliony korun. Pro tyto zakázky zákon nestanovuje žádné závazné postupy. Ondráčka upozornil na to, že ve většině případů jsou tyto zakázky zadávány bez jakékoliv soutěže a konkurence, což snižuje pravděpodobnost dosažení nejlepší možné ceny. Ondráčka tvrdí, že proto by se měl výrazně snížit horní limit pro zakázky bez tendru například na půl milionu korun. "Nový zákon, který platí od letošního července, jde ale v tomto opačným směrem a naopak hodnotu pro stavební práce zvýšil na šest milionů korun," uvedl Ondráčka. Dodal, že zadavatelé zakázek by také měli mít povinnost oslovit vždy alespoň tři konkurenční nabídky a zlepšit kontrolu, aby se zamezilo rozdělování zakázek na menší celky.

Nová vláda se podle Ondráčky musí korupci ve veřejných zakázkách postavit čelem. "Systém nefunguje a vyžaduje komplexní reformy. Je nutné se soustředit nejen na velké státní tendry, které hýbou médii, ale také na malé zakázky. U těch lze dělat rychlé změny. Obecným pravidlem by mělo být, aby co nejvíce zakázek bylo zadávaných přes otevřené soutěže," podotkl Ondráčka.

NKÚ zjistil chyby v hospodaření ministerstva kultury

Ministerstvo kultury špatně hospodařilo s penězi, které rozdělovalo v rámci svých dotačních programů. Uvádí to ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontrolovaným obdobím byly roky 2004 až 2005 a úřad zjistil pochybení i v Divadelním ústavu a České filharmonii, kontroloval také Laternu Magiku. Právě v případě Divadelního ústavu a České filharmonie byla ze strany ministerstva porušena pravidla pro poskytnutí dotace na konkrétní projekt - obě instituce nepředkládaly nutné žádosti a ministerstvo je ani nevyžadovalo. "Kontrolovaným osobám, které nepředkládaly žádosti o finanční prostředky na konkrétní projekty, tak bylo ze státního rozpočtu poskytnuto přes 30 milionů korun," uvádí zpráva.

Ministr kultury Martin Štěpánek se s výsledky kontroly seznamuje. "Pan ministr si uvědomuje závažnost závěrů, k nimž NKÚ dospěl, a se vší zodpovědností zprávu posoudí. Veřejnost bude poté s jeho stanoviskem a rozhodnutím seznámena," řekla ČTK mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková. Bezprostředně po obdržení zprávy NKÚ by bylo podle ní nekorektní, aby se jakkoliv k výsledkům kontroly ministr vyjadřoval.

Noví dopravci v Ústeckém kraji budou mít smlouvu na osm let

Noví autobusoví dopravci, kteří budou vozit cestující na linkách v Ústeckém kraji, získají smlouvu od roku 2007 až do konce roku 2014. Schválilo to zastupitelstvo Ústeckého kraje. V příštích osmi letech se také ulehčí obcím, které si dosud musely platit některé autobusové spoje. Náklady na jejich provoz bude postupně od 1. ledna 2007 hradit kraj. Zastupitelé ve středu projednali rozsah dopravní obslužnosti kvůli krizi v dopravě, která v regionu je od srpna.

"Smlouvy s novými autobusovými dopravci budou postaveny tak, aby autobusy jezdily podle potřeb obyvatel Ústeckého kraje. Každý rok provoz spojů se starosty vyhodnotíme a případně upravíme. Už je pro nás nepřijatelné, aby nám někdo diktoval, jak máme jezdit," uvedl ústecký hejtman Jiří Šulc. Do konce roku se uskuteční koncesní řízení na dopravce, kteří budou od 1. ledna 2007 provozovat dopravu v pěti z 15 regionů kraje. "Také vybereme další dopravce na linky, které jsou nyní nasmlouvané jen do konce roku. Koncesní řízení s novými dopravci na linkách po Dopravním podniku Ústeckého kraje, kteří mají smlouvu do 2. června 2007, proběhnou příští rok," uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Jindřich Franěk. Všichni dopravci vybraní letos a příští rok by smlouvu získali do 31. prosince 2014.

K vypsání nových podmínek pro provozování autobusové dopravy přistoupil kraj také kvůli srpnové krizi. Na začátku srpna čtyři dny nejezdily autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK). Kraj dopravci vypověděl k 1. květnu smlouvu, protože považoval jeho služby za příliš drahé. Nyní kraj uzavírá smlouvy s novými dopravci, kteří na dotovaných spojích postupně nahrazují většinu autobusů DPÚK.

Desítky autobusů Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK) blokovaly ve středu asi půl hodiny centrum Ústí nad Labem. Akci organizoval před zasedáním krajského zastupitelstva DPÚK. Podle firmy je v kraji ohrožen provoz jejích ekologických autobusů. Kraj dopravci vypověděl k 1. květnu smlouvu, protože jeho služby považoval za příliš drahé. "Dopravní podnik opět zneužil situace a svým chováním znemožnil záměrně svobodný pohyb obyvatel a návštěvníků Ústeckého kraje," komentoval akci DPÚK ústecký hejtman Jiří Šulc. "DPÚK chtěl touto akcí upozornit, že se Ústecký kraj zbavuje největší flotily ekologických autobusů v republice. Kraj dělá vše pro to, aby tyto vozy zmizely z jeho mapy, i když má nejpoškozenější ovzduší v republice. Záměrem akce nebylo blokovat silnice," uvedl mluvčí DPÚK Marek Ženkl. DPÚK vlastní několik desítek autobusů na stlačený zemní plyn.

Čeští potápěči prozkoumají potopenou bitevní loď Szent István

Čeští potápěči prozkoumají vrak rakousko-uherské bitevní lodi Szent István, kterou potopil za 2. světové války italský korvetní kapitán Luigi Rizzo v Jaderském moři západně od ostrova Premuda. Potápěči, kteří jsou první českou expedicí, která bude loď zkoumat, odjíždějí v pátek, řekl na tiskové konferenci jejich vedoucí Zdeněk Přikryl. Szent István je dlouhý 152 metrů a je podle historika expedice Borise Gola největším plavidlem, které bylo v Jadranu potopeno. Někdy se mu proto také říká jadranský Titanic.

Zájem českých potápěčů láká tato rakousko-uherská válečná loď podle Gola proto, že je také kouskem české historie. Součástí habsburské monarchie byly totiž i české země a na jejích válečných lodích sloužilo na 6000 českých námořníků. Szent István byl sice postaven v loděnici v Rijece, vyzbrojen však byl děly ze Škodovky a obrněn pancíři z Vítkovic, podotkl historik.

Protože bitevní loď po zásahu italskými torpédy brzy klesla na mořské dno a námořníci ji opouštěli nakvap, zůstala na ní všechna výstroj a výzbroj. Po znovuobjevení v roce 1974 ji chorvatské úřady prohlásily za kulturní památku. Česká expedice už loni u pobřeží Černé Hory prozkoumala vrak rakousko-uherského křižníku Zenta. Potápěči o něm ve spolupráci s Českou televizí natočili dokumentární film. Letos chtějí loňský úspěch zopakovat.

V příštích letech by měly následovat ještě dvě další expedice, jejichž cílem budou rakousko-uherské válečné lodě Císař František Josef I. a Císařovna Alžběta. První z nich se potopila nedaleko Boky Kotorské, když ji chtěli Francouzi jako válečnou kořist dopravit do Marseille, a druhá u čínských břehů. Obě plavidla jsou zajímavá nejen tím, že na nich sloužili čeští námořníci, ale i proto, že se na nich následník trůnu plavil kolem světa. Výsledkem expedic budou nejen dokumentární filmy, záměrem potápěčů je také vydat knihu, která by zachytila atmosféru výzkumu a jejich výsledky, ale i historii těchto plavidel.

Štěpánek asi přijde po potížích s páteří o závěr tenisové sezony

Tenista Radek Štěpánek stále není fit po nedávných problémech s krční páteří a do konce roku se zřejmě už nestihne na kurty vrátit. Desátý hráč světového žebříčku, jenž přišel kvůli vyhřezlé ploténce o US Open i baráž Davisova poháru v Nizozemsku, se momentálně léčí v Beskydech a od konce týdne bude pokračovat v rehabilitaci v pražské nemocnici Motol.

Počasí

Ve čtvrtek meteorologové čekají slunečno, ráno místy mlhy nebo nízkou oblačnost. Teploty 20 až 24 stupňů.