Zprávy

Budoucí ministři už mají plány, co by chtěli ve funkci stihnout

Budoucí členové menšinové vlády ODS už mají konkrétní představy o tom, co by chtěli stihnout v čase, po který budou řídit své resorty. Vyplynulo to z jejich vyjádření pro ČTK. Kabinet Mirka Topolánka, jehož členy v pondělí jmenuje prezident, má zemi řídit do předčasných voleb na jaře. Ty se ale nemusí konat. Nová vláda totiž může mít podstatně kratší trvání, pokud se jí nepodaří do měsíce získat ve sněmovně důvěru. A to je kvůli patovému rozložení sil ve sněmovně více než nejisté. Další případná vláda už nemusí mít předčasné volby v programu.

"Je třeba zahájit práce na důchodové reformě, která bude mít souhlas napříč demokratickým politickým spektrem," jmenoval svou prioritu budoucí vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Změnit je podle něj potřeba průběžně financovaný důchodový systém a upravit dobrovolné důchodové připojištění. Návrhy by chtěl dotáhnout do legislativní podoby. Nečas chce připravovat takové úpravy sociálního systému, aby více motivoval k práci a směřoval sociální pomoc k těm, kteří ji skutečně potřebují, nikoli "nějakým černým pasažérům v systému". Chce dělat pružnou politiku podporující rodiny s dětmi. Úvahy o personálních změnách považuje za předčasné.

"Nedojde k žádné říjnové personální revoluci," ujišťoval příští ministr kultury Martin Štěpánek (nestraník). Chce hledat spolupracovníky v oboru, kteří mu budou "pomoci dobrou radou". Na zrušení svého ministerstva, o kterém diskutovala kulturní veřejnost už při nástupu Pavla Tigrida, Štěpánek nemyslí. Byl by to podle jeho soudu tak složitý ústavní a vládní projekt, že se o něčem podobném nedá uvažovat. Kdyby se tak někdy v budoucnu stalo, tak by se tím Česká republika nevyřadila z řady jiných evropských zemí, které ministerstvo kultury nemají, dodal.

Personální zemětřesení nepředpokládá ani nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ale "určité personální změny pravděpodobně nastanou". Prioritou při tom budou kvalita a výkonnost, ne stranická příslušnost, podotkl. V oblasti činnosti ministerstva chce Pospíšil třeba provést analýzu, jak byla přínosná reforma řízení obchodních rejstříků. Chce také analyzovat dopady novely občanského soudního řádu, která měla snížit odvolacím soudům možnost vracet případy k novému projednání. Příští ministr hodlá rovněž v nejbližší době svolat poradu předsedů krajských, vrchních a nejvyšších soudů kvůli možnostem zkrácení délky soudního řízení a také odvolávání nekvalitních předsedů soudů poté, co Ústavní soud dosavadní způsob v soudním zákoně zrušil. Chce také stanovit horizont dokončení přípravy nového obchodního a občanského zákoníku a obnovit práce na trestním zákoníku, který sněmovna před volbami nakonec odmítla kvůli paragrafu o tunelování. "Chceme zvednout ze země předložený návrh, přepracovat jej, případně doplnit," dodal Pospíšil.

Budoucí ministr místního rozvoje Petr Gandalovič plánuje především změnit systém čerpání z evropských fondů. "Je potřeba významně urychlit čerpání za léta 2004 až 2006, kde v některých finančních programech je velký skluz a hrozí, že bychom mohli vracet peníze do Evropy," zdůraznil. Systém je podle něj potřeba zjednodušit. Gandalovič se chce také zabývat sporem státu s majiteli domů před evropským soudem ve Štrasburku. "Je potřeba připravit se odpovědně na soudní proces, popřípadě si promyslet, jak bychom se tomu rozsudku mohli vyhnout," uvedl.

Langer v MfD: Odvolání policejního prezidenta Husáka nechystám

Ivan Langer, který bude v menšinové vládě ODS a nestraníků ministrem vnitra, nechystá odvolání policejního prezidenta Vladislava Husáka. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Současně ale upozornil, že bude záležet na tom, jak bude Husák schopen realizovat ministrovy úmysly. Langer dal také najevo, že nebude tlačit na odvolání šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a že do Kubiceho kauzy nebude zasahovat. Dále řekl, že na ministerstvu nechystá čistku či "den dlouhých nožů". Zároveň ale prohlásil, že řada policejních ředitelů je už za zenitem a měla by odejít. Ke kauze Kubiceho obecně řekl, že pokud se Kubice dopustil trestného činu, bude obžalován, souzen a třeba odsouzen. Pokud se Kubice provinil kázeňsky, má nadřízeného, jímž je policejní prezident, a ten bude věc řešit - nebo se podle Langera ukáže, že neplatí ani jedna z těchto variant a pak není důvod Kubiceho jakkoli postihovat. "Nebudu do toho vstupovat," řekl Langer s tím, že do první varianty zasahovat nemůže, do druhé nechce a třetí možnost bude respektovat.

Kubice necelý týden před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny předložil jejímu brannému výboru zprávu. Poslanci ji projednali na utajeném jednání, dokument však ještě týž den pronikl na veřejnost.

ČSSD chce získat v podzimních senátních volbách třetinu křesel

ČSSD chce získat v podzimních senátních volbách devět křesel z 27 volebních obvodů. Oba kandidáti v Plzeňském kraji, starostka Sušice Jiřina Rippelová a bývalý poslanec František Brožík, by měli mít podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka místo v Senátu jisté. Jiřina Rippelová je výbornou starostkou v tradičním levicovém obvodu, František Brožík to bude mít o něco těžší, řekl ČTK na zasedání krajského výkonného výboru ČSSD Paroubek. ČSSD chce mít také v kraji více starostů a místostarostů.

Paroubek informoval krajské vedení o nutné modernizaci ČSSD. "Modernizací, která by měla přilákat hlavně nové mladé lidi do strany, rozumím celý komplex opatření od přímé volby předsedy a šéfů krajských organizací přes lepší práci s médii po jinou koncepci spolupráce s neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími," uvedl. Strana prý chce také dávat při volbě svých kandidátů větší váhu průzkumům veřejného mínění. Z krajských tajemníků by se měli podle Paroubka stát profesionální manažeři, kteří by neměli vykonávat pouze administrativní práci jako nyní, ale měli by být opět více politiky.

Německý prezident mluvil na srazu vyhnanců, ocenil vstřícnost ČR

Německý prezident Horst Köhler v sobotu na každoroční vzpomínkové akci Den vlasti, kterou v Berlíně pořádá německý Svaz vyhnanců, apeloval na nepřepisování dějin. Připomněl, že to byl nacistický režim, který stál na počátku tragických událostí, které vedly k poválečnému vysídlování Němců ze zemí střední a východní Evropy. Zároveň podle agentury DPA ocenil některé vstřícné kroky České republiky a Maďarska uznávající bezpráví na německých vysídlencích. Na české straně tím měl na mysli především pamětní desku v Ústí nad Labem, připomínající německé oběti odsunu z 31. července 1945, která byla odhalena v loňském roce.

K plánu Svaz vyhnanců otevřít v Berlíně sporné Centrum proti vyháněním, s nímž na srazu znovu vystoupila jeho předsedkyně Erika Steinbachová, uvedl, že o tom je třeba diskutovat se všemi východními sousedy Německa. "Musíme trpělivě zdůrazňovat, že v Německu není žádná vážně míněná síla, která by chtěla přepisovat dějiny," poznamenal prezident Köhler.

Německá hlava státu se vyjádřila také k projektu evropské sítě Paměť a solidarita, který loni posvětili svými podpisy ministři kultury Německa, Polska, Maďarska a Slovenska a jehož cílem je dokumentovat nucenou migraci ve 20. století. Právě v něm vidí Köhler "viditelné znamení", které bude připomínat bezpráví vysídlenců, jak o tom hovoří koaliční smlouva vlády kancléřky Angely Merkelové. Erika Steinbachová naproti tomu za oním "viditelným znamením" i nadále chápe vybudování Centra proti vyháněním. Zástupci České republiky a Rakouska se k projektu evropské sítě, který má být protiváhou k Centru proti vyháněním, odmítli připojit. České ministerstvo kultury to zdůvodnilo jeho nedostatečně vyjasněnými organizačními a finančními aspekty.

DB: Policie na severu Čech rozprášila gang padělatelů bankovek

Policie na severu Čech rozprášila gang padělatelů bankovek. Na trojici z padělatelské rodiny v Krupce na Teplicku byli napojeni i narkomani. Pomáhali falešné bankovky uvádět do oběhu, čímž získávali peníze na nákup drog. Padělky se objevovaly v celém Česku, píšou v dnešním severočeském vydání Deníky Bohemia.

Aero Vodochody bude vyrábět pro italskou firmu Alenia Aeronautica

Zbrojovka Aero Vodochody začne v říjnu vyrábět část transportního letadla C-27J Spartan pro italskou leteckou společnost Alenia Aeronautica, součást holdingu Finmeccanica. Smlouvu podepsali zástupci obou firem na letišti v Brně, kde se koná dvoudenní letecká show CIAF. Podle předsedy představenstva Aera Vodochody Petra Klimeše jde o důležitý pozitivní signál před očekávanou privatizací společnosti. "Rozšiřujeme náš výrobní záběr o segment vojenských taktických transportních letounů," řekl a dodal, že realizace uvedeného programu vytvoří 150 nových pracovních míst. Firma, která má nyní zhruba 1650 zaměstnanců, tak bude poprvé po čtyřech letech zvyšovat počet.

Firma bude vyrábět takzvaný centroplán, který zabezpečuje spojení křídel s trupem. "Vzhledem k tomu se z Aera Vodochody stává klíčový dodavatel," zdůraznil viceprezident italské společnosti Paolo Pozzessere. Podle jeho slov proto nejde o úzké partnerství formou ofsetů, ale o průmyslovou spolupráci. "To znamená, že náš partner bude vyrábět kritickou část letounu a spolupráce se může dál rozvíjet," řekl.

Italové potvrdili, že mají zájem o prodej letounu C-27J české armádě. Odmítli, že by to byl hlavní důvod, proč ke spolupráci přizvali české Aero Vodochody. Obchodním záměrem firmy je prodej 350 kusů letounu do celého světa, z toho dvě třetiny do Spojených států. Centroplány se budou vyrábět výhradně v ČR. Zpočátku se počítá s 12 kusy ročně, později až s 18 kusy.

C-27J je dvoumotorové transportní letadlo nové generace, které si již objednaly vzdušné síly Itálie, Řecka a Bulharska. České letectvo vyhodnocuje možnost využití C-27J pro rozličné úkoly, mezi něž patří i přeprava českých vojáků na mírové mise. O použití letounu uvažují Spojené státy, Kanada, Slovensko, Litva, Finsko, Rumunsko a Austrálie.

Leteckou show v Brně provází přísnější bezpečnostní opatření

Zvýšená bezpečnostní opatření v letecké dopravě kvůli hrozbě teroristických útoků provází také leteckou show Czech International Air Fest, která začala na brněnském letišti. Pravidla nutná pro zajištění bezpečnosti návštěvníků i účinkujících jsou mnohem přísnější. Zatímco před pěti lety dohlíželo na bezpečnost zhruba 250 lidí státní a městské policie či letištní ostrahy, dnes je jich až 700. ČTK to řekl ředitel festivalu Aleš Cabicar.

Právě zvýšení provozu na letišti Brno-Tuřany se pro pořádání akce ale do budoucna jeví jako problém. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek již dříve uvedl, že se akce koná letos naposledy. Podle něj vše závisí na tom, zda se v příštím roce budou na letišti realizovat plánované investice. Letiště potřebuje rozvoj a investice budou mít přednost, zdůraznil. Akce podle něj sice má pro letiště význam, ale pouze z turistického, a ne obchodního hlediska.

Olomouc si připomněla slavného polního maršála Radeckého

Olomoucké hlavní náměstí v sobotu ožilo koncerty tuzemských i zahraničních vojenských kapel. Do krajského města přijely na oslavy rakouského polního maršála Jana Josefa Václava Radeckého. Slavný vojevůdce na slavnostech vystoupil z historie a pozdravil obyvatele města. Oslavy se konají v Olomouci pravidelně od roku 2002.

"Přiznám se, že na tuto myšlenku jsme přišli, jak jinak v ČR, u piva. Nezdálo se nám, že si Češi myslí, že jejich historie začíná v roce 1918. Pravý opak je pravdou. Když jsme uvažovali o osobnosti, která by měla něco společného s naším krásným historickým městem, tak jsme přišli přirozeně na postavu maršála Radeckého," řekl ČTK spolupořadatel akce Libor Gašparovič.

Radecký pobýval v Olomouci dvakrát. Poprvé v roce 1829, kdy byl povýšen na generála jezdectva a současně se stal velitelem olomoucké pevnosti, kterou podle historiků považoval za nejdůležitější strategický bod monarchie. Podruhé se ve městě objevil v roce 1852, když už byl mimo vojenskou službu.

Program slavností maršála Radeckého začal již v pátek celostátní přehlídkou mažoretek. Dnes se v centru města střídaly vojenské hudby. Kromě místní posádkové hudby se oslav účastní kapely z Rakouska, Německa, Británie, Lotyšska, Lucemburska a Finska.

Lysá zahájí sezonu trojicí výstav o knihách, teplu a záchranářích

Výstaviště v Lysé nad Labem na Nymbursku zahájí letošní podzimní sezonu 7. září tradičně trojicí různorodých výstav. Ctitelé literatury si přijdou na své na Polabském knižním veletrhu, zájemci o policejní a požární techniku zavítají na Čtyři dny se záchranáři. Zároveň se uskuteční výstava topenářské techniky a bytového vybavení Domov a teplo. ČTK to řekl manažer výstav Jan Řehounek.

Polabský knižní veletrh se koná v Lysé potřetí a nabídne novinky od českých nakladatelů, ale i knihkupců a antikvariátů. Zájemci budou moci také vidět expozici Klubu čtenářů Bohumila Hrabala věnovanou Ostře sledovaným vlakům, kolekce několika ilustrátorů i expozici připomínající práci uměleckého knihaře Jendy Rejmana (1982 až 1965). Představí se i různé literární kluby, společnosti či kavárny a dojde i na vyhodnocení literární soutěže a udílení literárních cen veletrhu. Součástí akce budou besedy a autogramiády se spisovateli a křty nových knih.

Sraz milovníků trabantů doprovázel všudypřítomný modrý kouř

Trabant s kytičkami ve stylu hippies, několik kabrioletů, originál vojenský vůz nebo trabant v typických barvách bývalé Veřejné bezpečnosti (VB), které doprovázel všudypřítomný modrý kouř. Tak to vypadalo v sobotu na desátém ročníku Trabi srazu ve Vrbně na Strakonicku. Do areálu dětského tábora se sjely desítky milovníků těchto lidových vozítek z bývalé NDR. Na jeden ze čtyř největších srazů trabantistů v Česku přijelo i několik nadšenců z Polska, Německa a Slovenska.

Na srazu bylo možné kromě klasických trabantů spatřit i různá vylepšení, například trabi-kabriolety, auta upravená na rallye či různě vylepšená. Některé měla exkluzivní výbavu s dolním řazením, sportovní sedadla a motory z jiných značek. Zdobily je prvotřídní laky a podvozky. K vidění byly modely snad ze všech údobí vývoje vozítka, kterému se přezdívalo rozzuřený vysavač nebo Honneckerovy sáně. Ukrýval se mezi nimi i unikátní veterán Trabant Tramp Miloše Vrbky z Terezína. "Jednalo se o vývozní verzi pro Řecko a Dánsko. Moje auto je z roku 1980, do té doby se dělaly jen trampy pro armádu a pohraničníky," řekl třiačtyřicetiletý řemeslník, který vlastní dalších 20 trabantů. "Snažím se mít od každého trabanta jeden kus, abych mohl udělat muzeum," dodal. Setkání zpestřily soutěže zručnosti, jízda podle itineráře a na posádky čekala i vyjížďka do nedaleké Blatné. S láskou hýčkané vozy, které díky speciálním úpravám mohou mít cenu i 150.000 korun, pak majitelé v plné kráse předvedli na krátké zastávce u blatenského zámku.

České Budějovice mají nový suvenýr - mírotvorné Švejkovy koule

Zatímco rakouský Salcburk je proslulý kulatými bonbony, známými jako Mozartovy koule, České Budějovice se od soboty chlubí koulemi Švejkovými. Nový suvenýr připomíná pobyt legendární románové postavy a jejího autora Jaroslava Haška v jihočeské metropoli. Švejka však oslavuje jako mírotvůrce, nikoli milovníka sladkostí. V arestu Mariánských kasáren, kde byl vězněn, mohl být totiž nalezen nápis, kde Švejk navrhoval dávat do pušek místo olověných koulí čokoládové. Povrch nové speciality pokrývá čokoláda a kokos, uvnitř jsou piškoty. Prodává se po dvou kusech v balení, jehož součástí je i pohlednice s obrázkem dobrého vojáka. Přesný recept na výrobu netradiční pochoutky ale její autoři tají. "Typických suvenýrů pro Budějovice není zase tolik, takže by se mohl chytit. Budějovičtí cukráři to ale pojali tak, že z toho spíše udělali handgranáty," řekl Marcel Goetz z Pohádkového království, které oslavy připravilo. Dodal, že právě dnes je to 91 let, co byl Josef Švejk přiveden vojenskou patrolou k 91. c.k. regimentu v Českých Budějovicích.

Vůbec první balení Švejkových koulí si domů odnesl Jiří Šindelář, který v kostýmu vojáka doprovázel Švejka do vězení. V dražbě, kterou vedl na sudu budějovického piva sám Švejk, je získal za 320 korun, když vyvolávací cena byla 50 korun. Suvenýr opatřil svým podpisem vnuk Jaroslava Haška Richard, který se oslav rovněž zúčastnil.

V Lipnici nad Sázavou prý lháře odhalí kamenná Ústa pravdy

V Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku prý lháře odhalí kamenná Ústa pravdy. Žulový monument, vysoký bezmála tři metry, vznikl během letošního léta ve stěně starého zatopeného lomu. Jeho autoři se inspirovali antickým reliéfem, který se nachází v jednom z římských kostelů. Stejně jako do něj i do lipnických úst budou lidé moci vložit ruku na důkaz pravdomluvnosti.

Autorský tým doufá, že lháře už ústa nepustí. První prověrku provede ve čtvrtek ve 14:00, kdy bude výtvarné dílo slavnostně odhaleno. Po hladině zatopeného lomu ke stěně s pootevřenými ústy bude návštěvníky přepravovat dřevěný vor.

Reliéf vytesal havlíčkobrodský výtvarník Radomír Dvořák spolu se šesti budoucími kamenosochaři ze střední školy ve Světlé nad Sázavou. "I když se používala mechanizace, odpracovali jsme dohromady určitě kolem 1500 hodin," řekl ČTK Dvořák. Podotkl, že lipnická ústa jsou ženská, na rozdíl od římského vzoru Bocca Della Veritá. Je v nich také umístněna asi dvaceticentimetrová otočná koule s nápisy z počítačové klávesnice - například enter, exit nebo delete. Návštěvníci budou moci nastavit nápis podle svých pocitů. Podobný pohyblivý motiv používá Dvořák častěji. "Lidé si s tím rádi hrají," vysvětlil.

Loni bylo v sousedním starém lomu vytesáno Bretschneiderovo ucho. Připomíná tajného policistu Bretschneidera, který dobrému vojákovi Švejkovi pomohl do rakousko-uherského vězení. Autor slavného románu Jaroslav Hašek v Lipnici trávil poslední léta života. Na příští rok recesističtí tvůrci ještě plánují vytvořit Zlatý voči. Všechna tři díla v nadživotní velikosti budou součástí Národního památníku odposlechu.

Samičku levharta perského zachránil císařský řez a umělé dýchaní

Perné chvíle zažívali chovatelé a veterináři v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Doslova vteřiny rozhodovaly o tom, zda se podaří zachránit živé mládě vzácného levharta perského během komplikovaného porodu. Levhartí samičce nakonec na svět pomohl císařský řez a následné umělé dýchání. Samice Deina, kterou dvorská zoo chová od roku 2003, začala rodit v úterý 29. srpna v kamerami kontrolovaném boxu. V boxu se objevilo mrtvé mládě a porod nepokračoval, proto veterináři samici uspali a pokusili se další mláďata ručně vyjmout. To se jim však nepodařilo, a proto se odhodlali k unikátní operaci. První bylo vyproštěné zaklíněné mládě, které bylo mrtvé. Ani druhé vyjmuté mládě nejevilo známky života, přesto bylo předáno zkušeným ošetřovatelkám z pavilonu šelem, kterým se ho i za pomoci umělého dýchání podařilo oživit. Ošetřovatelé vzácné mládě očistili a přemístili do inkubátoru. Samička je nyní krmená z dětské lahve náhradní potravou. Levhart perský patří mezi velmi ohrožené druhy zvířat, v oblasti Kavkazu žije několik desítek exemplářů a populace je na hranici vyhynutí, problematické je také rozmnožování tohoto druhu v zajetí.

Vlci dostali jména podle zakladatelů Říma

Antickou mytologii převrátili naruby zoologové v Liberci. Vlčím bratrům, které před nedávnem získali z Amsterodamu, dali v sobotu jména Romulus a Remus. Nové šelmy mají výběh hned u vstupu do zahrady, všem návštěvníkům se ale nepodaří je spatřit, ožívají totiž hlavně v noci. ČTK to řekla Lena Pintnerová z propagace zoo. Teprve po setmění s nimi začne být ta správná legrace. Baví je bedlivě sledovat, co se v okolí jejich ohrady děje. "Když se zastavíte, zastaví se také. Když se dále rozejdete i oni se dají do pohybu. Rádi tu hru s nimi hrajeme," dodala. Zahrada by podle ní chtěla mít raději místo ročních mláďat chovný pár, protože ale vlk hřivnatý patří k vzácným, celosvětově ohroženým druhům, evropští zoologové by výměnu jednoho ze samců za samici povolili až tehdy, když uvidí, že se zvířatům pod Ještědem dobře žije. Zahrada pro ně upravila výběh po kasuárech. Musela kolem něj postavit betonový obrubník, aby se šelmy neprohrabaly ven. Kolem plotu se vinou dráty elektrického ohradníku, aby se vlci nedostali k pletivu a nekousli neopatrné návštěvníky. Úpravy stály téměř 100.000 korun.

Ve volné přírodě zůstává nejvýše 4500 vlků hřivnatých. Lidé je zabíjejí hlavně kvůli pověrám. Věří, že pravé oko šelem pomáhá ke štěstí ve hře a náhrdelník z jejich zubů chrání děti před nemocemi chrupu. Farmáři zase vlky loví, aby ochránili domácí zvířata. Ubývá jich i kvůli vypalování lesů a zakládání nových polí.

Nadšenec ze Slavkova ujel na dřevěném kole 128 kilometrů

Trasu dlouhou 128 kilometrů ujel během dvou dnů na replice historického dřevěného kola bez pedálů nadšenec Ivan Křivánek ze Slavkova na Vyškovsku. Na cestu vyrazil v pátek, do cíle v rakouském městě Horn dorazil v sobotu odpoledne. Nejnáročnější výkon absolvoval už v pátek, kdy zvládl etapu dlouhou 83 kilometrů ze Slavkova do Znojma za šest hodiny a 40 minut. Repliku historického kola z roku 1817 si nechal vyrobit před více než dvěma lety. K výrobě bylo použito 200 let staré dřevo. Kola ale musejí být opatřena železnými obručemi, protože při jízdě po dlažebních kostkách velmi trpí, popsal Křivánek, který byl jedním z propagátorů Železného muže. Dopravní prostředek, jehož princip využívají dnešní "odrážedla" pro malé děti, váží 25 kilogramů. K tomu je nutno připočíst ještě dalších 25 kilogramů, které váží uniforma francouzského granátníka včetně šavle a flinty z roku 1805, v níž devětačtyřicetiletý Křivánek jel.

Atletické tituly v družstvech mají opět Dukla a USK Praha

Atleti Dukly Praha a ženy USK Praha obhájili prvenství v extralize družstev. Armádní klub vedl po třech základních kolech a roli favorita splnil i v sobotním finále doma na Julisce a po dalším šestibodovém zisku vybojoval již 49. týmový titul. Vysokoškolačky předstihly dosud vedoucí ACP Olymp Brno a připsaly si patnácté vítězství v historii.

Dukla vyhrála ve finále s náskokem téměř 50 bodů před Turnovem, který skončil druhý i celkově. "Titul to byl vybojovaný. Ačkoliv jsme vyhráli s přehledem, se soupeři se musí vždy počítat, všechna družstva sem přijela připravená," řekl vedoucí vítězného celku Radomil Skoumal serveru atletického svazu. Atleti Dukly vyhráli na Julisce devět disciplín.

USK pomohly k zopakování loňského triumfu těsně před svým odletem na nedělní mítink Zlaté ligy v Berlíně oštěpařka Barbora Špotáková a diskařka Věra Cechlová. Stříbrná medailistka z mistrovství Evropy Špotáková hodila 59,37 metru, Cechlová poslala disk o rovný metr dál a rovněž zcela s přehledem vyhrála. Obě absolvovaly jediný pokus a spěchaly na letiště. Další vicemistr Evropy z Göteborgu Tomáš Janků skončil ve výšce na druhém místě společně s Peterem Horákem, když oba skočili 220 cm. Zvítězil Svatoslav Ton výkonem o šest centimetrů lepším. "Soustředím se na dva veledůležité závody," řekl Janků, kterého čeká Světový pohár a možná i Světové atletické finále ve Stuttgartu.

Dvě individuální vítězství zaznamenali sprinteři Jiří Vojtík a Štěpánka Klapáčová v bězích na 100 a 200 metrů. Dva závody absolvovala také bývalá dvojnásobná mistryně světa na osmistovce Ludmila Formanová, která skončila druhá ve své hlavní disciplíně a čtvrtá na poloviční trati. "Jsem spokojená. V atletice budu pokračovat i nadále, na 99 procent půjdu halovou sezonu," uvedla atletka USK Praha, která se letos vrátila na dráhu po mateřské pauze.

Vysokoškolačky porazily ve finále o 62,5 bodu Olymp Praha, který nastoupil se zajímavou posilou v osobě veslařky Miroslavy Knapkové. Čerstvá vicemistryně světa na skifu běžela závody na 800 a 1500 metrů a získala šest bodů za sedmé a páté místo.

Skokan na lyžích Koudelka skončil třetí v závodu letní Grand Prix

Třetí místo vybojoval Roman Koudelka v sobotním závodu letní Grand Prix ve skoku na lyžích. Sedmnáctiletý talent předvedl ve slovinské Kranji ve druhém kole výkonem 107 metrů nejdelší pokus dne a ze sedmého místa po úvodním skoku se posunul na stupně vítězů. Výhru si připsal Švýcar Simon Ammann.

Koukal a Erbenová jsou mistry republiky na kolečkových lyžích

Reprezentanti Martin Koukal a Helena Erbenová se v Jablonci nad Nisou stali mistry republiky v běhu na kolečkových lyžích. V neděli šampionát pokračuje během do vrchu. Koukal získal premiérový titul v letní disciplíně na trati 20 km volně systémem start - cíl. Někdejší mistr světa z maratonské padesátky vedl již na prvním mezičasu na kótě 2,5 km a druhého v pořadí Jiřího Magála porazil o tři čtvrtě minuty. Třetí místo obsadil stříbrný medailista z olympijského Turína Lukáš Bauer. Při neúčasti Kateřiny Neumannové slavila mezi ženami na poloviční trati triumf Helena Erbenová, která loni získala titul v závodě dvojic s Kamilou Rajdlovou. Dnes v areálu Břízky porazila o deset sekund Kláru Moravcovou, která skončila s biatlonem a hodlá se věnovat jen běhu, bronz získala Eva Nývltová.

Počasí:

V neděli má být oblačno, ojediněle občasný déšť. Na severu přechodně až zataženo a srážky častější. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na horách kolem 18 stupňů. Foukat bude mírný jihozápadní až západní vítr, který v Čechách může místy dosahovat nárazy kolem 50 kilometrů za hodinu.