Zprávy

Klaus: Za situaci mohou volby, odsuzování politiků není na místě

Za komplikovanou situaci na české politické scéně může podle prezidenta Václava Klause výsledek voleb a odsuzování politiků není na místě. I přes neúspěšná jednání očekává, že designovaný premiér Mirek Topolánek (ODS) se pokusí sestavit vládu. Klaus to v sobotu řekl v Českých Budějovicích při zahájení Národních dožínek na 33. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka. "Myslím, že ty veletoče posledních hodin a posledních dvou dnů všichni vnímáte. Pro mne jsou stejným překvapením jako pro vás. Já jsem o žádném z těch kroků, které se udály ve čtvrtek a v pátek, informován nebyl a nikdo to se mnou nekonzultoval," řekl ve svém projevu Klaus.

ČSSD ve čtvrtek ukončila vyjednávání s ODS o podpoře její menšinové vlády a zahájila konzultace s KDU-ČSL o programových otázkách případné menšinové vládní koalice, která by hledala podporu napříč stranami, tedy i u komunistů. Rozhodnutí vrcholných politiků ale narazilo na odpor členské základny KDU-ČSL a v pátek vyústilo v rezignaci lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska.

Klaus situaci označil za přímý důsledek výsledku voleb. "Tím se politici dostávají do docela složité situace a je naprosto jasné, že pat, který nastal po volbách, vede k tomu, že to řešení je těžké. Někdo musí ustoupit, někdo musí uhnout někam jinam. Za to, že uhne, mu bude půlka lidí nadávat, půlka ho za to možná pochválí," podotkl prezident. Odsuzování politiků podle něj není na místě, protože řeší neřešitelnou situaci. "Já nemám zas až tak smrtící odsudky například pro dosavadního předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Jeden úkrok byl tam, on zkusil úkrok jiný," uvedl Klaus. "Prosím, abychom nekamenovali politiky a nedívali se na ně příliš zvysoka a příliš suverénně," dodal.

Kalousek své překvapivé rozhodnutí zdůvodnil snahou o zachování čistého poměrného volebního systému. Kvůli tomu byl ochoten jít do vládního projektu závislého na hlasech KSČM, ačkoliv v minulosti prohlašoval, že lidovci vládu, která by se opírala o komunisty, nepodpoří.

Klaus očekává, že parlamentní strany stráví víkend přemýšlením o situaci a začátkem týdne představí nové návrhy a plány. "Já předpokládám, že bude pokračovat proces, že jmenovaný premiér zkusí sestavit vládu, předložit mi návrh ministrů," řekl prezident.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes se Klaus chce opět sejít s předsedy parlamentních stran. Podle deníku se již v pátek v Karlových Varech krátce setkal s Topolánkem. Šéf ODS hodlá prezidentovi představit novou vládu koncem příštího týdne.

Paroubek: ČSSD vládu občanských demokratů nepodpoří

Sociální demokraté nepodpoří ani nebudou tolerovat vládu ODS, kterou chce do konce příštího týdne navrhnout prezidentovi Václavu Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. "Od nás nemůže očekávat ani jeden hlas," oznámil novinářům po pátečním zasedání předsednictva ČSSD šéf strany Jiří Paroubek. Zároveň předsedu ODS vyzval, aby projevil odvahu, konečně převzal odpovědnost, vládu sestavil a šel s ní do sněmovny. "Už to trvá sice tři měsíce, ale zatím se mu nepodařilo s ničím bytelným přijít. Tak možná přestane řešit některé své problémy a přijde s něčím," uvedl Paroubek.

K rezignaci předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska Paroubek uvedl, že jeho rozhodnutí jednat o menšinové vládě společně s ČSSD bylo odvážné. Paroubek za to Kalouska oceňuje a obdivuje ho jako odvážného muže a politika, který předběhl dobu. Vyjednávání s KDU-ČSL byl podle Paroubka tah, kterým jeho strana chtěla odblokovat povolební pat. "Byl to manévr, kterým jsme se snažili odblokovat politickou situaci sto na sto," řekl Paroubek. Situaci v KDU-ČSL komentovat nechtěl, více podle něj napoví příští dny a pondělní celostátní konference křesťanských demokratů. Místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha situace kolem Kalouska trochu překvapila. Měl totiž za to, že má záměr vytvořit menšinovou vládu s ČSSD ve straně předjednaný.

Podle Paroubka zatím nenastala taková situace, která by vyžadovala předčasné volby. Dodal v té souvislosti, že ODS si musí ve sněmovně svoji "porážku vypít až do dna".

Podle Kasala lidovci nepodpoří menšinovou vládu ODS

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal se v sobotu vyslovil pro obnovení jednání o budoucí vládě "se všemi demokratickými politickými stranami". Že by lidovci nyní podporovali menšinovou vládu ODS, považuje za téměř vyloučené, řekl internetovému serveru Novinky.cz. "Zvažme znovu poctivě všechny varianty, které by dovedly jednání k sestavení takové vlády, aby nebyla závislá na podpoře komunistů," uvedl Kasal.

Lidovce vede dočasně poté, co v pátek rezignoval na post předsedy strany Miroslav Kalousek. Kasal popřel, že by lidovci dále upřednostňovali podporu sociálních demokratů. "KDU-ČSL zůstane i pod mým vedením stranou, která má velký koaliční potenciál. Jsem připraven k jednání o povolebním uspořádání se všemi demokratickými stranami na politickém spektru," dodal Kasal, který se v Pelhřimově zúčastnil zahájení celostátního festivalu hasičských dechových hudeb.

To, jak bude strana dál postupovat v povolebním vyjednávání, ukáže celostátní konference, která se sejde v pondělí, řekl ČTK místopředseda a někdejší šéf lidovců Cyril Svoboda. "Předčasné volby by bylo to nejhorší řešení, voliči nám dali hlas na čtyři roky," dodal. Celostátní konference také rozhodne, kdy bude svolán sjezd, který zvolí nového předsedu. Podle Kasala by na uvolněné místo v čele strany neměl kandidovat žádný z dřívějších předsedů. "Strana by do těch nelehkých příštích let měla najít nového vhodného lídra," řekl.

Dolejš: Předčasné volby jsou reálné, ještě by se ale mělo jednat

Předčasné volby v roce 2007 jsou reálné a politici by se na ně měli začít připravovat, soudí místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Snaha o sestavení plnohodnotné vlády na čtyři roky by podle něj ale neměla být vázána jen na pokus premiéra Mirka Topolánka. Po jeho případném neúspěchu by prý měl šanci dostat ještě jiný politik. "Je to varianta, která je reálná. Prostě když se nedohodnou, tak se trápit až do úplného zničení nemá smysl," řekl Dolejš o předčasných volbách. Politici by proto podle něj měli začít připravovat "záložní řešení" pro případ, že pozice dvou nejsilnějších stran zůstanou "zabetonovány". Tím by prý mohl být zvláštní zákon, který by stanovil termín voleb a umožnil tak ustavení dočasné vlády. Podobný zákon vymezil mandát Tošovského vlády v roce 1998, dodal.

Otázkou ale je, zda by tímto provizorním kabinetem měla být Topolánkova vláda, míní Dolejš. V KSČM prý zatím převažuje názor, že by se strany ještě měly pokusit vyjednat vládu na čtyři roky. "Na stole je i druhý pokus a ten bereme jako určitou ještě šanci, kterou bychom neměli pominout," řekl. Komunistům se podle Dolejše nelíbila představa ČSSD, že by menšinový kabinet ODS vládl jen dva roky. Pokud má zemi řídit vláda, která má omezený mandát, mělo by to být na co nejkratší dobu, vysvětlil.

Diplomacie USA: Česko je nadále možnou lokalitou pro základnu

Česká republika stále figuruje na seznamu zemí, v nichž by mohla být umístěna americká protiraketová základna, uvedlo v sobotu americké velvyslanectví. Reagovalo tak na slova odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), podle něhož vznikne základna v jiné zemi než v Česku. Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zmínil, že případná protiraketová základna v Česku by mohla mít i podobu radaru, samotné rakety by mohly být umístněny jinde. Stejně jako velvyslanectví Svoboda ČTK řekl, že Američané zatím o základnách nerozhodli.

"Česká republika a Polsko jsou nadále zvažovány jako možné lokality pro americké obranné protiraketové základny," uvedla mluvčí velvyslanectví Victoria Silvermanová. Paroubek však v rozhovoru pro sobotní Právo řekl, že základna bude v jiné zemi. "Podle mých informací bude ta základna umístěna někde jinde, nikoli v České republice. Takže není o co se hádat," tvrdí. V rozhovoru není uvedeno, zda základnou myslel přímo rakety.

Česká armáda nemá k případné stavbě protiraketového zařízení žádné nové informace, vyjádření USA čeká na přelomu srpna a září, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. České území kvůli umístění základny už zkoumali američtí experti. Podle Svobody Spojené státy situaci a názory velmi pečlivě sledují a rozhodnou se i podle nich. Minulý týden jednali o základnách čeští diplomaté v USA.

V Česku se mezitím vede debata o tom, zda by se k protiraketovému systému neměli vyjádřit lidé v referendu. Komunisté už mají připravený ústavní návrh všelidového hlasování. K referendu se přikláněla i ČSSD, ODS míní, že by stačil souhlas parlamentu, a základnu podporuje. Na českém území nechce rakety většina občanů, ukazují průzkumy. Češi odmítají přítomnost raket zejména z obavy o snížení bezpečnosti země. V Česku se již také konalo několik protestních akcí.

Spojené státy argumentují tím, že by protiraketový deštník chránil vedle Američanů i hostitelskou zemi a evropské spojence. Podle české diplomacie by výstavba základny přinesla do ekonomiky stovky milionů dolarů a podléhala by českým zákonům. Polská média již dříve spekulovala o tom, že by se na ni vztahovalo americké právo.

Temelín na dva měsíce odstavil 2. blok, technici vymění palivo

Energetici v pátek večer odstavili druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Plánovaná odstávka potrvá dva měsíce. Technici při ní vymění čtvrtinu paliva v reaktoru a palivové soubory přeskládají. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Elektřinu bude po dobu odstávky vyrábět jen první blok, na němž technici před časem palivo rovněž vyměnili. Jaderná elektrárna Temelín vyrobila od začátku roku 8,26 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny. Za celý loňský rok vyprodukovala 10,9 milionu MWh.

Hasiči: Požár v Praze 4 asi zavinil výbuch benzinových výparů

Požár činžovního domu v Pelhřimovské ulici v Praze 4, při kterém v pátek zemřeli dva lidé, zavinil podle hasičů "výbuch par hořlavé kapaliny, pravděpodobně automobilového benzinu." "Hořlavé páry pravděpodobně unikaly z (dvou) kanystrů, které byly nalezeny v bytě, kde požár vznikl," sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Podle policie i hasičů je ale třeba ještě provést další expertizy. "Více možná ukáže také pitva," řekla ČTK policejní mluvčí Eva Brožová. Odborníci již vyloučili, že by neštěstí způsobil výbuch plynu. Stejně jako hasiči rovněž policie připouští, že výbuch a následný požár mohla zavinit špatná manipulace s těkavou látkou či únik těkavých látek z kanystrů, které se na místě našly.

Podle nájemníků měla kanystry uschovány na balkoně jedna z obětí exploze. Unikal z nich údajně právě benzin. Na zápach hořlaviny si stěžovali sousedé, a proto je přestěhovala do bytu, kde se hořlavina zřejmě uvolňovala do vzduchu. "Mohla vzniknout tak silná koncentrace, že už pak stačilo třeba jen zazvonění zvonku," řekl v pátek ČTK muž, který se těsně po výbuchu pohyboval v postižené části domu. Plameny zcela zničily dva byty. Hasiči v nich našli těla čtyřiapadesátiletého muže z okresu Bruntál a devětačtyřicetileté ženy z okresu Mladá Boleslav, informovala Brožová. "Záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice dvaasedmdesátiletou ženu, která se nadýchala zplodin," dodala. Podle předběžných odhadů policie napáchal oheň škodu za tři miliony korun. Hasiči odhadují škodu dva miliony korun. Poškozena byla některá auta zaparkovaná před domem. Statika domu je v pořádku.

Policejní jízdní oddíly předvedly v Ostravě své umění

Chůzi do schodů, střet s ohněm i průchod rozvášněným davem - to vše musí zvládnout policisté a strážníci z jízdních oddílů, kteří už podeváté změřili své síly na Mezinárodním setkání jízdních policií v Ostravě. Řadu z těchto dovedností, ale například i klasické parkurové skákání si přišlo prohlédnout i několik desítek Ostravanů. V několika disciplínách se utkalo celkem sedm družstev, mezi nimiž kromě domácích ostravských strážníků a dalších českých zástupců nechyběli ani kolegové z Německa či Polska. "Divácky nejatraktivnější disciplínou je zrcadlové skákání, která spočívá v tom, že jsou zrcadlově stejné parkurové dráhy a oba koně startují zároveň. Je to na rychlost a na chyby. Každý musí riskovat, aby ho ten druhý nepředběhl, ale zase riskovat jen tak, aby neshodil nějakou překážku, protože tím se vyřazuje," přiblížil jednu z disciplín ředitel Městské policie Ostrava Jan Hulva.

Jízdní oddíl Městské policie Ostrava, která celou akci pořádá, má nyní 12 koní. Oddíl funguje od roku 1992 a pracuje v něm celkem 14 strážníků. "Potřebujeme, aby člověk, který pracuje u jízdního oddílu byl dobrý strážník, ale i dobrý jezdec," vysvětlil Hulva. Připomněl, že strážníci jízdního oddílu v běžné službě hlídají například chráněné krajinné oblasti, kde hlídají vjezd vozidel či zakládání černých skládek. Mimo to se koně využívají například i při slavnostních příležitostech nebo mimořádných bezpečnostních akcích. Právě ostravské koně si pro jejich dobrý výcvik vybrali i filmaři, a to pro natáčení zahraničního filmu Rytířský příběh.

Ozdobou tankového dne v Lešanech byl stroj ze švédského muzea

Malý tank, který ve 30. letech vyrobila pro švédskou armádu pražská ČKD, se stal hlavním lákadlem sobotního tankového dne v Lešanech na Benešovsku. O akci, kterou připravilo tamní vojenské muzeum, byl tradičně velký zájem. Stovky aut zablokovaly jedinou přístupovou cestu k areálu muzea a mnozí ze zhruba 25.000 diváků nestihli začátek přehlídky, během níž se na blátivém tankodromu představilo několik historických obrněnců.

Pozornost návštěvníků nejvíce přitahoval zejména tank vyrobený ČKD, který řídil správce tankového fondu partnerského švédského vojenského muzea Stephan Carlsson. Pořadatelé stroj typu Strv m/37 ozdobili žlutou zástavou a jeho jízdu efektně doprovázel švédský vojenský marš. "Švédové přivezli ještě dva vraky tohoto tančíku, které jsme od nich odkoupili a pokusíme se do dvou let sestavit jeden pojízdný kus," řekl ČTK zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Robert Speychal.

Velký zájem byl také o ukázky vojenské a policejní techniky a výstavu protiletadlových zbraní. Mezi návštěvníky se pohybovalo mnoho lidí ve vojenských historických uniformách, kteří odpoledne předvedli bojovou ukázku z 2. světové války. Muzeum poprvé návštěvníkům představilo také historický britský tank Centurion a nad areálem přelétala sovětská stíhačka Jak-11 z roku 1947.

Hrad Helfštýn se stal baštou mistrů černého řemesla

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se stal baštou mistrů černého řemesla. Vypukl zde totiž pětadvacátý ročník mezinárodního setkání kovářů s názvem Hefaiston. Kromě samotné práce kovářů si návštěvníci mohou prohlédnout i celkem 300 kovářských plastik vystavených v exteriéru hradu. "Letos se nám na akci přihlásilo celkem 550 účastníků z celého světa. Poprvé zde máme zástupce z Uzbekistánu a Španělska, hojný počet účastníků je také z USA a Finska," řekla ČTK správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Kováři si s sebou na středověký hrad přivezli stovky exponátů, které mohou až do neděle obdivovat lidé v prostorách hradu. Z celkem 11 pracovišť se pravidelně ozývá bušení kovadlin. U výhní mohou lidé pozorovat mistry černého řemesla přímo při práci. "Kováři se na pracovištích střídají po dvou hodinách. Ten, koho to zajímá, může vidět vše od zrodu díla až po jeho dokončení. Mnozí lidé dokáží před výhněmi sedět i celý den," podotkla správkyně hradu.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patřilo dožínkovým slavnostem

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku v sobotu patřilo dožínkovým slavnostem. V areálu Dřevěného městečka a Valašské dědiny se návštěvníci seznámili s tím, jak lidé na Valašsku v minulosti prožívali ukončení žní a oslavovali úrodu a konec tvrdé práce na poli. Pořadatelé připravili dožínkový průvod, při slavnostech ukázali své umění také lidoví řemeslníci, nechyběly ani tradiční regionální pochoutky. "Dožínky se většinou slavily v jednotlivých hospodářstvích, kde se v průběhu žní na práci najímalo více ženců. Dožínky mívaly různou podobu, od skromného předání věnce hospodáři po pompézní slavnosti," informoval režisér programu ve skanzenu Radoslav Vlk. Součástí slavností bylo také poděkování za dary, které příroda lidem poskytla a prosba za další požehnání. Velcí sedláci mívali na žně najato až dvacet ženců. "Ať už žnice nebo sekáči s hrabicemi, všichni museli dostat během práce dobrou stravu, aby si uchovali sílu, dobrou náladu, aby nepomluvili hospodyni a hlavně, aby příští rok přišli opět na práce. Při žních se hospodyně snažily připravit všeho hojnost," poznamenal Vlk. Doby minulé připomněl návštěvníkům areálu Národopisný krůžek Dolněmčan z Dolního Němčí. Návštěvníci mohli ochutnat jídla valašské kuchyně. Představili se výrobci březových metel, bednáři, tkalci, řemeslníci pletli slaměné ošatky nebo tkali na kolovrátku.

Na houbařské olympiádě ve Chvalkovicích nasbírali 172 kg hub

Rekordních 172 kilogramů hub nasbíraly čtyři desítky houbařů na sobotním šestém ročníku houbařské olympiády ve Chvalkovicích na Náchodsku. Neúspěšnějším sběračem byl Zdeněk Krejzl z nedalekých Prorub, která nelezl přes 16 kilogramů hub. ČTK to řekl spolupořadatel tradičního klání Jaroslav Němec. "Lidé sbírali od rozbřesku do půl druhé odpoledne. Každý si šel na místa, která zná. Byli i tací, co se s úlovkem z lesa vrátili již po deseti minutách," řekl Němec. Opět se sbíraly jen hřibovité jedlé houby, které po zvážení zůstaly soutěžícím. Vedle kategorie o nejlepšího sběrače porota ocenila i největší houbu a největší kuriozitu. Největší houbou v soutěži byl vyhlášen téměř tři čtvrtě kilogramu vážící hřib pravý. Mimo soutěž jej však překonala takřka čtyřkilová pýchavka. Raritou byl vyhlášen vzácný pestřeň dubový, který se lidově nazývá býčí jazyk a má chuť masa.

Vizovický košt pálenek vyhrála hruškovice z Chrudimi

Hruškovice z roku 2003 Petra Šlosara z Chrudimi se stala absolutním šampionem koštu, který byl součástí třídenního Tradičního Vizovického trnkobraní. Na přehlídce ovocných destilátů hodnotili degustátoři zejména slivovice, hruškovice, jablkovice, třešňovice a meruňkovice, objevily však i pálenky vyrobené z ostružin, malin, jalovce či černého bezu, informoval ČTK zástupce pořadatelů Josef Brabec. Košt pálenek zahájil v pátek odpoledne Trnkobraní, slavnosti potrvají do neděle.

Degustátoři vybrali kromě absolutního vítěze také obec s nejlépe hodnocenými vzorky, kterou se stala Chrudim. Ocenili i nejlepší slivovici, hruškovici, jablkovici, meruňkovici, třešňovici a nejlepší vzorek z ostatního ovoce nebo směsi. Hodnotilo se pět základních vjemů: chuť, vůně, dlouhodobost chuti, čistota a jemnost. Do koštu se přihlásilo 587 vzorků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Bulharska, Srbska, Moldávie a Chile. V největším množství se objevila slivovice. Vzorky hodnotily dvě stovky degustátorů ve 30 komisích.

Při Trknobraní hraje v areálu vizovické likérky řada hudebních skupin. Festivalem žije celé město, pořadatelé připravili na několika místech další aktivity, například Pstruhobraní, dechovkový a folklorní festival či jarmark. K Vizovicím tradičně patří také soutěž v pojídání švestkových knedlíků, která je na programu v neděli. Trnkobraní se letos koná již 39. rokem.

Výstava představí utajené krásy Moravy a Dolního Rakouska

Pozoruhodná, ale turistům dosud utajená místa jižní Moravy a sousedního Dolního Rakouska představí putovní výstava fotografií, kterou připravila Regionální rozvojová agentura jižní Moravy. Kolekce velkoplošných snímků bude vystavena v šesti moravských městech, například v Brně, Znojmě či v Hodoníně, a poté se přesune do Rakouska. ČTK o tom informovala Martina Dvořáková z rozvojové agentury. "Cílem výstavy je představit jižní Moravu i Dolní Rakousko ne zcela tradičním způsobem, jako kraj plný krásných míst, která jsou někdy tajemná a neobjevená a která nejsou tématy pohlednic a propagačních materiálů," uvedla Dvořáková. Zvláštní důraz klade výstava na vodu, důležitý krajinný prvek obou regionů. Fotografie mají inspirovat turisty z Rakouska i Moravy k poznávacím výletům přes hranice. "Na každém místě bude 42 fotografií vystaveno 14 dní," řekl ČTK krajský radní Lubomír Šmíd. Právě v budově krajského úřadu budou snímky Jana Halady, Jiřího Horáka, Josefa Špačka a dalších jihomoravských fotografů vystaveny poprvé, a to od 4. září.

Výstavu Dürerovy Růžencové slavnosti si prohlédlo na 10.000 lidí

Už téměř deset tisíc návštěvníků si ve Valdštejnské jízdárně v Praze prohlédlo výstavu nazvanou Albrecht Dürer - Růžencová slavnost 1506 - 2006, kterou připravila Národní galerie v Praze. Její mluvčí Petra Jungwirthová ČTK řekla, že expozici doprovázejí programy připravené lektorským oddělením Sbírky starého umění. "Pravidelně probíhají sobotní a nedělní komentované prohlídky, připraveny jsou také výtvarné dílny pro děti ve věku od šesti do 14 let - nejbližší se uskuteční 24. září odpoledne. Kurátorka výstavy Olga Kotková provede zájemce a okomentuje vystavená díla 14. září od 16:30 hodin," uvedla Jungwirthová. Dürerova Růžencová slavnost bude ve Valdštejnské jízdárně vystavena do 1. října.

Knapková obhájila na veslařském MS stříbrnou medaili, Synek obhájil bronz

Skifařka Miroslava Knapková obhájila na mistrovství světa ve veslování v britském Etonu stříbrnou medaili z loňského šampionátu v japonském Gifu. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského nestačila v sobotním finále stejně jako v loňském roce na favorizovanou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou.

Svou reprezentační kolegyni Miroslavu Knapkovou napodobil skifař Ondřej Synek a také on v sobotu obhájil na jezeře Dorney medaili z loňského šampionátu v Gifu. Synek obsadil třetí místo, když nestačil na vítězného Maheho Drysdalea z Nového Zélandu a Němce Marcela Hackera.

Tituly v letním biatlonu získali Šlesingr a Matyášová

Michal Šlesingr a Pavla Matyášová vyhráli na mistrovství republiky v letním biatlonu v Letohradu sobotní závody s hromadným startem. Šlesingr za sebou o necelých 14 vteřin nechal Ondřeje Moravce, Matyášová zvítězila téměř o půl minuty před Zdenkou Vejnarovou.

Počasí

Na neděli meteorologové předpovídají proměnlivou oblačnost, v Čechách na většině území, na Moravě a ve Slezsku místy přeháňky, ojediněle se mohou objevit i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14 stupňů Celsia. Mírný západní až severozápadní vítr.