Zprávy

ČSSD přestala jednat s ODS, domlouvá menšinovou vládu s lidovci

Lidovci a sociální demokraté začali vyjednávat o sestavení společného menšinového kabinetu, pro který by hledali podporu u všech politických stran. Zvrat v povolebním vývoji nastal poté, co sociální demokracie ve čtvrtek ukončila jednání o podpoře menšinového kabinetu ODS. Předsedové ČSSD a KDU-ČSL Jiří Paroubek a Miroslav Kalousek řekli, že našli řadu programových bodů, kde se shodují. Spolupráci posoudí stranická grémia. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek od stranického předsednictva dostal pověření vyjednávat s ČSSD o menšinové vládě. Podle Kalouska má být prioritou případné vlády změna volebního systému na čistý poměrný. Kvůli tomu je ochoten připustit vznik kabinetu, který získá důvěru díky komunistům, což lidovci v minulosti rozhodně odmítali.

Ještě ve středu Paroubek spolu s předsedou ODS Mirkem Topolánkem prohlašovali, že se na principech podpory menšinové vlády občanských demokratů chtějí dohodnout do konce týdne. Ve čtvrtek ale ČSSD tuto možnost zavrhla. Změnu svého názoru zdůvodnila neústupností ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak i trváním na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro ČSSD nepřijatelní.

Lidovci a sociální demokraté uvedli, že chtějí jednat i se Stranou zelených. Zelení však kabinet závislý na hlasech komunistů podle předsedy Martina Bursíka nepodpoří. Odmítá ji také ODS.

Ve dvousetčlenné dolní komoře mají ČSSD a KDU-ČSL jen 87 hlasů. a ani případná podpora šesti poslanců zelených by jim nestačila. Vznik menšinové vlády by museli umožnit komunisté. Ti o tom uvažují. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše by komunisté vznik případné menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL zřejmě podpořili, zatím je však o podporu nikdo nežádal.

ODS vládu opřenou o KSČM nepodpoří, chce předčasné volby

Občanští demokraté v žádném případě nepodpoří vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla díky toleranci KSČM. ODS je připravena sestavit kabinet, který by měl omezený program a směřoval k předčasným volbám. Vyzvala také "všechny skutečné demokraty ve všech politických stranách", aby společně s ní zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci. Grémium ODS to uvedlo ve svém prohlášení, které přednesl šéf strany a premiér Mirek Topolánek. Ten odmítl výroky Jiřího Paroubka, který konec rozhovorů s ODS zdůvodnil mimo jiné neshodou v programových otázkách. "Ukončení jednání ze strany ČSSD nebylo zapříčiněno programovou neshodou. Na čtvrtečním ranním jednání o programové části dohody ODS a ČSSD o tolerování menšinové vlády ODS bylo dosaženo konečného kompromisního znění této programové dohody," uvedl Topolánek. Skutečnou příčinou krachu bylo podle něj to, že ODS odmítla "touhu Jiřího Paroubka po moci bez ohledu na výsledky voleb".

Topolánek řekl, že dosluhující premiér Paroubek chtěl získat rozhodující vliv na klíčové státní instituce a podniky. Prosazoval prý také konkrétní kandidáty do funkcí náměstků ministrů. "Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil - spravedlnost, Jan Obst - školství, Petr Ibl - vnitro, Vladimír Dryml - zdravotnictví jsme nemohli přijmout," prohlásil šéf ODS.

Občanští demokraté podle něj nemohli přijmout ani Paroubkovy požadavky na ovládnutí státních podniků ČEZ, Čepro, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta a Budvar, privatizaci pražského letiště ve zrychleném výběrovém řízení, obsazení klíčových postů v policii či "likvidaci plukovníka Kubiceho". Jan Kubice řídí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Před volbami se na veřejnost dostala jeho tajná zpráva o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a snahách ČSSD ovlivňovat vyšetřování některých případů.

Topolánek řekl, že v tuto chvíli je ODS odpovědná za sestavení vlády. V prohlášení zdůraznil, že jeho strana jednala o podpoře menšinové vlády, ne o velké koalici. K řadě kompromisů prý ODS byla připravena proto, aby zabránila "přímému či nepřímému nástupu komunistů k moci".

Prezident republiky Václav Klaus se k situaci zatím nevyjádřil. Podle svého mluvčího Petra Hájka tak učiní, až se s ní blíže seznámí.

Zelení nepodpoří vládu závislou na KSČM

Strana zelených nepodpoří případnou menšinovou vládu ČSSD a KDU-ČSL, pokud by byla závislá na podpoře KSČM. Řekl to předseda strany Martin Bursík. Jednání mezi sociálními a křesťanskými demokraty jdou podle Bursíka mimo ústavní rámec, protože šéf ČSSD Jiří Paroubek zatím nemá k sestavování vlády pověření od prezidenta. Setkání s Paroubkem by se ale nebránil. Dosluhující premiér ho prý zatím neoslovil. "Jestliže Jiří Paroubek přijde skutečně s konceptem menšinové vlády společně s KDU-ČSL, tak pro Stranu zelených bude rozhodující, jestli taková vláda bude tolerována komunisty, a bude se tedy opírat o toleranci komunistů, nebo nikoliv," řekl Bursík. Pokud by měl menšinový kabinet ODS a ČSSD při prosazování své politiky záviset na KSČM, zelení ho rozhodně nepodpoří, zdůraznil. "Pro nás je principiálně nepřijatelné, aby taková vláda při každém hlasování v parlamentu vlastně byla závislá na tom, jestli komunisté ukáží palcem nahoru, nebo ukáží palcem dolů," uvedl.

Jednat se sociálními a křesťanskými demokraty o podpoře jejich menšinového kabinetu podle Bursíka v tuto chvíli pro zelené není aktuální, protože Paroubek zatím nemá k jednáním o vládě pověření, které podle ústavy potřebuje. "Nečekali jsme, že netrpělivost Jiřího Paroubka by byla tak významná, že by představil svůj koncept vládnutí ještě předtím, než bude mít pověření prezidentem republiky," řekl. Připomněl přitom, že podíl na tomto vývoji má i Klaus, protože Paroubkovi slíbil, že ČSSD svůj pokus na sestavení vlády dostane.

Martin Bursík reagoval i na slova šéfa lidovců Miroslava Kalouska, že účast ve vládě tolerované komunisty by byla velkým ústupkem, by prý ale udělal kvůli tomu, aby v Česku zůstal zachován čistý poměrný volební systém, který dává šanci i menším stranám. Podle Bursíka se lidovci zbytečně "polekali" diskuse o volebním zákoně. "Myslím si, že to byla strategie sociální demokracie, aby vyděsila menší politické strany," řekl. Zelení prý obavy o svůj osud neměli, protože změny ve volebním zákoně, o kterých mluvil Paroubek, by byly zjevně protiústavní.

Sluneční soustava má místo devíti jenom osm planet

Sluneční soustava má od nynějška místo devíti jenom osm planet. Nepatří už mezi ně Pluto, které se nově řadí mezi takzvané trpasličí planety. V Kongresovém centru v Praze to ve čtvrtek schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie. Planetami ve sluneční soustavě tedy zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.

Změna počtu planet byla součástí rezoluce, která nově definuje vlastnosti planet ve sluneční soustavě. Podle astronomů je proto v současnosti planetou ve sluneční soustavě takové těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar. Zároveň nesmí být satelitem. Musí být také ve svém prostoru do takové míry dominantní, že pročistí své okolí od ostatních těles. U trpasličích planet podle astronomů tato podmínka neplatí. Právě tím se od tradičních planet liší. Schválená definice se však nevztahuje na planety mimo sluneční soustavu.

Její součástí je také rozdělení vesmírných těles ve sluneční soustavě na tři různé druhy. Do první se podle vědců řadí planety, druhou kategorií jsou trpasličí planety a do třetí patří takzvaná malá tělesa ve sluneční soustavě. Jsou to zejména asteroidy a komety.

Jednání o nové definici planety byla po celou dobu trvání valného shromáždění bouřlivá. Podle původních návrhů se měl počet planet ve sluneční soustavě dokonce zvýšit na 12. Jejich tvůrci také nevylučovali to, že by se v budoucnu počet planet ve sluneční soustavě nadále zvyšoval. S tím však nesouhlasili někteří astronomové, kterým se nelíbilo, že by tím u veřejnosti pojem planeta ztratil svoji dosavadní důležitost.

Do Prahy se vrátilo 78 dětí z míst v Řecku, kde hořelo

Do Prahy přijely ve čtvrtek brzy ráno dva autobusy se 78 dětmi, které byly na letním táboře na řeckém poloostrově Chalkidiki, kde počátkem týdne vypukl ničivý požár. Všechny děti jsou v pořádku. Společně s nimi se do Prahy vrátilo i deset instruktorů a 12 dalších turistů cestovní kanceláře Evroškol, která cestu dětí do Řecka zajišťovala. Naopak asi 40 turistů této kanceláře se rozhodlo na místě zůstat až do pátku. Další turnusy do postižené oblasti cestovní kancelář zrušila. Požár vypukl v pondělí, v úterý ale postupně ustal s výjimkou několika posledních ohnisek, s nimiž ještě bojovali hasiči.

Děti z České republiky ve věku od sedmi do 17 let do Řecka odcestovaly s cestovní kanceláří Evroškol 12. srpna. Původně se měly vrátit 27. srpna. Kvůli požáru ale cestovní kancelář najala místní řidiče a zajistila předčasný návrat dětí domů. "Uznali jsme, že pro bezpečnost dětí to bude nejlepší," řekla ČTK Lenka Jozífová z Evroškolu. Také většina rodičů, kteří na své potomky čekali, postup kanceláře ocenila. "Hned v pondělí jsme se od dcery dozvěděli, co se děje. Některé děti to možná braly jako dobrodružství, ale ona se opravdu bála," popsal situaci jeden z rodičů.

Počet nových stavebních zakázek vzrostl v 2. čtvrtletí o 11,5 procenta

Stavební firmy uzavřely ve druhém čtvrtletí 22.166 stavebních zakázek v celkové hodnotě 69,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst počtu o 11,5 procenta. Výsledky ve čtvrtek oznámil Český statistický úřad. Stavebním podnikům se meziročně zvýšil počet zakázek u inženýrských staveb (o 38 procent), vodohospodářských staveb (o 21,2 procenta) i nebytových budov nevýrobních (o 27,5 procenta). Meziroční pokles tak ČSÚ zaznamenal pouze u bytových budov, jichž bylo meziročně o 24,7 procenta méně. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky v tuzemsku činila 3,1 milionu korun. U veřejné zakázky to bylo 4,7 milionu korun a u soukromé zakázky 2,2 milionu korun. Průměrná hodnota byla meziročně vyšší o 25,8 procenta.

Domácí pivovary za první pololetí zvýšily vývoz o 17 procent

Domácí pivovary jsou stále úspěšnější na zahraničních trzích, kam v prvním pololetí vyvezly 1,7 milionu hektolitrů piva, meziročně o 17 procent více. Díky přízni počasí stoupl i výstav pro tuzemský trh, který v posledních letech stagnuje, a to o dvě procenta na 7,85 milionu hektolitrů. Celkem tak domácí producenti uvařili za šest měsíců 9,55 milionu hektolitrů pěnivého moku, tedy o 4,4 procenta více než ve stejném období loni, vyplývá z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven. "Pololetní výsledky potvrzují trend posledních let: pokračuje růst výroby českého piva a roste především jeho export. Prakticky všechny české průmyslové pivovary část své produkce vyvážejí, a potvrzují tím proexportní charakter našeho pivovarství," uvedl předseda svazu František Krakeš.

Labuda kvůli nehodě čelí obžalobě z ublížení na zdraví

Státní zástupce Jaroslav Paul ze Žďáru nad Sázavou obžaloval Mariána Labudu. Informuje o tom zpravodajský server iDnes. Herec loni 19. listopadu dostal na dálnici D1 smyk a smetl svým vozem dvě ženy. Za ublížení na zdraví hrozí Labudovi až dva roky vězení. Server o tom informoval státní zástupce Jaroslav Paul. Labudovo vyjádření ČTK zjišťuje. Paul měl několik možností, jak případ řešit. Od zastavení trestního stíhání, což by znamenalo, že řidič nehodu nezavinil, přes podmínečné zastavení se zkušební lhůtou od šesti do 24 měsíců. Spis také mohl vrátit policii k došetření. Policisté a státní zástupce odmítají výtky kvůli zdlouhavému vyšetřování. Tvrdí, že při tak složité dopravní nehodě s tak vážnými následky nejde o dlouhou dobu a vše se děje standardním způsobem.

Při špatném přecházení kolejí ročně zemřou desítky osob

Desítky lidí ročně zahynou v České republice při špatném přecházení kolejí. Naposledy zaplatila životem za svou nedbalost ve středu večer patnáctiletá dívka, kterou srazil rychlík v Záhlinicích na Kroměřížsku. Dívka se do dráhy rychlíku dostala poté, co vystoupila z osobního vlaku na opačnou stranu, než je nástupiště, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Lidé podle něj zbytečně umírají při zkracování si cesty přes koleje. "Nepoužívají také ve stanicích podchody, vystupují z vlaku na obrácenou stranu, než je nástupiště, aniž by si přitom uvědomovali, jaké jim hrozí nebezpečí," uvedl mluvčí. Loni zahynulo při 278 střetech s vlakem 157 osob. Největší část tvořili sebevrazi, desítky lidé zemřou vinou své nedbalosti. Podle Neusara obecně na dráze existují pouze přechody pro chodce, případě železniční přejezdy. Přecházení kolejí v jiných místech je zakázáno, tato místa jsou ze zákona veřejnosti nepřístupná. Každý, kdo mimo přejezd či přechod přechází koleje, může dostat od policie pokutu až 10.000 korun.

Aš nechá sledovat pramen v Doubravě, možná je léčivý

Město Aš vybralo ve výběrovém řízení odbornou firmu, která provede dlouhodobou čerpací zkoušku vrtu pramene v Doubravě u Aše. Město chce v případě kladných výsledků požádat o vyhlášení pramene léčivým. Je to první krok pro vyhlášení Doubravy lázeňskou oblastí, řekl ČTK starosta Aše Dalibor Blažek. "Abychom mohli žádat o uznání pramene za léčivý, musíme splnit určité podmínky. Například sledování vydatnosti pramene," uvedl Blažek. Částečným problémem je fakt, že podobné sledování se v současné době provádí v nedalekém Bad Brambachu a měření, pokud by se dělala současně, by se mohla ovlivňovat. "Musíme tedy počkat. Měření se mohou provádět buď na jaře, nebo na podzim. Pokud bychom to nestihli letos, provedeme je po zimě," doplnil Blažek.

Ačkoli Aš nechce konkurovat zavedeným lázeňským městům v okolí, ráda by se zviditelnila a využila jak kvalitních pramenů, tak i blízkosti německého lázeňského města Bad Elster. Otevření hranic totiž umožnilo plynulé propojení německých lázní s Doubravou. Podle Blažka není pro další aktivity v Doubravě zcela nezbytné, aby byl místní pramen prohlášen za léčivý. I kdyby byl pramen jen minerální vodou, chce město spolu s Bad Elsterem dál spolupracovat. "Připravujeme projekt malého lázeňského území s malou kolonádou, pavilony s minerálkou a úpravami okolí. Ten budeme realizovat bez ohledu na výsledky měření," uvedl Blažek. "Pokud by ale byl pramen vyhlášen za léčivý, mohli bychom oslovit investory, kteří by toho mohli využít a investovat zde," dodal Blažek.

Houby stále rostou ve velkém množství, jsou ale často červivé

V českých lesích stále rostou houby ve velkém množství. Prospívá jim zejména dostatek vláhy. Na řadě míst však houbaři své úlovky nacházejí červivé, především pravé hřiby. ČTK to řekl jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. Mykolog uvedl, že červivé houby by lidé neměli nosit domů, ale nechat je v lese, kde dál budou plnit svou funkci v rámci ekosystému. "Kromě hřibů ale houbaři narazí samozřejmě i například na bedly, křemenáče nebo pečárky," řekl Smotlacha. V případě pečárek však varoval, že kromě jedlých druhů se často objevuje na stejných místech i mírně jedovatá pečárka zápašná. Tato houba může lidem způsobit zdravotní problémy. Vyvolává například zvracení a průjmy. Podle mykologa houby nyní rostou spíše na okrajích lesů. Začala se také objevovat muchomůrka červená, což podle Smotlachy značí, že se blíží konec letní sezony a začne houbařská sezona podzimní.

Rakušané si v pátek odvezou z Veveří opravené historické židle

Soubor historických židlí, které kdysi patřily do vybavení císařských zámků a dlouhá léta byly v České republice, si Rakušané převezmou v pátek na brněnském hradě Veveří. Nábytek ze zámků Schönbrunn a Hofburg skončil těsně před koncem druhé světové války na zámku v Uherčicích u Znojma, kde postupně chátral. České ministerstvo kultury jej nechalo opravit, za zakázku ale restaurátorům dosud nezaplatilo. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Restaurátorské práce na 239 kusech nábytku za zhruba 6,5 milionu korun byly hotové už květnu, poté ale židle několik týdnů ležely ve skladech, než si je byl vůbec někdo ochoten převzít, řekl ČTK výrobní ředitel Gema Art Group, a.s., Zdeněk Fučík. "Dali nám šibeniční termín, protože je měla předávat přímo v Rakousku vládní delegace ještě před volbami," uvedl. Když byly ale židle hotové, nikdo se podle něj o ně nezajímal a na peníze firma čeká dodnes. Nábytek nakonec převzali pracovníci Národního památkového ústavu v Brně a převezli jej do depozitáře na hradě Veveří. Jeho pracovníci potvrdili velký tlak ze strany ministerstva kultury na brzké dokončení restaurátorských prací. V krátkém čase se ale nepodařilo sehnat zajistit finance, řekl ČTK náměstek ředitele Radomír Konečný. Odmítl, že by peníze zdržoval brněnský památkový ústav. Faktury totiž hradí pražská centrála.

O navrácení židlí Rakousku rozhodla loni vláda. Dvě stovky historických židlí a pohovek ukryli Rakušané za nacistické vlády na zámku v jihomoravských Uherčicích ze strachu před bombardováním. Majetek bývalé monarchie nedostali po válce zpět kvůli konfiskacím. Vlastník zámku byl totiž označen za Němce a nábytek s dalším majetkem mu úřady zabavily. Rakušané se o židle hlásili diplomatickou cestou léta, vláda jejich žádostem vyhověla až loni. Převážná část mobiliáře se nacházela v Uherčicích, 18 položek bylo na zámku ve Vranově nad Dyjí a jeden kus byl na hradě Bítov.

V Novém Strašecí začala hmatová výstava o odívání v pravěku

Repliky bronzových spon, kostěného šídla z mladší doby kamenné starého 7000 let, kostěných jehel z doby 1000 let před naším letopočtem či rekonstrukce oděvu ženy z doby železné, jejíž hrob byl nalezen při stavbě pražského metra v Jinonicích, budou až do 17. září nejen k vidění v městském muzeu v Novém Strašecí na Rakovnicku. Putovní hmatová výstava s názvem Šaty "dělaj"pračlověka je zajímavá tím, že se zájemci exponátů mohou dotýkat rukama a popisky jsou také v Braillově písmu," řekla ČTK u příležitosti otevření výstavy vedoucí novostrašeckého muzea Iveta Dušková. Výstava, která je přizpůsobena nevidomým, se stala součástí projektu Díváme se rukama. Její koncepce byla konzultována s občanským sdružením Hapestetika a získala osvědčení výstavy vstřícné lidem se zrakovým postižením. Zájemci se na výstavě mohou seznámit nejen s nástroji, ale také s materiálem, ze kterého lidé před tisíci lety vyráběli a zdobili své oblečení. Nechybí tak ukázky vláken kopřivy, lnu či konopí a rostlin používaných jako barviva. S podrobnostmi pak seznamují informační panely, nevidomí si mohou půjčit discman s nahrávkou zvukového průvodce. "Chceme vyvrátit zažitou představu pračlověka zahaleného pouze do kusu kožešiny a nabídnout veřejnosti nový obraz Homo sapiens sapiens jako člověka moderního, oblečeného a kultivovaného," uvedla autorka výstavy Linda Pilařová.

Ze sportu

Brankář Petr Čech je v nominaci českých fotbalistů pro start kvalifikace mistrovství Evropy v roce 2008, přestože se stále ještě zotavuje po operaci ramen a teprve začal s plným tréninkem. Na vstup do kvalifikace, jímž budou zápasy s Walesem 2. září v Teplicích a se Slovenskem o čtyři dny později v Bratislavě, trenér Karel Brückner pozval také dalšího rekonvalescenta Tomáš Sivoka ze Sparty.

Fotbalisté Liberce v boji o postup do Ligy mistrů neuspěli. Na hřišti Spartaku Moskva podlehli v odvetě třetího předkola 1:2 a po bezbrankové remíze v prvním utkání si v hlavní soutěži zahraje ruský vicemistr. Liberci přiblížil historický úspěch Hodúr, jenž v 72. minutě z penalty vyrovnal na 1:1. Brzy nato však rozhodl o výhře a postupu Spartaku Pavljučenko. Liberec tak bude pokračovat v prvním kole Poháru UEFA, jméno soupeře se dozví v pátek.

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali v odvetě 3. předkola Ligy mistrů s Galatasaray Istanbul 1:1. Na postup jim tento výsledek po prohře 2:5 v prvním zápase nestačil. Středočeský klub přesto bude v pohárové Evropě pokračovat, a to v Poháru UEFA.

Na letišti v Dlouhé Lhotě u Příbrami se v pátek a sobotu uskuteční mistrovství České republiky v parašutismu. Soutěžit se bude ve třech disciplínách - Formation skydiving a uměleckých Freefly a Freestyle. Mezi přihlášenými jsou také dvě česká družstva, která se začátkem srpna zúčastnila mistrovství světa v Německu. "Doufáme, že bude pokořen dosavadní český rekord, a to ve výši osmnácti platně uzavřených tvarů, o který se postaral náš RW - 4 team Skyservice při závěrečném kole Evropské ligy na letišti v Příbrami," řekl ČTK Pavel Štěpánek z pořádající firmy Sky Service.

Počasí

V pátek bude zpočátku zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami. Během dne se mají mraky protrhávat. Teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů Celsia.