Zprávy

O programu se chce Paroubek s Topolánkem dohodnout do konce týdne

O programových otázkách případné menšinové vlády občanských demokratů se chtějí předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek dohodnout do konce týdne. Po středečním jednání vedení obou stran to řekl šéf ČSSD. Zbývající otázky chtějí vyřešit počátkem příštího týdne. Vyjednavači ODS a ČSSD se shodli také na tom, že volební systém je třeba upravit tak, aby bránil patovým výsledkům. Podle Jiřího Paroubka by mohla mít budoucí sněmovna lichý počet poslanců. Úprava volebního systému by prý také měla zajistit "zrovnoprávnění váhy voličských hlasů". Šéf ODS Mirek Topolánek ale v této souvislosti zopakoval, že občanští demokraté odmítají takové změny, které by zlikvidovaly menší politické strany.

Zatím není jasné, jak dlouho by měl menšinový kabinet ODS vládnout. Jiří Paroubek zopakoval, že ČSSD dává přednost dvouletému mandátu, ODS podle něj hovoří o třech a ještě lépe čtyřech letech. Mezi těmito stanovisky je třeba najít kompromis, uvedl předseda sociální demokracie. "Žádný typ velké koalice nepřipravujeme. Je to dohoda o spolupráci, která má odblokovat současnou situaci," řekl. Dodal, že jednání mezi pracovními týmy ODS a ČSSD budou pokračovat v dalších dnech. Mirek Topolánek uvedl, že vedení ODS se shoduje v tom, že dohodu se sociálními demokraty není nutné uzavřít "za každou cenu". O osudu jednání s ČSSD bude podle něj jasno příští týden.

Vláda nerozhodla o účasti v Libanonu, chce vyjasnění mandátu

Vláda nerozhodla o definitivním českém postoji k případné účasti v mezinárodních jednotkách v Libanonu. Na páteční mimořádné radě ministrů zahraničí EU doporučuje české diplomacii vést debatu k vyjasnění mandátu mezinárodní mise. Poté je možné rozhodnutí, řekl ve středu dosluhující ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Na této radě se musí vyjasnit otázka mandátu. To je totiž klíčová otázka pro rozhodnutí všech členských států EU o zapojení do případné mise na území Libanonu," uvedl šéf diplomacie, který má k české účasti opatrnější přístup než odstupující premiér Jiří Paroubek. Podle Svobody je nutné upřesnit, zda budou jednotky jen v roli pozorovatelů, nebo zda ponesou odpovědnost i za odzbrojení radikálního islámského hnutí Hizballáh.

Česká vláda bude muset brát v úvahu i finanční aspekt mise, která bude dlouholetá. Armáda na ní v současnosti nemá peníze. "Vláda by k návrhu musela připojit i přesný návrh financování takové mise z jiných zdrojů," tvrdí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Svoboda soudí, že o misi v Libanonu je nutné jednat napříč stranami. Nesmí podle něj ohrozit současné české vojenské závazky v Afghánistánu, Iráku, Kosovu a Bosně a Hercegovině. Podle ministra je jasné, že i když OSN slíbila placení libanonské operace, velká zátěž bude na státech samotných.

Velení jednotek v Libanonu se ujme Itálie. Je zatím jedinou evropskou zemí, která je připravena do Libanonu vypravit větší kontingent. Do operace UNIFIL má v plánu vyslat asi třetinu z předpokládaného počtu 6000 až 8000 příslušníků evropských jednotek. Řím ale nechce dát vojáky v případě, že Izrael nebude dodržovat podmínky příměří s Hizballáhem a neukončí útoky na libanonském území.

Ministr Bublan: Kubiceho bych do konce vyšetřování postavil mimo službu

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice by měl být až do konce vyšetřování okolností zveřejnění utajené zprávy ÚOOZ postaven mimo službu. ČTK to řekl po středečním jednání vlády ministr vnitra František Bublan. Vláda projednávala průběžnou zprávu analytického týmu státních zástupců, který se obsahem Kubiceho materiálu zabývá. Personální pravomoci vůči Kubicemu však nemá ministr, ale podle Bublana náměstek pro trestní řízení František Snopek, případně policejní prezident Vladislav Husák. "Já bych byl alespoň pro postavení mimo službu do doby, než se celá kauza došetří," konstatoval ministr. Vladislav Husák nechtěl vyjádření Bublana komentovat. Podle jeho slov ani nezná obsah zprávy, o které vláda jednala.

Jan Kubice předložil zprávu ÚOOZ na květnovém zasedání sněmovního branného výboru. Poslanci probírali materiál na utajeném jednání, dokumenty však ještě týž den pronikly na veřejnost. Šéf ÚOOZ ve sněmovně řekl, že premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. "On (Kubice) obešel několik stupňů svých nadřízených a šel rovnou do toho výboru. Takže se nemohu zbavit dojmu, že to bylo politicky motivováno a zpráva byla účelově sestavena," podotkl Bublan.

Okolnostmi kolem zprávy ÚOOZ se zabývají tři analytické týmy na státních zastupitelstvích a policejním prezidiu. Případ vyšetřuje i Inspekce ministra vnitra, která prověřuje 13 trestních oznámení souvisejících s "Kubiceho zprávou". Vláda nyní projednávala průběžnou zprávu jednoho z těchto analytických týmů, který tvoří státní zástupci. Kabinetu ji předložila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Podle Bublana ze zprávy zastupitelství vyplývá, že zveřejnění materiálů ÚOOZ ovlivnilo vyšetřování některých závažných kauz. "Už nyní je jasné, že v některých případech je ztíženo další šetření závažných trestních kauz, a dokonce mohou být pozastaveny. Jak se subjekty dozvěděly, že se na nich pracuje, tak zvýšily svou opatrnost a přerušily kontakty. Týká se to především odposlechů," řekl Bublan s tím, že jde především o oblast ruskojazyčného organizovaného zločinu.

Naopak se podle něj nepotvrdilo tvrzení Kubiceho, že vyšetřování závažných kauz, jakou byla vražda Mrázka či korupce v případu "biolíh", bylo politicky ovlivňováno. "Nebyl tak nalezen důvod, proč pan Kubice předložil svou zprávu sněmovnímu výboru," pověděl Bublan. Kubice podle něj nevyužil všechny možnosti konzultovat subjektivní problémy se svými nadřízenými, případně s ministrem. "Možná se domníval, že jeho nadřízené osoby mohly být nějakým způsobem podjaty nebo dokonce zapleteny do některých případů, a proto tohle učinil," uvažoval ministr.

Ze stále pokračujícího prověřování informací uvedených v utajované zprávě ÚOOZ prý vyplývá, že mnoho z nich je nepodložených, neprověřených a dokonce nepravdivých. "Některé jsou zcela mylné. Je jich tam, bohužel, mnoho, především pak v druhé části zprávy, která se skládá z různých střípků a odposlechů," uvedl Bublan. Předpokládá, že v září by skupiny z policejního prezidia i státního zastupitelství měly mít konečné závěry.

Zhruba 60 milionů Kč od EIB půjde na likvidaci letošních záplav

Přibližně 60 milionů korun z úvěru od Evropské investiční banky (EIB) se využije na likvidaci škod způsobených letošními jarními záplavami. Návrh ministerstva financí schválila ve středu vláda. Jde o zbylé prostředky, které banka poskytla na odstraňování povodňových škod v roce 2002. Finanční prostředky zůstaly podle ministerstva financí nevyužity z důvodu úspor ministerstva zemědělství a pohybu kurzu české měny vůči euru. "EIB s tímto využitím souhlasí za podmínky dodržení obecných pravidel a povinností vyplývajících ze smlouvy uzavřené na povodně 2002," uvedlo ministerstvo. Česká republika získala na odstraňování povodňových škod v rámci úvěru od EIB v roce 2002 celkem 400 milionů eur (přibližně 11,2 miliardy korun).

ČR a Slovensko se dohodly o archivech bývalých tajných služeb

Čeští a slovenští experti připravili návrh dohody, který by usnadnil a rozšířil výměnu archivních dokumentů bývalých zpravodajských služeb mezi institucemi obou zemí. Doposud mohly ze slovenské strany využít přístup do archivu jen některé instituce. "Slovensko na tyto archivy dosáhne prostřednictvím Vojenského obranného zpravodajství, které si ty informace může vyžádat pro potřeby bezpečnostních prověrek," řekl ČTK Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, jež archivy spravuje. Se vznikem slovenského Ústavu paměti národa se ale objevila potřeba zpřístupnění archiválií širší veřejnosti. Slovensko má velký zájem o to, aby nová úprava byla schválena. "Poměr materiálů, které jsou u nás, a které jsou na Slovensku, je výrazně ve prospěch České republiky," vysvětlil mluvčí. "Těch materiálů máme výrazně více než Slováci o českých občanech," dodal.

Archivy obsahují jednak materiály bývalé vojenské kontrarozvědky, která byla součástí třetí správy komunistické Státní bezpečnosti (StB) a podléhala ministerstvu vnitra, a dále dokumenty zpravodajské správy generálního štábu podléhajícího ministerstvu obrany. Navrženou dohodu by nyní měli posoudit právníci obou zemí, aby byla v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů i se zákonem o ochraně utajovaných skutečností. Po schválení vládou by ji měli podepsat ministři obrany obou zemí jako dodatek k již existující smlouvě, jež tuto oblast upravuje. Obě strany se také shodly na tom, že je důležité, aby se rozšířil okruh institucí a osob, které budou mít možnost s materiály pracovat.

Čeští a australští senátoři jednali o zpravodajské spolupráci

Základem boje proti terorismu musí být mezinárodní spolupráce. Shodli se na tom ve středu zástupci australského společného výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost a českého senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Předseda výboru Josef Jařab ČTK řekl, že za dobrý krok k této spolupráci považuje například návrh ministra vnitra Františka Bublana na vznik protiteroristického centra. To by mohlo vzniknout ještě na podzim a jeho úkolem by bylo shromažďovat všechny informace o nebezpečí terorismu, předávat je zahraničním partnerům a zároveň na případech z této oblasti pracovat.

Podle Jařaba právě v Austrálii takové centrum úspěšně funguje již několik let. Předseda ale za neméně důležitý úkol v boji proti teroristům považuje také odkrývání jeho příčin a hledání spouštěcích mechanismů. "To, co vidíme, to jsou již důsledky terorismu. Musíme se ale ptát, co vlastně vedlo k jeho vzniku. Jak se například může malá a poklidná organizace rázem přeměnit na extremistickou," vysvětlil Jařab.

Podle místopředsedy výboru Jiřího Pospíšila je Česká republika v oblasti boje s terorismem pozadu za světem. "Věřím ale, že jakmile začne pracovat nová vláda, tak se situace zlepší," řekl Pospíšil. Jednání se dotklo také otázky střetu mezi ochranou lidských práv a soukromí a shromažďováním osobních informací, které tajné služby v boji proti teroristům využívají. Podle členů australské delegace by například ty nejcitlivější údaje umožňující prakticky permanentní sledování konkrétní osoby všude na světě, měly mít k dispozici jenom jednotky bojující s terorismem.

České firmy podepsaly s čínskými podniky kontrakty za 18 mil. USD

Kontrakty v hodnotě 18 milionů dolarů (396 milionů korun) podepsaly české firmy s čínskými podniky, jejichž zástupci v úterý přicestovali do Prahy na třídenní podnikatelskou misi. Zakázky v Číně získaly například společnosti Agrofert Holding či Synthesia. Česká společnost Marmes CZ, jejíž produkce je zaměřena na skleněné výrobky, s čínskou firmou CITIC Tianjin podepsala dohodu o vytvoření společného podniku v ČR na montáž jízdních kol. "Částka není bůhvíjak veliká, ale díky za každý kontrakt a obchod, který jde směrem z ČR do Číny, protože obchodní bilance (s Čínou) je zhruba desetkrát v mínusu v neprospěch ČR. Musíme hledat příležitosti, jak naše konkurenceschopné výrobky, které jsou špičkové kvality, dostat na čínský trh. Každá taková návštěva tomu může posloužit" řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Ministr dodal, že jednání s čínskou delegací vedenou náměstkem čínského ministra průmyslu a obchodu Kao Chu-čchengem se budou týkat také výroby padělků českého zboží v Číně. "Pro nás je to problém, který je na stole a který je potřeba řešit. Myslím si, že situace se postupně zlepšuje, protože je snahou čínské vlády, aby se nedostávali do rozporu s mezinárodním právem v této oblasti," uvedl Urban. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy se bude na jednání s čínskou delegací hovořit rovněž o účasti českých firem při výstavbě nových energetických zdrojů v Číně. "Chceme se dostat zpátky do čínské energetiky. Naše reference z (výstavby čínské elektrárny) Šen-tchou jsou na čínské straně vnímány velmi pozitivně. Naše strategie je taková, že budeme zkoumat, jestli se nám nepodaří zúčastnit dalšího rozšíření této elektrárny, anebo zda lze získat jiné zakázky v energetice," uvedl Tlapa.

Advokát obviněného policisty podal trestní oznámení na Jacques

Advokát Jaroslav Janeček, který zastupuje obviněného policistu Tomáše Čermáka, podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ) trestní oznámení na poslankyni za Stranu zelených Kateřinu Jacques a na jejího kolegu Petra Slunéčka. Učinil tak v souvislosti s jednáním Jacques a Slunéčka při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. "Je jisté, že v takové situaci, v jaké je, se bude bránit všemi možnými prostředky," uvedla na adresu Čermáka Jacques v reakci na informace o oznámení. "Platí zde lidové rčení, že nejlepší obrana je útok. Já žádnou vinu necítím," dodala. Janeček podal oznámení na Jacques pro podezření z trestného činu útoku na státní orgán. Hrubě prý jeho klienta urazila a pomluvila. "Byla policistou Čermákem minimálně třikrát vyzvána jménem zákona, aby nevstupovala na nezbytně nutnou dobu do prostor, kde by mohla kontaktovat zadní voj neonacistů, kdy každý je povinen příkazu policisty uposlechnout, což zcela záměrně a účelově neučinila za účelem se před stávajícími volbami zviditelnit," uvedl Janeček.

Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista Čermák bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Kvůli útoku na ni byl pak dočasně zproštěn výkonu služby a nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Do prvomájového incidentu u pražského Palackého náměstí se vložil i Slunéčko, který se kolegyně zastal a byl za to obviněn.

Na základních školách bude od září o 35.400 žáků méně než loni

V základních školách v Česku bude od září podle odhadů zhruba o 35.400 žáků méně než minulý školní rok. První až devátou třídu bude celkem navštěvovat 881.200 dětí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Ústav pro informace ve vzdělávání. Tento trend by se ale pomalu mohl zmírňovat. Od loňského školního roku totiž mírně přibývá prvňáčků. Loni jich do školních lavic zasedlo asi o 600 více než předešlý rok. Letos tento počet vzroste asi 300. Do tříd prvního stupně v září zamíří celkem 465.800 školáků, 415.400 dívek a chlapců se bude vzdělávat na stupni druhém. Úbytku celkového počtu žáků čelí školy ve všech krajích. Z jedné čtvrtiny připadá na první stupeň, na který bude v novém školním roce docházet o 7500 žáků méně než v roce uplynulém. Na druhém stupni ubude téměř 27.900 žáků. Nejvíce školáků, přes 114.400, mají v Moravskoslezském kraji, více než 100.000 žáků je i ve středních Čechách. Nejméně školáků mají Karlovarském kraji (25.400).

Slavkovské muzeum láká na večerní prohlídku zámeckého podzemí

Návštěvníci, kteří v sobotu zavítají do zámku ve Slavkově u Brna, budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si místní rozsáhlé podzemí jen při svitu loučí a svíček. Nově zpřístupněným sklepením je budou provázet pracovníci Historického muzea odění do dobových kostýmů zámeckého služebnictva a zámeckých pánů. V unikátním, místy až třípodlažním podzemí, čeká návštěvníky expozice o historii města Slavkova a historických řemeslech s 25 figurínami v dobových oblecích. "Mimo to uvidí také technické zázemí zámku jako barokní pekárnu, pomocnou kuchyni nebo mučírnu," řekl ČTK Petr Lukas z Historického muzea. Prohlídky podzemí doplní také vystoupení historických tanců.

Podzemí je dosud opomíjenou součástí slavkovského zámku, turisté i mnozí obyvatelé Slavkova o něm vědí jen málo. Pod barokním zámkem se nacházejí dvě patra sklepů, chodeb a skladišť. Ukrývají základy starších objektů, například komendy řádu německých rytířů, renesančního zámku ze 16. století a hospodářských staveb. V podzemí dříve fungovala mimo jiné kuchyně s výtahovou šachtou do jídelny, lázeň s nádrží na dešťovou vodu. Vzhledem ke stabilní roční teplotě je pravděpodobné, že se ve sklepeních kdysi chladily i sudy s pivem a vínem.

Festival Operní Špilberk nabídne i operetu

Operetní noc na Špilberku nabídne letošní ročník operního festivalu, který se koncem léta tradičně koná na nádvoří brněnského hradu. Diváci se mohou těšit na klasické melodie z operet Jacquese Offenbacha, Johanna Strausse a dalších světových autorů. Volný komponovaný večer zařadila pořádající agentura na 29. srpna. Festival Operní Špilberk zahájí již tuto sobotu slavná opera Giuseppa Verdiho Nabucco. Přestože mělo představení v provedení Janáčkovy opery již více než 200 repríz, stále se těší velkému zájmu publika.

Verdimu budou patřit i zbývající dva večery. Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla přiveze na Špilberk romantickou operu ze středověké španělské historie Trubadúr, která festival uzavře první zářijovou sobotu. Ještě před tím se mohou diváci těšit na Verdiho Requiem, které se ale odehraje v katedrále sv. Petra a Pavla. Podle organizátorů je představení natolik technicky náročné, že je nelze hrát pod širým nebem. Ostatní budou odehrána za každého počasí.

Barokní areál na Kuksu oživí pátý ročník festivalu Theatrum Kuks

Popáté se v okolí barokního hospitalu v Kuksu na Trutnovsku uskuteční přehlídka barokního divadla a hudby Theatrum Kuks. Pořadatelé připravili od čtvrtka do neděle na šest desítek divadelních a operní představení či koncertů. Některá díla budou na festivalu uvedena v premiéře, řekl ČTK ředitel festivalu Stanislav Bohadlo. "My především těžíme z té lokality. Hraje se v celém areálu na přibližně 15 místech. Kuks je sám o sobě magickým místem, sám o sobě je theatrum. Nám se daří nalézat původní dramaturgii, a tím je festival naprosto jedinečný," řekl Bohadlo.

Na čtvrtek je například připraveno uvedení díla Basilisco di Bernagasso. "Je to představení, které se na Kuksu v roce 1728 hrálo. Sice se dochoval text o deset let mladší, ale je to kukské představení, které začne na terase, a lidé postupně projdou sedm míst," řekl Bohadlo. Ten považuje za další vrchol festivalu uvedení oratoria Judita, které společně s účastníky mezinárodních dílen nacvičil italský houslař Riccardo Minasi, jenž se zaměřuje na období baroka. Zajímavostí bude také koncert hudebníků na lodi na řece Labi pod názvem Vodní hudba či v sobotu takzvané Běhání s kroužkem, které bude rekonstrukcí kukského barokního sportu.

Festival se odehraje v jedinečném barokním komplexu, který začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Sochařská výzdoba areálu je dílem Matyáše Bernarda Brauna. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru.

Tenistka Martina Navrátilová vystaví v Praze své obrazy

Slavná tenistka a česká rodačka Martina Navrátilová představí v říjnu v Praze své obrazy, které vytváří společně se slovenským výtvarníkem Jurajem Králikem. Pražské Kongresové centrum plátna obou tvůrců vystaví od 7. do 22. října. "Výstava i celý projekt, na kterém pracujeme již od roku 2000, se jmenuje Art Grand Slam (Výtvarný Grand Slam). Vznikal na kurtech grandslamových turnajů ve čtyřech známých metropolích New Yorku, Melbourne, Paříži a Londýně, ale i v Řevnicích u Prahy, kde Martina vyrůstala, a na Floridě," řekl ČTK Králik. Díla byla premiérově vystavená letos na jaře v Bratislavě.

Soubor tvoří přibližně sto obrazů různých formátů realizovaných v různých materiálech - antuka, umělý trávník, plátno, papír. Na nich pak jsou viditelné otisky míčků, které namočené v barvě proti nim odpalovala slavná sportovkyně. Otisky tenisáků tak vytvořily ojedinělé barevné obrazce. Největší dílo má asi deset čtverečních metrů. Projekt vymyslel třiačtyřicetiletý slovenský umělec, absolvent pražské Akademie výtvarných umění Juraj Králik. "Malovat obrazy bych nemohla. Dokážu odhadnout, na co mám, a na co ne," uvedla tenistka při bratislavské vernisáži. "Byl to zajímavý experiment, jen strašně dlouho trval. Raketou jsem dělala věci jako nikdy předtím. Namáčela jsem míčky do barvy, hrála s nimi proti plátnu. Bylo to něco nového, ale já mám ráda nové zážitky," dodala. Pražská výstava se bude konat v době, kdy Martina Navrátilová oslaví své padesátiny, které připadají na 18. října.

Ze sportu:

Fotbalisté Liberce v boji o postup do Ligy mistrů neuspěli. Na hřišti Spartaku Moskva podlehli v odvetě třetího předkola 1:2 a po bezbrankové remíze v prvním utkání si v hlavní soutěži zahraje ruský vicemistr. Liberci přiblížil historický úspěch Hodúr, jenž v 72. minutě z penalty vyrovnal na 1:1. Brzy nato však rozhodl o výhře a postupu Spartaku Pavljučenko. Liberec tak bude pokračovat v prvním kole Poháru UEFA, jméno soupeře se dozví v pátek.

Nicole Vaidišová a Tomáš Berdych budou jako jediní čeští tenisté nasazeni při losování grandslamového US Open. Desátá hráčka světového žebříčku Vaidišová bude v pavouku jako číslo devět, protože kvůli zranění zápěstí nestartuje druhá hráčka světa a obhájkyně titulu Kim Clijstersová. Berdych je v žebříčku pro nasazování do turnajů čtrnáctý, ale pro US Open má po absenci Radka Štěpánka a Maria Ančiče o dvě místa lepší pozici.

Česká bikerka Tereza Huříková zůstala na mistrovství světa na Novém Zélandu v závodě žen do 23 let těsně pod stupni vítězů. Devatenáctiletá reprezentantka obsadila v Rotorue čtvrté místo, k bronzu jí na trati 23,6 km chybělo půldruhé minuty.

Jeden z nejlepších českých cyklistů Jan Hruška je v současné době bez angažmá. Jeho španělská stáj 3 Molinos Resort, kontinentální tým UCI, totiž prakticky ze dne na den ukončila svoji činnost a závodníci se ocitli na dlažbě. Důvodem ukončení činnosti týmu byly především finanční problémy. "Musím okamžitě navíc vrátit všechna kola. Mám je již sbalené a posílám je do Španělska. Vlastní silniční kolo v současné době nemám, a tak zatím trénuji na horském kole Lucky Bike týmu, za který na podzim odjedu několik závodů v roli hostujícího jezdce," řekl ČTK Hruška.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.