Zprávy

ČSSD chce dál jednat o vládě ODS, představila stínový kabinet

ČSSD na pondělním zasedání svého vedení rozhodla, že bude dál jednat s ODS o toleranci její menšinové vlády. Ještě před jednáním předsednictva však odstupující premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že chce jednání s ODS ukončit. "Měl jsem velkou chuť navrhnout, abychom spolupráci ukončili. Vstřícné gesto pana (Mirka) Topolánka, který mi poslal obálku se jmény části ministrů, které chce zřejmě navrhnout, mi v tom zabránilo," vysvětlil Paroubek změnu svého postoje. Sociální demokracie se podle něj bude vedle jednání s ODS připravovat na svoji opoziční roli. Strana proto představila stínovou vládu. Objevuje se v ní většina dosluhujících ministrů za ČSSD.

Svým razantním výrokem o ukončení spolupráce reagoval Paroubek na pondělní krach schůzky lídrů ODS a ČSSD. Sociální demokraté odešli z dopoledního jednání o podmínkách tolerance menšinové vlády ODS. Tvrdili, že je občanští demokraté neberou vážně. Uvedli, že dokud ODS nenavrhne rozumný kompromis, nemá cenu pokračovat. ODS obvinila Paroubka z toho, že na schůzku už přišel s úmyslem se nedohodnout.

Voliči rozdali v červnu karty tak, že levice, tedy ČSSD a komunisté, má v nové sněmovně 100 mandátů, zbývající tři strany - ODS, KDU-ČSL a Strana zelených - druhou stovku. Za první krok z patové situace lze považovat to, že se minulý týden podařilo při sedmém pokusu zvolit alespoň vedení sněmovny.

ODS pro jednání s ČSSD, chce mít ale kontakt i s KDU-ČSL a Stranou zelených

Občanští demokraté mají zájem o další jednání s ČSSD, ale nehodlají kvůli tomu přerušovat kontakty s KDU-ČSL a Stranou zelených (SZ). ČTK to po jednání grémia ODS řekla místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. "Usilujeme o takové uspořádání, kdy by i tyto dvě strany (KDU-ČSL a SZ) nalezly důvod, proč by mohly budoucí vládu ODS podpořit," uvedla. V úterý se sejdou vedení občanských a křesťanských demokratů. Zřejmě ve čtvrtek by se podle Němcové měla odehrát schůzka ODS-zelení.

Politici si připomněli výročí srpnových událostí roku 1968

Před 38 lety překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Zahájení okupace si před budovou Českého rozhlasu v Praze připomněli politici a pamětníci. Po pietním aktu s kladením věnců promluvili ke shromážděným například místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Většina řečníků varovala před zapomínáním na srpnové události. Podle Béma nesmí být zapomenuto nic z toho, co se v Evropě dělo pod komunistickou nadvládou. "Zapomínání a neznalost historie vede k opakování, k pokřivenému myšlení a fatálním omylům nastupující generace," řekl ve svém projevu Bém. Místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel (ČSSD) zdůraznil, že svoboda není samozřejmost a snáze se ztrácí, než znovu nabývá. Podle Vlčka chápe současná mladá generace invazi jako roztržku mezi komunistickými státy, což je nespravedlivé vůči těm, kteří bránili rozhlas a padli za svobodu a čest.

Liška zase zdůraznil, že okupace v roce 1968 rozložila společnost více než padesátá léta. "Společnost se s tímto morálním selháním dodnes nevyrovnala," dodal. Před zapomínáním varoval také ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, který se nejvíc obává neznalosti mladé generace. "Bylo by špatné, kdyby se zapomnělo na památní desky na budově rozhlasu, stejně jako na desky připomínající oběti Jana Palacha a Jana Zajíce," prohlásil. Proto považuje za důležitý rozhlas a další média, která o paměť národa pečují. Primátor Bém vyzdvihl také pozitivní stránky srpnových událostí a pochválil obdivuhodný postoj drtivé většiny společnosti a její aktivní odpor. Podle něj je také dobré, že v té době mnoho lidí vystřízlivělo ze snahy reformovat komunismus.

Invaze vojsk do Československa násilně přerušila reformní proces Pražské jaro. Před budovou Českého rozhlasu se odehrály nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města. Od zahájení okupace do začátku října zabili cizí vojáci podle Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v Československu 72 lidí, těžce zranili 276 a lehce 422 lidí. V srpnu 2005 se za invazi do Československa omluvil bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski. Morální odpovědnost Ruska za okupaci přiznal v Praze letos na jaře ruský prezident Vladimir Putin.

Parlament loni v květnu schválil zákon o odškodnění obětí okupace, v červenci 2005 vláda vyčlenila na odškodnění 259 milionů korun. Nárok se vztahuje na období od srpna 1968 do června 1991. Lidé musí prokázat lékařskou zprávou, úmrtním listem, výpovědí nejméně dvou svědků nebo jiným způsobem smrt, zranění nebo znásilnění v důsledku okupace.

Klaus v Alpbachu hájil optimistické scénáře, svobodu a demokracii

Optimistické scénáře a svobodu a demokracii, které zaručí, aby bylo možné tyto názory hlásat a na nich založené postupy prosazovat, propagoval v pondělí prezident Václav Klaus ve svém příspěvku na Evropském fóru. To se jako každoročně koná v rakouském Alpbachu. Jeho letošním tématem je "Suche nach Gewissheit und Sicherheit" (Hledání jistoty a bezpečí). Organizátoři očekávají, že fóra se do 2. září zúčastní zhruba 400 řečníků a 2500 posluchačů. Diskuse se budou týkat reforem, technologií, síťového propojování v Evropské unii, bankovnictví a zdravotnictví.

Klaus v pondělním odpoledním bloku, který nese název Strach o existenci, o pracovní místa, o zdroje, pronesl projev na téma Obava o svobodu je jediné, co mne trápí. Zdůraznil v něm, že nemá rád katastrofické scénáře, nemá strach z budoucnosti a navíc je přesvědčen, že pro strach není sebemenší důvod. "Totalitní hnutí minulosti považuji za minulost," řekl Klaus v pasáži věnované "strachu o existenci". "Nebezpečí návratu fašismu či komunismu nevidím. Vidím však dvě jiná nebezpečí." Za přeceňované nebezpečí označil Klaus islamismus a s ním spojený údajný "střet civilizací", naopak za nedoceňované nebezpečí považuje prezident "postdemokracii" a s ní spojené omezování lidské svobody. Klaus tvrdí, že člověk je ve své existenci ohrožován jen a jen absencí svobody. Hlava státu podle svých slov nevidí "střet civilizací". "Vidím střet islamismu s modernizačními procesy a s důsledky nezadržitelně pokračující globalizace. Vidím střet agresivní verze této náboženské ideologie se zvnějšku vnucovaným hodnotovým systémem západního světa, k jehož spontánnímu přijetí islámské země dosud samy nedospěly," konstatoval prezident. Postdemokracie a s ní spojené omezování lidské svobody, které přináší "dnes v Evropě dominantní postoj, který nazývám evropeismus", podle Klause "rozbíjí stát jako výlučnou a nenahraditelnou základnu politické demokracie" a vytváří postdemokratické byrokratické struktury, které stále více předurčují a omezují životy lidí. Klaus odmítl také "strach o zdroje" coby strašidlo, které obchází Evropou už 200 let. Stačí podle něj jediná věc: udržet systém svobodného trhu, soukromého vlastnictví a neregulovaných cen. Systém s těmito atributy si se zdroji poradí sám, je přesvědčen Klaus.

"Ne" protiraketové základně přišly v Praze říci desítky lidí

Přibližně 150 lidí přišlo v pondělí v podvečer na pražské náměstí Míru protestovat proti umístění americké protiraketové základny v České republice a za uspořádání referenda o této otázce. Demonstraci uspořádala iniciativa Ne základnám. Spojené státy zvažují, že by raketový deštník mohl být postaven na území Česka nebo Polska. Zahraniční média začala spekulovat také o Británii. Podle představitelů iniciativy by základna nezvýšila bezpečnost České republiky, neboť jejím úkolem je chránit USA, a ne Evropu. Neznamenala by ani přínos pro českou ekonomiku, protože by nezaměstnávala téměř žádné české občany a zásobovala by se z vlastních zdrojů, tvrdí organizátoři.

Trestní oznámení kvůli Kubiceho zprávě podal už i NBÚ

Trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli květnovému zveřejnění utajované zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) jejím ředitelem Janem Kubicem podal i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). ČTK to řekl státní zástupce Michal Zachystal, který vyšetřování možného úniku informací z dokumentů dozoruje. Doplnil, že na stole má nyní v souvislosti se zprávou ÚOOZ celkem 13 trestních oznámení, všechna je v rámci jednoho vyšetřovacího spisu prověřuje Inspekce ministra vnitra. Její pracovníci zjišťují, zda se Kubice nebo někdo jiný nedopustil zneužívání pravomoci veřejného činitele a pomluvy, případně trestného činu ohrožení utajované skutečnosti. Šéf ÚOOZ předložil materiály označené jako důvěrné 29. května na neveřejném zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, ještě týž den se však jejich kopie objevily v médiích. Vyšetřovatelé mají na prověření všech oznámení lhůtu tři měsíce, podnět od NBÚ se týká podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované skutečnosti, upřesnil Zachystal. Kubice již dříve řekl, že si není vědom spáchání trestného činu. "V žádném případě jsem se ani já, ani nikdo z ÚOOZ ničeho nezákonného nedopustil. Navíc já jsem tu zprávu nezveřejnil," upozornil šéf ÚOOZ na to, že obsah důvěrných dokumentů pouze přednesl poslancům na uzavřeném jednání branného výboru, odkud pak zřejmě unikly do médií.

AM Servis dostal pokutu 2,7 mil. Kč za nelegální dovoz odpadu

Za nelegální dovoz odpadu z Německa do Milovic na Nymbursku dostala firma AM Servis pokutu od České inspekce životního prostředí ve výši 2,7 milionu korun. Pokuta již nabyla právní moci. Komunální, plastové a textilní odpady firma uskladnila v objektu v bývalém vojenském prostoru na letišti Boží Dar. ČTK to sdělila mluvčí inspekce Ivana Awwadová. Podle zjištění inspekce společnost AM Servis dovezla německý odpad do Milovic v závěru loňského roku. Uskladnila jej v objektu na bývalém letišti, do kterého vnikla protiprávně bez vědomí majitele. Objekt byl lehce dostupný a přitom dostatečně opuštěný. Fakt, že v hale někdo uložil komunální odpad dovezený z Německa, potvrdil i soudně znalecký posudek. Inspekce neuložila podle mluvčí sankci v maximální možné výši, protože firma nenakládala s nebezpečnými odpady a navíc se jí podařilo prokázat uložení jen části odpadů umístěných v Milovicích. Za přitěžující okolnost považovala inspekce naopak fakt, že společnost nespolupracovala s inspekcí ani s majitelem objektu. Odpady navíc dovezla pouze za účelem finančního zisku, bez úmyslu odpady v tuzemsku dále využít a bez ohledu na způsobené následky.

ÚOHS snížil pokutu pekárnám za kartel na 52,8 milionu

Tři největší domácí pekárny Delta, Penam a Odkolek musejí za kartelovou dohodu o cenách pečiva z roku 2003 zaplatit celkem 52,8 milionu korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tak ve svém rozhodnutí snížil původní pokutu 120 milionů, později upravenou na 66 milionů korun. I když jde o závažný delikt, jednání firem vyplývalo ze snahy přežít na trhu, řekl novinářům předseda úřadu Martin Pecina. Firmy se mohou obrátit na brněnský krajský soud, jejich reakci ČTK zjišťuje.

Iniciátorem kartelu byla podle ÚOHS firma Delta Pekárny, proto zaplatí 24,8 milionu. Odkolek dostal pokutu 14,8 milionu, na Penam zbylo 13,2 milionu korun. "Kartel jsme prokázali už v původním rozhodnutí, teď se řešila jen výše pokuty," upozornil Pecina. Penam patří do skupiny Agrofert Holding, zahraniční majitelé Delta Pekáren a Odkolku letos sfúzovali. Antimonopolní úřad podezříval největší hráče na trhu, že se v listopadu 2003 po sedmileté stagnaci cen domluvili na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu.

Policisté v Petrovicích objevili 16 uprchlíků v obytném vozidle

Čeští a němečtí policisté odhalili v sobotu večer na přechodu Petrovice na Ústecku v obytném vozidle 16 běženců z Asie bez dokladů. Šestadvacetiletý český řidič luxusního vozidla a jeho o rok mladší spolucestující policii tvrdili, že o ukrytých Asiatech nic nevědí. Uprchlíky policisté odvezli do cel předběžného zadržení. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. Běženci podle ní poputují do zařízení pro cizince, kde budou muset policisté zjistit jejich totožnost. Hrozí jim správní vyhoštění z Česka. Oba Češi jsou podezřelí z nedovoleného překročení státní hranice. Za to jim hrozí až jeden rok vězení. Policisté už zjistili, že muži si vozidlo na cestu do Německa vzali z půjčovny. Petrovický pokus o ilegální převoz větší skupiny uprchlíků z Česka do Německa je letos druhým odhaleným případem hromadného pašování lidí v Ústeckém kraji. V červnu se podařilo na přechodu Cínovec-Altenberg na Teplicku německým celníkům odhalit skupinu sedmi Vietnamců, které převáželi čeští řidiči do Německa v kamionu s hracími automaty.

Dva policisté z Tachovska chtěli vyloupit pumpu, jsou zatčeni

Dva mladí policisté z dálničního oddělení v Ostrově na Tachovsku chtěli v noci na neděli vyloupit nedalekou benzínovou pumpu. Jeden z nich byl ve službě a v uniformě. Zásahová jednotka je zadržela v okamžiku, kdy se chystali přepadnout obsluhu pumpy. Oba jsou obviněni z přípravy loupeže a jeden z nich i ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Okresní státní zastupitelství Plzeň - město podalo návrh, aby byli vzati do vazby. ČTK to v pondělí řekla státní zástupkyně Antonie Zelená. Podrobnější informace odmítla sdělit kvůli tomu, aby neovlivnila vyšetřování. Spekulace, že policisté byli podezřelí z přípravy trestného činu a jejich kolegové je již delší dobu sledovali, odmítla komentovat. O tom, zda zadržení skončí ve vazbě, podle ní rozhodne soud v úterý.

AK: Kvalitního obilí nebude dost, některé potraviny mohou zdražit

V Česku se letos sklidí méně obilí než loni a standardní kvalitu bude mít kvůli nepřízni počasí při žních nejvýše polovina z celkové produkce odhadované na 5,9 milionu tun. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Chybět podle něj bude chlebové obilí i sladovnický ječmen standardních parametrů. Problémy kvůli kvalitě se dají čekat i u krmných obilovin. Celkově se to může odrazit v cenách některých potravin, jako je mouka, pečivo, či maso, dodal. Také zástupci některých zpracovatelů potvrzují, že ceny kvalitního obilí půjdou nahoru, což ovlivní i ceny konečných produktů.

"Letošní žně nemají pamětníka," prohlásil Veleba. Kvalitou zamíchaly deště, které přišly na začátku srpna, a trvaly příliš dlouho. Značná část ploch obilí tak podle něj byla znehodnocena. Zemědělci odhadují, že kvůli tomu jejich tržby za sklizeň meziročně klesnou o tři až čtyři miliardy korun. Některé zemědělské firmy prý ztratí až polovinu příjmů. Zástupci komory proto chtějí v úterý jednat se zástupci ministerstva zemědělství, aby farmářům, jejichž existence je ohrožena, stát alespoň nějak pomohl.

Nejvíc aut na počet obyvatel je v Praze, nejméně na severu Moravy

Nejvíc osobních aut v porovnání s počtem obyvatel je v Praze, nejméně v Moravskoslezském kraji. Zatímco v Praze připadá jeden osobní automobil na 1,95 obyvatele, na severu Moravy se o jeden vůz dělí 3,1 obyvatele. Vyplývá to z pololetních údajů Sdružení automobilového průmyslu. V celé ČR připadá na jeden vůz 2,54 obyvatele, což je o 0,05 obyvatele méně než na konci minulého roku. Vedle Prahy je nejvíce motorizovaný Plzeňský a Středočeský kraj. Na opačném konci žebříčku je spolu s Moravskoslezským krajem Olomoucký a Zlínský kraj.

Výrazně se liší i průměrný věk vozového parku. Zatímco v Praze jezdí v průměru 12,84 roku staré vozy, v Pardubickém kraji je průměrné stáří 14,72 roku. Z pohledu bývalých okresů je nejmladší vozový park v Praze-západ a nejstarší na Jesenicku. Celkově vozový park v ČR za půl roku zestárl o 0,02 roku.

Celkem bylo v pololetí v tuzemsku registrováno 4,037 milionu osobních aut, což je o 78.107 kusů více než na konci roku 2005. Nejrozšířenější jsou škodovky s podílem 44 procent. Následují značky Ford, Renault, Opel a Peugeot.

Astronomové: Pražský kongres přinesl několik důležitých objevů

Několik důležitých objevů a událostí přineslo podle astronomů valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které se od minulého týdne koná v Praze. Vědci se například zabývali tím, zda má Pluto zůstat planetou. Předseda Národního organizačního komitétu Jan Palouš také ocenil pozorování vědeckého týmu, který sledoval vzdálenou galaxii, jejíž světlo k nám letí deset miliard let. Podle něj by tento objev měl vědcům pomoci zjistit, jak vznikaly a jak se vyvíjely galaxie.

Podle Palouše se sice veřejnost nejvíce zajímá o definice planety a s tím spojenou otázku Pluta, pro účastníky kongresu to však není vyloženě odborná otázka. "Není to vědecká diskuse, je to spíše otázka dohody," řekl ČTK Palouš. Podle návrhu rezoluce, kterou ve středu delegátům kongresu přednesla odborná komise IAU, by se měla sluneční soustava rozšířit na 12 planet. Pluto, které část astronomů nepovažuje za planetu, by si svůj status mělo udržet. O osudu rezoluce by měli astronomové rozhodnout ve čtvrtek.

Pražský kongres podle Palouše přinesl i několik objevů, které jsou založené na nejnovějším pozorování. Vyzdvihl například pozorovaní skupiny astronomů, mimo jiné za účasti německého astrofyzika Reinharda Genzela, která pomocí adaptivní optiky pozorovala velmi vzdálenou galaxii. Palouš se domnívá, že astronomové budou tomuto pozorování muset přizpůsobit budoucí výzkum, například o vzniku galaxií. "Převažuje pohled, že se to děje sléváním malých galaxií do větších celků. Zjistilo se, že je tady galaxie, která je velmi vyvinutá. Má mnoho plynu, velký rotující disk a rychlou tvorbu hvězd. Je to překvapivý objev," dodal. Zaujalo ho také sympozium, které se zabývalo spouštěnou tvorbou hvězd. Vědci hovořili například o tom, že hvězdy vznikají výbuchy. "Hvězdy se netvoří pozvolným a poklidným způsobem. Tvoří se po velkých skupinách, kterým se říká hvězdokupy. Tyto skupiny se pak bouřlivě vyvíjí, " uvedl.

Součástí kongresu byla také prezentace objevu týmu pod vedením Kanaďana Harveyho Richera. Díky němu by se vědci měli přiblížit k určení stáří několika prvních generací hvězd. Nebudou sice moci přesně zjistit věk úplně prvních hvězd, měli by ale poznat alespoň stáří jejich blízkých "bratranců". Valné shromáždění IAU potrvá do pátku. V tomto týdnu by účastníci měli hovořit ještě například o nejnovějších výsledcích v oblasti výzkumu černých děr.

V Mladé Boleslavi archeologové našli na stavbě vzácné písemnosti

Dvě truhličky s řadou vzácných písemností z počátku 17. století objevili stavební dělníci při rekonstrukci bývalého kláštera v areálu budovaného vysokoškolského komplexu v Mladé Boleslavi. Pracovníci Muzea Mladoboleslavska zjistili, že je to osobní archiv Matouše Konečného, seniora zdejšího sboru jednoty bratrské. ČTK o tom informoval ředitel muzea Luděk Beneš. Nález má podle historiků zcela unikátní historickou hodnotu nejen pro poznání dějin Mladé Boleslavi, ale i pro historii Jednoty bratrské v poslední fázi jejího působení v předbělohorských Čechách.

Matouš podle mínění odborníků své písemnosti s velkou pravděpodobností ukryl před koncem roku 1620, kdy po bělohorské porážce českých stavů byla Mladá Boleslav obsazena císařským vojskem. Nalezený soubor písemností je velmi obsáhlý a obnáší přes 400 dopisů a řadu soupisů členů jednoty bratrské. Soupisy pocházejí jak z Mladé Boleslavi a okolních měst a vesnic, tak i z celých Čech, například z Hradce Králové, Turnova, Rychnova či z Prahy. Mezi objevenými písemnostmi jsou i různé účty a zápisky finančního charakteru a nejrůznější poznámky. Díky tomu, že písemnosti byly ukryty v zásypu klenby, jsou v dokonalém stavu.

V nominaci hokejové reprezentace na EHT jsou tři nováčci

V nominaci hokejové reprezentace na liberecký turnaj seriálu Euro Hockey Tour jsou tři nováčci. Poprvé se v národním týmu představí liberecký obránce Jan Holub, útočník Slavie Marek Tomica a Ivan Rachůnek ze Zlína. Ve výběru je osm letošních vicemistrů světa. Turnaj se uskuteční od 31. srpna do 3. září.

Daviscupový tým českých tenistů povede Berdychův kouč Navrátil

Novým kapitánem českého daviscupového týmu se stal Jaroslav Navrátil. Kouč Tomáše Berdycha ve funkci vystřídal Cyrila Suka, jenž rezignoval ve středu, aby uvolnil cestu zpátky do mužstva nejlepšímu domácímu tenistovi Radku Štěpánkovi. Navrátil by tak měl mít pro zářijový zápas o postup do Světové skupiny v Nizozemsku k dispozici kompletní českou špičku. O Navrátilově angažmá informovala Česká televize. "Dozvěděl jsem se to v pátek v Americe, kde jsem s Tomášem (Berdychem) na turnaji. Je to pro mě velká pocta a zavazující. Doufám, že tým půjde znovu nahoru. Už nestojí nic v cestě, abychom byli kompletní i s Radkem," řekl nový kapitán. Jeho jednoznačným cílem bude vrátit české tenisty zpátky do Světové skupiny týmové soutěže, z níž po loňské domácí porážce s Německem poprvé v historii spadli.

Párová čtyřka byla v rozjížďce MS až třetí, ale je v semifinále

Až třetí místo v pondělí obsadila párová čtyřka ve složení David Jirka, Milan Doleček, Václav Chalupa, Tomáš Karas ve své rozjížďce na mistrovství světa v britském Etonu. Vítězové letošního Světového poháru si však i přesto zajistili přímý postup do semifinále a napodobili tak tři české lodě, které stejně úspěšně vstoupily do programu šampionátu v neděli. Svěřenci trenéra Sergeje Kruťjakova nestačili na nejrychlejší Estonce a těsně prohráli i s druhými Ukrajinci.

Na jezeře Dorney se tolik nedařilo dvojskifu lehkých vah bratří Vetešníků. Letošní mistři světa do 23 let obsadili ve své úvodní jízdě čtvrté místo, když je od přímého postupu do semifinále dělilo více než sedm vteřin. Ve středu je tak čekají opravy. V těch se již v úterý představí další čtyři české lodě. O postup do semifinále bude bojovat dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Schindler, dvojskif mužů Jakub Hanák, Michal Horváth, čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Jakub Zof, Petr Vitásek, Jakub Gruber a skifař lehkých vah Michal Vabroušek.

Travní lyžař Němec vyhrál slalom ve Světovém poháru

Pouze nejlepší současný český travní lyžař Jan Němec dosáhl v úvodním dílu Světového poháru dvakrát na stupně vítězů. V zahajovacím obřím slalomu v Českých Petrovicích skončil Němec třetí a v neděli vyhrál slalom speciál. České lyžařky se prosadily ve slalomu, kde skončila Petra Mlejnková druhá a Kateřina Němcová třetí.

Enge dojel v dalším klání ALMS třetí, ale byl zklamaný

Český automobilový jezdec Tomáš Enge obsadil společně se svým britským kolegou Darrenem Turnerem třetí místo ve své třídě v sedmém podniku American Le Mans Serie (ALMS), který se o víkendu konal v Elkhart Lake. Enge s Tuckerem nestačili s vozem Aston Martin ve třídě GT1 na dvě corvetty a nedokázali tak navázat na svá dvě letošní první místa.Česko-britskou dvojici, která v absolutním pořadí obsadila jedenáctou pozici, připravil o lepší výsledek zejména defekt levé přední pneumatiky krátce před koncem závodu a následná nutná zastávka v boxech.

Čech začal s plným tréninkem, ale neví, jestli stihne kvalifikaci

Fotbalový gólman Petr Čech zatím netuší, zda se kvůli rekonvalescenci po operaci ramen stačí připravit na nejbližší kvalifikační zápasy české reprezentace. V sobotním prvním ligovém utkání Chelsea proti Manchesteru City ještě nemohl nastoupit, ale termín jeho návratu na trávníky se blíží. Chelsea v sobotu porazila slabý tým ze severu Anglie bez potíží 3:0. Čech na utkání dorazil pouze v civilním oděvu, před výkopem se v hnědém svetru mihl mezi spoluhráči, mířícími na trávník, a usedl do čtvrté řady střídačky hned vedle Ballacka a dalších marodů. Nejlepší světový gólman loňské sezony však podle všeho brzy marodku opustí. Lékaři jsou totiž s léčbou jeho operovaných ramen spokojeni a koncem minulého týdne gólman dostal svolení, aby se začal chystat na návrat.

Počasí

V úterý má podle předpovědi meteorologů být oblačno až zataženo, na většině území se občas objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Později odpoledne nebo k večeru se mají mraky protrhávat. Nejvyšší teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů, na horách naměří kolem 11 stupňů Celsia.