Zprávy

Klaus ve středu přijme Paroubkovu demisi, poté jmenuje premiérem Topolánka

Demisi z rukou odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) převezme prezident Václav Klaus ve středu odpoledne. Krátce poté přijme hlava státu šéfa ODS Mirka Topolánka a jmenuje ho premiérem, informoval ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

Prezident s největší pravděpodobností pověří Paroubka tím, aby do jmenování dalšího kabinetu dočasně dál vykonávala mandát jeho vláda. Paroubkova demise logicky následuje úterní závěr ustavující schůze nové sněmovny, která trvala sedm týdnů. Teprve v pondělí se až na sedmý pokus podařilo zvolit vedení dolní komory.

Hned po volbách na počátku června uložil Klaus šéfovi vítězné strany Topolánkovi, aby vedl jednání o budoucím kabinetu. Sestavením vlády ho ale zatím oficiálně nepověřil. Původní záměr prosadit vládu ODS, lidovců a zelených ztroskotal na neschopnosti trojkoalice získat dostatečnou podporu. Paroubek minulý týden přistoupil na to, že možná podpoří menšinovou vládu ODS doplněnou o ministry z řad nestraníků. V pondělí však na základě dosavadních jednání tuto možnost zpochybnil. V úterý uvedl, že sociální demokraté by mohli menšinovou vládu ODS tolerovat dva roky, pak by měly následovat předčasné volby.

Sestaví-li Topolánek vládu, musí ze všeho nejdříve zajistit, aby s jejím složením souhlasil prezident. Kdyby uspěl, mohla by jeho vláda začít vládnout, nikoliv ale natrvalo. Nejpozději do 30 dnů od svého jmenování musí nový kabinet předstoupit před poslance a požádat je o důvěru. Teprve když ji dostane, může plnohodnotně vládnout. Pokud se Topolánkově vládě nepodaří získat důvěru sněmovny, bude vyčerpán první pokus o sestavení vlády, o němž mluví ústava. Prezident pak bude mít ještě jednu možnost vybrat premiéra. Jmenovat může kohokoli, například znovu Topolánka, jiného politika z ODS nebo zástupce ČSSD. Klaus minulý týden podle vedení ČSSD při jednání se šéfy všech pěti parlamentních stran na Hradě naznačil, že by mohl dát šanci k sestavování vlády i Paroubkovi.

ČSSD mluví o dvouleté toleranci ODS, Topolánek chce delší mandát

Sociální demokraté by mohli menšinovou vládu ODS tolerovat dva roky, ale možná také jen do schválení státního rozpočtu, což by znamenalo zhruba do konce letošního roku. Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek ČTK po ustavující schůzi sněmovny řekl, že jednání s ODS zatím nevedou k cíli a tolerance připadá v úvahu do rozpočtu "a to je tak všechno". Pak ale připustil, že dvouletá tolerance "má logiku". O dvou letech mluvil také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Šéf ODS Mirek Topolánek prohlásil, že pokud je vůbec možná dohoda na menšinové vládě, tak s plnohodnotným politickým mandátem, a to na čtyři roky. Pak ale nevyloučil, že se lze bavit i o kratší době. "Ale zcela jistě to nemohou být dva roky, před českým předsednictvím EU," dodal. Škromach hovořil právě o dvou letech. "Bylo by možné, aby po určité době, třeba po dvou letech, byla vyhodnocena ta dohoda (ČSSD-ODS) a byla možnost její výpovědi," uvedl. ČSSD a ODS o tom podle něj jednají. Předsednictví v EU se má země ujmout v roce 2009. Podle Škromacha by nebylo dobré, aby se konaly parlamentní volby současně s předsednictvím či v těsné blízkosti této doby.

Dohoda, která by umožnila fungování kabinetu občanských demokratů, je ale zatím velmi nejistá nejen kvůli sporům o délku funkčního období. Topolánek uvedl, že sporné jsou i některé programové otázky a navíc i ambice sociálních demokratů mluvit do personálního složení případné vlády. "Nemusíme do toho mluvit (do personálního složení), ale pak ať po nás pan Topolánek nechce toleranci takové vlády," poznamenal Škromach. Připustil, že některá jména zamýšlených ministrů mohou být pro ČSSD nepřijatelná. Sociální demokraté dali již dříve najevo, že jim vadí například kandidát na ministra vnitra Ivan Langer. Šéf ODS řekl, že jména kandidátů do vlády je ochoten s ČSSD konzultovat. "Nicméně je budu nominovat já," zdůraznil. Spekuluje se o tom, že ČSSD se nelíbí ani uchazeč o místo ministra financí Vlastimil Tlustý. Tlustý řekl, že to bere jako ocenění své politické práce. Podle něj je již jasné, že ODS a ČSSD se nemohou shodnout na rovné dani. Možné je prý to, že by prohlásily, že ODS bude jednotnou sazbu prosazovat, ale ČSSD ji nepodpoří. Sociální demokraté teď tento postup zvažují, dodal.

Jiří Paroubek by vyslal vojáky do Libanonu, Cyril Svoboda je opatrnější

O vyslání českých vojenských jednotek do Libanonu zatím není rozhodnuto, ale vláda s ním počítá, uvedl dosluhující premiér Jiří Paroubek. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda však byl opatrnější a zdůraznil, že rozsah případného zapojení do mise OSN je třeba velmi pečlivě zvážit. Hovořit o vyslání třeba stovky vojáků, kteří by se podíleli na stabilizaci Libanonu, je podle Svobody předčasné. Svoboda ČTK řekl, že česká armáda je se svými zahraničními misemi na hranici svých kapacit. Je zastoupena v Kosovu, Afghánistánu a Iráku, které jsou dlouhodobě plánovanou prioritou. Není možné jít nad možnosti armády, zdůraznil Svoboda. "Když jsme řekli, že by bylo dobré vyslat mírové síly, tak jsme mysleli, že budou vyslány i české," prohlásil ale Paroubek. Umí si prý představit například vyslání vojenské nemocnice nebo menšího kontingentu. Například polní nemocnice nepřipadá Svobodovi příliš vhodná. "Je to taková úlitba lidem, jeví se to jako lidštější," dodal s tím, že činnost nemocnice je mimořádné drahá. Svoboda by nebyl proti, kdyby se Česko případně podílelo na libanonské akci vysláním několika expertů do štábů. "Byl bych velmi opatrný, pokud jde o účast v misi v Libanonu," zdůraznil Svoboda. Podotkl, že libanonská operace bude těžká a také nebezpečná.

Zemřel Antonín Sum, osobní tajemník Jana Masaryka, politický vězeň a skaut

Ve věku 87 let v úterý ráno v pražském Domě sv. Karla Boromejského zemřel Antonín Sum, bývalý osobní tajemník československého ministra zahraničí Jana Masaryka a jeden z posledních pamětníků procesu s Miladou Horákovou.

JUDr. Antonín Sum, CSc. se narodil 31. ledna 1919. Byl účastníkem domácího odboje a Pražského povstání. Po promoci v lednu 1946 pracoval jako úředník Úřadu předsednictva vlády. Jako osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka působil od roku 1947. V otázce záhadné Masarykovy smrti v březnu 1948 se Sum přikláněl k verzi sebevraždy. Na výrok vyšetřovatelů z roku 2004 reagoval slovy: "Jan Masaryk byl první dobrovolnou obětí protestující proti zvůli agresora. O dvacet let později vystoupili další Janové - Jan Palach a Jan Zajíc."

Z ministerstva zahraničních věcí byl Sum v roce 1949 propuštěn, stal se dělníkem a v listopadu 1949 byl zatčen. V procesu s Miladou Horákovou byl sám odsouzen na 20 let. Následovala Ruzyně, uranové doly, Pankrác, Valdice.

V roce 1968 byl zvolen starostou českého Junáka, svazu skautů a skautek, který v roce 1989 obnovil a zajistil jeho členství v mezinárodním ústředí Světové organizace skautského hnutí v Ženevě. V posledních letech pracoval také v organizaci Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA). Působil jako čestný předseda Sdružení Českého národního povstání v Českém svazu bojovníků za svobodu. Byl také spoluzakladatelem Masarykova demokratického hnutí a Klubu Jana Masaryka.

Za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva mu prezident Václav Klaus v roce 2003 propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

Evropská charta má zajistit vědcům rovnoprávné podmínky

O rovnoměrné zastoupení obou pohlaví na výzkumných pracovištích, lepší začlenění mladších vědců do výzkumu či o průhlednější hodnocení vědeckých pracovníků usiluje Evropská charta pro výzkumné pracovníky. Společně s Kodexem chování pro přijímání nových výzkumných pracovníků by o ní měla ve středu rozhodovat vláda. Charta je určena badatelům ve všech oblastech výzkumu, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru. Měla by také zajistit stejná práva výzkumníkům v jednotlivých zemích. Odsouhlasili ji již zástupci jednotlivých ministerstev či vládní rady pro výzkum a vývoj. Podle nich přispěje k lepšímu rozvoji ekonomiky založené na znalostech. Uvádí se to v materiálu, který chartu a kodex do vlády provází. Zaměstnavatelé by se podle charty měli snažit o rovné zastoupení mezi pohlavími na všech stupních vědecké práce. Měli by také poskytovat podmínky umožňující vědeckým pracovníkům spojit rodinu, péči o děti a rozvoj jejich kariéry. V současné době tvoří ženy v Česku asi 30 procent výzkumných pracovníků, odborníci však upozorňují na to, že vysoké pozice zastávají jen minimálně.

Podle charty by všichni vědci, včetně těch začínajících, měli být přitažlivě finančně ohodnoceni. Začínajícím vědcům by také nemělo být upíráno spoluautorství výzkumů či patentů. Vedení pracovišť by měla rovněž zavést transparentní systémy hodnocení. Evropa musí v klíčových oblastech vědy a výzkumu výrazně zvýšit svou přitažlivost pro výzkumné pracovníky a posílit účast výzkumných pracovnic, jinak jí hrozí pokles růstu produktivity, píše Evropská komise ve svém doporučení k chartě a ke kodexu.

ODS podala návrh novely, která o rok odkládá registrační pokladny

Občanští demokraté podali předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi návrh novely zákona, která o jeden rok odkládá povinné zavedení registračních pokladen. Podle platné legislativy by měly být pokladny zavedeny od 1. ledna 2007. Pokud ale zákonodárci novelu schválí, termín se posune na 1. ledna 2008. Podnikatelé již dříve tento záměr ODS přivítali. "Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna začne v nejbližších dnech řádně pracovat a že také představitelé Senátu přislíbili urychlené projednání této normy, lze s velkou jistotou konstatovat, že povinnost používat registrační pokladnu k 1. lednu 2007 nenastane," řekl ČTK poslanec ODS Martin Říman, který vznik novely zákona o registračních pokladnách inicioval.

Na podpisovou listinu poslanců podporujících tuto novelu se kromě několika desítek poslanců ODS včetně předsedy Mirka Topolánka podle Římana podepsal také předseda ČSSD Jiří Paroubek, šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek a předseda Strany zelených Martin Bursík. "Tato podpora je dostatečnou zárukou, že předložený návrh bude na půdě Poslanecké sněmovny schválen," zdůraznil Říman. Dodal, že díky odložení zavedení registračních pokladen získají politici čas na analýzu, zda je nutné tuto novou povinnost opravdu zavádět. "Považujeme to (předložení novely) za dobrou zprávu pro tisíce živnostníků a podnikatelů a za důkaz toho, že i přes složitou povolební situaci lze nalézat řešení problémů, které trápí občany naší země," podotkl Říman.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Jaromíra Drábka, který snahu ODS vítá, registrační pokladny s fiskální pamětí znamenají zvýšené náklady nejen pro podnikatele, ale i pro státní správu.

Ministerstvo financí navrhuje vládě vyšší daň z cigaret

Ministerstvo financí navrhuje vládě zvýšit od příštího roku spotřební daň z tabákových výrobků. Podle mluvčí úřadu Petry Krainové lze očekávat zdražení cigaret o 12 až 15 Kč na krabičku s 20 kusy. Česko by tak s předstihem splnilo harmonogram dohodnutý s Evropskou unií, podle kterého postupně do konce roku 2007 dosáhne minimálních sazeb daně platných v EU, doplnila mluvčí. Nyní stát vybírá z krabičky cigaret, která stojí 44 Kč, spotřební daň 27,20 Kč. Navýšení ceny cigaret po zvýšení daně pak bude podle Krainové závislé na výrobních a marketingových strategiích výrobců. Při zachování struktury spotřeby tabákových výrobků roku 2004 odhaduje MF přínos zvýšení sazeb daně z tabákových výrobků pro státní rozpočet přibližně deset miliard Kč. Novela zákona o spotřebních daních by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2007.

Stížnost na výdejny léků podpořil dostatečný počet poslanců

Česká lékárnická komora již shromáždila potřebný počet podpisů poslanců pro podání ústavní stížnosti na vyhlášku, kterou ministr David Rath (ČSSD) zjednodušil podmínky pro vznik výdejen léků. ČTK to řekl její prezident Lubomír Chudoba. Komora také dokončuje text ústavní stížnosti na vyhlášku o elektronickém předpisu. Lékaři v nemocnicích podle ní mohou posílat recepty elektronicky přímo do své nemocniční lékárny. "Co se týče ústavní stížnosti na vyhlášku o výdejnách léků, máme shromážděné podpisy 35 poslanců, což znamená více, než je potřeba," uvedl Chudoba. Tento týden si podle něj poslanci ještě přečtou definitivní znění stížnosti a příští týden by ji měla právnička komory odeslat k Ústavnímu soudu.

Vyhláška podle lékárníků snižuje kvalitu českého lékárenství. Zatímco nyní musí mít lékárna přinejmenším 110 metrů čtverečních a drahé vybavení, výdejny budou jen na 24 metrech čtverečních. V předepsaném vybavení nemají ani přesné lékárenské váhy, bez nichž se neobejde příprava léků. Chudoba již dříve prohlásil, že Rath "udělal výdejny naschvál", protože ho lékárníci trvale kritizují.

Vyšetřování loňského zákroku policie na CzechTeku bude pokračovat

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nařídila pokračovat ve vyšetřování zákroku čtveřice chebských policistů proti jednomu z účastníků loňské technoparty CzechTek. Inspekce ministra vnitra odložila případ předčasně, dokazování nebylo úplné, zjistila kontrola Nejvyššího státního zastupitelství. ČTK to oznámil jeho mluvčí František Tlapák.

Zákrok policistů na loňské technoparty u Tachova vyvolal pobouření veřejnosti, když televize zveřejnily záběry, na kterých čtyři těžkooděnci kopou ležícího mladíka a tlučou do něj tomfou.

ČR a Slovensku podle ČEZ za tři roky hrozí nedostatek elektřiny

Společnému českému a slovenskému trhu s elektřinou od roku 2009 hrozí nedostatek proudu. Může za to jednak růst spotřeby, ale také chystané odstávky energetických zdrojů. V úterý to řekl ředitel divize obchod společnosti ČEZ Alan Svoboda. "Je proto nutné urychleně začít stavět nové zdroje. Tento stav totiž bude přinášet častější výskyt cenových špiček a krizových situací včetně rizika výpadků dodávek elektřiny," uvedl Svoboda. Nedostatek proudu podle něj povede k dovozu elektřiny a k nasazení drahých, dosud rezervních zdrojů, což významně ovlivní vývoj velkoobchodních cen v regionu.

Astronomové diskutují v Praze o vzniku hvězd

Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které v pondělí začalo v Praze, má na programu aktuální otázky oboru. Vědci ze 75 zemí se mimo jiné zabývají blízkozemními objekty, černými děrami a dvojhvězdami. Úkolem účastníků je také nalézt definici planety a rozhodnout o tom, zda Pluto zůstane planetou. Podle předsedy Národního organizačního komitétu Jana Palouše je program skutečně bohatý. "Měli bychom se také zabývat konvekcí, což je důležitý proces v astronomii, který napomáhá tvorbě hvězd," řekl ČTK. Proces jejich vzniku spouští kolize galaxií. Podle představ z minulého století byly galaxie izolovány. Tuto představu však vědci opustili. Galaxie se zvláště v době svého vzniku hodně stýkají a narážejí do sebe. Přitom vznikají hvězdy, uvedl Palouš. Astronomové by také rádi nalezli definici planet. "Je to obecnější problém. Navazuje to na představu, jak vzniká sluneční soustava," řekl Palouš. Nechtěl však spekulovat o tom, zda Pluto zůstane planetou. Podle jeho názoru je třeba počkat na výsledek jednání, které má začít tento týden. Podle prezidenta IAU Ronalda Ekerse z Austrálie je rozhodnutí o Plutu náročné i proto, že velmi zajímá nejen odborníky, ale také laickou veřejnost z celého světa. Pluto objevil před 76 lety Američan Clyde Tombaugh. Podle názoru některých astronomů však Pluto planetou není.

Palouš se také zmínil o tom, že velkým problémem současné astronomie je světelné znečištění. Znesnadňuje totiž pozorování. "Většina veřejných světel ve městech nemá kryty, které by zabránily tomu, aby světlo unikalo do horního poloprostoru," řekl. Domnívá se, že tento problém bude nutné vyřešit.

Šéf Semaforu Jiří Suchý se podruhé oženil

Čtyřiasedmdesátiletý herec, textař, básník, výtvarník a šéf divadla Semafor Jiří Suchý se v pátek podruhé oženil. Za manželku si vzal dlouholetou přítelkyni Markétu. Napsaly to deníky Blesk a Aha. Markétu Suchý poznal v Divadle Semafor, kde jako studentka dělala uvaděčku. Podle Blesku je novomanželce 26, podle listu Aha 29 let. Svatební obřad se za přísného utajení konal v obývacím pokoji rodinné vily Suchých v luxusní čtvrti Ořechovka v Praze 6.

Suchý a jeho nová manželka bydlí podle Aha kousek od sebe a i nadále budou každý bydlet zvlášť. "Chci mít klid pro práci, ale každý den se navštěvujeme," řekl Suchý. Dodal, že rodinu neplánují.

V Litomyšli se otevře Evropské školicí centrum YMCA

V Litomyšli se 9. září slavnostně otevře po šestileté rekonstrukci Evropské školicí centrum, které vzniklo přestavbou historické budovy Zámeckého pivovaru. Na úterní tiskové konferenci to řekl starosta města Jan Janeček. Středisko bude provozovat mezinárodní organizace křesťanské mládeže YMCA, ale bude sloužit i městu a zájemci si v něm mohou pronajmout některé prostory. "Otevření jsme stanovili na sobotu 9. září, kdy je zároveň Den otevřených dveří památek," řekl Janeček. Litomyšlská radnice plánuje na celý víkend doprovodný program. Jeho součástí by mělo být odpoledne pro děti v zámecké zahradě, vernisáž výstavy Industriální stopy, ekumenická bohoslužba a několik koncertů. "Zlatým hřebem má být poslední koncert Vlasty Redla se skupinou Každý den jinak," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.

Litomyšlská radnice založila na jaře pro provozování školicího střediska s organizací YMCA obecně prospěšnou společnost, křesťanská mládež bude centrum přednostně používat jako tréninkové centrum pro manažery a vychovatele sdružení z celé Evropy. V objektu budou kromě víceúčelového sálu také ubytovací prostory. Objekt bývalého pivovaru chce město využít i jako zázemí při festivalu Smetanova Litomyšl či pro výstavy, pronajmout si jej mohou také další subjekty.

Rekonstrukce historické budovy Zámeckého pivovaru podle projektu architekta Josefa Pleskota vyšla město na přibližně 50 milionů korun, zhruba tři čtvrtiny nákladů uhradí Evropská unie. Uvnitř vznikly ubytovací prostory dvou kategorií, víceúčelový sál, kaple, společenská místnost, sauna a sociální zařízení.

Archeologové v Dolních Břežanech nalezli zachovalou kostru muže

Více než dva a půl tisíce let starou zachovalou kostru člověka nalezli archeologové v Dolních Břežanech u Prahy. Podle prvních odhadů se jedná o kostru muže, ze které se zachovala lebka i končetiny. ČTK o tom informoval Vladimír Čtverák z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. "Určitě nešlo o žádné pohřebiště, nález je v této oblasti jediný. Podle prvních odhadů někdo tělo už mrtvého člověka do země hodil a zasypal. Proč a za jakých okolností, to bude předmětem dalšího zkoumání. Vypadá to ale, že zemřel za záhadných okolností," sdělil vedoucí výzkumu Jiří Bernat. Archeologové nyní musí nalezenou kostru zdokumentovat a do dvou týdnů ji vynesou na povrch. Nález poté převezou do antropologického oddělení Národního muzea, kde ji odborníci budou dále zkoumat.

Archeologové v Dolních Břežanech už před časem nalezli ojedinělé drobné zlomky keramiky s výzdobou rytých linií a závitnic, podařilo se jim zachránit i soubor střepů i větších kusů keramiky. Mezi další nálezy patří i část obytného domu, kamenných drtidel k roztírání obilí a plochá sekerka. Nalezen byl také ojedinělý skleněný šperk, velký žlutý korál s modrými očky. Na zkoumaném území objevili odborníci i pozůstatky pravěkého keltského osídlení pozdní doby halštatské až časné doby laténské.

Písek od středy ovládne Mezinárodní folklorní festival

Písek bude od středy do neděle hostit 12. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Divákům se představí 15 domácích souborů a šest zahraničních - z Itálie, Portugalska, Maďarska, Irska, Izraele a Mexika. Organizátoři se při zajišťování přehlídky snažili, aby jihočeskému publiku představili trochu odlišný folklor, řekl ČTK pořadatel Pavel Brůžek. "Celý program by se měl odehrávat v altánu v Palackého sadech a částečně před ním, protože ho rozšíříme provizorním podiem," uvedl Brůžek. Pouze závěrečný program mohou diváci vidět na městském ostrově. Festival se tak po dvou letech vrací na své tradiční místo. Kvůli havarijnímu stavu musela altán nahradit replika.

Festivalová vystoupení jsou zdarma, každé z nich přiláká několik stovek diváků. "Nejnabitější je program v sobotu, kdy je od 11:00 průvod městem," řekl Brůžek. Zahraničním souborům patří čtvrteční večer. Celý program mohou lidé najít na adrese www.icpisek.cz.

Barrandov půjčuje strovky kostýmů pro nizozemský film

Nizozemští filmaři si půjčili pro snímek o královně Julianě 400 kostýmů z fundusu v barrandovských filmových studiích. Životopisný film o nizozemské královně se nyní už dokončuje, do září budou používat jeho tvůrci několik sek kompletů kostýmů, které si v květnu vybrala na Barrandově kostýmní výtvarnice Mariella Kallenbergová. ČTK to sdělila mluvčí ateliérů Dušana Chreneková. Barrandov v současnosti dodává také 55 kostýmů z období kolem roku 1900 pro italský projekt Maria Montessori. Další stovky kostýmů hrají od jara do podzimu v Dublinu, kde se natáčí televizní film Tudorové - Jindřich VIII., pilotní díl velkého historického seriálu.

Ze sportu

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let v generálce před kvalifikací o mistrovství Evropy v úterním přípravném utkání podlehla Srbsku 0:1. Jediný gól zaznamenal v Kroměříži v 76. minutě útočník Mrda.

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner udělal poslední změnu v nominaci na středeční přípravný zápas se Srbskem a povolal útočníka Marka Kuliče z Mladé Boleslavi. ČTK o tom informoval mluvčí týmu Lukáš Tuček. O Kuličově nominaci se spekulovalo již delší čas, momentálně zřejmě nejlepšího útočníka tuzemské první ligy doporučovali Brücknerovi i experti. Kulič však dostal nakonec šanci až po několika změnách, ke kterým došlo během víkendu. Kouč navíc avizoval už ve čtvrtek, že dodatečně některého útočníka povolá. Z nominace vypadli v neděli zranění Tomáš Rosický a Jiří Jarošík, už v neděli kouč povolal Jiřího Štajnera.

Počasí v České republice

V noci polojasno, k ránu místy mlhy. Teploty 12 až 8 stupňů Celsia. Ve středu polojasno, odpoledne a večer oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 21 až 25 stupňů.