Zprávy

Poslanec Hašek: Vlček v pondělí vystoupí se slibem omezeného mandátu

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Miloslav Vlček, který se má v pondělí stát prozatímním šéfem sněmovny, před volbou vystoupí se slibem o časovém omezení svého mandátu. V diskusním pořadu České televize to uvedl šéf klubu druhé největší parlamentní strany Michal Hašek. Doplnil, že sociální demokracie bude postupovat v souladu s dohodami, které dojednali předsedové sněmovních stran v uplynulém týdnu na schůzkách s prezidentem Václavem Klausem. Záruku, že Vlček v případném třetím pokusu o ustavení vlády nebude jmenovat premiéra, žádají všechny ostatní sněmovní strany. "Forma není podstatná," shrnul v debatě požadavek místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Už z toho, že sociální demokraté v pátek Vlčka nominovali, podle Kasala vyplývá, že ČSSD vzala podmínky volby za své.

Hašek připustil, že sociální demokracie stále počítá s možností, že bude sama skládat vládu. "Není vyloučeno, že i ČSSD získá šanci," uvedl s odkazem na jednání s prezidentem Václavem Klausem. Kdyby ČSSD rovnou na funkci předsedy sněmovny nominovala svého šéfa Jiřího Paroubka, přineslo by to v případě, že skutečně dojde při skládání vlády na ČSSD, ústavní komplikace. Stejné problémy by podle Haška přinesla nominace Paroubka už v pondělí, protože předseda vlády se nemůže ucházet o funkci šéfa sněmovny. Tento problém však Kasal, který je považován za znalce jednacího řádu sněmovny, označil za pouhou technologickou, tedy překonatelnou, překážku.

Zvolením celého vedení sněmovny podmínil šéf ČSSD Paroubek demisi své vlády. V pátek uvedl, že volba celého vedení se může zdržet až do úterý. Kabinet by pak podal demisi až ve středu. Vlčkův mandát bude zřejmě dočasný i v případě, že třetí ústavní pokus o sestavení vlády nebude nutný. Kdyby totiž sociální demokraté podpořili vznik menšinové vlády ODS, patrně by Vlčka v jedné z nejvyšších ústavní funkcí vystřídal Paroubek. Zda se občanským demokratům podaří vládu složit, bude záležet na dalších jednáních. Sociální demokraté podmiňují podporu vládě ODS programovými ústupky například v daňové oblasti. Mluví také do obsazení šesti ministerských funkcí, které nejsilnější parlamentní strana vyhradila jako ústupek ČSSD nestraníkům. ODS zase usiluje o to, aby její vláda nezávisela pouze na podpoře ČSSD. Chce se zavázat i smlouvami s menšími sněmovními stranami. Ty se však zatím odmítají na svazku ČSSD a ODS podílet.

ODS chce pro menšinový kabinet smlouvy s ČSSD, lidovci i zelenými

Pro vznik své menšinové vlády bude chtít ODS uzavřít tři separátní smlouvy, a to s ČSSD, lidovci a zelenými. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Občanští demokraté podle něho nechtějí uzavřít se sociálními demokraty obdobu opoziční smlouvy z let 1998 až 2002. Současná jednání o personálních otázkách mezi ODS a sociálními demokraty ale podle poslance zelených Ondřeje Lišky ukazují na hlubší propojení mezi ODS a ČSSD. Zelení v takové situaci chtějí zůstat v opozici, konstatoval Liška.

"Nebudeme asistovat na přípravě nestranické vlády, která se zatím nejeví jinak než většinový kabinet ČSSD a ODS," argumentuje podobně jako Liška předseda lidovců Miroslav Kalousek. Přípravu částečně nestranického menšinového kabinetu ODS, který by měla podpořit ČSSD, vnímá jako úpornou snahu předstírat práci na vzniku menšinové vlády, která by ale byla ve skutečnosti většinová. O podmínkách, za kterých by menšinový kabinet ODS podpořili, jsou nicméně lidovci připraveni jednat, řekl Kalousek ČTK. Čím chtějí podporu podmínit, ale nechce vzkazovat přes média. Čas na jednání podle něj nastane potom, co bude šéf ODS Mirek Topolánek jmenován premiérem.

Tlustý v pořadu obvinil sociální demokraty, že nepřijali opoziční roli a stále čekají na možnost sami skládat vládu. To podle něj dokládá i skutečnost, že do pondělní volby šéfa sněmovny nenominovali předsedu vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, ale Miloslava Vlčka, který bude roli šéfa sněmovny zastávat pouze dočasně. V uplynulém týdnu z jednání mezi ČSSD a ODS vyplynula jména některých kandidátů na obsazení nestranických míst v menšinovém kabinetu ODS. Vláda by měla kopírovat návrh z doby, kdy o vládě jednal předseda ODS Mirek Topolánek s lidovci a zelenými. Mělo by v ní tedy zasednout deset občanských demokratů. ODS trvá na tom, že i výběr nestranických ministrů je věcí budoucího premiéra a jejich předsedy Mirka Topolánka, nebrání se ale konzultacím s ČSSD. Sociální demokraté pak tvrdí, že chtějí mít nad jmenováním nestraníků kontrolu, aby se do vlády tiše nedostali zástupci zelených a lidovců.

Tlustý nevyloučil referendum kvůli základně USA

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý se nebrání myšlence uspořádat referendum k otázce umístění protiraketové základny Spojených států na území České republiky. "Já osobně referendum nevylučuji," řekl Tlustý. Podle něj by se referendum mohlo stát součástí veřejné diskuse. "Univerzální referendum ale odmítáme," zdůraznil. Pro referendum o protiraketové základně se vyslovili zástupci všech pěti sněmovních stran. Michal Hašek (ČSSD) si neumí představit, že by jeho strana od požadavku na celonárodní referendum ustoupila. S referendem souhlasí i Jan Kasal (KDU-ČSL), Pavel Kováčik (KSČM) a Ondřej Liška (SZ). Jan Kasal poznamenal, že USA by v této souvislosti mohly zrušit vízovou povinnost pro české občany. "Důvěra veřejnosti v tyto projekty (protiraketové základny) by se jistě zlepšila," řekl.

Oficiální žádost Spojených států o případnou účast státu na projektu protiraketové obrany USA se očekává koncem prázdnin. Ministr zahraničí Cyril Svoboda řekl, že je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se do programu protiraketové obrany zapojila. Podle amerického velvyslance Williama Cabanisse ale stále není rozhodnuto, zda USA základnu postaví v Česku, nebo v Polsku. Téměř polovina občanů se přiklání k názoru, že případné umístění americké protiraketové základny v Česku neposílí bezpečnost země ani spolupráci se spojenci. Zjistil to průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM). Silný odpor českých občanů proti umístění americké základny v Česku zjistil i červencový průzkum agentury Median pro Mladou frontu Dnes. S vybudováním základny souhlasilo jen 17 procent lidí, ostatní byli proti. Podle STEM většina obyvatel České republiky chce, aby se o případném umístění základny na území Česka rozhodlo v referendu.

Rozvědka chce revizi bezpečnostního systému v ČR

Po zmaření teroristického útoku v Británii přišel podle české zahraniční rozvědky čas na revizi bezpečnostního systému v České republice. "Ty útoky, ať už provedené nebo odhalené, začínají pokrývat téměř celou mapu Evropy a neustále se to přibližuje k České republice," řekl v diskusním pořadu České televize náměstek ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jan Beroun. Právě teď je podle něj ta správná doba na provedení auditu, který by ukázal, zda je stávající bezpečnostní systém legislativně, organizačně a kompetenčně připraven na potenciální útoky. "Argument, že bychom požadovali více pravomocí, se dá odstranit jedinou věcí, a tou je kontrola," prohlásil Beroun.

Zároveň zdůraznil, že prověření bezpečnostního systému není jen o oprávněních tajných služeb či o materiálním zabezpečení. "Je to i o tom, že by se měla zrevidovat architektura zpravodajských služeb, jestli jsou správně organizačně uspořádány a připraveny na takovýto boj," vysvětlil. Pokud jde o schopnosti policie a bezpečnostních složek, není podle Berouna Česká republika ze strany potencionálních teroristů podceňovanou zemí. Nebezpečí teroristického útoku v České republice přitom podle zástupce šéfa rozvědky nijak výrazně nezvyšuje to, že je česká politika proamerická. Za bezpečnostní riziko pak už vůbec Beroun nepovažuje případné umístění protiraketové základy USA v Česku.

Britská policie odhalila plány na teroristické útoky na několik letadel údajně pomocí tajného agenta. Zadržela řadu lidí, především v Londýně a v Birminghamu. Cílem teroristů bylo několik letadel směřujících z Británie do USA. Plány atentátníků byly podle policie "neobyčejně vážné". Teroristický útok měl být spáchán za pomoci tekutých chemikálií. V souvislosti s tímto případem nebyla česká rozvědka požádána o žádnou součinnost. Fakt, že na letištích v Británii i Spojených státech stále platí nejpřísnější bezpečnostní opatření, svědčí podle Berouna o tom, že nebezpečí přetrvává. V této souvislosti připomněl problém, že dnes už nejde o teroristy odněkud z hor, ale o pachatele, kteří žijí dlouhá léta v evropské společnosti. Tentokrát byli údajně zadrženi Britové pákistánského původu.

Česká rozvědka patří spolu s dalšími bezpečnostními složkami do takzvané zpravodajské skupiny, kterou ve čtvrtek po zmařeném teroristickém útoku v Británii zaktivizoval premiér Jiří Paroubek.

Sobotka navrhne deficit rozpočtu 88 miliard i vyšší daň u tabáku

Ministr financí Bohuslav Sobotka odešle v pondělí do vlády návrh rozpočtu na příští rok s deficitem 88 miliard korun. V diskusním pořadu České televize to řekl s odvoláním na Sobotku předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Kvůli dosažení deficitu navrhne ministerstvo vládě odložit zákon o státní službě, změnu v zákoně o nemocenské a vyšší spotřební daň u tabákových výrobků. Podle předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého ale jenom tyto změny pro uvedenou výši deficitu nestačí.

Změny ministerstvo financí navrhne i u rodičovských a dětských příspěvků a důchodů, ale nebudou nijak výrazné a dramatické, uvedl Hašek. "Ani otázka rodičovského příspěvku, ani dětských příspěvků, ani otázka důchodů není to místo, kde by sociální demokracie navrhovala nějaké výrazné a dramatické škrty," řekl. Potvrdil tak informace, jež v uplynulých dnech k záměrům ministerstva financí přinesla média. Naopak popřel jiné názory, podle nichž měl deficit být až dvojnásobný. "V návrhu se nepočítá s tím, že by došlo k odložení, zmražení či jakýmkoliv zásahům do zákonů sociální oblasti, které byly schváleny v posledním období," uvedl rovněž Hašek.

Podle předsedy poslanců ODS a stínového ministra financí Tlustého ale musí Sobotkův návrh obsahovat více změn než jen odklad zákona o státní službě, změny v nemocenské a vyšší daň u tabáku. "Buď je redukce pouze služební zákon, nemocenská a zvýšení daní na tabák. Může to být pravda, ale pak v žádném případě není pravda těch 88 miliard. Anebo je to obráceně, je pravda, že je to 88 miliard deficitu, ale pak v tom balíčku musí být mnohem více věcí," řekl Tlustý. Poznamenal, že ODS nepodporuje metodu univerzálního zvyšování daní. Co se týče názoru na odklad služebního zákona, to podle něj záleží na odbornících ODS. "Z toho seznamu se mi jeví jako jediný bod, kde můžu ohlásit, kde budeme pravděpodobně proti, odklad zákona o nemocenské," prohlásil.

Podle analytika Davida Marka z Patria Finance jen tři navrhované změny neumožní sestavit rozpočet s deficitem 88 miliard. Samo ministerstvo totiž podle něj původně ohlásilo, že rozpočet bez jakýchkoliv úprav bude ztrátový ve výši přes 170 miliard. Daň na tabákové výrobky ušetří podle jeho názoru deset miliard, odložení nemocenské asi 20 miliard; zbývá 50 miliard, které odložení služebního zákona nezajistí. "Na základě dostupných informací se nedá říci, jak toho chce ministerstvo financí doopravdy dosáhnout, nebo zda toho vůbec chce dosáhnout," řekl ČTK Marek.

Týden: Žebříček českých miliardářů vede s velkým náskokem Kellner

Žebříček stovky českých miliardářů, který v aktuálním čísle sestavil časopis Týden, vede s velkým náskokem Petr Kellner. Podnikateli patří prostřednictvím skupiny PPF řada firem včetně České pojišťovny. Jeho majetek časopis odhaduje na 80 miliard korun. Druhé místo patří finančníku Pavlu Tykačovi se 30 miliardami, třetí je majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš, který má podle výpočtů Týdne o pět miliard méně. Do první pětky patří i Karel Komárek mladší se 20 miliardami a podíly v rodinném impériu zahrnujícím účasti ve firmách Moravské naftové doly, bohumínské železárny a drátovny ŽDB nebo firmy Atlantic finanční trhy a Cestovní kancelář Fischer. Pátý je Marek Dospiva s deseti až 12 miliardami, který je podle Týdne spolu s Jaroslavem Haščákem největší akcionář kyperského investičního holdingu Penta Investments.

Do první desítky se pak dostali i čtyři lidé, kteří podnikají, nebo podnikali v uhelném průmyslu, a to Petr Otava s deseti miliardami, Antonín Koláček s osmi miliardami, Luboš Měkota s osmi miliardami a Viktor Koláček se sedmi miliardami. První desítku uzavírá spolumajitel televize Prima Ivan Zach se šesti miliardami korun. Mezi stovkou miliardářů jsou podle časopisu pouze čtyři ženy. Nejvýše, zhruba na 14. až 20. místě, je se čtyřmi miliardami Milada Malá, která je podle posledních dostupných informací Týdne největší akcionářkou společností Czech Property Investments a Fortuna Hotels.

Výtvarný veletrh v Č.Budějovicích má prodloužený termín přihlášek

Organizátoři veletrhu výtvarného umění Czech Art Festival, jehož druhý ročník se bude konat koncem října v Českých Budějovicích, prodloužili termín pro přijímání přihlášek. Na tuto akci, která nejúspěšnějším umělcům dává příležitost vystavovat v USA, se mohou zájemci hlásit do 20. srpna. Zatím je zaregistrováno asi 50 autorů, kromě výtvarníků dává letošní festival prostor i tvůrcům nezávislých filmů, klipů a dalších děl. Původně chtěli mít pořadatelé přihlášky pohromadě začátkem srpna. "Ozvalo se nám ale dost autorů, kteří nestihli připravit podklady, protože jsou nyní dovolené," řekla ČTK ředitelka veletrhu Marcela Kotrčová.

Po úspěchu loňského prvního ročníku, na který se přihlásilo více zájemců, než umožňovala kapacita expozice, se akce letos přesune do jednoho z pavilonů na českobudějovickém výstavišti. V něm se může od 28. do 29. října představit zhruba 100 umělců. Akce nemá v Česku obdobu hlavně proto, že na rozdíl od klasických výstav je autor u svých děl po celou dobu veletrhu přítomen. Návštěvníci uvidí různorodou tvorbu a mohou se setkat s jejími tvůrci, což je zajímavé a podnětné nejen pro diváky, ale i pro autory. Loňská premiéra měla velký ohlas a mnohým z 50 autorů z celé republiky odstartovala kariéru. Pořádá ji totiž česko-americká nezisková organizace Bohemian Art&Glass Center, která propaguje české výtvarníky v USA a spolupracuje s Českým a slovenským národním muzeem ve státě Iowa. Toto muzeum si z autorů přihlášených na budějovický veletrh vybere jednoho, kterému příští rok uspořádá sólovou výstavu. Autor, jemuž pořadatelé udělí první cenu, získá 5000 korun.

Houslové kurzy Václava Hudečka vyhráli dva mladí umělci z Prahy

Vítězi Letních houslových kurzů Václava Hudečka v Luhačovicích na Zlínsku se stali dva studenti z Prahy, sedmnáctiletá Markéta Janoušková a patnáctiletý Jan Mráček. Dvě první místa byla udělena poprvé za desetiletou historii kurzů, nikdy si nebyli nejlepší mladí houslisté tak rovnocenní, řekl při předávání cen v hale Vincentka na lázeňské kolonádě Václav Hudeček. "Po všechny ročníky jsem doufal, že nikdy taková situace nenastane, že vítěz bude vždy jednoznačný. Letos jsem měl obrovské dilema," uvedl Hudeček, který těsně před vyhlášením prvního místa váhal, zda udělit cenu dvěma účastníkům či vůbec ne. První cenu, mistrovský nástroj z dílny významného pražského houslaře Karla Vávry a účast na Hudečkově vánočním turné, nakonec virtuos mezi dva talentované houslisty rozdělil. Druhé místo obsadil nejmladší účastník kurzů, teprve dvanáctiletý Karol Daniš ze Slovenska. Hudeček jej označil za mimořádný talent, mladý houslista si jako cenu odnesl mistrovský smyčec.

V největších moravských lázních se letos sešlo na kurzech trvajících téměř 14 dní celkem 19 talentovaných houslistů, kteří pod odborným vedením nastudovali několik skladeb a odehráli několik koncertů. Přihlásilo se 163 uchazečů z Česka a Slovenska. Vybraní houslisté se také u příležitosti desetiletého výročí konání kurzů setkali se všemi vítězi jednotlivých ročníků. Kurzy pomáhají mladým talentům především s překonáním technických a výrazových nedostatků.

Ze sportu:

Oštěpařka Barbora Špotáková vybojovala na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Čtvrtý cenný kov pro českou výpravu získala pětadvacetiletá vrhačka hodem dlouhým 65,64 metru, kterým se v první sérii ujala vedení. Čtvrtým pokusem ji však přehodila o 18 centimetrů Němka Steffi Neriusová.

Česká atletická výprava obsadila na mistrovství Evropy v Göteborgu jedenácté místo podle hodnocení medailových zisků. S bilancí jedné zlaté, dvou stříbrných a jedné bronzové medaile dosáhl tým nejlepšího výsledku od šampionátu v Aténách 1982.

Tepličtí fotbalisté se ve 3. ligovém kole dočkali prvního vítězství, když porazili Slovácko 3:2. Po prvním poločase sice prohrávali 0:2 po brankách Kaspřáka, ale díky gólům Fenina, Džeka z penalty a Stožického z 89. minuty strhli ve druhém poločase výhru na svou stranu. Bezbrankovou remizou skončila utkání České Budějovice - Brno a Mladá Boleslav - Plzeň.

Fotbalisté Tomáš Rosický a Jiří Jarošík budou chybět národnímu týmu kvůli zranění ve středečním přípravném zápasu proti Srbsku. ČTK to oznámil mluvčí reprezentace Lukáš Tuček, který již dopoledne informoval o dodatečném povolání útočníka Jiřího Štajnera. Sraz mužstva je naplánován na pondělí, Brücknerův výběr tvoří před duelem v Uherském Hradišti v současnosti už pouze sedmnáct jmen a dá se očekávat, že trenér ještě učiní další změny v nominaci.

Bývalý reprezentační asistent Miroslav Beránek se stal trenérem fotbalistů Debrecínu. Podle agentury Reuters podepsal s maďarským šampionem smlouvu do prosince příštího roku. Beránek vystřídá ve funkci Attilu Supku, jenž rezignoval po špatném startu do sezony, na který klub doplatil i vyřazením ve druhém předkole Ligy mistrů s Rabotnički Skopje.

Po třetím místě v italském Val di Fiemme Jakubu Jandovi třetí závod letní Grand Prix skokanů na lyžích nevyšel. Ve švýcarském Einsiedelnu neprošel ani do druhého kola a jako nejhorší ze čtyř českých reprezentantů obsadil 45. místo. Jan Hájek se vyšvihl ve finálovém kole na čtrnácté místo, z vítězství se radoval Rakušan Andreas Kofler.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.