Zprávy

Klaus navrhl, aby sněmovnu dočasně vedl sociální demokrat

Prezident Václav Klaus předsedům pěti parlamentních stran ve středu navrhl, aby jejich poslanci v pondělí zvolili dočasného předsedu sněmovny z řad ČSSD. Tím by se mohla částečně odblokovat patová povolební situace a vytvořit prostor pro dohodu o vládě. Detaily kompromisní dohody mají šéfové ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených řešit společně s prezidentem znovu v pátek.

Dočasný předseda dolní komory by ale podle ODS neměl ovlivňovat výběr premiéra, kterého navrhuje v případném třetím pokusu sestavit vládu. "Volba předsedy sněmovny s časově omezeným mandátem by znamenala ukončení ustavující schůze sněmovny, demisi vlády Jiřího Paroubka a jmenování Mirka Topolánka," řekl šéf ODS. Předseda sněmovny by podle něj měl podat demisi dříve, než by měl možnost jakýmkoli způsobem ovlivnit výběr premiéra.

Klaus současně při středečním jednání na Hradě poprvé připustil, že v určité fázi může pověřit jednáním o sestavení vlády Paroubka. Debaty o třetím kole pokusů o sestavování vlády ale nemají podle předsedy ČSSD význam. "Vše se dá dohodnout už v prvním kole," soudí Paroubek. Předseda ČSSD je prý připraven přistoupit i na kompromis a podpořit menšinovou vládu ODS, v níž by bylo několik nestranických odborníků. Jak dlouho by nově zvolený předseda sněmovny zůstal ve funkci, záleží podle Paroubka na dalších jednáních a vývoji. Pokud Topolánkova vláda získá důvěru, může být i funkce předsedy sněmovny definitivní, dodal.

Topolánek chce, aby mandát nové vlády minimálně přesáhl první pololetí roku 2009, kdy bude Česko předsedat EU. Naznačil, že pokud by se nepodařilo na této podmínce dohodnout, bude chtít ODS předčasné volby v příštím roce. "Snažíme se ale vyjednat vládu na celé čtyři roky," dodal.

Senát schválil novelu, která může urychlit předčasné volby

Senátoři ve středu drtivou většinou hlasů schválili novelu ústavy, která by mohla v případě souhlasu prezidenta republiky a Poslanecké sněmovny umožnit rychlé rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Předloha by měla v případě, že vláda podá demisi, umožnit prezidentovi republiky, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců dolní komoru rozpustil a vyhlásil předčasné volby. Novelu musí ale schválit i dolní komora.

Pro předlohu zvedlo ruku 70 senátorů ze 77 přítomných. Proti jich bylo pouze pět, a to z ČSSD a KSČM. Těžší cestu bude mít předloha ve sněmovně, kde je pro její přijetí zapotřebí ústavní většina 120 z 200 poslanců. Vedle ODS, KDU-ČSL a Strany zelených by se muselo pro předlohu vyslovit ještě dalších alespoň dvacet poslanců z bloku ČSSD a KSČM. Sněmovna ale může o předloze jednat až ve chvíli, kdy bude ustavena.

Už druhý průzkum naznačuje posílení pozice ODS

Pozice občanských demokratů posílila v očích lidí i podle průzkumu společnosti Median: v červenci by jim hlas dalo 41,8 procenta voličů, zatímco ve volbách vyhráli se ziskem přes 35 procent hlasů. Ve středu zveřejněné údaje Medianu potvrdily pondělní průzkum společnosti Factum Invenio, podle něhož by ODS získala hlasy 41 procent občanů.

ČSSD, KSČM a KDU-ČSL zaznamenaly podle Medianu od červnových voleb mírný pokles. Druhá ČSSD by podle průzkumu dostala 29,8 procenta hlasů, což je o 2,5 procenta méně než ve volbách. Komunisté by si pohoršili o 1,4 procenta a dostali by 11,4 procenta hlasů. Lidovcům od června ubyla dvě procenta voličů, teď by získali 5,2 procenta hlasů. U Strany zelených se aktuální preference v podstatě neliší od volebního výsledku 6,3 procenta hlasů, uvedl Median. K urnám by šlo podle tohoto průzkumu 58 procent lidí, tedy o 6,5 procenta méně, než činila letošní volební účast.

Kanada nejedná s ČR o zrušení víz

O zrušení víz nevyjednává Kanada s Českou republikou, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Kanada chystá uvolnění vízového režimu pro jednu nejmenovanou evropskou zemi, uvedlo v úterý kanadské velvyslanectví v Praze. Podle informací ČTK se jedná o nováčka v EU. "S ohledem na to, že Česká republika není tou zemí, se kterou Kanada vyjednává o odstranění vízového režimu, jsme o to více zvědavi na odůvodnění tohoto kroku," řekl ČTK mluvčí ministerstva Richard Krpač. S Kanadou nemá v současnosti vízovou povinnost z nových zemí v EU Slovinsko a Malta. Vedle Čechů naopak potřebují víza na návštěvu Kanady Slováci, Poláci, Maďaři, Estonci, Lotyši, Litevci a Poláci.

Česká vláda dlouhodobě a zatím neúspěšně usiluje o zrušení víz, která vůči českým občanům uplatňuje Kanada a sousední Spojené státy. Američané a Kanaďané pro návštěvu Česka vízum nepotřebují. "Naším zájmem je odstranění vízového režimu v dohledné době," uvedl Krpač. Ministr zahraničí Cyril Svoboda dokonce letos hrozil zavedením českých víz pro Kanaďany.

Kanadské úřady mají v plánu situaci s Čechy přezkoumat v příštím roce v souvislosti s rozšířením společného evropského prostoru, v němž nejsou mezi členskými státy hranice. V takzvaném schengenském systému by měli být i nováčci v EU včetně Čechů. Tato věc by měla být brána v úvahu, tvrdí kanadské diplomatické zdroje.

Koruna na historickém maximu vůči euru

Síla koruny, která ve středu dosáhla vůči euru historicky nejsilnější úrovně, pramení z růstu české ekonomiky a dobrého uplatnění tuzemských výrobků na evropských trzích, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Kurz bude podle nich zpevňovat i v dalších měsících a letech. Zatímco analytici míní, že tento vývoj obecně podnikům příliš neškodí, někteří zástupci podnikatelů tvrdí opak.

Ceny letních zájezdů už silná koruna nesníží. Jak ČTK vysvětlil mluvčí CK Fischer Dan Plovajko, koruna sice náklady snižuje, na druhou stranu rostou náklady na dopravu kvůli rekordním cenám ropy. Sezóna je navíc v plném proudu a tak cestovní kanceláře o změnách cen letních zájezdů neuvažují. Analytik Jaromír Beránek dodal, že letošní ceny jsou navíc kvůli silnému konkurenčnímu boji na velmi nízké úrovni. Silná měna by se ale podle něho mohla odrazit na nižších cenách zimních zájezdů do zahraničí.

"Koruna posiluje víceméně v souladu s růstem produktivity v české ekonomice, takže zatím nepůsobí výrazně negativně na konkurenceschopnost domácích firem a zhoršení obchodní bilance," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. To, co platí na úrovni celé ekonomiky, ale nemusí být pravda pro jednotlivé obory. Firmy v textilním průmyslu či sklárny se mohou vyrovnávat s posilující korunou výrazně obtížněji než například automobilky, dodal.

Prezident Asociace exportérů Jiří Grund míní, že posilování koruny nemá žádné opodstatnění a exportní podniky jím letos ztratí několik desítek miliard korun. "Spolu s rostoucími cenami energií a ropy povede posilování koruny u českých podnikatelů k propouštění, protože redukce lidí je nejrychlejším způsobem snížení nákladů," podotkl. Zahraniční podniky v Česku posilování koruny podle něj snáze unesou, protože jsou podporovány vládními investičními pobídkami.

"Samozřejmě je to pro nás nepříjemné, ale tak jako každá větší společnost máme určité pojistky ohledně směnového kurzu," řekl ČTK mluvčí automobilky Škoda Auto Jaroslav Černý. Posilování koruny by podle něho nemělo vést k tomu, že by automobilka musela zvýšit ceny svých modelů.

Čeští podnikatelé se posílení kurzu musí trvale přizpůsobovat především zvyšováním efektivity výroby a produktivity práce, tvrdí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Nepříjemná situace trvá podle něj u velmi silného kurzu koruny vůči dolaru. Tento stav výrazně znesnadňuje možnosti českých exportérů na dolarových trzích a má prý za následek dlouhodobé utlumování vývozu do těchto oblastí.

Současné posílení koruny vyvolalo rozhodnutí centrální banky USA zastavit zvyšování tamních úrokových sazeb, takže investoři "přepnuli" z Ameriky na Evropu, uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dalším důvodem jsou výborné makroekonomické výsledky ČR v čele s obchodní bilancí, HDP a stabilní inflací. Navíc během prázdnin je trh více roztěkaný, takže každá nová informace se projeví větším výkyvem, doplnil.

Kurz koruny zatím negativně nereaguje na nestabilní politickou situaci v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání. "Zatím jsou investoři v klidu a věří, že nakonec se domácí politici domluví. Pokud by ale tomu tak nebylo, mohli bychom se jednou dočkat, že jako blesk z čistého nebe se z ničeho nic investoři leknou a začnou rozprodávat svá korunová portfolia. To by se samozřejmě projevilo oslabením koruny," varoval analytik Next Finance Vladimír Pikora.

ČSA kvůli drahé ropě opět zvýší palivové příplatky

České aerolinie zvýší od 15. srpna kvůli rostoucí ceně ropy palivový příplatek na evropských linkách o dva dolary a na dálkových spojích o sedm dolarů (44, respektive 154 korun). Na evropských linkách bude nově bezpečnostní a palivový příplatek činit 25 dolarů (asi 550 korun), na dálkových, kde palivo tvoří významnou část nákladů pak 67 dolarů (1475 korun). ČTK to řekla mluvčí ČSA Jana Víšková.

Příplatek na palivo zavedly ČSA v září 2004 poté, co k podobnému kroku přistoupila většina konkurentů. Od té doby již příplatek většina dopravců několikrát zvýšila. Tento týden oznámily růst poplatků Air France a KLM. Podobně postupovala také domácí nízkonákladová společnost Smart Wings. Ta ale letos po tlakem konkurence všechny příplatky včetně palivových zrušila. V tuto chvíli podle mluvčí Vladimíry Dufkové společnost o jejich obnovení neuvažuje. "Situaci s rostoucími cenami paliva ale samozřejmě sledujeme," dodala.

Třetí společnost, která má uzel na pražském letišti, slovenský nízkonákladový dopravce SkyEurope, dosud žádné poplatky k ceně letenek neúčtoval. Podle mluvčího Jana Čemka ale současné rekordní ceny ropy donutily příplatek na palivo zavést. Od 3. srpna tak cestující společnosti připlácejí na většině linek pět eur (asi 140 korun).

Obhájce policisty Čermáka požádal prezidenta o milost

Obhájce policisty Tomáše Čermáka, obviněného za prvomájový zákrok proti člence Strany zelených a nové poslankyni Kateřině Jacques, požádal prezidenta republiky o milost pro svého mandanta. Podle advokáta Jaroslava Janečka má Čermák tři děti a po svém dočasném zproštění výkonu služby se ocitl ve složité situaci. Dalším důvodem proč obhájce o milost požádal, je podle něj politické pozadí kauzy. Incident prý musela vyprovokovat skupina demonstrantů včetně Jacques, která na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami. "Všude jinde na světe by paní Jacques byla zatčena a skončila ve vězení," řekl Janeček k jejímu chování vůči policistovi. Kateřina Jacques s několika členy Strany zelených protestovala proti prvomájové demonstraci neonacistů. Při tom proti ní zasáhl Čermák, který ji prý brutálně napadl a bezdůvodně zbil.

Městské státní zastupitelství v uplynulých dnech zamítlo Čermákovu stížnost proti obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Podle žalobce je žádost neodůvodněná. V případě uznání viny tak hrozí policistovi až tři roky vězení.

U Slavkova byla spáchána druhá největší loupež v historii ČR

Pět ozbrojených lupičů v černých policejních kombinézách přepadlo ve středu ráno u Slavkova u Brna na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby. Uloupili z něj desítky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková. Při útoku nebyl nikdo zraněn, po pachatelích pátrají kriminalisté. Podle neoficiálních informací se skupina ozbrojenců zmocnila asi 80 milionů korun. Policie ani pracovníci bezpečnostní firmy to ale nekomentovali. Mluvčí k tomu pouze uvedla, že se výše uloupené částky teprve vyčísluje.

Přepadení se stalo na silnici mezi Slavkovem a nedalekým Rousínovem. Posádka vozu bezpečnostní služby zastavila poté, co spatřila u silnice muže vydávající se za policisty. Všichni byli maskováni. Zbraněmi přepadené přinutili, aby jim vydali převáženou hotovost.

"To, co se stalo na Moravě, nás bude velmi zajímat," řekla ČTK náměstkyně pražského městského státního zástupce Marcela Kratochvílová, která má na starosti vyšetřování loupeže století v Praze 6. Před téměř čtyřmi lety při ní bylo přepadeno auto bezpečnostní služby převážející 153 milionů korun. Policie po pachatelích stále pátrá, před časem získala nové poznatky, které prověřuje. Teď budou policisté podle Kratochvílové zkoumat i to, zda existuje souvislost mezi loupeží v Praze a středeční u Slavkova u Brna na Vyškovsku. Prověřena bude zejména možnost, zda obě loupeže nemohla spáchat stejná skupina pachatelů.

Ve stejný den policisté informovali, že po pěti letech objasnili případ přepadení vozu bezpečnostní agentury s penězi ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku, při němž zemřel člověk. Z vraždy ve spolupachatelství obvinili pětatřicetiletého Karla Cáhu, kterého loni hradecký krajský soud poslal za podíl na únosu podnikatele Davida Petrovického na devět let do vězení. Cáha se prý přepadení dopustil s Martinem Derganzem, který byl v roce 2003 zavražděn. Uloupili téměř 1,4 milionu korun.

Český výbor UNICEF chce zavést v africké Rwandě vodu do škol

Pitnou vodu chce do škol ve středoafrické Rwandě přivést Český výbor UNICEF (dětský fond OSN). Za peníze dárců z Česka už pomohl místním vybudovat studny zatím u dvou rwandských základních škol. Díky vodě se nejen zlepší hygienické podmínky tisíců školáků i jejich rodin a sníží nemocnost a úmrtnost, ale mnohé děti budou také moci dokončit školní docházku. Řekla to ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Rwanda je hlavní zemí, do které Český výbor UNICEF svou pomoc směřuje. Za poslední čtyři roky poskytli čeští dárci na pomoc dětem v této zemi přes sedm milionů korun. "Zajištění vody je jeden z našich nejdražších programů," uvedla Gomba. Podle ní je totiž nutné zajistit odborníky, vypracovat v oblasti průzkumy a vodu hledat ve veliké hloubce. Zatím se český program zaměřil na vulkanickou oblast a území, kde panuje obrovské sucho. Kromě škol zde díky projektu voda nyní teče i v místním zdravotním středisku či ve vsi.

Součástí českého projektu je také výchova dětí k hygieně. Vodu školáci přinášejí i domů, kde navíc získané vědomosti předávají rodině. Ve škole s pitnou vodou je možné zřídit jídelnu. Podvýživou totiž trpí 45 procent rwandských chlapců a děvčat.

Orco získalo územní rozhodnutí pro sídlo Rádia Svobodná Evropa

Developerská společnost Orco Property Group získala územní rozhodnutí pro stavbu nového sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Začít stavět bude moci poté, co obdrží i stavební povolení. Vyřízení podle zákona trvá měsíc od podání žádosti v případě, že se nevyskytnou komplikace. Nové sídlo americké rozhlasové stanice bude na Hagiboru v Praze 10 mezi ulicemi Vinohradská a Izraelská. Dokončení stavby se plánuje na rok 2008.

O přemístění rozhlasové stanice z centra města z budovy bývalého Federálního shromáždění poblíž Václavského náměstí, odkud RFE/RL vysílá od roku 1995, se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova pod bezpečnostní ostrahou, od okolí ji dělí betonové zátarasy. Mluvčí stanice Donald Jensen odhadl celkové náklady na stavbu a stěhování na 14 milionů dolarů (asi 325 milionů korun).

České dny v Číně zřejmě přilákají nové čínské turisty

Prezentace turistických krás Česka v deseti velkých čínských městech, kterou letos pořádal CzechTourism, by měla k návštěvě ČR přilákat další čínské turisty. Zatím Číňané tvoří jen 0,3 procenta z celkového počtu 6,4 milionu zahraničních turistů, kteří Česko loni navštívili. ČTK to řekla mluvčí CzechTourismu Karin Šeligová.

Celkem loni přijelo necelých 18.000 čínských turistů. Statistika jejich počty začala sledovat až v loňském roce. Letos odborníci očekávají nárůst. Čína má velký turistický potenciál. Podle odhadů by v Číně za 15 let mohlo žít asi 100 milionů lidí, kteří mají dostatek financí na cestování do Evropy. Ta Číňany láká díky odlišné kultuře a krajině, které jsou pro ně exotické. Při cestě do Evropy nesměřují jen do jedné země, ale obvykle navštíví při jedné dovolené až tři státy, podobně jako další turisté ze zámoří.

Více než měsíční prezentace v deseti velkých čínských městech pod názvem České dny v Číně byla podle Šeligové úspěšná. Vyvolala na 90 článků v čínských novinách a časopisech, deset odvysílaných zpráv v televizích a pět v rozhlase. Česká republika se doposud v Číně neprezentovala žádnou podobnou akcí.

Slévárny chystají právní postup proti ČEPS za výpadek elektřiny

Slévárenské podniky se chystají právně bránit proti škodám způsobeným nedávným výpadkem dodávek elektrické energie. A to i přesto, že podle energetického zákona při vyhlášení stavu nouze nemají na náhradu vzniklých škod právo. ČTK to řekl prezident Svazu sléváren ČR Ivo Žižka. "Ještě nevíme, jak přesně budeme postupovat. Zvažujeme například podání žaloby na neznámého pachatele," sdělil Žižka. Členové svazu škody ještě vyčíslují. Například jedné ze sléváren výpadek způsobil zničení odlitku za 1,5 milionu korun. Podle Žižky se také musí upravit smlouvy s dodavateli proudu. "Při odběru platíme pokuty jednak za překročení technického maxima, a také když neodebereme nasmlouvané množství. Když je pak chyba na straně dodavatele, nedostaneme nic," uvedl. Podobné kroky zvažuje i Pavel Krenk, generální ředitel společnosti ČKD Kutná Hora, které výpadek způsobil škodu milion korun. "V první řadě se pokusíme dohodnout bez soudů, naši právníci připravují postup. Chyba se nestala na naší straně, myslím, že bychom neměli nést důsledky. Nehodláme uplatňovat náhrady za stav nouze, ale za činnost či nečinnost, která tento stav způsobila," konstatoval. Podle něj to, že soustava byla nestabilní, má svého viníka a tím by mohla být společnost ČEPS. "Udělala něco, co neměla, nebo neudělala něco, co měla. Je to všechno o odborné péči," dodal Krenk.

Mluvčí ČEPS Jana Jabůrková řekla, že vyhlášení stavu nouze a regulačních stupňů jsou standardní nástroje, jejichž využití provozovateli přenosové soustavy stanoví zákon. Postup dispečerů ČEPS při nedávném výpadku posuzuje nezávislá odborná komise. Výsledky jejího šetření by měly být známy do konce srpna.

Rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny v přenosové síti postihl Českou republiku 25. července po poledni. Výroba energie se snížila asi o sedm procent, spotřeba po zavedení regulačních stupňů klesla o dvě procenta. Firmy musely omezit odběr proudu, řadě z nich to způsobilo finanční ztráty. Podniky se proti nim nemohou pojistit, žádná tuzemská pojišťovna tento produkt nenabízí.

AK: Počasí znehodnotilo úrodu obilí, požádáme vládu o pomoc

Prudké výkyvy letošního počasí, kdy vydatné deště vystřídaly tropické teploty, znehodnotily podle zemědělců velkou část úrody obilí. Například pěstitelé z Hané se obávají, že jim nepřízeň počasí způsobí na nesklizené úrodě stamilionové škody. Agrární komora chce proto požádat vládu o částečnou kompenzaci vzniklých ztrát. Podle AK letošní špatná úroda zřejmě zvýší ceny obilí. Zemědělci dosud sklidili zhruba třetinu z 1,43 milionu hektarů obilí a více než polovinu z 292.246 hektarů řepky.

Prezident AK Jan Veleba se ve středu kvůli nepříznivému vývoji žní sešel s ministrem zemědělství Janem Mládkem. Po jednání Veleba ČTK řekl, že zemědělci vyčíslí škody, které jim výkyvy počasí způsobily, a poté požádají vládu o jejich částečnou náhradu. "Nebudeme žádat plnou kompenzaci, protože připouštíme, že část toho je naše podnikatelské riziko. Myslíme si ale, že když jsou povodně a pomáhá se všem, tak v tomto případě by se mělo pomoci i zemědělcům. Zejména menším zemědělcům to (špatná úroda) může způsobit existenční potíže," uvedl Veleba. Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství ČTK řekl, že ministerstvo se k žádosti AK vyjádří až poté, co bude mít k dispozici statistické údaje o rozsahu škod, které na polích napáchaly letošní rozmary počasí. "Podnětem AK se budeme zabývat a během několika dní k němu zaujmeme stanovisko," podotkl.

Mluvčí AK Eugenie Línková ČTK řekla, že kvůli extrémním změnám počasí začalo zrno v obilných klasech klíčit. Takové obilí podle Línkové nelze sklízet kombajnem, takže část obilí nepůjde vymlátit. "K tomuto procesu (klíčení zrna v klasech) dochází u zlomku ploch každým rokem, ale ztráta je minimální. Letos je to na skoro 70 procentech ploch, o to je to děsivější," uvedla. Dodala, že kvůli nepříznivému vývoji počasí prudce klesla i kvalita pšenice, jejíž velkou část nebude možné využít pro potravinářské účely. "Totéž platí pro ječmen, který nebude možné využít ke sladovnickým účelům. Tuto situaci hodnotí AK jako katastrofální s dopadem na tisíce zemědělců. V historii tak prudký zvrat v kvalitě obilí během žní nemá pamětníka," podotkla Línková.

Ve Štrasburku si prý chtějí stěžovat děti, které nevídají rodiče

U Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku si údajně chtějí stěžovat i děti, které se nevídají či v minulosti nevídaly se svými blízkými. Soudy jim prý nezajistily kontakt s oběma rodiči či dalšími členy rodiny. ČTK to řekl Karel Hájek ze sdružení Spravedlnost dětem. Podle něj však stížnosti, z nichž první by měly být údajně podány ještě letos, koordinuje nezávislá iniciativa. Další podrobnosti o ní však nesdělil.

Žaloby ke štrasburskému soudu podávali dosud hlavně otcové, kteří se nemohou stýkat se svými dětmi. Stěžují si na to, že jsou diskriminováni při svěřování dětí do péče a při úpravě styku s nimi a české soudy jim léta nejsou schopny vymoci s potomky kontakt. Evropští soudci v projednaných případech diskriminaci obvykle odmítli jako bezdůvodnou. Uznávají ale to, že délka řízení bývá nepřiměřená.

Na štrasburský soud se chystá obrátit i Hájek, který se podle svých slov léta nemůže setkávat se svou nyní šestnáctiletou dcerou. Přiznal také, že výživné na ni neplatí. Činí tak prý úmyslně. V létě chce podat žalobu také matka, která se nevídá se svými osmiletými dvojčaty. V září si u evropského soudu chce stěžovat otec dvouleté dcery. Minulý měsíc stížnost podala jednaosmdesátiletá žena kvůli tomu, že se nemůže stýkat s vnoučaty.

Podle Hájka volné sdružení nyní již dětské žaloby k evropskému soudu připravuje. "Starší děti začínají vnímat, že je česká justice připravila o oba rodiče. Uvědomují si to ale i děti daleko mladší," uvedl Hájek. Podle něj by dětské žaloby měly být "dodatečnou fackou" českému státu, aby začal problémy se svěřováním dětí do péče řešit. Podle zmocněnce sdružení Spravedlnost dětem Luboše Patery Česko na štrasburské rozsudky nereaguje a "strká hlavu do písku".

Koncem roku 2004 vláda rozhodla o tom, že děti mají právo na kontakt s oběma rodiči. Reagovala tak na letité soudní spory o potomky. Soudy začaly brát víc v potaz takzvaný syndrom zavrženého rodiče. Dítě se tehdy přikloní k jednomu z rodičů, který očerňuje druhého. Nedostatky pomlouvaného pak zveličuje, obviňuje ho a nechce ho vidět. Syndromem argumentují často otcové, kteří se léta soudí o kontakt s potomky.

V Česku se na tento jev specializují již i soudní znalci. Někteří odborníci ale připomínají to, že syndrom není ani samostatná diagnóza a často se zneužívá v případech domácího násilí. Potomci nechtějí rodiče vidět ne proto, že by je někdo zmanipuloval, ale proto, že se ho bojí.

Hamáčková postoupila na ME do finále tyčkařek

Tyčkařka Pavla Hamáčková nebude chybět v sobotním finálovém závodě na atletickém mistrovství Evropy v Göteborgu. V kvalifikaci sice zaostala o pět centimetrů za postupovým limitem 440 cm, ten ale překonalo jen devět soupeřek. Do dvanáctičlenného pole finalistek postoupila bronzová medailistka z loňského MS jako desátá.

Naopak Kateřině Baďurové nestačil ani výkon 430 cm, Jiřina Ptáčníková zdolala jen 380 cm. Nezdarem skončilo i vystoupení kladivářů Lukáše Melicha a Vladimíra Mašky. Celkově patnáctý Melich zaostal výkonem 73,77 za postupem o 92 centimetrů, Maška nepřehodil ani 69 metrů a skončil jednadvacátý.

Sprinteři Jiří Vojtík a Vojtěch Šulc postoupili do meziběhů na 200 metrů. Vojtík coby česká jednička vybojoval přímý postup čtvrtým místem ve svém rozběhu v čase 20,91 sekundy, Šulc sice na trati na žádného soupeře nestačil, ale časem 21,07 se mezi 32 šťastných jako předposlední vešel. Jan Schiller, který byl ještě o pět setin pomalejší, měl už ale smůlu a jako 34. v pořadí byl jedním z osmi vyřazených.

Finále mužského závodu na 400 metrů překážek bude bez české účasti. Český rekordman Jiří Mužík obsadil ve třetím semifinále třetí místo, když za druhým postupujícím Italem Giannim Carabellim zaostal o 32 setin sekundy. Na postup časem jeho výkon 50,29 sekundy nestačil a Mužík tak obsadil celkově deváté místo. Michal Uhlík nepotvrdil pozici letošní české jedničky a skončil dvanáctý časem 50,69. Ondřeje Daňka nepustil na start začínající zánět slepého střeva.

Čtvrteční počasí

Polojasno až oblačno, občas s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.