Zprávy

ODS a ČSSD chtějí jednat dál, nevyčerpaly ještě všechny možnosti

Občanští a sociální demokraté budou dál vyjednávat a hledat cestu z politické krize. Lídři stran se zatím shodli na tom, že páteční volba šéfa sněmovny by byla neúspěšná, a proto nebudou zatím nominovat žádného kandidáta. Shodli se také na tom, že hovořit o předčasných volbách je zatím zbytečné.

Předseda ODS Mirek Topolánek šel na dnešní schůzku s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem s návrhem časově a programově omezené vlády trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Topolánek pak na tiskové konferenci řekl, že ČSSD nadále odmítá trojkoaliční projekt. "Hovořili jsme o věcech, které se týkají oné nabídky trojkoalice. Myslíme si, že není potřeba věci časově omezovat. Projekt trojkoalice je pro nás nepřijatelný. Nebyly vyčerpány všechny možnosti pro sestavení nové vlády," řekl Paroubek. Naznačil také, že politická scéna podle něj nyní potřebuje asi dva týdny na to, aby strany mohly s ohledem na "určitou důstojnost řešit záležitost volby předsedy Poslanecké sněmovny".

Paroubek připomněl, že během asi půlhodinové ranní schůzky Topolánka v hrubých obrysech seznámil s vlastním komplexním návrhem, jak patovou politickou situaci vyřešit. Stejný návrh přednesl Paroubek v úterý i prezidentovi Václavu Klausovi. Podrobnosti návrhu ale politici nesdělili. Topolánek řekl, že neví, zda to, o čem se s Paroubkem bavil, byl komplexní návrh. "Každý tomu dáváme jiné názvy. Já to nazývám řešením patové situace. "Schůzka trvala půl hodiny, nedostali jsme se k detailům," podotkl Topolánek. Podrobnosti návrhu budou podle politiků předmětem dalších jednání. "Pro mě osobně to řešení musí vycházet z té zatím pozitivně vnímané spolupráce tří koaličních stran. Bude se ale zřejmě odehrávat na bázi předsedů nejsilnějších stran, to znamená ČSSD a ODS," řekl Topolánek. Paroubek dodal, že o obsahu dalších jednání by nerad hovořil. Uvedl, že ani do dnešní doby nejsou známy podrobnosti z několik let starých jednání mezi tehdejšími předsedy ODS a ČSSD Václavem Klausem a Milošem Zemanem o opoziční smlouvě. "Pokud chceme dojít k nějakému výsledku jednání, tak to nemůže být reality show," řekl Paroubek. Také Topolánek dodal, že na jednání je zapotřebí klid.

Předseda zelených Martin Bursík z tiskové konference, kterou sledoval v přímém přenosu, vyrozuměl, že Paroubek tlačí na vznik obdoby opoziční smlouvy. Tím, že zmínil jednání z roku 1998 mezi Zemanem a Klausem, kteří tehdy vedli ČSSD a ODS, Paroubek podle Bursíka svůj cíl postupně legitimizuje. Trojkoalici chce podle něj Paroubek zcela "vygumovat", i když Topolánek tvrdí, že bude jednat i za menší koaliční partnery. "Topolánkovi věřím, že přijde a bude zastupovat trojkoalici, ale jak je vidět, Paroubek s ním jedná jako s předsedou ODS. Nedovedu si představit, že bych tam byl takhle virtuálně. To je, jako by někdo měl běžet štafetu a na start se místo čtyř postavili jen dva," řekl Bursík ČTK. Dnešní setkání Topolánka s Paroubkem považoval za výjimku, která měla prolomit bariéru jednání. O formátu dalších schůzek chce mluvit s Topolánkem.

Česko pošle na Blízký východ 15 milionů na humanitární pomoc

Česká vláda uvolnila 15 milionů korun na humanitární pomoc obětem nynějšího konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že kabinet je připraven nadále hodlá pokračovat v pomoci, a to oběma zemím. "Není to konečná částka," řekl ministr po středečním jednání kabinetu. "Naše vláda je připravena pomoci podle našich možností. Budeme vždycky podporovat pomoc na obou dvou stranách, nikdy nebudeme podporovat jen jednu stranu. Lidé trpí na obou stranách," prohlásil šéf české diplomacie.

Praha už bejrútské vládě předala šek na pět milionů korun na nákup léků, přikrývek, stanů, potravin či požární techniky. Do Izraele zase Česká republika minulý týden poslala hasičské vybavení za dva miliony korun, připomněl Svoboda. Židovský stát žádal letadla či helikoptéry na hašení požárů, protipožární obleky pro hasiče a hadice. Požadovaná letadla Česká republika nemá, speciální obleky se vyrábějí jen na zakázku, a tak do Tel Avivu odletělo letadlo s nákladem 1300 dvacetimetrových požárních hadic a 50 proudnic, které využijí jednotky izraelských hasičů. Další pomoc je vláda připravena poskytnout jak pro akutní humanitární pomoc, tak i na dlouhodobější obnovu postižených oblastí po skončení konfliktu. Česko je podle něj jedna z mála zemí světa, která posílá pomoc také státu Izrael, česká humanitární pomoc byla rovněž jednou z nejrychlejších, dodal Svoboda.

Ministři zahraničí Evropské unie v úterý vyzvali Izrael a hnutí Hizballáh k okamžitému ukončení nepřátelských akcí v Libanonu, které by v budoucnu přerostlo v trvalé příměří. Jde o kompromis mezi radikálním návrhem finského předsednictví unie a zmírňujícím protinávrhem, který podala Británie, Německo i Česko.

V Praze se dnes uskuteční tři demonstrace na podporu Izraele

V Praze se dnes pod společným názvem Den solidarity s Izraelem uskuteční tři demonstrace na podporu tohoto židovského státu. Pořadatelé jimi chtějí vyjádřit podporu akcím Izraele v jižním Libanonu, které vnímají jako součást boje s terorismem. První demonstrace, kterou pořádá společně s dalšími sdruženími Židovská liberální unie v ČR, začne v 17:00 na náměstí Franze Kafky poblíž Staroměstského náměstí. O hodinu později začíná shromáždění před libanonským velvyslanectvím, trojice akcí bude završena v 19:30 před velvyslanectvím Izraele. Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, která organizuje poslední ze shromáždění, podobnou akci organizovala před týdnem na náměstí Míru. Přestože každou demonstraci organizují jiná sdružení, pořadatelé program přizpůsobili tak, aby účastníci stihli všechny tři.

Kojenecká úmrtnost v ČR dosáhla historického minima

Do jednoho roku po narození zemřelo loni v Česku 348 dětí z celkového počtu 102.211 živě narozených. V prvním týdnu života zemřelo 116 miminek. Kojenecká úmrtnost se tak dostala na historické minimum 3,4 promile a Česká republika dosáhla v časné kojenecké úmrtnosti do sedmi dnů druhé nejnižší hodnoty v Evropě. Lépe je na tom už jen Island. V celkové kojenecké úmrtnosti do jednoho roku života se ČR řadí po bok vyspělých zemí. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

V ČR se zvyšuje počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy dětí, které váží méně než 2500 gramů. Tento ukazatel se sleduje od počátku 70. let, kdy takových dětí bylo mírně nad šest procent. Do počátku 90. let jejich podíl zvolna klesal, ale od poloviny 90. let se opět zvyšoval na loňských 6,7 procenta. Tento jev má několik příčin. Roste počet dětí narozených po umělém oplodnění, zvyšuje se počet dvojčat a trojčat, zvyšuje se věk maminek a mimo jiné se rodí i více dětí národnostních menšin, například Vietnamců, kteří jsou drobnější.

Lékaři v Brně zahájí výzkum ještě před stavbou vědeckého centra

Projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) umožní brněnským lékařům podílet se na výzkumech ještě dřív, než začne plánovaná stavba budov. Centrum za zhruba dvě miliardy korun má vyrůst ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně za spolupráce s americkou klinikou Mayo. První slavnostní výkop se plánuje na 24. října, ještě předtím ale budou odstartovány čtyři výzkumné projekty, řekl ČTK ředitel ICRC Brno Tomáš Kára.

První studie by se měla týkat možnosti léčby infarktu myokardu pomocí hypotermie, tedy snížení tělesné teploty. Teorie vychází z toho, že pokud se sníží tělesná teplota u pacientů, zmenší se metabolické nároky srdečního svalu, a tím bude postižen menší počet zdravých buněk, vysvětlil Kára. Další studie, do nichž by se měla zapojit i ostatní centra v Česku, se bude zabývat hodnocením rizikových faktorů pro náhlou srdeční smrt u pacientů, kteří trpí zbytnění určitých částí srdce. Výzkumy se budou týkat také významu zástavy dechu ve spánku, která podle nejnovějších poznatků zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti a srdečního selhání a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Poslední projekt se bude věnovat vývoji nového léku pro léčbu srdečního selhání.

Všechny tyto projekty podléhají schválení etických komisí v České republice i ve Spojených státech a budou paralelně realizovány v obou zemích, případně dalších státech.

Urban: Zbraní Česko víc dováží, než vyváží; mělo by se to změnit

Česká republika dováží víc zbraní, než činí dovoz tohoto artiklu. Novinářům to řekl po projednání pravidelné zprávy o exportu zbraní ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). "Stav není úplně optimální, dovedu si představit, že vyvážíme víc," řekl. Připomenul, že Česko patřilo ke špičkovým vývozcům. Nevidí prý důvod, proč by se k tomu země při respektování všech mezinárodních dohod nemohla vrátit. Konkrétní čísla ale neuvedl.

Pokles zbrojní produkce v tuzemsku pokračuje již čtvrtý rok. Loni 26 největších podniků v oboru, které tvoří přes 90 procent trhu, vyrobilo zbrojní techniku za 2,84 miliardy korun. To znamená meziroční pokles skoro o 22 procent, informoval minulý týden Jaromír Culek z oddělení obranného průmyslu ministerstva průmyslu a obchodu. Jedním z hlavních důvodů poklesu je podle něj trend snižovat rozpočty na obranu v Evropě. Soudí, že už také naprostá většina firem přistoupila ve svých programech i na civilní výrobu. "Toto je cesta, jak eliminovat snižující se poptávku po zbraních. Podniky mají technologické vybavení pro produkci špičkových civilních výrobků," řekl Culek.

Nadšenci si u Lysic připomenou tankovou bitvu u Kurska

Největší tankovou bitvu druhé světové války, která se odehrála v červenci 1943 u ruského Kurska, si v polovině srpna připomenou v Lysicích na Blanensku milovníci vojenské historie. Připravují bojovou ukázku, v níž se představí asi 50 tanků a 500 nadšenců v dobových uniformách. Nad bojištěm by měl při bitvě prolétat historický vojenský letoun.

"Akce se připravuje čtyři měsíce. K vidění v ní budou nejen sovětské tanky T-34, ale i zrekonstruovaný těžký německý tank Tiger," řekl dnes ČTK lysický starosta Luděk Baláč. Bojová ukázka by měla být jednou z největších uskutečněných v Česku.

Hlavním pořadatelem je Klub vojenské historie - pancéřové techniky z Letovic. Jeho členové přísně dbají na to, aby také všechny detaily výzbroje a výstroje odpovídaly skutečnosti. Více informací o bitvě nabízí internetové stránce www.kvh-pt.wz.cz/.

Kursk znamenal pro Němce katastrofu a konečný obrat ve vývoji války v Rusku. Rudá armáda po bitvě nastartovala postup směrem k hranicím takzvané Třetí říše. Adolf Hitler přitom potřeboval u Kurska zvítězit a soustředil proto v oblasti veškeré zálohy, jež měl k dispozici. Mohutné přípravy nebylo možné docela utajit. Sovětské velení nechalo položit půl milionu min, 300.000 civilistů vykopalo ručně 5200 kilometrů zákopů a protitankových příkopů. Na obou stranách bylo při bitvě nasazeno zhruba 7500 tanků a více než 4700 letadel. Proti 900.000 německých vojáků stanulo 1,9 milionu rudoarmějců.

Britští studenti zkoumali na Rožnovsku kvalitu vodních toků

Studenti z anglického Leedsu společně s ochránci přírody zkoumali v těchto dnech na Rožnovsku kvalitu místních toků. Během výzkumu zjistili, že nejvyšší kvalitou vody se chlubí Studený potok, který protéká mezi Hážovice a Tylovicemi. Nejhůře dopadl před soutokem s Rožnovskou Bečvou Hážovický potok, řekl ČTK vedoucí ekocentra Radhošť Miroslav Kubín. Hážovický potok není podle ekologů znečištěný chemicky. "Jeho horší kvalita se však pozná podle toho, co v něm žije. Například se v něm objevují i nitěnky, které se ve větším množství nachází spíš ve stojatých vodách, nikoliv v čistých tekoucích," uvedl Kubín. V čistých studených vodách na Rožnovsku se hojně vyskytují například raci, které tam ekologové nejen vysazují, ale raci se v tocích i přirozeně rozmnožují.

Během zkoumání si britští ekologové prohlédli mimo jiné i jedlo-bukový pralesovitý porost poblíž česko-slovenské hranice a také krasovou jeskyni Cyrilka na vrcholu Beskyd a zdolali nedaleký vrch Radhošť, který se nachází na Pustevnách. Návštěva Rožnova pod Radhoštěm se anglické skupině zalíbila podle Kubína natolik, že se organizátoři domluvili na přípravě výměnného pobytu studentů, který se zřejmě uskuteční v příštím roce.

Při troše štěstí lze už v Labi chytit metrového lososa

Při troše rybářského štěstí lze už v Labi chytit metrového lososa. Dokládá to úlovek Ladislava Mervínského, který před týdnem ulovil v Hřensku na Děčínsku na rotační třpytku lososa obecného o délce 104 centimetrů. Po změření a nezbytném vyfotografování putovala úžasná ryba zpět do vody, řekl dnes ČTK úspěšný rybář Mervínský. Lososi v Labi se hodně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954. Od roku 1998 vysazují rybáři plůdky lososa zejména do říčky Kamenice, která v Hřensku ústí do Labe. Na místě se malí lososi zdrží jeden až tři roky a pak se vydávají do Labe a dále do Atlantiku. Ve slané vodě přebývají lososi obvykle další dva roky. Poté se ryba vrací do míst svého zrození či vysazení, aby se tam vytřela. Díky péči rybářů se tak lososi vracejí do českých řek. Jejich putování jim lidé usnadňují budováním rybích přechodů přes jezy a další vodní díla. Tomáš Kava z Českého rybářského svazu ČTK řekl, že rybáři již pozorovali dospělé lososy v Labi a Kamenici od roku 2001. Byly to zatím jednotlivé ryby, ale příznivci Petrova cechu věří, že populace "labského" lososa bude sílit. Protože je lososů v českých řekách zatím velmi málo, je ryba celoročně hájená. Důvodem ochrany lososa je dosud jeho ojedinělý výskyt a požadavek přirozeného množení, uvedl Kava.

Fotbalisté Mladé Boleslavi budou usilovat o pokračování v Lize mistrů

Fotbalisté Mladé Boleslavi budou dnes v Oslu usilovat o postup do třetího předkola Ligy mistrů. Z domácího zápasu si na sever Evropy odvezli nadějné vítězství 3:1, ale norská Valerenga boj o pokračování v prestižní soutěži nehodlá vzdát. Hlavním cílem mladoboleslavských fotbalistů bude vydržet očekávaný nápor domácích, kteří již v Česku slibovali svým přemožitelům na svém stadionu Ullevaal horkých devadesát minut. Čeští vicemistři očekávají tradiční hru Valerengy plnou ostrých centrovaných míčů a důrazných soubojů v šestnáctce. "S tím musíme počítat a najít co nejrychleji protizbraň. Tou by měla být naše kombinační hra a co nejrychleji vstřelený gól," prohlásil při úterním přesunu do Norska mladoboleslavský kouč Dušan Uhrin.

Oba týmy mají za sebou hektické víkendové ligové duely s rozdílným koncem. Zatímco Mladé Boleslavi se podařilo otočit utkání s Olomoucí ve její prospěch, Valerenga nedokázala bodovat v duelu, v němž vedla 2:0.

Máder poškodil pádlo, jinak jsou slalomáři na MS připraveni

Jen poškozené pádlo zadáka deblkanoe Tomáše Mádera narušilo pohodu, která vládne v českém týmu před mistrovstvím světa ve vodním slalomu v Praze. Šampionát, který se do České republiky vrací po 39 letech, začíná na umělém kanálu v Troji ve čtvrtek, medaile v závodech jednotlivců se budou rozdělovat o víkendu. Mezi 350 závodníky z 65 zemí budou mít z českého týmu největší šanci na medaile vedoucí lodě letošního ročníku Světového poháru kajakářka Štěpánka Hilgertová a v pohodě jezdící deblisté Marek Jiras a Tomáš Máder. Manko v tréninku dohnali už i Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, bronzoví medailisté z OH v Aténách. "Doma chceme individuální medaile, ale předvídat nic nelze, počítat budeme až v neděli," řekl kouč reprezentace Jiří Pultera.

Závěrečné pádlování v úterý narušila pořádná průtrž mračen, na vodu se posádkám ani moc nechtělo. Navíc přívalový déšť způsobil, že se ve vodě objevily nečistoty, splašky a dokonce i výkaly. "Stálo to za h...," vtipkoval po tréninku Štěpánek, i když s parťákem mají na vodě dobrý pocit. Z bílých vodních válců se během tréninku totiž staly hnědé. "Dobrý trénink, tedy až na ty nečistoty," přitakala Hilgertová. Nedaleko nad kanálem je totiž odpadní stoka, která při prudkých deštích přeteče. Stanislav Ježek to však z legrace považoval za výhodu. "Alespoň to ty méně odolné 'týpky' mezi soupeři vyřadí ze hry," povídal s úsměvem zkušený kanoista, který domácí kanál zná už drahnou dobu a bude tudíž společně se svým kolegou Tomášem Indruchem, bronzovým medailistou z letošního ME, rovněž patřit k medailovým adeptům.

Dnes se v Troji tvoří trať, kterou postaví tříčlenná komise složená ze zástupců Francie, USA a Španělska. "Za normálních okolností bych snad byl schopen odhadnout, jak trať bude vypadat, ale vzhledem k tomu, že v komisi jsou zástupci Francie a USA, což jsou takové dva naprosto odlišné vodácké světy, tak absolutně nevím, co z toho vzejde," řekl Pultera.

Janda stále nemá smlouvu, přesto vyráží na start letní sezony

Bez dohodnuté reprezentační smlouvy se nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda vydává do Německa na start letní sezony. Elán ani pohoda mu přesto nechybí. "Chci skákat pro radost," předestřel novinářům svůj cíl úřadující vítěz Světového poháru.

Tahanice kolem kontraktu s národním lyžařským svazem stále neberou konce. Třecí plochou je místo na lyžích. Zatímco Janda chce volný prostor využít pro své osobní sponzory, svaz na to nemíní přistoupit. "V současné době to řeší právníci. Myslím, že naše požadavky jsou adekvátní a úměrné výkonům. Stejně tak jsem přesvědčen, že to je na dobré cestě a nakonec smlouvu podepíšeme," vysvětlil Jandův manažer František Jež, který skokana v jednáních zastupuje.

Řečí čísel: Janda podle svých zástupců už na kontraktu z poslední sezony ztratil milion korun. Udělal ústupek, když podepsal smlouvu na milion a padesát tisíc korun, přitom měl od sponzorů příslib na dvojnásobek. "Smlouva v její současné podobě je nastavena tak, že Kuba by se stal vlastně nevolníkem svazu. Je tam sice jakási možnost prémií do výše 600 tisíc korun, ale pro všechny závodníky. Ve všech ostatních odvětvích mají nejlepší sportovci individuálně něco navíc. Tohle jednání je neseriozní a neadekvátní," pronesl Jež.

Nicméně i bez reprezentační smlouvy může Janda naskočit do letní Grand Prix, obdoby Světového poháru. "Stačí ústní dohoda," řekl skokan. "Jestli jsem přihlášen, to ale teďka nevím. Snažím se o to starat co nejméně," uvedl Janda, který prý podle svých slov nemá žádné přemrštěné nároky. "Chci stejné podmínky jako mají sportovci v jiných odvětvích, které zastřešuje svaz lyžařů. Kdyby to tak bylo, tak bychom se už o smlouvě dávno nedohadovali," tvrdil Janda.

Tenistka Vaidišová v San Diegu smetla Ruanovou-Pascualovou

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová ve druhém kole turnaje v americkém San Diegu smetla Španělku Virginii Ruanovou-Pascualovou. Sedmá nasazená Vaidišová, která měla v prvním kole volný los, porazila soupeřku z kvalifikace za necelou hodinu hladce 6:1 a 6:0.

Zíb postoupil ve Washingtonu do druhého kola, Agassi vypadl

Český tenista Tomáš Zíb postoupil do druhého kola turnaje ve Washingtonu. V americké metropoli na úvod vyřadil Jeana-Reného Lisnarda, kterého porazil ve dvou setech 7:5 a 6:4. V dalším utkání Zíba čeká domácí Mardy Fish.

Hokejový obránce Rozsíval bude pokračovat v Rangers

Hokejový obránce Michal Rozsíval bude i v příští sezoně hrát za tým New York Rangers. Sedmadvacetiletý Čech, jemuž po minulém úspěšném ročníku skončila smlouva, se dnes se svým týmem dohodl na novém dvouletém kontraktu, díky němuž si zhruba trojnásobně finančně polepší. Zatímco v minulém ročníku si Rozsíval vydělal 703 tisíc dolarů, nová smlouva mu podle agentury AP zajistí příjem celkově 4,2 milionu. V následující sezoně český obránce inkasuje 1,9 milionu, v ročníku 2007/08 zbývající větší část.

Vlašimský rodák Rozsíval byl v uplynulé sezoně členem početné české kolonie v týmu z Manhattanu. V hodnocení účasti na ledě při obdržených a vstřelených brankách patřil s 35 plusovými body k nejlepším hokejistům v NHL a po vypršení smlouvy se stal chráněným volným hráčem. Společně s Rozsívalem by tak mělo v Rangers působit celkově minimálně sedm Čechů, smlouvy New Yorku mají útočníci Jaromír Jágr, Petr Průcha, Martin Straka a obránci Marek Malík, Karel Rachůnek a Martin Richter. Vedení klubu se navíc stále ještě může dohodnout s členy kádru z minulé sezony Martinem Ručinským a Petrem Sýkorou.

Rozsíval až do uplynulého ročníku strávil celou kariéru v NHL v Pittsburghu, loni se však přesunul na Broadway. Obránce, jenž v době výluky zámořské soutěže hájil v české extralize barvy Pardubic a Třince, odehrál v základní části NHL 319 zápasů, v nichž nasbíral 95 bodů.

Počasí:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.