Zprávy

Koalice nabízí ČSSSD, že bude vládnout jen do příštího roku

Občanští demokraté, lidovci a zelení hodlají navrhnout předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, že jejich trojkoaliční kabinet bude vládnout jen do příštího roku. Do předčasných voleb by taková vláda připravila rozpočet a změnu volebního systému, která zamezí opakování volebního patu, řekl šéf ODS Mirek Topolánek po úterním jednání koaličních předsedů. ČSSD se v první reakci k nabídce staví skepticky. Nová pravidla hlasování by podle koalice měla zahrnovat například lichý počet poslanců, zvýraznění poměrných prvků systémů či takzvaný bonus pro vítěze voleb, který by mu umožnil složit funkční ministerský tým. "Odborná diskuse nás ještě čeká," dodal předseda nejsilnější strany. Návrh vlády s časově i programově omezeným mandátem Topolánek zdůvodnil potřebou co nejdříve ustavit kabinet tak, aby stihl sestavit rozpočet na příští rok a domluvit se s Evropskou komisí na čerpání strukturálních fondů EU. S Paroubkem se chce sejít ve středu dopoledne.

Dosluhující premiér už dříve zopakoval, že jeho strana odmítá jakoukoliv formu dohody s trojkoalicí. "Je předčasné uvažovat o předčasných volbách," reagoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach na nabídku trojkoalice. Připomenul, že Topolánek se pokouší sestavit vládu jako první a prezident Václav Klaus ho ještě ani oficiálně nepověřil sestavením vlády. Odkázal tak na Paroubkovu snahu získat pro sebe druhý pokus o složení kabinetu. "Stále platí otázka, proč podporovat koaliční vládu, která nemá většinu," řekl ČTK. Strany ani nemají mandát k tak zásadnímu rozhodnutí, jako je zkrácení volebního období, doplnil.

"Není možné nejednat, ve vlastní šťávě se nesmaží politici, Poslanecká sněmovna, ale především hrozí, že ve vlastní šťávě se bude smažit správa České republiky," prohlásil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a vyzval ČSSD k jednání, které za "stovkovou" koalici povede Topolánek. "Trojkoalice je jednotná a postupuje ve shodě," řekl. Lídr zelených Martin Bursík je přesvědčen, že jejich společný projekt má silný mandát od voličů. "Stojí o to pokusit se o další kolo a nabídnout předsedovi ČSSD Paroubkovi jednání o této modifikaci trojkoaličního vládnutí," uvedl.

Topolánek se chce s Paroubkem ve středu sejít a nabídku mu osobně tlumočit, dosavadní mediální vyjádření premiéra nebere vážně. Místo schůzky nehodlá zveřejnit, aby politici měli pro jednání klid. "Pokud se shodneme na čemkoli, co má charakter buď dočasné vlády s jasným mandátem a jasným časovým úsekem, nebo na čemkoli jiném, a bude to možno sepsat, tak se odblokuje Poslanecká sněmovna," řekl Topolánek. V pátek se má konat další volba předsedy sněmovny, předchozích pět pokusů zkrachovalo.

O změně volebního systému jsou sociální demokraté připraveni jednat. "Pokud jde o volební systém, bude to věc složitých vyjednávání. Je to věc k diskusi," uvedl Škromach. Je ale skeptický k výsledku takových jednání, systém hlasování se podle něj změnil několikrát, ale zjednodušení povolebních jednání to nepřineslo. Víc než na systému záleží na dohodě stran, soudí.

ČSSD proti předčasným volbám: Možnosti nebyly vyčerpány

Sociální demokraté zřejmě nepřijmou návrh trojkoalice uspořádat příští rok předčasné volby. Všechny možnosti sestavit stabilní vládu totiž podle nich zatím nebyly vyčerpány. Jejich šéf a předseda dosluhující vlády Jiří Paroubek soudí, že předčasné volby jsou až posledním východiskem z povolebního patu. Na tiskové konferenci uvedl, že je připraven ve středu jednat, možnost, že na návrh trojkoalice přistoupí, je však podle něj nepravděpodobná. "Jsme připraveni jednat, ale návrhy ODS a jejich partnerů jsou čím dál méně přijatelné," konstatoval. Zopakoval, že projekt trojkoalice považuje za uzavřenou záležitost. Paroubek uvedl, že nynější návrh koalice je pouze modifikací pondělního vyjádření lidovců. Zpochybňoval také umění politiků trojkoalice jednat. Pokud by totiž podle něj trojkoalice mínila své návrhy vážně, přišla by s nimi jinak než přes média.

Premiér nepřiblížil, co obsahuje jeho návrh komplexního řešení politické situace, se kterým přišel na Hrad. Zmínil, že média spekulovala o tom, že žádá, aby dostal druhou příležitost při sestavování vlády. "Myslím, že i kdybych o tom jednal, nevidím na tom nic závadného," konstatoval s odkazem na skládání vlád na Slovensku v roce 1998 a 2002.

Jiří Paroubek řekl Václavu Klausovi, jak chce řešit povolební pat

Premiér Jiří Paroubek v úterý seznámil prezidenta Václava Klause s návrhem sociální demokracie na řešení zablokované politické situace. V čem přesně "komplexní plán" ČSSD spočívá, nechtěl prozradit. Pouze naznačil, že základem povolebního uspořádání by měla být dohoda ODS a ČSSD. Paroubek řekl, že v první fázi počítá jeho plán s dohodou obou nejsilnějších stran. "V těch dalších fázích by se vidělo," řekl novinářům bez dalších podrobností. Podle neoficiálních informací Paroubek chce od prezidenta slib, že ho jmenuje premiérem v případném druhém pokusu o sestavení vlády. "Pokud bude Topolánek vědět, že je jeho první pokus zároveň posledním, bude se chovat podle toho," řekl ČTK jeden z politiků ČSSD. Funkční vláda tak podle něj může vzniknout do konce srpna. V případě, že vznikne Topolánkův kabinet, měl by podle ČSSD v čele sněmovny zasednout sociální demokrat. Zda bude zvolen ještě před jmenováním vlády, nebo až po něm, prý nebude důležité. Úvahy o předčasných volbách či vládě s omezeným mandátem, jak o nich mluví KDU-ČSL a část ODS, považuje ČSSD za bezpředmětné. Přijde na ně řada až v případě krachu druhého pokusu o sestavení vlády, tvrdí sociální demokraté.

Se vznikem menšinového kabinetu ODS se zřejmě pomalu smiřují i menší koaliční partneři vítěze voleb, lidovci a zelení. "Byla to první věc, která každého napadla hned po volbách, ale existovala šance na jiné řešení, kterou jsme se museli pokusit realizovat," řekl ČTK jeden z koaličních partnerů ODS. Podle něj je pravděpodobné, že mezi ČSSD a ODS vznikne obdoba opoziční smlouvy z let 1998 až 2002, která zajistí, že na ministerstvech a v dalších funkcích zůstanou lidé nynějších vládních stran.

Paroubek po hodinové schůzce na Hradě zopakoval, že jeho vláda za nynější situace neodstoupí. "Řekl jsem jednoznačně, že demisi pod tlakem žádný sociálnědemokratický předseda vlády nebude podávat, pokud to nebude podle ústavy. Podle ústavy ji mám podat po ukončení schůze Poslanecké sněmovny," uvedl. Ustavující schůzi poslanci stále neukončili, protože ani na pátý pokus nedokázali zvolit svého předsedu. Znovu to zkusí v pátek. Podle některých zdrojů je ovšem možné, že se volba neuskuteční.

V pátek půjde ke Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf vítězné strany se sice dohodl na vládě s KDU-ČSL a Stranou zelených. Sociální demokracie už ale definitivně odmítla středopravicový projekt podpořit, je i proti možnosti, aby trojkoaliční kabinet vládl jen do předčasných voleb. "Jasně jsme řekli, že o trojkoalici nechceme ani slyšet," prohlásil Paroubek.

Přemysl Sobotka svolal mimořádnou schůzi Senátu na středu 9. srpna

Předseda Senátu Přemysl Sobotka svolal na středu 9. srpna mimořádnou schůzi horní parlamentní komory. Senátoři by měli jednat o tom, jak se rychleji dostat k předčasným volbám do sněmovny. Cestu by měla otevřít novela ústavy. Senátoři tak reagují na patový výsledek voleb, kvůli kterému nemá dolní komora ani dva měsíce po volbách své vedení a politická scéna uvízla na mrtvém bodě. Návrh ústavního zákona, který by měli senátoři projednávat, má prezidentovi umožnit, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců a za situace, kdy by vláda podala demisi, dolní komoru rozpustil. Dosavadní možnosti rozpuštění sněmovny jsou zdlouhavější. Ústavní zákon už Senát nabídl sněmovně loni, poslanci jej ale v březnu v předvolební době vrátili horní komoře k dopracování.

Pokud ústavní předlohu horní komora schválí, dostane ji k posouzení sněmovna, kde se pro ní musí vyslovit nejméně 120 poslanců. Normu by poté ještě čekal podpis prezidenta. Případné přijetí předlohy by ještě neznamenalo vypsání předčasných voleb do sněmovny. Na mimořádné schůzi by se měli senátoři zabývat také pravidly jednání o návrzích zákonů vrácených Poslaneckou sněmovnou Senátu.

Státní rozpočet skončil v červenci schodkem 440 milionů Kč

Hospodaření státu skončilo k poslednímu červenci schodkem 440 milionů korun. Proti stejnému období minulého roku se hospodaření zhoršilo o 10,7 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý rok počítá úřad se schodkem 74,4 miliardy. Při současném vývoji rozpočtu je podle Aleše Michla z Raiffeisenbank reálné, aby schodek na konci roku činil 2,8 procenta hrubého domácího produktu, což by znamenalo splnění jednoho z kritérií pro přijetí eura. "Byla by to příznivá zpráva pro investory o tom, že ČR je v době politické krize fiskálně stabilní zemí," řekl ČTK. Zásluhu na dobrém vývoji má ale především hospodářský růst, který letos opět podle Michla překročí šestiprocentní hranici. "Pokud by nastalo do roku 2010 výraznější zpomalení ekonomického růstu, v což zatím nevěřím, veřejné finance by spadly do velkého deficitu přes pět procent HDP," dodal.

Čepro má zájem koupit podíl Jukosu ve slovenském Transpetrolu

Státní společnost Čepro má zájem od ruské ropné firmy Jukos koupit 49 procent akcií slovenského Transpetrolu. ČTK to řekl mluvčí Čepra Tomáš Zikmund. Věřitelé kdysi mocného Jukosu minulý týden rozhodli o bankrotu zadlužené firmy, dnes o osudu Jukosu rozhoduje konkurzní soud. "Ve spolupráci s českým státem máme zájem o koupi 49procentního podílu v Transpetrolu," řekl Zikmund bez dalšího komentáře. O koupi podílu minulý týden projevil zájem i ruský plynárenský monopol Gazprom. Jukos ocenil hodnotu svého podílu v Transpetrolu na 80 až 100 milionů dolarů (zhruba 1,8 až 2,2 miliardy Kč). Podíl v Transpetrolu, který provozuje slovenskou část ropovodu Družba, koupil Jukos v roce 2002 za 74 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy Kč). Ropovodem do západní Evropy ročně proteče okolo deseti milionů tun ruské ropy.

Zbývajících 51 procent Transpetrolu vlastní Slovensko a podle smlouvy s Jukosem může až do poloviny příštího roku vetovat případnou snahu ruské firmy o prodej jejího menšinového podílu. To se nedávno stalo, když akcie chtěla za 105 milionů dolarů odkoupit ruská firma Russněfť. V červnu však představitelé Jukosu oznámili, že transakce schválená ruským antimonopolním úřadem se neuskuteční, protože se slovenská vláda postavila proti. Kdysi mocná firma Jukos se dostala do dluhů, když ruské daňové úřady začaly vymáhat obří pohledávky. Podle pozorovatelů bylo cílem dostat ruský ropný průmysl pod kontrolu státu a zničit impérium nepohodlného podnikatele Michaila Chodorkovského. Pohledávky dosahují údajně 29,5 miliardy dolarů (660 miliard Kč), nejvíce vyžaduje Federální daňová služba.

David Rath: Hospodaření VZP skončilo v 1. pololetí v plusu, a to poprvé

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skončilo letos v prvním pololetí přebytkem. Zatímco výdaje činily 48 miliard korun, příjmy přesáhly 53 miliard korun. Sdělil to v úterý ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj celkový dluh VZP klesl ze zhruba deseti miliard na polovinu. Rath dodal, že i hospodaření zbývajících osmi zdravotních pojišťoven je zdravé. Ministr loni v listopadu uvalil na VZP nucenou správu. Svůj krok zdůvodnil rostoucím dluhem pojišťovny. Prosadil pak změny v jejím vedení i ve správní a dozorčí radě. Stát začal platit vyšší pojistné za děti, studenty, nezaměstnané či důchodce. Poskytl také platby předem. VZP tak získala několik miliard. "Poprvé v historii této instituce (VZP) skončilo hospodaření za první pololetí pozitivně," uvedl Rath. Podle něj se podařilo hospodaření pojišťovny významně ozdravit a "snížit míru chaosu v systému".

Pojišťovna by měla 2,5 miliardy korun, které jí stát poskytl za své pojištěnce předem, nyní vracet. Aby tento krok nezpůsobil podle Ratha další finanční výkyv, mohla by VZP dostat od státu do ledna či února bezúročnou půjčku ve stejné výši. Sumu by do státní pokladny vrátila až příští rok, kdy už ji zvládne splatit z vlastních prostředků, dodal ministr. O návrhu již jednal s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Podle Ratha fungují nyní dobře i ostatní zdravotní pojišťovny a "mají zdravé finance". Ministr míní, že bez problémů by měla zůstat i Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Začátkem roku upozorňovala na to, že by se kvůli stoprocentnímu přerozdělování vybraného pojistného mohla dostat do potíží. Nyní prý funguje z peněz, našetřených v minulosti, dodal Rath.

Letos stonalo méně lidí, ale výdaje na nemocenskou vzrostly

V prvním pololetí letošního roku se počet lidí, jimž Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela nemocenské dávky, snížil v porovnáním se stejným obdobím loňského roku o 17 procent, ale pacienti se léčili o téměř pět dnů déle. Výdaje na nemocenské dávky se proto i přes nižší nemocnost v prvních šesti měsících letošního roku zvýšily o 248 milionů korun na 14,9 miliardy. ČTK to sdělila mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová. Celkem bylo letos ukončeno 1,6 milionu pracovních neschopností a počet prostonaných dnů klesl o čtyři procenta na 58 milionů. Průměrná doba jedné pracovní neschopnosti se prodloužila z 31,7 na 36,5 dne.

Nejvíce nemocných ubylo v Praze a Moravskoslezském kraji, ale pacienti Moravskoslezského regionu stonali nejdéle. V průměru trvalo každé jejich onemocnění 43 dní, zato Pražané potřebovali k uzdravení jen 30 dní. V celostátním průměru byly ženy nemocné o dva dny déle než muži. Vliv na pracovní neschopnost mají mimo jiné sociální a ekonomické faktory, které ovlivňují pracovní neschopnost zejména ve vyšších věkových kategoriích. Roli rovněž sehrál fakt, že se letos České republice vyhnula chřipková epidemie. Nejčastěji letos lidé v prvním pololetí stonali s nemocemi dýchacího a pohybového ústrojí.

Václav Havel, kterého minulý týden zmohla vedra, se již cítí lépe

Bývalý prezident Václav Havel, kterého minulý týden zmohla vedra, se již cítí lépe. "Zdravotní stav Václava Havla je dobrý. Indispozice byla způsobena extrémními teplotami," uvedl na dotaz ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Kvůli nemoci se Havel nezúčastnil Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Zrušil také autogramiádu v Brně. Svoji nejnovější knihu Prosím stručně bude proto v brněnském divadle Husa na provázku podepisovat až na konci srpna. V závěru měsíce také navštíví Letní žurnalistickou školu v Havlíčkově Brodě. Zhruba o měsíc později se Havel vydá do bavorského Pasova, kde spolu s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou převezme cenu Lidé v Evropě. V říjnu čeká exprezidenta oslava sedmdesátin a desátý ročník konference Forum 2000, na kterou do Prahy přijede například tibetský duchovní vůdce dalajlama. V polovině října chce Havel se svojí ženou Dagmar odletět na čtyři měsíce do Spojených států.

Pražští policisté spustili akci zaměřenou na squattery

Pražští policisté se v noci na úterý zaměřili na squattery, kteří ilegálně obsazují opuštěné domy a byty. Při kontrolách domů v Resslově a Koubkově ulici v Praze 2 a několika hospodářských budov na Hlavním nádraží zadrželi celkem 22 lidí ve věku od 18 do 40 let. Policejní komisař všechny obvinil z neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo nebytovému prostoru. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě. V případě odsouzení hrozí obviněným až dva roky odnětí svobody nebo peněžitý trest, informovala pražská policie na svých internetových stránkách.

Squatting označuje hnutí, které vzniklo před čtyřmi desítkami let v západní Evropě na protest proti tehdejší bytové politice. Squatteři v obsazených domech a bytech často zřizují alternativní kulturní a sociální centra a organizují výstavy či koncerty. V současnosti je známým pražským squatem například vila Milada v Praze 7, v minulosti se do širšího povědomí dostaly usedlost Ladronka v Praze 6 nebo činžovní dům v holešovické ulici pplk. Sochora. Česká veřejnost se s pojmem squat poprvé obšírněji setkala v prosinci 1990, kdy skupina studentů obsadila dům Zlatá loď v pražské Náprstkově ulici.

Festival Špilberk představí zejména hudbu romantických autorů

Zejména skladby autorů z období romantismu zazní na mezinárodním hudebním festivalu Špilberk, který se uskuteční od 14. do 24. srpna na nádvoří stejnojmenného hradu v centru Brna. Přehlídka se letos uskuteční již posedmé. Ve třech odlišně koncipovaných programech se představí Filharmonie Brno. Nejprve s dirigentem Petrem Altrichtrem doprovodí sopranistku Adrianu Kohútkovou v hudbě z italských a francouzských oper. Skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského zahraje pod vedením dirigenta Leoše Svárovského. V třetím bloku věnovaném hudbě George Gershwina se jako dirigent i klavírní sólista představí Wayne Marshall z Británie, který bude navíc v první části vystoupení improvizovat na témata Gershwinových skladeb. V Brně dále vystoupí Vídeňský mládežnický orchestr s dirigentem Herbertem Böckem s klarinetistou Karlem Dohnalem. Festival uzavře Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Netopila.

K letošnímu ročníku festivalu pořadatelé připravili také výstavu Filharmonie Brno ve fotografii autorů Tomáše Tichého a zesnulého Pavla Snížka, který v brněnské filharmonii působil jako hudebník. Návštěvníci festivalu se na koncerty a zpět budou moci dopravovat silničním vláčkem.

Na slavkovském zámku připomenou výročí narození Napoleona

Významného vojevůdce a stratéga Napoleona Bonaparteho připomenou Napoleonské dny na slavkovském zámku. Konají se již počtrnácté u příležitosti výročí narození císaře, který významně ovlivnil i české dějiny. Novinkou letošních oslav, jež bude zámek hostit od 11. do 13. srpna, bude spolupráce s armádou, řekla ČTK Hana Partyková z pořádajícího Historického muzea ve Slavkově. Spolupráce s armádou umožní například ukázku ručních zbraní a potápěčské techniky, předvedení seskoků vojenských výsadkářů a vrtulníků. Do programu se zapojí stovka současných vojáků a 150 mužů v historických uniformách. Ti se představí zejména ve dvou komponovaných sobotních pořadech v zámeckém parku pod názvy Oživená vojenská historie a Neklidné léto 1809. Tečkou za sobotním programem pak bude unikátní světelná vodní fontána s ohňostrojem v zámeckém parku a "Císařská letní noc", určená zejména milovníkům tance.

Velké oslavy napoleonských válek zažívá Slavkovsko pravidelně také v zimě. Bitva u Slavkova patří k nejznámějším vojenským konfliktům, které se na území Čech a Moravy kdy odehrály. Nadšenci si ho každý rok připomínají rekonstrukcí bitvy. Odehrála se 2. prosince 1805. Napoleon při ní porazil rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Na válečném poli tehdy našlo smrt 40.000 vojáků.

Návštěvníci Kampy si prohlédnou velké fotografie planety

Olga Menzelová-Kelymanová zahájí 7. srpna na pražské Kampě výstavu velkoformátových fotografií. Fotografie planety z výšky obletěly pod názvem Země krásná neznámá už mnoho světových měst. V parku na Kampě budou osvětlené panely se záběry pouští, polární krajiny i městských ghett vystaveny do konce října. Zemi z vrtulníku nafotil během několika let francouzský fotograf Yann Arthus Bertrand, aby zachytil lidské působení na přírodu. Projektem se snaží ekologicky vzdělávat lidi celého světa bez ohledu na státní hranice a jazyk. Všechny fotografie budou dobře nasvícené, aby si je kolemjdoucí mohli prohlédnout i v noci. Úvodní panely ze souboru 120 fotografií o rozměrech 180 krát 120 centimetrů budou viditelné z Karlova mostu. Lidé uvidí také mapu světa o rozměrech 13 krát 6,5 metru.

Bývalý úspěšný hokejista a trenér Bouzek v pondělí zemřel

Bývalý úspěšný hokejista, fotbalista a trenér Vladimír Bouzek v pondělí zemřel ve věku nedožitých 86 let. Dvojnásobný hokejový mistr světa z let 1947 a 1949 a držitel stříbrné medaile ze zimních olympijských her v roce 1948 byl jedním ze sportovních "obojživelníků", na své konto si v letech 1950 a 1951 připsal také tři starty za fotbalovou reprezentaci. Rodák z Třebíče odehrál v nejvyšší hokejové soutěži jedenáct sezon v dresech Horácké Slavie Třebíč, Zbrojovky Brno, VŽKG a Králova Pole a v roce 1952 získal titul mistra republiky. Ve fotbale nastupoval za Třebíč, Slezskou Ostravu, Vítkovické Železárny a Slavii Bratislava.

Po skončení aktivní kariéry pokračoval Bouzek u hokeje v trenérské funkci, hokejisty RH Brno přivedl k deseti titulům mistra republiky. Dařilo se mu i v Německu v Dynamu Berlín, s týmem EV Füssen dvakrát vyhrál ligu. V letech 1954 až 1956 a společně s Vladimírem Kostkou v letech 1964 až 1966 vedl také československou reprezentaci.

Ze sportu:

Stanleyův pohár zavítá v pátek dopoledne na stadion pražské Slavie v Edenu. Útočník Josef Vašíček doplnil svůj program se slavnou hokejovou trofejí, kterou letos získal v dresu Caroliny, o autogramiádu ve svém bývalém působišti, kam přišel v dorosteneckém věku z rodného Havlíčkova Brodu. Akce bude předcházet přípravnému utkání Slavie právě s Havlíčkovým Brodem.

Hokejový brankář Dominik Hašek si vydělá v Detroitu v nadcházejícím ročníku NHL podle deníku Detroit News na základním platu 750 tisíc dolarů a s bonusy za úspěchy v play off si může polepšit o další 1,1 milionu dolarů navíc. Pokračování kariéry jednačtyřicetiletého olympijského vítěze z roku 1998 v dresu Detroitu bylo definitivně potvrzeno v pondělí. Hašek po návratu do Detroitu, s kterým v roce 2002 získal Stanleyův pohár, toužil a byl připraven přijmout nižší smlouvu. Nevadí mu, že bude patřit k nejhůře placeným hráčům Red Wings. Jeho kolega v brance Chris Osgood má roční příjem 900 tisíc dolarů.

Fotbalový útočník Vratislav Lokvenc možná odejde ze Salcburku, kde zatím nedostal na startu sezony šanci hrát. Lokvenc by sice v týmu Red Bull rád zůstal, ale pokud by se jeho situace v nejbližší době nezlepšila, hodlá si do konce srpna, kdy v Evropě končí přestupní termín, najít nové působiště. "V tuhle chvíli to vypadá spíš tak, že tady skončím," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK dvaatřicetiletý útočník, který má v Salcburku smlouvu ještě na dvě sezony.

Český střelec Luboš Opelka se v Záhřebu stal mistrem světa v neolympijské disciplíně velkorážní terčovnice na 300 metrů vleže. Z šedesáti ran minul střed terče jen jednou a zvítězil výkonem 599 bodů. Družstvo juniorů ve složení Tomáš Caknakis, Josef Nikl a František Losos získalo v Záhřebu bronz v disciplíně běžící terč mix. V pondělní soutěži jednotlivců skončil Caknakis pátý a Losos desátý.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.