Zprávy

Poslanci stále nemají šéfa, Topolánek mluví o předčasných volbách

I pátý pokus zvolit předsedu Poslanecké sněmovny v pátek nevyšel, povolební pat tak trvá už bezmála dva měsíce. Sociální demokraté svého favorita Lubomíra Zaorálka stáhli ještě před hlasováním, a koaliční kandidát Jan Kasal poté nezískal dost hlasů ke zvolení. Předseda ODS Mirek Topolánek připustil, že zablokovaná situace zřejmě spěje k předčasným volbám - chce nicméně dále jednat. Ve středu bude o aktuálním stavu vyjednávání informovat prezidenta Václava Klause. Kasal získal v obou kolech tajné volby rovných sto hlasů - zřejmě od všech koaličních poslanců. Stejný počet lístků si poslanci - podle všeho sociální demokraté a komunisté - sice vyzvedli, ale neodevzdali je. Znovu se politici pokusí zvolit šéfa dolní komory příští pátek.

Mirek Topolánek je dál připraven jednat s politiky o východisku ze zablokované situace, byť předseda ČSSD Jiří Paroubek podle něj o žádnou dohodu nestojí. "Tímto tempem to spěje k dřívějším volbám, přestože si je nikdo nepřeje," prohlásil Topolánek, jehož Klaus po červnových volbách pověřil jednáním o sestavení nového kabinetu. "Budeme společně s prezidentem hledat řešení," řekl. Jiří Paroubek si ale myslí, že dřívější termín voleb není na pořadu dne. Topolánek by se podle něj neměl upírat na jedinou variantu koalice s lidovci a zelenými. Existuje podle něj šest až sedm dalších scénářů - například vláda odborníků, menšinový tým ODS tolerovaný ČSSD nebo kabinet, na němž by se ČSSD podílela přímo nebo prostřednictvím nestranických ministrů. Za nereálnou považuje koalici s ODS, stejně jako vládu všech stran vyjma KSČM.

Dlouhotrvající patovou situaci Topolánek nevnímá jako osobní selhání, odpovědnost podle něj mají všechny strany a všichni poslanci. "Já jsem dostal za úkol vyhrát volby a sestavit vládu, oba úkoly jsem splnil. To, že není ustavena Poslanecká sněmovna, je záležitost 200 poslanců, ne Mirka Topolánka," soudí. Sněmovna se rozdělila na strany, které umožňují svým poslancům v tajné volbě volit, a na strany, které jim to zakazují, komentovali další neúspěšnou volbu koaliční politici.

Paroubek si myslí, že Topolánek se se svou vizí "stovkové" vlády s KDU-ČSL a Stranou zelených "vydal do slepé uličky a narazil na zeď". Ještě před volbou oznámil, že jeho strana rozhodně nepodpoří Topolánkovu vládu při případném hlasování o důvěře. Trojkoalici označil za mrtvý projekt a její lídry vyzval k novým jednáním o povolebním uspořádání. Občanští demokraté zase kritizovali ČSSD, že chce sama sestavovat vládu, byť nemá ve sněmovně ani s komunisty 101 hlasů, nemá koaličního partnera ani nevyhrála volby. "ČSSD sice nemá žádné právo, ale přesto chce vládnout," uvedl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Kasala mrzelo, že se nemohl utkat se Zaorálkem v přímém duelu - podle něj by tak byla větší šance, že se podaří ukončit nynější "bezvládí".

Sociální demokraté chtějí svého kandidáta postavit ve chvíli, kdy budou mít pro jeho zvolení zajištěnou podporu i koaličních stran. "Stačí prohlásit, že trojkoalice podpoří volbu předsedy Poslanecké sněmovny z řad strany, která nesestavuje vládu," řekl ve sněmovně místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Paroubkův kabinet by pak podle něj podal demisi, a uvolnil tím místo pro Topolánkovu sestavu.

Ministři vnitra chtějí rozšíření Schengenu v roce 2007

Přijetí nových členských zemí Evropské unie do schengenského prostoru volného pohybu osob by se mělo uskutečnit podle harmonogramu v roce 2007. V rakouském klášteře Göttweig se na tom v pátek shodli ministři vnitra šesti středoevropských zemí. Odmítli tak snahy některých zemí včetně hostitelské přijetí odložit s poukazem na údajné technické problémy. "Rozšíření počítačové kapacity Schengenského informačního systému (SIS) a Vizového informačního systému (VIS) musí být ukončeno včas, aby kontroly na hranicích s novými členskými státy EU mohly být zrušeny co nejdříve," cituje agentura APA z prohlášení ministrů.

Nové členské země včetně České republiky investovaly v uplynulých letech značné prostředky do schopnosti pracovat v schengenském systému a některé navíc i do náležité ochrany vnější hranice EU (kterou Česko nemá). Nyní hrozí odklad jen proto, že schengenská databanka byla zřízena jen pro omezený počet účastníků systému a její rozšíření do druhé etapy (SIS 2) vázne. Nová databáze má obsahovat i biometrická data, jako jsou digitální podobizny a otisky prstů. SIS II by měl fungovat od března příštího roku, aby po půlročním testování bylo možné zrušit kontroly na vnitřních hranicích EU. Kromě techniky musí být schváleny i právní změny a nováčci musejí být s to plnit dohodnutá pravidla. "Musíme do září dostat jasnou odpověď, zda nastane zpoždění či nikoli. A pokud ano, tak konkrétní údaje, jak dlouhé zpoždění to bude," řekl slovinský ministr vnitra Dragutin Mate, který v současnosti skupině předsedá. Ministři také vyzvali Evropskou komisi, aby pro rozšíření Schengenu vytvořila přesný časový plán, aby už nedocházelo ke zpožděním.

Skupinu středoevropských zemí tvoří vedle Česka také Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko. Status přidružených členů mají Rumunsko a Bulharsko a jako pozorovatelé se jednání poprvé účastní i zástupci Chorvatska. Českou stranu ve čtvrtek zastupoval ministr vnitra František Bublan, v pátek jej zastupoval jeho první náměstek Miloslav Koudelný.

Letadlo s hasičským vybavením zamířilo do izraelského Tel Avivu

Armádní letecký speciál s osmi českými hasiči a šesti tunami hasičského vybavení v hodnotě 1,5 milionu korun opustil v pátek dopoledne staré ruzyňské letiště v Praze a zamířil do izraelského Tel Avivu. Jde o slíbenou humanitární pomoc českého státu oblastem postiženým libanonsko-izraelským ozbrojeným konfliktem. Humanitární pomoc poskytne Česko i Libanonu. Ministerstvo zahraničí uvolnilo zhruba pět milionů korun na humanitární pomoc a dalších 10 milionů korun z projektu ministerstva vnitra Medevac poputuje na léčbu libanonských dětí v českých nemocnicích. Osmičlenná skupina tvořená českými specialisty z takzvaného USAR týmu po příletu do Izraele předá hasičský materiál.

USAR tým (urban search and rescue team - vyhledávací a záchranný tým) patří mezi zvláštní jednotky, které mohou poskytnout pomoc nejen v ČR, ale i v zahraničí. Navíc jsou členové této skupiny připraveni za několik hodin vyrazit pomoci kamkoli ve světě. "Kromě předání materiálu a dokumentů budeme kolegům z Izraele k dispozici a v případě potřeby jim vše ukážeme. Jde o mimořádnou akci, ke které jsme přistoupili jako k ostré, podle toho máme s sebou i vybavení. Nečekáme nějaké problémy, nicméně jsme vzhledem k cílovému místu připraveni na cokoli," řekl ČTK velitel týmu Pavel Hošek.

Několik desítek pražských hasičů od brzkého rána nakládalo do vojenského speciálu celkem 1300 dvacetimetrových požárních hadic a 50 proudnic, které obdrží jednotky izraelských hasičů. "Izraelský velvyslanec požádal 20. července ministerstvo zahraničních věcí o pomoc v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě. Ze čtyř požadovaných věcí jsme byli schopni zajistit tři, které nyní odvážíme do Izraele," uvedl ředitel odboru operačního řízení HZS Luděk Prudil. Hasiči posílají izraelským kolegům požární zásahové hadice o průměru 25 milimetrů a 52 milimetrů a proudnice o průměru 25 milimetrů. Nemohli vyhovět pouze v případě vícevrstvých ochranných obleků, které jsou podle Prudila vyráběny na zakázku, a nebyly tedy okamžitě k dispozici.

O vyslání zásilky rozhodla ve středu vláda. Na akci se podílejí ministerstva vnitra a zahraničních věcí, společně s nimi i Správa státních hmotných rezerv, která hasičský materiál nakoupila. "Bylo by v současné době nepraktické vybrat od našich jednotek tyto komodity, protože jsou nyní velmi potřeba," vysvětlil. Jde podle něj o první humanitární pomoc hasičů takového rázu. "Je to poprvé, co hasičské vybavení poskytujeme jako materiální pomoc, dříve to byly vždy věci typu stanů, přikrývek a podobného materiálu, nebo šlo o mise záchranářů," dodal Prudil.

V Libanonu už dva týdny bojuje izraelská armáda proti islámskému radikálnímu hnutí Hizballáh. OSN kvůli útěku 700.000 lidí varovala před hrozící humanitární krizí. Stovky lidí již na obou stranách kvůli bojům zemřely. Izraelská ofenziva začala 12. července, když Hizballáh zajal dva izraelské vojáky.

Pravomoci bývalého místopředsedy Starce převezme Paroubek

Grémium sociální demokracie v pátek nepověřilo nikoho agendou bývalého místopředsedy pro řízení Martina Starce. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ČTK řekl, že část jeho pravomocí převezme předseda ČSSD Jiří Paroubek, agendu budou mít na starosti úředníci sociální demokracie. Podpisové právo k rozhodování o stranické pokladně pak má vedle Paroubka i první místopředseda Bohuslav Sobotka. Starec rezignoval na svou funkci při sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) ČSSD. Zdůvodnil to oslabením svých kompetencí po přijetí nového organizačního řádu. Jeho pracovněprávní vztah v Lidovém domě končí v pondělí. Nové místo prý nemá, protože i pro něj byly organizační změny novinkou.

Nového místopředsedu by mohl zvolit Ústřední výkonný výbor na nejbližším zasedání, které bude v září, řekl už dříve Škromach. Nevyloučil ale možnost, že nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy sáhne k provizornímu řešení, protože sjezd ČSSD, který zvolí nové funkcionáře, se bude konat už příští rok v březnu. Pokud by výbor zvolil na uvolněné místo nového místopředsedu, bylo by to v historii polistopadové ČSSD poprvé, kdy by volil člena nejvyššího vedení, i když to stanovy připouštějí.

Organizační řád byl údajně předmětem bouřlivé debaty během zasedání předsednictva před dvěma týdny. Také v sobotu se o něm diskutovalo při zasedání ÚVV. Vyplývá z něj, že ČSSD řídí její předseda. Ve věcech, které se týkaly aparátu, dosud byla práce svěřena místopředsedovi strany pro řízení, řekl po zasedání výboru šéf ČSSD Jiří Paroubek. Cílem nového organizačního řádu je podle něj modernizace, demokratizace a větší otevřenost strany. Koncem srpna chce vedení ČSSD předložit k debatě také nové stanovy.

Do Prahy na sjezd přijelo údajně 20.000 Svědků Jehovových

Na svůj zvláštní sjezd v Praze se sjelo podle pořadatelů asi 20.000 členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. V pátek se sešli na stadionu Evžena Rošického na Strahově, kde bude sjezd pokračovat i o víkendu. Odpolední program zahájili účastníci, vybavení jmenovkami s heslem sjezdu "Vysvobození na dosah", sborovým zpěvem. Následovaly přednášky, které se týkaly různých témat z Bible či náboženského života této společnosti. Lidé na zaplněných tribunách stadionu sledovali dění na jednom ze tří pódií. Na každém z nich se k nim hovořilo jiným jazykem - česky, anglicky a rusky. Na atletickém oválu už jsou bazénky s vodou, připravené pro sobotní křty. V neděli, v závěrečný den sjezdu, účastníci zhlédnou divadelní představení, které je seznámí s jedním z biblických motivů.

"Sjezd není pravidelný," řekl ČTK Václav Lejčko z tiskového oddělení sjezdu. Jejich místo a termín určuje centrála svědků Jehovových v newyorském Brooklynu. Svědkové Jehovovi se sami označují za křesťany a členy křesťanských církví považují za nepravověrné. Na celém světě mají údajně přes šest milionů členů. V České republice registrují podle Lejčka asi 15.500 členů, kteří jsou sdruženi ve 232 sborech. Věří ve stejného boha jako křesťané, ale pracují s rozdílnou teologií; své jednotné učení šíří časopisem Strážná věž. Jsou například přesvědčeni o tom, že Vánoce jsou pohanské svátky, proto je neslaví. Křesťanské církve o jehovistech hovoří jako o sektě a kritizují navíc jejich totalitní organizaci i jejich způsoby misie. "Nikomu naše učení nevnucujeme, ale snažíme se předkládat pozitivní myšlenky," namítal Lejčko.

Tato organizace je známá především svou misijní činností. Dvojice věřících zapřádají rozhovory s neznámými lidmi, zvoní u dveří domácností nebo nabízejí na frekventovaných místech své tiskoviny. Veřejnost si je také často spojuje s odmítáním krevních transfuzí. "Bible říká, že přijímat krev do organismu je zakázáno. Svědkové Jehovovi se tím řídí, a proto jsme na sjezdu, abychom se v tom utvrdili," popisoval Lejčko.

Španělé chtějí vyměňovat s Brňany červené víno za bílé

Výměna zkušeností vinařů i samotného vína může být náplní spolupráce Brna a španělského města Logrono, které je sídlem provincie La Rioja. Vyplývá to z jednání o plánovaném partnerství, které v Brně od středy vedla španělská delegace. "Obyčejně vztahy mezi městy či regiony různých států začínají u kultury a sportu. Zde však byla prvotní ekonomika," uvedl náměstek brněnského primátora Radomír Jonáš. Španělská provincie La Rioja patří k největším producentům červeného vína a chce zvýšit jeho dovoz do České republiky. Jihomoravští vinaři, kteří se věnují převážně bílým odrůdám, by naopak mohli vyvážet svou produkci do Španělska. "O jihomoravské bílé víno máme skutečně zájem," uvedl při jednáních náměstek primátora španělského města Condrado Escobar Las Heras.

Region La Rioja už s jižní Moravou ekonomické vzahy spojují. Společnost Comsa International z Logrona v listopadu 2005 koupila zchátralý Městský dvůr na Šilingrově náměstí v centru Brna. Partnerství s městem má španělským firmám pomoci zvýšit objem investic v České republice. La Rioja je provincie a současně jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. Leží na severu země nedaleko hranic s Francií, ale přímo s ní nesousedí. Protože je ve vnitrozemí, není příliš známá mezi českým turisty. Město Brno nyní spojují partnerské vztahy s americkým Dallasem, britským Leedsem, nizozemským Utrechtem, Stuttgartem v Německu, rakouskou Vídní nebo s ruskou Voroněží. Ve Španělsku zatím Brňané partnery neměli.

Vinné sklepy Lechovice vyloví ze dna Vranova 905 láhví sektu

Společnost vinné sklepy Lechovice na Znojemsku plánují na 12. srpna tradiční výlov sektů ze dna Vranovské přehrady. V uzamčené kovové kleci tam od loňského září leží v hloubce 40 metrů, při teplotě pět stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér 905 lahví sektu. ČTK to řekl ředitel firmy Ivan Kalaš. Speciální sekt je vyroben metodou kvašení v lahvi z hroznů odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Muškát moravský, všechny z ročníku 2004. Pro lepší scelení chutí a vůní všech tří odrůd jsou smíchány už nasbírané hrozny. "Je to osvědčená kombinace, kterou mícháme už pátým rokem. Sekt má díky podmínkám na dně přehrady bohatší perlení a lepší chuť i vůni," řekl Kalaš.

Počet lahví má připomenout 905 let od první historické zmínky o Vranově nad Dyjí. Láhve sektu se budou prodávat ve veřejné dražbě a výtěžek bude po odečtení nákladů na celou akci věnován na konto Centra Paraple. "Vyvolávací cena je 999 korun za láhev, polovina z této částky jde na náklady akce. Nejvyšší nabídka zatím dosáhla 2000 korun za láhev," dodal Kalaš. Podle internetových stránek firmy je nyní k prodeji ještě asi 150 lahví sektu. Vinné sklepy Lechovice jsou největším výrobcem vína na Znojemsku. Jejich vinice se rozkládají na 230 hektarech.

Na budovaném koridoru Plzeň-Stříbro mají archeologové žně

Archeologové objevili poblíž Vochova na Plzeňsku téměř 7000 let starý neolitický sídlištní objekt. Při stavbě železničního koridoru Plzeň - Stříbro dále odkryli u nedaleké Bděněvsi sídlištní vrstvy z dob až 550 let před naším letopočtem. Směrem k obci Plešnice zachytili další výraznou koncentraci keramických fragmentů, které tvoří významné náznaky existence pravěkého sídliště. Výzkum bude pokračovat do letošního podzimu, řekla ČTK Kateřina Mašatová ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek z Plzně (ZIP). "Jejich vyzdvižení a zpracování se věnujeme od června tohoto roku," uvedla. Podle ní je nejvýznamnějším nálezem neolitický sídlištní objekt u Vochova. Podle objeveného keramického materiálu ho lze přiřadit ke kultuře s vypíchanou keramikou z let 4900 až 4700 před naším letopočtem.

Jde o zahloubený objekt vyplněný kulturní vrstvou a mazanicí, tedy hliněným tepelně izolačním omazem dřevěných staveb, který se po zániku vypálil požárem a zbarvil do různých odstínů červené. "Od archeobotanického rozboru očekáváme informace o skladbě tehdejší vegetace nebo o složení jídelníčku pravěkých obyvatel," uvedla Mašatová. Součástí výzkumu bude také datování objektu metodou rozpadu radioaktivního izotopu uhlíku. Na okraji Bdeněvesi u budované trati byl už v roce 1995 ve výkopu zachycen pozdně halštatský objekt z let 550 až 350 před naším letopočtem a sídlištní vrstva ze stejného období. Archeologové tak předpokládali možnost výskytu dalších cenností. Při strojní skrývce zjistili porušení kulturní vrstvy a zahájili plošný archeologický výzkum. Dosud odkryli dvě zahloubené chaty, hliník, řadu kůlových jam dřevěné konstrukce a valounovou úpravu komunikačních zón. Zatím našli keramické fragmenty, mazanice s otisky konstrukčních prvků a drobné pazourkové úštěpy, dodala Mašatová.

Zhruba 300 metrů odtud směrem k obci Plešnice odborníci dále zachytili značnou koncentraci keramických fragmentů, které představují významnou indicii existence pravěkého sídliště. Zajistili velké množství pravěké, zatím blíže nedatované keramiky, a suroviny pro výrobu štípané industrie.

Na CzechTeku je zatím asi 10.000 lidí, hrají první soundsystémy

Louka na kraji vojenského újezdu Hradiště, kde se koná letošní Czechtek, se pomalu zaplňuje a v pátek odpoledne zde podle policie bylo asi 10.000 lidí. Další přijíždějí. Technaři nastartovali první soundsystémy, postavili stany a stánky s občerstvením. Policie ČTK řekla, že na akci se doposud nic mimořádného nestalo. Muži zákona hlídkují u vjezdu na louku i uvnitř a nad areálem krouží policejní vrtulník. V parném počasí s teplotou přes 30 stupňů Celsia lidé popíjí pivo a pokuřují cigarety a marihuanu. K dispozici je také cisterna s pitnou vodou a mobilní toalety. Všude po louce pobíhají psi. Uprostřed padesátihektarového areálu se zabydlela skupina technařů z Nizozemska, kromě nich přijeli lidé z Francie, Německa či Rakouska. "Je to tu absolutní pohoda, jen děsný vedro," řekl ČTK Jan z Utrechtu. Jeho kamarádka s dredy na hlavě Katrin dodala, že ji udivilo, kolik policistů hlídá v okolí. Podle ní to vypadá, že je na CzechTeku zatím víc policistů než technařů.

Příznivci techna přijeli na louku ve starých autech a dodávkách, mnozí autostopem. Technaře bylo vidět už po cestě z Prahy, policisté mají hlídky ve všech větších městech v okolí. Zhruba deset kilometrů před vjezdem na technoparty začínají směrovky, které k místu odklánějí dopravu přes rozbitou tankovou cestu. Technaři si louku pronajali od armády do 7. srpna. Hlavní část CzechTeku se ale očekává tento víkend. Podle některých odhadů by mohlo dorazit až několik desítek tisíc lidí z Česka i ciziny. Někteří příznivci techna naznačují, že uspořádají alternativní a předem nehlášenou party na jiném místě.

Do Zlatých Hor na Jesenicku míří hudebníci na festival hudby

Hudebníci z celého světa se příští týden sjedou do Zlatých Hor na Jesenicku na tradiční mezinárodní festival hudby. Na letošním ročníku Zlatohorského hudebního léta nebudou chybět hudebníci z USA, Japonska, Koreje, Británie a Česka. Milovníkům hudby se představí na šesti koncertech. Festival potrvá do poloviny srpna. "Festival se letos uskuteční již počtvrté. Zlaté Hory jsou nejen spjaty s těžbou zlata, ale i s hudbou. Narodila se tu matka Franze Schuberta a region je bohatý i na hudební talenty. Proto jsme se rozhodli hudební festival založit," řekl ČTK pořadatel festivalu a violoncellista Roman Plaček.

Hudební festival bude letos trvat 14 dní, jeho součástí jsou koncerty a mistrovské kurzy. "Účastníky jsou zapálení amatéři, ale i skoroprofesionálové či studenti středních i vysokých škol," uvedl Plaček. Do Zlatých Hor tak letos zamíří například nadšení dospělí amatéři z USA, studentky Yaleské university i profesionální hudebnice z Japonska. "Tradicí se stala návštěva skvělých českých mistrů houslařů Emila Lupače a Tomáše Skály, kteří s sebou přivezou své nové nástroje a budou účastníkům festivalu k dispozici k opravě a doladění jejich nástrojů," doplnila pořadatelka festivalu a houslistka Edita Plačková.

Milovníkům hudby se odborníci představí na šesti koncertech, které se odehrají v koncertním sále Zlatohorského komorního souboru a v Zrcadlovém sále Priessnitzových léčebných lázní. "Návštěvníkům festivalových koncertů se představí nejvýraznější představitelé interpretačního umění své generace klavíristka Diana Ketlerová z Anglie, violista Razvan Popovici z Německa a fenomenální český hobojista Vilém Veverka," doplnila Plačková. Dodala, že na programu jsou skladby Franze Schuberta i výběr skladeb Wolfganga Amadea Mozarta. Od roku 2002 zamířilo na festival na 150 hudebníků z celého světa. Studenty tam učí a zároveň účinkují na koncertech přední světoví hudebníci.

Ze sportu:

Ani středeční výkon Mladé Boleslavi v předkole Ligy mistrů, ani některé hráčské přestupy těsně před startem nejvyšší fotbalové soutěže nezměnily názor sázkových kanceláří. Bookmakeři nadále vidí jako největšího favorita první ligy Spartu Praha, s odstupem je za ní obhájce titulu z Liberce. Na outsiderovi ligy se ale odborníci neshodnou: někteří odepisují oba nováčky nebo Plzeň, jiní Příbram a Slovácko.

Fotbalisté Liberce se o Ligu mistrů utkají s postupujícím z dvojice Spartak Moskva - Šeriff Tiraspol. Ruský mistr v prvním zápase 2. předkola remizoval na hřišti soupeře 1:1. Mladá Boleslav se v případě postupu přes Valerengu Oslo postaví proti Galatasarayi Istanbul. Oba týmy by měly podle losu hrát první zápasy 8. nebo 9. srpna venku, odvetu o dva týdny později doma. Rozhodlo o tom páteční losování ve švýcarském Nyonu.

Fotbalisté pražské Slavie se o účast v hlavní části Poháru UEFA utkají s Karvanem Jevlach z Ázerbájdžánu. První zápas odehrají 10. srpna venku, odvetu o dva týdny později v Praze. I o tom rozhodlo losování druhého předkola ve švýcarském Nyonu.

Francouzský záložník Ludovic Sylvestre přestoupil z FC Barcelona do Sparty Praha. Fotbalista, kterého pražský klub testuje od poloviny července, na Letné již dříve podepsal tříletý kontrakt a v pátek přestup potvrdil i španělský klub. O příchodu dvaadvacetiletého hráče ČTK informoval mluvčí Sparty Lukáš Přibyl.

Fotbalový útočník Zbyněk Pospěch se definitivně vrací ze Sparty Praha do Slovanu Liberec. Fotbalista, který minulou sezonu strávil na severu Čech na hostování, bude už stálým hráčem obhájce mistrovského titulu. ČTK dohodu o přestupu potvrdil sparťanský mluvčí Lukáš Přibyl.

Za týden zavítá poprvé v historii slavný Stanleyův pohár do Havlíčkova Brodu. Do svého rodiště ho přiveze v pátek hokejový útočník Josef Vašíček, který trofej spolu s dosavadním spoluhráčem z Caroliny Františkem Kaberlem přestaví na radnici, na náměstí i na zimním stadionu. Na všech třech místech je naplánovaná s letošními šampiony zámořské hokejové NHL i autogramiáda. Slavná trofej přiletí na českou půdu z Ruska o den dříve a představí se v tuzemsku již posedmé v historii.

Hokejový útočník Vladimír Vůjtek se ve čtyřiatřiceti letech rozhodl pro konec aktivní kariéry. Bronzový medailista a vítěz produktivity na mistrovství světa 1997 ji symbolicky zakončil v mateřských Vítkovicích, které s Vůjtkem po sezoně ukončily spolupráci. Vyhlášený technik prošel ve svém hokejovém životě osmnácti kluby.

Patnáct českých bikrosařů bude startovat na světovém šampionátu, který se uskuteční o víkendu v Sao Paulu v Brazílii. Ve výpravě nechybějí ani jezdci s medailovými ambicemi - především muži kategorie elite Michal Prokop a Lukáš Tamme, Jana Horáková a Aneta Hladíková v závodu žen a juniorka Romana Labounková.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, na většině území bouřky nebo přeháňky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.