Zprávy

Jednání o vládě se neposunula, volba šéfa sněmovny opět nejasná

Dohoda o povolebním uspořádání země nebyla dosažena ani ve středu. Občanští demokraté, lidovci a zelení se se sociálními demokraty stále nedomluvili na podmínkách tolerance středopravé vlády ani na obsazení funkce předsedy Poslanecké sněmovny. Další volba se bude konat v pátek. Trojkoalice navrhuje lidovce Jana Kasala, ČSSD Lubomíra Zaorálka. Koalice je připravena Kasala stáhnout, když se do páteční volby přece jen s ČSSD domluví. Také premiér a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek naznačil, že Zaorálek nepůjde do otevřeného souboje bez předchozí dohody politických stran o obsazení funkcí v dolní komoře.

ČSSD oznámila, že trojkoalici na středeční schůzku přinesla "velkorysé nabídky", reakce však byla odmítavá. Nabídla nominaci někoho jiného ze své strany do čela sněmovny, byla připravena se také vzdát předsednictví výboru pro obranu a bezpečnost. "Tou vstřícnou stranou byla sociální demokracie. Mluvili jsme do zdi," komentoval jednání místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční lídři ale tvrdí, že návrhy socialistů nebyly v ničem velkorysé ani přelomové. "Zvolte nám našeho předsedu Poslanecké sněmovny, a pak se uvidí," charakterizoval nabídku ČSSD šéf lidovců Miroslav Kalousek. Sociální demokraté také požadují podrobnější rozepsání programových priorit nové vlády, které chtěla koalice převzít z předvolebního desatera ČSSD. Zatímco koalice chce spojit jednání o vládě a o rozpočtu, podle sociálních demokratů na to bude čas až po jmenování nové vlády.

"Domníváme se, že v tuto chvíli je opravdu míč na straně ČSSD, protože my žádáme toleranci, podporu, případně umožnění vzniku vlády. Na nich je, aby stanovili podmínky, za kterých je to možné, a těch jsme se nedočkali," řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Kalousek dodal, že sociální demokraté nepředložili jedinou podmínku, za které by ČSSD vládu byla ochotna tolerovat. "Pokud žádnou takovou podmínku není ochotna definovat, tak je zřejmé, že za žádných podmínek zatím není ochotna tu vládu tolerovat, a to je ten kámen úrazu," uvedl.

Koalice rozhodně nepovažuje jednání za uzavřená. Další kolo jednání by se mohlo uskutečnit ve čtvrtek.

Topolánek půjde příští týden informovat prezidenta Václava Klause o tom, jak úspěšné bylo jeho jednání o novém vládním angažmá. Společný projekt ODS, lidovců a zelených, která se ale může ve dvousetčlenné sněmovně opřít jen o stovku hlasů, stále hájí, i když se mu zatím nepodařilo vyjednat pro ni podporu. "Pokládám ho za daleko živější a nutnější než v době, kdy jsem do toho projektu šel," soudí Topolánek. Paroubek ale tvrdí, že on by vymezený čas využil lépe. Prezident i šéf ODS se podle něj pohybují v "mimoústavním režimu". Klaus totiž Topolánka ani dva měsíce po volbách oficiálně nepověřil sestavením vlády.

Podle Pavla Béma trojkoalice hledá v ČSSD odpadlíky

Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených hledá podle místopředsedy ODS Pavla Béma mezi sociálnědemokratickými poslanci odpadlíky, kteří by podpořili její vládu a kandidáta na předsedu Poslanecké sněmovny. "Existuje šance, že toto by mohl být půdorys budoucí důvěry trojkoaliční vlády," řekl Bém ve středu podvečer v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Tolerance sociální demokracie trojkoaliční vládě je podle Béma nepravděpodobná. "Jiří Paroubek a sociální demokraté dělají vše pro to, aby se takové dohodě ubránili," uvedl. Druhou možností je podle něj "tvrdá volba, ať už předsedy sněmovny, a posléze hlasování o důvěře vládě". Ať už v prvním případě, kdy se hlasuje tajně, tak ve veřejném hlasování o důvěře kabinetu by se mohlo stát, že jeden z poslanců sociální demokracie bude hlasovat pro "projekt, který se mu bude líbit", řekl.

"Nic jiného dělat nemůžeme," bránil tento postup Bém. Hledání podle něj znamená diskutování nejenom s vedením sociální demokracie, ale i s jejími poslanci. Na dotaz, zda existují takoví poslanci, o kterých Bém hovořil jako o "konstruktivních" a státotvorných", odpověděl: "Kdybychom nevěřili, že máme alespoň malou šanci toto řešení dotáhnout do konce, tak bychom nemohli věřit projektu trojkoaliční vlády."

Bém v rozhovoru pro Frekvenci 1 rozhodně odmítl velkou koalici ODS a ČSSD. Není podle něj možná vzhledem k antagonizaci české společnosti a s ohledem na to, co zaznělo mezi politickými soupeři. "Proto já o ní vůbec neuvažuji a nepovažuji ji ani za legitimní ani možné politické řešení v této chvíli," uvedl. Naopak za sice špatné řešení, ale za takové, které přináší nejmenší politické ztráty, považuje vedle předčasných voleb menšinovou vládu ODS, řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici.

Senátoři navrhli zrušit způsob přepočítávání hlasů na mandáty

Senátoři z Klubu otevřené demokracie navrhli Ústavnímu soudu zrušit nynější způsob přepočítávání voličských hlasů na poslanecké mandáty. Podle nich tato metoda porušuje ústavní princip rovného volebního práva a poměrného zastoupení. Argumentují podle předsedkyně klubu Soni Paukrtové tím, že menší strany potřebovaly v letošních volbách pro dosažení mandátu získat více hlasů než strany velké, tedy ODS a ČSSD. "Rovné volební právo znamená nejen to, že všichni voliči mají stejný počet hlasů, což bylo ve volbách dodrženo, ale také, že váha každého hlasu je stejná, takže pro zisk každého mandátu je třeba stejného počtu hlasů," uvedla Paukrtová.

Připomněla, že ODS k jednomu poslaneckému křeslu potřebovala vzhledem k výsledku voleb 23.364 hlasů a ČSSD 23.363 hlasů. KSČM ale už na jeden mandát potřebovala 26.359 hlasů, KDU-ČSL 29.747 hlasů a Strana zelených 56.081 hlasů, podotkla předsedkyně klubu, jehož členy tvoří převážně nestraníci za menší pravicové strany a zelené. "Takto zásadní rozdíly zvýhodňující nejúspěšnější a diskriminující takzvané 'malé' strany, nejsou odůvodnitelné žádným ústavně přijatelným způsobem," uvedla Paukrtová. Na Ústavní soud se kvůli přepočítávání hlasů na mandáty chystala už v červnu obrátit i Strana zelených. Tato strana získala v Libereckém kraji 9,58 procenta hlasů, což byl její nejvyšší zisk v rámci krajů, ale k zisku poslaneckého křesla to nestačilo. Liberecký lídr zelených Petr Pávek se kvůli tomu obrátil i na Nejvyšší správní soud, avšak neuspěl u něj.

SB: Korupce v bývalém východním bloku dále klesá, v ČR problémy

Řada bývalých komunistických zemí východní Evropy a střední Asie za poslední tři roky zaznamenala další pokles korupce, její úroveň však zůstává zřetelně vyšší než v západní Evropě. Nejvíce se podařilo korupční jednání omezit na Slovensku a v Gruzii. Naopak největší nárůst problémů působených korupcí podnikatelé pociťovali v České republice. Vyplývá to ze středeční zprávy Světové banky o korupci v zemích transformujících se na tržní ekonomiku. "Od roku 2002 firmy ve většině zemí platí úplatky méně často a v relativně menších objemech. Také uvádějí, že korupce je pro ně menší problém než v minulosti," uvedl spoluautor zprávy a ekonom Světové banky James Anderson. "Běžný názor, podle něhož se korupce neustále zhoršuje, tak neplatí," dodal.

V první sérii průzkumů, kde se Světová banka ptala firem na to, jakým problémem je pro ně korupce, většina zemí vykázala zlepšení. Z toho nevýraznější zlepšení bylo kromě Slovenska a Gruzie ještě v Bělorusku, Polsku, Bulharsku a na Ukrajině. Zhoršení vedle České republiky registrovaly hlavně Rusko, Ázerbájdžán a Srbsko. Problém korupce čeští podnikatelé vnímají v souhrnu podobně palčivě jako podnikatelé v Ázerbájdžánu nebo Moldavsku, a jen o něco lépe než v zemích z tohoto hlediska nejhorších, tedy v Kyrgyzstánu a Albánii. Nejméně korupci jako problém pro podnikání vnímají naopak ve Slovinsku, Bělorusku, Uzbekistánu, Estonsku a na Slovensku.

Výzkum na četnost úplatků ukázal mírné zlepšení v Česku a výrazné na Slovensku, a v obou těchto zemích je z tohoto hlediska situace relativně příznivá. Procento firem tvrdících, že úplatky jsou časté, je zde zhruba stejné jako v Německu nebo Portugalsku. Nejhůře na tom jsou Rusko, Srbsko, Albánie a Kyrgyzstán, kde se všude až na Rusko situace ještě výrazně zhoršila, v kontrastu se zlepšením u valné většiny sledovaných zemí.

Poslední průzkum sledoval takzvanou "úplatkovou daň", tedy procento, jaké firmy podle vlastního odhadu ze svých tržeb odvádějí ročně na úplatky. Situace se zde zlepšila téměř ve všech zemích a nejnižší takovou daň platí podniky ve Slovinsku a Estonsku. Česko je v tomto ohledu šesté nejlepší a Slovensko je přesně v polovině žebříčku 26 zemí. Tento ukazatel se pohybuje mezi 0,2 procenta z tržeb ve Slovinsku a západních zemích přes asi 0,6 v České republice a 0,8 na Slovensku až po tři procenta v Ázerbajdžánu.

Banka konstatovala, že velký vliv na podporu antikorupčních snah měl v některých zemích vytyčený cíl vstoupit do Evropské unie. V roce 2004 se EU rozšířila o osm zemí východní Evropy a příští rok by do ní měly vstoupit Bulharsko a Rumunsko.

Světová banka konstatovala, že řada zemí zjednodušila daňové režimy, reformovala regulační nástroje a omezila byrokracii. "Antikorupční úsilí uspěje, když se zjednoduší pravidla a regulace, vzájemné kontakty mezi firmami a veřejnými činiteli budou omezené a sníží se zatěžování soukromého sektoru," uvedla zpráva.

Policie obvinila členku představenstva ČKA Kafkovou

Policie ve středu obvinila z přijímání úplatků a úplatkářství členku představenstva České konsolidační agentury (ČKA) Radku Kafkovou. Stejnému obvinění čelí také další dva podezřelí, kteří nejsou pracovníci ČKA. Podle mluvčí vrchního státního zastupitelství Ireny Válové skupina údajně za úplatky prodávala pod cenou pohledávky ČKA dalším subjektům. "Úplatné jednání lze charakterizovat částkou minimálně statisíců korun," řekla ČTK. V době mezi zatčením a obviněním Kafkové ji vláda ve středu odvolala z funkce.

Policie u obviněných provedla domovní prohlídky. Státní zastupitelství ale odmítlo sdělit cokoli k jejich identitě. Válová řekla, že kauzou se policie zabývala tři roky. Ve středu ve čtyři hodiny ráno pak spustila zatýkání. Pohledávka, která měla být tentokrát prodána, měla podle mluvčí hodnotu tří miliard korun. Podle České televize čekali kriminalisté na okamžik, kdy se uskuteční předání peněz.

Mluvčí ministerstva financí Petra Krainová ČTK řekla, že Kafková byla odvolána z funkce poté, co se ministr dozvěděl o jejím zatčení. "Místo ní byl jmenován stávající vrchní ředitel ČKA Andrzej Martynek," uvedla po jednání vlády její mluvčí Lucie Orgoníková.

Premiér Jiří Paroubek novinářům řekl, že je spokojen s rychlostí, jakou Sobotka situaci řešil. "Domluvili jsme se na této paní šibalce, že prostě odejde z vedení ČKA, nebo kde to je. Řešili jsme to velmi promptně," konstatoval. Sobotka uvedl, že se o zatčení Kafkové dozvěděl během jednání vlády. Nového člena představenstva ministři jmenovali ihned proto, aby bylo usnášeníschopné. Po odvolání Kafkové v něm zbyli pouze dva členové, představenstvo by tak bylo nefunkční. Chování Kafkové Sobotka označil za nechutné.

Konsolidační agentura uvedla, že v případě Kafkové jde o selhání jednotlivce, a ne selhání systémové. "ČKA se od soukromých aktivit bývalé členky představenstva distancuje. Zájmem ČKA je aktivně spolupracovat s policií na co nejrychlejším objasnění dané záležitosti," sdělil ČTK mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Česká konsolidační agentura spravuje zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky. Podle rozhodnutí vlby ČKA měla ukončit svoji činnost na konci roku 2007.

Česká vláda počítá s léčbou libanonských dětí

Česká republika zřejmě nabídne Libanonu zmítanému boji pomoc v podobě léčby dětí. Kvůli tomu rozšířila projekt Medevac o deset milionů korun. "Počítáme s tím, že bychom je použili pro děti z Libanonu, které v důsledku války nemají možnost vyléčit se doma," řekl po zasedání vlády ministr vnitra František Bublan. Podle něho jde o příspěvek Česka k uklidnění situace na Blízkém východě. V minulých letech se v Česku léčily děti například z Bosny, Kosova, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku. Celkem tak zatím léčbou v českých nemocnicích prošlo 93 dětí, pro většinu z nich byla léčba otázkou života.

Vláda také rozhodla, že do potřebné oblasti Izraele vyšle armádní letoun s hasičským vybavením v hodnotě dvou milionů korun. Stanovisko k izraelsko-libanonskému konfliktu vláda oficiálně přednesla už minulý týden. Už tenkrát naznačila, že humanitární pomoc by mohl zajišťovat projekt Medevac. Bublan ve středu po jednání vlády uvedl, že o projektu hovořil v pondělí v Bruselu na radě ministrů. Projekt podle něj ostatní ministři Evropské unie hodnotí jako velmi úspěšný.

ČSA zrušily lety do Bejrútu až do konce srpna

ČSA zrušily lety z Prahy do libanonského Bejrútu až do konce srpna. Současná situace na Blízkém východě podle mluvčí Jany Víškové nenasvědčuje tomu, že by mezinárodní letiště v Bejrútu mohlo být v dohledné době zprovozněno. Dopravce spojení zrušil v polovině července, původně počítal s obnovením linky od začátku srpna. Provoz pravidelné linky mezi Prahou a Bejrútem je pozastaven prozatím do rána 31. srpna 2006. Pro obnovení letů ČSA na této lince je kromě zprovoznění poškozeného letiště a otevření vzdušného prostoru nad Libanonem nezbytné i zajištění tankování leteckých pohonných hmot v místě. Důležité je také doporučení ministerstva zahraničí ČR, týkající se bezpečnosti cestování do této oblasti. Pokud by mezinárodní letiště v Bejrútu bylo zpočátku otevřeno pouze pro vojenské či humanitární účely, a nikoliv pro civilní dopravu, budou ČSA řešit letecké spojení alternativně, například přesměrováním linky do kyperské Larnaky nebo do jiné blízké destinace. Cestující zrušených letů mají možnost získat zpět plnou cenu letenky, nebo jim dopravce může přeložit odlet na pozdější datum bez navýšení ceny.

Přenosová soustava elektřiny je opět plně funkční

Společnost ČEPS, která v tuzemsku spravuje přenosovou síť, ve středu po úterním výpadku elektřiny obnovila všechny standardní funkce soustavy. Firmy vyvážející či dovážející elektřinu tak mohou opět plně využít volných kapacit sítě a začít obchodovat. "Můžeme v tomto ohledu plnit veškeré závazky," řekla ČTK mluvčí ČEPS Jitka Matisková. Se zahraničím tak může začít opět obchodovat společnost ČEZ, která v souvislosti s úterním přetížením sítě export elektřiny zastavila. "Kvůli tomu, že se elektřina nedá skladovat, se obchody uzavírají na den dopředu. Pokud tedy ČEPS vypíše přenosové kapacity, začneme proud opět vyvážet nebo i dovážet," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Elektrickou rozvodnou síť v tuzemsku v úterý ochromil mimořádně velký výpadek proudu a správce sítí vysokého napětí vyhlásil stav nouze. Některé velké podniky musely omezit odběr a výrobu, domácnosti výpadek proudu nepocítily. Přesné příčiny výpadku se teprve zjišťují. Podle odborníků je však výpadek kombinací několika faktorů - vyšší spotřeby elektřiny kvůli parnému létu, rostoucímu výkonu hospodářství, opravám rozvodné sítě či tranzit elektrické energie.

Firmy, které výpadek postihl, ale nemají nárok na náhradu škody a případné ztráty musejí uhradit samy. "Energetický zákon říká, že při vyhlášení stavu nouze nebo předcházení jeho vzniku nebo při likvidaci následků stavu nouze je právo na náhradu škody nebo ušlého zisku vyloučeno," řekl ČTK Stanislav Trávníček z Energetického regulačního úřadu.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban prohlásil, že škody podniků způsobené výpadkem budou minimální. To řada firem potvrzuje, protože mají vlastní energetické zdroje, nebo se jich výpadek dotkl jen částečně. V některých případech ale škody jdou do milionů.

Vládní průtahy zdržují přípravu českého předsednictví v EU

Ministerstvo zahraničí netrpělivě čeká na novou vládu, která určí, jaký úřad bude mít na starosti přípravy českého půlročního předsednictví v EU v roce 2009. Vytvoření nového kabinetu je ovšem zatím v nedohlednu, což podle některých neoficiálních vyjádření vyvolává nervozitu. Budoucí vláda má určit, zda se přípravami bude zabývat ministerstvo zahraničí, úřad vlády nebo evropské ministerstvo, které by mohlo nově vzniknout. "Mělo by se to velmi rychle rozhodnout," řekl ČTK zdroj z ministerstva.

Nyní se předsednictvím zabývá hlavně ministerstvo zahraničí; jeho dosluhující šéf Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v minulosti opakovaně upozorňoval na to, že věci by ostatní úřady měly věnovat mnohem větší pozornost než dosud. "U nás se to velmi podceňuje, ta fáze přípravy," řekl v zimě Svoboda.

S výsledkem červnových voleb a následným vývojem však politici mají plno práce sami se sebou a nejen přípravy předsednictví nyní stojí na vedlejší koleji. Přitom šéfování unii, které zemi čeká, není nic jednoduchého a je nezbytné se na celou akci dobře připravit. Česko totiž musí například zvládat řízení a organizování summitů a různých schůzek představitelů zemí EU, za unii bude ve světě mluvit a bude také její tváří. Bude třeba přijmout stovky úředníků, ti musejí být dobře jazykově vybaveni. Předsednictví má českou státní kasu přijít na zhruba 1,8 miliardy korun. Na politickou záštitu příprav čeká také vládní odbor pro informování o EU, který se bude zabývat komunikací s veřejností. "Z našeho pohledu by bylo vhodné, aby už bylo jasné, kdo předsednictví bude dělat," řekla ČTK ředitelka odboru Petra Mašínová.

V Praze bylo po desetileté rekonstrukci otevřeno Rašínovo nábřeží

Po desetileté rekonstrukci bylo ve středu otevřeno Rašínovo nábřeží. Oprava nejdelšího nábřeží v Praze stála více než 300 milionů korun. Stavba byla pod neustálým dohledem památkářů, celý úsek podél Vltavy leží v památkové rezervaci. Informoval o tom pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner. "Nábřeží bylo obnovováno důkladně a s památkáři jsme vedli konzultace, aby vše bylo v původní podobě," uvedl radní. Po dohodě s památkáři bylo zachováno i historické zakřivení některých částí stavby nebo snížení dolní zdi u Výtoně.

Nákladnou a dlouhodobou rekonstrukci stoletého nábřeží si vynutila velká dopravní zatíženost. Podle ředitele Technické správy komunikací Luďka Dostála byla dokonce ohrožena jeho stabilita. "Celý systém staveb také postupně podléhal erozi. Proto byla rozsáhlá rekonstrukce, do které výrazně zasáhly povodně v roce 2002, nevyhnutelná," podotkl Dostál.

Hradišťská Letní filmová škola hostí výstavu fotografií ve vlaku

Pojízdná galerie přijela po kolejích na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště. Speciální galerijní vlak přivezl výstavu černobílých fotografií Antonína Kratochvíla a také doprovodný projekt Každý z nás je umělec. Výstavy si návštěvníci na nádraží prohlédnou do neděle 30. července, kdy vlak na filmové škole ukončí svoji tříměsíční pouť po devíti českých a moravských městech.

Kratochvílova výstava nazvaná Persona je souborem portrétů, pro které autor použil svůj oblíbený černobílý materiál. Český fotograf žijící v USA v expresionistickém a subjektivním stylu zobrazil nejen slavné lidi, ale i lidi zcela neznámé. Jedinou českou osobou zachycenou na fotografickém papíře je zpěvák a herec Richard Krajčo. Na ostatních snímcích si lidé prohlédnou mimo jiné zpěváka kapely U2 Bono Voxe či herečku Liv Tylerovou. Antonín Kratochvíl je držitelem ceny World Press Photo, kterou obdržel v roce 1998 za portrét Wiliama Dafoea. Lovosický rodák, který mládí prožil v Praze a z Československa odešel před sovětskou invazí, je držitelem několika významných světových ocenění a časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů USA.

Czech Art Festival pomůže českým umělcům k výstavám v USA

Přehlídku tvorby českých umělců, z nichž nejlepší dostanou možnost vystavovat ve Spojených státech, nabízí organizátoři veletrhu výtvarného umění Czech Art Festival. Jeho druhý ročník se bude konat na podzim v Českých Budějovicích, zájemci se mohou přihlásit do 10. srpna. Akce nemá v Česku obdobu hlavně proto, že na rozdíl od klasických výstav je autor u svých děl celou dobu přítomen. "Lidé opět uvidí desítky umělců a různorodou tvorbu. Důležité je, že se mohou setkat s lidmi, kteří za krásou těchto děl stojí, a zeptat se jich třeba na to, jak našli svůj talent a dokázali ho uplatnit," řekla ČTK ředitelka veletrhu Marcela Kotrčová.

Loňská premiéra měla velký ohlas a mnohým z 50 autorů z celé republiky odstartovala kariéru. Kotrčová vzpomíná například na autorku, která tehdy na svou první výstavu přicestovala vlakem a projevovala se velmi nezkušeně. "Pak nám napsala, že během půl roku měla pět dalších výstav," dodala organizátorka, která pochází z Nových Hradů na Českobudějovicku, ale zakotvila v USA. Založila česko-americkou neziskovou organizaci Bohemian Art&Glass Center, která propaguje české výtvarníky v USA a spolupracuje s Českým a slovenským národním muzeem ve státě Iowa. Toto muzeum si z autorů přihlášených na budějovický veletrh vybere jednoho, kterému příští rok uspořádá sólovou výstavu. Autor, jemuž pořadatelé udělí první cenu, získá 5000 korun.

Po úspěchu loňského ročníku, na který se přihlásilo více zájemců, než umožňovala kapacita expozice, se akce letos přesune do jednoho z pavilonů na českobudějovickém výstavišti. Může se v něm představit zhruba 100 umělců. Letošní festival dá prostor i tvůrcům nezávislých filmů, klipů a dalších improvizací.

Pechanová má z ME v dálkovém plavání bronz na pět kilometrů

Jana Pechanová potvrdila roli jedné z favoritek a obsadila třetí místo na mistrovství Evropy v plavání v Maďarsku na pětikilometrové trati. Ve vodách Balatonu se o třetí místo podělila s mistryní světa Larisou Ilčenkovou z Ruska. Nejrychlejší byla další ruská dálková plavkyně Jekatěrina Selivěrstovová, druhou pozici obsadila Francouzka Cathy Dietrichová.

Přitom vážně hrozilo, že pětadvacetiletá plavkyně brněnské Komety vůbec do Maďarska neodjede. Při závěrečném soustředění reprezentace v Praze v Podolí se totiž Pechanové zablokovala záda a jen díky akupunktuře se dala do pořádku. I proto žádné velké ambice neměla. Na Balatonu ji čeká ve čtvrtek ještě závod na dvojnásobné trati, která se za dva roky poprvé poplave také na olympijských hrách v Pekingu.

Druhá česká zástupkyně na pětikilometrové trati Yvetta Hlaváčová obsadila šestnáctou pozici. Mezi muži na dvojnásobné vzdálenosti vyhrál Němec Thomas Lurz, čeští plavci Rostislav Vítek a Jakub Fichtl skončili v druhé desítce.

Kubala a Bíza neprošli z kvalifikace na pařížském grandslamu

Tréninkový výpadek se podepsal na plážových volejbalistech Přemyslu Kubalovi a Michalu Bízovi, kteří ve středu neuspěli v kvalifikaci Světového okruhu v Paříži. Po problémech s Kubalovým ramenem sehráli na turnaji nejvyšší kategorie grandslam vyrovnanou bitvu s Japonci Širatorim a Nišimurou a podlehli jim 24:26 a 20:22.

Tenista Novák prohrál třísetovou bitvu v Umagu s Moyou

Až v tie-breaku třetího setu ztratil Jiří Novák zápas s Carlosem Moyou a po prohře s pátým nasazeným Španělem skončil na turnaji v chorvatském Umagu v prvním kole. Pokazil tak dosud stoprocentní bilanci českých tenistů, neboť na tamní antuce před Novákem vyhráli svůj zápas Jiří Vaněk, Lukáš Dlouhý, Robin Vik i Jan Hernych.

Moya vládl žebříčku v březnu roku 1999, Novák byl o tři a půl roku později pátým tenistou na světě. V posledních měsících jej však sužovaly vleklé problémy s patou.

Počasí

Ve čtvrtek bude slunečno nebo polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty na 31 až 35 stupňů Celsia, na horách kolem 27 stupňů.