Zprávy

Elektrická síť má výpadek, ČEPS vyhlásil stav nouze

Elektrickou rozvodnou síť v Česku ochromil v úterý mimořádný výpadek. "Výpadek se týká celé České republiky," řekla ČTK mluvčí společnosti ČEPS, správce sítí vysokého napětí, Jana Matisková. Server iDnes napsal, že poslední srovnatelný výpadek nastal naposledy v 70. letech. Dispečink ČEPS vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky tak musí podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr. Domácností se výpadek netýká. Výpadek podle Matiskové nastal kvůli přetížení sítě a kumulaci menších výpadků některých přenosových vedení. Přesné příčiny krizový štáb ČEPS nyní zjišťuje.

ČEPS začal využívat havarijní výpomoci sousedních přenosových soustav, například slovenské či německé. Odběr ze zahraničí se mění podle okamžité situace. Odhadovat, jak dlouho nouzová situace potrvá, není podle Matiskové možné. Několik elektráren společnosti ČEZ je kvůli výpadku odpojeno od sítě. "Je to asi osm bloků, které v tuto chvíli pracují na prázdno a které čekají, až ČEPS vyřeší problém se sítí," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Podle vyjádření tiskového odboru Českých drah jezdí vlaky normálně. "Vlaky ČD v tuto chvíli jezdí podle jízdního řádu, cestující nejsou vystaveni zpoždění," sdělil ČTK mluvčí drah Aleš Ondrůj. Také pražské tramvaje a metro jezdí podle běžného režimu, řekla na dotaz ČTK mluvčí Dopravního podniku Praha Michaela Kuchařová. V Praze podle Petra Holubce z Pražské energetiky žádné zásadní vypínání elektřiny a omezování provozu nehrozí.

Koalice nabízí ČSSD, že program vlády vyjde z jejích slibů

Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených nabídla ČSSD, že programové prohlášení jejich pravostředové vlády bude přesně kopírovat deset předvolebních závazků ČSSD voličům. Sociální demokraté by se měli vyjádřit, zda jim tyto cíle stačí pro toleranci kabinetu šéfa ODS Mirka Topolánka. "Těchto deset bodů je pro nás jako pro trojkoalici akceptovatelných," řekl Topolánek novinářům po schůzce s ČSSD. "Pokud jsou cíle shodné, dohoda je možná," soudí. Strany by se podle něj měly domluvit do středy, kdy končí lhůta pro nominaci předsedy sněmovny, případně konstatovat, že dohoda není možná.

Mezi závazky, které ČSSD sepsala před volbami, je například snížení nezaměstnanosti na šest procent, průměrná mzda ve výši 26.500 korun, zvyšování důchodů, vymahatelnost práva, snižování tempa zadlužování, pomoc rodinám s dětmi či vyšší výdaje na vědu, školství a kulturu. Tyto programové priority podepsali v úterý i lídři ODS, lidovců a zelených.

Paroubek: Nabídka koalice je jen trik, chceme detailní program

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje nabídku trojkoalice ODS, lidovců a zelených vytvořit programové prohlášení středopravicové vlády z desatera předvolebních závazků sociálních demokratů za "marketingový tah". Program vlády, kterou by ČSSD mohla tolerovat, musí být podle něj delší a detailní. ČSSD proto žádá podrobnější prohlášení včetně konkrétních metod, jak chce koalice vytyčených cílů dosáhnout. Paroubek novinářům řekl, že předvolební závazky jeho strany jsou navíc v rozporu s již podepsanou programovou částí koaliční dohody. "Co tedy platí, našich deset bodů, nebo koaliční smlouva? Oboje platit nemůže," prohlásil dosluhující premiér. Koaliční politici jsou tedy podle něj věrolomní - buď k ČSSD, nebo vůči svým voličům.

Paroubek: ČSSD na funkci předsedy sněmovny nominuje Zaorávka

Sociální demokraté navrhnou na předsedu sněmovny opět Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Informoval o tom předseda ČSSD Jiří Paroubek. Volba šéfa sněmovny by se měla uskutečnit v pátek 28. července. ČSSD navrhovala do čela sněmovny Zaorálka již minulý týden. Koaliční strany ale v pátek před volbou prohlásily, že chtějí s ČSSD zahájit jednání o programových otázkách, a volbu šéfa sněmovny proto odložit o týden. Paroubek v úterý naznačil, že jejich podmínku splnil tím, že jednání zahájil. "Já si myslím, že to stanovisko bylo konstruktivní, zásadním způsobem jsme změnili svůj postoj, začali jsme jednat. Pánové pokud chtějí odblokovat tu situaci v Poslanecké sněmovně, tak nám mohou podpořit našeho kandidáta. Předpokládám, že to učiní. My podpoříme jejich kandidáty na místopředsedy," řekl Paroubek. Dodal, že v případě zvolení vedení sněmovny podá v pondělí nebo v úterý demisi. "A může nastoupit vláda pana Topolánka. Mají to pánové ve svých rukou," řekl Paroubek.

Koaliční poslanci nepodpoří Lubomíra Zaorálka do čela sněmovny bez dohody na programových mantinelech budoucí vlády. Za základ politici trojkoalice pokládají dohodu o rámci rozpočtu na příští rok. Uvedli to na tiskové konferenci v reakci na vystoupení premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka po dvou schůzkách jeho vyjednavačů s lídry koalice. Další schůzka koalice a ČSSD se uskuteční ve středu.

Senátoři sbírají kvůli patu podpisy ke svolání schůze

Senátoři začali sbírat podpisy ke svolání své schůze, na níž by mohli v srpnu navrhnout rychlejší cestu k předčasným sněmovním volbám. Předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) ČTK řekl, že senátoři reagují na patovou situaci po volbách, která nevede k sestavení nové vlády. Senátoři by jednali o přijetí ústavní předlohy, která by umožnila rozpustit sněmovnu v nynějším složení. Pokud by ji schválili, dostala by ji sněmovna a prezident. Případné schválení ústavního zákona by ještě neznamenalo vypsání předčasných voleb do sněmovny, které by se navíc pravděpodobně ani nepodařilo uskutečnit spolu s podzimními senátními volbami. Na přijetí zákona by se navíc muselo shodnout nejméně 120 poslanců.

Všechny tři újezdy zůstávají po odjezdu raketových expertů ve hře

Všechny tři výcvikové prostory, v nichž by mohla stát americká protiraketová základna - Libavá na Moravě a Boletice a Brdy v Čechách - zůstávají po úterním odjezdu týmu amerických vojenských expertů nadále ve hře. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Mise členů vojenské agentury MDA v Česku trvala týden. Američané ještě zkoumají lokality v Polsku a Maďarsku. Výsledky průzkumné cesty by mohly být známy koncem srpna, řekl ČTK ministr obrany Karel Kühnl.

Ve vytypovaných prostorech experti zkoumali geologické a hydrologické podmínky, možnosti dopravy a infrastruktury, zdroje energie, komunikační a spojovací možnosti a ochranu obyvatel, uvedlo ministerstvo.

Washington středoevropské země oslovil kvůli vybudování "raketového deštníku" proto, že zařízení na severoamerickém kontinentu nestačí. Cílem takzvané antirakety je zničit útočnou raketu vysoko ve vzduchu před jejím dopadem na cíl. Oslovené země si slibují, že by se pod "deštník" schovaly společně s USA. Podobný systém připravuje i NATO, je však teprve ve fázi příprav.

Výměna dopravního značení v Praze by měla být hotová do 15. srpna

Výměna dopravního značení v Praze by měla být hotová do 15. srpna, prohlásil ředitel odboru dopravy magistrátu Jan Heroudek. V první fázi by se měly změny týkat zejména rychlostních a páteřních komunikací, které jsou ve správě magistrátu. V dalších etapách by se na změně značení na dalších silnicích měly podílet také jednotlivé městské části.

Primátor Pavel Bém v pátek oznámil, že na 15 úsecích hlavních silnic by mělo být značení změněno. Vyšší povolená rychlost by od půlky srpna měla začít platit také v nočních hodinách na některých dalších komunikacích, které jsou ve správě magistrátu. Důvodem pro zvýšení rychlosti je podle primátora menší počet nehod a celkově opatrnější jízda na silnicích, kterou zapříčinilo zavedení bodového systému a další změny v silniční dopravě platné od začátku července.

Zelení: Na magistrále v Praze by se mělo jezdit 50 km/h

Pokud zelení uspějí v podzimních pražských komunálních volbách, navrhnou snížení nejvyšší povolené rychlosti na magistrále na 50 kilometrů v hodině. ČTK to sdělila předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská. Motorová vozidla mohou v současnosti v Česku na dálnicích v obci jet maximálně 80 kilometrů v hodině. Na pražském rychlostním okruhu by měla být podle zelených zachována současná nejvyšší rychlost, která činí 100 kilometrů v hodině. Primátor hlavního města Pavel Bém v pátek oznámil, že by se tam nejvyšší povolená rychlost mohla od půlky srpna posunout ze současných 100 kilometrů v hodině až na 130. Magistrát rovněž usiluje o zvýšení rychlosti, například z 50 na 70 kilometrů v hodině, také na dalších komunikacích.

Plánované zvýšení rychlosti na několika komunikacích v Praze je podle zelených bezohledné zejména vůči zdraví a bezpečnosti obyvatel města. Podle Kolínské jsou auta, která jedou rychlostí větší než 70 kilometrů v hodině, výrazně hlučnější a vypouštějí více škodlivých látek do ovzduší.

Dopravci: Kvůli bodovému systému lidé jezdí více vlaky a autobusy

České dráhy zaznamenaly v červenci růst poptávky po dálkových spojích. Také autobusoví dopravci mají více zákazníků než obvykle. Důvodem je podle vyjádření dopravních firem pro ČTK zavedení nového bodového systému. Řidiči se podle dopravců zřejmě obávají postihu a tak jezdí pomaleji. Především na delších trasách se jim tak vyplatí použít vlak nebo autobus. Odpadá jim stres z možného porušení předpisů. Navíc při dodržení maximální rychlosti ujedou osobní auta delší trasy jen o málo rychleji než autobusy nebo vlaky.

Bezpečnost pacientů mají v Podlesí zajistit identifikační náramky

Nový systém identifikace pacientů pomocí náramků zavedla Nemocnice Podlesí v Třinci na Frýdecko-Místecku. Nemocnice si od ní slibuje zvýšení bezpečnosti pacientů a zjednodušení zjišťování jejich totožnosti v běžném nemocničním provozu, řekl ČTK ředitel nemocnice Karel Dostalík. Nemocnice je zatím první v regionu, která takové značení v celé nemocnici začala používat.

Pacient obdrží při příjmu náramek, na kterém je uvedeno jméno, příjmení a datum narození. Ze zápěstí ho nelze sundat, personál ho pacientovi odstraní, až když je propouštěn z nemocnice. Vedení nemocnice se domnívá, že nový systém zvětší bezpečí při podávání léků, zákrocích v celkové anestezii a při všech výkonech, kde je třeba zjišťovat pacientovu totožnost.

Nejčastější pochybení v nemocnicích jsou podle odborníků spojena právě se špatnou identifikací pacienta. Podle studií z USA má například 49 až 67 procent chyb s fatálními následky v transfuzní medicíně na svědomí chybná identifikace pacienta nebo odebraného vzorku. V USA jsou identifikační náramky zcela běžně používány. V zemích střední a východní Evropy se podle mluvčí nemocnice Simony Součkové používají zatím zcela výjimečně. V České republice je má od loňského roku Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

EPS: Řetězce často porušují práva zaměstnanců, kontrola je špatná

Obchodní řetězce často porušují práva svých zaměstnanců a státní úřady je za to patřičně netrestají, tvrdí Ekologický právní servis. Za posledních 12 měsíců inspektoráty práce podle EPS zjistily u sedmi největších obchodních řetězců 627 případů porušování pracovněprávních předpisů, provozovatelům velkoprodejen však za to inspektoři uložili pokuty jen za celkem 10.000 korun.

Inspektoři při kontrolách podle EPS například zjistili, že hypermarkety často svým zaměstnancům neposkytují zákonem stanovenou přestávku na jídlo, aspoň dvanáctihodinový odpočinek mezi dvěma směnami a ani povinný odpočinek v týdnu. Inspekce podle Koukalové zjistila i nadměrné nařizování práce přesčas, špatné zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, uvádění nesprávných údajů do zápočtového listu či nesrovnalosti ve vedení evidence docházky. Některé hypermarkety svým zaměstnancům přidělovaly práci, která neodpovídala jejich zdravotnímu stavu, jiné zase pracovníkům odpíraly přístup ke kolektivní smlouvě. Zpráva Státního úřadu inspekce práce tak dokládá masové porušování pracovněprávních předpisů v hypermarketech, kterým jsou opakovaně poškozovány stovky zaměstnanců.

Exministr Mlynář před soudem zopakoval, že je nevinen

Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář, který je stíhán v souvislosti se založením společnosti Testcom servis, v úterý před soudem zopakoval, že je nevinen. "Cítím se plně nevinen v rozsahu obžaloby a pokusím se to soudu doložit," zahájil svou výpověď u pražského městského soudu.

Mlynář je obviněn kvůli podpisu smlouvy, kterou Testcom servisu v říjnu 2003 svěřil provozování portálu veřejné správy. Podle státního zástupce Jana Karabce přitom jako poslanec, který byl při schvalování příslušného zákona, musel vědět, že je existence společnosti Testcom servis nelegální.

Spolu s exministrem čelí obžalobě také šéf společnosti Testcom a exředitel České televize Dušan Chmelíček a náměstek Testcomu Vít Novotný. Oba jsou obviněni kvůli tomu, že Testcom servis založili. Podle státního zástupce tím porušili rozpočtovou kázeň, protože vznik kapitálové společnosti z prostředků státního rozpočtu není možný. Počítalo se navíc s tím, že veškeré výnosy z komerčních služeb budou příjmy společnosti Testcom servis. Státu podle obžaloby způsobili škodu přes deset milionů korun - 7,5 milionu dali na založení společnosti, dalšími téměř třemi miliony kompenzovali před likvidací náklady údajně vynaložené na provoz firmy. Také Chmelíček s Novotným vinu odmítají.

Podbořany zakázaly odběr vody z toků, klesá hladina Ohře i Labe

Město Podbořany na Lounsku zakázalo v úterý odběr vody z toků na svém území. Zahrádkáři tak nesmí čerpat vodu z potoků k zalévání. Postupně klesá hladina Labe i Ohře, situace v povodí obou řek na území Ústeckého kraje však zatím není vážná. Důvodem vyhlášení zákazu je sucho a hrozba kyslíkového deficitu a hygienických závad, které mohou nastat kvůli malému ředění vypouštěných předčištěných odpadních vod.

Zákazy odběrů povrchových vod zatím nevyhlásily obce podél Labe. "Nic takového nehrozí. Ti, kteří mají dohodu o odběrech, mohou být klidni. Více ale budeme kontrolovat černé odběry z řeky," uvedl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. "Protože meteorologové předpovídají nadále sucho, nemůžeme vyloučit, že krizová situace nastane," dodal. Voda už dochází v některých obcích. Severočeské vodovody a kanalizace začaly do některých vsí na území Ústeckého kraje vozit pitnou vodu v cisternách.

Spáleniště v Českém Švýcarsku doutná, žhavá vrstva je půl metru

Hasiči zatím nemohou polevit v likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko. Na území 25 hektarů, kde začalo hořet v sobotu večer, je půlmetrová žhavá vrstva a hrozí nebezpečí, že se znovu objeví nad Jetřichovicemi na Děčínsku vysoké plameny. Spáleniště po požáru, jenž je nejhorším za posledních třicet let, budou strážci hlídat nejméně 14 dní, řekl ČTK mluvčí parku Antonín Votápek.

Příčina požáru je nejasná, podle ředitele národního parku Zdeňka Patzelta je na vině nedbalost návštěvníků parku. Poslední velký zásah měli hasiči v Českém Švýcarsku loni na podzim. Požár, který zničil chatu na Mariině skále a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku 17 a 18 let. Správa parku odhadla škody na 300.000 korun.

Bublan: Rychlost jsem nesledoval, vše vyhodnotí ochranná služba

Ministr vnitra František Bublan odmítl jakékoli osobní pochybení v souvislosti s nedělní jízdou jeho vládní limuzíny do Prahy. Bublanovo auto jelo podle televize Nova po brněnské dálnici bez zapnutého majáku rychlostí minimálně 170 kilometrů za hodinu. "Osobně nevím, jak jsme jeli rychle, nesledoval jsem to. Určuje ochranka, jak rychle se pojede," řekl v rozhovoru pro ČTK Bublan, který již požádal ředitele ochranné služby Lubomíra Kvíčalu o vyhodnocení celé situace.

Jízdu Bublanova vozu i jeho vysokou rychlost změřenou na tachometru natočil na kameru náhodný svědek Radek Pivoňka, který jel chvíli po dálnici v závěsu za ministerským autem. "To jsem točil já, když jsem viděl, jak rychle jede, abych zaznamenal, jak jezdí politici, kteří tento zákon snad mají také respektovat," řekl televizi Nova autor záběru, který záznam předal televizi.

Bublan však podle Kvíčaly ani nemohl způsob jízdy a rychlost vozidla nějak ovlivnit. "To je v rukou toho policisty, který vůz řídil. Zákon povoluje překročit povolenou rychlost při plnění úkolu, což přeprava ústavního činitele je," podotkl Kvíčala. "Je možné, že řidič zrychlil poté, kdy si všiml cizího vozidla, které náš vůz nějakou dobu sledovalo. Zřejmě tu situaci vyhodnotil jako určité riziko a musel nějak reagovat. Jeho úkolem je starat se o ochranu svěřené osoby, nikoli o rychlost. Veřejnost musí pochopit, že jde o bezpečnost té chráněné osoby, řidiči z ochranné služby takto rychle normálně nejezdí a ani v tomto případě to určitě nebyla žádná šílená rychlost," konstatoval Bublan.

ČSSD nemá za Starce náhradu a neví, kdo od něj přebere pokladnu

Sociální demokracie stále ještě neví, kdo od bývalého místopředsedy pro řízení Martina Starce převezme stranické hospodaření a pokladnu. Pokud nebude do pondělí známo, kdo bude mít tuto agendu alespoň na přechodnou na starosti, musí ji od něj převzít předseda nebo některý člen politického grémia. Starec rezignoval na svou funkci při sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) ČSSD. Zdůvodnil to oslabením svých kompetencí po přijetí nového organizačního řádu.

Organizační řád byl údajně předmětem bouřlivé debaty minulý pátek během zasedání předsednictva strany. Také v sobotu se o něm diskutovalo při zasedání ÚVV. Vyplývá z něj, že ČSSD od tohoto pondělí řídí její předseda. Ve věcech, které se týkaly aparátu, dosud byla práce svěřena místopředsedovi strany pro řízení, řekl po zasedání výboru šéf ČSSD Jiří Paroubek. Cílem nového organizačního řádu je podle něj modernizace, demokratizace a větší otevřenost strany. Koncem srpna chce vedení ČSSD předložit k debatě také nové stanovy.

Hyundai přilákal pod Beskydy další firmy, zaměstnají až 2700 lidí

Do okolí Nošovic na Frýdecko-Místecku, kde vyroste továrna automobilky Hyundai, míří další investoři. Plzeňská developerská firma HB Král má vážné zájemce o vybudování a dlouhodobý pronájem průmyslových zón v nedalekých Třanovicích a Horních Tošanovicích, kde by na více než stohektarové ploše mohlo najít práci kolem 2700 lidí. Jde o firmy z Japonska, Francie, Nizozemska, Jižní Koreje i o české podnikatele, řekl ČTK majitel společnosti HB Král Bohumil Král. Velký zájem investorů o obě zóny v blízkosti Hyundaie potvrdila i agentura CzechInvest.

Škoda začne svůj nejrychlejší vůz nabízet i s dieselovým motorem

Automobilka Škoda Auto začíná nabízet svůj nejrychlejší model Škoda Octavia RS také se vznětovým (dieselovým motorem) 2.0 TDI PD. Až dosud tento sportovně laděný model prodávala jen s benzinovým motorem. Zatímco benzinové modely automobilka nabízela od 754.900 korun a combi od 794.900 korun, s dieselovým motorem budou k sehnání od 779.900 korun a ve verzi combi od 819.900 korun. ČTK to oznámil mluvčí firmy Evžen Krauskopf. Nabídka pohonných hmot pro tento model se tak rozšiřuje po necelém roce od premiéry vozu na autosalonu ve Frankfurtu.

Škoda octavia RS s novým vznětovým přeplňovaným motorem zrychluje z 0 na 100 km/hod za 8,5 sekundy, její maximální rychlosti činí 225 kilometrů za hodinu (stejný model ve verzi kombi 224 km/hod). Kombinová spotřeba přitom dosahuje 5,7 litru na 100 kilometrů, zatímco s benzinovým motorem 7,8 litru. Vozy s benzinovým motorem zůstávají nejrychlejším modelem automobilky, protože mohou dosáhnout rychlost až 240 kilometrů v hodině a z 0 na 100 kilometrů v hodině mohou zrychlit za 7,3 sekundy. Nový model je vybaven bezúdržbovým filtrem pevných částic a oxidačním katalyzátorem, a splňuje tak exhalační normu EU4. Nová pohonná jednotka 2.0 TDI PD je nabízena pro model Octavia RS a Octavia Combi RS ve spojení se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Automobilka vyrábí také příbuzný sportovně laděný model Škoda Fabia RS, který nabízí jen s dieselovým motorem. Také o tento model je podle mluvčího mezi lidmi velký zájem.

Šlechta v Praze uctí památku panovnického rodu Přemyslovců

Dostaveníčko v Praze budou mít k 700. výročí vymření Přemyslovců po meči potomci české šlechty spříznění s tímto panovnickým rodem, který ve středověku vybudoval český stát. Dvoudenní akce k poctě přemyslovských panovníků začne ve čtvrtek v kongresovém sále České národní banky, která při této příležitosti vydá stříbrnou pamětní minci s motivem Václava III., posledního přemyslovského panovníka na českém trůně. Rod sice po meči vymřel 4. srpna 1306 zavražděním Václava III. v Olomouci, pokračoval ale po přeslici královnou Eliškou Přemyslovnou. Prostřednictvím sňatků docházelo ke spříznění s dalšími evropskými panovnickými domy.

Mezi pozvanou šlechtou z českých zemí i ze zahraničí jsou zástupci významných šlechtických rodů jako jsou Schwarzenbergové, Paarové, Sternbergové, Lobkowiczové, Waldsteinové, Czernínové, Rohanové, Wurmbrand-Stuppachové, Schönburgové, dále Hildprandtové, Dohalští z Dohalic, Geymüllerové nebo Bubnové z Litic. Při této příležitosti bude vystaven rodokmen Přemyslovců a jejich následníků, zpracovaný Jan Drocárem a Pavlem Loužeckým ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Oslava bude večer pokračovat v Palácových zahradách. V Galerii Ledeburského paláce v prostorách Národního památkového ústavu jsou připraveny portréty Přemyslovců a dalších českých panovníků ze sbírek hradů a zámků. V Salla terreně se bude konat koncert. Víno k přípitku bude od mělnické větve Lobkowiczů. Roudnická větev téhož rodu a Lobkowiczký pivovar ve Vysokém Chlumci poskytne pivo. Následující den přijmou Jiří a Bettina Lobkowiczovi potomky Přemyslovců na svém zámku v Mělníce, rodišti nejstarší historicky doložené české kněžny, svaté Ludmily.

Semilský soud nevydal Harrachovi bývalý rodový majetek

Okresní soud v Semilech v úterý nevydal Ernstu Harrachovi bývalý majetek hraběcího rodu Harrachů. Šestaosmdesátiletý dědic Jana Nepomuka Harracha ve své žalobě požadoval, aby mu stát v restituci vydal kromě jiného rozsáhlé pozemky na území Krkonošského národního parku nebo zámek a městské lesy v Jilemnici. "Nenabídl však důkazy o svém nároku," odůvodnila rozsudek soudkyně Alice Řeháková.

Jan Nepomuk Harrach zemřel na zápal plic 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako příslušník německého wehrmachtu. Československá republika mu zabavila majetek na základě Benešových dekretů asi měsíc a půl po smrti. Po druhé světové válce se konfiskoval německý, maďarský, kolaborantský a zrádcovský majetek. Jan Nepomuk Harrach o něj po válce přišel kvůli údajnému členství v nacistické straně a kvůli pomoci německým okupantům.

Primátor: Úředníci magistrátu v případu bourání Eboli nechybovali

Úředníci karlovarského magistrátu se podle primátora Zdeňka Roubínka v případu nepovolené demolice podstatné části historického domu Eboli v lázeňské části města nedopustili žádné chyby. Budovu z roku 1867, zapsanou na seznamu UNESCO, zbourala až na čelní stěnu firma Eden Group, jež ji měla opravit. Magistrát jí přitom vydal pouze omezená povolení k některým dílčím úpravám v objektu.

Společnost Eden Group, která v téže ulici provozuje pětihvězdičkový hotel Plaza, je přesvědčena o tom, že postupovala správně. "Děláme jenom to, na co máme povolení, a to v souladu se zákonem," uvedl člen představenstva Eden Group Jan Motlík. "S památkáři vstoupíme v jednání. Nepochybuji o tom, že nám bude naprosto vyhověno," uvedl.

Podle primátora nemá stavební úřad jiné kompetence než s investorem zahájit správní řízení o uložení pokuty. Může být až 750.000 korun. Po zjištění situace v Eboli také nařídil okamžité zastavení dalších prací. Památkáři podají kvůli demolici trestní oznámení na neznámého pachatele. "Mám obavy, že už vznikly nevratné škody. Pro mě jako primátora města i jako historika neexistuje nyní pro tento čin opodstatnění. Pokusíme se připravit taková opatření, aby v budoucnu při podobných investičních akcích nedošlo k obdobné situaci," řekl Roubínek.

Šest sochařů v Prostějově vytváří v parku sochy z dubového dřeva

Především abstraktní díla vznikají v těchto dnech pod rukama sochařů na mezinárodním sochařském sympoziu Hany Wichterlové v Prostějově. Ve Smetanových sadech sochy zejména z dubového dřeva vytváří šest umělců z Česka, Belgie a Bulharska. Jejich výtvory se stanou součástí přírodní galerie v centru města, řekl ČTK ředitel sympozia Miroslav Švancara. "Vybírali jsme účastníky zhruba ze 40 přihlášených. Téma jejich tvorby je volné, předem nám ale museli zaslat skicu. Všichni jsou to kvalitní umělci, vybírali jsme je ale i s ohledem na to, aby jejich díla vytvářela určitou kolekci," uvedl Švancara.

Mezinárodní sympozium se letos koná popáté. Impulzem pro jeho vznik byla skutečnost, že v centru města musely být pokáceny staleté lípy. "Nechtěli jsme, aby jen tak zmizely. Proto jsme uspořádali první setkání a vzniklá díla zůstala na očích veřejnosti. Setkalo se to s velkým úspěchem a akci pořádáme každoročně. Nyní je cílem vytvořit v centru města přírodní galerii současného sochařského umění. Dřevo je pro nás výzvou, musíme s ním neustále pracovat," doplnil Švancara. Dřevo podle něj pochází z lesů v Drahanské vrchovině a je velmi pevné a kvalitní. Vernisáž vzniklých prací se uskuteční 3. srpna.

Účastníci uplynulých ročníků vytvořili pro město dohromady 29 soch v hodnotě více než tři miliony korun. Díla jsou vystavena v zahradě Národního domu, v areálu nové prostějovské nemocnice a ve Smetanových sadech. Setkání sochařů v Prostějově se oficiálně nazývá Mezinárodním sympoziem Hany Wichterlové od roku 2004. Wichterlová, která se narodila v roce 1903 v Prostějově, patří k nejvýznamnějším představitelům českého sochařství období meziválečné avantgardy.

Otevření Hliníkova muzea v Humpolci se kvapem blíží

Otevření Hliníkova muzea v Humpolci se nezadržitelně blíží. Přesný termín sice ještě není stanoven, ale od 25. září do něj začnou proudit zájezdy organizované jednou z cestovních kanceláří. Lidé zatím mohou nejslavnějšímu přistěhovalci v Česku do jeho druhého domova - Humpolce posílat pohledy, a to do Aluminiové ulice. Odborná komise v září vybere nejlepší v několika kategoriích a autoři dostanou ceny z CK či SK Hliník. Cennou trofejí bude také pět kilogramů švestek z Hujerovy zahrádky, řekla ČTK hlavní organizátorka Marcela Kubíčková.

Hliník se do Humpolce přistěhoval před 30 lety, konkrétně 1. října 1976, ve filmu Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero. Hliníkománie ve městě naplno vypukla na podzim 2002. Tehdy mu jeden ze studentů večerní školy Zdeněk Srstka za účasti autorů scénáře filmu Zdeňka Svěráka alias studenta Šlajse a Ladislava Smoljaka, tedy filmového Tučka, odhalil v parku Stromovka pamětní desku. Ne všichni občané Humpolce s tím ale tehdy souhlasili, a to proto, že oni ji za své zásluhy zatím ve městě nemají. Podle starosty Jiřího Kučery dodnes zastupitelé Hliníkovi neudělili čestné občanství, které už v roce 2004 přijela zvláštním železničním expresem podpořit delegace Krušnohorců z Hory Svaté Kateřiny na česko-německém pomezí. Podle tamních radních se Hliník narodil právě u nich a má v obci svou pamětní desku. Do Humpolce přivezli také prsť rodné hroudy Hliníkovy i kopii Hliníkova rodného listu. Příští kongres světových antropologů, na kterém se udílí ceny města, tedy i čestné občanství, se bude v Humpolci konat v roce 2009.

Agentura Dobrý den, správce databanky českých rekordů a kuriozit, při otevření muzea slavnostně vyhlásí nový český rekord, a to v největším počtu pohledů zaslaných neexistujícímu člověku. Pohledy do Humpolce proudí už nyní a budou vystaveny v muzeu. V další části expozice budou různé dokumenty a rekvizity z filmu. Třetí část se změní v malé kino, kde budou běžet ukázky z filmu a hliníkovských aktivit. Nejlépe je charakterizoval Zdeněk Svěrák při odhalení památníku. "Já to pokládám za důkaz úžasnýho smyslu pro humor, který tento národ má, a přál bych si, aby nám to vydrželo. Protože postavit pomník filmové postavě, která ve filmu ani není a o které se jen mluví, to je něco, co jsem si vůbec nepředstavil, že je možný." Více na elektronické adrese Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci.

Tropické počasí plní kadeřnictví; lidé si krátí kvůli horku vlasy

Tropické počasí nutí v těchto dnech mnoho lidí ke změně účesu. Provozovny kadeřnictví a holičství v souvislosti s vysokými teplotami hlásí obrovský nárůst klientů. Nejčastějším požadavkem je přitom hlavně zkrácení vlasů. Své vlasy přitom častěji oželí kvůli vedru muži než ženy. Podle kadeřnic je v porovnání se zimním obdobím zájem o jejich služby v těchto dnech až trojnásobný. Vyplynulo to z ankety ČTK. Zákazníci mnohdy čekají ve frontách.

Fotbalová Sparta chce znovu titul a atraktivní hrou vábit diváky

Vrátit se na ligový trůn, dojít co nejdále v Poháru UEFA a také atraktivnější hrou vábit na stadion stále více diváků - takové předsezonní cíle zazněly na úterní tiskové konferenci fotbalistů Sparty Praha. Na zatraktivnění hry dokonce trenér Stanislav Griga postavil letní přípravu a byl rád, že se hra v ofenzivě zlepšila. V přípravě sparťané ani jednou neprohráli a podle kouče konsolidace kádru pomohla tomu, aby se tým více sehrál. "A hráči, kteří přišli, zapadli rychle do týmu, protože představují kvalitu. A to jak Jun, tak Sylvestre," pochvaloval si kouč příchod nových tváří, které by se měly objevit v sobotní úvodní sestavě proti Kladnu. To za předpokladu, že Sylvestre už bude definitivně hráčem Sparty. "V podstatě už jím je, protože podepsal se Spartou tříletou smlouvu a kluby jsou už také ústně domluveny. Chybí jen podpis pod smlouvou, kterou klub pošle každou chvílí," ubezpečil sparťanský mluvčí Lukáš Přibyl, že francouzský záložník začne bavit fanoušky hned od začátku sezony.

Na počátku nového ligového ročníku budou sparťané nastupovat ve svých rudých dresech, které nebudou opatřeny žádným logem generálního sponzora. "Nespěcháme na uzavření smlouvy, hodláme dát přednost mnohaleté spolupráci, proto jednání ukončíme až během několika nejbližších týdnů," vysvětlil Přibyl.

Fotbalisté Slavie budou místo ČSA mít na dresech SmartWings

Novým generálním partnerem fotbalové Slavie Praha se stal letecký dopravce Travel Service. Slavia se s vedením firmy dohodla na ročním kontraktu s opcí a hráči tak budou na dresech propagovat obchodní značku SmartWings, která zastřešuje nízkorozpočtové linky do evropských metropolí. Partner, který ve Slavii vystřídal jinou leteckou společnost ČSA, bude oficiálně představen ve středu na předsezonní tiskové konferenci.

Česko bude usilovat o MS v házené mužů

Český svaz házené se bude na srpnovém jednání rady mezinárodní federace IHF v Německu ucházet o pořadatelství světového šampionátu mužů v roce 2009. Jeho soupeři při rozhodování 5. srpna budou Chorvatsko, Rumunsko a Řecko. V případě českého úspěchu by se šampionát uskutečnil v Praze, Brně, Liberci a Ostravě, v záloze mají organizátoři ještě arénu v Pardubicích. Finálové zápasy by se hrály v Sazka Areně v Praze. Svaz chce sázet především na výhodnou polohu země v centru Evropy, na připravenost infrastruktury a na nevelké vzdálenosti mezi jednotlivými městy šampionátu.

Počasí:

Středa má být slunečná, ojediněle s přeháňkami nebo bouřkami a s teplotami mezi 30 a 34 stupni Celsia. Na horách bude kolem 27 stupňů.