Zprávy

Bohuslav Sobotka potvrdil, že ČSSD chce jednat jen o podpoře vlády

Sociální demokraté budou do středy se zástupci trojkoalice jednat o programovém prohlášení budoucí vlády. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že jeho strana nemá zájem vstupovat s ODS, KDU-ČSL a zelenými do vlády. Na pondělním jednání chtěli sociální demokraté po lídrech trojkoalice programové prohlášení vlády, které by měli podpořit. Protože žádný takový dokument neexistuje, budou vyjednavači podle Sobotky brát programovou část koaliční smlouvy "jako nultou variantu programového prohlášení".

Cílem ČSSD je podle Sobotky dosáhnout tento pátek zvolení svého kandidáta Lubomíra Zaorálka předsedou Poslanecké sněmovny. Hledá pro něj proto podporu u koaličních stran. Cílem ODS a jejího předsedy Mirka Topolánka je naopak nalézt podporu nebo toleranci pro svůj kabinet. Jednáním o sestavení nové vlády ho před téměř dvěma měsíci pověřil prezident Václav Klaus. V prvním srpnovém týdnu od něj chce výsledky. Pokud se nepodaří Topolánkovi získat pro svoji vládu ve sněmovně důvěru, pak by měl podle Sobotky být "druhý pokus postaven na jiném půdorysu". Možností je podle Sobotky celá řada. Zatím ale Topolánek vychází z konceptu trojkoalice a ČSSD nemá jinou možnost než to respektovat, uvedl.

Sobotka nevyloučil možnost, že by ČSSD trojkoaliční vládu tolerovala. To podle něj ukážou jednání o programových východiscích. "Počkáme si na to, jaké má trojkoalice skutečné plány, no a pak se k této věci vyjádříme," uvedl. Strany prý budou ve středu lépe vědět, co je rozděluje a co je spojuje, a budou moci odpovědně přistoupit v pátek k volbě předsedy sněmovny. "My bychom byli rádi, kdyby už byl v pátek předseda Poslanecké sněmovny zvolen," uzavřel Sobotka.

Do středy zřejmě vzniknou jen hrubé rysy programového prohlášení

Pokud se sociální demokraté dohodnou ve středu s ODS, KDU-ČSL a Stranou zelených na případné podpoře trojkoalice, budou zřejmě chtít jednat o podrobnostech programového prohlášení vlády po celý následující měsíc. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ČTK řekl, že do středy je možné určit manévrovací prostor a vymezit ho písemně. O podrobnostech by pak vyjednavači mohli diskutovat celý měsíc po ustavení vlády. Lhůta odpovídá termínu, do kterého musí vláda požádat sněmovnu o důvěru. "Sociální demokraté budou identifikovat témata, se kterými mají problémy, my potom vyhodnotíme, zda je možné najít alternativu," řekl ČTK předseda zelených Martin Bursík. V pondělí se vyjednavači dohodli na metodě práce, mimo jiné na tom, že programovou část smlouvy projdou po jednotlivých kapitolách.

Když před měsícem představitelé trojkoalice koaliční smlouvu podepsali, šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že na jejím základě nelze vládu tolerovat. Dokument označil za příliš obecný a proklamativní, na druhé straně mu v něm vadily "velmi hluboké detaily, jejichž význam by výrazně ovlivnil život v zemi". Nepřijatelná je pro ČSSD podle dřívějších vyjádření třeba kapitola zdravotnictví obsahující i závazek zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Socialistům také chybí jasně vyjádřený postoj nové vlády k přijetí eura. V zahraniční politice postrádá vymezení vůči Rusku a Číně.

Místopředsedovi ČSSD a ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi v dokumentu chybí rozpočtová politika. Ve smlouvě se prý také příliš stručně pojednává o sociální politice a není jasné, co se v něm míní urychlenou deregulací nájemného. Pro sociální demokraty jsou podle něj "červeným hadrem" obsáhlé pasáže o rovné dani i o ostatních daňových návrzích. "To, co bylo řečeno, by mělo platit," řekl Škromach ČTK k programovým prioritám. Plán, se kterým sociální demokraté do jednání půjdou, ale blíž nechtěl popsat z taktických důvodů.

Sociální demokraté přistoupili na návrh ODS, KDU-ČSL a zelených, podle kterého koalice podpoří v pátek kandidaturu sociálního demokrata výměnou za jednání o případné podpoře své vládě, téměř dva měsíce po volbách. Vývoj zatím blokuje neshoda stran na předsedovi sněmovny. Pozice vyplývají z výsledků voleb, v nichž levice získala 100 mandátů, tedy stejně jako ODS, lidovci a zelení. Šéfa sněmovny už se nepodařilo zvolit čtyřikrát, až po dohodě na vedení sněmovny přitom může skončit ustavující schůze dolní komory. Na tento akt může navázat demise dosluhujícího kabinetu a jmenování nové vlády prezidentem.

Vyšší volební účast by přinesla vyšší zisk ČSSD a zeleným

Vyšší účast ve volbách do Poslanecké sněmovny by přinesla zisk ČSSD a Straně zelených, naopak ODS a KSČM by ztratily. V případě KDU-ČSL by byl její vliv nepatrný. Vyplývá to z analýzy na základě povolebního průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd. Důvodem jsou podle sociologa Lukáše Linka rozdílná voličská zázemí jednotlivých stran. Sociální demokraté a zelení mají malá jádra kmenových voličů, ale hodně potenciálních, tedy takzvaných "periferních" voličů. Potenciál ČSSD je získat 40 procent hlasů, řekl Linek. Naopak ODS má velké voličské jádro, ale periferních voličů méně, zisk 37 procent hlasů by pro ni bylo podle Linka téměř maximum. Lidovci a komunisté mají pevná, ale malá voličská jádra a málo možností získat další hlasy, dodal Linek.

Na zisk stran má podle politologa Tomáše Lebedy vliv také hranice pěti procent hlasů, jejíž překonání je podmínkou pro vstup do sněmovny. Pokud by neexistovala, nejvíce by na tom letos tratily ODS a ČSSD. Občanští demokraté, kteří v červnu získali 35,4 procenta hlasů, by o téměř půldruhého procenta přišli, sociální demokraté by zaznamenali o jedno procento horší výsledek než červnových 32,3 procenta hlasů. U komunistů by byl vliv nulový, lidovci by ztratili tři desetiny procenta a zelení by si naopak zhruba o půl procenta polepšili stejně jako SNK ED. Ostatní neparlamentní strany by si rozdělily navíc půldruhého procenta. Tyto přesuny, i když by nebyly nijak dramatické, by pravděpodobně současný patový výsledek ovlivnit mohly, řekl Lebeda. Politolog uvedl, že v případě neexistence pětiprocentní úzavírací klauzule by 89 procent voličů podle průzkumu hlasovalo stejně. Jiné straně by jistě daly hlas jen čtyři procenta dotázaných a "to je překvapivě málo", poznamenal Lebeda

Průzkum provedlo v době od 9. do 21. června Centrum pro výzkum veřejného mínění formou osobního rozhovoru s více než 2000 dotázaných. Další informace z vůbec prvního takovéhoto průzkumu se budou zpracovávat ještě asi rok.

Američtí experti kvůli protiletadlové základně navštívíli Brdy

Američtí vojenští experti, kteří hledají ideální místo pro vybudování protiraketové základny, navštívili v pondělí výcvikový prostor Jince ve vojenském újezdu Brdy ve středních Čechách. Američané tak ukončili hledání vhodné lokality pro obranný protiraketový komplex, který má být schopen ničit nepřátelské rakety. Brdy byly posledním ze tří vojenských újezdů, o jejichž využití americká armáda uvažuje. ČTK to bez bližších podrobností řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany i americké velvyslanectví v Praze hodlají o výsledku cesty informovat tento týden.

V předchozích dnech si experti prohlédli prostory v v Libavé na Olomoucku a jihočeských Boleticích. Zda a kde bude komplex v Česku stát, by mělo být jasné na podzim. Není vyloučeno, že USA část zařízení umístní v Česku a jinou část v Polsku. Spojené státy kromě Česka zhruba před dvěma lety oslovily také další výhodně umístěné země - Polsko a Maďarsko. Zařízení na severoamerickém kontinentu a podpůrné základny v tichomoří totiž nestačí na případnou likvidaci útočných střel z Íránu či Severní Koreje.

Podle průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes vypracovala agentura Median, přítomnost amerických raket odmítá 83 procent obyvatel České republiky. Zejména se obávají snížení bezpečnosti země. "Oficiálně se k návštěvě americké delegace vyjadřovat nebudeme, ale možná na to přijde řeč na středečním zastupitelstvu," řekl ČTK místostarosta obce Jince, která leží na hranici výcvikového prostoru, Miroslav Běhoun. Podle místostarosty Jinců mají lidé z případného vzniku obranného komplexu, kde by sloužilo několik stovek Američanů, smíšené pocity. "Mnozí se těšili na avizované uvolnění omezení vstupu do vojenského prostoru, a s tím by byl nejspíš konec," uvedl Běhoun.

Omezení volného pohybu občanů se podle starosty Čestmíra Rochovanského obávají také v Přáslavicích u Libavé. Zástupci armády naopak v přítomnosti amerických vojáků vidí spíše přínos. "Z hlediska ekonomického to určitě nebude ztrátové. Bude to znamenat přínos do mikroregionu," sdělil ČTK přednosta vojenského újezdu Libavá Vladimír Kubisa. Mnozí lidé však oponují, že základna vedle ekonomického přínosu může přilákat pozornost teroristů. Podle ministra obrany Karla Kühnla týden trvající inspekce, která svou činnost ukončí v úterý, Českou republiku k ničemu nezavazuje.

Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou

Hasičům se v pondělí ráno podařilo dostat pod kontrolu požár, který o víkendu zachvátil Národní park České Švýcarsko. Oheň zničil okolo 25 hektarů lesa u Jetřichovic na Děčínsku. Škody odhadují lesníci na miliony korun. Jde o největší požár v parku za posledních 30 let. Jeho dohašování bude trvat nejméně tři dny, řekl ČTK operační důstojník děčínských hasičů. Správa parku vyhlásila zákaz pohybu v Českém Švýcarsku mimo vyznačené trasy. Poslední velký zásah měli hasiči v Českém Švýcarsku loni na podzim. Požár, který zničil chatu na Mariině skále a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku 17 a 18 let.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Česko na BSE dosud vyšetřilo 960.000 zvířat, 24 bylo nakaženo

Přes 960.000 kusů skotu bylo v Česku od počátku roku 2001 vyšetřeno na tzv. nemoc šílených krav (BSE). Veterináři přitom zjistili 24 nakažených kusů, z nichž poslední se objevil na konci ledna. Za letošní první pololetí prošlo testem zhruba 90.000 vzorků, vyplývá z údajů Státní veterinární správy. První kus dobytka nakažený BSE veterináři v Česku zjistili v roce 2001, ještě týž rok přibyl druhý případ. V roce 2002 se objevila opět dvě nakažená zvířata. V roce 2003 byly zjištěny čtyři případy a v roce 2004 sedm případů. Loni bylo diagnostikováno osm nakažených dobytčat. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna loni zřejmě počet případů kulminoval podobně jako v jiných členských zemích a výskyt by mohl postupně řídnout. Objevení dalších nakažených dobytčat se ale vyloučit nedá, dodal.

SVS po objevení BSE v Česku nařídila vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Testování je spojeno se značnými náklady. Při průměrné ceně přibližně 1200 korun za jeden test dosud přišlo na více než miliardu korun. Podle Dubna jsou náklady sice nemalé, ale za jistotu spotřebitelů vynaložené peníze stojí. Konec vyšetřování by byl myslitelný až v situaci, kdy by se nové případy přestaly objevovat úplně a dlouhodobě, dodal s tím, že o případné změně by musela rozhodnout EU.

Cizince přiměla ke studiu češtiny v Olomouci hlavně česká kultura

Především zájem o českou kulturu byl na začátku rozhodnutí bojovat se záludnostmi českého jazyka. Shodla se na tom většina účastníků Letní školy slovanských studií v Olomouci, které ČTK oslovila. Akci již podvacáté pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Přijelo na ni 85 účastníků z více než 20 zemí. Jednatřicetiletý Hasan ze Sarajeva miluje zejména české divadlo, film či literaturu. Při vyjmenovávání českých filmů, které viděl, by mu nestačil ani mnohý Čech. "Příští rok budu v Brně studovat divadelní vědu, proto musím umět velmi dobře česky. Intenzivně se češtině věnuji už pět měsíců a díky tomu, že mou rodnou řečí je slovanský jazyk, pro mě není zase až tak těžká," řekl ČTK. Přesto prý raději mluví, než píše. Při psaném projevu totiž naráží na problémy s pravopisem. "Když mluvím, Češi mi rozumějí. Psát ale správně nedovedu," přiznal. S Čechy se setkal v Sarajevu a jako dárek od nich dostal například písně Hany Hegerové či Marty Kubišové. "Krok za krokem jsem pronikal do české kultury, která je krásná," doplnil.

Jeho stejně staré kolegyni Cecile z Francie se Olomouc zalíbila natolik, že v ní už tři roky žije. "Musím mluvit ještě lépe česky, abych tu mohla být co nejdéle," řekla mladá žena, která pracuje jako lektorka na filozofické fakultě. Po několikaleté pauze se k českému jazyku vrátila i Alena z Kyjeva. Před lety češtinu vystudovala na univerzitě, pak se ale jazyku dlouho nevěnovala. "Pracuji jako sekretářka na univerzitě na katedře slavistiky. Takže češtinu hodně potřebuji. Proto jsem se k ní vrátila," uvedla žena, která je na olomoucké letní škole poprvé. Naopak už dva pobyty v Olomouci má za Američanka Tereza. Studuje ruskou literaturu a češtinu si zvolila jako druhý slovanský jazyk. "Moc se mi líbí česká hudba, hlavně Bedřich Smetana. Hraji na housle a českou hudbu si často vybírám," uvedla.

Letní škola slovanských studií v Olomouci letos slaví 20. výročí. Pořadatelé se proto snaží nabídnout i pestřejší program. Kromě výuky bude pro účastníky připraven i divadelní workshop, filmová představení, návštěva Prahy či Moravského krasu. Do Olomouce přijeli úplní začátečníci, ale i studenti, kteří bohemistiku studují v zahraničí a jejich znalosti jsou již na vysoké úrovni. "Složení účastníků je pestré. Kromě studentů bohemistiky jsou to studenti jiných oborů, pro něž je čeština určitou exotikou. Někteří zase potřebují český jazyk pro své povolání, například pro obchodní kontakty," řekla tajemnice letní školy Tereza Vrbová. Letní školy slovanských studií pořádají například i univerzity v Brně a Praze.

U Brna začne v sobotu jamboree středoevropských skautů

Přes 2,5 tisíce skautů a skautek ze střední Evropy se v sobotu sjede do Mariánského údolí u Brna na jamboree nazvané Orbis 2006. Bude to jedna z největších akcí v polistopadové historii českého skautingu, informovala ČTK Věra Voňavková z ústředí Junáka. Až do 5. srpna si účastníci ve věku od 12 do 26 let mohou vyzkoušet lakros, vodní fotbal, lukostřelbu, zahrát si frisbee či "Člověče, nezlob se" s živými figurkami, zdolat horolezeckou stěnu, učit se lasovat nebo zdolávat lanové překážky. V provozu bude ateliér pro zájemce o černobílou a digitální fotografii či filmovou tvorbu, prostor dostanou příznivci tance, hudby, sochařství a malby. Kdo bude chtít, může v řemeslných dílnách batikovat, vyrábět drátěné košile, pracovat na hrnčířském kruhu, vázat knihy či plést košíky. Fungovat bude čajovna, internetová kavárna a klub deskových her.

Skauti se kromě sportování a zábavy chtějí také "revanšovat" hostitelskému kraji - dobrovolníci budou pomáhat při likvidaci náletových druhů rostlin v nedalekém Moravském krasu nebo zjišťovat návštěvnost tohoto chráněného území v místech, kde se neplatí vstupné. Orbis 2006 navazuje na tábor slovanských skautů, který se poprvé uskutečnil v roce 1931 v Praze. Po pádu komunismu a obnovení Junáka se první středoevropské jamboree konalo v roce 1997 znovu v české metropoli. Později se při pořádání velkých skautských setkání vystřídali Maďaři, Slováci a Poláci, po devíti letech se akce vrací do České republiky. Heslem letošního "visegrádského" jamboree je Mnoho kultur - jeden svět. Na závěr setkání se v centru Brna chystá akce pro veřejnost nazvaná Před branami, při níž se představí účastnické země.

Václava Havla zmohla vedra, lékař mu doporučil klid

Bývalého prezidenta Václava Havla vyčerpala přetrvávající vedra, a lékař mu proto doporučil klid. "Stejně jako jiní mají teď v létě chřipku, je (Havel) nemocný," řekl ČTK Jiří Králík, ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kterou měl exprezident v tomto týdnu navštívit. Účast ale zrušil, stejně jako další program, který měl v nejbližší době v plánu. Odpočívá na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. Vedle dvoudenní návštěvy Uherského Hradiště měl Havel v pátek podepisovat v Brně v rámci Měsíce autorského čtení svoji knihu Prosím stručně. Také tuto akci kvůli nemoci odložil. "Autogramiáda pana Václava Havla se podle předběžné dohody přesouvá na 31. srpna. Vyšel nám laskavě vstříc. Chtěl, aby se akce uskutečnila jindy, když teď zrovna nemůže," uvedl Pavel Řehořík z pořádající agentury Větrné mlýny.

Zdravotní potíže trápí devětašedesátiletého Havla mnoho let, trpí chronickou bronchitidou. V prosinci 1996 mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali velkou část pravé plíce. Kvůli potížím s dýcháním v minulosti odložil nebo přerušil řadu zahraničních cest. Mnohokrát musel být hospitalizován.

Houslista Hudeček předá podesáté v Luhačovicích zkušenosti mladým

Nadaní mladí houslisté se od příštího týdne sjedou již podesáté do Luhačovic na Zlínsku. Houslový virtuos Václav Hudeček jim během týdne předá zkušenosti, nejlepší z nich si s ním zahrají i na koncertech. Kurzy potrvají téměř 14 dní. Skladby pod odborným vedením nastuduje 19 studentů. ČTK to sdělila ředitelka kurzů Miroslava Krumpolcová. Kurzy podle ní pomáhají mladým talentům především s překonáním technických a výrazových nedostatků. Nejmladším účastníkem bude třináctiletý chlapec ze Slovenska. Každý student absolvuje pět hodin samostatně s lektorem a klavírním doprovodem, dále má možnost cvičit také s korepetitorem. Další část výuky tvoří příprava na samostatné koncertní vystoupení a jeho realizace při třech absolventských koncertech. Zahrají si tak v hale Vincentka nebo v Lázeňském divadle, kde si ve velké většině lázeňští hosté vyslechnou díla světové houslové literatury, upřesnila ředitelka kurzů.

Letos se do kurzů přihlásilo 163 uchazečů z Česka a Slovenska. Hudeček vybral 19 studentů, z toho deset chlapců a devět dívek. Mladí houslisté se během dvou týdnů setkají u příležitosti desetiletého výročí konání kurzů i se všemi vítězi jednotlivých ročníků. "Všechny nástroje postavené právě pro jednotlivé kurzy předními českými houslaři se rozezní při závěrečném koncertu, který se uskuteční 12. srpna na Lázeňském náměstí. Účastníci kurzu obdrží v tento den také absolventské certifikáty. Nejlepší z nich si z Luhačovic odveze mistrovský nástroj, který k uvedené příležitosti postavil významný pražský houslař Karel Vávra.

Na šumavském Březníku začala výstava fotografií Josefa Seidela

V hájence na šumavském Březníku začala výstava fotografií Josefa Seidela. Snímky mapují historii Šumavy od počátku minulého století až do konce druhé světové války. Výstava je doplněna ukázkami básní a prózy starých šumavských autorů -většinou dřevorubců a sedláků. Jejich díla sesbíral a přeložil českobudějovický regionalista Jan Mareš. ČTK to za organizátory řekl mluvčí šumavského národního parku Radovan Holub. Uvedl, že na výstavě je představena část dosud nezveřejněného Seidelova díla. "Seidel a jeho syn František společně shromáždili unikátní archiv. Fotografie na výstavu byly pořízeny přímo ze Seidelových originálních skleněných desek," řekl Holub. Před třemi lety opravená hájenka je podle něj ideálním místem pro takovou výstavu. "Pokud se v ní návštěvník ocitne, stojí vlastně v samém středu děje románu šumavského spisovatele Karla Klostermanna Ze světa lesních samot," uvedl. Výstava potrvá do 15. září.

Josef Seidel se narodil v roce 1859 v Německu. V roce 1890 zakoupil fotografickou firmu v Českém Krumlově a postupně ji proměnil v prosperující závod. Vedle portrétní fotografie se věnoval fotografování šumavské krajiny. Barevné snímky pravděpodobně již od roku 1910 vydával jako pohlednice. Jeho syn v jeho práci pokračoval. Ateliér jako firma zanikl až v roce 1949, kdy byly likvidovány poslední zbytky samostatného podnikání. Seidelův krumlovský ateliér včetně 80.000 fotografických desek nedávno odkoupila českokrumlovská radnice.

Ze sportu:

Český hokejový útočník Aleš Kotalík se dohodl na tříleté smlouvě s Buffalem Sabres. Bronzový olympijský medailista z Turína přijal nabídku na kontrakt s celkovým platem sedm milionů dolarů. Kotalík se tak vyhnul arbitráži, která byla naplánována na úterý. Sedmadvacetiletý útočník má za sebou nejlepší sezonu v zámořské NHL. V Buffalu byl Kotalík specialistou na přesilovky a připsal si 62 bodů za 25 gólů a 37 asistencí. V 18 zápasech play off přidal čtyři góly a sedm asistencí. V NHL odehrál Kotalík celkem 225 utkání a zaznamenal 127 bodů za 62 tref a 65 asistencí.

Tenista Tomáš Berdych se dostal v nejnovějším vydání žebříčku ATP na čtrnácté místo světa. Český daviscupový reprezentant si vyrovnal své maximum v pořadí pro nasazování do turnajů z letošního června díky semifinálové účasti ve Stuttgartu. Nejlepší český hráč Radek Štěpánek zůstal na devátém místě.

Tenistka Lucie Šafářová se díku postupu do semifinále turnaje v Palermu posunula v žebříčku WTA o tři místa a figuruje na 38. místě světa. Česká jednička Nicole Vaidišová minulý týden nehrála a zůstala v hodnocení dvouhry dvanáctá.

Legendární stolní tenista Jan-Ove Waldner ukáže na sklonku kariéry své umění v Praze. Fanoušci budou mít možnost vidět olympijského vítěze a bývalého mistra světa na turnaji Prague Open 2006, který se uskuteční od 18. do 20. srpna v hale Oáza Praha. Titul bude obhajovat nejlepší český hráč Petr Korbel.

Kanadský basketbalista Michael Meeks posílí v příští sezoně celek českého mistra z Nymburka. Čtyřiatřicetiletý hráč, který je jamajským rodákem a vlastní i německý pas, hrál naposledy za bundesligový Bonn, kde byl také kapitánem. S 207 centimetry a 108 kilogramy posílí podkošovou sestavu mistrovského celku, využitelný je i na křídle. Bývalý kanadský reprezentant hrál v Evropě vedle Bonnu také za prvoligovou italskou Calabrii, v Chorvatsku za Zadar a v ruské Superlize byl hráčem Kazaně. V Německu v uplynulé sezoně odehrál 32 zápasů s průměry 11,3 bodu a 3,8 doskoku na utkání.

Třetí medaili pro Českou republiku na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice vybojoval na olympijském oválu v Aténách junior Denis Špička. V disciplíně keirin obhájil své umístění z loňského roku v italské Fiorenzuole, kde také obsadil třetí příčku.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky a bouřky. Teploty 29 až 33 stupňů Celsia.