Zprávy

Výkonný výbor posvětil postup Paroubka v povolebních jednáních

Ústřední výkonný výbor ČSSD v Praze v sobotu podle očekávání jednomyslně souhlasil s dosavadním postupem šéfa strany a premiéra Jiřího Paroubka v povolebních jednáních. Podle Paroubka delegáti také dali vedení strany mandát k tomu, aby jednalo příští týden s trojkoalicí o programových ústupcích a o řešení povolební situace. Jediným podkladem k takovému jednání je podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky koaliční dohoda. Místopředseda považuje tento dokument za nevyvážený. Chybí v něm prý rozpočtová politika a neobsahuje nic o přijetí eura. Příliš stručně pojednává o sociální politice a není jasné, co se v něm míní urychlenou deregulací nájemného. Pro sociální demokraty jsou "červeným hadrem" obsáhlé pasáže o rovné dani i o ostatních daňových návrzích, dodal Sobotka.

Na jednáních o podmínkách, za kterých by sociální demokraté podpořili nebo tolerovali vládu trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, se lídři těchto stran dohodli s vedením ČSSD tento týden. Mají začít v pondělí. ČSSD čeká od ODS podle Sobotky jen oznámení místa a času. Očekává se, že by výsledky mohly vést ke zvolení kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka předsedou Poslanecké sněmovny už příští pátek. V týmu vyjednavačů ČSSD jsou místopředsedové Bohuslav Sobotka a Zdeněk Škromach s dosluhujícím vicepremiérem Jiřím Havlem. Občas do něj bude vstupovat Paroubek. Šéf ČSSD také očekává, že by mohl do jednání stran tvůrčím způsobem vstoupit prezident Václav Klaus počátkem příštího měsíce, kdy mu má předseda ODS Mirek Topolánek, kterého pověřil sestavením nové vlády, předložit výsledky své práce. "Bylo by to asi užitečné v této chvíli," poznamenal Paroubek.

Mnozí účastníci zasedání ústředního výkonného výboru ale již před jeho začátkem vyjádřili pochyby o výsledku těchto jednání. Někteří naznačovali, že se na politickém řešení patové situace stejně budou muset dohodnout dvě nejsilnější strany, kterými jsou ODS a ČSSD. Za nepravděpodobnou považuje podporu trojkoaliční vlády například Škromach. Jednat se musí podle něj proto, že nějaký funkční kabinet je potřeba vytvořit.

Místopředseda ČSSD Martin Starec rezignoval na svoji funkci

Místopředseda ČSSD pro řízení Martin Starec v sobotu rezignoval na svoji funkci. Zdůvodnil to oslabením svých kompetencí po přijetí nového organizačního řádu. Některé z nich přešly do pravomoci předsedy strany. O Starcově rezignaci informoval na tiskové konferenci po zasedání Ústředního výkonného výboru předseda ČSSD Jiří Paroubek. Organizační řád byl údajně předmětem bouřlivé debaty během pátečního zasedání předsednictva strany. V sobotu řád rovněž po ohnivé diskusi schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sešel v Praze. Jaroslav Tvrdík, který naopak na základě organizačního řádu získal novou funkci šéfa poradců předsedy ČSSD, ke Satarcově rezignaci poznamenal, že byl v pátek ve svém odporu proti nové organizaci strany osamocený. "Bylo poctivé, že za takové situace odstoupil," dodal.

ČSSD by měla příští týden rozhodnout o tom, kdo bude mít na starosti hospodaření a stranickou pokladnu. "Doufám, že to nebudu já," poznamenal žertem Paroubek. "Z řádu vyplývá, že stranu bude od pondělka řídit její předseda, nikoliv jak to bylo dosud, že ve věcech, které se týkaly aparátu a v některých dalších otázkách, byla práce svěřena místopředsedovi strany pro řízení," řekl Paroubek.

Cílem nového organizačního řádu je podle něj modernizace, demokratizace a větší otevřenost strany. Koncem srpna chce vedení ČSSD předložit k debatě také nové stanovy. Paroubek podle svých slov Starcovi za jeho dosavadní práci veřejně poděkoval. "Řekl jsem asi tolik, že někdy se lidé rozcházejí, aby se později zase sešli, o čemž vůbec nepochybuji," uvedl. Starec byl místopředsedou pro řízení zvolen v březnu 2003.

ODS: Stažení Zaorálka potvrzuje, že ČSSD nemá 101 hlasů

Stažení kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka z páteční volby šéfa sněmovny podle ODS potvrzuje, že sociální demokraté nemají k dispozici potřebných 101 hlasů. Po jednání Výkonné rady ODS to řekl předseda strany Mirek Topolánek. Dodal, že ČSSD se zřejmě obávala, že by pro Zaorálka nehlasovalo ani všech sto opozičních poslanců. Další kolo volby šéfa dolní komory se uskuteční přesně za týden. Do té doby chtějí koaliční strany ODS, KDU-ČSL a Strany zelených jednat spolu se sociálními demokraty o programových otázkách. Koalice má ve sněmovně přesně sto hlasů. Stejně silná je i opozice ČSSD a KSČM. O programových otázkách chtějí občanští demokraté začít vyjednávat v pondělí ráno. Podle Topolánka je čas na jednání do středy, kdy strany mají předložit kandidáty na vedení sněmovny. Termín ve středu končí ve 24:00. Samotná volba by se pak měla uskutečnit v pátek 28. července.

ODS také ocenila ČSSD, která podle nich "uznala existenci trojkoaličního vládního projektu a avizuje ochotu k jednání o podmínkách existence této vlády". Topolánek ale vzápětí dodal, že se o detailech programu moc bavit nemíní. "Nemyslíme si, že pokud ČSSD zůstane stranou opoziční, že by měla být realizátorem těch změn a těch priorit, na kterých se shodneme," řekl šéf ODS.

Mirek Topolánek: Klausův postoj ovlivňuje snaha být znovu zvolen

Povolební kroky prezidenta Václava Klause do značné míry určuje skutečnost, že je v polovině svého volebního období a bude si chtít zajistit podporu pro příští volbu, soudí předseda ODS Mirek Topolánek. Podle šéfa občanských demokratů tak je možné, že by Klausovi nejvíce vyhovovala dohodla ODS a ČSSD, protože taková koalice by byla nejsilnější. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes (MfD). "Václav Klaus je v pozici prezidenta druhé poloviny svého funkčního období a myslí na první polovinu dalšího funkčního období. Takže jeho postoj je modifikován daleko víc tímto než čímkoli jiným," řekl listu Topolánek.

Šéf ODS také připouští, že mu Klaus termínem, do kdy bude chtít znát jednání o nové vládě, hodně svázal ruce. Prezident chce znát výsledky vyjednávání v prvním srpnovém týdnu, jednání ČSSD a trojkoalice přitom zřejmě začnou až v pondělí. Topolánek se také domnívá, že v případném druhém kole pokusů o sestavení vlády bude Klaus aktivnější. "Může do toho vstoupit i tím, že politickou scénu přesvědčí o tom, že je tady třeba na přechodnou dobu nějaká vláda, která zemi případně přivede k volbám," spekuluje v MfD předseda ODS.

Sám Topolánek považuje předčasné volby za špatné, protože podle něj ukazují na neschopnost politiků se dohodnout. Navíc pro některé strany mohou znamenat velké riziko, jelikož lidi budou politikou znechuceni a přijde jich volit méně. Partaje jsou také finančně vyčerpané a přitom před sebou mají senátní a komunální volby. Do budoucna jsou podle něj dvě cesty, jak patovým situacím zabránit. Jednou je jednokolový většinový systém, druhou pak princip sestavování předvolebních koalic. V této souvislosti nevyloučil, že je možné, aby ODS v případných předčasných volbách utvořila koalici s některými menšími stranami.

S Jiřím Paroubkem chce Topolánek dál vyjednávat o tom, za jakých okolností by byla ČSSD ochotna koaliční nebo i jinou vládu podpořit. "Nicméně permanentní souboj o tu hrozbu, že by opravdu Jiří Paroubek měl možnost sestavit vládu s komunisty, tady je. Ale já tady vládu s podporou komunistů nechci," řekl listu. Zároveň připouští, že není schopen stoprocentně garantovat, že všichni koaliční poslanci budou proti, pokud by o důvěru žádal při třetím pokusu Jiří Paroubek.

Bohuslav Sobotka: Pozastavení činnosti ČSSD na návrh SNK-ED je nesmysl

Pozastavení činnosti sociální demokracie, které chce navrhnout strana SNK-Evropští demokraté, je podle dosluhujícího ministra financí a místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nesmysl. SNK-ED chce návrh podat kvůli tomu, že ministerstvo financí, které řídí vysoký funkcionář ČSSD, jí nevyplatilo státní příspěvek za zvolené zastupitele. "Pánové si zřejmě myslí, že tady je pořád ještě jednota strany a vlády, zdaleka ne," řekl dnes novinářům premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek. O těchto věcech nerozhoduje ministr, ale úředníci. Nikdo z těchto úředníků není členem sociální demokracie, uvedl Sobotka. Je to podle něj "zoufalý pokus dostat se k penězům, na které z právního hlediska nemají nárok". Jako ministr financí prý respektuje stanovisko ministerstva vnitra, od kterého se nemůže odchýlit, a stanovisko rozkladové komise, která je na něm zcela nezávislá. "Postup je striktně úřední, řídí se striktně zákonem a nemá nic společného se sociální demokracií," zdůraznil. Strana SNK-ED se ale podle Sobotky přesto má ještě možnost obrátit na správní soud. Jeho rozsudkem se bude ministerstvo financí řídit. Sobotka trvá na tom, že postup ministerstva je standardní.

SNK-Evropští demokraté ale trvají na tom, že ČSSD porušuje politickou soutěž a závažným způsobem je poškodila ve volbách. Strana od ministerstva požaduje zhruba 14 milionů korun. "Návrh SNK-ED může vést podle zákona č. 424/1991 Sb. k rozpuštění ČSSD," uvedla v pátek Veronika Jiravová z tiskového oddělení strany. Trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele, nečinnosti a proto, že se neřídí právními názory nezávislých soudů, podali na Sobotku SNK-Evropští demokraté už v červnu. Stížnost evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku podali letos v dubnu.

Nejvyšší správní soud letos v květnu zamítl kasační stížnost ministerstva, a potvrdil tak rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého bylo negativní stanovisko ministerstva k vyplacení příspěvků neúplné a nepřesvědčivé. Ministerský výklad práva je sice podle správního soudu možný, nerespektuje ale ústavní principy stranické plurality. Ministerstvo financí trvá na tom, že státní příspěvek za zvolené zastupitele nemůže SNK-Evropským demokratům vyplatit, neboť to neumožňuje zákon o politických stranách.

SNK-ED je nástupnickou organizací sdružení Demokraté Jana Kasla, které v komunálních volbách v Praze v roce 2002 získalo 15 mandátů. Ministerstvo odmítlo vyplatit Kaslově kandidátce příspěvek za mandáty, protože se voleb zúčastnila jako "sdružení politické strany a nezávislých kandidátů". Podle ministerstva mají nárok na příspěvek jen strany a hnutí, které buď podaly samostatnou kandidátku, nebo navrhly své kandidáty prostřednictvím koalice.

Havel a Albrightová upozornili na nový projekt disidentů na Kubě

Na iniciativu kubánského disidenta Oswalda Payá, jenž nedávno představil program nenásilného přechodu Kuby k demokracii, upozornili tento týden v listu International Herald Tribune (IHT) bývalý český prezident Václav Havel a někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Projekt s názvem Programa Todos Cubanos (Program pro všechny Kubánce) podle nich představuje "výbornou cestovní mapu" pro Kubu. Havel a Albrightová připomněli, že program vzešel z diskuse mezi 12.000 Kubánci žijícími na ostrově i v zahraničí.

Program pro všechny Kubánce je rozšířením kubánského opozičního Projektu Varela, což je obdoba někdejší československé Charty 77. Tuto petici, požadující mimo jiné svobodné volby, svobodu projevu, podnikání a propuštění politických vězňů, podepsalo k dnešnímu dni již 25.000 Kubánců. Asi 50 lidí však bylo kvůli podpisu uvězněno, uvedli Havel s Albrightovou ve čtvrtečním vydání IHT. Kubánská ústava přitom zaručuje, že již 10.000 podpisů stačí na to, aby občané mohli předložit petici parlamentu.

Sám Payá měl v květnu dostat čestný doktorát na americké Kolumbijské univerzitě, režim diktátora Fidela Castra mu však neumožnit vycestovat. Stalo se tak týden poté, co byla Kuba zvolena do nové Rady OSN pro lidská práva. Den po zvolení Kuby do rady představil Payá Program pro všechny Kubánce, jenž mimo jiné zaručuje Kubáncům právo na svobodné vyznání a svobodu projevu, včetně práva kritizovat vládu. Program také počítá se svobodou cestování, soukromého vlastnictví a podnikání. Dokument o 170 stranách zdůrazňuje čestné volby a začlenění Kubánců žijících nyní v zahraničí do kubánské společnosti.

"My jsme usilovali o zrušení utiskující totality, komunistického systému, a chápeme význam solidarity obyvatel ostatních zemí s kubánskými demokraty," napsali Albrightová s Havlem, jenž se za kubánské disidenty dlouhodobě zasazuje. Payá a jeho Křesťanské hnutí za osvobození (MCL) podle nich mezinárodní podporu zvlášť a naléhavě potřebují.

Martin Mejstřík: Peníze na památník obětem komunismu už jsou

Potřebné peníze na stavbu mezinárodního památníku, který má od příštího června ve Washingtonu připomínat více než 100 milionů obětí světového komunismu, se už podařilo shromáždit. ČTK o tom informoval senátor Martin Mejstřík, jeden z tvůrců návrhu zákona o zákazu propagace komunismu. Americká nadace pro výstavbu památníku podle něj tento týden oznámila, že se jí už podařilo získat nutný obnos ve výši 825.000 dolarů (přes 18 milionů korun). Mejstřík před červnovými volbami do sněmovny vyzval českou vládu a velké parlamentní strany, aby na výstavbu památníku také přispěly. Jeho podnět vyslyšelo ministerstvo zahraničí, které podle senátora na účet nadace převedlo 6800 dolarů (zhruba 150.000 korun). "Příspěvek 20.000 korun oznámila také ČSSD, KDU-ČSL pak 2000 eur (asi 60.000 korun). Finanční dar přislíbila i ODS," uvedl Mejstřík. "Příjem žádného z těchto avizovaných darů však zatím nadace nepotvrdila," dodal.

Památník má být asi třímetrovou replikou sochy Demokracie, kterou v červnu 1989 vztyčili studenti při shromáždění za demokratizaci země na pekingském náměstí Nebeského klidu; podle oficiálních čínských údajů policie a armáda při následném potlačení demonstrace na náměstí usmrtila 500 a zranila více než 10.000 lidí. Socha čínských studentů byla inspirována známou americkou sochou Svobody. Památník vzniká na základě zákona, který americký Kongres přijal v roce 1993.

Pochod skinheadů ve Svitavách se obešel bez incidentů

Zhruba 90 příznivců hnutí skinhead a dalších občanů se v sobotu zúčastnilo protestního pochodu Svitavami. Chtěli tak upozornit na údajný justiční omyl v procesu s Vlastimilem Pechancem, který byl před třemi lety odsouzen za rasově motivovanou vraždu svitavského Roma Oty Absolona k 17 letům vězení. Akce se obešla bez incidentů. Na pořádek dohlíželo několik desítek policistů se psy. Průvod vyrazil před polednem od železničního nádraží přes celé město k restauraci, kde se vražda před pěti lety stala. Tam organizátoři pochodu přečetli dopis, který Pechanec napsal z vězení, a přednesli projev, v němž kritizovali Pechancovo odsouzení a požadovali obnovu procesu. U restaurace na průvod, v němž drtivou většinu tvořili skini, začala křičet skupina asi deseti anarchistů. Policii se podařilo obě skupiny udržet několik desítek metrů od sebe, žádný konflikt nevznikl. Mluvčí svitavské policie Martina Simonová řekla, že veřejný pořádek nebyl narušen. K nasazení bylo podle ní připraveno přes 200 policistů.

Podle zástupce ředitele východočeské policie Miloše Kříže krajská policie pochodu věnovala mimořádnou pozornost. "Z policejního pohledu akci hodnotíme úspěšně. Nedošlo ani k projevům extremismu, nezjistili jsme ani nášivky ani znaky, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu činu přestupku," řekl ČTK Kříž, který průvod osobně sledoval. Účastníci průvodu skandovali různá hesla, například "Obnova procesu", "Pusťte Pechance" či "Vrah je jinde". Policie musela několikrát zastavit dopravu. Zájem svitavské veřejnosti pochod nevzbudil. Svitavští Romové podle svého neformální mluvčího Václav Kotlára v obavě o svou bezpečnost raději opustili město a uchýlili se většinou k příbuzným v jiných městech.

V Holešově budou dobrovolníci fotografovat židovské náhrobky

Dobrovolníci z několika zemí budou na židovském hřbitově v Holešově na Kroměřížsku fotografovat náhrobky. Kromě toho pomohou s opravou hřbitova a organizováním festivalu Týden židovské kultury. Mladí lidé dorazili v těchto dnech do Holešova například z Jižní Koreje, Belgie či Ukrajiny. ČTK to řekl Jiří Richter ze Společnosti Judaica Holešov. Dobrovolníci jezdí do Holešova již několik let. Až dosud ale většinou pomáhali s odstraňováním náletových dřevin či opravami náhrobků. "Letos nám pomohou při nočním fotografování náhrobků. Při denním světle totiž nejsou nápisy čitelné. Je nutné je z boku nasvítit a poté vyfotografovat. Pak se dají nápisy přečíst," uvedl Richter.

Brigádníci pomohou také s archeologickým výzkumem. Budou pátrat po zbytcích nedávno objevené tumby. Jde o náhrobek tvořený přední a zadní deskou, mezi nimi jsou pak dvě další, jež tvoří stříšku. "Tumby měli většinou nejvýznamnější učenci. Chceme zjistit, komu patřila," uvedl Richter. Na holešovském hřbitově, který patří k nejvýznamnějším v České republice, je přitom tumb hned několik. Mladí dobrovolníci se budou v Holešově podílet i na organizaci festivalu Týden židovské kultury, který nabídne řadu koncertů, přednášek a besed. Festival začíná v neděli a potrvá do soboty 29. července.

Židé se do Holešova přistěhovali po roce 1454, když byli vyhnáni z královských měst. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Nejstarší náhrobek na hřbitově je z roku 1647. Nejnavštěvovanějším je ale hrob rabína zvaného Šach, který byl současníkem Jana Amose Komenského.

Hradišťská škola nabízí unikátní přehlídku africké kinematografie

Letní filmová škola, která začala v pátek v Uherském Hradišti, nabízí mimo jiné i unikátní přehlídku africké kinematografie. Pořadatelé festivalu připravili projekce celkem pěti desítek celovečerních filmů od afrických tvůrců. Kromě toho se mohou účastníci školy seznámit například s africkou kuchyní. Festival, na který dorazí zřejmě až 5000 účastníků, potrvá do 30. července. Hlavním tématem 32. ročníku filmové školy je Člověk a příroda. "Hledali jsme proto kinematografii, která má k němu nejblíže. Podle nás je to Afrika," řekl ČTK ředitel přehlídky Jiří Králík. "Všichni z Afriky pocházíme, takže by nás mělo zajímat, jak Afrika myslí, jak se obléká, co natáčí či jaké hraje divadlo," dodal.

Soubor filmů, jež festival nabízí, podle Králíka reprezentuje celou historii africké kinematografie. "Filmy jsou různé. Některé jsou zajímavé tím, že adaptují evropské náměty. Jsou zde ale také snímky, které se věnují ryze africkým tématům. Pro laika budou asi trochu nesrozumitelné, protože nezná okolnosti. Právě proto ale pořádáme i workshopy, na nichž odborníci vysvětlují kulturní rozdílnosti," poznamenal Králík. Kromě filmů budou pořadatelé školy prezentovat africkou kulturu i jinými způsoby. "V odpoledních programech ve Smetanových sadech se mohou zájemci naučit tance, vařit typická africká jídla či bubnovat. Připraveny jsou také přednášky o jazycích či literatuře," uvedl Králík. Několik tematických výstav je pak k vidění ve Slováckém divadle.

Letní filmová škola není klasickým filmovým festivalem, ale neformální a nekomerční filmovou akcí s výrazným výchovným akcentem. Letos se sice oficiálně koná 32. ročník, její kořeny ale sahají až do 60. let. Pořadatelem je Asociace českých filmových klubů.

Na mistrovství světa v kuličkách mezi sebou zápasí Češi a Němci

Čeští a němečtí reprezentanti mezi sebou soutěží o poháry na mistrovství světa v kuličkách, které v sobotu začalo na pražském Střeleckém ostrově. Přestože mezi celkem 23 účastníky převažují Němci, favority turnaje jsou podle Petra Šejby z pořadatelského Českého kuličkového svazu čeští soutěžící. V sobotu sváděli hráči boje ve skupinách mezi sebou. "Ti, kteří budou mít lepší výsledky ve skupinách, budou mít v neděli v následných finálových bojích výhodnější pozici, protože budou hrát vítězové skupin s posledními," řekl o pravidlech hry Šejba s tím, že po sobotě postupují všichni.

Podle počtu účastníků mistrovství by se na první pohled mohlo zdát, že jde o slabší účast. "Kuličky nejsou o kvantitě, ale o kvalitě, a nejde o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, ale o mistrovství světa," podotkl. Do turnaje se přihlásili pouze hráči dvou zemí z toho důvodu, že v dalších se kuličky nehrají podle Šejby na tak profesionální úrovni. "Ještě se hrají na Slovensku nebo v Anglii či ve Spojených státech, ale to je jako v hokeji nebo ve fotbale. I tam jsou slabší i silnější soupeři, a tak je to i v kuličkách, kde jsou špičky právě Češi a Němci," přiblížil. Výkonnostně jsou na tom lépe domácí reprezentanti, kteří loni obsadili přední příčky. "Němci se ale za ten rok hodně zlepšili, takže uvidíme, kdo letos vyhraje," dodal. Finále se na Střeleckém ostrově hraje v neděli.

Český turista zabit bleskem v masivu Mont Blanku

Český horský turista zahynul v sobotu v masivu Mont Blanku, když jej při kempování zasáhl blesk. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na francouzskou policii. Podle tohoto zdroje muž s manželkou a dcerou tábořili v nadmořské výšce 3800 metrů. Muž vyšel ze stanu, když jej zasáhl blesk a na místě jej usmrtil. Manželka s dcerou zůstaly ve stanu bez zranění, informovala vysokohorská policie.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté Jiří Homola, Jiří Mašek a Zdeněk Šenkeřík čelí v Turecku obvinění, že za úplatu ovlivnili závěr tamní ligy. Podle listu Hürriyet si každý z hráčů nechal slíbit sto tisíc eur (téměř tři miliony korun) za to, že v posledním kole vypustí v barvách Malatyasporu zápas s Gaziantepsporem, aby pomohli k záchraně Denizlisporu. Karol Csonto z firmy Sport Invest, která fotbalisty zastupuje, v deníku Blesk obvinění českého tria odmítl jako nesmyslné.

Ve své předligové generálce podlehli liberečtí fotbalisté na domácím hřišti sedmému týmu francouzské ligy Stade Rennes 0:1. Vše podstatné pro výsledek utkání se odehrálo až v poslední desetiminutovce. Nejprve v 81. minutě domácí brankář Bolek zlikvidoval sólový průnik Cheyroua a z protiútoku neproměnil dobrou příležitost konžský útočník Piana Kikeba Marlin, který je v Liberci na testech. V 82. minutě ale přesně vystřelil z hranice šestnáctky po zemi k tyči Keibo a vsítil vítězný gól hostů.

Český tenista Tomáš Berdych si finále na turnaji ve Stuttgartu nezahraje. Druhý nasazený hráč podlehl v semifinále turnajové trojce Davidu Ferrerovi ze Španělska 3:6 a 5:7. Dvacetiletý Berdych tak promarnil šanci postoupit popáté v kariéře do finále turnaje ATP. S Ferrerem měl dosud kladnou bilanci, ale o tři roky starší soupeř, jenž prohrál poslední dva vzájemné duely, nyní vyrovnal na 2:2.

Tenistka Lucie Šafářová na turnaji v Palermu na účast ve finále nedosáhla. Devatenáctiletá fedcupová reprezentantka na sicilské antuce podlehla druhé nasazené obhájkyni titulu Anabel Medinaové-Garriguesové ze Španělska dvakrát 4:6. Turnajová čtyřka Šafářová, jež se minulý týden ve fedcupové baráži s Francií vrátila na kurty po zranění mezižeberních svalů, tak nerozšíří svou bilanci tří titulů z okruhu WTA.

Čeští inline hokejisté porazili v semifinále mistrovství světa organizace FIRS v Detroitu Švýcarsko 4:3 v prodloužení a v boji o titul je čekají domácí Spojené státy americké. Rozhodující branku vstřelil v 3. minutě nastavení kapitán Martin Vozdecký, který se v duelu trefil dvakrát. Američané zdolali v semifinále Kanadu 6:4. Finále je na programu v neděli.

Deset českých posádek se představí na veslařském mistrovství světa, které bude hostit od 20. do 27. srpna britský Eton. Hlavními nadějemi početné výpravy jsou skifaři Miroslava Knapková a Ondřej Synek, kteří budou obhajovat stříbrnou a bronzovou medaili, společně s párovou čtyřkou. Kvarteto David Jirka, Václav Chalupa, Milan Doleček a Tomáš Karas letos vyhrálo Světový pohár. V Etonu by si párová čtyřka ráda vynahradila zklamání z loňska, kdy rok po stříbrném olympijském úspěchu skončila v japonském Gifu na nepopulárním čtvrtém místě.

Svatoslav Ton vyhrál výkonem 230 centimetrů výškařský mítink v Bühlu, o vítězství se nicméně musel podělit s Američanem Torrou Harrisem. O prvním místě nerozhodlo ani rozeskakování. Třetí místo obsadil Tomáš Janků rovněž výkonem 230 centimetrů, všichni tři neuspěli až na pokusech o nejlepší letošní světový výkon 234 cm. V závodě žen obsadila druhé místo Romana Dubnová, jež se dostala přes 191 cm. Pouze díky menšímu počtu pokusů ji porazila Ruska Taťjana Kivimjagiová.

Meteorologové: V Česku hrozí kvůli suchu vysoké nebezpečí požárů

Meteorologové opět upozorňují na to, že kvůli vysokým teplotám a extrémnímu suchu hrozí v celé České republice vysoké nebezpečí požárů. Nejvyšší denní teploty se do pátku budou nadále pohybovat mezi 30 a 35 stupni Celsia. Koncentrace přízemního ozonu mohou v odpoledních hodinách překročit imisní limit 180 mikrogramů na metr krychlový. Výstražnou informaci vydal Český hydrometeorologický ústav. Počasí v Česku bude nadále ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu, ve které se vzduch nad střední Evropou prohřívá, uvádí ústav.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Jasno až polojasné, ojediněle přeháňky a bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.