Zprávy

Sněmovna zůstává bez předsedy, začnou jednání ČSSD-trojkoalice

Sněmovna zůstává i po pátku bez předsedy, musí si na něj počkat ještě nejméně týden. Sociální demokraté nakonec stáhli svého kandidáta Lubomíra Zaorálka, protože pro něj nenašli podporu u ostatních. Jednání mezi ČSSD a trojkoalicí, která začnou v příštích dnech, napoví, zda koalice umožní zvolení sociálního demokrata příští pátek. Politici koalice i ČSSD nyní hovoří o tom, jak je dobré, že spolu konečně aspoň zasednou k jednacímu stolu a budou se bavit o programu, je ale otázka, zda tato jednání skončí dohodou. Sociální demokracie dává najevo, že je sice připravena k rozhovorům, trojkoalici ale nedává velkou budoucnost.

Premiér a šéf strany Jiří Paroubek neočekává, že by ČSSD mohla vládu ODS, KDU-ČSL a zelených podpořit. Pokud se však ČSSD s občanskými a křesťanskými demokraty a zelenými nedohodne, je možné, že koalice ani příští týden Zaorálka nepodpoří. Pak by mohla nastat podobná situace jako tento pátek, kdy to bylo už počtvrté, co se sněmovna sešla kvůli volbě předsedy. Místo ale zůstává neobsazené, a téměř sedm týdnů po volbách tak není ani ustavena dolní komora. Zvolení předsedy je jednou z podmínek pro ukončení ustavující schůze a na její konec by zase měla navázat demise dosluhující Paroubkovy vlády. Pak by mohl prezident Václav Klaus jmenovat nový kabinet v čele s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který už zformoval svou zamýšlenou koaliční vládu.

Místo v čele dolní komory je důležité hned z několika důvodů. Tím hlavním je to, že pokud selžou dva pokusy o sestavení vlády, je to právě šéf sněmovny, kdo rozhodne o třetím premiérovi, neboli o tom, kdo dostane třetí a poslední šanci sestavit vládu. ČSSD chce mít jako druhá nejsilnější strana možnost pokusit se o vytvoření vlády, pokud předchozí snahy selžou. Sociální demokraté ale slíbili, že jejich člověk v čele sněmovny by za premiéra vybral jen toho, kdo prokáže, že má pro svou vládu zajištěnu podporu většiny z 200 poslanců. Topolánkovi se ji zatím získat nepodařilo. Jeho koalice ODS, KDU-ČSL a zelených má totiž jen 100 mandátů. ČSSD a komunisté jich mají dohromady také 100. Paroubek míní, že by byl úspěšnější vyjednavač než šéf občanských demokratů.

Variant dalšího vývoje je mnoho. Předseda ČSSD v pátek mimo jiné řekl, že za určitých okolností by se o místo šéfa sněmovny mohl v budoucnu ucházet on sám. Pro současnou fázi ale zřejmě zůstane kandidátem sociální demokracie do čela dolní komory Zaorálek. Kdyby se ale ČSSD později přece jen dostala k vlastnímu pokusu o sestavení vlády, a měla tak svého premiéra, funkce předsedy sněmovny by se podle Paroubka vzdala ve prospěch ODS. "Pokud bych premiérem byl já, tak samozřejmě nabídneme tuto pozici Občanské demokratické straně. Pokud nebudu já premiérem, tak předpokládáme, že bych se stal předsedou sněmovny," prohlásil.

Jednání ČSSD s koalicí by měla začít v pondělí

Jednání sociálnědemokratického týmu s představiteli koaličních občanských demokratů, lidovců a zelených o programových otázkách by měla začít v pondělí. ČTK to řekli předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Vyjednávací tým vybralo vedení ČSSD už minulý týden. Tvoří ho Sobotka s místopředsedou Zdeňkem Škromachem a vicepremiérem Jiřím Havlem. Podle potřeby bude doplněn Paroubkem. "Ke konzultacím bychom měli dostat mandát na zasedání ústředního výkonného výboru," dodal. Výbor, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, zasedne v sobotu. "Platí, že jsme projevili velikou ochotu, velikou vstřícnost," tvrdí Sobotka. ČSSD totiž ustoupila od svého prohlášení, že považuje trojkoaliční projekt za mrtvý a že hodlá vyjednávat jen s ODS. "Sejdeme se s nimi k diskusi nad koaliční smlouvou. Žádný jiný dokument zatím připravený není. Takže nás bude zajímat, co s tou koaliční smlouvou hodlají učinit," uvedl Sobotka.

Zatímco Sobotka byl při odhadech výsledků vyjednávání optimistický, Paroubek byl opatrnější. Jednání by podle Sobotky měla dospět k nějakým výsledkům už příští týden. "My chceme příští pátek volit (předsedu sněmovny)," zdůraznil. "Já myslím, že se to uvidí, jak se bude dlouho jednat a jaké to přinese plody. V tuhle chvíli těžko říct," řekl Paroubek. "Zatím to vypadá, že oni (koalice) nikam nepospíchají. Dva měsíce jsou pryč a výsledek je nula," dodal.

O programu spolu už hovořili člen vyjednávacího týmu ČSSD Havel a místopředseda ODS Petr Nečas. Konkrétní výsledky z jejich rozhovorů podle Paroubka žádné nejsou. "Na žádost pana Nečase nebyly činěny žádné poznámky, nic. Takže to je bez jakékoliv relevance, bez jakéhokoliv výstupu," uvedl. Sobotka dodal, že vyjednávání Havla a Nečase nebylo na úrovni vedení stran.

Sociální demokracie chystá také debatu o změně volebního systému. "Já musím zahájit tu debatu v rámci sociální demokracie," uvedl Paroubek. O nutnosti změnit volební zákon hovořil tento týden také předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Topolánek: Většina členů ODS menšinovou vládu nechce

Možnost vzniku menšinové vlády ODS, kterou by tolerovala ČSSD, nemá mezi občanskými demokraty většinovou podporu. Sdělil to předseda strany Mirek Topolánek. Reagoval tím na vyjádření místopředseda ODS Pavla Béma, že v případě krachu trojkoalice ODS, KDU-ČSL a zelených by byla nejlepším z ostatních špatných řešení menšinová vláda občanských demokratů. "Já si myslím, že jeho názor je poměrně osamocený," řekl Topolánek na Bémovu adresu.

Bém v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že menšinová vláda ODS tolerovaná sociálními demokraty je "určitě řešení špatné, i když možné. S velkou pravděpodobností nejlepší ze špatných". Horšími variantami by podle Béma byly duhová koalice všech stran nebo úřednická vláda, kterou preferuje ČSSD. Vznik velké koalice ODS a ČSSD si Bém nedokáže představit na republikové úrovni, přestože právě toto spojenectví oběma stranám vydrželo na pražské radnici, kterou vede.

Adra vyhlásila sbírku na pomoc Libanonu a darovala 500.000 korun

Humanitární organizace Adra v Česku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obětem válečného konfliktu v Libanonu. Organizace již také poskytla ze svých zdrojů částku 500.000 korun. ČTK o tom informovali zástupci Adry. Ve spolupráci s pracovníky Adry na Kypru vznikl návrh humanitárního projektu s celkovým rozpočtem 1,5 milionu korun. Peníze budou z převážné části věnovány na nákup potravin, vody a přikrývek. Zbývající prostředky jsou určeny na nákup léků a transport. Adra ČR již poskytla z výtěžku letošní velikonoční sbírky a z pohotovostních fondů 500.000 korun. V rámci organizování humanitární pomoci také vyhlásila Adra v Česku veřejnou sbírku. Finanční prostředky lze zasílat na číslo účtu: 8555 8555/0300, variabilní symbol 200.

Podle Adry je situace v improvizovaných uprchlických táborech v okolí Bejrútu kritická. Chybí voda a nejsou léky. "V pondělí chceme vyslat první zásilky pomoci z Kypru. Pokud se podaří zajistit bezpečnost pro humanitární koridory, začneme organizovat pomoc i leteckou cestou," uvedl pracovník britské pobočky Adry Conrad Vine, který organizuje pomoc Libanonu. Izraelská ofenziva začala 12. července a zatím si v Libanonu vyžádala přes 300 mrtvých osob, především civilistů. OSN a stále více zemí světa volá po okamžitém zastavení bojů. Podle zahraničních pozorovatelů se to však v dohledné době nestane.

Itálie se rozhodla otevřít svůj trh práce lidem z nových zemí EU

Itálie se rozhodla otevřít svůj trh práce občanům z nových členských zemí Evropské unie, včetně ČR. Oznámila to v Bruselu Evropská komise. Občané nových zemí tak budou moci hledat práci bez jakýchkoli omezení v osmi z 15 "starých" členských států unie. Restrikce budou nadále platit v Německu, Rakousku, Francii, Lucembursku, Nizozemsku, Belgii a Dánsku. Italský krok uvítali předseda komise José Barroso i komisař Vladimír Špidla. "Otevření trhu práce občanům všech zemí EU prospěje italské ekonomice i celé zemi," uvedl Špidla.

Po vstupu deseti nových členů v roce 2004 nezavedly žádné restrikce Británie, Irsko a Švédsko. Od letošního 1. května se k nim připojily Řecko, Finsko, Španělsko a Portugalsko. Obecně platí, že členské státy mohou restriktivní režim kdykoli omezit nebo zmírnit. Na druhé straně mají právo ho zachovat do května 2009 bez udání důvodu. Pokud by chtěly i po tomto datu dál omezovat přístup pracovníků z nových států, a to nejdéle do roku 2011, musí to komisi řádně zdůvodnit, zejména z hlediska dopadů na své pracovní trhy. Předběžně s tím počítají Německo a Rakousko.

Čeští studenti vyjedou na stipendijní pobyt do Británie a USA

Celkem 12 českých středoškoláků vyjede po prázdninách studovat do Británie a USA. Z více než 70 zájemců je vybrala Nadace Open Society Found Praha se svými zahraničními partnery. Škola jim uhradí školné a náklady spojené s ubytováním a stravováním, řekla ČTK Zdenka Almerová z nadace. Studenti středních škol museli úspěšně projít přijímacími testy z angličtiny a pohovorem se zástupci zahraničních škol. Osm studentů bude pobývat rok v Británii a čtyři v USA. "Školy, které přijímají české studenty, jsou kvalitou řazeny mezi nejlepší střední školy v obou státech," uvedla Almerová.

Pobyt v zahraničí má přínos nejen pro studenty, kteří poté mohou pokračovat ve studiu na zahraničních univerzitách, ale i pro školy. "Čeští studenti zprostředkovali Američanům informace a poučení o hodnotách a kultuře české společnosti," uvedl Robert Stanley, který je zástupcem americké partnerské organizace. Školy platí studentům 35.000 amerických dolarů (770.000 korun) či 25.000 liber (milion korun) na školné, ubytování a stravování. Rodiny vydají za pobyt dítěte 6000 dolarů (132.000 korun) či 1800 liber (75.600 korun). Nadace stipendia poskytuje od roku 1993. "Za tu dobu jsme podpořili zhruba 180 studentů," uvedla Almerová. "S absolventy se setkáváme dvakrát do roka a víme, že se uplatňují velice dobře v Česku i v zahraničí," dodala.

Výběrové řízení na nové studenty se opět uskuteční na podzim. Mohou se hlásit zájemci od 15 do 18 let, kteří studují první nebo druhý ročník střední školy, mají dobré studijní výsledky a vynikající znalost angličtiny. Jazyk musejí ovládat tak, aby v něm byli schopni studovat.

Studenti VUT rekonstruují letoun Skaut,projekt uspěl i v Británii

Studenti z brněnského Vysokého učení technického chtějí zrekonstruovat letoun M2-Skaut z konce 40. let. Připravili už model prototypu i počítačovou simulaci. Právě ta nedávno zaujala na soutěži leteckých škol ve Velké Británii. Jediný český tým přebil 11 zahraničních projektů a získal 1000 liber, sdělil Radek Palička, který za rok dokončí studium na Fakultě strojního inženýrství. Rekonstrukce letadla přijde podle něj na několik milionů.

Do projektu se brněnští studenti pustili v roce 2005, rádiově řízený model letadla stavěli asi 500 hodin. Na soutěž ale maketu nepřivezli. "V ničem by nám ani nepomohla," vysvětlil Palička. Do Londýna s ním na prezentaci simulace jel spolužák Petr Kubíček, který tam studuje v rámci programu Erasmus. Právě díky němu se mohl tým přihlásit, soutěž byla otevřená jen studentům britských vysokých škol. "Myslíme, že to, co se tomu letadlu přihodilo, si nezasloužilo, tak se mu snažíme dát druhý dech," vysvětlil Palička.

Původní prototyp Skauta vznikl v roce 1948 v Chocni. Vláda ale jeho vývoj záhy zastavila a zařadila choceňskou továrnu do zbrojního programu. M2-Skaut pak chvíli jako Svazák používali v aeroklubu Vrchlabí. "Ani příjemné letové vlastnosti a velká obliba ale nezabránili jeho likvidaci. Nakonec z letadla zbyly jen kusy," vzpomíná šéf Leteckého ústavu VUT Antonín Píštěk.

V bunkru na Králicku se otevře výstava o zločinech komunismu

V pěchotním srubu K-S 14 U cihelny u Králík na Ústeckoorlicku se 1. srpna veřejnosti otevře výstava nazvaná Zločiny komunismu - Lidé proti lidem. Podle ředitele Muzea československého opevnění Richarda Sichy představí nezvyklé exponáty mapující události po komunistickém převratu v roce 1948 a perzekuci politických vězňů včetně řeholníků. Na přípravě výstavy s muzeem spolupracoval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, Národní archiv v Praze, Kabinet dokumentace a historie vězeňství Vězeňské služby ČR a Hornické muzeum v Příbrami. "Návštěvníci se budou moci seznámit s politickými procesy a stalinskou justicí v Československu. Bude možnost zhlédnout autentické dokumenty z procesů s doktorkou Miladou Horákovou, s církevními představiteli a další případy. Vystavené budou i méně známé fotografie železné opony, dokumenty o strukturách Státní bezpečnosti, odposleších a způsobu práce orgánů tehdejšího ministerstva vnitra," uvedl Sicha.

Expozice mapuje rovněž tábory nucených prací v 50. letech, komunistická vězení a tresty smrti. Dokumenty i exponáty budou doplněny stručnými komentáři v autentické podobě. "Regionálně nejzajímavější je zveřejnění dokumentů o Centralizačním klášteře v Králíkách až do jeho zrušení a převedení pod Českou katolickou charitu. Návštěvníci si budou moci přečíst hlášení zmocněnců tehdejšího Úřadu pro věci církevní z Králík využívané Státní bezpečností v Hradci Králové a informace o zneužívání internovaných řeholníků v zemědělství na Králicku," doplnil Sicha.

V bunkru si bude možné prohlédnout odposlechové zařízení z 50. let, pomůcky a předměty agentů chodců, imitace samotky, takzvané korekce, a vyšetřovny StB s dobovou záznamovou technikou z 50. let. Příchozí uvidí i zákon na ochranu lidově demokratické republiky a zákon o Státním soudu s podpisem Klementa Gottwalda a představitelů tehdejší moci, zápisy z porad ministra spravedlnosti z 50. let z přípravy politických procesů, oprátku z let 1949 až 1954 či zbraně využívané jednotkami SNB a ostrahou táborů nucených prací. Výstava bude přístupná po celý srpen od 08:00 do 17:00, v dalších měsících jen o víkendech v témže rozsahu. Expozice je součástí prohlídky srubu s průvodcem.

Židovská čtvrť získá ochranu před stoletou vodou

Židovská čtvrť v Třebíči, zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, by měla do roku 2010 získat dostatečnou ochranu před povodněmi. Povodí Moravy zde zahájí v polovině příštího roku druhou etapu stavební akce, při níž se zvyšuje kapacita koryta řeky Jihlavy protékající městem. "Úpravy by měly historickou památku uchránit před stoletou vodou, což odpovídá průtoku kolem 260 kubických metrů za vteřinu," řekl ČTK David Fina z Povodí Moravy.

První etapa skončila loni na podzim. Souběžně s úpravami břehů byly na nábřeží přeloženy inženýrské sítě a v rámci projektu Dyje byly zrekonstruovány kanalizační sběrače. Další etapa se bude týkat přibližně 640 metrů dlouhého úseku řeky od Podklášterského po Smetanův most. Současné opěrné zdi se rozeberou a znovu založí. Na levém břehu řeky podél židovské čtvrtě bude opěrná zeď zakončena patkami, které umožní instalaci mobilních protipovodňových stěn. "Mobilní zábrany budou zřejmě i v místě napojení Týnského potoka v ulici Zdislavina, kde se při povodních hladina vysoko vzdouvá," uvedl místostarosta Radek Číhal. Podél pravého břehu povede pouze opěrná zeď.

O komplexní ochraně města před záplavami se rozhodlo po povodních v roce 1985. Tehdy tam voda zatopila nejen židovskou čtvrť, ale také centrální náměstí. Napáchala milionové škody. Dosud byly zmodernizovány dva jezy, jež se osvědčily už při ochraně města při povodních v roce 2002.

V ČR žije 464 stoletých a víceletých, nejstarší ženě je 108 let

V České republice žije podle údajů z počátku tohoto měsíce 464 lidí, kterým je 100 a více let. Nejstarší občance je 108 let. Mezi dlouhověkými převažují ženy nad muži v poměru pět ku jedné. ČTK o tom informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Mikešová. V roce 1899 se narodily dvě dosud žijící ženy a v roce 1900 čtyři ženy a také nejstarší Čech. Rok 1901 má v rodném listě uveden pět žen, ale ani jeden muž; 104. narozeniny by letos mělo oslavit 16 seniorů, mezi nimi i dva muži. O rok mladší je 35 osob, z toho pět mužů.

V roce 1904 přišlo na svět 58 součastníků, o rok později 117. V roce 1906 se jich narodilo 225, z nichž 143 oslaví narozeniny ve druhém pololetí letošního roku. Tito oslavenci budou od 1. července dostávat dárek od ČSSZ. Nebude to bonboniéra či koš s pochoutkami, ale zvýšení měsíčního důchodu o 2000 korun. Dosud se důchodcům, kteří se dožili 100 let, zvyšovala penze o 1000 korun. Nejvíce 100 a víceletých lidí bydlí v Praze - 76 - a v Jihomoravském kraji, kde jich je 62. Nejméně dlouhověkých občanů, a to osm, bydlí v kraji Karlovarském.

Podle odborných studií nebude v budoucnosti vzhledem k prodlužování lidského života deset křížků žádnou raritou. Již za 60 let by mělo v Česku žít téměř 19.000 osob, které oslavily 100. a vyšší narozeniny. Demografové odhadují, že v roce 2150 by mohlo být 100 a více let dokonce 426.000 lidem.

Rožnovský skanzen patří romské hudbě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku hostí od pátku dvoudenní mezinárodní festival Romská píseň 2006. Na 12. ročníku se představí 300 účinkujících z 16 dětských i dospělých hudebních, tanečních a pěveckých souborů z Česka, Rumunska a Slovenska, řekl ČTK ředitel festivalu Petr Tulia. Pátek patřil dětským účinkujícím z moravských měst. Program pořadatelé doplnili módní přehlídkou, na které dívky předvedly ručně háčkované šaty. Závěr patřil loutkovému představení romského divadelního souboru z Lipníku nad Bečvou nazvanému Putování s Andrejem.

Sobotní program zahájí tradiční vystoupení na rožnovském náměstí a průvod městem. V areálu muzea se představí například český soubor Romane čhave, Ida Kelarová nebo Romský folklorní soubor z Rumunska. Lidé mohou kromě poslechu romské hudby také ochutnat tradiční romské speciality nebo si prohlédnou romská řemesla. U stánku Muzea romské kultury z Brna mají návštěvníci k dispozici také romskou literaturu, nebudou chybět ani nahrávky romské hudby.

Ze sportu:

Mladá Boleslav se těsně před uzávěrkou soupisky pro předkolo Ligy mistrů posílila o záložníka Tomáše Poláčka ze Sparty. Český fotbalový vicemistr s pětadvacetiletým hráčem podepsal smlouvu na čtyři roky. Uvedla to internetová stránka mladoboleslavského klubu, který podle neoficiálních informací za Poláčka zaplatil Spartě 20 milionů korun.

Fotbalový útočník Petr Švancara bude v příští sezoně oblékat dres Interu Bratislava, kam zamířil z Brna, kde působil poslední tři roky. Minulý týden sice absolvoval desetidenní zkoušku v řeckém klubu Kerkyra, z rodinných důvodů se však rozhodl zůstat blíž domovu. Podle svých slov by měl podepsat smlouvu na dva roky. Působení na Slovensku bude prvním zahraničním angažmá osmadvacetiletého brněnského odchovance. V minulosti už hrál v Uherském Hradišti, od roku 2000 strávil dvě sezony ve Slavii Praha, která za něj zaplatila 20 milionů korun. Jeden rok oblékal dres Opavy.

Lukáš Zíb se stal už třetí posilou hokejistů Liberce před nadcházející sezonou. Extraligový klub s obráncem podepsal smlouvu na dva roky s roční opcí. Devětadvacetiletý hráč se k týmu připojí v neděli 23. července, kdy s mužstvem absolvuje první trénink. Zíb zahájil extraligovou kariéru v roce 1994 v Českých Budějovicích. V roce 1995 ho po mistrovství světa osmnáctek draftoval Edmonton, v zámoří se však urostlý obránce neprosadil a vrátil se na jih Čech, kde hrál do roku 2000. Pak vystřídal dresy Zlína a Karlových Varů, odkud v roce 2001 odešel do finského Blues Espoo a o rok později do německého Schwenningenu. V roce 2003 zamířil do Ruska, kde působil do letoška. Zíb má na svém kontě i čtyři zápasy v národním dresu, v reprezentaci si připsal jeden gól.

Tomáš Berdych si na turnaji ve Stuttgartu zajistil hladký postup do semifinále. Druhý nasazený tenista deklasoval Ekvádorce Nicolase Lapenttiho, jenž si start v hlavní soutěži vybojoval v kvalifikaci, za necelou hodinu ve dvou setech 6:1 a 6:2. O druhou letošní finálovou účast se dvacetiletý Čech utká v sobotu se Španělem Davidem Ferrerem. Tenisté si ve Stuttgartu rozdělí prémie z celkové dotace 586.250 eur.

Nejlepší český travní lyžař Jan Němec opustí reprezentaci a od konce příštího roku bude závodit za zemi z Arabského poloostrova. Pětinásobného mistra světa, který patří i k domácí špičce v alpském lyžování, prý dovedly k tomuto kroku ekonomické důvody. "Už je to nezvratné rozhodnutí. Jednání jsou ve finále, máme dva favority, obě země jsou z Arabského poloostrova," řekl Němec na tiskové konferenci v Ostravě. Navíc ho láká možnost vybojovat si účast na zimních olympijských hrách.

Český reprezentant Přemysl Vávra získal zlatou medaili za povinnou sestavu na mistrovství Evropy v akrobacii kluzáků v polském Rybniku. V soutěži pokořil mezi 41 soupeři nečekaně i domácího favorita a několikanásobného mistra světa Jerzyho Makulu. Další čeští reprezentanti Roman Vávra a Jan Rozlivka obsadili jedenácté respektive třicáté místo. Přemysl Vávra vlastní již jeden evropský bronz ze šampionátu 1998 rovněž z povinné sestavy. Během příštích dnů v Polsku bude mít šanci přidat další cenné kovy, a to v tajné a volné sestavě.

Sucho se zřejmě bude prohlubovat, lokální bouřky to nezvrátí

Sucho, které postihlo s různou intenzitou celé území České republiky, se bude zřejmě prohlubovat. Podle předpovědi budou totiž i následující dny tropické. Doprovodí je sice místy bouřky, lokální deště ale trend ubývání půdní vlhkosti nezvrátí. ČTK to řekl vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vráblík. Postupně klesají i hladiny podzemních vod, zásoby jsou však na většině území nad dlouhodobým průměrem.

Ústav na svých internetových stránkách zveřejnil mapky, ze kterých se lidé dozvědí, jaké intenzity sucho dosahuje v jejich kraji. K bodu, ve kterém rostliny nenávratně schnou, se blíží vlhkost půdy v Moravskoslezském úvalu, tedy v části Moravskoslezského kraje, na Hané, Olomoucku a v části jižní Moravy. Podobně je na tom také Plzeňsko a Klatovsko.

Vlhkost vyjadřuje míru množství vody v půdě ve vztahu ke schopnosti rostlin vodu využívat. Na většině území státu je tak v půdě jen pětina vody, kterou by byly schopny rostliny využít. Vlhkost půdy se měří ve třech vrstvách, a to do deseti centimetrů, do půl metru a metru. Pro rostliny je nejdůležitější vrstva prostřední, kam jim sahají kořeny. Z množství vlhkosti půdy a toho, jak velké množství vody musejí na slunci rostliny vydávat, počítají experti index nebezpečí požárů. "Jedná se vlastně o to, jak je vegetace suchá čili náchylná ke vzplanutí, například od nedopalku cigarety," vysvětlil Vráblík. Poměr nyní na většině území činí čtvrtý nejvyšší z možných pěti bodů. Vráblík předpokládá, že pokud nepřijdou intenzivní deště, objeví se na mapě Česka i pětky.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno až polojasné, ojediněle přeháňky a bouřky. Teploty 30 až 34 stupňů Celsia.