Zprávy

Nezvolí-li sněmovna předsedu, Senát navrhne snadněji ji rozpustit

Pokud Poslanecká sněmovna ani tento pátek nezvolí svého předsedu, Senát se pravděpodobně počátkem srpna sejde, aby navrhl ústavním zákonem usnadnit cestu k jejímu rozpuštění a vyhlášení předčasných voleb. ČTK to v úterý řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Podnět ke svolání schůze dali senátoři ODS v reakci na to, že poslanci kvůli remízovému výsledku voleb stále nejsou schopni vybrat vedení dolní komory, což je předpoklad pro další fungování sněmovny. "Ta situace je mimořádná, ústava nepamatuje na takovýto pat," uvedl Sobotka. Definitivně chce o svolání schůze Senátu, z níž by mohlo vzejít další řešení stavu v dolní komoře, rozhodnout podle výsledku jednání ve sněmovně.

Ani případné schválení zákona, s nímž by se muselo ztotožnit nejméně 120 poslanců, by ale ještě neumožnilo automaticky vyhlásit předčasné volby do sněmovny. Možnost, že by byly společně s říjnovými senátními či komunálními volbami, je už podle politiků téměř nerealizovatelná. Prezident by je musel vyhlásit dva měsíce před jejich konáním, nejpozději tedy na konci srpna. ČSSD jako další řešení nabídla ODS dohodu o změně volebního systému, příprava této ústavní změny by si ale prý vyžádala zhruba rok. Senátoři ODS proto chtějí dříve než na podzim oživit jednání o svém návrhu ústavního zákona, který by urychlil cestu k předčasným volbám. Návrh má prezidentovi umožnit, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců a za situace, kdy vláda podala demisi, dolní komoru rozpustil. Dosavadní možnosti rozpuštění sněmovny jsou zdlouhavější. "Vzhledem k situaci v Poslanecké sněmovně, kterou ústava neřeší, vyzývá senátní klub ODS předsedu Senátu Přemysla Sobotku urychleně dokončit jednání o ústavním zákoně umožňujícím rozpuštění Poslanecké sněmovny," citoval z usnesení klubu jeho předseda Tomáš Julínek.

Na dotaz, zda by sněmovna v povolebním složení, ale bez svého předsedy, byla schopna zákon podpořit, Sobotka odvětil: "Předpokládám, že Poslanecká sněmovna si uvědomí svoje povinnosti."

Trojkoalice navrhne svého kandidáta, od ČSSD očekává totéž

Trojkoalice ODS, lidovců a zelených navrhne pro páteční volbu vlastního kandidáta do čela sněmovny a očekává, že ČSSD udělá totéž. Vyplynulo to z úterního vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka. Jméno koaličního uchazeče zatím neprozradil, bude to podle něj jasné ve středu.

Ve sněmovně již zkrachovaly tři pokusy o zvolení předsedy, téměř šest týdnů po volbách tak není ani ustavena nová dolní komora. Místo v jejím čele je přitom klíčové hned z několika důvodů. Jedním z nich je to, že pokud selžou dva pokusy o sestavení vlády, je to právě šéf sněmovny, kdo rozhodne o třetím premiérovi, neboli o tom, kdo dostane třetí a poslední šanci sestavovat kabinet. Lhůta pro předkládání nominací pro páteční volbu končí ve středu v 16:00.

Pokud koalice navrhne svého kandidáta, ČSSD asi nenominuje nikoho

Sociální demokracie navrhne pro páteční volbu svého kandidáta do čela sněmovny zřejmě pouze tehdy, když nebude mít protikandidáta z jiných stran. Pokud by trojkoalice nominovala vlastního člověka, ČSSD nenavrhne nikoho. Novinářům to po úterní schůzce s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem řekl šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek. Uvedl, že je ještě připraven jednat s koaličními politiky, a naznačil, že by mohl částečně ustoupit. "Nějakou představu mám v hlavě a ještě to ráno potřebuji probrat s vedením sociální demokracie," řekl Paroubek. Nevyloučil, že by mohl koalici natolik uspokojit, aby stáhla svého kandidáta. Dodal, že posun i o milimetr je za nynější situace významný. Podobně se vyjádřil i předseda koaličních zelených.

Lídr komunistů Filip uvedl, že kdyby sociální demokraté svého zástupce navrhli, KSČM ho podpoří. Pro koaličního politika podle něj komunisté ruku nezvednou. Ani Paroubek se po rozhovoru s Filipem neobává, že by komunisté v pátek podpořili koaličního kandidáta. "Výsledek voleb nenasvědčuje tomu, že by jedna politická strana měla držet předsedu sněmovny i předsedu vlády," uvedl šéf KSČM. Za současné situace jsou podle něj komunisté připraveni v pátek podpořit kandidáta ČSSD a nebudou nominovat svého. Úmysl navrhnout svého člověka oznámili minulý týden, pokud bude patová situace pokračovat.

Nečas a Havel se shodli na úpravách zákonů, aby příliš nenarostl schodek rozpočtu

Místopředseda ODS Petr Nečas a sociálnědemokratický vicepremiér Jiří Havel se v úterý shodli na tom, že jakákoli vláda bude muset letos upravit několik zákonů tak, aby se snížil jejich dopad na veřejné finance. Když to neudělá, schodek rozpočtu by velmi narostl. Nečas to řekl ČTK. "Je nutné vzhledem ke státnímu rozpočtu na příští rok provést úpravy některých zákonů a my jsme se dohodli, že připravíme sumář těchto nezbytných legislativních kroků, které prostě bude muset provést jakákoli vláda v jakémkoli složení," prohlásil. Zatím je podle něj předčasné hovořit o konkrétních normách.

Dosluhující ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) již před několika dny uvedl, že příští kabinet bude muset zvážit, u kterých zákonů či reforem odloží datum začátku jejich platnosti. Od 1. ledna totiž nabývá účinnosti řada norem, které ovlivní příjmy a výdaje státního rozpočtu, některé z nich by ale měly být podle ministra posunuty. Jako příklad uvedl zákon o nemocenském pojištění; ten nabývá účinnosti právě 1. ledna.

Nečas zdůraznil, že jeho setkání s Havlem nelze v žádném případě chápat jako ustupování ODS od projektu trojkoalice občanských demokratů, KDU-ČSL a zelených. S Havlem se prý sešel již počtvrté. Dotkli se i některých dalších oblastí, jako je nadcházející české předsednictví v EU, boj proti korupci, důchodová reforma a daně. Podle Nečase jde o schůzky, kde hledají případné průniky mezi koaliční smlouvou a tím, co prosazuje ČSSD. "Vycházím z programového prohlášení koalice," dodal.

Vicepremiér pro ekonomiku Havel ČTK schůzku s Nečasem potvrdil. Uvedl, že procházeli "základní tematické okruhy" a zkoušeli hledat jejich průsečík. Shodnout by se podle něj mohli na boji s korupcí a zjednodušení daní, rozpory prý trvají kolem rovné daně.

Armádní speciál s Čechy a Slováky z Libanonu přistál v Ruzyni

Zhruba hodinu po půlnoci v úterý na starém ruzyňském letišti přistál armádní speciál s necelou stovkou českých a slovenských občanů z Libanonu. Libanon se v posledních dnech stal terčem izraelského bombardování. První Češi se do vlasti vrátili již v neděli. Situaci v Libanonu všichni popisují jako psychicky náročnou. Většina z těch, kteří tam mají příbuzenské vazby, se chce ihned po uklidnění situace vrátit.

Armádní speciál Tu-154 přivezl celkem 94 lidí, z toho 22 Slováků. Události posledních dnů na palubu letadla svedly jak turisty, tak i rodiny, které žijí v Libanonu dvě desítky let. "Bylo to otřesné a strašně psychicky náročné. Všude hoří ropa, jsou zbořené mosty, vybombardované elektrárny," řekla ČTK Petra Karoutová. V Libanonu žije 22 let. Je v domácnosti. Do Česka přijela za příbuznými. "Mám tam stále ještě manžela. Tak doufám, že brzy opraví letiště, abych se mohla vrátit zpět," tvrdí. Stejně uvažuje i Slovenka Dana Chamyová. V Libanonu žije 14 let. Je učitelka a v místních školách studují i její děti. "V Bejrútu je velmi špatná situace a pořád se to zhoršuje. Vůbec jsme netušili, kam ty bomby padnou. Museli jsem utéct," řekla novinářům. I ona si je ale jista, že se vrátí.

Podobně popisuje situaci také Sylva Kejrová s rodinou. "Koupili jsme si dovolenou na tři týdny, ale tohle jsme nečekali. Když jsme to poprvé uviděli v televizi, tak jsme tomu nechtěli uvěřit. Ničit tak krásnou zemi, celou infrastrukturu, a to vlastně kvůli ničemu. Umírají tam úplně zbytečně obyčejní lidé," řekla ČTK. Přímo v Bejrútu byla podle svých slov svědkem bombardování. "Po první probdělé noci jsme odjeli do hor. Ty nálety jsme slyšeli jen zdálky, ale ani tak to nebylo příjemné," přiblížila své zážitky Ludmila Kružíková, která byla v Libanonu na návštěvě u příbuzných.

Evakuaci českých a slovenských občanů zajišťovalo české velvyslanectví v Bejrútu a slovenské velvyslanectví v Damašku. Skupina Čechů ráno vyjela autobusem z Bejrútu do syrského města Lázikíja, odkud byl plánován odlet. Po vlastní ose se do města dopravila další skupina Čechů. Z Bejrútu tam ráno odjela také skupina Slováků, matky s dcerami. Dorazilo i několik Slováků z Damašku. Přesun z Libanonu do Sýrie trval deset hodin, vlastní let armádním speciálem pak 3,5 hodiny. Na většině pasažérů proto byla patrná velká únava.

Cestující na Ruzyni může kvůli krizi v Libanonu čekat zdržení

Cestující, kteří se chystají odletět zejména na Blízký východ, by měli kvůli bezpečnostním opatřením na pražském letišti v Ruzyni údajně počítat s delším odbavováním. "Letiště zavedlo mimořádná bezpečnostní opatření v souvislosti s vyhrocením konfliktu mezi Izraelem a Libanonem," sdělilo v úterý ČTK policejní prezidium. Mluvčí letiště Eva Krejčí však ČTK řekla, že se dosud přijatá opatření cestujících přímo nedotýkají. "Nelze ale vyloučit, že v případě další eskalace vývoje, popřípadě v reakci na případné konkrétní hrozby vůči civilnímu letectví, může v budoucnosti dojít i k zpřísnění režimu bezpečnostních kontrol," dodala.

Podle Romana Skřepka z tiskového oddělení policejního prezídia však může v souvislosti s ochranou mezinárodního letiště Praha - Ruzyně v nejbližších dnech docházet ke zdržení při odbavování cestujících, ale také k omezením v dopravním režimu v prostoru mezinárodního letiště. "Konkrétní podobu bezpečnostních opatření policie nebude z taktických důvodů upřesňovat," řekl. Policie proto doporučuje cestujícím, zejména do rizikových destinací, aby se k odbavení dostavili s dostatečným časovým předstihem a respektovali všechny pokyny policistů a zaměstnanců letiště.

NBÚ připravuje novelu, která omezí přístup k tajným údajům

Lidé, kteří budou chtít mít i nadále přístup ke strategickým informacím Severoatlantické aliance a Evropské unie, budou muset zřejmě získat dodatečné osvědčení. Nebudou jim stačit prověrky, jež se týkají tuzemských utajovaných skutečností. Zpřísnění pravidel po Česku žádá NATO. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nyní připravuje příslušnou novelu, řekl ČTK ředitel úřadu Petr Hostek. "NATO obvykle toleruje, že prověrku nemusí mít prezident, premiér a šéfové parlamentních komor," uvedl Hostek. Zákonodárci, představitelé vlády, soudci či advokáti by k materiálům od stupně utajení důvěrný a vyšší podle novely potřebovali prověrku NBÚ.

Druhá, poněkud krajní alternativa podle Hostka počítá s tím, že by přístup k tajným informacím NATO zůstal pouze nejvyšším představitelům země. Pokud Česko nepřistoupí na standardy NATO, mohlo by se stát, že aliance zemi zamezí přístup ke svým utajovaným informacím, varoval již dříve ředitel NBÚ. Bezpečnostní expert ODS Jan Vidím Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že tak razantní snížení počtu lidí, kteří mohou číst tajné materiály bez prověrky, není zapotřebí. "Byl jsem předsedou výboru pro obranu a bezpečnost čtyři roky. Za tu dobu mi nebyl ani jednou adresován tajný dokument NATO nebo EU," uvedl. NBÚ uvažuje o tom, že novelu předloží rovnou poslancům, aby začala platit co nejdříve. Vše bude záležet na tom, kdy začne sněmovna fungovat, řekl ČTK jeden z právníků NBÚ. Vláda podle něj podobnou předlohu již jednou poslancům poslala, zákonodárci ji však odmítli.

Dánsko částečně otevírá svůj pracovní trh pro nové členy EU

Dánsko s platností od počátku července částečně otevírá svůj pracovní trh novým členským zemím Evropské unie. Procedura zaměstnávání lidí se zjednoduší a zrychlí, informovalo ČTK tiskové oddělení českého ministerstva zahraničí. Češi budou nyní v Dánsku zaměstnáni podle tamních standardů, což se týká hlavně platů. V zemi bude také možné pracovat na částečný pracovní úvazek, nové výhody získají i studenti. Čeští občané mohou zatím neomezeně pracovat v Irsku, Švédsku, Británii, Finsku, Portugalsku, Řecku, Španělsku a na Islandu. Se zjednodušenými pravidly pro získávání pracovních povolení přišla také Itálie. Další země chystají různé úlevy. Pouze v Německu a Rakousku se otevření pracovního trhu pro uchazeče z nových členských zemí unie zatím nechystá.

Zavedení mýta na silnicích I. třídy se o půl roku zpozdí

Zavedení elektronického mýta pro nákladní auta na vybraných silnicích I. třídy se o půl roku zpozdí. Na 970 kilometrech dálnic by mělo být zavedeno v termínu, tedy začátkem příštího roku. Uvádí to ministerstvo dopravy ve zprávě pro středeční zasedání vlády. Podle tisku přinese půlroční zdržení u zpoplatnění více než 1000 kilometrů silnic ztrátu kolem 1,5 miliardy korun. Zahájení přípravných prací bylo podle mluvčí ministerstva Marcely Žižkové negativně ovlivněno pozdním uzavřením smlouvy s dodavatelem systému a oproti původním předpokladům si vyžádalo posunutí termínu zahájení výkonového zpoplatnění na vybraných silnicích I. třídy. "Všechny ostatní práce však zatím probíhají v souladu s dohodnutým harmonogramem," dodala.

Podpis smlouvy oddálily protesty neúspěšných uchazečů tendru proti přidělení zakázky firmě Kapsch, která nabídla druhou nejvyšší cenu. Vítězství Kapsche v březnu potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kapsch nedávno instaloval na D1 první portálovou bránu pro provádění mýtných operací, včetně nezbytného elektronického vybavení. Podle Žižkové jsou již rovněž určeny a připraveny palubní jednotky do vozidel a připravuje se technické vybavení distribučních a kontaktních míst.

Dráha v Ruzyni se zatím stavět nebude, NSS vyhověl stížnosti

Nová letová dráha na letišti v Praze-Ruzyni se prozatím zřejmě stavět nebude. Nejvyšší správní soud v úterý zrušil změnu územního plánu, která projekt umožňovala. Vyhověl tak stížnosti Petra Hlávky a Miloše Bělohradského z Prahy-Nebušic, kteří proti stavbě protestovali. Pražský magistrát při schvalování změny neprojednal všechny jejich připomínky, nezahrnul do plánu takzvaná hluková ochranná pásma nové dráhy a neměl při rozhodování k dispozici posudek vlivu stavby na životní prostředí. Magistrát tvrdil, že všechny zákonné podmínky splnil. Proti plánované výstavbě se už v roce 2004 vyslovila většina obyvatel městských částí Nebušice a Přední Kopanina v místních referendech. Stavba se nelíbila ani ministerstvu životního prostředí a městským částem Suchdol a Lysolaje.

Dráha se měla ke středu města přiblížit oproti současným hranicím letiště o 1525 metrů. Hluk by vzrostl především nad Nebušicemi, které leží téměř v ose dráhy. "Už teď mě a moji rodinu letiště ohrožuje na zdraví," tvrdí jeden ze stěžovatelů Hlávka. Magistrát prý svým jednáním opomíjí obyvatele značné části Prahy na severu, jihu a západě města. Letiště dlouhodobě argumentovalo tím, že by díky nové dráze téměř přestalo využívat vedlejší ranvej, na níž se letadla přibližují přes Prahu. Hluk by tak ubyl v oblasti, kde obtěžuje 150.000 lidí, přibyl by v jen řídce zastavěné oblasti, řekla už dříve ředitelka letiště Hana Černochová. "Výstavbou nové dráhy se ale nikdo nezavázal, že tu původní dráhu zruší," namítal Hlávka. Změna územního plánu vznikla na základě zvláštního zákona, který stavbu třetí ranveje prohlásil za veřejně prospěšnou. Letiště nyní stavbu připravuje, provádí posuzování vlivu na životní prostředí a vykupuje pozemky. Stavba za pět až sedm miliard měla začít příští rok, dokončení bylo naplánováno na rok 2009.

Soudní spor Kanyzy ohledně evidence u StB bude pokračovat

Soudní spor herce Jana Kanyzy s ministerstvem vnitra ohledně jeho evidence v oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) bude pokračovat u Vrchního soudu v Praze. Ministerstvo totiž s verdiktem pražského městského soudu, podle nějž je Kanyza v seznamech neoprávněně a jeho jméno má být proto vymazáno, nesouhlasí. "Minulý týden jsme podali odvolání," řekl ČTK mluvčí úřadu Petr Vorlíček.

Jednání u městského soudu se konalo s vyloučením veřejnosti. Před soudkyni Jaroslavu Lobotkovou předstoupili tři svědci, bývalí příslušníci StB. "Já jsem je poznal všechny tři," řekl pak novinářům Kanyza. Jeden z nich podle soudkyně tvrdil, že mu Kanyza podepsal takzvaný vázací akt, tedy souhlas se spoluprací. Soud mu ale neuvěřil: "Jeho výpověď obsahovala takové mezery, že se k ní nedalo přihlédnout, navíc nekorespondovala s obsahem svazku." Podle Lobotkové mluví ve prospěch Kanyzy i to, že schůzky rozhodně nebyly konspirativní, když se konaly přímo v sídle StB. Také údajné Kanyzovo krycí jméno Honza, když se ve skutečnosti jmenuje Jan, není podle Lobotkové příliš konspirativní. "Je to spíše nelogické," doplnila. Podle soudu také není zřejmé, jak měl být Kanyza úkolován. Agenti podle ní vyplňovali do dokumentů o schůzkách s Kanyzou to, co se po nich formálně chtělo, a nezaznamenávali to, co se při nich skutečně odehrálo.

O tom, že je Kanyzovo jméno mezi spolupracovníky StB, informovala média loni v srpnu. Herec údajně tajné policii předával informace o nynějším ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi. Kanyza spolupráci s StB od počátku popíral. V reportáži České televize uvedl, že svazek, který na něj komunistická bezpečnost vedla, je zmanipulovaný. Tvrdil, že s StB nespolupracoval, ale že byl pouze dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán. Kanyza je v oficiálních seznamech StB vydaných ministerstvem vnitra veden jako agent s krycím jménem Honza. Jeho svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli. Spis byl založen v červenci 1975 a spolupráce ukončena v prosinci 1983, protože Kanyza podle citace ze spisu přestal spolupracovat.

Prototyp nafukovacího kosmického hotelu je vidět na české obloze

Přelety "nafukovací" družice Genesis 1, která je prototypem zamýšleného nafukovacího hotelu na oběžné dráze kolem Země, jsou viditelné pouhým okem i na české noční obloze. O přeletech a družici informuje František Martínek na internetové stránce České astronomické společnosti www.astro.cz. Jasnost družice se pohybuje od 2,5 do 3,4 magnitudy. Čím nižší číslo, tím je jasnější. Hvězdy Velkého vozu mají magnitudu okolo 2,0. Nejslabší hvězdy viditelné dobrýma očima za vynikajících pozorovacích podmínek mají magnitudu okolo 6,0. Nejjasnější viditelné přelety Genesis 1 nad Českou republikou budou od středy 19. do neděle 23. července, kdy bude družice vrcholit nad severozápadem necelou hodinu po půlnoci. Od pondělí 24. července do čtvrtka 27. července bude vrcholit na stejném místě kolem 23:00.

Družici Genesis 1 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země raketa Dněpr z ruské raketové základny Jasnyj. Startovala 12. července 2006. Experimentální modul vyrobila americká společnost Bigelow Aerospace. Podobné levnější nafukovací moduly by mohly v nedaleké budoucnosti otevřít cestu většímu počtu zájemců o pobyt ve vesmíru, a přispět tak k rozvoji kosmické turistiky. Třetinová maketa nafukovacího obytného a laboratorního modulu BA-330 je z tuhé vnitřní kostry a nafukovacího válcového pláště. Ten je tvořen mnohavrstvou plastovou konstrukcí vyrobenou mimo jiné z kavlarové a vectranové folie. Uvnitř modulu i na jeho povrchu jsou rozmístěny kamery, které nepřetržitě sledují chování modulu na oběžné dráze.

Bude-li tento pokus úspěšný, pak společnost koncem letošního nebo počátkem příštího roku vypustí podstatně složitější modul Genesis 2. Další moduly by mohly být vypouštěny od konce roku 2008. Společnost plánuje v budoucnu využití obdobných nafukovacích modulů k vybudování kosmického hotelu pro solventní turisty. Orientační termín zahájení provozu zřejmě prvního komerčního hotelu na oběžné dráze kolem Země je zhruba rok 2015.

Třetina uživatelů internetu má přátele, které nikdy neviděla

Třetina českých uživatelů internetu na síti komunikuje s přáteli, které v reálu nikdy nepotkala. Ve své studii to píše psycholog David Šmahel z Masarykovy univerzity v Brně. Nejvíce se podle něj přes počítačovou síť kamarádí mladí lidé ve věku 16 až 20 let. Se svým internetovým známým se osobně setkalo asi 30 procent respondentů, uvádí Šmahel ve zprávě zveřejněné na serveru www.isdn.cz. V počtu čistě internetových známostí žádné výrazné rozdíly mezi pohlavími podle Šmahela nejsou. Ženy ale méně než muži vyhledávají své počítačové přátele i ve skutečnosti. "Může to být způsobeno jejich větším strachem ze setkání s neznámým člověkem," uvedl psycholog. Neplatí to však u lidí mladších 20 let, v této kategorii se obě pohlaví chovají přibližně stejně.

Šmahelova studie také vyvrací mýtus o tom, že lidé, kteří se přátelí po internetu, nevyhledávají kontakty s lidmi ve skutečném životě: "Čím více mají lidé na internetu přátel, tím spíše se s nimi setkávají." Výzkum, kterého se v září loňského roku účastnilo 1832 respondentů, vznikl v rámci světového projektu o internetu. Přátelství po síti je podle Šmahela převážně doménou mladších ročníků. Nejmladší dávají také více než ostatní přednost čistě virtuálnímu přátelství. Svou roli zřejmě mohou hrát větší obavy z reálného setkání, někdy se také prezentují starší než ve skutečnosti, soudí Šmahel.

"Internet dává možnost najít si známost i těm, kteří by s tím měli v reálném světě problémy," řekla ČTK mediální teoretička Dana Řeháčková ze Sociologického ústavu. Dodala však, že i tyto známosti mohou někdy přežít i osobní setkání. "Lidé při setkání tváří v tvář pak posuzují druhého i podle toho, co všechno o něm vědí z předchozí virtuální komunikace," upřesnila. Upozornila i na to, že ne všechny internetové známosti musí mít nutně sexuální podtext. Lidi může spojovat například společný zájem, obliba stejné hudební skupiny či podobné zaměstnání. "Své čistě internetové známé má dnes již skoro každý vědec," uzavřela. Na druhé straně známost přes internet může přinést i řadu nebezpečí. Podle výzkumu ve Skandinávii si 14 procent dětí domluvilo přes internet schůzku s někým, koho před tím neznaly. Nadace věnující se dětem často upozorňují na to, že přes internet mohou lákat své oběti pedofilové či obchodníci s dětmi.

James Blunt poprvé v Česku

Britský zpěvák James Blunt, který je považován za objev loňské sezony, si vybral úterý za den svého prvního vystoupí v České republice. Pro koncert bylo určeno netradiční prostředí Lumbeho zahrady na Pražském hradě poblíž místa, kde bydlí prezident Václav Klaus.

Osmadvacetiletý Blunt, který donedávna působil v Kosovu jako důstojník britské armády, debutoval albem Back To Bedlam s hitem You're Beautiful nebo písní Wise Men. Alba se prodalo přes osm milionů nosičů a dlouho bodovalo také v české hitparádě. Později Bluntovi vyšla ještě koncertní deska Chasing Time: The Bedlam Sessions. Britská hudební akademie jej ocenila dvěma prestižními cenami Brit Awards.

Blunt pak zůstane symbolicky přítomen na Pražském hradě i po svém koncertě. Před svým vystoupením předal zástupci správy Pražského hradu mladý strom, který je náhradou za hrušku, která musela být poražena kvůli stavbě pódia pro Bluntovo koncertování v Lumbeho zahradě. Strom bude nyní zasazen v areálu hradu, i když podle Venduly Hybšové z pořádající agentury to nebude na stejném místě jako strom, který ustoupil stavbě pódia. Dodala, že nápad věnovat Pražskému hradu strom dostali nejen proto, že jim správa hradu umožnila koncert na takovém místě, jako je Lumbeho zahrada, ale i kvůli tomu, že k němu měla vztah Lívie Klausová. "Byl to oblíbený strom paní prezidentové," podotkla Hybšová. Když o tomto úmyslu informovali Blunta, velice se mu to líbilo a nakonec se nabídl, že jej rád předá osobně.

Šafářová prošla v Palermu do druhého kola

Česká tenistka Lucie Šafářová prošla na turnaji v Palermu do druhého kola. Fedcupové reprezentantce, která se minulý týden vrátila na kurty po zranění mezižeberních svalů, usnadnily postup zdravotní problémy soupeřky Chorvatky Ivany Abramovičové, která zápas po prvním prohraném setu vzdala.

Tyčkařka Hamáčková skončila na Grand Prix v Madridu třetí

Tyčkařka Pavla Hamáčková obsadila třetí místo na mítinku Grand Prix v Madridu. Česká rekordmanka skočila 441 centimetrů a podělila se o bronzovou příčku s Polkou Joannou Piwowarskou. Obě poprvé neuspěly až na výšce 451 centimetrů, která přinesla vítězství v soutěži Australance Kym Howeové. Dalším českým atletkám se ve španělské metropoli nedařilo. Výškařka Barbora Laláková skončila čtvrtá výkonem 186 centimetrů, který předvedla i Romana Dubnová, ovšem až na druhý pokus, což znamenalo osmou pozici.

Čeští inline hokejisté rozdrtili na MS organizace FIRS Německo

Čeští inline hokejisté vstoupili do mistrovství světa organizace FIRS v Detroitu vysokou výhrou nad Německem 14:1. Osmi body za pět branek a tři asistence se zaskvěl kapitán Martin Vozdecký. Jeho partner v útoku Ondřej Veselý zaznamenal tři branky a čtyři přihrávky. Další zápas v základní skupině B čeká český výběr ve středu od 2:30 SELČ proti Kanadě a v 19:30 nastoupí ještě proti Francii.

Počasí

Noc bude jasná, teploty klesnou na 15 až 11 stupňů Celsia.

Ve středu čekáme slunečno a teploty 29 až 33 stupňů, horách kolem 25.