Zprávy

Sněmovna bez šéfa a strany se obviňují, do hry asi vstoupí Klaus

Sněmovna je dál bez předsedy a politické strany se navzájem obviňují z protahování volebního patu. Prezident Václav Klaus naznačil, že se možná začne ve vyjednávání víc angažovat. Koalice ani v pátek nedokázala prosadit svého kandidáta do čela dolní komory. V praxi to znamená, že nemůže skončit ustavující schůze, dosluhující vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) zatím nepodá demisi a vznikající kabinet pod vedením šéfa ODS Mirka Topolánka si na své jmenování přinejmenším ještě počká. Dílčí úspěch si ale koalice ODS, zelených a křesťanských demokratů připsat může. Zdá se, že ve druhém kole tajné volby podpořili koaličního kandidáta Jana Kasala (KDU-ČSL) všichni přítomní koaliční poslanci. Kandidátce ODS Miroslavě Němcové se to minulý týden nepodařilo ani v jednom ze dvou kol. Ani podpora celé koalice ale Kasalovi nestačila - ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 100 hlasů, tedy právě tolik, kolika společně disponují ČSSD a komunisté. Ani jeden z táborů tedy bez přispění toho druhého nemůže prosadit svou. O zvolení předsedy se poslanci pokusí znovu až v pátek 14. července.

Topolánek: Pat by vyřešily doplňovací volby jednoho poslance

Předseda ODS Mirek Topolánek uvažuje o tom, že by Česku mohly z volebního patu pomoct jednorázové doplňovací volby jednoho poslance. Výsledek celostátního hlasování by rozhodl o tom, která z částí sněmovny je schopna ustavit vládu. Novinářům řekl, že takový systém se osvědčil ve Slovinsku, když se podle něj ocitlo v podobné situaci, v jaké je Česko po červnových sněmovních volbách. Politolog a autor knihy Politický systém Slovinska Ladislav Cabada ČTK řekl, že systém, o kterém mluví Topolánek, ve Slovinsku neexistuje. Podle něj by taková procedura nepomohla vyřešit situaci ani v Česku. "To by se takhle mohl volit i premiér. Že by lidi volili jednotlivce, to mi přijde zcela absurdní," uvedl. Slovinský parlament má 90 členů, přičemž Slovinsko je rozděleno do osmi okrsků, z nichž vzejde 88 poslanců. Zbylá dvě místa jsou rezervována pro zástupce italské a maďarské menšiny. Slovinsko sice v roce 2000 volební systém citelně změnilo, ale zvýraznilo jen některé většinové prvky, pro něž se obyvatelé vyslovili v referendu.

Politolog: Povolební pat by mohla vyřešit obměna vyjednavačů

Vyřešení povolební patové situace by pomohla výměna vyjednávacích týmů, řekl v pátek ČTK politolog Zdeněk Zbořil. Stejně jako jeho kolega Ladislav Cabada si myslí, že by do jednání měl ve větší míře vstoupit také prezident Václav Klaus. "Měli by začít na jiné úrovni, týmy obměnit, aby přinesly jiné nápady. Tohle vyjednávání je už sterilní," je přesvědčen Zbořil. Za dobré znamení považuje doplnění vyjednávacích týmů o předsedy poslaneckých klubů. Experti se shodují v tom, že nejprve je třeba se zaměřit na uspořádání vedení sněmovny. "(Předseda ODS Mirek) Topolánek a jeho koalice sklízí neúspěch z akce, kdy začali nejprve mluvit o vládě a teprve pak se obrátili na sněmovnu - vzali to od konce," uvedl Zbořil. Předseda ODS podle něj nemůže čekat, že sociálním demokratům nabídne funkci šéfa dolní komory a oni na oplátku budou čtyři roky podporovat jeho koalici. Stejně tak považuje za naivní páteční Topolánkovu výzvu ČSSD, ať řekne, za jakých podmínek je ochotna středopravicovou koalici podporovat. "Topolánek si nemůže představovat, že mu (předseda ČSSD Jiří) Paroubek bude nabízet varianty řešení a on je bude schvalovat, nebo neschvalovat. Musí sám přijít s návrhem," míní Zbořil.

Paroubek kritizuje evropské socialisty kvůli výtkám vůči Ficovi

Český premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval postoj Evropské socialistické strany (ESS) vůči slovenské straně Směr-sociální demokracie a jejímu šéfovi a novému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Toho zástupci ESS ve středu varovali, že by jeho strana mohla být za spojenectví s krajní pravicí potrestána pozastavením členství v ESS. Paroubek také evropským socialistům vytkl, že Ficovi před volbami prakticky nikdo z nich nepomohl. "Pokud jde o výtky socialistické frakce v EP..., považuji je za předčasné a neadekvátní," napsal Paroubek v prohlášení zaslaném ČTK. "Myslím, že je možné rozhodovat o eventuálních sankcích vůči straně Směr-sociální demokracie až na základě praktických kroků, řekněme po sto dnech jejich vlády. A do takové debaty se rád v rámci ESS zapojím," dodal.

Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 0,6 miliardy korun

Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 0,6 miliardy korun, zatímco o měsíc dříve činil přebytek 0,2 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad. Na květnovém přebytku se stejně jako v předchozích měsících podílel vývoz strojů a dopravních prostředků, negativně působil opět nejvíce dovoz drahých minerálních paliv. Analytici odhadovali přebytek obchodní bilance mezi pěti a 6,5 miliardy korun. Proti loňskému květnu je výsledek o 4,7 miliardy korun horší. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy se základna českého zahraničního obchodu neustále zvyšuje, takže tempa růstu vývozu již zřejmě nebudou tak vysoká jako v minulosti. Bilanci zahraničního obchodu navíc na straně dovozů zatěžují vysoké ceny ropy.

Zákon přinesl snížení počtu mrtvých o 82 procent

Novela silničního zákona a nový bodový systém přinesly během prvního červencového týdne výrazné snížení počtu nehod a jejich tragických následků na českých silnicích. ČTK o tom v pátek informoval Jan Kněžínek z ministerstva dopravy. Počet usmrcených podle něj klesl za prvních šest prázdninových dní o 82 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od 1. do 6. července zemřelo při nehodách v ČR pět lidí, loni jich bylo 28. "Ministerstvo dopravy tak může s potěšením konstatovat, že novela zákona o silničním provozu, která nabyla účinnosti 1. července, přinesla to, co se od ní očekávalo. Snížil se počet nehod a především počet obětí," sdělil Kněžínek. Pokud se podaří udržet tento pozitivní trend, bude podle Kněžínka naplněna vládní Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, která si klade za cíl snížit do roku 2010 počet usmrcených na českých silnicích na polovinu proti roku 2002, kdy zahynulo při nehodách 1314 lidí. Za čtyři roky by tak nemělo podle ministerstva zemřít ročně více než 650 lidí. Loni jich bylo podle policejních statistik 1127, nejméně za posledních 16 let

Klaus v Itálii jednal i o volném pohybu pracovních sil v EU

Český prezident Václav Klaus, který je na dvoudenní návštěvě Itálie, v pátek při jednání s italským premiérem Romanem Prodim a prezidentem Giorgiem Napolitanem otevřel téma volného pohybu pracovních sil v Evropské unii. Italští představitelé ho ujistili, že se jejich země chce v tomto smyslu pro volný pohyb pracovních sil angažovat, uvedl prezidentův mluvčí Petr Hájek v informaci o návštěvě. Kromě otázek pracovního trhu Klaus s oběma politiky hovořil i povolební situacích v obou zemích, které podle nich vykazují jistou podobnost. I v Itálii, stejně jako v ČR, skončily nedávné parlamentní volby jen velmi těsným rozdílem. Mezi dalšími tématy rozhovorů bylo i rozšíření EU a konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Klaus také Napolitana pozval na návštěvu České republiky.

Prezident Václav Klaus navštíví Rumunsko

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií navštíví v první polovině příštího týdne Rumunsko, informoval v pátek ČTK jeho mluvčí Petr Hájek. V pondělí se Klaus sejde se svým protějškem Traianem Baseskem a s představiteli obou komor parlamentu, v úterý zahájí česko-rumunské podnikatelské fórum a setká se s premiérem Calinem Popescu Tariceanuem. S manželkou Livií se pak na českém velvyslanectví sejde s českými krajany žijícími v Rumunsku, kterých je asi 6000. Na závěr třídenní cesty prezidentský pár navštíví největší rumunský přístav Konstanta. Tématem rozhovorů bude zřejmě nadcházející členství Rumunska v Evropské unii a ekonomická spolupráce.

Temelín odstaví i druhý blok elektrárny

Pracovníci Jaderné elektrárny Temelín v sobotu večer odstaví druhý blok a udělají plánovanou zkoušku regulačního zařízení reaktoru. Elektrárna nebude zhruba do nedělního večera dodávat do sítě žádný proud, protože její první blok je od začátku června mimo provoz kvůli výměně paliva. ČTK to v pátek řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Předpokládáme, že druhý blok do sítě připojíme v neděli ve večerních hodinách," upřesnil mluvčí. Technici elektrárnu odpojí od sítě v sobotu zhruba v 19:00, pak udělají zkoušky a vyhodnotí je, takže zřejmě v neděli v noci by měly být dodávky elektřiny opět obnoveny. Regulační zařízení se podle Nebesáře kontroluje na základě doporučení dodavatele paliva, to zhruba jednou za dva měsíce. Zkoušky se u obou bloků dělají nezávisle na sobě, proto se nyní sešly dvě plánované odstávky. První blok bude odstaven zhruba do poloviny srpna, dodal Nebesář.

Chybějící úsek dálnice D8 nahradí v Ústeckém kraji objížďky

Chybějící sedmnáctikilometrový úsek dálnice D8 přes České středohoří vyřeší Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) stanovením dvou objízdných tras. Řidiči je budou využívat do roku 2009, kdy by měl být úsek dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi dokončen, informoval v pátek ČTK mediální zástupce ŘSD. Od prosince budou řidiči využívat úsek dálnice D8 mezi Ústím nad Labem a hranicí s Německem a na německé straně navazující úsek dálnice A17 do Drážďan. Po jejich zprovoznění se očekává nápor dopravy a komplikace právě v oblasti posledního nedokončeného úseku D8 mezi Lovosicemi na Litoměřicku a Řehlovicemi na Ústecku. Vzhledem k blokování prací ze strany občanských sdružení nelze podle generálního ředitele ŘDS Petra Laušmana dokončit stavbu tohoto úseku dříve než za tři roky. Do té doby ovšem musíme zajistit, aby doprava plně fungovala na stávajících alternativních trasách. Záměrem je udržet je průjezdné a eliminovat na nich počet dopravních nehod," uvedl Laušman.

Čeští včelaři dostanou peníze z EU na propagaci medu

Čeští včelaři obdrží přibližně tři miliony korun z pokladny Evropské unie na propagaci svého medu. Projekt Českého svazu včelařů se ocitl mezi 31 programy z 19 členských zemí určených na propagaci zemědělských a potravinářských výrobků, pro které v pátek Evropská komise schválila finanční podporu. Celková hodnota jedno- až tříletých programů činí více než 55 milionů eur, z čehož společná pokladna uhradí polovičku. Celkový rozpočet "medového" projektu činí 211.074 eur, čili čeští včelaři ve třech letech získají od unie celkem 105.537 eur (přibližně tři miliony korun). Stejnou sumu, ale v eurech, získá od EU německé máslo; tento propagační program nyní obdržel nejvyšší sumu z jednotlivých projektů. "Zemědělské výrobky v EU jsou nesrovnatelné kvality a rozmanitosti, ale na stále otevřenějším světovém trhu musíme dvojnásob upozorňovat spotřebitele na přednosti našich potravin. Nestačí jen vyrábět ve skvělé kvalitě, ale musíme ji i inteligentně prodávat. Unijní programy mohou účinně pomoci našim výrobcům v stále ostřejší konkurenci," uvedla komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Böllová.

Spotřebitelé vyzvali Mládka, aby nerušil vyhlášku o uzeninách

Sdružení ochrany spotřebitelů a pacientů v pátek vyzvalo ministra zemědělství Jana Mládka, aby upustil od plánu zrušit vyhlášku o masných výrobcích z roku 2003, která pro některé uzeniny a masové konzervy stanovila pevné a poměrně přísné předpisy. Podle sdružení by zrušení vyhlášky bylo v neprospěch spotřebitele, neboť by se snížila kvalita masných výrobků. Zrušení takzvané buřtové vyhlášky by umožnilo, aby výrobci opět nahrazovali maso v uzeninách například drůbežím separátem - strojově seškrabaným masem od kosti, případně sójou či jinými rostlinnými bílkovinami okořeněnými patřičnou dávkou barviv a chuťových stabilizátorů. Dnes se drůbeží separát nesmí přidávat například do vepřových nebo hovězích špekáčků. To by ale se zrušením vyhlášky padlo. Naopak u šunky a trvanlivých salámů by současná přísnější pravidla měla platit nadále, informoval nedávno deník Právo. "Tento záměr je v podstatě v neprospěch spotřebitele a jde cestou menšího odporu v návaznosti na stávající realitu, kdy kvalita masných výrobků nedosahuje odpovídající kvalitativní úrovně, jak je velmi často deklarováno," napsalo v pátek Mládkovi vedení Sdružení ochrany spotřebitelů a pacientů.

K půjčování filmů po internetu je třeba řada záruk, říká odborník

Většímu rozvoji půjčování filmů přes internet zatím stojí v cestě obava distribučních společností z toho, že nebudou dostatečně ochráněna autorská práva. Pokud se najde cesta, jak tento způsob učinit zcela legálním a zabránit pirátskému kopírování filmů, mají internetové půjčovny budoucnost. Jednou z prvních, která si důvěru distributorů získá, by mohl být projekt Kinománia. Přichází s ním firma Alef Nula a k půjčování snímků chce zatím využívat portály Atlas a Seznam. Novinářům to v pátek řekl Ivan Hroněc, ředitel distribuční společnosti SPI International pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Součástí jakéhokoliv projektu na půjčování filmů přes internet musí být renomovaná společnost, která dokáže jasně identifikovat, kolikrát byl film stažen a kolikrát přehrán. Pokud bude tento mechanismus dobře fungovat, má internetové půjčování dobrou perspektivu, uvedl Hroněc.

Čeští turisté by si měli ve Venezuele dát pozor na vzorky parfémů

Čeští turisté ve Venezuele by si měli podle českého ministerstva zahraničí dát pozor na nabízené propagační materiály či vzorky parfémů. Mohou obsahovat omamnou látku, která vyvolává útlum reakcí organismu. Lidé pak mohou být snadno okradeni či uneseni, uvedlo ministerstvo. Jeho varování je určeno hlavně turistům, kteří chtějí navštívit obchodní centra či obchodní zóny Caracasu, Maracaiba, Valencie a Margarity. Měli by věnovat zvýšenou pozornost hlavně distributorům reklamních letáků či parfémů. "Podávaný materiál může být napuštěn omamnou látkou lidově zvanou burundanga, která se získává z rostliny vyskytující se v tropickém pásmu Jižní Ameriky," uvedlo ministerstvo. Látka se podle něj přenáší pouhým dotykem a vyvolává útlum reakcí organismu člověka a snížení jeho vůle, čehož zneužívají pachatelé trestné činnosti.

Tenista Šnobel potřetí vyhrál mistrovství republiky

Tenista Pavel Šnobel potřetí v kariéře vyhrál mistrovství republiky. Nejvýše nasazený hráč Rieter Cupu v pátečním finále na antuce v Ústí nad Orlicí porazil Daniela Lustiga 7:5 a 6:4. Dvouhru žen vyhrála poprvé Iveta Gerlová. Šestadvacetiletý Šnobel z TK Precolor Přerov vyhrál šampionát poprvé v roce 2001 a svůj triumf zopakoval předloni. Za výhru nedostane body do žebříčku ATP, ale na konto si připsal prémii 130.000 korun.

Počasí v sobotu

Sobota bude oblačná s přeháňkami a bouřkami - a opět v nich hrozí přívalové srážky, kroupy a nárazový vítr. Teploty 23 až 27 stupňů, na východě až 30, na horách kolem 20 stupňů Celsia. Slabý jihozápadní až západní vítr v bouřkách přechodně zesílí.