Zprávy

Zástupci pěti sněmovních stran se nedohodli, volební pat trvá

Zástupcům pěti sněmovních stran se ani v úterý nepodařilo uzavřít dohodu, která by umožnila vyslovení důvěry vládě a zvolení vedení dolní komory. Občanští demokraté, lidovci a zelení nabízejí ČSSD křeslo předsedy sněmovny, od sociálních demokratů za to žádají, aby umožnili koaliční vládě získat důvěru. ČSSD ale takový příslib odmítá a vznikající koaliční kabinet stále podpořit nechce. "Volba sociálního demokrata za toleranci vlády, tak to si neumím v tuhle chvíli představit bez hluboké debaty o programových otázkách," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodal, že dokud nebude mezi politickými stranami panovat shoda na tom, jaké bude složení vedení Poslanecké sněmovny, tak ČSSD nepostaví do voleb své kandidáty.

Podle šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého sociální demokraté jednání blokují a pouze čekají na to, až dostanou šanci sestavovat vládu. "Do té doby neodsouhlasí vůbec nic, neuzavřou dohodu na ničem, nepostaví ani kandidáta na předsedu sněmovny," řekl novinářům. Pokud ČSSD postoj nezmění, jediným východiskem z patové situace jsou předčasné volby, míní Tlustý.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek informoval, že mezi politiky panovala shoda na tom, že v čele sněmovny by měl být sociální demokrat. "Velmi bychom uvítali, kdyby sociální demokracie svého kandidáta nominovala. Kdyby byl zvolen kandidát koalice, garantujeme, že by v okamžiku získání důvěry pro vládu byl převolen tento kandidát kandidátem ČSSD," uvedl Kalousek. Lidovci v úterý na předsedu sněmovny nominovali svého poslance Jana Kasala.

Šéf komunistů Vojtěch Filip uvedl, že poslanci jeho strany budou podporovat kandidáta ČSSD. Pokud by mělo být vedení sněmovny přechodné, tak komunisté navrhují, aby byl v čele dolní komory nejstarší zvolený poslanec. Nejstarším zvoleným poslancem je Zdeněk Jičínský (ČSSD).

ODS se sice může opřít o podporu svých koaličních partnerů z KDU-ČSL a Strany zelených, i s nimi dá ale ve dvousetčlenné sněmovně dohromady jen 100 hlasů. Mimo koalici stojí ČSSD a KSČM, které mají společně také 100 mandátů. Ani jeden z táborů tak bez přispění toho druhého nemůže prosadit své představy. "Vůbec si nemyslím, že je v tuto chvíli možné vyjednávat nějaký koncept opoziční smlouvy nebo velké koalice, pokud máme na stole projekt, který nemohl prokázat, zda je životaschopný," řekl Topolánek.

Momentálně se tedy zdá, že nadcházející páteční jednání sněmovny může opět skončit krachem, respektive nezvolením předsedy dolní komory. "To jestli bude (schůze) trvat deset minut nebo několik hodin, tak to se ukáže až v pátek," řekl Topolánek. Obsazení této funkce je přitom klíčem k odblokování volebního patu a vytvoření nového kabinetu. Podle některých výkladů ani nemůže ustavující schůze dolní komory skončit do té doby, než poslanci nového předsedu zvolí. Na ukončení ustavující schůze je zase vázána demise dosluhující vlády Jiřího Paroubka.

Klaus nechce zasahovat do jednání o vládě

Prezident Václav Klaus zatím nezasáhne do jednání politických stran o ustavení nové vlády. Uvedl to po úterní schůzce s premiérem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Dodal, že bude pozorně sledovat jednání lídrů pěti politických stran o volbě předsedy sněmovny. Poprvé po volbách jsou k vyjednávání ve sněmovně pozváni i komunisté.

Zelení prý mají vyjednanou podporu pro vznik poslaneckého klubu

Strana zelených bude mít s největší pravděpodobností svůj poslanecký klub. Pro vznik sněmovní frakce musí mít strana nejméně deset poslanců, zelení jich mají jen šest. Připravili proto novelu jednacího řádu sněmovny. Předseda strany Martin Bursík prohlásil, že nalezl mezi poslanci podporu pro změnu tohoto zákona.

Existence vlastního klubu nepřináší jen materiální výhody v podobě sněmovního zázemí pro stranu, ale také větší vliv na chod dolní komory. Předseda klubu má právo kdykoli vystoupit v rozpravě, může požádat o přestávku na jednání frakce. Klub má automaticky zastoupení v organizačním výboru sněmovny, má i nárok na služební auto a dostává za své členy peníze na činnost. Původně mohly být ve sněmovně nejméně pětičlenné kluby. Sněmovna se ale před lety rozhodla tento počet zdvojnásobit, aby se bránila účelovému štěpení frakcí.

Volby do sněmovny jsou platné, soud stížnostem nevyhověl

Volby do Poslanecké sněmovny se uskutečnily v souladu se zákonem a jejich výsledky jsou platné. Volební senát Nejvyššího správního soudu ukončil v úterý projednávání 70 volebních stížností. Nevyhověl ani devíti podáním, které dosud zbývaly.

Česko hospodařilo v pololetí s přebytkem 7,6 miliardy korun

Státní rozpočet skončil v pololetí v přebytku 7,6 miliardy korun. Přebytek hospodaření je o 3,8 miliardy korun vyšší než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst ovlivnil především výběr spotřebních daní, uvedlo ministerstvo financí. Na celý letošní rok schválila Poslanecká sněmovna příjmy 884,4 miliardy korun a výdaje 958,8 miliardy korun. Hospodaření by tak mělo skončit schodkem 74,4 miliardy korun. Analytici soudí, že by při současné dobré kondici české ekonomiky mohl být státní rozpočet vyrovnaný nebo dokonce v přebytku.

Prezident Klaus podepsal dohodu o ochraně investic s Čínou

Prezident Václav Klaus ratifikoval dohodu mezi ČR a Čínou o podpoře a ochraně investic. Dohodu podepsal v Praze loni v prosinci premiér Jiří Paroubek a jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao. Vláda dohodu označuje za důležitý pokrok ve vztazích z asijskou velmocí. Ministerstvo financí však ještě před podpisem přiznalo, že smlouva není v souladu s právem EU. Podle něj by však chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech EU neměl české straně způsobit vážnější potíže.

Během schvalování ve sněmovně ODS tvrdila, že dohoda je výhodná jen pro čínskou stranu a české investice dostatečně nechrání. Ministerstvo financí oponovalo tím, že nová dohoda zlepšuje nevýhodný stav, kdy byly platby z Číny do zahraničí silně omezené a závisely na aktuálním stavu devizového hospodářství asijské velmoci.

Policie propustila bývalého šéfa NBÚ a Čepra Kadlece

Policie propustila bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu a státní firmy Čepro Tomáše Kadlece. ČTK to řekla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Kadlec je obviněn z přípravy podvodu a zločinného spolčení. Stejnému obvinění čelí také jeho bývalý náměstek Alexander Houška, dva jednatelé soukromé společnosti Loricus a podnikatel Radovan Krejčíř.

Čtyři obviněné včetně Kadlece policie v pondělí zatkla a vyslýchala. Zatímco Kadlece už policisté pustili na svobodu, u dalších tří mužů pokračují výslechy. Proti Krejčířovi je řízení vedeno jako proti uprchlému. Obvinění se podle policie pokusili připravit Čepro o čtyři miliardy korun.

Policie pátrá po provozovateli skladu chemikálií ve Chvaleticích

Východočeští policisté vyhlásili pátrání po Ladislavu Pilcovi, který provozoval nedávno objevený sklad nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku. Podle policistů měl Pilc v bývalém objektu Energostroje Chvaletice v pronájmu skladové haly, ve kterých přechovával vysoce toxické a organické látky, anorganické chemikálie a chemický odpad včetně bojového plynu fosgen, ale tyto látky nebyly označené v souladu s normami platnými pro odpadového hospodářství a objektu nebyl pro jejich uložení určen.

Ladislav Pilc narozený 19. ledna 1963 zmizel před více než třemi lety. Naposledy byl viděn v květnu 2003 ve skladu ve Chvaleticích, kde pracoval i přespával. Je 175 cm vysoký, hubené postavy, má oválný obličej, světle hnědé rovné krátce střižené vlasy s účesem na pěšinku vlevo, zelené oči, nosí dioptrické brýle a strniště vousů. Jako zvláštní znamení má na krku, levé ruce, pravé a levé noze patrné jizvy po popálení louhem.

Předseda KSČM Filip podle soudu nevěděl, že spolupracuje s StB

Předseda KSČM Vojtěch Filip podle rozhodnutí českobudějovického okresního soudu z roku 1992 sice vědomě spolupracoval s československou zahraniční rozvědkou, nevěděl ale, že služba organizačně patří pod komunistickou Státní bezpečnost. Uvedl to soudce okresního soudu Pavel Toufar. Podle soudu nadřízení Filipovi tajili, že zpravodajská služba patří pod StB. Soud tak rozhodl 21. října 1992. Žádná ze stran se tehdy neodvolala a rozsudek nabyl právní moci v listopadu 1992.

Ke zveřejnění rozsudku vyzval v pondělí senátor Martin Mejstřík ministra vnitra Františka Bublana. Předseda KSČM Vojtěch Filip se totiž na tento rozsudek odvolával, když tvrdil, že s StB vědomě nespolupracoval. Mejstřík minulý týden předložil kopii vázacího aktu, podle něhož se Filip ke spolupráci s StB písemně zavázal. I další dokumenty podle senátora jasně dokazují, že Filip pracoval pro komunistickou tajnou policii vědomě. Svazek, který na Filipa vedla StB, podle Mejstříka obsahuje nejen písemný závazek ke spolupráci, ale například i účtenky, které Filip podepisoval pod jménem Falmer, a peníze, které bral za svoji činnost. Ze svazku vyplývá, že pracoval proti západoevropským státům a NATO. V rámci této činnosti měl například získávat pro StB spolupracovníky mezi lidmi žijícími v západním Německu.

Filip je jedním z kandidátů na nového místopředsedu sněmovny. Člověk, který podle dokumentů ze svazků StB pracoval jako komunistický agent proti západoevropským státům, by podle Mejstříka v žádném případě neměl zastávat tak vysokou ústavní funkci.

Historici: StB při verbování agentů často skrývala svou identitu

Komunistická tajná bezpečnost při získávání svých spolupracovníků často skrývala svou totožnost a sama sebe označovala například slovy bezpečnost nebo zpravodajská služba. ČTK to potvrdili oslovení historici. Právě označení československá zpravodajská služba zvolila komunistická rozvědka při získání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Podle rozhodnutí českobudějovického soudu z roku 1992 tak Filip sice podepsal slib spolupráce, nevěděl ale, že se zavazuje právě StB.

K soudu míří už třetí obžaloba na europoslance Železného

Žalobci poslali v úterý k soudu poslední ze tří trestních kauz europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. V případu čelí s pěti dalšími muži už přes tři roky obvinění z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodního podílu v CET 21. Jsou podezřelí z toho, že ošidili stát o více než 38 milionů korun.

Zrušení časového omezení eurozatykače se netýká Německa

Eurozatykač je možné od 1. července letošního roku využívat bez zpětného časového omezení ve vztazích se všemi zeměmi Evropské unie kromě Německa. Na výjimku upozornilo Nejvyšší státní zastupitelství. Německo přistoupí na vydání podezřelých jen u trestných činů spáchaných po 1. listopadu 2004. Dosud totiž do právního řádu nevčlenilo poslední rámcové rozhodnutí o evropském zatýkacím rozkazu.

Zatykač byl v EU zaveden jako reakce na teroristické útoky ve Spojených státech 11. září 2001. Měl by usnadnit pronásledování a trestání pachatelů zvlášť závažných trestných činů. Nahrazuje dosavadní vydávací proceduru založenou na smlouvách mezi jednotlivými státy.

Zařazení eurozatykače do trestního řádu parlament schválil v roce 2004 přes veto prezidenta. Poslanci ODS se kvůli zatykači obrátili na Ústavní soud. Nesouhlasili s tím, aby byli do ciziny vydáni lidé, kteří spáchali trestný čin na území některého ze států EU a vrátili se pak zpět do České republiky. Ústavní soud začátkem května stížnost zákonodárců ODS odmítl a potvrdil platnost eurozatykače.

Kvůli původnímu časovému omezení, které platilo do prvního prázdninového dne, se například nedařilo do země dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu, Tomáše Půtu a Maroše Šuleje. Oba se ukrývají zřejmě v Irsku a jsou stíháni jako uprchlí.

V České Lípě ujel řidič od dvou nehod a odmítl dechovou zkoušku

Řidič Nissanu Primera se dopustil v České Lípě dvou nezávažnějších přestupků, kvůli nimž se podle nového silničního zákona přichází o sedm bodů. V pondělí odpoledne svým vozem narazil do dvou jiných aut a z místa nehody pokaždé ujel. Navíc odmítl dýchnout do přístroje na zjišťování alkoholu, i když byl zjevně podnapilý. ČTK to řekl mluvčí českolipské policie Milan Bradáč. "Sedmačtyřicetiletý muž nechtěl policistům ani prokázat svou totožnost," dodal Bradáč. Fiat Tempra řidič poničil v Bardejovské ulici a Škodu Fabia v Havířské ulici. Při haváriích způsobil škodu 60.000 korun. "Případ stále ještě vyšetřujeme a nelze říci, jaký trest řidiče čeká," upozornil Bradáč. Jak ale vyplývá z novely silničního zákona, za odmítnutí dechové zkoušky hrozí ve správním řízení pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Za ujetí z místa nehody se škodou nad 50.000 korun může motorista dostat pokutu až 50.000 korun. Na havárie pod vlivem alkoholu pamatuje zákon až tříletým vězením. Policisté by ale museli museli získat proti dopadenému řidičovi výpovědi svědků, kteří ho viděli pít. Motorista z nissanu ztratí body buď pouze za ujetí od nehody nebo za odmítnutí dechové zkoušky. Přestupky spáchané v souvislosti s jednou havárií se totiž nesčítají. ČTK to potvrdil vedoucí dopravní policie v České Lípě Staša Zikmund.

Již o víkendu zůstali v Libereckém kraji bez sedmi bodů dva řidiči poté, co havarovali o v Liberci a Jablonci nad Nisou a policisté jim naměřili v dechu alkohol. Jeden z nich dokonce při jízdě zvedal z podlahy mobil a narazil do stromu. Měl v dechu půl promile alkoholu. Motoristovi hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. V Jablonci nad Nisou havaroval mladík s 1,7 promile alkoholu v dechu. I jemu hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. U soudu ale může dostat až tři roky vězení.

Na Českolipsku jeli o víkendu dva muži v autech, ačkoliv jim chyběl řidičský průkaz. "Nezapomněli si ho ale doma, nikdy ho prostě neměli," uvedl Bradáč. Bez oprávnění řídil vůz i muž v Liberci. Všem hrozí až jeden rok vězení, nebo pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden rok až deset let.

Řidiči se bojí bodů za telefonování za jízdy, kupují hands free

Řidiči se po zavedení bodového systému obávají bodového postihu a pokut za telefonování při jízdě a ve větší míře začali kupovat tzv. hands free sady. Růst poptávky po zařízeních, která umožňují telefonovat, aniž by volající držel mobil v ruce, zaznamenali všichni tři mobilní operátoři v zemi. ČTK to sdělili jejich mluvčí. Za telefonování bez hands free sady hrozí od července tři body a bloková pokuta 1000 korun.

Stanice Český rozhlas 6 má nového ředitele

Ředitelem stanice Český rozhlas 6 je Peter Duhan (59). Do funkce jej jmenovala Rada Českého rozhlasu na svém brněnském zasedání. Duhan byl vedením stanice ČRo 6 pověřen od konce dubna poté, co byl radou z místa ředitele odvolán Ivan Štern. Duhan působil jako redaktor a moderátor ČRo 6 od roku 2002, tři roky předtím s ČRo 6/Rádiem Svobodná Evropa spolupracoval. Pro rozhlas pracoval i v minulosti - v letech 1991 až 1992 zastával funkci ústředního ředitele Československého rozhlasu, tedy v době před jeho transformací na Český rozhlas a Slovenský rozhlas.

Knihovnu v Praze chce stavět přes 700 architektů z celého světa

Postavit novou budovu Národní knihovny ČR (NK) v Praze má zájem 760 architektů a studií z různých koutů světa. Tolik autorů se do půlnoci 30. června zaregistrovalo do mezinárodní projektové soutěže na stavbu, která by měla do roku 2010 vzniknout v Praze na Letné. Podle zadavatele by měla nejen řešit dlouholeté prostorové problémy knihovny, ale měla by také být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku.

Zlínská radnice má již hotové kroje pro krajany v Brazílii

Zlínská radnice má již k dispozici dva originální valašské kroje, mužský a ženský, které chce nejpozději příští týden poslat krajanům do Brazílie. Kroje vyrobilo několik regionálních výrobců, mužský se šil v Uherském Hradišti, ženský ve Valašské Senici na Vsetínsku a boty jsou z Kelče na Vsetínsku. Výroba kroje trvala asi čtyři měsíce, město přišla na 30.000 korun.

Krajanský spolek ve městě Bataypora, pro který jsou kroje určeny, zastupuje vnučka Jana Antonína Bati. S ní jednali zástupci města při loňské návštěvě Brazílie, kdy chtěli obnovit kontakt s potomky Jana Antonína Bati, nevlastního bratra zakladatele obuvnického impéria.

Jan Antonín se stal ředitelem podniku poté, co v roce 1932 tragicky zahynul Tomáš Baťa. Za jeho vedení podnik vzkvétal a spolu s ním i celý Zlín, neboť Jan pozval do města tehdejší přední architekty a urbanisty v čele s proslulým Le Corbusierem. Po obsazení Československa v roce 1939 Jan Baťa odjel do USA. Během války se kvůli svým postojům dostal na černou listinu nejenom v Americe, ale i ve Velké Británii. Po osvobození Československa byl Baťa v nepřítomnosti odsouzen jako zrádce a kolaborant k 15 letům vězení a ztrátě majetku. Zemřel v roce 1965 v brazilském Sao Paulu. V Brazílii nyní žije 79 členů jeho rodiny. Město Zlín i Zlínský kraj se nyní snaží o obnovení soudního procesu s Janem Antonínem Baťou a o očištění jeho jména.

Urbanová zpívá v USA, v Praze se objeví v opeře Děvče ze Západu

Sopranistka Eva Urbanová, která příští rok oslaví dvacetileté působení na operních jevištích, tráví tyto týdny v Americe. V Cincinnati se připravuje na premiéru nové inscenace Verdiho opery Maškarní ples, ohlášenou na 15. července. S USA mají spojitost i její další plány - počátkem dubna 2007 se Urbanová objeví na scéně pražského Národního divadla při premiéře opery Děvče ze Západu. Giaccomo Puccini psal tento kovbojský příběh pro Američany a hlavní roli Minnie svěřil při premiéře v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1910 Emě Destinnové. Jeho vrcholné dílo se v Praze v Národním divadle na rozdíl od čtyř nejslavnějších oper - Bohémy, Turandot, Tosky a Madame Butterfly - ještě nikdy nehrálo.

Židovské muzeum představuje osudy dětí za holokaustu

Putovní výstava Židovského muzea nazvaná Neztratit víru v člověka má podtitul Protektorát očima židovských dětí a představuje osudy šesti z nich v kontextu historických událostí. Od úterý je 20 panelů instalováno v pražském Muzeu dětské kresby. Osobní příběhy umožňující vcítění mají být klíčem k historickým událostem předválečného a válečného Československa.

Výstava je podle autorů koncipována tak, aby především mladí návštěvníci nevnímali protižidovská nařízení, deportace, život v Terezíně, hrůzy vyhlazovacích táborů či návrat domů, kde nikdo nečekal, jako neosobní statistiky v učebnici dějepisu, ale jako příběhy blízkých lidí, svých tehdejších vrstevníků - obyčejných dětí, které ve 30. letech ještě žily spokojeným životem v kruhu rodiny a kamarádů. Zachycuje období od roku 1938 do roku 1945 s přesahem do současnosti. Využity jsou úryvky z deníků, korespondence, kresby ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty. Výstava, která se stala součástí projektu Rok s židovskou kulturou - 100 let Židovského muzea v Praze, je nyní do 31. července doplněna kolekcemi Pocta dětským obětem holokaustu a Příběh dětí - kresby dětí z terezínského ghetta.

K výstavě Neztratit víru v člověka je vytvořena zvláštní internetová stránka www.jewishmuseum.cz/neztratitviru. Jejím prostřednictvím je možné se podrobněji seznámit s osudy šesti dětí a s archiváliemi, dokumentujícími události druhé světové války a holokaustu českých a moravských Židů.

Výstava o Beslanu v Lidicích spojuje dvě velké dětské tragédie

Fotoreportáž ze školy v severoosetském Beslanu přepadené před dvěma lety teroristickým komandem přináší výstava Beslanská tragédie, která v úterý začala ve výstavní síni In memoriam v Lidicích na Kladensku. Přepadení nepřežilo 187 dětí. "Přestože je mezi lidickou a beslanskou tragédií velký časový rozdíl, mají mnoho společného. Proto jsme chtěli spojit děti z lidického památníku s dětmi z fotografií z Beslanu," řekl ČTK ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

V Lidicích, které srovnali nacisté se zemí 10. června 1942, nepřežilo 82 dětí. "Obě události šokovaly nesmírnou brutalitou a zdánlivou nesmyslností. Tato krutost však byla pečlivě vykalkulována bez úcty k lidskému životu," sdělil náměstek ministra zahraničí a bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta. Na barevných fotografiích mohou návštěvníci výstavy vidět atmosféru v beslanské škole krátce poté, kdy třetí den došlo uvnitř budovy kvůli zkratu na bombě teroristů k výbuchu, po němž přišly další dvě exploze a také smrt většiny rukojmích. Výstava bude otevřena do 30. září.

V severoosetském Beslanu se 1. září 2004 odehrála jedna z nejkrvavějších tragédií v novodobých ruských dějinách. Přepadení školy teroristickým komandem, následné třídenní zajetí v tělocvičně plné odjištěných náloží a chaotický zásah bezpečnostních sil a místních ozbrojených mužů nepřežilo celkem 334 lidí, mezi nimi 187 dětí ve věku do šestnácti let. Dalších 728 utrpělo zranění. Z dvaatřiceti teroristů, které úřady označily za pachatele činu, stanul před soudem jediný přeživší: Nur-Paši Kulajev, který byl později odsouzen na doživotí.

Čeští robofotbalisté bojovali udatně, mistrovství ale nevyhráli

Českému fotbalu se smůla lepí na paty. Vědí o tom své nejen fanoušci národního fotbalového týmu, ale i pedagogové a posluchači Vysokého učení technického v Brně. Škola vyslala o víkendu tým na mistrovství světa v robotickém fotbale, které se uskutečnilo v německém Dortmundu. Česko mělo v brněnském týmu Robohemia svého jediného zástupce. "Bojovali jsme jako lvi, bohužel se nám ale nevedlo," řekl ČTK profesor František Šolc, který je pomyslným koučem týmu.

Robotický fotbal je ve skutečnosti hrou na pomezí fotbalu a hokeje. Robofotbalisté jsou pouhé sedmicentimetrové krychle na kolečkách, které hrají proti sobě na ohraničené ploše o velikosti pingpongového stolu. Místo míče se používá golfový míček. Pohyb na ploše snímá kamera. Data pak předává počítači, který radiově vysílá pokyny hráčům. O dramatické chvíle není nouze. Roboti se totiž dokážou natlačit na mantinel a vzájemně se ničit.

Robohemia patří k evropských robotickým fotbalovým špičkám. Na mistrovství svedli boj zástupci 20 zemí. Češi narazili hned na šampiony - hráče z asijským zemí, kteří mají moderní vybavení a navíc hrají robotický fotbal již léta profesionálně. "Naši roboti jsou sice dobří stratégové, chybí jim ale rychlost. Jsou pomalejší, protože jsou po technické stránce starší. Snad se nám tým podaří za čas omladit - tedy vyměnit staré roboty za nové," řekl Jakub Hrabec, který robotické fotbalisty se svými kolegy z VUT při těchto kláních obsluhuje.

První příčku si nakonec vybojoval Singapur, druhou Jižní Korea a třetí Čína. Právě přes Čínu a Jižní Koreu se Češi nedostali do finále. Jsou to ale prý soupeři natolik silní, že prohrát s nimi není žádná hanba.

Ekologové chtějí přesvědčit lidi o tom, že se v Labi lze koupat

Ústečtí Přátelé přírody chtějí přesvědčit veřejnost o tom, že v Labi se lze bez obav koupat. Největší česká řeka je podle nich vhodná k rekreaci a nemá sloužit pouze pro lodní dopravu. Proto na 9. července připravili Koupání Přátel přírody v Labi. ČTK o tom informoval ředitel společnosti Marian Páleník. "Chceme ukázat, že Labe je čisté, a plavání v něm je dokonce příjemnější než na koupališti nebo v bazénu," uvedl Páleník. Spousta lidí totiž podle něj stále nevěří čistotě labské vody.

Smyslem akce je podle Páleníka také poukázat na to, že Labe není jen vodní cestou pro nákladní lodě. "Například plán na výstavbu jezů vychází z předpokladu, že Labe je bezcenná proudící voda," tvrdí Páleník. Labe není splavné po větší část roku v úseku od Ústí nad Labem k hranicím. Důvodem je absence posledních jezů na českém území. Původně se počítalo se dvěma jezy, které měly zajistit splavnost Labe po většinu roku v celé délce vodní cesty. Po deseti letech sporů s ekology stát nakonec přistoupil na kompromisní řešení. Bude se stavět jeden jez, který vyvolá zvednutí vodní hladiny od Boletic nad Labem, tedy těsně před Děčínem, po samotnou stavbu pod přístavem Děčín-Loubí. Vyhrabání dna pak zajistí požadovanou plavební hloubku také pod stavbou až k hranicím s Německem. Ekologové se obávají toho, že stavby na Labi budou mít výrazný vliv na přírodu. Přátelé přírody tak chtějí společným koupáním upozornit na to, že Labe má být i řekou pro lidi, pro jejich rekreaci, a nikoli jen vodní cestou pro úzký okruh podnikatelů, kteří si z Labe udělali výrobní nástroj. "Do Labe vstoupíme v pravé poledne v Litoměřicích," uvedl Páleník. Mezi plavci bude také litoměřický senátor Zdeněk Bárta.

Rumunští ornitologové žádají kolegy o pomoc s mapováním Natury

Rumunští ornitologové požádali české kolegy o pomoc s mapováním území Rumunska, které je nutné pro vstup země do Evropské unie. Stejně jako před květnem 2004 Česko musí i Rumunsko před vstupem do unie vyhlásit na svém území ptačí oblasti evropské sítě Natura 2000. Tamní vláda proto požádala dvě rumunské organizace zabývající se ochranou ptáků, Milvus Group a Rumunskou ornitologickou společnost, aby navrhly oblasti vhodné k ochraně. Vlastními silami ale Rumuni do 1. ledna 2007 oblasti zmapovat nestihnou. "Je pravděpodobné, že čeští ornitologové mají z některých částí Rumunska více údajů než sami Rumuni. Teď je čas je využít," uvádí na webových stránkách České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, který se s dvěma kolegy mapování v Rumunsku zúčastnil.

Brückner kývnul na dvouletý kontrakt, reprezentaci povede do ME

Českou fotbalovou reprezentaci bude dál trénovat Karel Brückner. Tým tak povede i v kvalifikaci o mistrovství Evropy, která začne 2. září utkáním s Walesem. Manažer národního týmu Vlastimil Košťál v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi řekl, že k uzavření dohody chybí už jen formality.

Pokud Brückner dovede reprezentaci na závěrečný turnaj ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku, bude mu smlouva automaticky prodloužena i pro mistrovství. V opačném případě by okamžitě skončil. Staronový kouč souhlasil i s tím, že dojde ke změnám v realizačním týmu. "Domluvili jsme si náležitosti, za nichž bude trenér pokračovat, bavili jsme se také o hráčském kádru na příští období i osvěžení realizačního týmu, jak jsme již avizovali," vysvětlil Košťál, podle něhož dojde ke změně v trojici asistentů. Počet změn, ani případná jména končících či nových trenérů nekonkretizoval. "Nejdříve to musíme s nimi probrat, až pak můžeme jména oznámit. Počet asistentů ale zůstane stejný," doplnil funkcionář.

Brückner po schůzce řekl, že nepočítá s výraznou obměnou hráčského kádru. "Řada hráčů je v nejlepším fotbalovém věku a nemyslím, že by byli přestárlí," uvedl. Současně však připustil, že k částečné obměně dojde, více šancí podle jeho slov dostanou také dosavadní náhradníci, kteří se dostávali na trávník jen výjimečně.

Šestašedesátiletý Brückner působí v roli hlavního trenéra národního týmu od prosince 2001, předtím působil v roli asistenta Jozefa Chovance. V roce 2004 s mužstvem obsadil na mistrovství Evropy v Portugalsku třetí místo, letos na světovém šampionátu v Německu ale Češi skončili v základní skupině a vzápětí se otevřela diskuse, zda by trenér neměl odejít. Brückner si však důvěru vedení svazu udržel dál. Národní tým dosud vedl v 53 zápasech, z nichž 37 jeho svěřenci vyhráli a porážku utrpěli v devíti případech.

Experti: Za Brücknera momentálně není adekvátní náhrada

Setrvání trenéra Karla Brückenera u národního týmu i v blížící se kvalifikaci o mistrovství Evropy je logický krok. Tvrdí to fotbaloví experti, které oslovila ČTK. Odborníci Brücknerovo setrvání vítají. Podle nich navíc za šestašedesátiletého kouče zatím není na obzoru adekvátní náhrada.

"S rozhodnutím výkonného výboru svazu naprosto souhlasím. Brückner je trenér, který splnil veškerá očekávání, a když si odborník udělá analýzu, tak jeho působení u reprezentace musí hodnotit jako úspěch," uvedl trenér Groclinu Grodzisk Werner Lička. Kouč, který dříve působil také jako reprezentační asistent a trenér jednadvacítky, si prý neumí představit nikoho, kdo by v současné chvíli mohl národní tým po Brücknerovi převzít. Lička oceňuje, co všechno Brückner za necelých pět let na reprezentační lavičce dokázal. "Podílel se na skvělém evropském šampionátu v Portugalsku a pak hned postoupil na světový šampionát. To je pro český fotbal výjimečný jev. Osud byl proti tomu, aby v Německu zažila skvělá generace svůj vrchol," připomněl Lička zranění klíčových ofenzivních hráčů Kollera, Baroše a Šmicra a skutečnost, že Češi nepostoupili ze základní skupiny, což byl jejich základní cíl.

Také Antonín Panenka je rád, že Brückner dostane další šanci. "Myslím, že za to Německo se hned nemůžou stínat hlavy. Mělo by se pracovat koncepčně a s dlouhodobým výhledem, Brückner pořád má týmu co dát. A hlavně dokáže hráče ukočírovat," uvedl autor legendární penalty, která Československu před třiceti lety v Bělehradě zajistila titul evropských šampionů. "Samozřejmě, ne se vším, co Brückner udělá, se dá souhlasit, ale momentálně nevidím důvod, proč by měl končit," řekl Panenka. Ani on netuší, který z trenérů by Brücknera mohl vystřídat. "K výměně trenéra mohu sáhnout ve chvíli, kdy mám adekvátní náhradu. Ale to není případ českého nároďáku," prohlásil Panenka.

Karel Jarůšek si myslí, že správnost rozhodnutí výkonného výboru ukáže až budoucnost. "Brückner ale je fotbalový odborník, který své práci rozumí. Dokázal to na předcházejícím mistrovství Evropy i v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. V Německu na šampionátu si ale vybral velkou porci smůly," prohlásil předseda představenstva brněnského fotbalového klubu a bývalý reprezentant, který pod Brücknerem na začátku osmdesátých let působil. Jarůšek tvrdí, že možným kandidátem na post reprezentačního kouče by mohl být Ivan Hašek, současný lodivod francouzského St. Etienne. "On je správný typ pro takovou funkci," dodal Jarůšek.

Štěpánek má proti Björkmanovi šanci na semifinále Wimbledonu

Tenista Radek Štěpánek stojí před životní šancí. Momentálně česká jednička si zahraje čtvrtfinále Wimbledonu a postup přes Švéda Jonase Björkmana do semifinále není nereálný. "Ke vší úctě k Björkmanovi a jeho schopnostem, ale je tam jeden favorit, a to je Štěpánek," řekl ČTK Petr Korda, současný Štěpánkův rádce a z roku 1998 poslední český muž ve čtvrtfinále Wimbledonu.

Zápas sedmadvacetiletého Štěpánka s o sedm let starším soupeřem bude duelem dvou nejstarší čtvrtfinalistů letošního turnaje. "Udělám vše pro to, abych postoupil do semifinále," slíbil český tenista. Věřil si i Björkman, před osmi lety čtvrtý hráč světa a současná čtyřka deblového žebříčku. "On je velký favorit, ale už jsem ho třikrát porazil a mám určitě šanci to dokázat znovu. Zbraně předem neskládám," řekl.

Do grandslamového semifinále se z českých tenistů naposledy dostal Jiří Novák v roce 2002 na Australian Open. V Melbourne o čtyři roky dříve Korda jako poslední Čech grandslamový turnaj vyhrál.

Čtrnáctý nasazený Štěpánek se snaží hrát útočný tenis servis volej a nyní poprvé narazí na soupeř se stejnou taktikou. "Bude to souboj stejného typu hry - oba se budeme tlačit co nejvíce k síti," očekával Štěpánek, vítěz turnaje z Rotterdamu. "Nesmí se bát, o ničem jiném to není," jmenoval Korda, co především Štěpánek k úspěchu potřebuje.

Vaidišová povede tenistky do utkání Fed Cupu proti Francii

Semifinalistka Roland Garros Nicole Vaidišová povede české tenistky v utkání o postup do elitní Světové skupiny Fed Cupu. Češky se krátce po Wimbledonu utkají v baráži na antuce v Cagnes-sur-Mer s Francií, která má v týmu světovou jedničku Amélii Mauresmovou. Zápas se uskuteční 15. a 16. července. Kapitán Tomáš Petera nominoval vedle Vaidišové uzdravenou Lucii Šafářovou, Ivetu Benešovou a Květu Peschkeovou. "Vezu s sebou to nejlepší, co v současné době máme," řekl Petera ČTK.

Francouzský kapitán Georges Goven nominoval první hráčku světa Mauresmovou, kterou doplňují Nathalie Dechyová, Emilie Loitová a Tatiana Golovinová. "Nečekal jsem nic jiného," řekl Petera. Goven nemohl kvůli dlouhodobému zranění povolat Mary Pierceovou.

O pozici třinácté hráčky světa Vaidišové jako české jedničky do dvouher není pochyb. Zvláště, když cestou do semifinále v Paříži porazila v osmifinále Mauresmovou. "Těším se a budu se snažit hrát co nejlépe," řekla Vaidišová o fedcupové baráži krátce po Roland Garros. Druhou singlistkou by měla být Šafářová, která kvůli zranění vynechala Wimbledon a naposledy hrála skoro před měsícem na turnaji v Prostějově. Od té doby si léčila zraněné rameno. "Měla asi tři věci najednou, ale už je zdravá. Trénuje a bude připravená jako druhá do singla," řekl Petera o letošní vítězce turnaje v Gold Coastu.

Za Šafářovou mohou případně do dvouhry naskočit Benešová nebo Peschkeová. "To se případně rozhodneme po tréninku a podle situace," řekl kapitán. Obě budou hlavně připraveny na čtyřhru. "Je to nejlepší debl, který umíme poskládat dohromady," uvedl Petera. Peschkeové se letos ve čtyřhře daří, v deblovém žebříčku už je patnáctá na světě.

Slavia odmítá trest za odchod ze hřiště, obrátila se na soud

Vedení Slavie Praha napadlo u civilního soudu rozhodnutí disciplinární komise a odvolací a revizní komise Českomoravského fotbalového svazu. Ty potrestaly pražský klub dvoumilionovou pokutou za odchod ze hřiště v jarním ligovém zápase se Slovanem Liberec. "Ve fotbalovém prostředí jsme všechny dostupné prostředky vyčerpali, proto se musíme hájit civilní cestou," řekl ČTK člen představenstva Slavie a generální sekretář klubu Petr Doležal. Poukázal především na procesní chyby. "Když bude civilní soud brát tyto chyby v potaz, tak si myslím, že máme velkou šanci uspět," dodal. Za jednu z největších chyb Slavia považuje, že se na jednání odvolací a revizní komise ČMFS v rozporu s platnými předpisy nedostavil zástupce disciplinární komise. Navíc představitelé Slavie měli možnost nahlédnout do spisu teprve dvě a půl hodiny před zahájením odvolacího řízení.

Počasí

Ve středu očekávají meteorologové slunečný nebo skoro jasný den. Teploty přes den vystoupí na 26 až 30, na horách bude kolem 23 stupňů Celsia. Mírný jihovýchodní vítr může mít místy, zejména na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině, v nárazech rychlost kolem 50 km za hodinu.