Zprávy

Nemocný poslanec ODS bude při čtvrtečním hlasování ve sněmovně

Poslanec ODS Miloš Patera, který byl v pátek hospitalizován, se zúčastní čtvrtečního jednání Poslanecké sněmovny, na kterém má být volen nový šéf dolní komory. V pátek večer to řekl předsedovi poslaneckého klubu ODS Vlastimilu Tlustému. ČTK o tom v sobotu informoval mluvčí ODS Jiří Sezemský. Podle zpravodajských serverů byl znovuzvolený poslanec Patera v pátek hospitalizován s mozkovou mrtvicí. Vzápětí se objevily pochybnosti o tom, zda se vůbec bude moci zúčastnit ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny, která má začít v úterý a ve čtvrtek pokračovat důležitou volbou nového šéfa sněmovny.

Rodící se koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených přitom i s Paterou chybí v Poslanecké sněmovně stále jeden hlas k získání většiny. Právě v této souvislosti bude důležitý každý hlas nejen při hlasování o důvěře vládě, ale už při čtvrteční volbě předsedy a místopředsedů dolní komory. Pro zvolení každého z těchto funkcionářů je třeba podpora nadpolovičního počtu hlasujících poslanců. Pokud by se Patera nemohl volby sněmovního vedení zúčastnit, občanští demokraté, lidovci a zelení by měli dohromady 99 hlasů, sociální demokraté a komunisté pak společně rovných 100 hlasů. Kdyby hlasovalo 199 poslanců, vítěz by potřeboval nejméně právě 100 hlasů. I s Paterou je situace patová - sto na sto.

Kandidátem ODS na funkci šéfa sněmovny by měla být místopředsedkyně strany Miroslava Němcová, která v minulém období byla i místopředsedkyní dolní komory. Kandidátem ČSSD má být bývalý šéf sněmovny a člen strany Lubomír Zaorálek. Kdyby se Patera volby nezúčastnil, oslabilo by to šance Němcové. Naopak mohly by stoupnout naděje Zaorálka, kdyby ho spolu se sociálními demokraty podpořili komunisté. Funkce předsedy sněmovny je důležitá mimo jiné při sestavování vlády. Pokud při parlamentním hlasování o důvěře neuspějí dvě vlády, jejichž předsedy jmenoval prezident republiky, sestavuje třetí vládu v pořadí politik, jehož vybere šéf dolní komory.

Aktuálně.cz: Mezi priority koalice bude patřit EU, občan i rodina

Evropská unie, občan, rodina, vzdělání a kultura, právní stát bez korupce, zdravé veřejné finance, moderní ekonomika a nová pracovní místa a také kvalita života ve městě i na venkově - to jsou priority budoucí koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených tak, jak je strany formulovaly ve své koaliční smlouvě. Její návrh zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz. Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ji chtějí podepsat v pondělí.

Koalice by například chtěla více profitovat ze členství v EU, reformovat její zemědělskou politiku, ale také posílit roli otců při výchově dětí. Základní i střední školy v představách koaličních partnerů zůstanou bez školného. "Nezavedeme školné, ale otevřeme diskusi o větším zapojení soukromých zdrojů do financování vysokých škol," píše se dále v dokumentu. Návrh koaliční smlouvy podle serveru Aktuálně.cz výslovně zmiňuje smlouvu Česka s Vatikánem. Smlouva vyjmenovává výjimky z jednotné sazby daně z přidané hodnoty (DPH), kterou prosadila ODS. V dokumentu se v této souvislosti píše o rohlících, chlebu, pšeničné mouce, rýži, masu, rybách, vejcích a mléku - čerstvém i trvanlivém. Nižší DPH by čekala i na oleje, máslo, ovoce, zeleninu, minerálky, ubytovací služby, hromadnou dopravu, knihy, noviny, sportovní a kulturní služby, dřevěné ekobrikety či zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, píše server Aktuálně.cz. Smlouva popisuje i rušení daní - dědické, darovací či v některých případech i z nemovitostí. V jedné z kapitol se podrobně říká, jak by tři strany spolupracovaly - aby menší partneři nemohli vydírat největší ODS a naopak ta aby nemohla použít práva silnějšího.

Paroubek: ČSSD nezajímají funkce, ale program vznikající koalice

Sociální demokracie se při zvažování podpory vznikající středopravicové koalice nebude rozhodovat podle toho, jaké jí kdo nabídne funkce, ale jen podle programového prohlášení týmu předsedy ODS Mirka Topolánka. ČTK to v sobotu řekl premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. O možnosti, že by zástupci sociální demokracie mohli dostat některé důležité funkce, pokud by strana podpořila koaliční vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, se v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes zmínil místopředseda ODS Petr Nečas. Socialisté by podle něj mohli usednout do křesel předsedy Poslanecké sněmovny, jejího rozpočtového výboru a orgánů kontrolujících zpravodajské služby, Národní bezpečnostní úřad a policejní odposlechy. "Jedná se nám o programové věci, kvůli nimž jsme získali voliče. Jestli si někdo myslí, že jsou pro nás důležité funkce, tak se mýlí," reagoval Paroubek. Ke koaliční smlouvě, kterou v pondělí podepíšou zástupci ODS, lidovců a zelených, se ČSSD vyjádří v následujících dnech, možná už v pondělí, dodal. Vznikající středopravicová koalice se snaží u ČSSD hledat podporu, protože má ve sněmovně k dispozici jen 100 hlasů; k získání důvěry poslanců potřebuje o jeden hlas více.

Filip je "poměrně zděšen" textem koaliční smlouvy

Předseda KSČM Vojtěch Filip je "poměrně zděšen" textem koaliční smlouvy ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Zejména dohody v daňové oblasti považuje za přenesení břemene státního dluhu na nejchudší občany, zatímco bohatým se podle něho ulevuje. "Nevím, jestli občané budou moci takovou politiku přijmout, já ji nepřijímám," řekl ČTK Filip během sobotního jednání Ústředního výboru KSČM v Nymburku. Méně kriticky předseda KSČM hodnotí část textu koaliční smlouvy, která se zabývá vztahy České republiky a Evropské unie. "ODS pochopila, že je vnímána jako protievropská strana, a trochu slevila ze svých zásad," uvedl.

Klaus: Neuspěje-li trojkoalice, Paroubek vládu sestavovat nemusí

Pokud vznikající koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, prezident Václav Klaus patrně nepověří automaticky předsedu ČSSD Jiřího Paroubka jednáním o sestavení vlády. Při natáčení diskusního pořadu Nedělní partie Klaus podle televize Prima prohlásil, že Paroubek by měl přestat doufat, že ho pověří sestavením kabinetu, kdyby důvěru nedostala trojkoalice. Celý rozhovor televize odvysílá v neděli. Klaus podle Primy také uvedl, že vítězná ODS má povinnost pokusit se sestavit koaliční vládu a že ČSSD nemůže čekat, že bez důkladně projednané dohody dosáhne křesla předsedy Poslanecké sněmovny.

ČT: USA a NATO mají zájem o český radar Věra

Spojené státy dokončily testování českého radaru Věra a mají o něj zájem. Pasivní sledovací radar chce do výzbroje také Severoatlantická aliance. Informovala o tom Česká televize. Schopnosti radaru ověřovaly USA půl roku, poté osobně ministr obrany Donald Rumsfeld doporučil český výrobek i svým spojencům, uvedla televize. "My se setkáváme s daleko větším zájmem jak ze Spojených států, tak i z aliance o využití tohoto systému v NATO," řekl České televizi velvyslanec Česka při NATO Štefan Fülle. Aliance, která buduje nový systém velení a řízení vzdušných operací, by chtěla Věru dostat i do letadel. Podle ředitele investičního oddělení NATO Marshalla Billingslea se vedly i diskuse, zda by mohly radar nést například helikoptéry. Systém dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Je složen ze tří poměrně malých stanic vzdálených od sebe několik desítek kilometrů, může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

Na Bahna přijelo 50.000 lidí; táhl hlavně pandur a gripeny

Nový obrněný transportér Pandur, stíhačky Jas-39 Gripen a společná bojová ukázka pozemního vojska, výsadkářů, letectva a dělostřelectva se staly největšími lákadly letošního ročníku armádního dne Bahna 2006 ve Strašicích na Rokycansku. Na armádní přehlídku ve vojenském prostoru v Brdech se přijelo podívat kolem 50.000 lidí, řekl ČTK mluvčí společných sil Zdeněk Kroutil. "Byl tu velký nápor návštěvníků, akci hodnotíme jako úspěšnou. Obešla se bez problémů a nikdo při ní nebyl zraněn," shrnul mluvčí 17. ročník Bahen.

Do ukázky přepadení budovy obsazené protivníkem se zapojila pěší jednotka za podpory proudového a vrtulníkového letectva včetně letounů L-159 Alca a L-39 Albatros a vrtulníků Mi-171 a Mi-24, výsadkářů a dělostřelců. Členové vojenských historických klubů s dobovou technikou zase předvedli rekonstrukci napadení polské hranice v září 1939. Aktivní zálohy připomněly, jak vypadalo cvičení na "vojně" v tehdejší Československé lidové armádě v roce 1965. "Záložáci" přiznali, že ukázkou chtěli především zavzpomínat na své mládí, kdy se museli účastnit dvouleté povinné základní služby. Na Bahna tradičně dorazili také vojáci ze zahraničí. Britové přijeli s tankem Challenger 2, Němci a Rakušané předvedli tanky Leopard 2 a Slováci obrněný vůz Aligátor.

Krumlov dostal dotaci na otočný most, který pomůže při záplavách

Českokrumlovská radnice dostala dotaci na speciální most, který se při případných záplavách otočí tak, aby nebrzdil vodu protékající v řece. Konstrukci za 53 milionů korun začne stavět letos na podzim. Píšou o tom sobotní jihočeská příloha Mladé fronty Dnes a Deníky Bohemia. Otočný most vznikne u pivovaru, kde povodeň v roce 2002 strhla starý montovaný most, který postavili po druhé světové válce američtí vojáci. Po povodních ho nahradila provizorní konstrukce, která je tam dosud. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní potvrdilo městu Český Krumlov dotaci ve výši 22 milionů korun. V České republice ojedinělá konstrukce umožní v době záplav otočit most tak, aby na řece nefungoval jako hráz a nebrzdil protékající vodu, jejíž tlak by ho mohl strhnout. "Most se při velké vodě otevře ve dvou částech, po a proti proudu," řekla Mladé frontě Dnes mluvčí městského úřadu Jana Zuziaková. Ovládání mostu bude ruční, elektromotory by totiž voda mohla vyřadit. Most u pivovaru je pro město důležitý - je totiž jediný, který zajišťuje zásobování historického centra nákladní dopravou. Ostatní mosty ji neunesou.

V Brně se zřítilo lešení, zranilo dva lidi, poškodilo 15 aut

V centru Brna se v sobotu zřítilo třípatrové lešení, které zranilo dva lidi a poškodilo asi 15 zaparkovaných automobilů. Neštěstí se stalo krátce po 10. hodině v Benešově ulici. Lešení se zřítilo v délce 80 metrů. Středně těžké zranění utrpěla jednadvacetiletá žena, která má podle dostupných zpráv četné zlomeniny. S lehkým poraněním vyvázl padesátiletý muž. Oba patrně procházeli kolem objektu. "Je štěstím v neštěstí, že se tato událost stala dnes, kdy je centrum Brna v podstatě poloprázdné. V pracovní dny je Benešova ulice velmi frekventovaná," řekl v sobotu ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Těsně před domem jsou parkovací místa. Na většině z nich stála auta. Po pádu lešení byla některá zcela zdemolována. Místy se vytvořila až metr vysoká hromada sutě. Benešova ulice patří k nejrušnějším v centru města. Leží na ní bývalé autobusové nádraží, sousedí s hlavním železničním nádražím a je také důležitou tepnou tramvajové dopravy.

Ornitologové vyhlásili Boletice významným ptačím územím

Česká společnost ornitologická vyhlásila Boletice na Českokrumlovsku významným ptačím územím roku 2006. Při slavnosti v nedaleké Horní Plané ekologové zdůraznili, že území boletického vojenského újezdu má mezinárodní význam, protože v něm žijí vzácné a ohrožené druhy ptáků. Proto tam podporují takzvanou měkkou turistiku, ale odmítají stavbu lyžařského areálu, který prosazuje kraj. Boletice patří mezi 38 ptačích oblastí Natura 2000, které roku 2004 vyhlásila vláda. Ornitologové každý rok vyberou jednu z nich a vysvětlují, proč je tak významná. "Dnešek je mezníkem v informační kampani, kterou už řadu let vedeme pro zviditelnění a zdůraznění přírodních hodnot Boletic. Chceme lidem ukázat, jak je ochrana přírody důležitá," řekl v sobotu ČTK Vladimír Molek z jihočeského ekologického sdružení Calla.

Ptačí oblast Boletice má 23.546 hektarů a zahrnuje celý vojenský újezd. Předmětem ochrany jsou v ní především lesní druhy: jeřábek lesní, kulíšek nejmenší, datlík tříprstý a skřivan lesní. V újezdu žije i kriticky ohrožený chřástal polní a mnoho dalších zvláště chráněných i silně ohrožených ptačích druhů. Ekologové vidí budoucnost této oblasti v rozvoji takzvané měkké turistiky, kvůli níž vznikají v návaznosti na okolní obce cyklotrasy, turistické stezky či běžecké tratě. Část z nich otevře armáda příští čtvrtek. Pokračuje tak v postupném otvírání újezdu veřejnosti. "Pokud tam pěší i cyklisté budou dodržovat pravidla, není to v rozporu s naší snahou hájit zájmy pro ochranu ptactva," řekl ČTK koordinátor programu Významná ptačí území Tomáš Brinke.

Setkání historických vozů ve Slavkově přilákalo tisíce zvědavců

Přes 10.000 lidí se v sobotu přišlo podívat do parku zámku ve Slavkově u Brna na 570 historických automobilů a motocyklů. Akce nazvaná Oldtimer festival se v něm uskutečnila potřinácté. Je jedním z největších setkání svého druhu v Evropě. Tradičně představuje i různé historické motoristické rarity z celého světa. "Letošní velkou zajímavostí byla kopie motocyklu CCCC od firmy Laurin & Klement z roku 1904. Originál byl vyroben pouze jeden a do dnešních dnů se nedochoval. Kopii se pak podařilo vytvořit z nalezených plánků. Je zdařilejší než původní kus," řekl ČTK hlavní organizátor setkání Miroslav Gomola. Každý si podle něj v záplavě strojů mohl najít to své. V obležení byl například vůz Jaguar D-type z roku 1956 nebo elektrický kočár Dora vyrobený koncem 19. století.

Ve Strážnici bojovali tanečníci o titul nejlepšího verbíře

Jakub Džubera z Kyjova na Hodonínsku se v sobotu stal ve Strážnici na 61. ročníku folklorního festivalu vítězem soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Tento starý tanec, který býval výrazem vzdoru před verbováním na vojnu, byl loni zapsán na seznam ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. V soutěži se utkalo 33 tanečníků. Do finále z nich postoupilo osm. Dalších osm se do něj dostalo jako vítězové předcházejících regionálních kol soutěže, řekla ČTK jedna z pořadatelek akce Ludmila Horehleďová. Džuberu ocenila odborná porota. Cenu diváků dostal Michal Horák z Jalubí na Uherskohradišťsku. Soutěž o nejlepšího verbíře se konala po jednadvacáté. Již tradičně patří k divácky nejatraktivnějším programům festivalu.

Nyní se tančí verbuňk ve 142 obcích regionu, nedochoval se naopak v 52 vesnicích. Věnují se mu folklorní soubory, stále je ale i přirozenou součástí tanečního repertoáru například při hodech, svatbách či vinobraních. Kořeny verbuňku datují etnomuzikologové do první poloviny 18. století, kdy se v českých zemích ještě verbovali mladí muži do armády. Název tance je odvozen od německého slova werbung, které lze přeložit jako najímání. Odvedenci tancem mimo jiné uvolňovali napětí pramenící z radikální změny životní situace.

Rožnovským skanzenem voněl čerstvý kozí sýr i upečený chléb

Valašskou dědinou rožnovského skanzenu se v sobotu linula vůně čerstvě vyrobeného kozího sýra a upečeného chleba. Návštěvníci obdivovali nejen umění místních řemeslníků, ale také třeba dovednost pasteveckého psa a praní prádla v neckách. Hospodáři a hospodyně jim v oživených expozicích ukázali i některé zvyky, které jsou spojovány s příchodem léta nebo se svátkem svatého Jana. Děti i dospělí si prohlédli výrobu šindele, pletení provázků a kovářské řemeslo. "Nedílnou součástí prohlídky bylo i ochutnávání specialit z valašské kuchyně," řekl ČTK režisér pořadu Radoslav Vlk. V Kolibě z Černé hory se vyráběl tradiční technologií kozí sýr nebo brynza, z níž se přímo v kolibě vařila brynzová polévka a brynzová pomazánka. V největším objektu určeném pro bydlení, v chalupě z Nového Hrozenkova, pekli pekaři chléb.

Mistrovství světa v sudoku bude příští rok v Praze

Druhé mistrovství světa v sudoku se uskuteční v dubnu příštího roku v Praze. ČTK o tom informoval předseda organizačního výboru Vítězslav Koudelka. První mistrovství světa v sudoku jako samostatné disciplíně se konalo loni v italské Lucce. Česká republika má podle Koudelky mimořádné postavení ve Světové hádankářské federaci. Patří k zakládajícím členům. Vysoce jsou také hodnoceny úspěchy Čechů v dosavadních hádankářských soutěžích. Na rozdíl od letošního prvního mistrovství světa by se v Praze mohla utkat také družstva. "Děláme všechno pro to, aby tam byla i soutěž družstev. Klademe si to jako jeden z cílů mistrovství. Sudoku je sice individuální hádanka, avšak věřím, že se nám podaří vymyslet vhodné kombinace," řekl. Prvním mistrem světa v sudoku se letos v březnu stala Jana Tylová z Mostu.

Kanoisté přišli o čtyři dračí lodě, v noci v Pardubicích shořely

Škodu asi za milion a půl a navíc ohrožení zářijového mistrovství Evropy v Praze na Vltavě způsobil požár, který v noci na sobotu zničil dračí lodě i s vlekem před víkendovými závody Českého poháru v Pardubicích. Kanoistům shořela čtyři nová dřevěná plavidla dlouhá 12,5 metru, každé v hodnotě zhruba čtvrt milionu korun, a vlek za půl milionu. ČTK to řekl předseda České asociace dračích lodí Petr Klíma. "Přišli jsme o čtyři lodě ze šesti, které jsme měli připraveny pro mistrovství Evropy. Nemám ponětí, jak to vyřešíme," prohlásil Klíma. Pohárové závody v Pardubicích byly zrušeny. "Tudíž to máme další ztrátu vůči sponzorům," uvedl Klíma, sám aktivní kanoista.

Přivolaní hasiči již lodě nezachránili. "Potom, co se podařilo sehnat finance na lodě, je přes milion a půl v prachu. Naštěstí se nestalo nic dragonům, kteří spali opodál ve stanech," řekl Klíma. "Věřím, že asociaci se povede sehnat nové lodě, aby se ME podařilo zorganizovat," řekl rychlostní kanoista Martin Doktor, který se na závody v Pardubicích rovněž chystal. Zda někdo lodě zapálil úmyslně, nebo šlo o nešťastnou náhodu, se vyšetřuje. "Nelze vyloučit, že to někdo udělal naschvál," mínil Klíma. Přesto věří, že to závody dračích lodí v Česku neohrozí. "Říká se, co tě nezabije, to tě posílí," prohlásil.

Kozlíková vyhrála po časovce na MČR i závod s hromadným startem

S téměř minutovým náskokem vyhrála Lada Kozlíková z Dukly Praha na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů v Myjavě sobotní závod žen s hromadným stratem. Po 96 kilometrech skončila druhá Pavla Havlíková z KC Kooperativa a bronz získala další závodnice Dukly Praha Martina Růžičková.

Oštěpař Železný zrušil kvůli bolesti v lýtku start v Kuortane

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný musel zrušit vinou zdravotních potíží plánovaný třetí letošní start ve finském Kuortane, kde se měl střetnout s kompletní světovou špičkou. Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa cítil bolest v lýtkovém svalu a dal přednost doléčení zranění. "Při tréninku jsem ucítil píchnutí v lýtku, tak jsem ten start musel odvolat," řekl Železný podle svého manažera Alfonze Jucka. "Nechci ohrozit svou poslední sezonu," uvedl oštěpař, který letos ve čtyřiceti letech na konci sezony uzavře po dvaceti letech ve špičce svou kariéru.

Tenista Hernych své premiérové finále v Hertogenboschi prohrál

Tenista Jan Hernych ve svém prvním finále na turnaji okruhu ATP v kariéře neuspěl. Šestadvacetiletý pražský rodák v sobotu v Hertogenboschi prohrál 0:6, 7:5 a 5:7 s Chorvatem Mariem Ančičem, jenž na trávě v Nizozemsku obhájil loňský titul a v pondělním žebříčku se vrátí do elitní desítky. Hernych neuspěl ve finále stejně jako před týdnem v Halle Tomáš Berdych, s kterým se poražený finalista z Hertogenbosche utká v prvním kole nadcházejícího Wimbledonu. Jediným českým mužem, který letos vyhrál turnaj ATP, tak zůstává Radek Štěpánek díky triumfu z Rotterdamu.

Pešek dojel v Assenu po startu z poslední řady pátý

Český závodník Lukáš Pešek vybojoval v osmém podniku mistrovství světa silničních motocyklů v nizozemském Assenu po skvělé stíhací jízdě páté místo ve třídě do 125 ccm. Peškovi se před startem nepovedlo nastartovat motocykl a kvůli technickým potížím musel se svým strojem Derbi do poslední řady, přestože si v kvalifikaci vyjel třetí místo. Postupně se probojoval až na čtvrtou pozici, kterou ztratil až těsně před cílem. Pátým místem zopakoval výsledek z předchozí Velké ceny Katalánska.

Meteorologové upozorňují na bouřky a vysoké teploty

Meteorologové znovu upozorňují na vysoké teploty a bouřky, které může ojediněle provázet krupobití, přívalové srážky a silné nárazy větru. V neděli bude do České republiky proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu. V noci na pondělí pak území ČR zasáhne studená fronta. Upozornění na silné bouřky platí od nedělních 15:00 do pondělní půlnoci pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký. Od pondělních 12:00 do půlnoci platí upozornění pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Upozornění na vysoké teploty platí od nedělních 10:00 do pondělních 18:00 pro celou ČR.

Ve velmi teplém vzduchu očekávají meteorologové v neděli a v pondělí nejvyšší teploty od 29 do 33 stupňů Celsia, v neděli ojediněle i vyšší. Před frontou se v Čechách místy již v neděli a v oblasti fronty na celém území ČR v pondělí budou vyskytovat bouřky, ojediněle doprovázeny krupobitím, přívalovými srážkami a silnými nárazy větru. V důsledku přívalových srážek se mohou prudce a krátkodobě rozvodnit malé toky, potoky nebo i jindy suchá koryta, mohou se zatopit sklepy, garáže, níže položené byty a komunikace.