Zprávy

Koalice si rozdělila ministerstva, o jménech se spekuluje

Občanští demokraté, lidovci a zelení se v pátek dohodli na rozdělení křesel ve vládě. Premiérem bude předseda ODS Mirek Topolánek. O dalších jménech zatím nechtějí lídři stran spekulovat. Personální obsazení musí ještě v neděli posvětit stranická grémia. Jisté je jen to, že ODS bude mít kromě premiéra dalších devět ministrů. Po třech ministerských křeslech obsadí obě menší koaliční strany. Místopředsedy vlády budou předseda Strany zelených Martin Bursík, který má současně řídit ministerstvo životního prostředí, a předseda lidovců Miroslav Kalousek, jemuž připadne resort venkova a zemědělství. Vicepremiérem má být také druhý muž ODS Petr Nečas. Současně má řídit ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny.

Lidovci získají také ministerstvo obrany, které by měla řídit Vlasta Parkanová. Do jejich kompetencí spadne také ministerstvo kultury s církevní agendou. Svoji kandidaturu na tento post ČTK potvrdila lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Zelené bude ve vládě reprezentovat také první místopředsedkyně Dana Kuchtová. Má se stát ministryní školství. Z úřadu vlády bude řídit legislativu dlouholetý spolupracovník zelených František Korbel.

Další resorty si mezi sebe rozdělí občanští demokraté. Diplomacii má řídit bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. Nově vzniklou funkci ministra bez portfeje pro evropské záležitosti obsadí zřejmě bývalý primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič. Podle kuloárových informací se ještě jedná o tom, zda finance povede autor daňové reformy ODS Vlastimil Tlustý. Resort zdravotnictví by mohl spravovat Tomáš Julínek. Ministrem vnitra se má stát místopředseda ODS Ivan Langer, spravedlnost má řídit právní expert ODS Jiří Pospíšil. Ministrem dopravy by měl být Aleš Řebíček, ministrem průmyslu a obchodu Martin Říman.

Lídři ODS a ČSSD se zatím nedohodli, podle Paroubka podpora vládě není vyloučena

Předseda ODS Mirek Topolánek se na páteční schůzce s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem zatím nedohodl na podmínkách podpory vznikající vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Lídři obou nejsilnějších stran po hodinové schůzce řekli, že i když jednání neznamenalo žádný průlom, budou spolu dále jednat. "Snažíme se najít shodu, snažíme se přesvědčit sociální demokracii, aby podpořila vznikající koncept trojkoalice. Výsledek nepředjímám, to je věc jednání," prohlásil Topolánek, jehož vláda nemá zajištěnou ve sněmovně potřebnou většinu. Paroubek si chce nejdřív prostudovat program středopravicové koalice, teprve poté je připraven se bavit o možné toleranci Topolánkova kabinetu. "Budeme se tím seriozně zabývat..., pak se nějakým způsobem vyjádříme," uvedl dosluhující premiér.

Před červnovými volbami byly vztahy mezi Paroubkem a Topolánkem na bodu mrazu. Po pátečním jednání se ale oba politici usmívali a shodli se, že jsou spolu schopni korektně komunikovat. Improvizovaný briefing zakončili podáním rukou. "Mějte se hezky, pane předsedo," rozloučil se Paroubek s Topolánkem.

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek v pátek prohlásil, že podpora ČSSD vládě, kterou z pověření prezidenta Václava Klause sestavuje spolu s lidovci a zelenými šéf ODS Mirek Topolánek, není vyloučena. Požaduje však shodu v programových otázkách. "Podpora není rozhodně vyloučená. My ji nemůžeme odmítnout a priori," řekl novinářům při příchodu na zasedání předsednictva ČSSD v Lidovém domě. Na dotaz, co by mohlo sociální demokraty přesvědčit, aby Topolánkův kabinet tolerovali, odpověděl, že občanští demokraté by museli se sociálními demokraty hovořit o programových věcech tak, aby bylo možné dojít k nějakému konsenzu. "Myslím, že to jsou skutečně věci, na které není třeba se dívat dogmaticky," dodal.

O tom, že Topolánkova vláda by mohla získat podporu sociálních demokratů, ale pochybuje místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který je vyjednavačem ČSSD. "Trojkoaliční a ještě k tomu menšinová vláda nemá žádnou šanci," řekl o rodícím se kabinetu koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, který ve dvousetčlenné sněmovně disponuje stovkou mandátů. "Sestavují vládu, už mají rozdělené i posty, tak když si tak věří, ať si tu vládu prosadí," dodal.

Škromach očekává, že po případném neúspěchu šéfa vítězné strany Topolánka dostane při sestavování vlády šanci předseda ČSSD, která vyšla z volebního klání jako druhá nejúspěšnější. Totéž řekl médiím již dříve i Paroubek.

Proti podpoře rodícímu se kabinetu občanských demokratů, lidovců a zelených je i dosluhující ministr vnitra František Bublan, který vedl ČSSD do voleb v kraji Vysočina. Vládu pravého středu by sociální demokraté neměli podpořit ani podle mínění evropského poslance za ČSSD Libora Roučka.

Paroubek poznamenal, že Rouček hodně pobývá ve Štrasburku, takže by měl možná více hovořit o svých zkušenostech odtamtud a nechat "to na lidech, kteří vyjednávají". "Stejně tak to řeknu dalším členům předsednictva," uvedl Paroubek.

Generál Peřina byl pohřben v rodných Morkůvkách na Břeclavsku

Ostatky legendárního pilota z druhé světové války Františka Peřiny byly v pátek pohřbeny v jeho rodných Morkůvkách na Břeclavsku. S generálem Peřinou, který měl vojenský pohřeb už 22. května na pražském Vítkově, se přišlo naposledy rozloučit asi 250 lidí. Do země byly zároveň uloženy také ostatky jeho manželky Anny. "Dnešní pietní akt je naplněním toužebného přání manželů Peřinových najít místo posledního odpočinku tady, doma," řekl při obřadu náčelník Generálního štábu Armády ČR Pavel Štefka.

Malý hřbitov v Morkůvkách, který leží ve svahu a je z něj široký výhled po okolních vinohradech a lesích, byl zcela zaplněn. Kamenné schody, které místo posledního odpočinku spojují s obcí, lemovala čestná stráž. Vojenská dechová hudba zahrála českou státní hymnu, místní cimbálová muzika Peřinovy oblíbené moravské písně.

Obřadu se zúčastnila velká část obyvatel Morkůvek, kteří jsou na slavného rodáka hrdí. Mnozí hosté přijeli z větší dálky. Obdivovatel československých letců Roman Šmíd vážil cestu z Ostravy. "Generál Peřina je pro mě vzorem odvahy, celý život se nezpronevěřil ideálům gentlemana. O takových lidech by se mělo učit ve školách a mluvit v televizi. Jenže média jsou místo toho plná různých 'vyvolených', kteří nikdy nic nedokázali," řekl ČTK Šmíd.

Peřina zemřel počátkem letošního května ve věku 95 let, krátce před tím zemřela jeho choť. "Generál nebe", jak se Peřinovi pro množství sestřelených nepřátelských letadel přezdívalo, odešel krátce po okupaci Československa v roce 1939 do zahraničí. Měl tehdy jen pár dní po svatbě. Jako stíhací pilot létal v bitvě o Francii a pak o britské ostrovy. Sestřelil nejméně 12 německých letounů, čtyři z nich v jediném dni. Po válce upadl Peřina v nemilost, a odešel proto do USA, kde se podílel na navrhování sedaček v kosmickém projektu Gemini. Do Česka se vrátil až po pádu komunismu v roce 1993.

Pattonův pomník v Plzni bude symbolicky znázorňovat příběh

Plzeň by snad už příští rok mohla mít nový pomník amerického generála, osvoboditele města, George Pattona. Nebude to ale postava generála. Rozmístění jednotlivých prvků v prostoru má symbolicky vyprávět celý příběh. Rozhodli tak ve čtvrtek zastupitelé, když podpořili vítězný návrh z veřejné architektonické soutěže. Představitelé města doufají, že by pomník mohl být hotový už příští rok na květnové Slavnosti svobody, jimiž si město každoročně připomíná osvobození americkou armádou, řekl ČTK primátor Plzně Miroslav Kalous.

Plzeň chtěla mít Pattonův pomník už delší dobu, po neúspěchu s prvním projektem loni vyhlásila novou architektonickou soutěž. Vytvoření pomníku přijde asi na 2,8 milionu korun, roční náklady na údržbu jsou 95.000 korun. Pomník bude v prostoru před kulturním zařízením Peklo, v němž je od loňska i Pattonovo muzeum.

Hlavním motivem je deska s otiskem generálovy přilby. Na přístupové straně je hladká dlažba symbolizující zem udusanou Pattonovými vojáky, její součástí jsou také měděné pásy s vyznačenými milníky generálových bitev a s daty o vývoji války v Plzni. Z druhé strany pomníku je "rozrytá" země. Symbolizuje místa, kam Patton kvůli dohodě spojenců o demarkační linii nemohl při osvobozování v roce 1945 pokračovat. Vítězný projekt Petra Kostnera, Ondřeje Kupsy, Ondřeje Peckerta a Tomáše Palkovského upoutal porotu mimo jiné tím, že obsahuje jakýsi komorní příběh a je komponován oboustranně.

Radnice loni na začátku roku zastavila projekt místního Military Car Clubu, který chtěl postavit téměř třímetrový bronzový monument od sochaře Jaroslava Bockera. Vedení města se nelíbilo, že je Bocker evidován jako agent někdejší komunistické StB, požadovala také, aby vítězný projekt vzešel z veřejné soutěže. Socha měla být v Plzni odhalena loni k 60. výročí konce druhé světové války. Nakonec si sochu vzala radnice v Dýšiné nedaleko Plzně, loni 7. května ji odhalila a vypsala na ni sbírku.

Česko má nový honorární konzulát ve Vancouveru

Česká republika otevřela nový honorární konzulát v západokanadském Vancouveru. Síť českých zastupitelských úřadů v Kanadě dosud tvořily velvyslanectví Ottavě, generální konzuláty v Torontu a Montrealu a honorární konzulát v Calgary. Honorární konzulát ve Vancouveru bude podle českého ministerstva zahraničí přínosem zejména pro krajanskou komunitu na západním pobřeží Kanady. Konzulem ve Vancouveru byl jmenován Michael Duncan Adlem.

Honorární konzulát pomáhá českým občanům v nouzi, vystavuje náhradní cestovní doklady a notářsky ověřuje podpisy. Proti jiným zastupitelským úřadům nemůže například vystavovat víza. Honorární konzulové nejsou kariérní diplomaté, službu vykonávají dobrovolně a zdarma. Většinou se rekrutují z řad místní komunity, často mají české kořeny. Mnoho honorárních konzulů podporuje obchodní a kulturní výměnu. Otevřením honorárního konzulátu ve Vancouveru dosáhl počet těchto českých zastoupení v zahraničí 131.

Adresa konzulátu ve Vancouveru je 1055 Dunsmuir St., Vancouver, B.C. V7X 1J1 Canada, telefon +1 (604) 8912296 email: mike.adlem@gowlings.com nebo vancouver@honorary.mzv.cz

Všesokolský slet změní v Praze provoz hromadné dopravy

Všesokolský slet změní v Praze začátkem července provoz hromadné dopravy. S omezeními musejí cestující počítat 2. července dopoledne, kdy se uskuteční sletový průvod. Na veřejná vystoupení 5. a 6. července na Strahově budou moci diváci jet dvěma zvláštními autobusovými linkami, informoval ČTK Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Provoz tramvají bude omezen 2. července zhruba od 10:00 do 12:00 na křižovatce u Národního divadla a v jejím okolí. Odkloněny budou linky číslo 6, 9, 17, 18, 22 a 23.

Na veřejná vystoupení bude jezdit k Rošického stadionu zvláštní autobus číslo 766 po trase Špejchar, Hradčanská, Vozovna Střešovice, Malovanka a Stadion sever. Druhý zvláštní linka číslo 767 pojede mezi stanicemi Na Knížecí, Anděl, Klamovka a Stadion jih. Lidé budou moci využít rovněž pravidelné tramvajové linky číslo 15, 22, 23 a 25 a autobus číslo 217.

V souvislosti se slavnostním večerem, který se uskuteční 1. července v Sazka Areně, dopravní podnik také posílí provoz metra na lince B.

Bahamy mohou vydat Viktora Koženého do USA

Bahamy mohou vydat Viktora Koženého do Spojených států. V pátek o tom rozhodla soudkyně v bahamské metropoli. Advokát Koženého i prokurátor se k verdiktu vyjádří před stejným soudem v úterý 27. června. České žádosti o vydání Koženého se toto soudní řízení netýkalo.

Soudkyně rozhodla, že Kožený má být vydán kvůli obvinění z korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu. V USA je bývalý český občan, nyní irský finančník obžalován mimo jiné i z praní špinavých peněz, to ale jako důvod vydání neuznala.

Všichni maturanti budou skládat zkoušku z cizího jazyka

Nová státní maturitní zkouška z cizího jazyka bude povinná pro všechny maturanty. Měla by se také přiblížit evropským standardům a více zohledňovat potřeby současné společnosti, prohlásila Jana Pernicová z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Ostré spuštění nových státních maturit se plánuje na školní rok 2007/2008. "Současná maturitní zkouška z cizího jazyka není povinná na všech typech škol. Z tisku je známé, že vysoké školy si stěžují, že studující neumí pracovat s materiály, neumí číst a neumí psát. Nejsou schopní kvůli nedostatku jazykových znalostí vyjíždět na dlouhodobé stáže," řekla Pernicová. Nová maturita se bude skládat ze společné části, která bude pro všechny školy stejná a její znění bude zadávat stát, a profilové, tedy školní části, která bude v kompetenci ředitelů. Studenti budou v každé části maturovat ze tří předmětů. Součástí státní části bude také maturita z cizího jazyka. Měla by ověřovat znalosti ve všech klíčových oblastech, kterými jsou poslech, čtení, písemný a ústní projev.

Dosud byla maturita plně v kompetenci škol, a proto se v jednotlivých školách lišila. "Někde jsou znalosti tak absurdně akcentovány, že studenti musí vědět, jaká je vzdálenost mezi Austrálií a Novým Zélandem. Někde je zkouška zaměřena velmi prakticky. Někde jsou gramatické prvky, někde čtení a porozumění," řekla Pernicová. Podle jejího názoru má také současná maturitní zkouška z jazyka velmi nízkou výpovědní hodnotu a zaměstnavatelé se podle ní neorientují. Státní maturity jsou dlouhodobě kontroverzním tématem. Podle některých ředitelů jsou na ně střední školy nekvalitně připraveny.

Někteří politici chtěli dokonce státní maturity odložit. ODS ve sněmovně iniciovala návrh na jejich posunutí do roku 2010. Podle ní není vhodné měnit podmínky studia maturantů v jeho průběhu. Poslanci ale návrh zamítli. V příštím roce se má uskutečnit generální zkouška nových maturit.

V Chorvatsku se ztratil český turista; našli ho už mrtvého

V Chorvatsku zahynul český turista. Pohřešovaný muž, po němž pátrala policie a horská služba, se zřejmě zabil pádem do strže v dalmatinském pohoří Biokovo. S odvoláním na chorvatské úřady o tom informoval Český rozhlas. Muže, už mrtvého, našel jiný český turista, který zavolal policii. Podle jejích informací pohřešovaný spadl do strže. Pátrání trvalo sedm hodin; policie a horská služba ho vyhlásily v poledne. Ve více než třicetistupňových vedrech muže hledaly ve vysokých horách. Horská služba varuje turisty, aby hory nepodceňovali. Zvlášť v takovém horku, jaké v Chorvatsku už několik dnů panuje, dodal rozhlas.

Policie má podezření na podvod při armádní zakázce

Policie po roce vyhodnocování trestního oznámení dospěla k závěru, že v souvislosti s udělením armádní zakázky na likvidaci nepotřebné munice firmě Poličské strojírny mohl být spáchán trestný čin. Začátkem června proto protikorupční služba zahájila vyšetřovací úkony. "Je zde podezření na trestný čin podvodu a porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem," řekla ČTK mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.

Na vyšetřování dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Proti komu konkrétně je podezření namířeno, Vokráčková neuvedla, neřekla ani, kdo podal trestní oznámení. Řekla pouze, že jde o zakázku na rozebrání a ekologickou likvidaci protitankových min. Smlouvu uzavřelo s Poličskými strojírnami ministerstvo obrany. Případnému pachateli by za podvod hrozilo až dvanáctileté vězení.

O podezřelé zakázce informovaly před rokem Hospodářské noviny. Uvedly, že na ministerstvu obrany měl zakázku na starost úsek pod lidoveckým náměstkem Jaroslavem Kopřivou. Největší část celkem třímiliardové zakázky - za víc než dvě miliardy - získaly podle listu bez veřejné soutěže Poličské strojírny ovládané Omnipolem podnikatele Richarda Hávy, který je řadu let přítelem lidoveckého šéfa Miroslava Kalouska. Noviny loni také napsaly, že zbrojař Háva původně platil půdní apartmán na pražském Veleslavíně, kde žije Kalouskova rodina.

Ministr obrany Karel Kühnl se v rozhovoru pro Hospodářské noviny před rokem za třímiliardovou zakázku, kterou uzavřeli jeho předchůdci, postavil. "V průběhu projektu se zatím nevyskytly problémy, které by ho zpochybňovaly," prohlásil tehdy.

Senátoři chtějí zákonem zamezit nepřehlednosti právního řádu

Senátoři chystají zákon o legislativním "stop-stavu". Chtějí tak omezit nepřehlednost právního řádu, zabránit přijímání nadměrného počtu změn zákonů a jejich měnění prostřednictvím věcně nesouvisejících právních předpisů, tedy takzvanými přílepky. Chtěli by také ztížit možnost sněmovny prosadit normu, kterou by vetovali Senát i prezident. "Český právní systém se vzdaluje klasickým ideálům tvorby souladného, přehledného a předvídatelného práva," zdůvodnila v pátečním prohlášení potřebnost zamýšlené normy předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. Novelizace zákonů představují podle ní "až 80 procent zákonodárné produkce". Řádný legislativní proces, v němž se mohou k návrhu vyjádřit příslušné instituce, je obcházen formou přílepků, podotkla senátorka. Předloha proto počítá se zavedením veřejného připomínkování návrhů zákonů podle slovenského vzoru. Podrobně chtějí senátoři návrh představit příští středu.

Zřejmě nejkontroverzněji bude ve sněmovně přijímána pasáž, podle níž by dolní komora měla mít ztíženou možnost přehlasovat veto Senátu a prezidenta u konkrétní předlohy. Nyní platí, že pro prosazení takové normy stačí souhlas nadpoloviční většiny všech, tedy alespoň 101 poslanců. Poslanci podobné úpravy v minulosti pokládali za omezení svých pravomocí.

Příliš velký počet zákonů před dvěma lety v projevu k senátorům kritizoval prezident Václav Klaus. Pozastavil se zejména nad rychlými změnami právního řádu. Zákonů je podle Klause daleko více, než je žádoucí, a je třeba jejich redukce, neboť právo je tak v současném rozsahu špatně aplikovatelné.

O službu v armádě je nadále zájem

O službu v armádě je i letos zájem. Náborová střediska za první polovinu roku přijala 1650 lidí, což je 90 procent všech nových vojáků, s nimiž ve svých letošních plánech počítala. Uchazeči se zajímali hlavně o práci výsadkářů a další "adrenalinové" oddíly u elitní brigády rychlého nasazení, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Vojsko však prý potřebuje spíše řidiče a elektrospecialisty. Přesto, že letos má armáda již téměř plné počty nováčků, zájemci se podle mluvčí mohou hlásit dál. Pokud uspějí, zařadí se k jednotkám příští rok.

Na práci v armádě se letos ptalo zatím přes 7600 lidí, z nichž tradičně mírně přes deset procent tvořily ženy. Jen někteří ale vyplnili dotazník, a výběrového řízení se tak zúčastnilo kolem 2600 lidí. Podmínky výběru nesplnilo 49 procent uchazečů. Mladé muže a ženy lákají sociální jistoty a některé i vidina dobrodružství, jiné ale odrazuje povinnost v případě nutnosti sloužit i v zahraničí.

Uchazeči většinou zvládnou zkoušky z fyzické zdatnosti, často však propadají u zdravotní prohlídky. Zatímco fyzické testy nesložilo 9,5 procenta zájemců, zdravotními prověrkami ve vojenských nemocnicích v Praze, Brně a Olomouci neprošlo téměř 40 procent z nich. Třetí část zkoušky tvoří psychotesty.

Navzdory tomu, že mnoho zájemců neuspěje, armádě, jež je rok a půl profesionální, se daří jednotky naplňovat novými vojáky. Jako první má koncem roku k dispozici takzvané brigádní uskupení, jehož jádro bude tvořit žatecká 4. brigáda rychlého nasazení. Česká republika tuto jednotku bude moci poslat na půl roku do jakékoli mise NATO. Ostatní útvary mají dosáhnout plného stavu do roku 2012.

AK:Lídři rodící se koalice slíbili maximální doplatek dotací z EU

Zemědělci by měli od státu dostávat maximální možné dorovnání přímých plateb z Evropské unie, povede-li Česko vláda vznikající koalice. Její lídři přislíbili plný doplatek podle přístupové smlouvy, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba po pátečním jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Podle údajů ministerstva zemědělství by při plném doplatku mohli farmáři v příštím roce dostat 70 procent přímých dotací proti kolegům ve starých členských zemích a v roce 2010 již 100 procent. EU se ale chystá v roce 2009 zavést i v nových členských zemích přímé platby ve formě dotace na farmu a se změnou systému se budou měnit i pravidla pro národní dorovnání, řekl ČTK Hugo Roldán z ministerstva zemědělství. "Myslím, že zástupce komory potěšilo, když jsme je informovali o tom, že v koaliční dohodě naleznou větu o plném dofinancování z národních zdrojů," řekl novinářům po jednání s komorou Kalousek, pravděpodobný ministr zemědělství a venkova ve vznikající koalici.

V letech 2004, 2005 a 2006 dostávali farmáři na přímých platbách 25, 30 a 35 procent toho, co jejich konkurenti ve starých členských zemích. Stát mohl podpory dorovnat o dalších 30 procent, tedy například na 65 procent úrovně EU 15 v roce 2006. Letos přitom této možnosti hodlá poprvé plně využít, uvolnění potřebných peněz již vláda schválila.

Zemědělci od nové vlády očekávají, že pomůže zamezit dlouhodobému poklesu zemědělské produkce a hrozbě ztráty dalších pracovních míst v odvětví. "Snižujeme výrobu, výrazně rostou dovozy a vše zachraňují zvyšující se dotace, o kterých ale víme, že po roce 2010 začnou klesat. Vytváří se tak model, který nám bude dělat velké problémy," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Vzrostl počet lidí, kteří volili z pozitivních důvodů

V posledních volbách do sněmovny vzrostla míra pozitivních důvodů, proč lidé přišli k volebním urnám, konstatují výsledky průzkumu agentury Factum Invenio. Vyjádřit svůj názor letos přišlo 94 procent Čechů, 86 procent lidí považovalo účast ve volbách za svoji morální povinnost. V obou případech jde o vyšší podíl než v letech 1998 a 2002. Zároveň ale také vzrostla míra lidí, kteří nevolili kvůli tomu, že jsou znechuceni chováním politiků, vyplývá z průzkumu.

Nejčastěji se letos Češi rozhodli nevolit kvůli nezájmu o politiku. Toto vysvětlení uvedlo 74 procent respondentů. Skupina oprávněných voličů, kteří svého práva nevyužili, se tak podle agentury patrně nejen zmenšila, ale také se stala "politicky homogennější". "Právě díky tomu, že tři čtvrtiny z nich se o politiku nezajímají," vysvětlují autoři průzkumu.

Druhým nejčastějším důvodem neúčasti v letošních volbách bylo znechucení chováním politiků - odradilo téměř tři čtvrtiny nevoličů. "Zastoupení tohoto názoru narostlo zejména mezi lety 1989 a 2002, letos bylo opět o poznání vyšší," uvedla agentura. Stabilní skupinu představují lidé, kteří mají pocit, že by jejich hlas stejně nic neovlivnil. Letos jich bylo 60 procent, v roce 2002 o tři procenta více. Postupně se od roku 1998 zvyšuje míra lidí, kteří se nedokázali rozhodnout, kterou stranu by volili. Letos tento důvod uvedlo 57 procent dotázaných, v roce 2002 o čtyři procenta méně a před osmi lety to bylo dokonce o deset procent méně než letos.

K volbám přišly letos přes čtyři pětiny lidí proto, že chtěli podpořit stranu, která je jim blízká. Podpora určitého kandidáta byla motivací pro 41 procent Čechů, což je ve srovnání s rokem 1998 nárůst o třetinu.

RRTV možná již letos vypíše tendr na digitální rozhlas T-DAB

Možná již letos ke konci roku vypíše Rada pro rozhlasové a televizní vysílání licenční řízení pro vysílání v budoucí digitální pozemní síti označované T-DAB. ČTK to řekl předseda rady Václav Žák. Nová technologie by měla posluchačům přinést kvalitnější poslech srovnatelný s CD, který však bude možný pouze na speciálních přijímačích či radiobudících. Členové rady podle Žáka v současné době zvažují, že požádají o stanovisko Českého telekomunikačního úřadu k možnému vypsání tendru na digitální rozhlasové licence v T-DAB. Pásmo, v němž by mohl vzniknout prostor pro digitální rádia, je totiž podle Žáka volné, a tedy k dispozici.

Na internetu začala fungovat burza práce, určená hlavně Romům

Na internetu začala fungovat burza práce, která je určena především Romům. Na stránkách www.burzaprace.romea.cz zájemci naleznou nabídku volných míst doma i v cizině, stáží či rekvalifikací. Kromě nich najdou také rady a doporučení, které jim pomohou získat práci. Burzu připravilo romské sdružení Romea. Financuje ji Evropský sociální fond a český rozpočet.

V ČR žije podle odhadů kolem 200.000 Romů. Podle informací romských sdružení je v některých oblastech až 90 procent příslušníků romské komunity bez práce. Jejich rodiny jsou závislé na dávkách, propadají se do dluhů a často končívají v holobytech. Vznikají ghetta. Aktuální výzkum vytypoval 360 míst, v nichž chudinské čtvrti či bloky již existují nebo mohou vzniknout.

Romové mívají obvykle nízkou kvalifikaci, uplatnění proto hledají obtížně. Podle organizátorů projektu svou roli hraje i diskriminace. Existují totiž případy, kdy při telefonickém rozhovoru zájemci o práci zjistí, že je místo volné. Jakmile při osobním setkání zaměstnavatel uvidí, že uchazeč je Rom či Romka, místo bývá najednou již obsazeno.

Podle představitelů sdružení Romea má burza podporovat aktivitu lidí. Snaží se je přimět k tomu, aby jen nečekali na pomoc od státu a sami usilovali o změnu své situace.

Nadace Hlávkových udělila ceny za vědecké práce

Čtyři čeští vědci z různých oborů dostali tradiční Cenu Josefa Hlávky. Udělují ji společně Nadace Český literární fond a Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury publikovanou v České republice. Ceny budou předány v pondělí 26. června na zámečku v Lužanech u Přeštic na Plzeňsku.

V oblasti společenských věd ocenění získal Jan Křen za práci Dvě století střední Evropy vydanou nakladatelstvím Argo. Z oblasti věd o neživé přírodě porota odměnila práci Alexandra Ženíška s názvem Sobolev Spaces and their Applications in the Finite Element Method (Sobolevovy prostory a jejich aplikace v metodě konečných prvků), kterou vydalo nakladatelství Vysokého učení technického v Brně. Z lékařské oblasti odborníci vybrali práci Pavla Dungla, který s kolektivem dal dohromady publikaci Ortopedie, již vydala Grada Publishing.

Pořadatelé udělí ještě medaili Josefa Hlávky Jaroslavu Blahošovi, význačnému internistovi, endokrinologovi, zakladateli české klinické osteologie, dlouholetému předsedovi České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Každé z ocenění je spojeno s finanční odměnou 30.000 korun. Jedna ze čtyř cen, kterou udělí porota, bývá vyhlášena jako výroční cena fondu za vědeckou a odbornou literaturu.

Význačný architekt Josef Hlávka (1831 až 1908) věnoval veškerý svůj majetek nadaci pro podporu české vědy a umění. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Velký majetek odkázal Hlávka prostřednictvím Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových dobročinným účelům.

Prodej kondomů klesá, Češi se dle zdravotníků přestávají bát AIDS

V Česku v posledních letech výrazně klesá prodej kondomů, které při pohlavním styku chrání před nechtěným otěhotněním a pohlavními chorobami včetně nemoci AIDS. Obchodníci i zdravotníci soudí, že nižší zájem o kondomy mají na svědomí moderní formy antikoncepce a uvolněné sexuální chování Čechů, kteří v posledních letech ztrácejí z AIDS strach. Prodejci kondomů proto více investují do reklamy, aby zejména u mladších lidí zvýšili četnost používání prezervativů.

Češi podle odborníků i přes hrozbu AIDS a dalších pohlavních nemocí v sexu riskují. Nechráněný styk s neznámým partnerem mělo podle jednoho z výrobců kondomů 54 procent Čechů. V žebříčku 41 zemí se tak Česko ocitlo na 12. místě. Po zlepšení z počátku devadesátých let, kdy pod hrozbou AIDS začalo stoupat v Česku užívání kondomů, se lidé podle sexuologa Petra Weisse nyní proti pohlavním chorobám méně chrání.

ČR je nákazou zasažena minimálně. Lékaři v Česku evidovali celkem 878 HIV pozitivních, u 199 z nich se rozvinula nemoc AIDS. Podlehlo jí 119 Čechů. Lidé trpící nemocí AIDS se nyní dožívají výrazně vyššího věku než v minulosti. Mladí lidé se proto AIDS přestávají bát a v posledních letech roste počet nově infikovaných.

Ve Slavkově u Brna vystavuje šperky vnučka Alfonse Muchy

Secesní šperky a sklo vystavuje v Rubensově sále slavkovského zámku Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonse Muchy. Prodejní výstava nabízí na čtyři desítky ozdobných předmětů od prstenů, přes náušnice, brože a náramky až po náhrdelníky. Zájemci si je mohou prohlédnout i zakoupit až do 30. července. Cena jednotlivých uměleckých předmětů se pohybuje od 1000 do 20.000 korun. "Při své tvorbě vychází z návrhů svého dědečka, které však vlastní invencí převádí do současné šperkařské tvorby," řekl ČTK Petr Lukas z Historického muzea ve Slavkově. Právě Mucha je považován za nejvýznamnějšího malíře evropské secese, historického období, jež podtrhovalo krásu ženy nejen stylem oblékání, ale i vrcholným uměním šperkařským.

Vondráčková vydává DVD se vzpomínkami na svoji kariéru

Zpěvačka Helena Vondráčková svým příznivcům připravila před letní dovolenou dárek v podobě DVD Helena Gold - Holka od červený řeky. Najdou na něm kromě jiného také srovnání zpěvačky z doby, kdy slavila koncem 70. let úspěchy v Polsku se skladbou Malovaný džbánku, a její současný projev.

"DVD jsme vymysleli jako dárek pro mé fanoušky a přátele, kteří mě sledují po celou moji čtyřicetiletou kariéru," vysvětlila záměr zpěvačka. Novinku původně plánovala vydat loni na předvánoční trh. "Časově nám to trochu sklouzlo, protože jsem chtěla, aby se něm objevily všechny mé videoklipy. Na prvním DVD Přelety je fanoušci nenašli a vyčítali mi to," řekla ČTK.

Lístky na druhý koncert Madonny lidé opět do dvou hodin vykoupili

Opět jen méně než dvě hodiny stačily v noci na dnešek fanouškům americké zpěvačky Madonny, aby u on line terminálů společnosti Sazka skoupili všechny vstupenky na její druhý koncert v Česku. Madonna se v rámci světového turné Confessions Tour chystala v pražské Sazka Areně vystoupit 6. září, pro velký zájem ale na poslední chvíli přidala ještě druhý koncert o den později. Před českým publikem vystoupí Madonna poprvé. Lístky na druhý koncert se prodaly za něco více než hodinu a půl, tedy ještě rychleji než na první vystoupení.

Soud zrušil pokuty za Big Brother ve výši 17 milionů

Městský soud v Praze zrušil osm pokut v celkové výši 17 milionů korun, které Nově udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za reality show Big Brother. ČTK to sdělila mluvčí Novy Veronika Šmítková. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal ČTK řekl, že o verdiktu nemá žádné informace.

Podle názoru rady se v reality show Big Brother objevily vulgární a příliš erotické záběry, které mohly narušit mravní, psychický a fyzický vývoj dětí a mládeže, neboť je Nova odvysílala mezi 6. a 22. hodinou. Z tohoto důvodu udělila Nově několik pokut v celkové výši 43,3 milionu korun.

Krátce o sobotním počasí

Má být slunečno s teplotami 25 až 29 stupňů Celsia, na horách kolem 22.