Zprávy

ČSSD chce předsedu sněmovny, ale pravicovou vládu nepodpoří

Sociální demokracie budou při povolebních jednáních prosazovat, aby její zástupce obsadil funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Současně její lídři odmítají úvahy, že by tuto ústavní funkci "vyměnili" za podporu budoucí vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Takové koalici chybí k potřebné většině jeden hlas, a proto hodlá jednat o případné podpoře či toleranci i s ČSSD. "Sociální demokracie by měla nárokovat funkci předsedy sněmovny, ale současně nebudeme podporovat pravicovou vládu," řekl novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Soudí, že na toto křeslo má sociální demokracie právo jako "druhý vítěz voleb" a "nejsilnější opoziční strana". ČSSD argumentuje také tím, že ODS už obsadila funkci prezidenta republiky, předsedy Senátu a její předseda Mirek Topolánek byl jako vítěz voleb pověřen sestavením nového kabinetu. Místopředseda ODS Ivan Langer podle Lidových novin připustil, že jeho strana by mohla ČSSD vedení sněmovny nabídnout.

Dolní komoru před volbami vedl sociální demokrat Lubomír Zaorálek. Sobotka zatím označil za předčasné úvahy, koho hodlá jeho strana do čela sněmovny nominovat. V pátek budou o obsazení funkcí v nově zvolené sněmovně jednat předsedové všech parlamentních stran. KSČM hodlá prosazovat, aby v čele poslaneckého sboru usedl zástupce levice. ODS zase dala najevo, že ve vedení komory nechce komunisty.

Vyjednavači ODS a ČSSD se sejdou v pátek dopoledne. Předsedové obou nejsilnějších stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek spolu podle některých médií neoficiálně hovořili už v úterý večer, oba politici to ale popřeli.

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) předpokládá, že ustavující schůze sněmovny by se mohla konat 27. června. Do té doby by se měly parlamentní strany dohodnout na tom, jak bude nová sněmovna vypadat. O termínech a krocích k formování sněmovny Zaorálek informoval prezidenta Václava Klause. Prezidentovi se termín 27. června zdá být přijatelný.

Ve čtvrtek se také chystá schůzka KDU-ČSL a Strany zelených, v plánu jsou i třístranné rozhovory s ODS.

Jednání o vládě pokračují sérií oficiálních i neformálních schůzek. Středa ale nepřinesla žádný zásadní zvrat - stále platí, že ODS, lidovci a zelení se pokoušejí sestavit koalici, jejíž vznik ČSSD nechce umožnit.

Zpráva RE zmiňuje ČR jako místo mezipřistání tajných letů CIA

Česká republika je mezi státy, o kterých se zmínila nová zpráva Rady Evropy o údajných tajných letech americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s mimosoudně zadržovanými osobami podezřelými z terorismu. Zpráva RE byla zveřejněna v středu. Mise CIA, které v rámci boje proti terorismu spočívaly v odvlečení podezřelých osob k výslechu do jiné země, začínaly zpravidla na letištích v Německu, Ázerbájdžánu, Španělsku a Turecku, tvrdí zpráva. Dočerpávat pohonné hmoty umožňovala letadlům CIA podle autorů textu například letiště v Praze, Aténách, Římě, irském Shannonu a britském Glasgowě. Podezřelé osoby byly zadrženy v Bosně a Hercegovině, Itálii, Makedonii a Švédsku. Byly dopraveny k výslechům nebo dalšímu převozu do Polska, Rumunska, Egypta, Jordánska, Maroka, Afghánistánu, Pákistánu a Uzbekistánu, uvedli autoři zprávy.

Informaci, že na českém území i v jiných státech přistály pod zástěrkou civilního letu letouny CIA se zajatci, již dříve přinesla opakovaně Amnesty International, naposledy v dubnu. Podezřívá vlády, že nad těmito praktikami přinejmenším zavíraly oči. Amnesty International požádala o stanovisko českou vládu, která se obrátila na ministerstva vnitra a obrany. Ta podle svých vyjádření o takových přeletech nevědí. V dopise od ministra vnitra Františka Bublana se podle Amnesty International píše, že policie neměla podezření na případné nezákonné omezování svobody lidí v letadlech s mezipřistáním v ČR. Pokud by takovou událost zjistila, policie by zasáhla, napsal Bublan

Česká pobočka Amnesty International zprávu RE uvítala. "Jedno odhalení stíhá druhé a skutečný rozsah spolupráce evropských vlád na bezpráví se můžeme jen dohadovat. Vláda musí udělat vše pro to, aby mohla veřejnosti zodpovědět otázku, zda na území ČR docházelo k porušování mezinárodního práva," uvedla Amnesty International

"Je již jasné, i když zatím zdaleka nebylo možné zjistit úplnou pravdu, že úřady několika evropských zemí se s CIA aktivně podílely na nelegálních aktivitách a že jiné o nich věděly, ale zavíraly oči," uvedl šéf vyšetřujícího týmu, švýcarský politik Dick Marty, který zprávu zveřejnil v Paříži. Dodal, že vyšetřování aktivit CIA v Evropě by mělo pokračovat.

Prezident vetoval zákon upravující chování řetězců vůči dodavatelům a podepsal zpřísnění trestů pro násilníky

Prezident Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která měla podle zákonodárců zamezit některým praktikám obchodních řetězců vůči dodavatelům. ČTK to oznámila prezidentská kancelář. S novelou nesouhlasili obchodníci, proti se postavila i Potravinářská komora. Zákon tak platit nebude; o vetu by totiž mohla hlasovat jen stará sněmovna, která to už ale nestihne. Nově zvolená dolní komora podle legislativních pravidel o tomto vetu hlasovat nemůže.

Prezident Václav Klaus ale podepsal novelu trestního zákona, která zavádí tvrdší tresty pro recidivisty a další pachatele závažných trestných činů, jejichž oběť zemře. Cílem novely je zabránit tomu, aby se pachatelé nejbrutálnějších trestných činů dostávali na svobodu a pokračovali v kriminální činnosti.

Prezident dále schválil novelu trestního řádu a zákona o policii, jež má policistům umožnit snáze a rychleji identifikovat pachatele trestné činnosti. Strážci zákona by v budoucnu mohli například získávat vzorek deoxyribonukleové kyseliny (DNA) od podezřelých či odsouzených navzdory jejich nesouhlasu.

Prezident zároveň podepsal zákon, který zařazuje některé potraviny, například kávu, čaj a čokoládové cukrovinky, do nižší pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. V základní 19procentní sazbě DPH tak zůstanou z potravin jen alkoholické nápoje. Nižší sazba daně u cukrovinek začne platit v den vyhlášení novely ve Sbírce zákonů. Podle Potravinářské komory a některých výrobců se změna daně pravděpodobně projeví ve zlevnění těchto výrobků. "

ČR nadále podporuje německou variantu reformy OSN

Česká republika je nadále zastáncem německé varianty reformy Rady bezpečnosti OSN, která navrhuje rozšíření počtu stálých míst. Na pražské konferenci věnované OSN to řekl Jan Kára z ministerstva zahraničí. O reformě debatují členské země přes deset let, dosud se však neshodly na všeobecně přijatelném řešení. V názorech na budoucí podobu OSN se liší i státy Evropské unie. "Země Evropské unie nejsou schopny nalézt společnou řeč. Na jedné straně stojí aspirace Německa na stále křeslo v Radě bezpečnosti a na druhé straně odpor Itálie proti těmto aspiracím. Česká republika se kloní k německému stanovisku. Zde jsme jednoznační," řekl ČTK Kára. Většina členských zemí se shoduje, že reforma RB OSN je zapotřebí, nejsou ale zajedno v názoru, jak nejlépe ji uskutečnit. Reformní snahy již dříve podpořili také prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Aktuálně.cz: ODS zřejmě prosadí rovnou daň, KDU smlouvu s Vatikánem

Občanští demokraté si v případné společné vládě s lidovci a zelenými zřejmě prosadí rovnou daň, budou ale muset přistoupit na odluku církví od státu či smlouvu s Vatikánem. ODS zároveň lidovcům přislíbila podporu jejich návrhům týkajícím se venkova. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. KDU-ČSL podle něj na úterním jednání neměla s rovnou daní, která je předvolebním symbolem ODS, problém. "Zřejmě se to ale nebude nazývat rovná daň," uvedl jeden z lídrů občanských demokratů. Lidovecký předseda Miroslav Kalousek Aktuálně.cz potvrdil, že na daních se noví koaliční partneři s ODS shodnou. "Všechny tři strany chtějí daně v oblasti přímých snížit," řekl. Zároveň ale potvrdil, že tvrdší jednání se povedou u nepřímých daní.

Ministr dopravy Milan Šimonovský uvedl, že s ODS o církvích i církevním zákonu, který strana považuje za protiústavní, mluvili. "Nedá se říct, že bychom se už dohodli, vše ještě může dopadnout jinak, ale změny se udělat musí," podotkl. ODS se s lidovci také shodla na tom, že je nutné snížit byrokracii; obě strany budou mít zájem zrušit například ministerstvo informatiky a redukovat ministerstvo pro místní rozvoj. Rozpor v programech ODS a KDU-ČSL bude zřejmě v zahraniční politice směrem k EU. Proevropští lidovci ale zatím nechtějí říct, zda budou požadovat ministerstvo zahraničí. V případě zelených bylo podle serveru "třecích ploch" více.

I když veřejně politici tvrdí, že na schůzkách ještě o vládních postech nebyla řeč, v zákulisí o nich již diskutují, píše server. Pro lidovce má podle něj ODS připravena ministerstva zemědělství a kultury; o třetím postu ještě není definitivně rozhodnuto. Zelení mají šanci získat ministerstva životního prostředí a zřejmě i školství. Za ODS pak ve vládě zasednou Ivan Langer, Petr Nečas, Vlastimil Tlustý a Petr Gandalovič, ve hře je i poslankyně Lucie Talmannová a bývalý spolumajitel stavební a dopravní firmy Viamont Aleš Hřebíček.

První žaloby na neplatnost voleb míří k soudu

K Nejvyššímu správnímu soudu míří první tři žaloby na neplatnost voleb do Poslanecké sněmovny.. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová Jednu z žalob podal sociální demokrat Philipp Janýr. Domnívá se, že ODS ovlivnila volby ve svůj prospěch nepodloženými obviněními představitelů ČSSD a že porušila volební zákon v takovém rozsahu, že rozhodujícím způsobem ovlivnila těsný výsledek voleb.

Podle stěžovatele zpráva, kterou ODS zveřejnila čtyři dny před volbami na své internetové stránce, pomlouvá a osočuje ČSSD a její představitele a především je bez důkazu obviňuje z trestných činů včetně vraždy. Janýr je přesvědčen, že tím ODS ovlivnila nerozhodnuté voliče v neprospěch ČSSD a připomíná, že pro další poslanecký mandát na úkor ODS chybělo ČSSD pouhých 338 hlasů.

Autor zprávy se podle Janýra "zřejmě dopustil trestného činu pomluvy ". Pachateli v takovém případě hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. "Je-li nový poměr v parlamentu výsledkem trestného činu, nečestného a nepoctivého jednání, pak podle mého názoru je na místě volby zrušit," uvedl Janýr.

Volby zpochybnil už v sobotu, ještě před oznámením konečných výsledků, předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zvažoval, že podá stížnost, která by se opírala o ustanovení volebního zákona, podle něhož o kandidátech a volebních stranách nesmějí být zveřejňovány nepravdivé údaje. Paroubek obvinil z nečestných praktik ODS, později však svou kritiku regulérnosti voleb zmírnil. Dosavadní premiér napadl i některá média a novináře, kteří žádají jeho omluvu a hrozí žalobou.

Poslance Ploce začala chránit policie

Poslance ČSSD Pavla Ploce začala v úterý večer chránit policie, řekl ČTK David Kubalák z policejního prezidia. Ploc o ochranu požádal poté, co údajně dostal nabídku pěti milionů korun za přestup ke Straně zelených. Informace o úplatku sdělil policii a sociální demokracii. Kubalák neupřesnil, zda bude policie chránit pouze samotného poslance v jeho domě v Harrachově, nebo celou jeho rodinu, kolik mužů se na Plocově ochraně bude podílet, ani dokdy ochrana potrvá.

Strana zelených nařčení z korupce odmítá. Předseda zelených Martin Bursík uvedl, že Ploce nezná stejně jako další členové jeho strany. Záležitost považuje za zpravodajskou hru. Ploc, bývalý úspěšný reprezentant ve skocích na lyžích, který se do sněmovny dostal za Liberecký kraj, měl za údajný úplatek podpořit koaliční vládu předsedy ODS Mirka Topolánka při hlasování o důvěře. Topolánek se totiž snaží sestavit kabinet spolu s lidovci a Stranou zelených. Dohromady jim ale ve sněmovně k těsné většině 101 hlasů chybí právě jeden hlas.

Na příští rok počítá vláda s 70 miliony na humanitární pomoc

Česká republika vloží příští rok do bilaterálních programů rozvojové pomoci 756 milionů korun. Ve středu o tom rozhodl končící kabinet Jiřího Paroubka. Se 70 miliony počítá na humanitární pomoc. Celkem bude na České republice rozhodování o 1,434 miliardy korun na rozvojovou pomoc. Další 2,143 miliardy budou tvořit povinné příspěvky Česka mezinárodním organizacím. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda uvedl, že se bude česká rozvojová pomoc do zahraničí každoročně zvyšovat.

Vláda schválila využití přebytků pro chudé

Vláda schválila zapojení České republiky do programu, v jehož rámci jsou vykoupené zemědělské a potravinové přebytky s unijní podporou využity na pomoc nejchudším obyvatelům. Návrh na zapojení do programu využívání zemědělských a potravinových přebytků má podle ministra zemědělství Jana Mládka za cíl pomoci asi 35.000 nejchudších lidí, kteří propadli všemi sociálními sítěmi. Potraviny budou lidem v nepříznivé sociální situaci, kteří ztratili bydlení a vyhledávají služby azylových domů či sociálních nocleháren, distribuovat dvě dobročinné organizace. Zároveň se podle Mládka odčerpají některé intervenčně vykoupené zemědělské produkty.

EU v rámci intervencí na trhu vykupuje přebytky některých zemědělských či potravinářských produktů, aby se zachovala stabilita mezi poptávkou a nabídkou. Tyto zásoby často směřují s dotací na export, od konce 80. let ale funguje i program, který je využívá ve prospěch nejchudších obyvatel. Letos bude tato potravinová pomoc fungovat ve 14 zemích EU včetně šesti nových členských států.

Památkáři peticí oslovují ještě neznámého nového ministra

Na internetu se ihned po skončení voleb do sněmovny objevil text nazvaný Petice za odvolání generálního ředitele Národního památkového ústavu určená budoucímu ministru kultury. Její autoři navazují na několik předchozích petic a otevřených dopisů odborníků. Ti požadovali po ministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi, aby šéfa státních památkářů odvolal, po řediteli NPÚ samotném pak aby odstoupil. Novou petici na adrese www.volny.cz/denpote dosud podepsaly dvě stovky památkářů, pedagogů, muzejníků, studentů a dalších občanů. Vzhledem k současné politické situaci se mezi lidmi v resortu jako o možném Jandákově nástupci spekuluje o představiteli lidovců či nestraníkovi.

Autoři petice rekapitulují kroky Jandáka v oblasti památkové péče, které zahájil loňským odvoláním všech ředitelů památkových ústavů. "Domníváme se, že spíše než o upřímnou snahu o změny, které i my pokládáme za potřebné, bylo jednání vedeno politickými cíli," píší. Součástí nekoncepčních změn se podle nich stalo také jmenování nového generálního ředitele NPÚ, kterým se stal Tomáš Hájek, od počátku odborníky kritizovaný. "Věříme, že obnova profesionálního kreditu Vámi spravovaného resortu pro Vás bude prvořadým a nezbytným úkolem. Prosíme Vás, abyste zvýšenou pozornost věnoval/a i oboru památkové péče a zabránil/a dalším nevratným změnám," uvádějí autoři petice a webu. Po Jandákově zatím neznámém nástupci proto žádají Hájkovo odvolání jako první možný krok k nápravě narůstajících problémů.

Na mezinárodní kongres SVU do Českých Budějovic míří asi 500 vědců

Na 500 vědců z celého světa přijede koncem června do Českých Budějovic na kongres Společnosti pro vědy a umění (SVU), který pořádá Jihočeská univerzita. Týden budou diskutovat na téma Česká a slovenská věda a kultura v mezinárodních souvislostech. Čeká je i kulturní program a výlety. Všechny akce jsou otevřené i pro veřejnost. "Téma kongresu je tak široké, aby umožňovalo co nejširší setkání vědců z různých oborů. Hlavním poselstvím není přijít s nějakými novými objevy, ale umožnit setkání těchto výjimečných lidí a představit je české veřejnosti," řekl prorektor Jihočeské univerzity pro zahraniční vztahy Vladimír Papoušek, který je ředitelem kongresu.

Společnost pro vědy a umění vznikla v roce 1958 v USA jako nezisková organizace sdružující české umělce a vědce, kteří museli pobývat v exilu. Rychle získala mezinárodní kredit a po roce 1989 začala navazovat kontakty s českými vědci a umělci. Její kongres se koná už po 23. a Budějovice jsou zatím nejmenším městem, kde se uskuteční. V České republice už tuto akci hostily Olomouc, Plzeň a Praha, ostatní ročníky se konaly v zahraničí. To je podle Papouška důkazem, že si Jihočeská univerzita i získává prestiž ve světě. "Podařilo se získat sem špičky ve svých oborech. Ti, co jsou zaregistrováni, jsou skutečnými hvězdami vědeckých disciplín," uvedl. Zatím se na kongres zapsalo 397 účastníků, kteří vystoupí s referáty a diskusními příspěvky v 65 sekcích, z nich je 48 amerických a 17 českých a slovenských. Program najdou zájemci na webových stránkách www.jcu.cz.

Součástí kongresu, který začne 25. června a potrvá do další neděle, bude kulturní program, například koncerty vážné hudby a festival pouličních divadel v centru Budějovic. Na programu budou i výlety do Českého Krumlova, Zlaté Koruny a prohlídka hlubockého zámku. Ze zahraničí přijede hodně exulantů, kteří se chtějí podívat do míst, která dávno neviděli.

Členové rodiny a přátelé se loučili s Borisem Rösnerem

Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze byla ve středu před polednem místem posledního rozloučení s aristokratem české divadelní scény Borisem Rösnerem. Bytostný herec, který tu za téměř dvě desítky sezon vytvořil šestačtyřicet rolí, se tak naposledy ocitl na jevišti "zlaté kapličky". Koncem března právě zde předával jednu z cen Thálie, 31. května ve věku 55 let podlehl rakovině. Katafalk obklopovaly věnce a kytice rodiny, prezidenta Václava Klause, parlamentu, premiéra Jiřího Paroubka, ministra kultury a pražského primátora. Květinové pozdravy zaslali také Václav a Dagmar Havlovi, vedení české první scény, Slovenské národní divadlo z Bratislavy, řada pražských scén, nadace Život umělce, Český literární fond a Lyra Pragensis.

Folklorní festival ve Strážnici nabídne řadu programových novinek

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici nabídne ve svém 61. ročníku řadu programových novinek. Zatímco loni se celým programem prolínalo jubileum akce a vzpomínání, letos se organizátoři rozhodli připravit nová témata. Jedním z nich je snaha představit na festivalu jednotlivé regiony, řekl v Brně prezident festivalu Jan Krist. Akce se koná od 22. do 25. června. Větší pozornost i zastoupení mají letos soubory z oblasti Uherského Hradiště a Lašska, které leží na území mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm. "Připomeneme také vliv turecké kultury, která, i když je velmi vzdálená, pronikla do folkloru díky častým nájezdům," řekl Krist. K vidění budou například ukázky vázání tureckých šátků na Uherskohradišťsku. Nový taneční program bude zaměřen na hledání společných pramenů v rudolfínské době. Celkem se během čtyř festivalových dnů představí na 1800 účastníků ve 32 programech. Dalších 200 jich přijede ze zahraničí, nejvíce ze Slovenska, ale i Srbska, Irska, Kypru, Mexika či Venezuely.

Ani letos ale nebudou chybět pořady, na které jsou návštěvníci každoročně zvyklí. Velkým diváckým lákadlem bude již tradičně soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, starého tance, který býval výrazem vzdoru před verbováním na vojnu. Loni byl tanec zapsán na seznam ústního a nehmotného dědictví lidstva Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Z ostatních programů upozornili pořadatelé například na pořad Folklor s hvězdičkou, jenž připomene lásku a erotiku v tomto žánru. S podrobným programem se mohou zájemci seznámit na adrese www.nulk.cz. Strážnický festival je jeden z největších a nejstarších folklorních festivalů v Evropě.

Ve Vídni vystavují fotografie studenti FAMU

Přehlídku přibližně tří desítek vybraných prací studentů katedry fotografie pražské FAMU připravilo svým návštěvníkům Českém centrum ve Vídni. Rozpětí expozice se pohybuje od aranžované fotografie až po portréty a krajiny. Výstava s názvem Fotografie FAMU 2004-2006 potrvá do 17. července. "Pravidelně představujeme jednotlivé české vysoké školy, před nedávnem to byla například katedra kybernetiky ČVUT. Spolupráce s FAMU trvá již delší dobu. Ve vídeňském Topkinu prezentujeme filmy studentů této fakulty, takže fotografie jsou dalším logickým krokem," řekl ČTK při úterní vernisáži ředitel Českého centra Marcel Sauer.

Katedra fotografie FAMU nabízí přes tři desítky let výuku fotografie na vysokoškolské úrovni. Je otevřena širokým tendencím současného světového umění, ale snaží se neopomíjet ani tradiční dokumentární fotografii. Po revoluci bylo otevřeno i paralelní studium v angličtině, a tak v současné době katedra propojuje nejen rozličné přístupy k fotografii, ale také nejrůznější národy a kultury. "Z prostorových důvodů není možné zmapovat výsledky dvouleté tvorby téměř osmdesáti studentů. Je proto třeba zdůraznit, že každé vystavené dílo je jen malým fragmentem," dodal Sauer k výběru prací.

Před otáčivé hlediště v Českém Krumlově se vrací Kráska a zvíře

Pohádka Kráska a zvíře, kterou František Hrubín napsal přímo pro divadlo s otáčivým hledištěm v českokrumlovské zámecké zahradě, se tam vrátí v pátek večer. Příběh o síle lásky, která proměňuje a očišťuje, uvede Jihočeské divadlo po 11 letech. Tento divácky úspěšný titul, který se zde objeví už počtvrté, měl být původně rozloučením s tímto výjimečným prostředím. "Mysleli jsme, že se tím budeme s točnou loučit, což se naštěstí nestane," řekla ČTK dramaturgyně Olga Šubrtová. Letos totiž končila lhůta, do níž měla být konstrukce zbourána, a proto dramaturgie počítala se zařazením nejúspěšnějších představení. Ministr Jandák nakonec tuto lhůtu prodloužil o dva roky.

Archeologové odkryli u Božejova unikátní sklářskou huť

Archeologové odkryli u Božejova na Pelhřimovsku unikátní sklářskou huť z konce 17. století. Území zkoumali při stavbě silničního obchvatu. Na ploše kolem jednoho hektaru našli půdorysy zaniklých staveb i jádro huti s hutními provozy a tavicí pecí. Kromě sklářského odpadu a užitkového skla se v lokalitě našly i takzvané páteříky - malé skleněné korálky, z nichž se vyráběly růžence. Podle Petra Hrubého z brněnské archeologické společnosti Archaia je to zcela unikátní nález. Běžně se tyto korálky vyráběly pouze v Pošumaví. "Pro Vysočinu je to něco naprosto netypického a jedinečného, je to, jako by tady přistáli Marťani," řekl ČTK Hrubý. Vysvětlení archeologové našli v historických pramenech. Zdejší huťmistr Valentin Müller pocházel z tradičních sklářských rodů na Šumavě a odtud výrobu přenesl na Pelhřimovsko.

Ze sportu

Čeští fotbalisté neodletěli ve středu na mistrovství světa do Německa úplně bez starostí. Kouči Karlu Brücknerovi se sice uzdravila drtivá většina hráčů, které v minulých dnech sužovaly zdravotní problémy, ale potíže přetrvávají u Milana Baroše. Nejlepší střelec předloňského mistrovství Evropy není ještě v takovém stavu, aby mohl trénovat. Baroš vynechal i poslední přípravu na českém území, v úterý odpoledne jen rehabilitoval. "U Milana nevíme. Je to nepříjemné zranění," řekl Brückner ČTK na letišti. Baroš se zranil v sobotním posledním přípravném zápase před turnajem proti Trinidadu a Tobagu, z nějž odehrál jen první poločas. "Byl to nešťastný dopad na chodidlo, poranil si klenbu," uvedl kouč.

Zlínský fotbalista Zdeněk Kroča odchází do německého klubu Sportfreunde Siegen, který sestoupil do třetí ligy. V zimní přestávce pětadvacetiletý hráč sice podepsal se zlínským klubem dvouletou smlouvu, ovšem s dodatkem, že může být za určitou částku uvolněn do zahraničí. Siegen ho získal na roční hostování s následnou opcí. Už v zimě byl Kroča na zkoušce v Artmedii Bratislava a ve Vilniusu, ale ani s jedním klubem se vedení Zlína nedomluvilo na odstupném. Nyní zlínský obránce zamíří do Siegenu, kde působí bývalý slávistický bek Lukáš Došek.

Počasí

Noc bude oblačná až polojasná s možností přeháněk, později se místy vyjasní. K ránu ojediněle mlhy. Teploty 7 až 3 stupně Celsia, ojediněle přízemní mrazíky a slabý proměnlivý vítr.

Ve čtvrtek bude zpočátku polojasno, později oblačno a ojediněle přeháňky. Teploty 16 až 20 stupňů.