Zprávy

Jednání o vládě: Shoda ODS, lidovců a zelených

Vyjednavači občanských demokratů, lidovců a zelených se během úterka dohodli, že budou pracovat na přípravě koaliční smlouvy založené na programové shodě. Aktéři povolebních jednání prý nenarazili na žádné překážky, které by bránily dohodě o novém kabinetu. Trojice stran však má v nové sněmovně jen 100 mandátů, k získání důvěry vládě ale potřebuje o hlas víc. Bez podpory někoho z levicového tábora - ČSSD a KSČM - důvěru nezíská. Hned po volbách se proto spekulovalo o případném "přetahování" poslanců.

Kvůli nedostatku mandátů pro získání důvěry vládě občanských demokratů, KDU-ČSL a zelených ve sněmovně hodlá předseda vítězné ODS Mirek Topolánek oslovit i sociální demokraty, i když ti prosazují úřednickou vládu. Podle Topolánka se jeho strana setká s politiky ČSSD ve středu nebo ve čtvrtek. Topolánek také po jednáních s KDU-ČSL a zelenými uvedl, že pokud se nestane nic neočekávaného, mohl by příští týden jít informovat prezidenta Václava Klause, že existuje vůle podepsat koaliční smlouvu.

Také hlava státu vedla v úterý další konzultace o povolební situaci. Po schůzce se šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) na Pražském hradě radě Klaus mimo jiné vyzval současnou vládu, aby již nedělala zásadní rozhodnutí. Reagoval tak na dotaz týkající se podpisu smlouvy s rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů a jmenování nového generálního ředitele podniku Lesy ČR. Také podle Sobotky má po volbách kabinet premiéra Jiřího Paroubka už jen úřednickou funkci.

Návrh ČSSD na vytvoření úřednické vlády Klaus nechtěl komentovat. Je to podle něj povolební strategie sociálních demokratů a prezidentovi nepřísluší se k ní vyjadřovat.

Předseda sněmovny a člen předsednictva ČSSD Lubomír Zaorálek připustil, že pokud bude trvat vlažný až odmítavý postoj některých stran k tomuto návrhu, sociální demokraté tuto myšlenku neprosadí. Na dotaz, zda by ČSSD žádala výměnou za toleranci vlády křeslo předsedy sněmovny, řekl, že ČSSD zatím neformulovala své personální požadavky. Pokud jde o uspořádání nové dolní komory, Zaorálek předpokládá, že ČSSD bude opět prosazovat princip poměrného zastoupení stran v orgánech sněmovny. Nechtěl spekulovat o tom, zda by to znamenalo, že svého místopředsedu dolní komory budou mít i zelení.

Za odstoupení premiéra Paroubka přišlo v úterý odpoledne demonstrovat na pražské Václavské náměstí podle odhadů ČTK zhruba 2000 lidí. Pořadatele protestní akce znepokojil Paroubkův povolební projev, v kterém zpochybnil výsledky hlasování, v němž ČSSD prohrála, a přirovnal poslední vývoj k puči v roce 1948.

Ploc prý dostal nabídku jít za úplatu k zeleným, ti to odmítají

Nově zvolený poslanec ČSSD Pavel Ploc údajně dostal nabídku pěti milionů korun za přestup ke Straně zelených. Informace o úplatku sdělil policii a ČSSD. Ploc je bývalý úspěšný československý reprezentant ve skocích na lyžích. Do sněmovny se dostal za Liberecký kraj.

Ministr vnitra František Bublan novinářům řekl, že Ploc požádal policii o ochranu, "protože se obává nějakých následků". "Jsme stranou bojující proti korupci, neuplácíme," řekl ČTK předseda zelených Martin Bursík s tím, že Ploce nezná stejně jako další zelení. Věc považuje za zpravodajskou hru.

"Včera (v pondělí) po osmé hodině jsem byl kontaktován osobou a ještě druhou, že mi nabídnou pět milionů, když přestoupím ke Straně zelených. Já jsem to jednoznačně odmítl," řekl na tiskové konferenci Ploc. Uvedl, že hned poté kontaktoval ČSSD, která následně zavolala policii. Dodal, že v úterý ráno v 08:30 podal trestní oznámení. K případu se více nechtěl vyjadřovat, protože je prý policií zavázán k mlčenlivosti. "Můžu vám říci, že mě to docela dost vzalo. Já mám čisté svědomí, já bych si to v životě nevymyslel," řekl. Později dodal, že člověk, který ho chtěl uplatit, při schůzce zjišťoval, zda nemá Ploc u sebe mobilní telefon. "Samozřejmě jsem nic u sebe neměl a důkazem je jen moje svědomí," uvedl. Ploc naznačil, že uplatitel měl být muž. Server Novinky.cz uvedl, že Ploce údajně oslovil dávný známý ze školy, kterého už léta neviděl.

"ČSSD považuje podobné jednání za politicky nekorektní a případnou vládu na takto uměle vytvořené politické většině za nelegitimní," prohlásil předseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Předseda vlády Jiří Paroubek dodal, že ho zklamalo, že asi hodinu poté, co bylo podáno trestní oznámení, volali Plocovi novináři z Lidových novin. "Jako kdyby někdo neměl zájem, aby se tyto věci vyšetřily. Je to takový rychlý únik informací," řekl premiér.

Ploc měl údajně za zmíněný úplatek podpořit koaliční vládu šéfa ODS Mirka Topolánka při hlasování o důvěře. Topolánek se nyní pokouší sestavit kabinet spolu s lidovci a Stranou zelených. Ve sněmovně ale mají 100 hlasů. K těsné většině jim chybí právě jeden hlas.

Policisté podle Bublana situaci vyhodnotí a ochranu Plocovi asi přidělí. Čeho se Ploc bojí, Bublan neví. Informaci o údajném pokusu uplatit Ploce dnes ČTK potvrdil i mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Řekl, že kriminalisté přijali trestní oznámení a případ vyšetřuje protikorupční policie. Nechtěl ale upřesnit, zda bylo trestní oznámení podáno na neznámého pachatele, nebo na konkrétního člověka.

Kauza údajného pokusu o politickou korupci se na české politické scéně objevila již v uplynulých letech. Poslanec Unie svobody Zdeněk Kořistka obvinil v roce 2004 ODS, že se ho snažila uplatit deseti miliony korun a místem velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří tehdejší rodící se koaliční vládu ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU. Případem se měsíce zabývala policie, nic ale nevyšetřila.

Senátoři ODS odmítli velkou koalici své strany s ČSSD

Senátoři ODS se postavili proti případnému vytvoření velké koalice ODS a ČSSD v jakékoli formě. Odmítli tak i variantu návratu opoziční smlouvy těchto stran. Chtějí podpořit vládu, kterou sestaví předseda občanských demokratů Mirek Topolánek, uvedl po jednání klubu jeho předseda Tomáš Julínek.

Zaorálek svolal na pátek jednání šéfů stran o nové sněmovně

Předsedové parlamentních stran by se měli v pátek sejít a dohodnout se na tom, jak bude vypadat vedení nové sněmovny. Měli by také dojednat, kolik bude mít výborů a kdo z poslanců bude v kterém výboru pracovat. Schůzku svolal předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dohody by podle něj měly být hotovy do 27. června. Teoreticky by se mohla v tento den uskutečnit ustavující schůze sněmovny. Zasedání Poslanecké sněmovny svolal v pondělí prezident republiky Václav Klaus. Začátek zasedání stanovil na 16. června.

Zasedání sněmovny je něco jiného než schůze sněmovny. Zasedání označuje celkovou činnost sněmovny mezi volbami, v jejímž rámci se konají jednotlivé schůze dolní komory. Ustavující schůzi sněmovny pak svolá politik, který byl jejím předsedou před volbami, v tomto případě tedy Zaorálek. Teprve po ustavující schůzi musí podat demisi dosavadní kabinet premiéra Jiřího Paroubka. Zaorálek dodal, že rychlé ustavení Poslanecké sněmovny je důležité i kvůli tomu, že nová vláda musí začít pracovat na přípravě státního rozpočtu na rok 2007. "Poslanecká sněmovna je klíčová ústavní instituce v zemi. Potřebujeme jednat co nejrychleji, aby mohla co nejrychleji vzniknout," řekl.

Komunisté: Předseda sněmovny by měl být z levicové strany

Předseda Poslanecké sněmovny by měl být z levicové strany. Výkonný výbor KSČM, který v úterý zasedal v Praze, to uvedl ve svém stanovisku k výsledku parlamentních voleb. Komunisté tento požadavek vyvozují z toho, že se "v těchto volbách podařilo zabránit plnému vítězství pravice".

Vedení komunistické strany, která se ve volbách propadla a ve sněmovně ztratila 15 poslanců, vidí příčinu svého neúspěchu v tom, že její voliči dali z obavy před vítězstvím ODS své hlasy sociální demokracii.

Předseda sněmovny Zaorálek: ČSSD nechce měnit volební systém

Sociální demokracie si změnu volebního systému na většinový nepřeje. Novinářům to řekl předseda sněmovny a člen předsednictva ČSSD Lubomír Zaorálek. Někteří politici ČSSD podle Lidových novin uvažují o tom, že umožní vládu ODS, KDU-ČSL a zelených výměnou za změnu volebního zákona. Kabinet by však měl časově omezený mandát. Zaorálek ale prohlásil, že ČSSD nic takového neprosazovala a neprosazuje a sociální demokraté kladou naopak důraz na poměrný systém. Volby podle něj ukázaly, že volební systém je většinový "až dost". Připomněl také, že změna systému na většinový by se neobešla bez novely Ústavy, což vyžaduje složité a dlouhé dohadování politiků.

Klaus: Ponechme oběma parlamentním komorám jejich normální roli

Role obou parlamentních komor by měla být zachována i po posledních volbách, uvedl prezident Václav Klaus po setkání s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS). Reagoval tak na spekulace tisku, že díky silnému postavení občanských demokratů v horní komoře by vláda ODS, lidovců a zelených mohla prosadit mnohem razantnější reformy, než se nyní zdá.

"Když čtu některé fantasmagorické úvahy v novinách, že dolní komora udělá zákon o chovu drobného ptactva, Senát do toho vnese pozměňovací návrh na téma neziskových nemocnic, sněmovna to nepřehlasuje a zákon bude schválen... velmi bych varoval před tím, abychom se pokoušeli tímto způsobem zneužívat normálnost našeho ústavního uspořádání," uvedl Klaus. Podle Sobotky ústava jasně říká, jak zacházet se zákony. "Tato situace po volbách nám umožňuje, aby Senát byl daleko aktivnější ve smyslu pozměňování návrhů zákonů. Senát je politickým uskupením, není to žádné uskupení odborníků, úředníků," řekl Sobotka novinářům. Dodal však, že Senát nehodlá dělat žádné zákonné "přílepky". "Odmítali jsme to, když tuto praxi posledního půl roku dělala Poslanecká sněmovna," uvedl předseda Senátu.

Výsledky voleb mohou lidé zpochybnit u soudu do 16. června

Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny budou moci lidé zpochybnit u Nejvyššího správního soudu do 16. června. Po oficiálním vyhlášení volebních výsledků na to mají ze zákona deset dnů. Jednotlivci i volební strany mohou v této lhůtě navrhnout neplatnost volby třeba jen jednoho poslance tehdy, pokud podle nich výsledek volby ovlivnilo porušení volebního zákona. Nejvyšší správní soud má na vyřízení stížností 20 dní od jejich doručení.

Jan Kasal povede lidovce ve sněmovně

Poslanecký klub KDU-ČSL povede Jan Kasal, místopředsedy se stanou Michaela Šojdrová a Tomáš Kvapil. Kasal v čele lidoveckého klubu nahradil Jaromíra Talíře, který se do sněmovny letos nedostal. Do konečného složení vedení klubu se ale ještě promítne, zda bude KDU-ČSL v opozici či ve vládě a kdo z jejích poslanců bude případně vykonávat ministerské funkce nebo působit ve vedení sněmovny. Tito politici pak funkce v klubech nemají.

Lidovci měli v minulém volebním období 21 poslanců, nyní se jich do sněmovny dostalo jen 13. "Samozřejmě, že to je neúspěch," řekl ČTK Kasal. "Teď je potřeba to zanalyzovat, to udělají experti. A my se k tomu vrátíme a uvidíme co s tím dál," uvedl. Odpovědnosti za volební neúspěch se ale vedení strany nezříká, dodal. Podle místopředsedy strany Milana Šimonovského (KDU-ČSL) lidovci volby zhodnotí na nejbližší celostátní konferenci.

Koruna se oprostila od voleb a posílila na 28,24 Kč/EUR

Česká měna se vymanila z vlivu volebních výsledků a začala posilovat. Vůči euru během dne posílila na 28,24 Kč/EUR. Koruna posilovala i přesto, že úterní výsledky zahraničního obchodu nesplnily očekávání investorů. Proti dolaru naopak koruna oslabila na 22,03 Kč/USD.

Funkce bude možné dál kumulovat

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, která zakazuje souběh funkce starosty či hejtmana s funkcí poslance a senátora. Zákon tak platit nebude, jeho osud je zpečetěn. O vetu by totiž mohla hlasovat jen stará sněmovna, která to už ale nestihne. Nově zvolená dolní komora podle legislativních pravidel o tomto vetu hlasovat nemůže. Klaus ve svém odůvodnění napsal, že navržená změna by mohla destabilizovat komunální politiku. Již dříve novelu zákonů o územní samosprávě odmítl Senát.

Obhájci novely v parlamentu uváděli, že pozice poslance a senátora a pozice starosty jsou náročné a vyžadují plné nasazení. Stoprocentně lze vykonávat jen jednu z nich, uvedl například poslanec Václav Votava (ČSSD). Při projednávání novely v Senátu ale přiznal, že v novele je i "určitý motiv výše platu". Právě závist vůči zákonodárcům, kteří pobírají ještě jiný plat, označil za hlavní důvod předložení novely senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). Kritici novele vyčítali, že neřeší případy řady zákonodárců, kteří se kromě této funkce věnují i své původní profesi.

Klaus je přesvědčen, že záleží na voličích, zda si souběh funkcí přejí a zda takové kandidáty podpoří. "Navíc v tuto chvíli nezačínáme na zelené louce. Současná pravidla fungují již řadu let a občané jsou s nimi plně srozuměni. Touto změnou by mohlo dojít k destabilizaci komunální politiky," zdůraznil Klaus.

Tvrdík popřel informace, že odchází do slovenské J&T

Volební manažer ČSSD a bývalý generální ředitel Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík popřel informace, že míří do týmu slovenské finanční skupiny J&T. Podle něho jde o opakované spekulace. O svém dalším působení po skončení povolebních jednání v současnosti ještě nemá jasno. "V každém případě si vezmu dovolenou a poradím se s rodinou, co dál," řekl ČTK. Zprávu o přestupu Tvrdíka do skupiny J&T zveřejnil bez dalších podrobností Blesk.

Tvrdík byl dlouholetým zaměstnancem ministerstva obrany a posléze i ministrem obrany. Když se z funkce rozhodl v roce 2003 odejít, byl bez výběrového řízení dosazen do vedení státních ČSA. Finanční společnost J&T Finance Group se zaměřuje na privátní a investiční bankovnictví, obchod s nemovitostmi, zajišťování servisních služeb na veřejných trzích a poskytování poradenství i obchodování na kapitálových trzích. Skupina kontroluje několik společností na Slovensku a také v ČR, expanduje i mimo území bývalé federace. K jejím akvizicím v Česku patří například fotbalový klub AC Sparta Praha či softwarová společnost PVT. Na Slovensku vlastní zpravodajskou televizi TA3. V Česku nedávno dostala licenci na nový digitální televizní kanál Z1, který bude vysílat výhradně zpravodajství a publicistiku.

Obrana: Případná nová smlouva na transportéry by byla bez offsetů

Pokud nové vedení ministerstva obrany zruší zakázku na armádní transportéry, vyjednanou s rakouskou zbrojovkou Steyr, a vypíše nový tendr, nebude již zřejmě doprovázen výhodnými offsetovými programy. ČTK to řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Účelem offsetových programů je kompenzovat vysoké státní výdaje spojené se zakázkou investicemi dodavatelské firmy do českého průmyslu. Česká republika ale počátkem července přistoupí k úmluvě Evropské unie o otevření trhu s vojenským materiálem, která výrobci zakáže upřednostňovat domácí společnosti, pokud hodnota objednávky překročí milion eur (asi 28,3 milionu korun). Subdodavateli vojenských zakázek se tak budou moci stát firmy z celé EU.

Steyr se zatím dohodl na spolupráci při výrobě obrněnců s vojenskými opravárenskými podniky v Novém Jičíně a Šternberku, dalších 15 firem se mělo k obří zakázce připojit po podpisu smlouvy mezi Steyrem a ministerstvem obrany. Hodnota přímých offsetů se podle ministerstva obrany odhaduje zhruba na deset miliard korun.

Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) však s podpisem smlouvy se Steyrem již několik měsíců otálí a čelí přitom rostoucímu tlaku ze dvou stran. Dohodu si přejí uzavřít čeští subdodavatelé a armáda, která prý nové obrněnce potřebuje, protože staré OT-64 jsou již většinou nepojízdné. První nové vozy by chtěla dostat příští rok. Na druhé straně je tlak z ODS a neúspěšných účastníků tendru, aby byla připravená smlouva s Rakušany zrušena a vypsána nová soutěž.

Češi si asi budou muset zvykat na nové tiskové mluvčí

S odchodem současných ministrů lze čekat i změny na postech tiskových mluvčích. Někteří z nich neskrývají, že by v úřadě chtěli zůstat, jiní už mají vyhlídnutá jiná místa. Podle výsledků voleb, které vyhrála ODS, by změny mohly nastat na většině ministerstev. Zatímco ministři jsou jmenováni a jejich působení končí s příchodem nové vlády, mluvčích se volební období většinou netýká. Stejně jako jiní zaměstnanci mívají smlouvu na dobu neurčitou. Členové kabinetu si ale s sebou do úřadu přivádějí svůj tým, takže se i mediální zástupci ministerstev obvykle s novým šéfem obměňují.

Média osočená Paroubkem se dožadují omluvy a hrozí žalobou

Novináři a zástupci médií, které ve svém sobotním povolebním projevu osočil premiér Jiří Paroubek, se dožadují jeho omluvy. Pokud se tak nestane, někteří z nich uvažují i o žalobě na ochranu osobnosti. Premiér při hodnocení předvolební kampaně uvedl, že ČSSD bojovala proti řadě lidí v médiích, kteří "pracovali v žoldu Občanské demokratické strany". Konkrétně uvedl jména Karla Steigerwalda a Martina Komárka z Mladé fronty Dnes a reportéra Novy Jana Tuny.

Olomoučtí vědci poodhalili tajemství závažné choroby

Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci jako první oznámili světu, že se jim podařilo rozšifrovat část profilu bílkovin, který určuje směr rozvoje plicního zánětu u onemocnění zvaného sarkoidóza. Odbornou veřejnost o tom informovali v květnu v prestižním americkém odborném časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. Olomouc je již několik let střediskem evropského výzkumu této nemoci. "Při sarkoidóze se zánětlivé buňky hromadí v plicích a následně mohou plicní tkáň poškodit. Výzkumu se na Ústavu imunologie ve spolupráci s plicními lékaři v Olomouci a Londýně intenzivně věnujeme skoro deset let," řekl novinářům vedoucí výzkumného týmu Martin Petřek. Na klinické využití objevu si ale pacienti budou muset zřejmě počkat ještě několik let.

MD: Dovoz ojetin nebude od července limitován stářím auta

Dovoz ojetých aut nebude od července limitován jejich stářím. Dosud pro ojeté automobily platil limit osmi respektive pěti let od prvního uvedení do provozu. Vyplývá to z novely zákona o silniční dopravě, která také upravuje některá ustanovení zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, sdělila ČTK mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková. "Při dovozu ojetého automobilu nebude vyžadován žádný limit pro stáří vozidla. Předpokladem však je, že takový vůz už má příslušné národní typové schválení," uvedla Žižková. Podle ní jde o naprostou většinu vozidel v provozu. Odpadne tak dosavadní požadavek, aby dovážená osobní vozidla a motocykly nebyly starší osmi let a aby nákladní vozy a autobusy nebyly starší pěti let. Pokud však u automobilu nebude možné prokázat typové schválení, budou se na něj vztahovat dosavadní limity. Zákon podle Žižkové počítá s neomezeným dovozem, pokud u nich bylo prokázáno udělení osvědčení o homologaci typu ES, nebo bylo prokázáno schválení technické způsobilosti typu vozidla vydaného jiným členským státem EU podle předpisů platných v jiné členské zemi unie.

Ministerstvo dopravy muselo změnou zákona reagovat na postoj Evropské komise. Podle té bylo dosavadní omezení stáří vozidel v rozporu s požadavkem na volný pohyb zboží. ČR, ve které v posledních letech převyšuje dovoz ojetin prodej nových aut, však dosud byla zásadně proti. Požadavkem na věkový limit dovážených vozidel chtělo ministerstvo dopravy chránit životní prostředí. "Abychom se vyhnuli sankci, která by mohla dosáhnout i několika desítek milionů korun, vyhověli jsme žádostem EK a změnili příslušnou legislativu," dodala Žižková. Podle ní se touto změnou žádným způsobem neotvírá prostor pro nekontrolované zahlcení silničního provozu v ČR vozidly, která nesplňují obecně uznávané a požadované technické podmínky provozu vozidel unie. "Ministerstvo dopravy se nedomnívá, že tato změna pravidel bude mít zásadní vliv na český trh s ojetými vozidly, neboť tento trh je v současné době relativně nasycen," uvedla.

Loni se v tuzemsku prodalo 127.376 nových osobních automobilů a bylo dovezeno 140.889 ojetých aut. Zatímco prodej nových stoupl jen o jedno procento, dovoz ojetin se zvýšil téměř o 17 procent.

Cizinec si založil v Bejrútu účet na jméno policisty z ÚOOZ

Kriminalisté z finanční policie společně s pracovníky Útvaru rychlého nasazení zadrželi v úterý dvojici vietnamských občanů, kteří se podvodně snažili neúspěšně získat z jedné firmy 13 milionů korun. Staršího z cizinců pak policie viní i z toho, že pravděpodobně loni v říjnu založil v bance v Bejrútu účet s kreditní kartou na jméno jednoho policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který v minulosti vyšetřoval Vietnamcovu údajnou trestnou činnost. "Tím chtěl dotyčného zdiskreditovat a ohrozit jeho další působení v řadách policie," sdělila ČTK mluvčí finanční policie Naďa Očenášková.

Díla zapůjčená na výstavu se vrátila do Anežského kláštera

Do stálé expozice středověkého umění Národní galerie v Praze, jež se nachází v Anežském klášteře, se vracejí díla zapůjčená na výstavu Karel IV., císař z Boží milosti. Návštěvníci výstavy v Obrazárně Pražského hradu sice mohli s platnou vstupenkou jít i do kláštera sv. Anežky. Protože se ale mnozí kvůli regulovanému počtu diváků na hradní výstavu nedostali, upozorňuje NG na to, že od středy je 19 významných gotických děl znovu na svém místě. "Jde totiž o díla, která patřila k nejobdivovanějším exponátům výstavy, a to Madona mostecká, Madona zbraslavská, obrazy Mistra Theodorika z Kaple sv. Kříže na Karlštejně, Kojící Madona z Konopiště, sv. Petr ze Slivice a další," uvedla tisková mluvčí NG Petra Jungwirthová. Galerie podle ní nabízí zájemcům o středověké umění možnost prohlédnout si díla i po skončení významného mezinárodního projektu.

V Anežském klášteře si diváci mohou také prohlédnout díla, která vzhledem ke své křehkosti, jak tvrdí NG, nemohla být na Pražský hrad zapůjčena. K těm patří především rozměrné desky Třeboňského oltáře. Významnou památkou je rovněž unikátní soubor devíti obrazů Vyšebrodského cyklu, vzniklý v prvních letech vlády Karla IV.

Povídky Ivana Klímy byly poprvé přeloženy do ruštiny

Dějiny 20. století, jak je viděl český spisovatel Ivan Klíma, byly přeloženy do ruštiny. Kniha povídek Moje nebezpečné výlety, kterou už znají čtenáři v 30 zemích světa, vyšla v Rusku nákladem 1500 výtisků. Na překlad a vydání knihy přispělo i české ministerstvo kultury. "V současnosti máme i v Rusku problémy s tolerancí, rasismem, neschopností lidí pochopit jeden druhého. Klíma to všechno popsal už dávno," řekla ČTK překladatelka Nina Falkovská. Podle ní je kniha důležitá i pro ruského čtenáře. "I tady mají lidé zkušenosti ze života v šíleném prostředí, z totalitního režimu a šílených mezilidských vztahů," dodala.

Kniha je souborem několika povídek, ve kterých autor, narozený v roce 1931, popisuje v první osobě dění kolem sebe. Autobiografické povídky často nemilosrdně zrcadlí dobu i lidské povahy. Čtenáře upoutá střídmý styl, který se z české prózy pomalu vytrácí. "I v Rusku kupují lidé raději detektivky a milostné příběhy. Když jde o vážnou literaturu, je to těžké. Bez grantu by překlad nikdy nevznikl," přiznala Falkovská.

Nejstarší existující profesní spolek Vltavan má jubileum

Vltavan, spolek plavců, vorařů a pobřežních, oslaví koncem týdne 135 let od svého založení. Stalo se tak 11. června 1871 v plavecké hospodě U Hejduků. Spolek přečkal obě světové války i komunistický režim. Nyní patří k významným organizacím a obyvatelé nového Podskalí o něm hovoří jako o "našem Vltavanu", řekla ČTK čerstvá členka spolku Jana Osbornová, která o něm napsala knihu vzpomínek "Pražské podskalí 20. století".

Přestože by si mohl leckdo myslet, že jde o mužskou organizaci, není tomu tak. Ze 101 členů je mužů jen o osm více než žen a "vltavanky" jsou rozhodně aktivnější než "vltavani", tvrdí předseda spolku Jaroslav Červený. "Nejstarší, Aničce Otčenáškové, je 92 let," dodal.

Oslavy začnou v pátek 9. června bohoslužbou v kostele Nejsvětější Trojice v Trojické ulici. Sloužit ji bude probošt Vyšehradské kapituly Antonín Doležal. S ní má spolek velice dobré vztahy. Jeho členové se každoročně v krojích účastní mše za krále Vratislava II., který kapitulu v 11. století založil. Tradičně už dostává čestné členství ve spolku každý pražský primátor. Prvním byl František Dittrich, který stál u jeho zrodu. Vltavani se chlubí také tím, že doprovázeli prezidenta Václava Klause při jeho návštěvě Vyšehradské kapituly.

Podle přijatých stanov bylo úkolem spolku "podporovati členy v nemoci, poskytovati jistou částku na pohřeb, podporovati členy k plavbě a k práci neschopné a v pádu nezaviněné pohromy". Do znaku si Vltavani dali plavecké náčiní a dvě spojené ruce. Dnes Vltavan sídlí v historické budově někdejší celnice Na Výtoni. Na jaře "otvírá" a na podzim "zavírá" Vltavu a připomíná památku všech utonulých v minulé sezoně. Kromě Prahy jsou spolky Vltavan také v jihočeském Pukarci, Štěchovicích a v Davli.

Sexuologové varují před doplňky stravy slibujícími lepší erekci

Sexuologové varují před potravinovými doplňky, které slibují zlepšení pohlavního života. Vědecké metody u žádného z nich podle odborníků neprokázaly spolehlivý účinek. Lidé, kteří je užívají, často navíc odkládají návštěvu lékaře, čímž mohou ohrozit vlastní zdraví, řekl novinářům sexuolog Martin Hollý. Potravinové doplňky jsou jedním z témat osmého kongresu Evropské sexuologické společnosti, který se tento týden koná v Praze. Hollý připomněl, že porucha erekce může signalizovat i výskyt závažnějších chorob, například cukrovky či vysokého krevního tlaku. Lékař pacientovi s poruchou erekce může tedy nejen navrhnout účinnou metodu léčby, ale zároveň vyloučit výskyt jiného onemocnění. Vzhledem k nedostatku informací může také podle Hollého dojít k předávkování či nevhodné kombinaci s jinými léky. Připustil však, že pokud některé doplňky provází účinná reklamní kampaň, mohou přinést jisté zlepšení. Jde podle něj ale o takzvaný placebo efekt, kdy zlepšení nepřináší složení léku, ale víra v jeho účinnost.

Nácvik sexuálních praktik s terapeutem se používá jen výjimečně

Nácvik sexuálních praktik s vyškoleným terapeutem se v sexuologii používal, v současnosti ale již tato metoda podle některých odborníků takřka vymizela. Vedly k tomu především etické aspekty. Přesto ji podle internetu nabízejí některá pracoviště v Izraeli, Spojených státech či Austrálii. V Česku se podle sexuologa Petra Weisse tato teorie nikdy nepoužívala. V minulosti se jí léčily především poruchy erekce u mužů, tuto dysfunkci však v současnosti lze řešit léky. "Víme, že v Maďarsku už od sedmdesátých let někteří sexuologové používali bývalé gymnastky jako partnerky mužů s erektilními dysfunkcemi, velmi úspěšným způsobem," řekl ČTK Weiss. Vždy to ale bylo podle něj na základě smlouvy mezi pacientem a tréninkovou partnerkou.

Obdobu této metody nabídl jedné ze svých klientek pražský sexuolog Ondřej Trojan. Pacientka jeho návrh odmítla. Podruhé vyrazila do jeho ordinace se skrytou kamerou a záznam odvysílala v pondělí Česká televize. "Já támhle se položím a nechám vám svůj penis jaksi k dispozici. Budu vám říkat to, co cítím," říká sexuolog na nahrávce.

Soudce vyměřil za pokus o prodej novorozenců podmínečné tresty

S podmínečnými tresty vyvázly tři ženy, které jsou podezřelé z pokusu o nelegální prodej dvou novorozenců. Soudce Jan Kadlec z Obvodního soudu pro Prahu 10 je uznal vinnými z obchodování s dětmi a vyměřil jim bez nařízeného hlavního líčení zatím blíže neupřesněné podmínky. Původně však trojice obžalovaných mohla skončit za účast na zločinném spolčení za mřížemi až na deset let, podle státní zástupkyně, která na ně podala obžalobu na přelomu února a března, se ale zločinné spolčení neprokázalo.

Definitivní tresty za tunelování H-Systemu, Smetka dostal 12 let

V kauze vytunelované stavební společnosti H-System dnes padly definitivní tresty. Zakladatel projektu levného bydlení Petr Smetka půjde za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku na 12 let do vězení. Podle rozhodnutí pražského vrchního soudu připravil 1095 lidí o víc než 980 milionů korun. K rozsudku nad manažery H-Systemu Jaroslavem Vítkem, Jaroslavem Eliášem a Ladislavem Tůmou se soud zatím nedostal. Ivanu Královi a Pavlu Středovi, kteří stojí v čele Stavebního bytového družstva Svatopluk, udělil soud za poškozování věřitele podmíněné tresty.

Žalobce souhlasí s vydáním Švéda zadrženého v Praze do USA

Městské státní zastupitelství v Praze souhlasí s vydáním Švéda libanonského původu Oussamy Kassira podezřelého z terorismu do USA. Zastupitelství podle svého mluvčího Martina Omelky v pondělí odeslalo městskému soudu návrh, aby vydání označil za přípustné.

Kassira zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače loni v prosinci na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút. Americká žaloba viní Kassira ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům. Za to mu v USA hrozí až 15 let vězení. Přípustnost vydání nyní posoudí soud a o samotném vydání pak rozhodne ministr spravedlnosti.

Kassirův případ měl podle některých odborníků také vliv na květnový podpis dodatkové úmluvy o vydávání lidí a úmluvy o vzájemné právní pomoci v trestních věcech mezi ČR a USA. Původní extradiční dohoda z roku 1925 uváděla asi 23 druhů trestných činů, jejichž pachatele si obě země vydávaly. Ve výčtu těchto zločinů ale vzhledem k době vzniku smlouvy nebyla například podpora terorismu, ze které je Kasir v USA obviněn. Nová smlouva místo toho stanovuje okruh lidí, kterých se bude týkat, pomocí horní hranice trestní sazby. Dokumenty v březnu schválila vláda, nyní je ještě musí posoudit parlament. V současnosti existuje kolem deseti českých extradičních žádostí vůči USA, amerických je asi pět.

Kassir a další spiklenci prý chtěli vybudovat výcvikový tábor pro svatou válku, džihád, na usedlosti v americkém Oregonu. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu. Podle obvinění Kassir a další muž 26. listopadu 1999 odletěli z Londýna do New Yorku a pak do Seattlu, aby pomohli v osadě Bly založit výcvikový tábor. To se však nikdy nestalo. Kvůli údajnému podílu na terorismu Kassira prý v minulosti zadržely také švédské orgány. Vinu mu však neprokázaly, a byl proto osvobozen. Zadržený Švéd čeká na rozhodnutí české justice v pankrácké věznici.

V Ostravě se poprvé v ČR podařilo odchovat lemura červenobřichého

Unikátní odchov lemura červenobřichého se podařil pracovníkům ostravské zoologické zahrady. Mládě tohoto druhu se v České republice narodilo vůbec poprvé a v celé Evropě se rodí jen několik zvířat do roka. ČTK to řekl mluvčí zahrady Stanislav Derlich. Poloopice lemury červenobřiché, kteří pocházejí z Madagaskaru, v Česku chová od roku 2004 jenom ostravská zoo. Nyní má pět zvířat. "Narození mláděte lemura červenobřichého považujeme za dosavadní největší chovatelský úspěch letošního roku," dodal Derlich. Podle něj se mláďata obou pohlaví lemurů červenobřichých rodí zbarvená jako samice a výrazné bílé zbarvení okolo očí se u samců objevuje ve věku od šesti do 12 měsíců. Celé tělo se u samců zbarvuje dohněda ještě později. "Lemuři rodí maximálně dvě mláďata. Samice nosí mláďata pouze během prvních 20 až 30 dní. Později je dalších 70 dnů vozí samec," vysvětlil. Domovem lemurů červenobřichých je ostrov Madagaskar. Kvůli poměrně rychlé destrukci posledních nedotčených částí ostrova patří fauna Madagaskaru k nejvíce ohroženým, uvedl Derlich.

Vaidišová postoupila do semifinále Roland Garros

Česká tenistka Nicole Vaidišová postoupila do semifinále Roland Garros a poprvé v kariéře si zahraje na grandslamovém turnaji o finále. Šestnáctá nasazená hráčka dnes ve čtvrtfinále antukového podniku v Paříži porazila Američanku Venus Williamsovou, turnajovou jedenáctku, po setech 6:7, 6:1 a 6:3. V semifinále bude hrát ve čtvrtek s Ruskou Světlanou Kuzněcovovou.

Po dvou hodinách a devíti minutách proměnila Vaidišová druhý mečbol, když bývalá světová jednička zahrála forhend daleko do autu. Česká hráčka radostí pustila raketu na zem a zakryla si udiveně rukou ústa, která se ovšem vzápětí rozzářila do širokého úsměvu. "Jsem tak nadšená, že teď mohu jenom křičet," jásala rodačka z Norimberku, která své umění rozvíjí hlavně v akademii tenisového guru Nicka Bollettieriho na Floridě. "Dosud jsem nikdy nepřešla na Grand Slamu osmifinále a teď jsem v semifinále. Snažila jsem se být chytřejší a vyzrálejší, a dnes to fungovalo," uvedla Vaidišová, která dnešní výhrou vydělala 223.250 eur. V sedmnácti letech a dvou měsících se může stát druhou nejmladší vítězkou Roland Garros. Tou nejmladší byla v šestnácti letech a šesti měsících někdejší světová jednička Monica Selešová.

Česká tenistka hrála grandslamové semifinále naposledy před osmi lety, kdy Jana Novotná došla tak daleko na US Open v New Yorku. Předtím v červenci dokázala triumfovat na trávě ve Wimbledonu.

Novák prohrál v Prostějově v prvním kole

Tenista Jiří Novák se rozloučil s prostějovským challengerem Czech Open hned v prvním kole. Při své poslední účasti v turnaji bývalý pátý hráč světa nestačil na Španěla Alexe Calatravu a prohrál 7:6, 3:6 a 0:6. Úskalí úvodního kola naopak snadno zvládl Michal Tabara, který za pouhých 45 minut zdolal třetího nasazeného Paradorna Srichaphana z Thajska 6:1, 6:2.

Prostějovský turnaj nečekaně brzy opustila i nejvýše nasazená hráčka a obhájkyně prvenství Lucie Šafářová, která prohrála se Slovenkou Jarmilou Gajdošovou 5:7 a 4:6. Hned v prvním kole skončila i nasazená trojka Iveta Benešová, jež překvapivě nestačila na 198. hráčku světového žebříčku Polku Joannu Sakowiczovou 4:6, 4:6. Šafářová po prohře neskrývala zklamání. "Soupeřka dobře servírovala. Hrála jsem špatně, nevycházely mi hlavně bekhendové údery. Prohrou v Prostějově pro mě skončila letošní sezona na antuce, nyní už budu hrát pouze na tvrdých površích," řekla.

Novák v Prostějově hrál dvanáct z třinácti ročníků challengeru a jednou v exhibici. Turnaj, kterému dělá čtvrtým rokem rovněž manažera, nedokázal vyhrát, přičemž třikrát ztroskotal až ve finále. "Takhle jsem si to zakončení rozhodně nepředstavoval. Na los si nestěžuji, takový je sportovní život. Konec je bohužel hodně hořký," řekl Novák novinářům.

Počasí

Ve středu má být většinou oblačno s přeháňkami, odpoledne a večer i bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem deseti.