Zprávy

Policejní funkcionář prohlásil, že organizovaný zločin pronikl do státní správy; premiér mluví o spiknutí

Šéf elitního policejního útvaru prohlásil, že organizovaný zločin v Česku pronikl do státní správy. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice to v pondělí řekl v branně-bezpečnostním výboru Poslanecké Sněmovny. Podle Kubiceho policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády omezují činnost jím vedeného útvaru.

ČSSD a ODS se nyní vzájemně obviňují z rozpoutání aféry, ve které pár dní před volbami jde o korupci kolem státních zakázek na výrobu biolihu a o údajné politické ovlivňování jejího vyšetřování.

Jan Kubice je jedním z nejdéle sloužících šéfů vrcholných policejních složek. K policii nastoupil po listopadu 89, šéfem útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je jedenáct let.

Kubice přišel s obviněními poté, co se objevily informace, že jeho jeho podřízené pro podezření z trestné činnosti prověřuje Inspekce ministra vnitra. Podle Kubiceho chce někdo detektivy zdiskreditovat a zastavit vyšetřování kauzy. Šéf Inspekce Miroslav Borník potvrdil, že jeho útvar vyšetřuje čtyři plzeňské policisty. Odmítl ale, že to souvisí s vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka či korupční aféry biolíh, na kterém se dva z podezřelých policistů .

Kubice v pondělí ve veřejné části jednání výboru uvedl, že jeho útvar nyní řeší tři závažné případy. Jde o vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a jeho vztahů s vysoce postavenými úředníky a politiky. Další z kauz se věnuje podvodům při obchodech s ropnými produkty. Ve třetím případě jde o objasňování vražd v takzvané Solncevské mafii a o korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy. "Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz," tvrdí Kubice. Politicky ovlivňována je podle něj hlavně kauza biolihu spojená s vraždou Mrázka. Konkrétně Kubice viní exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Poslancům již minulý týden předložil policejní dokumenty, které obsahují vyhodnocení odposlechů jeho telefonních hovorů a SMS zpráv za poslední měsíc. Intenzivní kontakty měl mít Přibyl hlavně s bývalým předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem. Samotný Gross ČTK řekl, že nikdy nebyl v kontaktu s nikým, kdo je nyní v kauze biolíh vyšetřován.

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že celá tato kauza je dlouho připravovaným spiknutím Kubiceho a některých představitelů ODS proti němu a ČSSD před volbami. Ministr vnitra František Bublan ale prohlásil, že ve vyšetřování korupční aféry "biolíh" či Mrázkovy vraždy není žádný politický nátlak na policisty.

Pražská burza i kvůli volbám klesla o 0,8 procenta

Na pražskou burzu se v pondělí vrátil pokles, což domácí obchodníci vysvětlovali i prodáváním akcií před blížícími se parlamentními volbami. V hledáčku prodejců byla hlavně státem ovládaná elektrárenská firma ČEZ. Index PX klesl o 0,76 procenta na 1379,8 bodu. Výsledky zveřejnila burza. Domácí trh tak šel opačným směrem než nejbližší regionální burzy. "Za rozdílným vývojem lze hledat zřejmě zavírání pozic před blížícími se volbami v ČR. Ne náhodou je tak nejztrátovější státní firma ČEZ," uvedl v průběhu obchodování Pavel Hadroušek z firmy Fio burzovní. Velice aktivně obchodované akcie ČEZ ubraly 2,43 procenta na 721,8 koruny, když se obchodovaly i pod hranicí 720 korun. ČEZ dokončila nákup dvou polských elektráren Elcho a Skawina. Investice v celkovém objemu 10,8 miliardy korun byla podle mluvčí ČEZ Evy Novákové největší českou investicí v zahraničí.

Kurz Zentivy se svezl o 3,02 procenta na 1093 korun a cena mediální skupiny CME se snížila o 1,34 procenta na 1330 korun. Naproti tomu Philip Morris vyrostl o 1,8 procenta na 12.191 korun a rakouská Erste Bank získala 0,78 procenta na 1290 korun. Celkové obchody s akciemi přes pokles o asi 450 milionů korun na téměř čtyři miliardy korun zůstaly nad letošním průměrem. Aktivitu vedle voleb ovlivnily také svátky na hlavních světových burzách v USA a Velké Británii.

Arcidiecézní charita v Olomouci podpořila obyvatele Indonésie

Olomoucká Arcidiecézní charita uvolnila z rezervního fondu Tříkrálové sbírky celkem 100.000 korun na pomoc lidem v Indonésii, kterou postihlo ničivé zemětřesení. Obětem nedávné přírodní katastrofy mohou i Olomoučané. Charita připravila sběrací listiny, na které mohou přispívat dobrovolní dárci.

Pracovníci české Charity připravují ve spolupráci s partnerskou nadnárodní organizací Caritas Internationalis a indonéskou Charitou přímou pomoc obětem. Na místo již dorazili lékaři a zdravotní sestry z nemocnic provozovaných indonéskou Charitou a snaží se poskytnout okamžitou pomoc. Nakupují se potraviny a stany. Tým odborníků provádí na místě podrobný průzkum situace.

Česká katolická charita již do Indonésie zaslala 10.000 dolarů (zhruba 220.000 korun) ze svého krizového fondu. Lidé, kteří by chtěli pomoci, mohou poslat peníze na konto charity, číslo účtu je 3690369369369/0800, variabilní symbol 1151.

Na pomoc tamním lidem postiženým katastrofou také zaslalo sdružení ADRA 350.000 korun a zvažuje další formu pomoci. Peníze jsou ze sbírky Pomáhat může každý, organizované každoročně před Velikonocemi. Veřejná sbírka pokračuje dál, peníze mohou lidé posílat na účet 8555 8555/0300, variabilní symbol 700. Přispět mohou i prostřednictvím dárcovských SMS, heslo DMS ASIE by měli poslat na číslo 87777. Zpráva bude stát 30 korun, příjemce dostane nejméně 27 korun.

Na okamžitou humanitární pomoc Indonésii uvolnil peníze také stát. Česká republika se rozhodla vyčlenit na pomoc pět milionů korun. O pomoci rozhodl ministr Cyril Svoboda v reakci na žádost indonéské vlády. Kvůli velké vzdálenosti Česká republika upřednostnila peněžní pomoc a nepočítá s vysláním záchranných týmů nebo materiální pomocí.

Neziskové organizace nabízejí práci na webu

Informační centrum neziskových organizací (ICN) spustilo novou podobou elektronické Burzy práce v neziskovém sektoru. Zájemci si mohou na internetových stránkách www.neziskovky.cz/burza najít volná místa v neziskových organizacích. Burza je volně přístupná a umožňuje zveřejňovat nabídku práce v neziskovém sektoru zdarma. Průměrný měsíční počet nově zařazených inzerátů se pohybuje kolem dvou set, sdělil ČTK ředitel informačního centra Marek Šedivý. Společně s burzou je v novém kabátě celý informační portál www.neziskovky.cz, který denně navštíví kolem tisíce lidí.

Díky penězům z Evropské unie, především Evropského sociálního fondu, se podle Šedivého zvýšila v neziskových organizacích nabídka volných míst. Jde často o velmi odbornou a také příslušně ohodnocenou práci. "Stále častěji se setkáváme i s tím, že práci v neziskovém sektoru hledají lidé z prostředí byznysu," uvedl Šedivý. Součástí burzy práce je nově například poradna se vzory smluv a radami pro zaměstnance i zaměstnavatele, nabídka dobrovolnických příležitostí. Zájemci si mohou objednat bulletin s aktuálními nabídkami či rychlé vyhledávání pozic.

Evropská komise prozkoumá bariéry při změně banky

Evropská komise chce zlepšit a zjednodušit přechod klientů mezi bankami. Proto zřídila expertní komisi, která má do poloviny roku 2007 vypracovat analýzu současného stavu a navrhnout případné kroky ke zlepšení. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Mezi hlavní překážky patří podle MF nejen různé poplatky za zrušení účtu a souvisejících služeb, ale i administrativní a technické bariéry. Ty podle MF komplikují a prodlužují provádění změn. "Cílem práce expertů bude identifikace všech možných bariér přestupu k jiné bance, a to jak v rámci jednotlivých členských zemí, tak i v rámci celé Evropské unie. Druhým cílem je samozřejmě i návrh, jak jednotlivé překážky odstranit," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Podle něj bude analýza EK jedním z důležitých vstupů pro další diskuze v ČR tak, aby byla jednotlivá opatření provázána s aktivitami na celoevropské úrovni.

Většina tuzemských bank přitom po klientech již poplatek za zrušení účtu nepožaduje. Podle Prouzy ovšem i přes jeho zrušení stále existují jiné poplatky a další, především administrativní překážky, které ztěžují změnu banky.

Diskuzi o zlepšení postavení klientů bank v ČR zahájilo MF loni v létě. Na základě diskuzí mezi bankami a ministerstvem vznikl Kodex České bankovní asociace, který upravuje vzájemné chování mezi klienty a peněžními ústavy.

Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky chystá MF analýzu postavení spotřebitele na finančním trhu, z které by měla vyplynout další opatření na zlepšení ochrany spotřebitele. Sobotka chtěl původně zákonem bankám přikázat celou řadu povinností. Vedle zákazu účtování poplatků spojených s rušením účtu šlo o zákaz účtování poplatků za vedení účtu v době mezi zánikem a zrušením účtu. MF chtělo také direktivně sjednotit podmínky pro transparentnost podobných produktů. Otevřená zůstala myšlenka na zavedení jednotné terminologie ceníků a odloženy byly úvahy o přenositelnosti čísla účtu.

Antimonopolní úřad povolil spojení Radiokomunikací a TELE2

Telekomunikační firma Radiokomunikace může koupit českou pobočku TELE2. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil ohlášenou fúzi. Spojení neznamená vznik nebo posílení dominantního postavení, a nenaruší tak hospodářskou soutěž, řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Radiokomunikace se po fúzi stanou největším alternativním operátorem podle počtu zákazníků, bude jich téměř půl milionu.

Značka TELE2 bude fungovat ještě zhruba pět měsíců, pak zanikne a firma bude používat název České radiokomunikace. Samotné TELE2 postupně své aktivity v Česku zcela utlumí. Radiokomunikace mají mít po sloučení přes 450.000 klientů.

Antimonopolní úřad zkoumal dopad spojení hlavně v oblasti telefonování z pevných linek a poskytování internetu jak prostřednictvím pevné linky, tak i pevného připojení. "Obě firmy mají nyní nízké tržní podíly, které se spojením jen nepatrně zvýší. Navíc je na trhu několik významných konkurentů a nevíme o překážkách pro vstup nových soutěžitelů," vysvětlil Chalupa.

Historikové umění požadují odstoupení ředitele památkového ústavu

Uměleckohistorická společnost vyzývá ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ) Tomáše Hájka, aby odstoupil. Sdružení historiků umění a dalších odborníků se tak připojuje ke Klubu za starou Prahu, které jiným otevřeným dopisem ředitele vyzvalo k rezignaci před deseti dny. Hájkův odchod z čela NPÚ požadovali v polovině května také bývalí členové odborné rady úřadu. Důvodem stížností je kromě předchozích Hájkových kroků především jeho koncepce reformy památkové péče.

"V žádném případě nebudu ustupovat koordinovanému nátlaku a dovedu transformaci památkové péče k racionálnímu výsledku," sdělil Hájek ČTK. Domnívá se, že jej kritizují stále titíž lidé, kteří si přejí "návrat ke starým pořádkům v památkové péči" - jednou prý vystupují v rámci Klubu za starou Prahu, jindy za jiné společnosti. "Tomuto psychologickému nátlaku se v žádném případě nepodvolím," řekl Hájek.

Uměleckohistorická společnost je profesní organizace sdružující české i zahraniční historiky umění a studenty oboru. Klub Za starou Prahu je sdružení milovníků staré Prahy, kteří chtějí hájit její historické architektonické kvality proti stavebním záměrům narušujícím osobitost města. Mezi členy klubu je mnoho odborníků, ale pouze jedna osoba, Radmila Kreuzziegerová, zastává funkci v obou zmíněných institucích.

Hájkova koncepce, jíž si lze přečíst na internetové stránce NPÚ, podle Uměleckohistorické společnosti svědčí o tom, že ho nezajímá odborný dialog. "Tento návrh považujeme pouze za osobní předběžný materiál, na jehož vzniku se nepodíleli odborníci z Národního památkového ústavu. Nebyl konzultován ani s Vámi zřízenou odbornou radou NPÚ, která měla právě na koncepci reformy památkové péče úzce spolupracovat," píší historikové.

Odborníci uvádějí, že Hájkovo pojetí otevřené památkové péče znamená otevřenost pouze vůči úzce vymezeným ekonomickým faktorům, ale ne vůči veřejnosti. "Teorie, metody i praxe památkové péče se v evropském kulturním prostředí mění, základní východisko však zůstává stejné - je to potřeba chránit v rychle se měnícím světě hnaném dynamikou ekonomiky díla našich předků," připomínají. Autoři dopisu Hájkovi také vytýkají, že údajně není ochoten obhajovat své názory na veřejnosti. Dokládají to podle nich Hájkova vystoupení v médiích, ale i jeho neomluvená neúčast na veřejném slyšení v Senátu 16. května. Právě tam požadovali jeho odstoupení bývalí členové odborné rady NPÚ.

Teprve Hájkův odchod by mohl začít skutečnou diskusi o budoucnosti památkové péče a její rozumné reformě, řekl senátorům člen bývalé rady Josef Holeček, jenž byl dokonce členem komise, která Hájka za šéfa NPÚ vybrala. Nyní se za svůj krok omlouvá a uznává, že chybil. Instalaci bývalého poradce ministra životního prostředí a teoretika památkové péče do čela NPÚ kritizovalo mnoho odborníků od samého začátku.

Průzkum odhalil pod kostelem v Blansku základy mohutného chrámu

Blanenský kostel svatého Martina stojí na základech románského chrámu, které archeologové objevili v uplynulých týdnech pomocí radarového průzkumu. Jeho výsledky je překvapily. Ukazuje se totiž, že blanenský kostel byl v době svého vzniku, tedy počátkem 12. století, jednou z největších církevních staveb nejen na Moravě, ale i v českém knížectví. "Původní románský objekt měřil na délku 17 a na šířku 12 metrů. Na tu dobu šlo o úctyhodnou velikost. Tehdejší církevní stavby byly dvakrát menší," řekl ČTK Martin Hotárek ze sdružení Matice moravská, které odborníky přimělo k průzkumu kostela. Archeologové takzvaným georadarem objevili základy původního románského chrámu. Navíc zjistili, že některé zdi kostela jsou ještě původní. Více o historii chrámu by měla prozradit v září průzkumná sonda - vrt, který bude veden podél jedné ze stěn. Pro Blansko je nález mimořádně důležitý. Ve městě na rozdíl od mnoha jiných moravských měst nelze najít příliš mnoho historických staveb. Objev románských základů kostela dokazuje, že město bylo již před 850 lety důležitým centrem na Moravě.

Zlínský festival přišel kvůli protestu filmařů o čtyři filmy

Zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež přišel kvůli protestu českých filmařů a producentů o čtyři filmy. Nejvíce se dotkl přehlídky hraných filmů zemí Visegrádu, z něhož vypadly tři české snímky. Odborná porota v této soutěžní sekci zhodnotí pouze čtyři filmy, řekl novinářům umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Soutěž celovečerních hraných debutů přišla také o jediný český film, snímek Restart. Festival během týdne nabídne divákům 410 snímků z 35 světových kinematografií. Převážná část přehlídky je věnována ruskému filmu.

V hlavních soutěžích hraných filmů festivalu zůstal po dohodě s filmaři pouze film Rafťáci a Anděl páně. Většina dalších českých snímků nebude soutěžit, ale producenti souhlasí s jejich promítáním. Film Fimfárum 2, Štěstí a Žralok v hlavě diváci na přehlídce vůbec neuvidí. "Čeští filmaři a producenti protestem ošidili především diváky. Kdyby přišli před zahájením přehlídky a informovali nás o svém záměru, tak bychom se jistě dohodli na nějaké jiné formě protestu," uvedl umělecký ředitel. Zároveň producenty a tvůrce vyzval, aby již nenarušovali chod festivalu a organizátory tak nechali pracovat.

Tvůrci českých filmů v pátek oznámili úplné stažení svých snímků z festivalových pláten na protest proti politikům, kteří nepřijali novelu zákona o české kinematografii. Předseda Asociace producentů v audiovizi (APA) Pavel Strnad již dříve uvedl, že tento krok nebyl namířen proti divákům.

K protestům, které ve středu zahájili zástupci České filmové komory, Asociace producentů v audiovizi, Unie filmových distributorů, České filmové a televizní akademie a další subjekty z oboru, se ve čtvrtek přidali studenti FAMU včetně jejího vedení. V úterý večer se zavřel český stánek na filmovém festivalu v Cannes a přestalo fungovat České filmové centrum. Novela měla zhruba ztrojnásobit částku určenou na podporu nových českých filmových projektů na přibližně 220 milionů korun ročně. Předpokládala, že majitelé kin by odváděli do fondu dvě procenta z výnosů ze vstupného, distributoři video a DVD nosičů tři procenta z výnosů, televize tři procenta z výnosů reklamy a teleshoppingu. Veřejnoprávní televize, která reklamu utlumuje, měla odvádět půl procenta ročně.

Do českých kin přijde americký thriller o vražedkyni Karle

Do českých kin se chystá americký thriller Bestie Karla, který vypráví příběh nejbrutálnější vražedkyně moderní kanadské historie. Kontroverzní snímek otevřeně zobrazuje brutální scény, pro něž byla jeho distribuce v Kanadě dočasně pozastavena. Evropskou premiéru snímek měl na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, česká je plánována na 22. červen. Film popisuje, jak mladé manžele Paula Bernarda a jeho ženu s českými kořeny Karlu spojovala láska i potřeba perverzních sexuálních praktik. K nim Karla krátce po svatbě využila i svou třináctiletou sestru Tammy. Dívku omámenou léky oba manželé zneužili, čímž způsobili její smrt. Poté následovala série únosů, sexuálních zneužití a bestiálních vražd nezletilých dívek. Policii se případy dlouho nedařilo vyřešit, chyběly jí důkazy. Získat jim je pomohla právě Karla, která za příslib mírnějšího trestu svědčila proti svému manželovi.

Hlavní roli ve filmu ztvárnila Laura Preponová. Skutečná vražedkyně Karla Homolková opustila vězení před rokem. Žena, která je podle odborníků velmi inteligentní a schopná manipulátorka, ve vězení dokonce vystudovala psychologii.

Češi budou poprvé oslavovat Svátek sousedů

Pochlubit se kulinářskými specialitami, zatancovat si, zazpívat, nebo povyprávět o svých zájmech si mohou ve středu lidé žijící v sousedství. Po vzoru obyvatel Francie, Itálie a dalších evropských zemí budou letos poprvé slavit Svátek sousedů také Češi. Organizátoři slavností věří, že nová iniciativa přispěje ke sblížení lidí žijících vedle sebe. "Jde o to překonat vzájemné bariéry a najít přátele mezi těmi, kteří bydlí blízko nás," říká iniciátor tohoto evropského svátku a starosta obvodu Paříž XVII Atanase Périfan. Ve Francii se sousedé takto scházejí již od roku 1999. Celkem se k němu hlásí 18 států. Vztahy mezi sousedy se mnohdy vyjadřují jen letmým pozdravem proneseným ve spěchu na schodech nebo třeba ve výtahu. O pár kroků dál, na stanici tramvaje, nebo v parku se však lidé, kteří se léta potkávají, k sobě často vůbec neznají. Ke vzájemnému poznání by jim prý přitom stačilo málo. O tom, že Svátek sousedů se v Evropě osvědčil, svědčí podle Périfana mnoho příběhů. Ve slovinském Mariboru potkal právě na sousedské "party" mladý muž z prvního patra dívku z pátého patra, kterou si pak vzal. V Liverpoolu našel nezaměstnaný mladík díky svému sousedovi práci. V Římě si sousedé během svátku domluvili, že spolu budou sportovat. Díky sousedské slavnosti v Paříži našla osamělá stará paní pomoc ochotných lidí. "Svátek sousedů není organizován státem a účast na něm není žádná povinnost. Jen se snaží nabídnout příležitost k odbourání bariér velkoměstské anonymity. Je to vlastně způsob, jak najít přátele mezi těmi, kdo bydlí v našem bezprostředním sousedství nebo přes ulici. Přejeme si, aby byl i počátkem nové, utěšené tradice Jižního Města," říká za iniciátory oslav v městské části Praha 11 Jana Jelínková.

Sousedé se mohou scházet v parku, na zahradě, ve společných místnostech domu, nebo i v kulturním zařízení obce. Je na každém, jaký vymyslí program a čím koho potěší. V Praze se podle organizátorů hlásí k oslavám 14 městských částí. "Věřím, že to nebude jen svátek jednoho úterního odpoledne, ale může pomoci ke sblížení sousedů i po zbývající dny v roce," říká starostka Černošic a předsedkyně českého občanského sdružení Svátek sousedů Helena Langšádlová.

Cestující vlaků už nemusejí v Železné Rudě přestupovat

Po 15 letech nemusejí cestující vlaků přes německou hranici v Železné Rudě přestupovat. Umožní jim to nové zabezpečovací zařízení, které bylo zprovozněno v pondělí. Město si od novinky na trati z německého Plattlingu na Špičák slibuje vyšší turistický ruch, zejména v zimě. Dosud museli cestující z obou směrů přestupovat v Alžbětíně, protože zabezpečovací zařízení v Česku a v Německu spolu nedokázala komunikovat. Příprava napojení začala už v roce 2003 v Železné Rudě a Špičáku. Poté se akce přerušila kvůli finančním problémům na německé straně.

Do obnovy osmikilometrového úseku železniční trati Hojsova Stráž- Alžbětín u státní hranice dala Správa železniční dopravní cesty 73 milionů korun. Dvě pětiny nákladů dvouleté akce uhradil fond Phare, zbytek Státní fond dopravní infrastruktury. V úsecích mezi pěti stanicemi byl položen dálkový optický kabel, investor zabezpečil tři úrovňové železniční přejezdy a pro zvýšení bezpečnosti nechal vybudovat traťový radiový systém. Na trati jezdí denně 15 vlaků s německými vozy Regionova. Podle starosty města Jiřího Vonáska by měly ulehčit silnici a měly by vozit turisty až k největší šumavské lyžařské lanovce na Špičák.

Koncert Slovenské filharmonie budou sledovat dva prezidenti

Hostem hudebního festivalu Pražské jaro bude ve středu Slovenská filharmonie se svým českým šéfdirigentem Vladimírem Válkem. Na koncertě v Obecním domě zazní mimo jiné česká premiéra nového díla Adorations, jehož autorkou je mladá slovenská skladatelka Ľubica Salamon-Čekovská. Orchestr dílo objednal právě pro tuto příležitost. Večera se má podle organizátorů zúčastnit slovenský prezident Ivan Gašparovič i český prezident Václav Klaus. Oba státníci se už předtím sejdou na Pražském hradě při obědě. "V úvodu koncertu zazní hymny obou států, které všichni z minulosti dobře známe, pouze v opačném pořadí, než jsme zvyklí - nejdříve slovenská a pak česká," informovala mluvčí Pražského jara Alena Svobodová.

Letošní Rok slovenské hudby, inspirovaný 100. jubileem narození Alexandra Moyzese a dalšími výročími, se stal podnětem pro širší prezentaci Slovenska na letošním Pražském jaru, podle pořadatelů nejrozsáhlejší projekt svého druhu od rozdělení Československa v roce 1993. Gašparovič nad projektem převzal záštitu, Klaus ji věnoval tradičně celému mezinárodnímu květnovému festivalu. Slovenskou hudbu v Praze zastupovaly už na festivalu vedle filharmoniků komorní soubory a další sólisté i světoznámá sopranistka Edita Gruberová, která od počátku 70. let žije v zahraničí.

Počasí

Noc bude zatažená s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 9 až 5 stupňů.

V úterý čekáme většinou zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Ojediněle bouřky. Teploty 9 až 13, na horách kolem 4. Během noci a úterka můžou přijít místy vydatné lijáky.