Zprávy

V televizní debatě se utkali Jiří Paroubek a Mirek Topolánek

V dvouhodinové debatě se v neděli v České televizi utkali předseda ČSSD Jiří Paroubek a lídr ODS Mirek Topolánek. Šéf vlády a předseda nejsilnější opoziční strany se setkají ještě jednou, a to ve čtvrtek večer před volbami na obrazovkách televize Nova. Oba předsedové měli tentokrát za úkol v minutovém časovém limitu vyzvednout klady a zápory soupeře, vylosovat postupně z klobouku témata a vyjádřit se k nim, položit soupeři tři otázky a odpovědět na dotazy přítomných novinářů.

Předsedové dvou nejsilnějších stran si v duelu navzájem předhazovali údajné korupční skandály spjaté se stranou protivníka. "Od Bílé Hory se v této zemi nekradlo tak jako za vlád ODS," prohlásil Paroubek. Podle něj největší korupční kousky byly za vlád ODS. Pokud jde o údajné aféry ČSSD, Topolánek nejčastěji hovořil o nařčení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho (ÚOOZ), podle kterého je politicky ovlivňováno vyšetřování korupční kauzy biolíh kolem bývalých členů ČSSD. Zametají se tam stopy, prohlásil Topolánek.

Česká ekonomika může v příštích čtyřech letech růst o pět až šest procent ročně, vyhraje-li volby ČSSD, uvedl předseda této strany Jiří Paroubek v diskusním pořadu České televize. Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek odhaduje růst hospodářství v roce 2010 na sedm procent, zvítězí-li ve volbách jeho strana. Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové je pěti i sedmiprocentní tempo růstu HDP možné, ale je chybné tvrdit, že toho dosáhne ta či ona nová vláda vzešlá z voleb. Ta totiž v krátkém období dvou či tří let nemůže výkon ekonomiky výrazněji, například o dva či tři procentní body, ovlivnit. Za současných podmínek je udržitelné tempo růstu zhruba kolem 5,5 procenta, řekl ČTK David Marek z Patria Finance. Napovídá tomu objem kapitálu a pracovních sil i vývoj produktivity práce. Zásadní reformy a změny v daních či legislativě by ale podle něj mohly přinést i růst výraznější.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, stane-li se i budoucím premiérem, chce mezi prvními kroky zabránit realizaci programu, který podle něj prosazuje ODS. Hodlá předložit zákony na podporu mladých rodin, seniorů a na podporu kinematografie a modernizovat společnost. "Zabráním rovné dani, školnému, zvýšení plateb u lékaře, zničení zákoníku práce," uvedl premiér. Mezi Topolánkovy premiérské priority patří vyšetření kauz z posledních let. "Zabráníme vstupu komunistů do vlády a všech institucí, zrušíme zákony, které socialisti s komunisty schválili v posledních týdnech a zahájíme práce na prosazování našeho ekonomického programu," uvedl Topolánek. Podle něj mají potenciální koaliční partneři - KDU-ČSL a Strana zelených - liberálnější ekonomický program než dříve.

Předmětem Topolánkova škádlení byl stupínek, který ke svému řečnickému pultu dostal Paroubek, aby se s předsedou ODS výškově srovnal. "Aby se srovnaly naše možnosti, to bych před vámi musel klečet, a to nebudu," reagoval premiér.

Poslední předvolební prognózy předpovídají různé vítěze

Nedělní debatě lídrů předcházely dvě různé předvolební prognózy. Zatímco společnost Factum Invenio předpovídá velice těsné vítězství sociálních demokratů s náskokem necelého procenta, prognóza agentury SC&C ukazuje na vítězství občanských demokratů se ziskem o šest procent vyšším.

Obě agentury se shodují v tom, že kromě České strany sociálně demokratické (ČSSD) a Občanské demokratické strany (ODS) by se parlamentními subjekty měly stát také Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), Strana zelených (SZ) a Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (KDU-ČSL). Žádné další z kandidujících stran tyto prognózy ani jiné průzkumy z posledních měsíců nepředpovídají zisk alespoň pěti procent hlasů, nutných pro zvolení Poslanecké sněmovny.

Dvě třetiny lidí se o volební kampaň nezajímají

Téměř dvě třetiny lidí se o kampaň před nadcházejícími parlamentními volbami nezajímají. Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplynulo, že kampaň sleduje zhruba 40 procent lidí, častěji vysokoškoláci, lidé vyššího věku a muži. Nejméně zajímá lidi se základním vzděláním, mladé mezi 15 a 29 lety věku a ženy.

Předvolební shromáždění nezajímají 81 procent oslovených, informační letáky tři čtvrtiny lidí, diskusní televizní pořady polovinu. O předvolební shromáždění se významně častěji zajímají příznivci KSČM a ČSSD.

Přes 1000 účastníků průzkumu, který se konal od 1. do 8. května, tipovalo rovněž výsledky voleb - dvě třetiny se domnívají, že zvítězí občanští demokraté. Výhru ČSSD předpověděla třetina, podle dvou procent oslovených vyjdou z voleb vítězně komunisté.

Ministr kultury by chtěl státní televizi

Označení "veřejnoprávní" pro Českou televizi je podle ministra kultury Vítězslava Jandáka protimluv. "Buď je televize soukromá, nebo státní. Ne, že by to byla televize, která vysílá to, co si stát nebo současná vláda přeje, ale neměla by to být skupinka lidí, kteří si dělají prostřednictvím zpravodajství svou, někdy zvláštní a chaotickou politiku," řekl ministr v nedělní televizní debatě na Nově.

Jandák se do kritiky veřejnoprávní televize pustil v souvislosti s debatou o tom, zda by měla vzniknout nová komise pro posuzování televizních pořadů. Na třeboňské mediální konferenci počátkem května řekl Vojtěch Filip (KSČM), že by při ministerstvu kultury měla fungovat komise, před níž by držitelé licencí k televiznímu vysílání měli obhajovat své programy. "Byla by to etická komise," řekl v neděli ministr a odkázal na příklad Austrálie, kde podobná instituce vznikla údajně poté, kdy psychologové určili jako jednoznačnou příčinu některých kriminálních činů sledování určitých pořadů v televizi.

Stínová ministryně kultury Miroslava Němcová (ODS) k tomu uvedla, že pokud by ona vedla resort kultury, žádnou takovou komisi by nevytvářela. "V žádném případě, to je absurdní, zbytečné, žijeme ve svobodném světě, kde žijí dospělí, rozumní lidé, kteří si dokáží vybrat," ohradila se proti naznačené myšlence. Připomněla, že zákon stanoví, kdy a jaké pořady může veřejnoprávní televize vysílat. "Máme stanovené kontrolní rady, které mají etické komise a panely, které posuzují, kdy a co lze vysílat. Model, který je nastaven, s tím, že bude důsledně uplatňován, je dostatečný pro to, aby zde byla zabezpečena svoboda slova," řekla Němcová.

Místopředsedkyně sněmovny odmítla myšlenku, že by zasedla po volbách ve sněmovně, jíž by předsedal komunista. Jandák nejprve odmítal spekulovat, poté na dotazy moderátora, zda by chtěl být ministrem kultury ve vládě, která by se opřela o hlasy komunistů, odpověděl, že by mu záleželo především na podobě programového prohlášení vlády.

Zemřel spisovatel a diplomat Viktor Fischl

Ve věku nedožitých 94 let zemřel v Jeruzalémě český spisovatel a izraelský diplomat Viktor Fischl. Narodil se v Hradci králové, oba jeho rodiče byli slovenští Židé. Spolužák Bohumila Hrabala v 30. letech minulého století pracoval jako novinář, redaktor týdeníku "Židovské zprávy" a jako parlamentní mluvčí malé "židovské strany".

Po okupaci v roce 1939 odešel do Londýna, kde se v československé exilové vládě stal tajemníkem ministra Jana Masaryka. Tuto zkušenost později vtělil do své knihy "Hovory s Janem Masarykem".

Jeho poválečný návrat do Československa byl dočasný, v říjnu 1949 odešel do Izraele. Pod nově přijatým jménem Avigdor Dagan začal pracovat na izraelském ministerstvu zahraničí a až do svého důchodového věku jako diplomat v Japonsku, Barmě, Polsku, Norsku, a Jugoslávii. Mimo jiné se v roce 1960 stal prvním izraelským velvyslancem v Rakousku po navázání plných diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

V jeho životě se zrcadlil osud evropských Židů ve 20. století. O osudech židovského národa a svém vztahu k Bohu také často přemítal ve své prozaické tvorbě. K nejznámějším dílům Viktora Fischla patří Dvorní šašci a Jeruzalémské povídky. V loňském roce byla Viktoru Fischlovi udělena cena Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

ADRA a charita posílají peníze do Indonésie

Humanitární organizace ADRA a Česká katolická charita pošlou do oblastí Indonésie postižené zemětřesením finanční pomoc. Obě organizace mají také konta, na něž mohou lidé posílat peníze. ADRA chce získat prostředky i z dárcovských SMS zpráv.

ADRA posílá postiženým lidem na Jávě 350.000 korun a zvažuje další formu pomoci. Peníze jsou ze sbírky Pomáhat může každý organizované každoročně před Velikonocemi, informoval ČTK ředitel české organizace ADRA Jan Bárta. Veřejná sbírka pokračuje dál, peníze mohou lidé posílat na účet 8555 8555/0300, variabilní symbol 700. Přispět mohou i prostřednictvím dárcovských SMS zpráv, heslo DMS ASIE by měli poslat na číslo 87777. Zpráva bude stát 30 korun, příjemce dostane nejméně 27 korun.

Finanční pomoc 10.000 dolarů (zhruba 220.000 korun) pošle ze svého krizového fondu Česká katolická charita, řekl ČTK vedoucí humanitárního oddělení charity Vojtěch Rálek. Lidé, kteří by chtěli finančně pomoci, mohou poslat peníze na konto charity, číslo účtu je 3690369369369/0800, variabilní symbol 1151. Pracovníci české charity připravují ve spolupráci s partnerskou nadnárodní organizací Caritas Internationalis a indonéskou charitou přímou pomoc obětem zemětřesení. Na místo už dorazili lékaři, nakupují se potraviny a stany pro lidi, kteří museli opustit své domovy, uvedl mluvčí charity Jan Oulík.

Arcibiskup Kryštof se ujal úřadu pravoslavného metropolity

Pražský arcibiskup Kryštof se v neděli ujal úřadu metropolity Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, jímž byl zvolen na sněmu počátkem května. Slavnostní liturgie díkůvzdání v pražském katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje se zúčastnili hodnostáři ostatních pravoslavných církví z celého světa a další čestní hosté z jiných církví i z církevních a světských institucí a organizací.

Rozdělení církve na českou a slovenskou podle metropolity Kryštofa nepřipadá v úvahu. "Máme společné cyrilometodějské kořeny, žádný důvod k tomu není. Církev ostatně žije především ve farnostech," řekl ČTK. "V obou republikách působíme samostatně, ale máme jednotu, kterou zaručuje posvátný synod - sbor biskupů," dodal. Stal se nyní jeho předsedou a koordinátorem.

Sekretariát posvátného synodu zůstane podle něj na Slovensku, kde byl posledních šest let. "Stále se pokládám za Čechoslováka. Ostatně jsme si se Slováky bližší i prostřednictvím Evropské unie," poznamenal Kryštof. Na Slovensku pobývá často - na pravoslavné fakultě při univerzitě v Prešově působí už patnáct let v oboru církevní historie a rád by v tom pokračoval. V současnosti má pravoslavná církev podle Kryštofa zhruba 100.000 věřících, z nichž k 70.000 je občanů Slovenska a asi 30.000 České republiky.

V úřadu by se metropolita rád zasazoval o péči o novou generaci a o pomoc těm, kteří jsou ve společnosti mimo její produktivní část - o starší, o nemocné, o ty, kteří se o sebe nemohou postarat. V sociální sféře má pravoslavná církev v plánu vytvořit azylový dům, pečovat o matky s dětmi, které nemají kam jít, a pokračovat v práci pro integraci Romů. "Rádi bychom, aby našli sami sebe - nechceme z nich činit jiné lidi," řekl. Romská církevní obec a duchovní mise je v Rokycanech.

Písňový recitál legendární Gruberové měl mimořádný ohlas

Mimořádného přijetí se v sobotu večer dostalo na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro světově proslulé sopranistce Editě Gruberové. Legendární slovenská emigrantka měla v české metropoli po patnácti letech písňový recitál. Skončil v Rudolfinu po dvou přídavcích bouřlivými ovacemi vstoje.

Strmá mezinárodní kariéra Gruberové se datuje od příchodu do Vídně v roce 1970 a pak zejména od roku 1976 díky virtuózní úloze Zerbinetty ve Straussově Ariadně na Naxu. V prosinci se umělkyně žijící nyní v Curychu dožívá šedesáti let. Gruberovou téměř výhradně doprovází její manžel Friedrich Haider - působí jako dirigent i jako pianista. U klavíru usedl i v Praze. Výjimečný ohlas měla jedna ze Schubertových písní, v níž s dvojicí spoluúčinkoval český klarinetista Karel Dohnal.

Edita Gruberová by se ráda znovu objevila v Praze, a to i v operním programu a s orchestrem. Po svém mimořádně příznivě přijatém sobotním písňovém recitálu na Pražském novinářům řekla, že se uvažuje o roku 2009, že však víc ještě nemůže prozradit.

Na festival Pražské jaro přijel poprvé dirigent Peter Eötvös

Podruhé v životě a poprvé na koncert přijel do Prahy skladatel a dirigent Peter Eötvös, známá osobnost současné hudby. S francouzským souborem Ensemble Intercontemporain, specializovaným na avantgardní tvorbu, přivezl dvě proslulé partitury - Měsíčního pierota od Arnolda Schönberga a Kladivo bez mistra od Pierra Bouleze.

Pařížský soubor založený před třiceti lety skladatelem a dirigentem Boulezem vyvíjí rozsáhlé aktivity nejen kolem nové avantgardní tvorby a její interpretace, ale i v popularizaci a osvětě. "Zejména děti, které ještě nemají historické znalosti, přistupují k nové hudbě bez zábran a nechají se snadněji oslovit," řekl na tiskové konferenci ředitel Ensemble Intercontemporain Hervé Boutrey.

Na Bertramce zněla Mozartova hudba

Historická vila Bertramka se zahradou, místo spojené s pražskými pobyty Wolfganga Amadea Mozarta, ožila v neděli skladatelovou hudbou. Organizátoři hudebního festivalu Pražské jaro přes občasný dopolední déšť zvolili cestu rizika a koncert předem nepřeložili do náhradních prostor. Odpoledne, v době jeho konání, bylo v metropoli oblačno a svítilo slunce.

Skladby Wolfganga Amadea Mozarta i jeho hudbu upravenou mistrovými českými současníky hrál festivalovému publiku desetičlenný komorní soubor dechových nástrojů Harmonia Mozartiana Pragensis. Zazněla také Pocta Janu Ventovi, jednomu z Mozartových pražských kolegů, z pera současného skladatele Zdeňka Šestáka. Dílo mělo premiéru v podání tohoto souboru před čtyřmi lety.

Festival Mezi ploty spojuje svět postižených a "normálních" lidí

V psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích se o víkendu potkávali její stálí obyvatelé s návštěvníky dvoudenní hudební a divadelní přehlídky Mezi ploty, jež se zde letos uskutečnila již popatnácté. "Tady se vlastně propojují dva světy, svět mentálně nebo tělesně postižených a svět 'normálních'," řekl ČTK Vlastimil Barák, vychovatel a kapelník skupiny Vega složené převážně z mentálně postižených hudebníků z ústavu sociální péče ve Skalici u Litoměřic. Barák nepochybuje o tom, že podobné akce mohou postiženým lidem i většinové společnosti velice prospět, což potvrzuje příběh jeho kapely Vega. Poprvé vystoupila na bohnickém festivalu před několika lety. Silně ztrémovaní muzikanti tehdy vystoupili s převzatým repertoárem. Nečekaný úspěch u posluchačů je přesvědčil, že mohou hrát i vlastní písničky. Díky nim a velkému nasazení na koncertech si získali respekt i u renomovaných rockerů. Nedávno kapela vydala vlastní album a zná potlesk zaplněné Lucerny, má za sebou také vystoupení na rockovém festivalu v Chicagu. Jen za poslední dva měsíce odehrála několik desítek koncertů.

Na řadě hudebních scén přehlídky Mezi ploty se v Bohnicích představily kapely Buty, Mňága a Žďorp, Hudba Praha, Another Way nebo romský DJ Gipsy. Několik písní ze svého nového alba pražskému publiku poprvé zahrála skupina Priessnitz. Během obou festivalových dnů se na řadě scén představilo celkem 60 kapel a zpěváků a stejný počet divadelních souborů. Kromě hudebních a divadelních představení byly i letos součástí programu různé výtvarné aktivity a veletrh výrobků chráněných dílen vytvořených handicapovanými lidmi. Všichni účinkující i letos vystupili bez nároku na honorář. Výtěžek ze vstupného organizátoři věnují na rozvoj kulturních aktivit psychiatrických léčeben.

Národní knihovna o dni otevřených dveří představila novou galerii

Den otevřených dveří v neděli uspořádala Národní knihovna v Praze. "Směřujeme jej na základní a střední školy, tedy na lidi, kteří se velmi pravděpodobně dříve nebo později stanou našimi klienty, pokud budou studovat vysokou školu," řekl ČTK ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Návštěvníci podle něj zejména mohli zdarma navštívit novou galerii, kterou knihovna otevřela před necelými šesti týdny.

Podle Ježka bylo otevření galerie prvním krokem "revitalizace" Klementina. "Ještě před necelým rokem tam byly knihovnické vestavby a sklady," uvedl. Za rok si návštěvníci budou moci prohlédnout také větší část barokních prostor knihovny. "Letos to z bezpečnostních důvodů nebylo možné," vysvětlil Ježek.

Hlavním úkolem Národní knihovny v příštích letech bude realizace stavby nové budovy knihovny na Letenské pláni, která má přijít na necelé dvě miliardy korun. Půjde o moderní kulturní centrum s řadou služeb pro veřejnost a zároveň prostor pro uchovávání národního konzervačního fondu. Mezinárodní projektová soutěž byla vyhlášena v polovině května, výsledky budou známy na jaře příštího roku.

Na dokončení soutěže, nákup pozemku od hlavního města Prahy a vytvoření projektové dokumentace v příštím roce NK potřebuje získat od státu 116 milionů korun. Stavební práce by se podle Ježka měly uskutečnit v letech 2008 a 2009. "To jsou jediné dva roky, kdy je možná koordinace stavby tunelu na Letné, tedy části pražského okruhu, a nové knihovny," vysvětlil.

Zlínský filmový festival zahájil příjezd Kinematovlaku

Příjezdem Kinematovlaku začal v neděli ve Zlíně mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Speciálně upravené klimatizované "kino na kolejích" již navštívilo 23 českých a moravských měst. Kinematovlak má kapacitu 60 míst, během zastávek promítá večerníčky a filmy pro děti. Vstup je pro všechny zdarma.

Festival výrazně ovlivnil protest českých filmařů, kteří v pátek stáhli své filmy ze soutěžních sekcí přehlídky. Tvůrci a producenti tak protestují proti nepřijetí novely zákona o české kinematografii. Organizátoři proto museli program pozměnit.

Přehlídka na svém 46. ročníku nabídne čtyři stovky filmů z 35 zemí v sedmi soutěžních a několika nesoutěžních kategoriích, potrvá do 3. června. Letošní ročník je věnován ruské kinematografii.

Jízdu králů ve Vlčnově nezkazilo ani deštivé počasí

Ulice Vlčnova na Uherskohradišťsku patřily v neděli slavné Jízdě králů. Nezkazilo ji ani deštivé počasí, které od rána trápilo pořadatele i královskou rodinu, nakonec se však těsně před jízdou umoudřilo. V čele jízdy jel na koni, oblečen v tradičním ženském kroji a s růží v ústech dvanáctiletý Přemysl Křeháček. Doprovázela jej družina složená z 15 osmnáctiletých mladíků na koních bohatě zdobených papírovými růžemi. Jízdě přihlížely tisícovky lidí.

Před jízdou se král s družinou zúčastnil slavnostní mše a poté požádal starostu o povolení jízdy. Poté se všichni členové družiny shromáždili před domem rodičů krále, kde se chlapec převlékl do dívčího kroje.

Mít v rodině krále je pro rodinu velká čest, znamená to pro ni však také spoustu starostí. Musí zajistit kroj, koně, většinou se také upravuje dům. V den jízdy rodina zve široké příbuzenstvo, hostí lidi různými pochutinami.

Letošní jízdu zpestřil také korejský folklorní soubor, který pozval do Vlčnova tamní starosta Jan Pijáček, jenž se předloni v Koreji zúčastnil světové konference folkloristů.

Jízda králů usiluje o zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO. Podle Pijáčka je unikátní tím, že se v původní podobě dochovala v původním prostředí. Na začátku dubna se také představila ve Štrasburku poslancům Evropského parlamentu. Jednu z nejvýznamnějších folklorních událostí regionu propagovala patnáctičlenná krojovaná skupina muzikantů a tanečníků. Kromě Vlčnova se ve Zlínském kraji koná Jízda králů také v Hluku či Kunovicích, vlčnovská je ale považována za nejvýznamnější.

Na sobotní aukci byly vydraženy předměty za zhruba 16 milionů korun

Na sobotní aukci umění a starožitností aukční síně Meissner - Neumann v Praze byly vydraženy předměty za více než 16 milionů korun. Prodalo se 71 procent ze 745 položek. Překvapením aukce byl obraz polského malíře Jana Matejka (1838 - 1893) vydražený za 1,3 milionu korun, což je za polského malíře mimořádná cena, řekl ČTK spolumajitel aukční síně Jan Neumann. Vyvolávací cena portrétu muže s plnovousem byla 400.000 korun. Obraz se stal třetím nejdražším dílem dražby.

Za nejvyšší částku byl na aukci vydražen obraz nizozemského malíře - krajináře Jana Josephsze van Goyena (1596 -1656) nazvaný Městské opevnění u vody. Vyvolávací cena byla 780.000 korun, vydražen byl za 1,65 milionu.

Druhou nejdražší položkou byla Lesní krajina s figurální stafáží barokního krajináře českého původu Jana Jakuba Hartmanna (asi 1658 - 1738/1745). Z vyvolávací ceny 1,2 milionu korun se jeho hodnota vyšplhala na 1,45 milionu. Dva obrazy stejného malíře loni koupila Národní galerie na aukci vídeňského Dorothea zhruba za 3,19 milionu korun.

Čtvrtým nejdražším dílem byl olej nazvaný Madona s děckem od jednoho z nejvýznačnějších žáků Leonarda da Vinciho Giovanni Pietra Pedriniho (1493 - 1540). Jeho cena vzrostla z 900.000 na 1,15 milionu korun.

Nejvyšší procentuální nárůst ceny draženého předmětu byl zaznamenán u láhve francouzského koňaku - ročníku 1974. Vyvolávací cena byla 100 korun, zájemce ji vydražil za 19.500 korun. K uvedeným cenám kupci zaplatí ještě patnáctiprocentní přirážku.

Fillův obraz v nedělní aukci svého kupce nenašel

V Paláci Žofín v Praze se v neděli uskutečnila aukce obrazů, kreseb a plastik, jejímž hlavním lákadlem byl obraz Emila Filly Zátiší s lahví rumu a trumfovým esem. Jeho vyvolávací cenu ve výši 2,9 milionu korun však nebyl ochoten zaplatit žádný z účastníků. "Prodali jsme asi 60 procent položek v celkové ceně 13 milionů korun," řekl ČTK Martin Kodl z aukční galerie Kodl, která aukci uspořádala společně s aukční síní Vltavín.

Nejvyšší částku, 1,4 milionu korun, zaplatil nový majitel za obraz Antonína Slavíčka Slézy z Bechyně. Vysoké částky byli účastníci ochotni obětovat také za akvarely vídeňského umělce z 19. století Rudolfa von Alta, jehož obrazy se na českých aukcích prodávaly vůbec poprvé.

Na třebíčském stadionu se představilo 1200 sokolů z šesti žup

V Třebíči se v neděli představilo skoro 1200 členů České obce sokolské z Vysočiny a tří sousedních krajů. Cvičenci předvedli skladby pro XIV. všesokolský slet, který se bude po šesti letech konat počátkem července v Praze. Uznání diváků získala "stará garda", sokolové od 60 do více než 80 let věku. Stočlenný tým cvičil na Hašlerovu skladbu Ta naše písnička česká.

Zdatnost sokolů prověřilo i počasí. Po hustém dešti museli venkovní cvičební plochu vysušit velkými houbami. Asi čtyřem stovkám diváků pak předvedli 12 skladeb. Nejpočetnější věkovou kategorií byli starší žáci a žákyně - ve skladbě s trampolínkami jich cvičilo 220. Naopak školáků od sedmi do 11 let věku byly necelé dvě desítky. "To je kritická kategorie, děti se asi víc věnují jiným sportům," míní Martin Zuzaňák, jednatel župy plk. Švece.

Na pražském Rošického stadionu v červenci celkem vystoupí téměř 20.000 cvičenců. Několik desítek přípravných menších sletů se koná po celé republice. Vysočinští sokolové se rozhodli pro větší akci a o podporu požádali i okolní kraje. "Početnější vystoupení jsou zajímavější pro diváky," vysvětlil Zuzaňák.

Česká obec sokolská je čtvrtým nejpočetnějším občanským sdružením v Česku; má přes 180.000 členů. Program založil profesor Univerzity Karlovy Miroslav Tyrš v 19. století. Během 20. století museli sokolové několikrát bojovat o svou existenci. Poprvé byla organizace zakázána v roce 1915. V roce 1939 Sokol zrušili nacisté a po roce 1948 komunisté, obnoven byl v roce 1990.

Ze sportu

Jarek Janiš a jeho týmový kolega Sasha Bert vyhráli druhý závod seriálu mistrovství FIA Grand Tourismo, který v neděli hostil brněnský Masarykův okruh. Česko-německá dvojice v kokpitu vozu Saleen S7R stáje Zakspeed urazila během tří hodin celkem 88 kol a cílem projela s více než minutovým náskokem před Italem Andreou Picchinim a Švýcarem Jeanem Denisem Deletrazem, pilotujícími vůz Aston Martin DBR9.

České volejbalistky prošly první polovinou kvalifikace mistrovství Evropy bez ztráty setu. V závěrečném kole turnaje v Szombathely v neděli porazily 3:0 i domácí Maďarsko. Odvety se hrají od 2. do 4. června v Opavě. Přímo na šampionát postoupí vítěz skupiny, celek z druhého místa absolvuje v září baráž.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová vyhrála zahajovací závod Světového poháru na olympijské dráze v Aténách. Osmatřicetiletou slalomářku doprovodila na stupně vítězů i další česká reprezentantka Irena Pavelková s bronzem. Medailové umístění vybojovali také deblkanoisté Marek Jiras s Tomášem Mádrem, kteří skončili třetí.

Kajakářka Michala Strnadová-Mrůzková vybojovala na kanoistickém Světovém poháru v Duisburgu čtvrté místo v závodu na kilometrové trati. Výborným umístěním v individuální soutěži v neděli navázala na sobotní bronz, pro který dopluly společně s Janou Blahovou na poloviční trati.

Kordisté Jiří Beran a Zdeněk Coufal se v neděli na Světovém poháru v Sydney podělili o třetí místo a postarali se o jeden z největších úspěchů českého šermu za poslední roky. V konkurenci šesti desítek soutěžících převážně z Oceánie se do popředí výsledkové listiny prosadil také Martin Čapek, který obsadil šestou pozici.

Bývalý český daviscupový reprezentant Michal Tabara z ČLTK Česká sportovní vyhrál mezinárodní tenisový turnaj mužů série Futures ITF v Jablonci nad Nisou. V nedělním finále porazil druhý nasazený hráč Martina Vacka z LTC Pardubice 6:2, 6:3.

Bývalý evropský šampion v triatlonu Filip Ospalý získal titul mistra České republiky v běhu do vrchu, když 9200 metrů dlouhou trať z Ostravice na Lysou horu urazil za 45 minut a 19 sekund. Na druhém místě se ztrátou patnácti sekund skončil Jan Havlíček ze Slavie Praha. V sobotním závodě žen byla nejrychlejší favorizovaná Anna Pichrtová z týmu X-Air Ostrava.

Moderní pětibojař Libor Capalini získal stříbrnou medaili na armádním mistrovství světa. V litevském Kaunasu českého závodníka porazil jen Rus Nikolaj Paskov.

Čeští plochodrážníci splnili roli favoritů semifinálového závodu mistrovství Evropy dvojic a v ukrajinském Rovnu slavili vítězství. Evropští šampioni z roku 2004 a vicemistři z loňska nastoupili v nejsilnější sestavě - Lukáš Dryml, Aleš Dryml a Bohumil Brhel - a ztratili jediný bod.

Čeští florbalisté v neděli prohráli v zápase o třetí místo na mistrovství světa se Švýcarskem 4:9.

Počasí

Noc bude oblačná až polojasná s možností přeháněk. Teploty 9 až 5 stupňů Celsia.

V pondělí má být oblačno, na většině území přeháňky, v průběhu dne na jihu postupně zataženo s deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem osmi. Povane mírný západní vítr.