Zprávy

Urban: Vyšetřování šéfů Hyundai investici v Nošovicích neovlivní

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban se neobává, že by policejní vyšetřování šéfa jihokorejské automobilky Hyundai mohlo zpozdit stavbu nové továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. Mluvčí Hyundai Jake Jang ve čtvrtek po podpisu investiční smlouvy mezi ČR a Hyundai agentuře Reuters řekl, že výstavba nošovického závodu bude odložena do návratu zadržovaného šéfa společnosti Čonga Mong-kua, který je v Koreji vyšetřován kvůli korupční aféře. Pokud by Hyundai nedodržela dohodnuté termíny, mohlo by Česko podle Urbana od smlouvy s Hyundai odstoupit a automobilka by musela vrátit investiční pobídky. "Harmonogram výstavby říká, že do tří měsíců od vydání stavebního povolení by měla být zahájena stavba, a to tak, aby na podzim 2008 byla zahájena výroba a v letech 2009 a 2010 továrna najela na plný výkon 300.000 vozidel ročně. To je podepsáno a stvrzeno, takže nemám žádné obavy, že by se tento harmonogram nenaplnil," uvedl Urban.

Spokojený je s výsledkem několikaměsíčního jednání také moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, který smlouvu s Hyundai rovněž podepsal. V Nošovicích se podle informací hejtmana Tošenovského bude vyrábět úplně nový model automobilu Hyundai, který byl speciálně vyvinut pro evropský trh. Podrobnosti Hyundai ale zatím nezveřejnila.

Investiční smlouvu o stavbě továrny v Nošovicích Urban ve čtvrtek v jihokorejském Soulu podepsal s viceprezidentem společnosti Kim Tong-činem. Hyundai zpočátku počítá v Nošovicích s investicí 743 milionů eur (asi 21 miliard korun) a celkově až se sumou přes miliardu eur. Původně se plánovalo, že dohodu podepíše v úterý v Praze premiér Jiří Paroubek s předsedou představenstva Čongem. Ten však byl v Koreji tento týden obviněn ze zpronevěry firemních peněz a vytváření tajných fondů ke korupci; nyní pobývá ve vazbě. Analytici upozorňují, že Čong má hlavní slovo v každodenním řízení společnosti a jeho absence může vést k vakuu ve vedení a odkladu investičních plánů. Hyundai se chce novými investicemi dostat do první pětky světových výrobců automobilů z nynějšího sedmého místa. Podle smlouvy s českou vládou by Hyundai mohla v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu na podporu výstavby závod v Nošovicích dotaci až 2,415 miliardy korun. Dalších 2,5 miliardy korun může Hyundai a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření nových pracovních míst či rekvalifikaci zaměstnanců.

Lékařské odbory udělají akci na podporu zákona o neziskových nemocnicích

Lékařské odbory uspořádají v úterý akci na podporu zákona o neziskových nemocnicích. V tento den totiž začne jednat sněmovna a odboráři chtějí, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause. Týž den naopak pořádá akci proti zákonu tzv. krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a zubařů.

"Požádáme zřejmě o přijetí u předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka," řekl po čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem novinářům předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Dodal, že tento týden již oslovili odboráři poslance v krajích, aby zákon ve sněmovně podpořili. "Mrzí mě, že tak věcné téma, jako je další osud nemocnic a vznik páteřní sítě, se stalo předvolebním trhákem," podotkl Engel. Lékařské odbory podporují vznik neziskových nemocnic a přišly o tom ve čtvrtek ujistit ministra. Engel uvedl, že minulý týden se účastnil jednání mezinárodního kongresu lékařů - zaměstnanců. "Kolegové z Francie, Itálie a dalších zemí nás utvrdili, že to, za čím si tady stojíme, je věcně správné a u nich to naprosto běžně funguje," zdůraznil.

Krizový štáb zdravotníků naproti tomu varuje, že zákon nemocnice prý znárodňuje a vrací české zdravotnictví před rok 1989. Rathovi kritici údajně nejsou proti tomu, aby v Česku existovaly neziskové nemocnice, má to však být pouze možnost, nikoli povinnost. Podle nich totiž hrozí, že nemocnice, které se na neziskové nepřemění, zaniknou.

Bém obvinil ČSSD, že v Praze nelegálně vylepuje plakáty

Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém obvinil ČSSD z toho, že v Praze nelegálně vylepuje volební plakáty. Ničení městského majetku je podle něho rozsahem mimořádné. Bém na vyzval předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a volebního manažera socialistů Jaroslava Tvrdíka, aby nechali načerno vylepené plakáty do 48 hodin odstranit. Pokud tak neučiní, Bém je připraven obrátit se na soud.

"Nemůžeme vyloučit, že naši mladí či některá z agentur, které pro nás pracují, vylepili jeden až dva plakáty mimo povolené plochy. To se stává všem politickým stranám," reagoval na obvinění Tvrdík. Od primátora je podle něj pokrytectví, že napadá ČSSD, protože nejvíce těchto nedopatření se objevuje u plakátů ODS. Pimátor Bém, který je rovněž místopředsedou ODS, by si měl podle Tvrdíka "zamést před vlastním prahem". "Slibujeme a zavazujeme se, že týden po volbách nebude v Praze jediný plakát ČSSD. Věřím, že i ostatní strany budou takto korektní," uvedl volební manažer sociálních demokratů.

Profesor John bude v pátek pasován za rytíře lékařského stavu

Nejnovějším nositelem titulu Rytíř českého lékařského stavu se v pátek stane spoluzakladatel české mikrobiologie a imunologie profesor Ctirad John. Ve smíchovské kapli Sacré Coeur ho na rytíře pasuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. Titul uděluje stavovská organizace od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj.

Za dosavadní zásluhy o rozvoj oboru získal profesor John v roce 1990 zlatou plaketu J.E.Purkyně, v roce 1960 stříbrnou medaili Univerzity Karlovy a řadu dalších vysokých ocenění. Počátkem šedesátých let působil jako stipendista francouzské vlády v Pasteurově ústavu v Paříži, v letech 1982 až 1986 plnil funkci hlavního odborníka ministerstva zdravotnictví pro obor lékařské mikrobiologie a alergologie. Profesor John oslaví letos v srpnu 86 let.

Eurostat: Nejméně nezaměstnaných vědců v EU vykazuje ČR

Nejméně nezaměstnaných vědců v rámci EU vykazuje Česká republika. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat. V roce 2004 byla míra nezaměstnanosti ve vědě a technologiích v Česku 0,9 procenta, což je celkem 14 tisíc pracovníků. Nízká nezaměstnanost ve vědě a technologiích, pod dvěma procenty, také byla v Rakousku, Irsku a Nizozemsku. Naopak nejvyšší míra 7,1 procenta byla v roce 2004 ve Španělsku, v Řecku 6,5 procenta a v Litvě 5,4 procenta. Celkem bylo v EU 2,6 milionů nezaměstnaných s dokončeným vzděláním třetího univerzitního stupně, což je 3,5 procenta z celkového počtu lidí ve vědě a technologiích.

Rakousko nemůže řešit žalobu na ČEZ podle práva EU

Rakouský soud nemůže rozhodnout o žalobě Horních Rakous na českou elektrárenskou společnost ČEZ kvůli jaderné elektrárně Temelín podle evropské úmluvy o právní příslušnosti. K takovému stanovisku dospěl Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Soudní verdikt je pro českou stranu příznivý, protože rakouskému soudu neumožňuje vynést rozsudek, který by byl automaticky závazný pro Česko. Rakouský soud může podle expertů ESD zajisté postupovat podle rakouského práva, závaznost a vymahatelnost takového rozsudku v zahraničí by však byla sporná. Soudci v Lucemburku rozhodovali o tom, zda rakouský soud může příslušnou úmluvu použít při posuzování žaloby týkající se údajné škody způsobené ionizačním zářením z Temelína na pozemku zemědělské školy ve Freistadtu, asi 60 kilometrů od elektrárny. Žaloba byla podána v Linci v roce 2001. Rakouský nejvyšší soud se posléze obrátil na ESD kvůli příslušnosti rakouských soudů z hlediska příslušné úmluvy. Evropští soudci se přiklonili k úzkému výkladu bruselské úmluvy. Dospěli k závěru, že hornorakouská žaloba se netýká přímo věcných práv spojených s nemovitostí. Usoudili také, že zkoumání úrovně případného záření a jeho porovnání s běžnou praxí by se muselo provádět v místě, kde je elektrárna provozována, tedy v ČR.

Schröder bude doprovázet Paroubka 30. května na Moravu

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder přijede sociální demokraty podpořit ve volební kampani opět 30. května. S největší pravděpodobností navštíví s premiérem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem Brno, Olomouc a Zlín, řekl ČTK volební manažer nejsilnější vládní strany Jaroslav Tvrdík. Dodal ale, že program se teprve dolaďuje. Schröder se už jedné předvolební sociálnědemokratické akce zúčastnil. Vystoupil společně s Paroubkem a stovkami dalších sociálních demokratů na Říp, kde ČSSD demonstrovala svou politickou sílu. Na vrcholu bájné hory měl krátký projev, ve kterém podpořil Paroubka. Šéf ČSSD už dříve řekl, že na volební kampaň ČSSD přijede ještě jednou také britský labouristický premiér Tony Blaire. Při minulé návštěvě sociálním demokratům věnoval dva patrové autobusy, s nimiž jezdí na mítinky. Z dalších evropských politiků podle dřívějších Paroubkových vyjádření přislíbili účast na volební kampani ČSSD italský premiér Romano Prodi a předseda maďarské vlády Ferenc Gyurcsany. Zahraniční oddělení Lidového domu zatím nic přesnějšího o jejich účasti na kampani ČSSD neví.

Jandák zůstává nejpopulárnějším politikem

Ministr kultury Vítězslav Jandák (za ČSSD) si i v květnu udržel postavení nejpopulárnějšího politika v zemi. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM ho příznivě hodnotí 70 procent dotázaných. Za Jandákem následuje trojice sociálních demokratů - ministři Bohuslav Sobotka a Petra Buzková a premiér Jiří Paroubek. Sobotka, Buzková i Paroubek si oproti březnu polepšili o více než tři procenta. Na pátém místě je stejně jako v minulosti nejoblíbenější zástupce opozice - pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. "Všichni tito politici se vyznačují tím, že je příznivě hodnotí alespoň polovina občanů," uvedli autoři průzkumu, v němž není hodnocen prezident Václav Klaus.

V seznamu nejhůře hodnocených politiků figuruje stejně jako před dvěma měsíci ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) a předsedové KDU-ČSL, ODS a KSČM Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Vojtěch Filip. Skupinu politiků, kteří nebudí velkou důvěru občanů, podobně jako dříve doplňuje místopředseda sněmovny a ODS Ivan Langer a místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach.

Americký Senát otevřel dveře k dočasnému zrušení víz pro Poláky

Polsku jako jediné nové zemi Evropské unie ze střední a východní Evropy svitla naděje na zrušení víz do USA. Americký Senát v noci na čtvrtek schválil dodatek imigračního zákona rozšiřující podmínky pro zařazení do bezvízového programu, který by měl Polsko dočasně na dva roky zařadit ke 27 zemím, jejichž občané k cestám do USA nepotřebují víza. Zákon ale musí ještě projít Sněmovnou reprezentantů, která už svoji verzi imigračního zákona schválila, a v Kongresu se tak očekává ostré dohodovací řízení.

Ze schváleného dokumentu vyplývá, že novela imigračního zákona zapojí do bezvízového programu země, které jsou členy Evropské unie, vojensky pomáhají USA ve válce v Iráku jednotkou nejméně o 300 vojácích a nepředstavují pro USA bezpečnostní riziko. Ačkoli Polsko není v textu výslovně uvedeno, všechny podmínky zřejmě splňuje pouze ono. Pokud změnu Sněmovna schválí, budou moci do USA Poláci jezdit bez víz na dobu do 60 dnů.

O zrušení vízové politiky s USA dlouho usiluje také Česká republika. Mluvčí ministra zahraničí Vít Kolář ČTK řekl, že česká diplomacie vyčká, jak dopadne hlasování o novele imigračního zákona ve Sněmovně reprezentantů. Pokud američtí poslanci změny schválí a Polsko bude zařazeno na seznam zemí s bezvízovým stykem s USA, Česko by mohlo začít podnikat nějaké kroky, uvedl. Česko má v Iráku necelou stovku vojáků, nesplňuje tak jednu z podmínek daných americkým zákonem. "V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom počty navyšovali," uvedl armádní mluvčí Jan Pejšek. Připomněl, že by to ani nebylo možné, vláda i parlament totiž na letošní rok schválily vyslání nanejvýš stočlenného kontingentu.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda tento týden po jednáních o vízech ve Washingtonu prohlásil, že nynější situace v USA kolem ilegálního přistěhovalectví situaci komplikuje a že nikdo není v této době ochoten nastínit jakékoli termíny změny vízového režimu.

Do Afghánistánu odletěla převážná část protiteroristické jednotky

V Afghánistánu je již téměř celá česká protiteroristická jednotka. Převážná část 120 vojáků, jejichž nasazení počátkem roku na žádost USA schválila vláda a parlament, odletěla do Střední Asii v uplynulých hodinách, řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro ČTK náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Předvoj oddílu je v Afghánistánu od konce dubna. "Ano, už tam jsou. Je tam velká většina materiálu, techniky a osob," uvedl Štefka. Ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají, kdy přesně příslušníci elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova do neklidného regionu odletěli, kdy se vrátí a kde konkrétně se bude pohybovat. V odlehlých částech Afghánistánu mají společně s Američany působit půl roku. Jejich hlavním úkolem v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) je pozorování, předávání informací, a když to bude možné, osvobozování zajatců či vyzvedávání dokumentů. Stejná jednotka byla v zemi již před dvěma lety. Tato mise je tak druhým bojovým nasazením Čechů v přímé operaci od druhé světové války. Na rozdíl od dalších dvou českých kontingentů - v Kábulu a Fajzabádu - působí "prostějováci" mimo struktury Severoatlantické aliance.

SB: Obchodní spor trvá v ČR průměrně 290 dní, méně než u sousedů

Průměrná délka obchodního sporu trvá v Česku 290 dní, a je tak sice delší než ve většině vyspělých zemích, ale výrazně kratší než v okolních státech. Na Slovensku soudy řeší obchodní spory v průmětu 565 dní, v Maďarsku 365 dní a v Polsku 980 dní. Vyplývá to ze statistiky Světové banky za rok 2005, kterou zveřejnil server Měšec.cz.

Mezi vyspělými zeměmi světa jsou v délce rozhodování soudů v obchodních sporech značné rozdíly. Nejrychleji bývají tyto spory rozhodnuty v Nizozemsku (48 dní), na Novém Zélandu (50 dní) a v Japonsku (60 dní). Naopak nejpomaleji rozhodují obchodní soudy vedle Polska v Itálii (1390 dní) a ve Slovinsku (913 dní).

Pro rozvoj podnikání v zemi je nezbytné, aby se podnikatelé v domácí legislativě rychle a dobře orientovali a současně měli záruku rychlých a účinných soudních rozhodnutí v případných obchodních sporech se svými obchodními partnery, upozornil analytik serveru Petr Gola. Pro potenciální zahraniční investory je bezpečnost investic jedním z nejdůležitějších hledisek. "Zajímá je, jak rychle se domůžou svých oprávněných nároků u soudu, kolik je to bude stát a zda samotné soudní rozhodnutí není jenom kouskem papíru, na základě kterého stejně své peníze nikdy neuvidí," uvedl Gola.

MI chce po volbách prosadit tresty za jakýkoliv spam

Ministerstvo informatiky chce po volbách prosadit do nového trestního zákoníku tresty za jakékoliv obtěžování elektronickými prostředky. Nově by tak mohl stát postihovat i nevyžádané zprávy, které nemají povahu obchodního sdělení, tedy například politické, ideologické, náboženské či jinak obtěžující, řekl ČTK ředitel legislativního odboru ministerstva Martin Plíšek.

V současnosti postihuje rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení tzv. antispamový zákon, který umožňuje uložit pokutu až deset milionů korun. Od srpna zavádí výjimku pro možnost posílání nabídek a dalších zpráv zákazníkům, se kterými v minulosti již firma spolupracovala a získala od nich kontakt. Zákazník, který od firmy nebude chtít obchodní nabídky dostávat, může zasílání kdykoliv odmítnout. Nevyžádaná pošta v současnosti tvoří kolem 60 procent tuzemského e-mailového provozu. Od zavedení antispamového zákona v roce 2004 tuzemské subjekty spam téměř neposílají a drtivá většina zpráv pochází ze zahraničí, hlavně z asijských zemí.

Senátoři chtějí přeřadit kávu, čaj a čokoládu do nižší sazby DPH

Senát zřejmě beze změn do nižší pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty přeřadí některé potraviny, například kávu, čaj a čokoládové výrobky. Mohlo by to přinést zlevnění těchto výrobků. V základní 19procentní sazbě by tak zůstaly z potravin jen alkoholické nápoje. Schválení příslušné novely doporučil senátní hospodářský výbor. Doporučení přijal navzdory výhradám některých senátorů, že novela nestanoví termín realizace navrhované změny. "Během zdaňovacího období dojde ke změně sazby DPH u některých položek, což považuji za nešťastné a za obrovskou chybu Poslanecké sněmovny," řekl ČTK senátor SNK Igor Petrov. Předpokládá, že ministerstvo financí se s tím bude muset nějak vyrovnat.

Optimističtí jsou zástupci Potravinářské komory. Návrh podle Jitky Gajdošové "znamená pro spotřebitele s vysokou pravděpodobností snížení cen těchto výrobků a posílení konkurenceschopnosti českých výrobců". Komora argumentovala tím, že čokoládové výrobky patří k oblíbeným vývozním turistickým artiklům. Snížení jejich ceny tak bude mít podle komory příznivý dopad na objem prodeje v rámci cestovního ruchu a povede k vyšší rentabilitě výrobců.

Ústí n.L. zakázalo pochod proti pozitivní diskriminaci

Ústecký magistrát zakázal shromáždění a pochod "proti zvýhodňování skupin obyvatelstva pozitivní diskriminací". Akci chtělo 3. června uspořádat sdružení Národní korporativismus. Podle magistrátu se již na Lidickém náměstí, kde se měli účastníci pochodu sejít, bude konat shromáždění ODS, která svůj záměr oznámila dříve. ČTK to řekl tajemník magistrátu Milan Zemaník. Dalším důvodem zákazu je podle rozhodnutí magistrátu zveřejněném na úřední desce "omezení dopravy a zásobování na dopravně velmi důležité a frekventované trase města, které by pochod ulicemi Velká Hradební, Přístaviště a Drážďanská vyvolal". Pochod se měl konat v sobotu odpoledne.

"Zvýhodňovat kupříkladu Romy na základě jejich barvy pleti je rasistická diskriminační praxe, která nemá v demokratické společnosti co pohledávat," řekl o důvodu protestu předseda NK Jiří Petřivalský. NK již chtěl demonstraci pořádat v Ústí v době jarní povodně. Magistrát tehdy sdružení požádal, aby od své akce upustil kvůli složité situaci v zaplaveném městě. NK žádosti vyhověl.

Ústí neví, co se skládkou v Předlicích

Město Ústí nad Labem si neví rady s černou skládkou komunálního odpadu, která se stále obnovuje v části Předlice. Nepomohl ani projekt kanadské jízdní policie, který měl přispět ke snížení kriminality a zlepšení životních podmínek v této části krajského města, kde žije početná romská komunita. Podle náměstka ústeckého primátora Tomáše Jelínka jednou z možností řešení problému by mohl být prodej volných ploch z majetku města soukromým vlastníkům přilehlých nemovitostí. "Většinou platí, že lidé si na svém pozemku černou skládku nevytvoří," poznamenal Jelínek. Převážná část pozemku v ulici Boženy Němcové však městu nepatří. Původně zde stály soukromé garáže, které byly v uplynulých letech zdevastovány. Jejich majitelé už úklid svých pozemků vzdali. V roce 2002 proběhl úklid černé skládky v režii kanadské jízdní policie, která v Předlicích tři měsíce učila samosprávu, Romy a policii vzájemné komunikaci. Na úklid vyslala radnice 15 svých zaměstnanců a zaplatila odvoz odpadů. Ruku k dílu přidali i dva zástupci kanadské jízdní policie. Postupně se do brigády zapojilo šest až osm místních Romů. Kanadský policista Paul Jolicoeur tehdy ČTK řekl, že v projektu bude kanadská policie v Předlicích pokračovat i další rok. Od té doby se ale podle informací městské policie v Předlicích již nikdo neobjevil.

Pivovar Velké Popovice získal ve světové soutěži stříbro

Jedenáctistupňové pivo Velkopopovický Kozel Medium získalo stříbrnou medaili Australian International Beer Awards, která je třetí největší profesionální pivní soutěží na světě. Odborná porota vybírala z 969 pivních vzorků reprezentujících 31 zemí, informovala dnes firma ČTK. Australian International Beer Award byla založena v roce 1987. Registrované vzorky posuzuje odborná porota. Během osmidenní analýzy zkoumá chuťové vlastnosti, aroma, vzhled, styl i technickou kvalitu piva. Hodnotí také jeho balení. Pivovar Velké Popovice, který je součástí skupiny Plzeňský Prazdroj, loni vyrobil téměř 1,5 milionu hektolitrů piva. Za poslední tři roky vzrostl jeho výstav o 38 procent. Je třetím největším pivovarem v ČR za jeho sesterskými pivovary v Plzni a v Nošovicích.

MZe:Plocha GMO kukuřice se letos rozšíří řádově na tisíce hektarů

Řádově na tisíce hektarů se letos zřejmě v tuzemsku rozroste plocha geneticky upravené kukuřice. Vyplývá to z odhadu ministerstva zemědělství. Geneticky modifikovanou kukuřici mohli domácí farmáři poprvé vyzkoušet loni. Možnosti využilo přes 50 pěstitelů na ploše 270 hektarů. Povolena je v ČR takzvaná Bt kukuřice odolná vůči škůdci zavíječi. Farmáři rozšiřují plochy zejména proto, že GMO plodina jim zvýší produktivitu a výnos z hektaru a šetří náklady, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Plochy se podle něj budou dál dynamicky zvětšovat. "Evropa včetně ČR je konzervativní a vůči světu v biotechnologiích zaostává. Podle mne je ale zbytečné tomu bránit, jenom je třeba striktní dozor," dodal.

Loni zemědělci zaseli modifikovanou plodinu zejména na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. Podle MZe se Česko řadilo výměrou geneticky upravené kukuřice na páté místo v EU. S plochou asi 50.000 hektarů drželo prvenství Španělsko. Následovalo Portugalsko, kde upravená kukuřice zaujímala přibližně 750 hektarů, Francie s 500 hektary a Německo s 360 hektary.

Nesouhlas s možností produkce Bt kukuřice v tuzemsku vyjadřovala organizace Greenpeace, která soudí, že zákaz pěstování GM plodin je jediná cesta, jak ochránit pěstitele před ekonomickými ztrátami z genetického znečištění.

Celková plocha geneticky modifikovaných plodin ve světě podle údajů mezinárodní organizace International Service for the Acquisition of Agri-Biotech Applications (ISAAA) loni meziročně vzrostla o 11 procent na 90 milionů hektarů. Počet zemí komerčně pěstujících tyto plodiny se ve stejné době zvýšil o čtyři na 21, včetně České republiky.

Obec Čečelice a ekologové odmítají zavážení zatopeného lomu

Obec Čečelice na Mělnicku se odvolala proti rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Kladně, který již několik let prosazuje, aby se jezero v katastru obce zavezlo zeminou. Naváží ji tam soukromá firma H.Z.C.J. Jezero je domovem vzácných sladkovodních medúzek a dalších měkkýšů a mnoha druhů žab. Díky čisté vodě ho ale především využívaly tisíce rekreantů. O odvolání bude rozhodovat Český báňský úřad v Praze. ČTK o tom informovalo vedení obce spolu s Centrem na podporu občanů sdružení Arnika. Vedení firmy H.Z.C.J. namítá, že postupuje v souladu s platnými předpisy a rozhodnutími.

Podle zástupců obce se v čečelické pískovně přestalo těžit ve velkém v roce 1993 a dnes jde o jedno z nejčistších míst ke koupání v kraji. "Již v roce 1993 jsme nechali zpracovat projekt, podle něhož jsme chtěli na severní straně vytvořit zázemí pro víkendovou rekreaci a zbytek břehů jezera ponechat v přírodním stavu. V jezeře a jeho okolí totiž žijí desítky vzácných druhů živočichů, které bychom měli chránit. Bohužel se nás na náš názor nikdo neptá. Báňský úřad již několik let prosazuje zavezení jezera a postupuje stejně arogantně jako kdysi, když funkcionáři báňského úřadu a Vojenských staveb Praha spolu s Ministerstvem národní obrany celý prostor zabrali a rozhodli, že se u obce bude těžit," řekl starosta Josef Zeman.

Zápisník důstojníka StB popisuje pád komunistického režimu

Vzpomínky vysokého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti Miroslava Chovance na události v listopadu a prosinci 1989 a v lednu 1990 jsou základem nové knihy historika Pavla Žáčka nazvané V čele StB: Pád režimu v záznamech důstojníka tajné policie. Prostřednictvím autentických Chovancových zápisků líčí autor tři klíčové měsíce na přelomu let 1989 a 1990.

"OF předpokládá vstup do vlády, stoupá nákupní horečka v Praze," zní jedna z řady poznámek, kterou si Chovanec napsal do sešitu 26. listopadu 1989. Kniha obsahuje přepis stránek v sešitu a komentář, který Chovanec k událostem uváděl při vyšetřování před parlamentní komisí, která se událostmi v listopadu 1989 zabývala. Čtenář se tak může seznámit s uvažováním důstojníka StB v době, kdy tajná policie vyhodnocovala listopadové události a tušila neodkladný konec komunistického režimu.

Kniha zachycuje i Chovancovu kariéru ve Sboru národní bezpečnosti (SNB) v letech 1972 až 1990. Autor na základě studia svazků StB popisuje Chovancovy začátky, kdy se v rámci ochrany ekonomiky podílel na kontrole zaměstnanců důležitých státních podniků. Kniha popisuje i Chovancův profesní růst včetně toho, jak se učil verbovat tajné spolupracovníky a s pomocí techniky pronikat lidem do soukromí. V roce 1989 se stal zástupcem šéfa klíčové součásti StB, správy bojující proti takzvanému vnitřnímu nepříteli. V červnu 1990 od SNB odešel. Knihu pokřtí v pátek v pražské restauraci Mánes autor a Slovenský Ústav paměti národa.

James Bond ovládl Karlovy Vary, přijel sem do Casina Royale

Natáčením nové bondovky Casino Royale žije v těchto dnech karlovarský hotel Pupp, Lázně I. a okolí. Natáčecí štáb má několik set osob, desítky lidí jsou součástí komparsu a nechybí ani představitel Jamese Bonda Daniel Craig. Dostat se k němu blíž ale může jen málokdo - natož pak fotit.

Producent snímku Michael Wilson novinářům řekl, že v něčem se přece jen bude film od předešlých bondovek lišit. "Bude více realistický a méně fantastický," řekl. Volba České republiky pro natáčení velké části filmu je podle Wilsona logická. "Důvodem bylo, že jsou tu vhodná místa, kvalitní technické zázemí, ale také dobrá cena," uvedl Wilson. Spolupráce s českou produkcí je podle něj zatím výborná. Karlovy Vary nejsou jediným místem, kde se nová bondovka natáčí. Točilo se už v Praze, Plané u Mariánských Lázní a v Lokti. Mimo Českou republiku se natáčelo i na Bahamách a točit se bude i v Anglii.

Mykologové: Příští týden porostou jarní houby prakticky všude

Příští týden zřejmě naplno propukne houbařská sezona. V lesích již nějakou dobu ojediněle rostou především jarní druhy hub, smrže, májovky či podtrnky. Mykologové ovšem houbařům ze všech koutů republiky slibují, že současné deštivé počasí jim v příštím týdnu přinese bohaté úlovky. ČTK to řekl jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. "Houby začaly růst, předpokládáme, že po těch deštích porostou prakticky všude," uvedl Smotlacha. Dodal, že ojediněle se objevily už i hřibovité houby, například kozák březový.

Nejhezčí česká kráva

Váží stovky kilogramů, pas rozhodně nemá vosí a boky značně rozložité. Přesto byla nejhezčí v souboji s desítkami sokyň. Jak je to možné? Je to totiž česká strakatá kráva, která byla ve čtvrtek vyhlášena šampiónkou Národní výstavy hospodářských zvířat v Litomyšli. Vítězka přijela z chovu v Řepníkách na Chrudimsku, prozradil ČTK pořadatel soutěže Ota Beran s tím, že "miss" se bude titulem pyšnit dokonce dva roky do příštího ročníku výstavy.

A čím šampiónka porotu zaujala, když nemohla předvést ladnou chůzi při promenádě v plavkách ani svůdné taneční vstoupení? "To, co se hodnotí, je funkčnost zevnějšku, takže nejen prostá krása, ale i vyjádření, jak kráva dlouho vydrží v chovu," řekl Beran. Královna krásy má podle rakouského rozhodčího výjimečné osvalení a pevnost stavby těla, jakož i kvalitní končetiny a tvar vemene. "Kombinace těchto vlastností byla u vítězky excelentní."

Stejně jako její kolegyně z lidského pokolení dostala kráva přes celé objemné tělo šerpu v barvě trikolóry s nápisem 'Šampiónka výstavy'. Tradičními cenami byly pohár a velký mosazný zvon na parádním řemeni s věnováním, kterým čtyřnohá kráska po připevnění na krk pyšně zařinčela. "Až se vrátí do stáje, určitě dostane i něco dobrého," dodal Beran. Co má nejkrásnější kráva nejraději však neprozradil.

Sovice milují sex na veřejnosti

Milenecký páreček sovic krahujových z ostravské zoologické zahrady zřejmě miluje sex pod dohledem. Dokud byly sovice v zázemí, ošetřovatelé marně čekali na jejich potomky. Stačilo však přemístění do venkovní expozice a zoo se už podruhé raduje z nových přírůstků. Ukazuje se, že zvídavé pohledy návštěvníků zřejmě působí jako nejlepší afrodiziakum. Sovice narozdíl od řady jiných sovích kolegyň mají nesmírnou výhodu také v tom, že jsou aktivní i během dne. Milostné hrátky však přesto na chvíli zřejmě vezmou za své, protože péče o šest nových mláďat dá pořádně zabrat. Alespoň drobnou náplastí může být pro samičku skutečnost, že její partner je už od přírody skutečný gentleman. Urputně totiž brání mláďata a během líhně dokonce samičce nosil jídlo až do "postele".

Sovice krahujové obývají severské lesy v Evropě, Asii a v Severní Americe a velmi vzácně se objevují rovněž v Česku. Ostravská zoo je chová od roku 1997 a současný odchov je druhý v historii zoo, v loňském roce se podařilo odchovat pět mláďat.

Čeští hokejisté porazili na Mistrovství světa Rusko a budou hrát o medaile

Čeští hokejisté mají dál šanci obhájit v Rize svůj loňský triumf z Vídně. Ve čtvrtfinále mistrovství světa porazili ve čtvrtek Rusko 4:3 v prodloužení, když rozhodující branku vstřelil v 68. minutě Zbyněk Irgl. V boji o postup do finále se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají s lepším z dvojice Finsko - Bělorusko.

Český tým začal klíčové utkání turnaje aktivně a již po jedenadvaceti vteřinách vyzkoušel pozornost Sokolova Hlaváč, Hnilička si první zákrok připsal až na konci druhé minuty. Krátce nato ale již inkasoval, když chybu české obrany potrestal osamocený Ovečkin. Nejproduktivnější nováček zámořské NHL si tak připsal již šestý gól na šampionátu. Úřadující šampioni se snažili na branku soupeře odpovědět, Irglova střela v deváté minutě ale skončila jen v Sokolově lapačce. Poté se na dlouhou dobu hra přesunula před Hniličku. Švédský sudí Vinnerborg vyloučil v rychlém sledu tři jeho spoluhráče, Plekance navíc na dvě plus dvě minuty a sborná dostala dvouminutovou početní převahu pěti proti třem. Ovečkin mohl sice několikrát přidat druhý gól, ale nepodařilo se mu to. Svěřenci trenéra Hadamczika se poté ubránili i ve čtyřech hráčích v poli, a ustáli tak více než pět minut dlouhou přesilovku Rusů. Do druhé třetiny český kouč udělal dvě změny v sestavě, když vyměnil Bulise s Hlaváčem na křídle první a druhé formace. O vyrovnání se postarala klasická přesilovková formace vedená kapitánem Výborným. Sokolova překonal obránce Kaberle, který se tak dočkal svého prvního gólu na turnaji.

Ofenzivně vedený zápas, který předčil předešlé čtvrtfinálové duely, nabízel i nadále řadu zajímavých momentů. Na ruské straně byli vidět zejména mladíci Malkin a Ovečkin, na české měl blízko k brance Hejda či Hlaváč. Oba však přestřelili. Velkou šanci přidat druhý gól měl Hadamczikův tým ne 34. minutě, kdy si i on vyzkoušel přesilovou hru pět na tři. Blíže k brance však měli Rusové. Malkin vystihl rozehrávku Kaberleho a Michálka a řítil se sám na Hniličku, puk mu však při zakončení utekl. Při pokračující klasické převaze Plekanec puk za Sokolova dotlačil, sudí Vinnerborg ale předtím přerušil hru. Čechům nebylo nic platné, že se jim podle vyjádření Kaberleho poté omluvil za předčasnou reakci.

Česko se přesto vedoucího gólu dočkalo. V závěru druhé třetiny se sice opět připomněl Ovečkin, ale ve 44. minutě prostřelil sedm vteřin před koncem přesilové hry Sokolova Hlinka a připsal si stejně jako Kaberle premiérový úspěch na mistrovství. Sborná však velmi rychle náskok soupeře vymazala. O 81 vteřin později vyhrál Grigorenko buly a Mozjakin vyrovnal. České reprezentaci se dnes neobvykle dařily přesilovky, což na konci 48. minuty potvrdil Štefan, který svému týmu vrátil vedení.

Ruský kouč Krikunov ve snaze o vyrovnání posunul do útoku k Ovečkinovi a Malkinovi Sušinského a vytvořil nejsilnější možnou formaci. Té se však vyrovnat nepodařilo ani při Hubáčkově vyloučení. S blížícím se koncem normální hrací doby nápor sborné rostl a 80 vteřin před možným závěrem duelu začalo Rusko riskovat bez brankáře. A vyplatilo se mu to. Hniličku překonal s pomocí tyčky Alexej Michnov a ke slovu muselo přijít desetiminutové prodloužení hrané se čtyřmi hokejisty na každé straně. V něm měli lehce navrch ruští hráči, ale prosadilo se české mužstvo. Irgl prokázal svou chladnokrevnost v zakončení a v čase 67:58 rozhodl o postupu svého celku mezi čtveřici nejlepších.

Sparta chce ve finále poháru zachránit sezonu

Fotbalisté Baníku Ostrava v pátek nastoupí k zápasu, který mají z posledních let dobře zažitý. V Liberci je čeká třetí finále Poháru ČMFS za sebou, tentokrát proti Spartě. Letenští věří, že zopakují předloňský úspěch, kdy Ostravu i v deseti porazili 2:1. Trenér Stanislav Griga cítí zodpovědnost. "Sparta je zvyklá poháry hrát, klub s tím počítá, lidé jsou na to naučení. Poháry a Sparta patří k sobě, je povinnost se jich zúčastňovat," řekl Griga na dotaz ČTK. Ovšem teď stojí klub na kraji propasti. Stačí jedna prohra a Sparta bude bez pohárů, což se jí stalo naposledy v roce 1982. Griga si podobné myšlenky nepřipouští. "Nechci spekulovat co by, kdyby. Takové myšlenky jsou mi cizí a věřím, že i hráčům. Chceme udělat vše pro to, aby to vyšlo," uvedl. Sám nepovedenou sezonu před 24 lety zažil na Letné jako hráč.

Na pohárové finále v Liberci dohlédne 700 policistů

Až 700 policistů bude v pátek střežit pořádek v ulicích Liberce, kde se uskuteční finále Poháru ČMFS mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava. Policie se obává, že zápas přiláká tisíce fanoušků a rowdies. V pohotovosti budou i pražský oddíl jízdní policie a těžkooděnci z krajské zásahové jednotky. "Zápas jsme vyhodnotili jako vysoce rizikový. Proto jsme přijali tak rozsáhlá opatření, nemůžeme nic podcenit," řekla ČTK mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Stovka policistů podle ní bude z Liberce, zbytek budou tvořit posily z okolí. Bezpečnostní akce začne již odpoledne. Liberecká policie do ní zapojí dopravní policisty, služební kynology, kriminalisty, vyšetřovatele i policisty z obvodů.

Fanoušky přivezou do Liberce autobusy i speciální vlaky. Až na stadion, kde je bude kontrolovat bezpečnostní služba, je má doprovázet pořádková jednotka. V hledišti by mělo být podle policejních odhadů přes 2500 příznivců Sparty, fanoušci Ostravy budou mít k dispozici asi 1600 vstupenek.

Příznivci Sparty a Baníku mají pověst nejnebezpečnějších fotbalových výtržníků. Špatné zkušenosti z minulých let s nimi mají také liberečtí policisté. "Nyní se ale v Liberci poprvé sejdou oba tábory těchto fandů najednou," upozornil policista Ladislav Horáček.

Reprezentační kapitán Galásek přestoupil do Norimberku

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Galásek přestupuje z Ajaxu Amsterodam do bundesligového klubu 1. FC Norimberk, s nímž podepsal dvouletou smlouvu. ČTK to řekl fotbalista během srazu českého národního týmu v pražském hotelu Praha. Galáskovi vypršela v Ajaxu koncem letošní sezony smlouva a nizozemský klub mu jinou nenabídl. A tak fotbalista, který za slavný klub odehrál 154 ligových zápasů a nastřádal 26 startů v Lize mistrů, začal vyjednávat o smlouvě v dalších týmech, včetně Tilburgu, kde kdysi hrával a kde dosud bydlí.

Tenista Štěpánek postoupil do čtvrtfinále turnaje v Hamburku

Český tenista Radek Štěpánek postoupil do čtvrtfinále turnaje série Masters v Hamburku. Na antuce v Německu ve dvou setech porazil Švéda Robina Söderlinga a o postup do semifinále se utká s vítězem zápasu mezi Francouzem Gillesem Simonem a Maxem Mirným z Běloruska. Aktuálně nejlepší Čech na žebříčku v Hamburku těží z toho, že se z jeho poloviny pavouka odhlásil Španěl Rafael Nadal. Místo vítěze loňského French Open, který na antuce vyhrál už 53 zápasů za sebou, narazil Štěpánek ve třetím kole na Söderlinga. Seveřanovi český tenista vrátil dvě porážky z loňského roku a v prvním vzájemném zápase na antuce ho porazil hladce 6:3 a 6:2.

Počasí

V pátek má být oblačno až polojasno, na většině území přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia, na horách kolem 14.