Zprávy

Na Vítkově byl s poctami pohřben protektorátní premiér Eliáš

Bývalý protektorátní předseda vlády Alois Eliáš, kterého v roce 1942 popravili nacisté, byl v neděli společně se svou manželkou Jaroslavou po 64 letech pohřben se všemi poctami v Národním památníku na pražském Vítkově. Ostatky v urně uložili premiér Jiří Paroubek a ministr obrany Karel Kühnl do vnitřních prostor památníku, takzvaného kolumbária. "Zemřel jako voják statečně a ve víře ve spravedlivý soud dějin," uvedl při slavnostním ceremoniálu Paroubek. Připomněl, že Eliáš byl jediným popraveným premiérem v okupované Evropě. Kühnl poznamenal, že Eliáš dobře věděl, že přijetím funkce ministerského předsedy v mnoha očích pošpiní své jméno a nebude pochopen. Eliáš jako předseda protektorátní vlády pomáhal organizovat domácí odboj a zároveň udržoval styky s československou emigrací. Němci ho zatkli na podzim 1941 a odsoudili za "velezradu a vyzvědačství" k trestu smrti. V červnu následujícího roku ukončila jeho život poprava na vojenské střelnici v Praze-Kobylisích. Ostatky generála Eliáše a jeho manželky získal Vojenský historický ústav. 24 let je ochraňoval historik Tomáš Pasák a po něm Pasákova manželka. Pasákovi získali urnu po smrti paní Eliášové, která ji za komunistického režimu schovávala doma. Komunisté generála paradoxně obviňovali z kolaborace s okupanty.

Bublan: Při napadení Jacques možná chybovali i velitelé

Při policejním zákroku proti šéfce vládní sekce pro lidská práva a kandidátce Strany zelených Kateřině Jacques chyboval nejen policista Tomáš Čermák, ale možná i velitelé na všech úrovních. V Sedmičce televize Nova to v neděli řekl ministr vnitra František Bublan. Policejní systém podle něj selhal v tom, že se na zákroku podíleli i řadoví policisté, kteří pro zásahy při demonstracích nejsou speciálně vycvičeni. "Už jsem uložil policejnímu prezidentovi, aby posoudil odpovědnost všech policistů na všech řídících úrovních. To řízení probíhá a podle těch průběžných výsledků mohu říci, že se tam skutečně jeví nějaké systémové pochybení," řekl Bublan v telefonickém rozhovoru s moderátorem Sedmičky.

Účast nekompetentních policistů na zákroku kritizoval již v pátek premiér Jiří Paroubek. Bublan bude o dalším postupu v pondělí jednat s policejním ředitelem Vladislavem Husákem. "Teď je na něm, aby toto zhodnotil a udělal patřičné kroky, případně potrestal ty, kteří pochybili," řekl Bublan v Sedmičce. Zdůraznil přitom, že speciální jednotky zvládly zásah profesionálně. Policejní velitelé podle něj ale udělali chybu při koordinaci zásahu, když přesně nevymezili roli dalších policistů, kteří se na něm podíleli. "Musí to někdo řídit a musí někdo přesně říci, co kteří policisté mají dělat, a tito policisté neměli zasahovat do demonstrace," řekl ministr.

Jacques s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti prvomájové demonstraci neonacistů. Podle vlastních slov byla brutálně napadena policistou, který ji údajně bezdůvodně zbil. Inspekce ministra vnitra se chystá navrhnout státnímu zástupci, aby ho kvůli nepřiměřenému násilí začal stíhat. Policista patřil k oddílu, který nemá speciální výcvik pro zásahy při manifestacích.

Podle Václava Havla hrozí v postkomunistickém světě neofašismus

V postkomunistickém světě hrozí podle bývalého prezidenta Václava Havla nový úkaz - neofašismus či plíživý fašismus. K této myšlence jej přivedl prvomájový incident, při němž policie zakročila proti Kateřině Jacques. Havel policejní zákrok odsoudil. Zároveň uvedl, že čeští politici svými výroky často přispívají k atmosféře příznivé pro rozvoj neonacismu. "Mám dojem, že někteří naši politici svými vyjádřeními, bezděky, aniž třeba chtějí, k tomu přispívají, k této atmosféře příznivé pro takovéto nálady," řekl exprezident v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Podle Havla jde například o výroky ohledně romského koncentračního tábora v Letech, o používání klecových lůžek v psychiatrických léčebnách či o právech homosexuálů. "Třeba když se mluví o tom, že ten náš koncentráček nebyl tak úplně špatný jako ty cizí, že cizáci nemají co říkat, jestli naši handicapovaní budou v klecích, když se dává najevo, že menšina jinak sexuálně orientovaná nemá co vyskakovat," uvedl Havel. Podle něj se za podobnými slovy skrývá jakýsi vlastenecký ideál etnické čistoty, který je velmi nebezpečný. Neonacistická hnutí podle něj v Česku existují, jsou organizovaná, mají vlastní sdělovací prostředky. "Dlouho se zdálo, že k nim byla policie shovívavější než k těm mladým nadšencům s vlajícími vlasy, kteří naopak proti tomu protestují," konstatoval Havel. To podle něj dává důvod k určitému zneklidnění. Politici by proto měli podle exprezidenta na tyto skutečnosti upozorňovat a varovat před nimi. "To může začít naprosto nenápadně, ale těch konců těžko dohlédnout," dodal Havel.

Bitva v Kvildě připomněla osvobození jihozápadních Čech Američany

Boj s předem jasným vítězem svedlo v neděli v Kvildě na Prachaticku 50 mužů v uniformách amerických osvoboditelů a německých okupantů. Rekonstrukce bitvy, kterou sledovalo přes 500 diváků, byla nejatraktivnějším bodem třídenních oslav 61. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou, které se v Kvildě konaly letos už pošesté. " Muži v amerických uniformách přijeli v džípech hlavně z Plzně, Hradce Králové, Prahy i německého Pasova. Akce spojená se setkáním přátel U.S. Army Plzeň - Klubu 4. obrněné divize začala páteční stavbou vojenského tábora a v neděli odpoledne skončila u památníku neznámého vojína v centru Kvildy a vzpomínkou na všechny oběti válek v místním kostele. "Přijeli jsme už pošesté a vracíme se sem rádi. Je třeba ukázat, jak to bylo a hlavně jak je nesmyslné vraždit se mezi sebou," řekl ČTK předseda plzeňského klubu Petr Nachtmann.

Sraz tuningových aut skončil bez zranění a dopravních problémů

Deváté setkání fanoušků tuningových aut Mimoňské války se obešlo bez zranění a vážnějších dopravních problémů. Na bývalé vojenské letiště v Hradčanech na Českolipsku se letos sjel rekordní počet 7000 speciálně upravených vozů. ČTK to řekl operační důstojník českolipské policie. Podle mluvčího se při obávaném srazu stala jen jedna drobná nehoda, k níž došlo mimo veřejné komunikace a která si nevyžádala žádné zranění.

Vyznavači tuningu svá auta speciálně upravují, například je vybavují výkonnými motory, různými doplňky a mění jejich karoserie i interiéry. Na srazech pak svá vylepšení porovnávají a hledají nové inspirace. Soutěží například o nejlepší lak, interiér či audiotechniku nebo v tom, kdo předvede nejlepší show. Na letištní ploše dlouhé přes dva kilometry závodí ve sprintech, slalomu a takzvaném gumování, při kterém roztočí kola svých vozů na místě. Jeden z minulých ročníků Mimoňských válek poznamenala vážná nehoda. Na hradčanském letišti najel opilý řidič svým vozem do spících účastníků srazu a několik jich zranil. Mimoňské války se konají dvakrát ročně, další sraz je naplánován na konec srpna.

Na rakouské dálnici zahynuli dva Češi, další se zranili v horách

Několik vážných nehod potkalo české turisty, kteří o prodlouženém víkendu zamířili do sousedního Rakouska. Tragicky skončil výlet pro 59letého řidiče a jeho desetiletou vnučku, kteří v neděli nad ránem zemřeli po autohavárii na Západní dálnici A1 poblíž St. Georgenu v Horních Rakousích. Starší vnučka byla z místa nehody převezena do nemocnice ve Vöcklabrucku.

I rekreační sportovní aktivity českých turistů si vyžádaly asistenci rakouských záchranářů. Dva z horolezců slaňovali v sobotu v podvečer na Kobenwandu v Dolních Rakousích, když jednomu z nich praskl závěs a nešťastník spadl do osmimetrové hloubky. Jeho přítelkyně mu poskytla první ošetření a vyrozuměla záchrannou službu, která zraněného dopravila do lékařského zařízení v Neunkirchenu.

Pohotovost měli v neděli nad ránem také na jihu země v Korutanech, v oblasti nejvyšší hory Grossglockneru, kde se při pokusu o zdolání Pallaviciniho žlabu zřítil další český horolezec. Podle místních policejních orgánů šlo o 29letého alpinistu, který vyrazil do obtížného terénu se třemi přáteli a z vrchní třetiny 3540 metrů vysokého masivu sklouzl krátce po sedmé hodině ranní poté, co se mu nepodařilo dostatečně pevně zaseknout cepín. Jeden z jeho kolegů jej sice jistil na laně, avšak to na ostré skalní hraně prasklo. Mladík při pádu utrpěl pouze několik pohmožděnin a oděrek, přesto byl vrtulníkem přepraven do nemocnice v Lienzu.

Verdikt v Koženého procesu o vydání do USA má být 19. května

Verdikt v procesu o vydání irského finančníka českého původu Viktora Koženého do Spojených států by měla bahamská soudkyně vynést 19. května. Původně tak měla učinit v pátek 5. května, ale krátce před tím oznámila žalobci a obhajobě, že své rozhodnutí o dva týdny odkládá. Na dotaz ČTK to sdělil člen právního týmu Koženého, bahamský advokát Philip Davis.

Nepotvrdily se původní informace od policejních zdrojů, že závěrečné jednání ohlášené na minulý pátek bylo odročeno kvůli Koženého náhlé nemoci. Soudkyně Carolita Bethelová je podle dobře informovaných kruhů v bahamském hlavním městě Nassau známá častým odkládáním jednání a rozhodnutí. Potvrzuje to i Koženého kauza: od loňského října, kdy rozhodovala o jeho propuštění na kauci, i poté od února, kdy zvažuje jeho vydání, odročila proces nejméně desetkrát.

Bývalý český občan obžalovaný v USA za korupci v Ázerbájdžánu zůstává osmý měsíc na Bahamách ve vazbě v nechvalně známé trestnici Fox Hill. Pokud by soudkyně s jeho vydáním souhlasila a bahamský ministr zahraničí Fred Mitchell ho do USA vydal, hrozí mu trest až několika desítek let vězení. Jestliže by soud k jeho vydání nesvolil, měl by být podle dřívějšího vyjádření bahamského prokurátora Francise Cumberbatche propuštěn na svobodu. V každém případě se ovšem očekávají odvolání, která konečné rozhodnutí s vysokou pravděpodobností podstatně oddálí.

Jistou prodlevu při konečném rozhodnutí může způsobit i žádost o Koženého vydání do České republiky, kde je jako zakladatel a bývalý prezident harvardských investičních fondů stíhán pro podíl na zpronevěře 13,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že česká extradiční žádost přišla do Nassau dříve než americká, měl by ministr Mitchell při svém rozhodování nejdříve posoudit ji. Česká žádost zatím ale nebyla ani předložena k soudnímu projednání, které stejně jako v případě amerického podnětu může s předpokládanými odvoláními trvat i několik let.

Atrapa nástražného systému vyděsila občany plzeňského sídliště

Atrapa nástražného výbušného systému vyděsila v sobotu před půlnocí obyvatele největšího plzeňského sídliště Lochotín. Několik občanů nahlásilo na tísňové lince policie, že na chodníku u křižovatky ulic Kaznějovská - Nýřanská leží podezřelý předmět připomínající bombu. Policie uzavřela páskou všechny přístupy do těchto ulic a stovky lidí upozornila, aby nevycházeli ze svých domovů a neotevírali okna; nikdo nebyl evakuovaný, řekla ČTK plzeňská policejní mluvčí Ivana Telekešová. Pyrotechnik západočeské policejní správy si na likvidaci neznámého předmětu netroufl, a proto byli povoláni pracovníci pyrotechnického odboru pražského Policejního prezídia. "Specialista nakonec zjistil, že se jedná o atrapu nástražného systému," uvedla mluvčí. Veškeré důkazní materiály si pracovníci prezídia odvezli. "Policie zajistila všechny stopy a nyní bude zkoumat materiály podezřelého předmětu," uvedla mluvčí. Zároveň prošetří, zda neměl být využit například k loupežným přepadením. Policie zatím nevyšetřuje podezření ze žádného trestného činu.

Vítr na Břeclavsku strhával střechy, hasiči zachraňovali tonoucí; stromy se lámaly i v Moravskoslezském kraji

Čtyři muže v sobotu večer zachraňovali hasiči a zdravotníci z vysokých vln vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Mohl za to vítr na hranici vichřice, který se oblastí přehnal. Rybář, s nímž se převrátila loď, i tři surfaři vyvázli bez zranění, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Několik silnic v okrese zablokovaly spadlé stromy, vítr strhl i střechy dvou domů, ani tady nebyl nikdo zraněn. Výše škod zatím není známa.

Poryvy silného větru v sobotu lámaly stromy i v Moravskoslezském kraji. Vítr také strhl část střechy továrny v Opavě. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Celkem hasiči kvůli větru vyjížděli v kraji ke třem desítkám případů. Nejčastěji likvidovali kmeny spadlé na silnice a chodníky. V Děhylově na Opavsku dokonce větve poškodily dráty elektrického vedení a chatařská osada u řeky Opavy byla několik hodin bez proudu. Nejzávažnější situace nastala v Opavě, kde vítr strhl asi 15 metrů čtverečních střechy z jedné výrobní haly.

Na Vysočině lidé protestovali proti jadernému úložišti maratonem

Odpůrci výstavby úložiště jaderného odpadu v lokalitě Rohozná na Jihlavsku, jež je jednou z šesti vybraných v Česku, se v neděli vydali na protestní maraton kolem vrchu Čeřínek. Na trať druhého ročníku podle organizátorky Kateřiny Bučkové vyrazilo sedmdesát zaregistrovaných lidí. Proti loňsku to byl dvojnásobek. Každý se mohl přidat i na kterémkoliv místě okruhu, ujít, uběhnout či ujet vzdálenost, na kterou se cítil. "Maraton pořádáme proto, abychom se tady sešli v krásné, čisté krajině. Chceme upozornit na to, že pokud sem uloží na 2000 tun jaderného odpadu, vznikne tady radioaktivní nádor, smetiště," řekl ČTK hlavní organizátor Matěj Kolář ze spolku Kuš, který sdružuje organizátory letního dětského tábora Na Kuši u Rohozné. Lidé ze sdružení chtějí podle něj maraton organizovat každoročně, dokud nebezpečí zahájení stavby nepomine. Odborníci pro úložiště v zemi vybrali šest lokalit, na Vysočině kromě Rohozné i Budišov na Třebíčsku. Stavbu u Rohozné odmítlo 42 obcí a měst. Čtyři obce z okolí ale přijaly memorandum, v němž se uvolily umožnit státu informovat obyvatele o způsobu řešení hlubinného úložiště. Odpůrci tvrdí, že tak zvýšily pravděpodobnost stavby.

Mezi jižními Čechami a Rakouskem vzniklo 14 turistických stezek

Na hranici mezi jižními Čechami a Rakouskem je od nedělního rána otevřeno 14 turistických stezek. Devět z nich vzniklo nově, pět těchto míst dosud sloužilo jako hraniční přechody a nyní se jejich režim uvolnil, takže tam už není trvalá pohraniční kontrola a policejní hlídky budou oblast monitorovat jen občas. Tím se naplnila smlouva mezi Českem a Rakouskem podepsaná loni v září. "Jsem rád, že se to po šesti letech úsilí podařilo prosadit podle našeho původního návrhu. Slibuji si od toho zvýšení turistického zájmu o naši oblast, usnadní to cestu nejen turistům, ale i místním lidem," řekl ČTK starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku Jiří Zimola.

Libavá se otevřela turistům; zavítal sem rekordní počet lidí

Rekordní počet cyklistů i pěších turistů proudil v neděli od časného rána do vojenského prostoru Libavá, který se výjimečně otevřel veřejnosti. Lidé se mohli projet na zpřístupněných trasách a potěšit se přitom zdejší nedotčenou přírodou. Akce s názvem Bílý kámen se letos konala již potřinácté. Pořadatelé ji museli poprvé v historii přeložit kvůli nepřízni počasí z minulého víkendu. "Zaznamenali jsme celkem 4720 účastníků, což je zhruba o 300 lidí více než loni. Je to úžasné. Měli jsme obavu, že přesun termínu počet návštěvníků sníží," řekl ČTK Jaroslav Koš z pořádajícího Auto-velo-klubu z Velké Bystřice. Drtivá většina účastníků dorazila do jindy přísně střeženého vojenského prostoru na svých kolech. Přibylo však také pěších turistů. "Vlakové spoje byly přecpány. Stanovištěm Smilov proudily stovky turistů. Dá se říci, že je to určitá renesance turistiky v této oblasti," podotkl Jaroslav Koš.

Filmový festival v New Yorku ocenil českou herečku Evu Holubovou

Herečka Eva Holubová získala v sobotu na filmovém festivalu Tribeca v New Yorku ocenění za nejlepší ženský herecký výkon. Cenu jí porota přiřkla za vynikající ztvárnění role matky ve filmu Účastníci zájezdu režiséra Jiřího Vejdělka. Informovala o tom agentura AP. Prázdninová komedie Účastníci zájezdu, kterou natočil podle stejnojmenného bestselleru Michala Viewegha debutující režisér Jiří Vejdělek, bojovala o přízeň poroty s dalšími 16 tituly. Příběh zachycuje příhody náhodné skupinky cestujících, kteří si vyjeli autobusem na výlet k Jadranu. Během cesty i pobytu u moře je čeká řada komických i absurdních situací.

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa Slovince 5:4

Hokejisté České republiky zdolali ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Rize Slovinsko 5:4 a zajistili si postup do osmifinálové fáze turnaje. Vystoupení v základní skupině A uzavřou svěřenci kouče Aloise Hadamczika v úterý od 19:15 proti Finsku.

Gymnasta Konečný vybojoval evropský bronz v prostných

Sportovní gymnasta Martin Konečný vybojoval na evropském šampionátu v Řecku bronzovou medaili v prostných, svou první mezi seniory. Jednadvacetiletý reprezentant tak v neděli navázal na stříbro Jany Šikulové, které získala na šampionátu ve Volosu před týdnem na bradlech.

Zemřel olympijský medailista v kanoistice Alfréd Jindra

Ve věku 76 let v neděli zemřel bronzový olympijský medailista v rychlostní kanoistice Alfréd Jindra. O jeho úmrtí ČTK informoval ředitel České nadace sportovní reprezentace Jan Linger. Spolu s Josefem Holečkem, Janem Brzákem-Felixem či Bohumilem Kudrnou patřil Jindra ke slavné závodnické generaci 50. let minulého století. Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 získal talentovaný kanoista bronzovou medaili v soutěži na deset kilometrů. Před další olympiádou v Melbourne 1956 však Jindra onemocněl obrnou a dalších 50 let strávil s ochrnutou dolní částí těla na invalidním vozíku. Jeho tragický osud popsal i Ota Pavel.

Počasí

V pondělí meteorologové čekají slunečno, odpoledne při zvětšené oblačnosti místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14 stupňů. Povane mírný východní vítr.