Zprávy

Volit české poslance chce v cizině na 5000 Čechů, více než minule

Na 5000 Čechů se letos rozhodlo vybírat poslance na některém ze zastupitelských úřadů v zahraničí. Je to více než při premiéře před čtyřmi lety, kdy na velvyslanectví přišlo hlasovat ve sněmovních volbách 3700 Čechů, kteří žili či pracovali v cizině. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Richard Krpač. Do zvláštních seznamů českých voličů v zahraničí se podle něj nechalo zapsat 4975 lidí. Počet Čechů, kteří přijdou hlasovat na velvyslanectví, se může ještě zvýšit s ohledem na ty, kteří by svého práva využili s voličským průkazem od domovské obce. Kromě krajanů totiž v zahraničí mohou hlasovat i občané, kteří během voleb budou na dovolené nebo pracovní či studijní stáži.

Nejvíce Čechů se podle Krpače zapsalo k volbám v Bratislavě, a to 365. "Vysoké počty jsou samozřejmě v Severní Americe v těch místech, kde je silná krajanská komunita," uvedl mluvčí. V New Yorku se zapsalo 259 lidí, v Torontu 167, ve Washingtonu 135. Ze západoevropských metropolí dosáhl počet registrovaných voličů nejvýše v Londýně (306). V Bělehradě se zapsalo 293 a v Bruselu 250 voličů. Více než sto Čechů se rozhodlo volit v Dublinu, Paříži, Moskvě a Bernu. Proti volbám v roce 2002 podle mluvčího trochu překvapivě vzrostly počty v zemích, které otevřely pracovní trh pro české občany - v Británii a Irsku.

Pokud budou Češi chtít hlasovat v cizině s voličským průkazem, mohou o něj požádat buď osobně, anebo písemně s notářsky ověřeným podpisem. Písemná žádost musí být obecnímu úřadu doručena nejpozději do 26. května, osobně lze požádat až do 31. května. Hlasovací lístky pro volby v zahraničí obdrží voliči ve volební místnosti ve dnech voleb. Svou totožnost budou muset prokázat platným českým cestovním pasem nebo občanským průkazem.

Čeští občané v zahraničí si budou počátkem června vybírat poslance z kandidátek předložených v Jihočeském kraji. Budou hlasovat na některém ze stovky českých vyslanectví a konzulátů. Poprvé mohli tuto možnost využít při volbách v roce 2002, kdy ale přišlo hlasovat minimum z odhadovaného počtu až 70.000 voličů. Mezi nejčastějšími důvody nízké volební účasti krajanů uváděli experti nechuť lidí zejména v rozlehlejších zemích překonávat kvůli volbám značné vzdálenosti mezi místem pobytu a zastupitelským úřadem. Ministerstvo vnitra a Senát i kvůli tomu připravili návrh na zavedení možnosti hlasovat poštou. Sněmovna jej ale loni na podzim nepřijala.

Václav Klaus kritizoval negativní předvolební kampaň

Prezident Václav Klaus kritizoval negativní předvolební kampaň. Při diskusi se studenty pražského gymnázia to označil za novinku a nečestnou věc, která může zmást voliče. Vyhnul se jmenování strany, které se kritika týká, odpovídal ale na dotaz k plakátům ČSSD s nápisy ODS minus. Záponou kampaň má za naprosto nehoráznou. Proti jeho výroku se ohradil sociálně demokratický vicepremiér hospodářství Jiří Havel. Novinkou v české politice je podle něj naopak zapojení prezidenta do předvolební kampaně. "Z úcty k prezidentskému stolci bych si však nedovolil toto počínání nazvat nehorázným," uvedl Havel v tiskovém prohlášení.

Rafinovaně vytvořené billboardy, ke kterým se ČSSD přihlásila, podle Klause mohou způsobit, že někteří lidé nemusí poznat, že jde o negativní kampaň. "Divím se, že to není nějak postižitelné," řekl prezident, který byl řadu let předsedou ODS a nyní je jejím čestným předsedou. Uvedl, že zažil mnoho předvolebních kampaní. Negativní kampaň je novinkou, dodal. Podle Havla zamlčuje nejsilnější opoziční strana v posledních fázích volební kampaně svůj volební program a schovává svého volebního lídra. "Musíme kvality programu i povedeného lídra prezentovat sami. Kdo se vyhýbá čestnému boji, nemá nárok na známkování protivníka," uvedl. Napadl také šéfa ODS Mirka Topolánka, když řekl, že Topolánkovi rostou preference, jen pokud nemluví a neukazuje se na veřejnosti. Prezidentova slova podle něj potvrzují, že stejně je tomu i s programem ODS.

Účastníci konference: V ČR hrozí zpochybňování antikomunismu

V Česku, které si prožilo deformaci tradičních hodnot komunistickým režimem, hrozí zpochybňování a odsuzování antikomunistického hnutí. Zaznělo to ve středu na konferenci Vyrovnání s komunismem a hodnoty v české politice, kterou v Praze uspořádal konzervativní Občanský institut. Jeho ředitel Roman Joch upozornil na nebezpečí snah představitelů ČSSD "delegitimizovat" antikomunismus, a tím v očích veřejnosti naopak legitimizovat komunismus. Připomněl výroky premiéra Jiřího Paroubka z minulého týdne, který využil napadení komunistického poslance Jiřího Dolejše k odsouzení "nepřiměřeného protikomunistického štvaní", ODS a médií za vyvolávání ducha nesnášenlivosti a studené války. "Vláda antikomunistického teroru v této zemi v roce 2006 hrozí asi tak, jako v roce 1930 v Německu hrozila vláda surového sionismu," řekl Joch k některým komentářům útoku na Dolejše.

Místopředseda a poslanec ODS Petr Nečas prohlásil, že komunismus se podílel vědomě a usilovně zejména na deformování a rozbíjení tradičních hodnot demokratické společnosti, jejích komunit a norem chování. Vyrovnání se s komunismem je podle něj záležitost spíše generační. Senátor za Cestu změny Martin Mejstřík, autor návrhu zákona o zákazu propagace komunismu, vidí cestu i v právních normách. Zopakoval, že při platnosti zákona o protiprávnosti komunistického režimu nemůže být v českém parlamentu "komunistická partaj". "Komunistická strana Čech a Moravy musí být zrušena," prohlásil. Mejstřík se vyslovil v zájmu návratu k demokratickým hodnotám také pro dokončení nápravy křivd obětem komunistického režimu, jejich náležité ocenění a pro snížení výsluh exponentům KSČ. Vyzval také k poskytnutí finančního příspěvku na vybudování Památníku obětem komunismu, který vzniká v USA.

Eurozatykač dále platí, Ústavní soud odmítl návrh politiků z ODS

Eurozatykač v České republice nadále platí. Ústavní soud odmítl návrh zákonodárců ODS, kteří požadovali zrušení několika souvisejících ustanovení v trestním zákonu a trestním řádu. Eurozatykač umožňuje mimo jiné vydání českých občanů do jiného státu EU kvůli trestnímu stíhání. Podle soudu to není protiústavní. "Jsou-li čeští občané poživateli výhod spojených se členstvím v EU, je nutno akceptovat i jistou míru odpovědnosti," řekl soudce zpravodaj František Duchoň. Evropský zatykač umožňuje efektivnější spolupráci při odhalování zločinu na evropské úrovni.

V EU mají čeští občané podle soudu zaručen spravedlivý proces. "Všechny členské státy jsou vázány standardy ochrany lidských práv, které jsou uznávány i v České republice," řekl Duchoň. Platnost eurozatykače v ČR by prý bylo možné pozastavit, pokud by se úroveň dodržování lidských práv v některé ze zemí EU výrazně snížila. Podle ÚS by také neměly být vydávány osoby, jejichž trestná činnost byla zcela či dílem páchána na území České republiky, což prý eurozatykač umožňuje. Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodnutí Ústavního soudu přivítal. "Česká republika tak bude moci nadále využívat plných výhod efektivnějšího postihu trestné činnosti v rámci Evropské unie," uvedl Němec.

Zrušení sporných ustanovení navrhla skupina poslanců a senátorů ODS v listopadu 2004. Opírali se o Listinu základních práv a svobod, která garantuje, že člověk nesmí být nucen k opuštění vlasti proti své vůli. "Eurozatykač přichází s principy, které zasahují do základů právního státu," podotkl právní zástupce zákonodárců Aleš Gerloch.

Václav Klaus převezme v New Yorku Cenu Adama Smithe

Prezident Václav Klaus převezme ve čtvrtek v New Yorku od Nadace pro ekonomické vzdělávání Cenu Adama Smithe. Informoval o tom jeho mluvčí Petr Hájek. Prezident při této příležitosti vystoupí s projevem. Klaus do USA odletí ve čtvrtek a do Česka se vrátí v neděli. Je to již druhá prezidentova návštěva Spojených států v krátké době - z posledního turné po USA, při kterém navštívil Chicago a Los Angeles, se vrátil minulý týden. Loni v září se Klaus za oceánem setkal mimo jiné s viceprezidentem Dickem Chenneym a ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. S americkým prezidentem Georgem Bushem se však v USA zatím nesešel.

Nadace pro ekonomické vzdělávání (Foundation for Economic Education, FEE) patří podle webových stránek www.fee.org k nejstarším americkým organizacím zabývajícím se principy svobodného trhu. Byla založena v roce 1946. Mezi její hesla patří nedotknutelnost soukromého majetku, svoboda a zodpovědnost jednotlivce, vláda zákona a svobodný trh. Spolupracovali s ní například ekonomové Ludwig von Mises, Friedrich Hayek a Milton Friedman.

Jiří Paroubek: Vláda schválí memorandum ke smlouvě s Hyundai za týden

Vláda chce v příštím týdnu schválit memorandum ke smlouvě s jihokorejskou automobilkou Hyundai, která hodlá za asi 29 miliard korun postavit v severomoravských Nošovicích svou továrnu. Poté nebo i souběžně může souhlas s touto smlouvou projednat zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. V Nošovicích to ve středu řekl premiér Jiří Paroubek. "Poté předpokládám, že 15. května buď já, nebo ministr průmyslu a obchodu Milan Urban poletíme do Koreje a 16. května může být podepsána smlouva," dodal. K termínu slavnostního zahájení stavby premiér řekl pouze to, že se uvidí po 16. květnu.

Na dotaz ČTK dodal, že ve vládní delegaci by měl být moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Pozvání na cestu do Koreje obdržela také nošovická starostka Dana Tichá. "Jsem překvapena a pozvání přijmu," reagovala. Starostka premiérovi sdělila, že po vystěhování lidí z Nošovic kvůli zóně má obec 900 obyvatel. Lidé teď mají podle ní obavy z hluku a prachu, které stavba automobilky přinese. Obchvat Frýdku-Místku za 3,5 miliardy korun, který by oblasti pomohl, ale není možné zahájit, dokud se tamní zastupitelstvo nedohodne na konkrétní variantě, vysvětlil ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr.

Na premiéra před nošovickou restaurací čekalo asi 50 místních občanů. Jeden z nich, Miroslav Havlas, Paroubkovi vyčetl, že nošovičtí museli kvůli Hyundai prodat své pozemky velmi lacino. "Vy si tu lítáte jak na rekreaci a pole jste nám vzali mafiánským způsobem. Přinutili jste nás prodat levněji, než jsme mohli," rozhořčil se Havlas, jenž patřil mezi sedm posledních vlastníků, kteří odmítali prodat. Za svůj pozemek inkasoval zhruba deset milionů korun. Premiér odpověděl, že s ním souhlasí. "Kdyby platil vyvlastňovací zákon, který jsem prosazoval, mohli jste namísto 140 korun dostat 250 korun za metr čtvereční. Ten zákon ale začne platit od 1. ledna 2006," dodal.

ČR se v arbitráži s Nomurou odvolala proti rozhodnutí z března

Česká republika se odvolala proti březnovému arbitrážnímu rozhodnutí ve sporu s japonskou společností Nomura, respektive její nizozemskou firmou Saluka. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Česká republika podle rozhodnutí arbitrážního tribunálu neochránila investici Nomury do tuzemské banky IPB na základě porušení závazku "rovného a spravedlivého zacházení". Tribunál však podle mluvčí MF nedostatečně rozlišoval mezi Nomurou a Salukou při hodnocení časového aspektu své pravomoci rozhodovat o nárocích Saluky, která jediná - na rozdíl od Nomury - je žalobcem v této arbitráži. Podle Krainové ČR totiž změnila svou koncepci veřejné podpory bankám předtím, než první část akcií IPB od Nomury v říjnu 1998 získala Saluka, která se tak až v tomto okamžiku stala zahraničním investorem požívajícím ochrany podle česko-holandské dohody. "Česká republika proto žaluje o určení, že rozhodčí tribunál nemůže rozhodovat o domnělých nárocích Saluky založených na změně koncepce veřejné podpory České republiky," uvedla Krainová.

Odvolání podalo Česko u švýcarského federálního nejvyššího soudu v úterý. "Pokud švýcarský soud odvolání vyhoví, příslušnou část rozhodčího nálezu nezruší, avšak rozhodčí tribunál se nebude moci otázkou veřejné podpory dále zabývat v následující, takzvané kvantové fázi arbitráže," dodala mluvčí s tím, že "protože rozhodčí nález ze dne 17. března není konečný, může se ČR odvolávat jen proti otázkám pravomoci tribunálu rozhodovat o otázkách, o kterých již rozhodl."

Osud sporné normy nejasný i po schůzce Klause s lékařskými odbory

Ani po středeční schůzce prezidenta Václava Klause s představiteli lékařských odborů není jasné, zda zákon o neziskových nemocnicích podepíše, nebo ho svým vetem vrátí k novému projednání poslancům. Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel i prezidentův tajemník Ladislav Jakl shodně novinářům řekli, že smyslem schůzky bylo vyjasnit si názory na tuto normu, nikoli vyhlásit rozhodnutí. "Byl jsem velmi rád, že nás pan prezident tak vstřícně přijal," řekl po zhruba hodinové schůzce Engel. Není se prý ale jist tím, zda "došlo s prezidentem k plnému konsensu".

Jakl připomněl, že prezident má čas na rozhodnutí do pátku a podle něj času plně využije. Jde podle něj o vážnou problematiku, týká se mnoha lidí a zdraví občanů. Odmítl výtky ministra zdravotnictví Davida Ratha, podle kterého Klaus zdraví nerozumí a neměl by se do jeho řešení plést. "Pan prezident má svoji ústavní roli a bere ji vážně. Vůbec to není tak, že by se nechal ovlivnit schůzkou s jednou nebo druhou zájmovou skupinou. Problém sleduje dlouhodobě, jde o veřejné finance," uvedl Jakl.

Aktuálně.cz: Česká konsolidační agentura postrádá půl miliardy Kč

Česká konsolidační agentura, která pro stát spravuje nedobytné pohledávky, postrádá půl miliardy korun. Jde o peníze, které poslala kvůli zhodnocení na zahraniční účty dceřiná společnost ČKA, akciová společnost IMOB, a nyní neví, kde přesně jsou. Napsal to zpravodajský server Aktuálně.cz. Celou operaci si společnost IMOB vyzkoušela už před dvěma lety. Tehdy poslala do zahraničí 500 milionů korun a po 80 dnech získala peníze zpět i s úrokem. Totéž pak šéf firmy Jan Šik zopakoval i loni. Peníze poslal do Švýcarska a když se nyní představitelé ČKA začali po půl miliardě shánět, zjistilo se, že na transakci neexistuje žádná smlouva a reálně hrozí, že stát o půl miliardy přijde. "Upřímně: Nevíme, kde ty peníze jsou. Podali jsme už kvůli tomu trestní oznámení pro podvod. Případ bude řešit policie," cituje server předsedu dozorčí rady firmy IMOB Pavla Peška.

Protikorupční policie ve spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím začíná případ vyhodnocovat. ČTK to sdělil Zdeněk Zelenka z Policejního prezidia. Policie trestní oznámení obdržela v pátek minulého týdne faxem a v úterý písemně, vyšetřování je tedy podle Zelenky na naprostém začátku. Konsolidační agentura i dozorčí rada firmy IMOB tvrdí, že vinu nese výhradně ředitel Šik. Ten měl povinnost o celé transakci informovat nejen ostatní členy představenstva, ale i dozorčí radu. Nyní ale všichni tvrdí, že to byla jeho akce "na vlastní pěst", píše server. ČKA už Šika odvolala ze všech funkcí, uvádí Aktuálně.cz.

Ministr Fedor: Slovensko a Česko uvažují o společném vojenském letectvu

Slovensko a Česká republika uvažují o projektu společného vojenského dopravního letectva, které by zabezpečilo oběma zemím dostatek přepravních kapacit. Po setkání s českým ministrem obrany Karlem Kühnlem na veletrhu obranné techniky IDEB v Bratislavě to řekl slovenský ministr obrany Martin Fedor. Podrobnosti projektu mají do konce roku vypracovat náčelníci generálních štábů ČR a Slovenska. Jednou z uvažovaných variant je podle Fedora nákup letadel českou nebo slovenskou armádou, zároveň by je však mohl využívat i druhý stát. Další možností je společný nákup.

Spolupráce by Česku i Slovensku mohla ušetřit část prostředků, které by se musely vynaložit, pokud by se letadla nakupovala samostatně. "Je zbytečné, aby měly oba státy kapacity..., finančně výhodnější je spojení dvou nebo více států," uvedl náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka. Kromě projektu dopravního letectva čeká armádu například i modernizace informačních a leteckých systémů.

Svaz bojovníků za svobodu: Landsmanšaft usiluje o české pohraničí

Sudetoněmecké krajanské sdružení usiluje o české pohraničí a vydává knihy, ve kterých jsou bývalé Sudety zakresleny jako německé území, řekla ČTK na středečním shromáždění k 61. výročí květnového povstání předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Tvrdí také, že svaz dostává od pražské pobočky landsmanšaftu urážlivé faxy, v nichž je označován za baštu komunistů. Zástupce sudetských Němců v Praze Peter Barton nařčení odmítá. "Ohrožení (české státnosti) trvá. Trváme na tom, že pátá kolona landsmanšaftu je silnější než v roce 1939," prohlásila Dvořáková na dnešním shromáždění na ministerstvu obrany. Mluvčí svazu bojovníků Šárka Helmichová k tomu před přítomnými veterány dodala, že bránit českou kotlinu bude vyžadovat ještě hodně úsilí.

Barton ČTK řekl, že mapy, o nichž Dvořáková mluví, zobrazují jazykové oblasti v Čechách před druhou světovou válkou. "Žádné územní požadavky nemáme, to je naprostý nesmysl," uvedl. Již dříve předseda sudetoněmeckého krajanské sdružení Bernd Posselt uvedl, že nejdůležitějším úkolem sudetských Němců není návrat do bývalé vlasti, ale zachování vlastní kulturní identity.

V souvislosti s faxy chce svaz bojovníků hledat zastání u českých politiků, podle Dvořákové ale až po volbách, protože současná sněmovna se prý problémem příliš zabývat nechce. Nejméně pochopení svaz našel u lidovců, naopak největší zastání u prezidenta Václava Klause, uvedla jeho předsedkyně. Barton tvrdí, že sdružení zve český svaz bojovníků na různé akce, Dvořáková prý však neprojevila zájem. Také trvá na tom, že svaz má největší podporu mezi komunisty.

Svaz bojovníků za svobodu existuje v různé podobě od konce druhé světové války. Po příchodu komunistů k moci se v něm konaly čistky, po roce 1989 z něj naopak museli odejít někteří kompromitovaní komunisté. V současnosti má kolem 15.000 členů.

Sudetoněmecké krajanské sdružení nedávno vyzvalo českého prezidenta, vládu i parlament, aby zahájili se sudetskými Němci otevřený dialog o společné minulosti. Premiér Jiří Paroubek uvedl, že landsmanšaft není pro českou vládu partnerem. Sdružení požaduje zrušení poválečných Benešových dekretů. Paroubkův kabinet loni vyjádřil uznání německým antifašistům z někdejšího Československa, kteří bojovali proti hitlerovskému režimu a po válce byli často pronásledováni. Kabinet mimo jiné vyčlenil 30 milionů korun na zdokumentování životních osudů perzekvovaných československých Němců.

ČR hledá spojence pro zachování možnosti zakázat dovoz odpadu

České ministerstvo životního prostředí hledá podporu pro návrh změny připravované unijní směrnice o odpadech. Chce, aby mohly členské státy EU nadále odmítat dovoz odpadů z ciziny na skládky a do spaloven. Ve čtvrtek budou jednat v Praze o připravované evropské legislativě a obecně problematice odpadů členové česko-německé komise pro životní prostředí. Spojence bude hledat ministr životního prostředí Libor Ambrozek i na zasedání ministrů životního prostředí visegrádské čtyřky na Slovensku ve čtvrtek a v pátek. "Bude informovat o problémech, které dovoz německých odpadů způsobil, a snažit získat podporu pro návrh, který umožní zakazovat dovoz odpadů na skládky a do spaloven," řekla k zasedání ministrů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Předběžně podle ní Ambrozkovi podporu slíbilo Slovensko. Jak se k návrhu staví Němci, bude zřejmě jasné až na konci dvoudenního zasedání.

Pravidelné zasedání česko-německé komise se bude sporné směrnici věnovat v souboru dalších legislativních změn, které EU chystá v oblasti životního prostředí. Na programu má komise také společnou ochranu vod a přírody a další témata, uvedla Šůlová. Sporným se téma odpadů stalo v posledních měsících, kdy kvůli ceně začali Němci část svého odpadu ve spolupráci s českými podnikateli nelegálně dovážet ve velkém do Česka. Několik lidí už v souvislosti s nelegálním nakládáním s odpady obvinila policie. O legální likvidaci odpadu v českých spalovnách projevilo zájem několik německých firem, k tomu je ale podle současných norem třeba získat souhlas ministerstva. Úřad nechce povolení vydávat, mimo jiné kvůli tomu, že po spálení tuny odpadů zůstává 300 kilogramů nebezpečného odpadu.

Václav Klaus byl kmotrem knihy vzpomínek na Jiřího Kodeta

Hereckému aristokratu Jiřímu Kodetovi je věnována kniha, kterou ve středu v Praze lehkou kapičkou padesátiletého koňaku pokřtil prezident Václav Klaus. Má název Jiří Kodet - O sobě (...ten báječný život, plný útrap...) a s jeho bývalou manželkou Soňou Kodetovou ji napsala Alena Šloufová. Populární herec zemřel loni v červnu ve věku 67 let. "Jiřího Kodeta jsme měli všichni rádi a je to hezká příležitost, jak si na něj vzpomenout," řekl Klaus. Pozastavil se nad tím, že by se měl ušlechtilý mok před pátou hodinou odpolední pít. Proto jím knihu přeci jen lehce zkropil. Svůj pracovní týden označil za kodetovský, neboť před několika dny v Los Angeles zahajoval výstavu jeho bratra Kristiána.

"Nechci, aby knížka byla jen vzpomínkou na báječného herce," píše Kodetová na přebalu. Upozorňuje, jak je v životě důležité "umět slova srdcem zahřívat". A protože každý někde má blízkého člověka, měl by dokázat v pravou chvíli vyslovovat vyznání, která by dodala sílu i uměla konejšit. "Žili jsme spolu 37 let a teď jsem zůstala sama. V téhle knize zkouším kouzlit. Jsem znovu s Jiřím a chci se s ním vrátit k tomu, co jsme prožili," uvedla. Jednotlivé kapitoly přibližují jeho soukromí a vztahy k politice, šlechtě, filmu i scénám, na nichž působil. Čtenáři v knize naleznou soupis jeho divadelních, televizních a filmových rolí a především spoustu fotografií. Na stránkách jsou i úryvky z novinových a časopiseckých rozhovorů a vzpomínky jeho kolegů a přátel.

Svérázný herec se sarkastickým humorem, aristokratickým vystupováním a obrovským šarmem stál v polovině 60. let u zrodu pražského Činoherního klubu, kde vystupoval celé čtvrtstoletí. Pocházel ze slavného hereckého rodu - jeho pradědeček byl slavný ředitel plzeňského divadla Vendelín Budil, nemanželský syn herce a dramatika Josefa Jiřího Kolára, spoluzakladatele Národního divadla. Z této scény později z kádrových důvodů vyhodili Kodetovu matku, herečku Jiřinu Steimarovou, a Kodet tam 40 let odmítal vstoupit. Teprve začátkem 90. let podepsal pracovní smlouvu a byl členem české první scény přes deset let.

Výstava v Obecním domě zmapuje 60 let Pražského jara

Obecní dům bude během letošního mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od 10. května do 3. června hostit výstavu připomínající šedesát let prestižní přehlídky. Festival vzešel z iniciativy tehdejšího mladého šéfdirigenta České filharmonie Rafaela Kubelíka, první ročník se uskutečnil v květnu 1946. Na klasických panelech čeká návštěvníky podle mluvčí Pražského jara průřez historií festivalu: od nadějných počátků přes politické stíny padesátých let, nebývalé oživení roků šedesátých, nejednoznačnost let sedmdesátých a osmdesátých až po zlomový ročník 1990 a následující léta. Výstava připomene rovněž umělce, kteří se festivalu účastnili, a to prostřednictvím projekce fotografií a kresbami malíře Karla Otáhala. Některé pozoruhodné koncertní události se oživí díky archivním materiálům - dokumentům i záznamům - České televize. "To, že Pražské jaro nejsou jenom koncerty, připomenou kostýmy ze slavné Kašlíkovy inscenace Mozartova Dona Giovanniho, která se v rámci Pražského jara dávala několikrát," uvedla mluvčí Alena Svobodová.

Ze sportu:

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik zařadil do konečné širší nominace na mistrovství světa v Lotyšsku sedm obhájců zlata z loňského šampionátu ve Vídni. Ve výběru se objevila i šestice hráčů, kteří pod jeho vedením na únorových olympijských hrách získali bronz. V osmadvacetičlenném výběru je jedenáct hráčů z NHL. Nominaci oznámil Hadamczik na středeční tiskové konferenci v Praze. Před čtvrtečním odletem do Rigy ještě z kádru vypadnou tři hráči z pole. Vedení národního týmu totiž čeká, jak dopadnou výstupní lékařské kontroly v NHL u obránce Marka Židlického z Nashvillu a útočníků Jana Bulise s Tomášem Plekancem z Montrealu. Na šampionát pojedou tři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků.

Hokejovou dvacítku povede v příští sezoně Vladimír Bednář. Rozhodl o tom výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém zasedání. Bednář převzal tým už po neúspěšném mistrovství světa od Radima Rulíka. Své asistenty si vybere v nejbližší době.

Sedm měsíců a devět dní se český útočník Jan Koller neobjevil v bundeslize kvůli vážně zraněnému kolenu. Dlouhé čekání dvoumetrového kanonýra z Dortmundu skončilo v úterý, kdy třiatřicetiletý Koller nastoupil na posledních 18 minut ve vítězném utkání s fotbalisty Hannoveru. Už v neděli Koller odehrál první poločas utkání za rezervní mužstvo ve čtvrté nejvyšší soutěži. Čtyřicet dní před prvním utkáním české reprezentace na mistrovství světa s USA tak získává start jednoho z klíčových hráčů národního mužstva na MS stále reálnější obrysy. "Myslím, že s mistrovstvím to teď vypadá celkem nadějně," řekl Koller ČTK.

Český fotbalový trenér Vlastimil Petržela skončil v Zenitu Petrohrad. Kouč se podle ruských médií rozhodl odstoupit kvůli rozporům s novým vedením klubu a s některými hráči. Tým dočasně povede asistent Vladimír Borovička.

Vedle stabilního účastníka Gira d'Italia Pavla Padrnose bude mít česká cyklistika v letošním pelotonu slavného závodu zastoupení i v podobě dvaadvacetiletého Františka Raboně. O startu loňského mistra Evropy jezdců do 23 let z Moskvy se rozhodlo na poslední chvíli, Raboňovi to oznámil sportovní šéf týmu Mario Kummer v úterý večer.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.