Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Paroubek z ekonomických důvodů odmítl případnou vládu s komunisty

Vznik společné vlády ČSSD a KSČM po červnových volbách je podle premiéra a volebního lídra sociální demokracie Jiřího Paroubka z ekonomických důvodů nemožný. "Jakákoli vláda s komunisty - nehledě na její morální nepřijatelnost - je absurdní představa, neboť by při plnění programu KSČM znamenala konec hospodářského růstu a vedla by k ekonomické krizi," řekl premiér v pátek na ekonomickém fóru v Teplicích. Za ještě větší nebezpečí pro další hospodářský rozvoj země však označil případné volební vítězství ODS.

Komunisté podle Paroubka kladou zásadně větší důraz na sociální aspekt politiky než jaký je dlouhodobě i střednědobě udržitelný. Koncept občanských demokratů označil premiér na vizi silného státu sobců. ČSSD chce podle Paroubka podporovat například rozumnou fiskální politiku postupného řešení schodků veřejných financí, vyváženou politiku veřejného dluhu, soustavnou infrastrukturní investiční činnost, rozvoj systému investičních pobídek jako nástroj snížení míry nezaměstnanosti či opatrnou a citlivou reformu důchodového systému a zdravotnictví.

MZV žádá okamžité propuštění předáků běloruské opozice

České ministerstvo zahraničí odsoudilo zatčení běloruského opozičního předáka Aljaksandra Milinkeviče i dalších tří opozičních představitelů, kteří byli za účast na nepovolené demonstraci odsouzeni k 15 dnům vězení. Ministerstvo požaduje okamžité propuštění představitelů demokratické opozice a dalších politických vězňů, kteří jsou ve výkonu trestu po celém Bělorusku.

Policie zadržela neúspěšného kandidáta březnových prezidentských voleb Milinkeviče ve čtvrtek v redakci místního časopisu, kam přišel na dohodnutý rozhovor. Podle šéfa české diplomacie Cyrila Svobody jde ze strany režimu Alexandra Lukašenka o "naprosto nepřijatelný akt". Incident již ve čtvrtek odsoudila Evropská unie i ministři zahraničí NATO.

Češi budou mít od 1. května přístup na pracovní trh v Řecku

Řecké úřady v pátek oznámily, že země neprodlouží přechodná období na volný pohyb pracovních sil. Od 1. května 2006 tak mohou občané nových členských zemí EU včetně České republiky pracovat v Řecku. ČTK o tom informoval Michal Bucháček z ministerstva zahraničí. Uvedl, že ministerstvo považuje volný pohyb osob, respektive pracovních sil, za jednu ze čtyř základních svobod EU, a proto krok Řecké republiky velmi vítá.

VZP dostala kvůli zakázce na zdravotní knížky rekordní pokutu

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže znemožnila konkurenční boj o zakázku na internetovou zdravotní knížku, když uzavřela smlouvy přímo se společností IZIP. Úřad jí proto uložil dvě pokuty v celkové výši 800.000 korun, dosud nejvyšší sankci za veřejnou zakázku. Pokuty ještě nejsou pravomocné, pojišťovna může proti verdiktu úřadu podat rozklad.

Antimonopolní úřad zkoumal zakázku na podnět vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která se zabývala hospodařením pojišťovny. Podle šéfa úřadu Martina Peciny se VZP při jejím zadávání neřídila zákonem. "Zcela tak vyloučila soutěž o zakázku, když znemožnila potenciálním dodavatelům, aby se výběrového řízení zúčastnili a mohli případně nabídnout zadavateli výhodnější podmínky než IZIP," řekl dnes novinářům Pecina. Odvolaná ředitelka VZP Jiřina Musílková se proti výroku úřadu ohradila slovy, že "v tu dobu byl jediný takový projekt v ČR." Musílková také řekla, že pilotní odzkoušení bylo z fondu prevence, tedy z peněz, jež nejdou na zdravotní péči a pojištěnci tak podle ní nebyli zkráceni.

Od srpna bude u léků klesající marže

V Česku začne od srpna platit u léků takzvaná degresivní marže. Obchodní přirážka se bude s rostoucí cenou medikamentu snižovat. Ministerstvo financí vydalo výměr, který degresivní marži stanovuje. Ministerstvo zavádí sedm cenových pásem, v nichž budou platit rozdílné marže. U léků do 150 korun bude obchodní přirážka činit 33 procent, u preparátů nad 5000 korun deset procent.

Marže se od ledna na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha snížila z 32 na 29 procent. Cílem bylo ušetřit na výdajích za léky. Podle České lékárnické komory tento krok ale existenčně ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to hlavně malé na venkově. Na klesající marži se shodli ministři zdravotnictví a financí se zástupci grémia majitelů lékáren. Lékárnická komora k jednáním přizvána nebyla.

Rath počítá s opravami chyb v seznamu léků, nejsou prý velké

S opravami chyb v seznamu léků, které dostanou občané bez doplatku, ministr zdravotnictví David Rath počítá. Rath to v pátek řekl ČTK. Ministerstvo zveřejnilo seznam v úterý, jako inzertní příloha deníku Právo vyšel ve středu, k nahlédnutí je také na webu ministerstva www.mzcr.cz. Lékárníci ve čtvrtek upozornili, že seznam je plný chyb a pro pacienty nepoužitelný.

"Pokud by se prokázaly v seznamu chyby, dají se opravit, na druhou stranu bych to nepovažoval za věc rozsáhlou a tragickou," řekl ministr. Podle něj si lékárníci trochu vymýšlejí, aby občany odradili od užívání plně hrazených léků, protože mají z doplatků značné zisky. "Seznam lékárníkům určitě radost neudělal a taky udělat neměl, měl ji udělat občanům," uvedl Rath. Podklady pro seznam dostalo ministerstvo od Všeobecné zdravotní pojišťovny, ministr předpokládá, že bude schopna chyby najít.

Proti ministrovu výroku, že lékárníkům seznam vadí, protože přicházejí o zisky, se ohradil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "To je nesmysl. Nám je jedno, jestli se doplácí nebo ne, naopak budeme raději, když se doplácet nebude, pro nás to je jednodušší," řekl Chudoba ČTK. Vysvětlil, že doplatek není příjmem lékárny. Úhradu za vydané léky, které nakoupí lékárník od distributorů, dostává od zdravotní pojišťovny a částečně od pacientů.

Mluvčí VZP Eva Nováková ČTK řekla, že ministerstvo se na pojišťovnu zatím s žádostí o opravy seznamu neobrátilo. Ministerstvo podle ní dostalo podklad s 2700 názvy léků. "Oni z toho vybrali 1700, ale jsou tam chyby. Za ně v žádném případě VZP nemůže," zdůraznila Nováková.

ČR získala z Bruselu povolení k dotacím na panelové domy

Česká republika získala od Evropské komise souhlas s poskytováním národních dotací na opravy panelových domů. Novinářům to řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Žadatel tak bude moci od Státního fondu rozvoje bydlení získat více než 100.000 eur (2,8 milionu Kč) během tří let, což byl dosavadní limit. Budou však existovat jiné bariéry. "Poskytování dotací bude omezeno limity regionální podpory, které jsou ale dostatečně vysoké," řekl ČTK generální ředitel fondu bydlení Jan Wagner. Konkrétní podmínky, za jakých se budou peníze na opravy panelových domů poskytovat, budou podle Martínka známy příští týden.

Fond bydlení má letos na program Panel, kterému Evropská komise poskytla souhlas, vyčleněno 400 milionů korun. Dalších 400 milionů je určeno na opravy havarijních stavů panelových domů, kde jsou dotace nyní také omezeny 100.000 eur (2,8 milionu Kč) jednomu žadateli během tří let. V tomto případě bude třeba pro zrušení limitu novelizovat nařízení vlády.

Kvůli dosavadnímu omezení poskytování státních peněz byly pozastaveny či úplně odloženy desítky rekonstrukcí domů za stovky milionů korun po celé České republice, uvedl na konci března Svaz českých a moravských bytových družstev. Odborníci uvádějí, že opravy panelových domů jsou pomalé. Důvodem jsou zejména chybějící finanční prostředky. Celkové náklady na opravy bytů a domů na panelových sídlištích v ČR se odhadují na 300 až 400 miliard Kč.

Česko a Slovensko chtějí s EU řešit otázku Romů, povodně a dotace

České kraje a slovenské samosprávné celky chtějí společně jednat s Evropskou unií o otázce romské menšiny, problematice povodní a o vlivu na dotace v příštím plánovacím období. Během jednání na mezinárodních stavebních veletrzích v Brně se na tom shodli hejtmani a šéfové slovenských žup. Situace Romů v obou zemích je podobná, stejně jako v Polsku a Maďarsku, ještě závažnější bude problém po vstupu Bulharska a Rumunska do unie, řekl novinářům košický župan Zdenko Trebuľa.

Podle něj je potřeba společně působit na Evropskou unii, aby se problematikou Romů začala zabývat. "Není to jen národní problém, týká se to celé Evropy," míní. Na Slovensku žilo loni asi 450.000 Romů, v Česku je to podle neoficiálních údajů zhruba 250.000 lidí. Na jejich diskriminaci dlouhodobě upozorňují organizace na podporu lidských práv.

Podle romských aktivistů nemá 70 procent romských dětí v ČR šanci získat plnohodnotné základní vzdělání, protože končí ve zvláštních školách. Podobně jen šest procent mladistvých studuje na středních školách. Důsledkem je pak prý i nezaměstnanost 76 procent Romů. Právě to chtějí kraje změnit. Důraz budou klást na vzdělání a mají už i konkrétní návrhy. Možností je například povinné zaškolování dětí už v předškolním věku. Děti na základní škole by pak měly dostat také vzdělání, aby v něm mohly pokračovat dál. Slovensko samo by na takový projekt finančně nestačilo, s pomocí EU by se však opatření zavést dala, dodal Trebuľa.

Právě na rozdělování peněz z Bruselu chtějí mít kraje v příštím plánovacím období v letech 2007 až 2013 větší vliv. Kraje by s EU mohly výrazněji řešit i dopravní infrastrukturu, míní středočeský hejtman Petr Bendl. "Je zde řada věcí, které unie v této oblasti připravuje a měli bychom se zaměřit na společnou koordinaci kroků," vysvětlil. Lepší spolupráci chtějí české a slovenské úřady navázat i kvůli povodním. Koncem května se proto například sejdou bratislavský župan Vladimír Bajan a jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Klaus podepsal zákon, který zlepší odškodnění po obětech zločinů

Jednotliví pozůstalí po obětech zločinů budou mít od července nárok na odškodné až ve výši 150.000 korun, která se nyní dělí mezi všechny pozůstalé. Pokud bude pozůstalých více, maximální částka pro ně se nově zvyšuje až na 450.000 korun. Změny přináší novela o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti, kterou v pátek podepsal prezident Václav Klaus.

Novela také rozšiřuje okruh lidí, kteří mají mít na peníze nárok. O odškodnění tak budou moci stát požádat například rodiče zavražděného dítěte. Současná právní norma obsahuje ustanovení, jež peněžní náhradu přiznává pouze pozůstalým, kteří byli na oběti finančně závislí.

Češi budou podle novely navíc moci dostávat odškodnění i v jiných státech Evropské unie. Na odškodnění mají již nyní nárok také lidé, jimž následky zločinu vážně poškodily zdraví.

Vesecká souhlasí s odložením kauzy Kořistka

Vyšetřování případu údajného pokusu o podplacení poslance Zdeňka Kořistky (US-DEU) definitivně skončilo. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká souhlasila s jeho odložením. Případ byl odložen již koncem loňska. Vesecká si ale následně spis kauzy vyžádala k prozkoumání. Jeho kontrolou nezjistila, že by byl odložením porušen zákon, uvedl Macur. Kořistka ale nadále tvrdí, že se ho emisaři ODS pokusili uplatit.

Šéf automobilky Hyundai zatčen

Jihokorejské úřady zatkly generálního ředitele automobilky Hyundai Motor Čong Mong-kua kvůli podezření z korupce. Informovala o tom agentura AP. Čongova syna, který je ředitelem dceřiné společnosti Kia Motors, hodlá prokuratura nadále vyšetřovat na svobodě. Prokuratura požádala soud o vydání zatykače ve čtvrtek kvůli podezření, že ředitel automobilky zpronevěřil podnikové peníze a vytvářel tajné fondy, z nichž firma uplácela politiky a další vlivné lidi.

Hyundai plánuje výstavbu montážního závodu v Nošovicích v Moravskoslezském kraji, do něhož chce investovat až miliardu eur (kolem 29 miliard Kč). Vyšetřování nejvyššího vedení firmy podle korejských médií může oddálit slavnostní zahájení stavby a podepsání investičního memoranda s Hyundai, které je v Nošovicích naplánováno na 17. května. Hyundai by měla do konce tohoto týdne oznámit, zda její zástupci do ČR přiletí v dohodnutém termínu či nikoli. Mluvčí vládní agentury CzechInvest Alžběta Honsová v pátek odpoledne ČTK řekla, že české úřady dosud vyjádření společnosti Hyundai neobdržely. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana lze ale smlouvu v krajním případě podepsat v jižní Koreji bez slavnostního aktu v Nošovicích. Některá média již spekulovala i o ohrožení investice.

České úřady letos v březnu po několikaměsíčním vyjednávání se společností Hyundai dohodly zatím pouze obsah memoranda o této investici. Memorandum má být podle původních plánů podepsáno v polovině května v Nošovicích poté, co jej schválí česká vláda, moravskoslezské zastupitelstvo a představenstvo společnosti Hyundai. Česká vláda by měla materiál projednat 10. května. O tom, v jaké fázi je projednávání návrhu smlouvy na straně automobilky Hyundai, ministerstvo průmyslu a obchodu zatím nemá informace. Příprava a budování nošovické zóny už stála téměř 600 milionů korun.

Hyundai podle Urbana může počítat s přímými dotacemi 4,3 miliardy korun a daňovými úlevami 1,3 miliardy korun. Pokud investice Hyundai překročí miliardu eur, daňová úleva může být podle ministra ještě úměrně vyšší. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit letos v září.

Státní zástupce navrhl obžalobu pro šéfa prohlídky u Krejčíře

Vyšetřující žalobce navrhl nadřízenému středočeskému státnímu zastupitelství, aby poslalo k soudu velitele červnového policejního zásahu ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jana Špitálského. Je obviněn za to, že Krejčíř z vily při domovní prohlídce uprchl a podařilo se mu dostat na Seychelské ostrovy, jejichž má občanství. Vyšetřování okolností útěku trvalo téměř rok. Spis je podle státního zástupce Svatopluka Nauše poměrně obsáhlý, je uložen v asi pěti šanonech.

Velitel zásahu Špitálský je stíhán za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni dočasně postaveni mimo službu. Po skandálu s Krejčířovým útěkem loni rezignoval policejní prezident Jiří Kolář a ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka.

Hučín žádá po státu odškodnění, zvažuje návrat do BIS

Bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín bude po státu žádat odškodnění za újmy způsobené při několikaletém stíhání. Hučín chce náhradu za ušlou mzdu i morální újmu. Výši kompenzace ještě jeho obhájci neurčili. V rozhovoru pro ČTK Hučín rovněž uvedl, že zvažuje svůj návrat do BIS. Bývalého zpravodajce minulý týden krajský odvolací soud definitivně zprostil obžaloby ze šesti trestných činů.

Bývalý zpravodajec ČTK řekl, že ho několikaleté stíhání poškodilo na jméně. "Byl jsem obviněn jako pachatel bombových útoků, tohle stigma se bude těžko odpárávat. Poškodilo mne to na jméně, nemohl jsem najít práci. Chtěl bych však, aby odškodnění neplatili daňoví poplatníci, ale ti, kteří to zinscenovali," uvedl Hučín.

Bývalý důstojník BIS navíc zvažuje svůj návrat do bezpečnostních složek. "Mým cílem je vrátit se zpět do BIS a pokračovat v tom, co jsem začal. Počkám však na výsledky voleb. Pokud by se do čela dostala ODS, je to reálné," uvedl Hučín.

Kromě odškodnění po státu žádá bývalý zpravodajec také milion korun odškodného po zástupci ředitele severomoravské policejní správy Jiřím Pščolkovi. Na policistu podal žalobu na ochranu osobnosti. Hučín tvrdí, že jej označil za pachatele bombových útoků a za osobu s kriminální minulostí, a tím ho poškodil. Pščolka považuje žalobu za neoprávněnou. Případem se bude zabývat soud.

KSČM: Dolejš doplatil na dravý kapitalismus a antikomunismus

Příčinou napadení komunistického poslance Jiřího Dolejše je podle vedení KSČM mravní prostředí divokého a bezohledného kapitalismu obnoveného po roce 1989 a štvavých kampaní pod hesly "Zabij komunistu, posílíš mír". K tomuto stanovisku, které poskytla ČTK mluvčí KSČM Monika Hoření, dospěl na pátečním zasedání výkonný výbor.

Dolejše, který je také místopředsedou strany, v noci na středu napadli neznámí útočníci a podle jeho svědectví ho zkopali kvůli komunistickému přesvědčení. Nejvíce mu pohmoždili pravé oko, ale podle posledních informací nebude mít trvalé následky.

Organizátoři antikomunistických kampaní motivují podle vedení KSČM různé mravně a leckdy i psychicky narušené jedince k porušování lidských práv i demokratických zásad. "Nejde jim vůbec o nedostatky minulého systému, jde jim o to, aby mohli beztrestně manipulovat s vědomím občanů, zejména mladé generace, překrucovat pravdu o dějinách a umlčovat všechny, kteří poukazují na zločiny kapitalismu," uvádí se ve stanovisku. Není proto podle KSČM divu, že se v takto manipulované společnosti najdou jedinci a skupiny, které začnou skryté myšlenky iniciátorů naplňovat brutálním násilím. Obětí takového násilí se stal Dolejš, soudí komunisté.

Výkonný výbor požaduje důkladné vyšetření tohoto trestného činu a potrestání viníků.

S dokumentaristou Kouteckým se přišli rozloučit kolegové i Havel

S dokumentaristou Pavlem Kouteckým, který tragicky zahynul v polovině dubna, se v pátek do téměř zaplněné obřadní síně strašnického krematoria v Praze přišla kromě pozůstalých rozloučit také řada jeho kolegů a přátel. Nechyběl ani bývalý prezident Václav Havel, jehož kariéru ve funkci hlavy státu Koutecký přes 14 let průběžně natáčel. "Měl takový dar, že filmovaný objekt zcela zapomněl na to, že je tam kamera," řekl o Kouteckém ve své krátké řeči Havel.

Devětačtyřicetiletý Koutecký spadl z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu. "Měl schopnost vidět to, co jiní lidé nespatřili," řekl písničkář Jan Burian, který s Kouteckým dlouhodobě spolupracoval.

Akcie na pražské burze v pátek ztratily téměř veškerý letošní zisk

Na pražské burze akcie v pátek prudce oslabovaly; trh se stabilizoval až pozdě odpoledne. Index PX nakonec přišel o 1,4 procenta a uzavřel na druhé nejnižší letošní hodnotě 1493,7 bodu. Výsledky převzala ČTK z burzy.

Úvod obchodování přitom žádnou pohromu nenaznačoval. Investory navnadilo rekordní hospodaření rakouské Erste Bank za první čtvrtletí a náladu ještě vylepšily lepší než odhadované výsledky konkurenční Komerční banky. V následujících hodinách ale index propadl o dvě procenta.

"Prodejní nálady, které jsme včera zaznamenali především na akciích společnosti ČEZ, se dnes rozšířily na většinu titulů systému SPAD," shrnul v pátek obchodník firmy Cyrrus Luboš Kaňa. ČEZ nakonec skončil nejhůře, což se mu stalo podruhé za sebou. Jeho akcie se svezly o 2,4 procenta. Cenné papíry rakouské Erste Bank ztratily 2,27 procenta. "Výprodej zasáhl i Erste Bank, a to navzdory lepšímu než očekávanému čistému zisku a výbornému zisku z obchodování na kapitálovém trhu," připomněl broker.

Jen o málo lépe dopadly akcie společnosti Philip Morris, jež sestoupily o 2,21 procenta. Kurz Českého Telecomu se rovněž přes zlepšené průběžné výsledky hospodaření snížil o 1,45 procenta. K mála výjimkám, na který se dalo vydělávat, patřila Komerční banka s přírůstkem 0,93 procenta.

Kmochův Kolín letos nebude, příznivci dechovky ale zkrátka nepřijdou

Festival dechových hudeb Kmochův Kolín se letos neuskuteční kvůli rekonstrukci Karlova náměstí, které bylo centrem přehlídky. Příznivci tohoto hudebního žánru ale zkrátka nepřijdou. Radnice ve spolupráci s agenturou Folk a country připravuje na 16. a 17. červen Kolínské hudební slavnosti. Vedle dechovky na nich bude znít také jazz, folk, rock nebo country, řekli ČTK zástupci radnice.

Slavnosti se odehrají na několika místech ve městě, především na Kmochově ostrově. Podle místostarosty Jiřího Krumicha na nich dostanou prostor také interpreti folklóru a vážné hudby.

Podle Krumicha je vedení města přesvědčeno, že se Kmochův Kolín mohl i přes rekonstrukci Karlova náměstí uskutečnit. Radnice nabídla pořadateli, občanskému sdružení Jary, náhradní prostory, například právě Kmochův ostrov. Zástupce sdružení Jaroslav Syrový je ale označil za nedůstojné. Jary proto od smlouvy s městem odstoupila. Spor mezi radnicí a pořadatelem bude muset rozhodnout soud. Měl by určit, jakou částku má město sdružení Jary zaplatit jako náhradu. Syrový už nechal vyrobit spoustu propagačních materiálů a nasmlouval účast zahraničních orchestrů. Se spolupracovníky pracoval na přípravě festivalu osm měsíců. Ani částka 550.000 korun, která vzešla z ústního jednání s radnicí a teď se jí zdá vysoká, by neodškodnila náklady a mezinárodní ostudu, řekl už dříve Syrový.

Podle Krumicha bude pro město schůdnější, když pořadateli uhradí to, co uzná soud. Rekonstrukci náměstí podle něj nešlo přesunout tak, aby do termínu Kmochova Kolína nezasáhla. Pokud rekonstrukce náměstí skončí letos, dostane na ni město státní dotaci.

Ze sportu

Česká hokejová reprezentace prohrála ve svém druhém utkání na Švédských hrách s Finskem 1:5. Poslední zápas na čtvrtém turnaji série Euro Hockey Tour čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v sobotu, kdy se od 12:00 utkají s Ruskem.

Počasí

V noci na sobotu je hlášeno zatažené a deštivé počasí, na Moravě zpočátku místy bouřky, na východě oblačno. V Krušných horách a na Šumavě se očekávají srážky sněhové. Teploty 9 až 5, na východě kolem 11ti stupňů. Foukat má mírný severní vítr.

V sobotu bude většinou zataženo s deštěm, na hřebenech hor může sněžit. Teploty 9 až 13 stupňů, na horách kolem čtyř. Mírný severozápadní vítr.