Zprávy

Paroubek napadl ODS kvůli útoku na poslance KSČM Dolejše

Premiér a hlavní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek napadl občanské demokraty kvůli útoku na komunistického poslance Jiřího Dolejše. Tento incident je podle něj důsledkem vyvolávání ducha nesnášenlivosti především ODS a některými s ní spřízněnými médii. "Je to něco jako studená občanská válka, kterou rozpoutala Občanská demokratická strana a satelitní organizace, které se k ní hlásí," řekl na čtvrteční tiskové konferenci Paroubek.

Dolejše, který je rovněž místopředsedou KSČM, v noci na středu napadli neznámí útočníci a podle jeho svědectví ho zkopali kvůli jeho komunistickému přesvědčení. Nejvíce má zhmožděné pravé oko, ale podle posledních informací se to obejde bez trvalých následků.

V prohlášení ČSSD, které Paroubek citoval, nejsilnější vládní strana nevylučuje, že útok na poslance demokraticky zvolené strany měl politické motivace. V takovém případě šlo podle sociálních demokratů o "akt politického násilí" a o útok na demokratický systém.

Paroubek hovořil o útocích na bývalého prezidenta Václava Havla jen kvůli tomu, že má jiné názory než ODS. Na zpěváka Karla Gotta se prý útočí proto, že se o Paroubkovi vyjádřil jako o dobrém premiérovi. "Jaká sprška nenávisti a hnusu, která se na něj snesla z některých tiskovin je naprosto bezprecedentní," dodal.

S ODS spojená média podle Paroubka zastrašují kdekoho. Projevuje se tak prý závist a nenávist ODS vůči levici bez ohledu na to, zda je demokratická nebo komunistická. Paroubek z toho vyvozuje, že zemi hrozí po vítězství ODS "modrá diktatura", jak nedávno napsal v tisku. Cílem antikomunistické propagandy je podle Paroubka mobilizace určité části veřejnosti proti údajnému ohrožení demokracie, ke kterému by mělo dojít v případě volebního vítězství levice. Nejrůznější patologičtí jedinci této atmosféře podléhají a dělají špinavou práci za ty, kteří pro jejich činy vytvářejí podmínky, ale také za ně nesou plnou morální odpovědnosti. "Jestliže dnes budeme zlehčovat fyzické útoky na komunisty, s poukazem na to, že i oni se v minulosti dopustili zločinů, brzy můžeme být svědky násilí páchaného na demokratech sociálních, liberálních či konzervativních," uvedl premiér. Shodou okolností byl podle něj napaden Dolejš, který je "nejumírněnější z umírněných" členů komunistické strany. Dolejš také v KSČM prosazoval, aby se omluvila za zločiny komunistického režimu. Napadení Dolejše odsoudila Poslanecká sněmovna.

Kováčik: S napadeným Dolejšem lidé sympatizují, někteří vyhrožují

Komunistické straně přicházejí e-maily, dopisy i telefonáty vyjadřující sympatie místopředsedovi Jiřímu Dolejšovi, kterého zbili neznámí útočníci. Na druhou stranu však KSČM obdržela i hrozby, které by si zasloužily, aby je prošetřila policie. Na tiskové konferenci to řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Centrální banka prognózuje vyšší hospodářský růst

Česká národní banka ve čtvrtek v nové prognóze zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce na 5,4 až 6,9 procenta. Do zvýšeného odhadu růstu HDP se promítá překvapivý růst v minulém roce. V roce 2007 odhaduje ČNB růst HDP o 3,9 až 6,9 procenta. S prognózou je konzistentní relativní stabilita v nejbližším období a následný růst úrokových sazeb, uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Podle něj se loňským číslům HDP věnovala velká část debaty, ale základní náhled centrální banky na ekonomiku se nezměnil. Ekonomika je ve fázi rychlejšího růstu, ale zároveň zůstáváme v důvěře, že ČR je nízkoinflační ekonomikou," uvedl Tůma. Odhad vývoje inflace ČNB mírně snížila. V březnu 2007 očekává růst cen mezi 2,2 až 3,6 procenta a následně v září v intervalu 3,2 až 4,6 procenta. Rizika prognózy jsou podle Tůmy vyvážená. Směrem nahoru působí aktuálně vyšší ceny ropy, naopak směrem dolů působí tržní očekávání silnější koruny.

MPO připustilo posunutí termínu podpisu smlouvy s Hyundai

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve čtvrtek poprvé připustilo, že policejní vyšetřování šéfů společnosti Hyundai Motor může oddálit termín slavnostního podpisu smlouvy s jihokorejskou automobilkou Hyundai o její obří investici v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. MPO se původně se společností Hyundai dohodlo, že smlouva bude v Nošovicích slavnostně podepsána při poklepání základního kamene nového závodu 17. května. Podle korejských médií ale Hyundai zahájení výstavby továrny kvůli vyšetřování nejvyššího vedení firmy odložila na neurčito. "Zatím nemáme žádnou oficiální informaci o tom, že by měl být termín podpisu smlouvy posunutý. Nicméně zprávy z Koreje jsou znepokojivé a může se proto stát, že smlouva bude podepsána později než bylo původně dohodnuto," řekl ČTK mluvčí MPO Ivo Mravinac.

Hyundai by podle informací ČTK měla v nejbližších dnech oznámit, zda její zástupci do ČR přiletí v dohodnutém termínu či nikoliv. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban minulý týden nevyloučil, že smlouvu lze v krajním případě podepsat v jižní Koreji bez slavnostního aktu v Nošovicích.

Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Tomáše Hrudy by ale aféra šéfů automobilky Hyundai neměla její mnohamiliardovou investici v ČR vážněji ohrozit. "Vzhledem k objemu prostředků a velikosti společnosti Hyundai je velmi pravděpodobné, že realizace projektu bude pokračovat podle původního plánu. Domnívám se, že jde pouze o přechodnou věc, která by neměla v nějakém zásadním rozsahu ovlivnit dlouhodobé investiční plány společnosti (Hyundai)," řekl Hruda.

Hyundai se chystá v ČR investovat až miliardu eur (až 29 miliard Kč) a podle Urbana může počítat s přímými dotacemi 4,3 miliardy korun a daňovými úlevami 1,3 miliardy korun. Pokud investice Hyundai překročí miliardu eur, daňová úleva může být podle Urbana ještě úměrně vyšší. Výstavbu prvních továrních objektů chtějí Jihokorejci v Nošovicích zahájit již letos v září. Nová továrna Hyundai by měla zahájit provoz v roce 2008 a přímo zaměstnat zhruba tři tisíce lidí, dalších až 12.000 lidí by mělo najít práci u dodavatelských firem a ve službách. Nošovická továrna má ročně vyrábět 300.000 osobních automobilů.

Lidé v Nošovicích se bojí, že nedostanou slíbených 100.000 Kč

S obavami sledují obyvatelé dvou malých severomoravských obcí Nošovice a Nižní Lhoty úplatkářskou aféru ve společnosti Hyundai Motor. Lidé z těchto obcí se totiž bojí, že policejní vyšetřování nejvyšších šéfů jihokorejské automobilky může vést až k zastavení slíbené investice Hyundai v Nošovicích, a oni se tak budou muset nadobro rozloučit s vidinou 100.000 korun na svém kontě. Peníze slíbil ve dvou splátkách vyplatit moravskoslezský krajský úřad každé domácnosti v Nošovicích a Nižních Lhotách jako kompenzaci potíží spojených se stavbou nošovického závodu.

ODS: Po volbách rychle zrušit zákon o nemocnicích a odvolat Horáka

Občanští demokraté by chtěli po volbách sporný zákon o neziskových nemocnicích zrušit tak rychle, aby se ani nestačil v praxi výrazněji projevit. Pokud k tomu bude mít ODS sílu, pokusila by se zřejmě také odvolat z čela Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka. Vyplynulo to ze slov stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a poslanců ODS Lucie Talmanové a Petra Tluchoře, kteří ODS zastupují ve zdravotním výboru sněmovny. Horák ČTK řekl, že jejich vyjádření asi souvisí s předvolební kampaní, podrobněji ho nechtěl komentovat. "Do těchto politických půtek bych se nerad zamíchal," uvedl. Míní ale, že funkce ředitele VZP by neměla být politická v tom smyslu, že se bude po každých volbách obsazovat znovu. ODS ale soudí, že je to naopak ministr zdravotnictví David Rath, kdo do klíčových pozic prosazuje politické spojence, a ne odborníky.

Dolní komora vládního kandidáta Horáka zvolila do čela ředitele VZP ve středu, funkce by se měl ujmout 1. května. Podle ODS jde o dalšího Rathova kamaráda, který s ním dříve stejně jako nynější šéf České lékařské komory Milan Kubek působil v Lékařském odborovém klubu. Občanští demokraté tvrdí, že tato trojice tak za podpory údajné "rudé koalice ČSSD-KSČM" vytvořila pomyslný bermudský trojúhelník ovládající 200 miliard korun v českém zdravotnictví. Nikdo podle Julínka nezaručí, že se nějaká miliarda neztratí, "jak už to bývá v bermudském trojúhelníku".

ODS a Rath se ostře napadají od ministrova loňského nástupu do funkce. Navzájem se obviňují z toho, že chtějí ovládnout veřejné peníze plynoucí do zdravotnictví. Rath totiž o občanských demokratech říká, že prostřednictvím převádění krajských nemocnic na obchodní společnosti chtějí majetek těchto zdravotnických zařízení rozkrást. S ODS se neshodne mimo jiné ani v tom, co přinese zákon o neziskových nemocnicích. Občanští demokraté míní, že norma ohrožuje existenci zhruba 80 zařízení a doplatí na ni pacienti. Ministr opakovaně prohlásil, že zákon žádné nemocnice neohrožuje a pacientům naopak zaručí dostupnou péči.

Policie: Za financováním Topolánkova bytu není trestný čin

Policie ukončila prověřování okolností financování luxusního bytu předsedy ODS Mirka Topolánka na pražských Hradčanech, nikoho stíhat nebude. "(Anonymní) trestní oznámení bylo minulý týden uloženo," řekl ČTK mluvčí pražské policejní správy Tomáš Hulan. Podle anonymního pisatele Topolánkův byt za 8,5 milionu korun údajně finančně sponzorovala elektrárenská společnost ČEZ. "Ve věci nejde o podezření z trestného činu, ani z protiprávního jednání zaměstnanců ČEZ," konstatoval Hulan. Policie se trestním podnětem zabývala od loňska, nakonec jej ale uložila bez toho, že by vůbec zahájila trestní řízení pro podezření z konkrétního trestného činu.

Topolánkův byt se nachází v ulici Na Valech na pražských Hradčanech. Na byt o rozloze 120 metrů čtverečních si vzal hypotéku ve výši 5,250.000 korun se splatností na 15 let. Jako předseda ODS pobírá měsíčně 90.000 korun hrubého, podle tisku má měsíčně splácet odhadem 35.000 až 40.000 korun.

Soud se zastal čekatelů, které prezident odmítl jmenovat soudci

Nejvyšší správní soud se ve čtvrtek postavil na stranu dvou justičních čekatelů, které prezident Václav Klaus odmítl jmenovat soudci. Správní soud zrušil usnesení Městského soudu v Praze, jenž odmítl žaloby čekatelů s tím, že nejde o záležitost přezkoumatelnou ve správním soudnictví. Čekatelé byli loni v březnu prezidentem odmítnuti kvůli nízkému věku, nebylo jim ještě 30 let. Podle Nejvyššího správního soudu je prezident součástí moci výkonné a vystupuje ve dvou rolích: jako ústavní činitel a také jako správní úřad, například při jmenování soudců. "Proto jsou tato jeho rozhodnutí přezkoumatelná ve správním soudnictví," řekla ČTK mluvčí správního soudu Sylva Dostálová. Zároveň musí prezident podle správních soudců svá rozhodnutí odůvodnit, neboť jimi zasahuje do subjektivních práv uchazečů o funkci soudce. "Důvodem pro to, aby prezident navrženého kandidáta do funkce soudce nejmenoval, může být jen nesplnění zákonných důvodů," vysvětlila Dostálová. Správní soud sice souhlasí s tím, že uchazeč nemá na jmenování soudcem žádný právní nárok, na druhou stranu může "legitimně očekávat, že při splnění zákonných podmínek soudcem jmenován bude". Ve svém čtvrtečním rozhodnutí soud uvádí, že odmítnutí čekatelů se mu jeví jako "v právním smyslu zcela bezprecedentní vybočení ze zvyklostí při jmenování soudců v našich novodobých podmínkách demokratického a právního státu." Někteří z odmítnutých čekatelů se obrátili také na Ústavní soud.

Ostatky německých vojáků byly dočasně uloženy v Brdech

Ostatky zhruba 4000 vojáků německého wehrmachtu, které byly několik let uloženy v jedné z továrních hal v Ústí nad Labem, převezla ve čtvrtek armáda do Míšova na Plzeňsku ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Papírové truhličky zde mohou být v armádním objektu provizorně uloženy až do roku 2008. Nad ostatky se pomodlil evangelický a katolický kaplan české armády, řekl ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Na transport i ukládání dohlíželi zástupci německého Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby, přítomen byl i armádní hygienik. "Do konce roku 2008 je se zástupci tohoto lidového spolku uzavřena smlouva o pronájmu. Členové spolku budou mezitím hledat konečné místo pro uložení těchto ostatků," doplnil Pejšek. Smlouva podle něj hovoří pouze o uložení ostatků zhruba 4000 vojáků z Ústí. Nepočítá s ukládáním dalších ostatků. Spolek bude armádě ročně platit nájem 28.000 korun.

Francie uvolní trh práce vybraným profesím, hlavně dělnickým

Francie se chystá od 1. května částečně uvolnit trh práce občanům z osmi nových zemí EU. Pracovní povolení by měli začít automaticky dostávat pracovníci vybraných profesí. Na setkání s ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou to oznámil francouzský velvyslanec v Praze Joel de Zorzi. Velvyslanec předal českým představitelům seznam vybraných profesí. Přesné vymezení pracovních pozic lze najít na adrese www.anpe.fr.

Většina starých členských zemí své pracovní trhy občanům osmi nových států po rozšíření EU v roce 2004 uzavřela. Volně mohli lidé pracovat jen v Británii, Irsku a Švédsku. Po dvou letech jednotlivé země svůj postoj přehodnocují. Od května tak budou obyvatelé EU-osmičky moci získat zaměstnání bez povolení i ve Španělsku, Portugalsku a Finsku. Další státy zvažují částečné uvolnění pro vybrané profese. Německo, Rakousko či Lucembursko bariéry zachovávají. Omezení mohou trvat nejdéle do roku 2011, znovu se bude rozhodovat v roce 2009.

Podnikatelé mohou do roku 2013 z fondů EU získat až 100 mld. Kč

Čeští podnikatelé mohou v letech 2007 až 2013 prostřednictvím nového operačního programu zaměřeného na podnikání a inovace získat až 100 miliard korun. Bude to několikanásobně více peněz než v letech 2004 až 2006, kdy mají z evropských strukturálních fondů a státního rozpočtu v operačním programu průmysl a podnikání k dispozici zhruba deset miliard korun. "Operační program průmysl a podnikání se zařadil k nejúspěšnějším operačním programům v ČR. Proto věřím, že nové programovací období, jehož hlavní pozornost bude zaměřena na propojení výzkumu, vývoje, inovací a podnikání, prospěje podnikatelům stejně jako v současném období," řekl ve čtvrtek ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Hostek chce NBÚ nejprve poznat, pak zváží personální změny

Nový šéf Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek chce v úřadu provést důkladný personální audit. Případné změny ale provede, až se dobře seznámí s fungováním NBÚ a jeho vedoucími pracovníky. Hostek to ve čtvrtek řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Z NBÚ by podle něj ale rozhodně měli odejít lidé, kteří případně "falšovali" prověrky nebo způsobili únik utajovaných skutečností.

Dvaačtyřicetiletý Hostek dosud pracoval jako zástupce šéfa středočeské policie. Vystudoval Vysokou školu vojenskou ve Vyškově, v letech 1982 až 1991 byl vojákem z povolání. Později působil u policie. V rozhovoru pro ČRo uvedl, že v letech 1988 a 1989 kandidoval na členství v tehdejší KSČ. Členem žádné strany se ale nikdy nestal.

Vláda Hostka do funkce definitivně jmenovala ve středu. Jeho nominaci předtím projednal sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Poslancům opoziční ODS se nelíbilo, že vláda nevybrala někoho s větším společenským renomé, a výhrady měli i k tomu, že do čela civilního úřadu přichází člověk, který byl vojákem z povolání a policistou.

Tatra: Nabídka terénních automobilů odpovídá požadavkům armády

Nabídka terénních automobilů, kterou předložila kopřivnická Tatra ministerstvu obrany, odpovídá podle managementu automobilky současným požadavkům armády. Na základě konzultací s vojáky byla doplněna o řadu nových vojenských prvků, nedílnou součástí je i podrobná kalkulace ceny. ČTK to řekl předseda představenstva Igor Vlček. Jak ale uvedl Český rozhlas, není ministerstvo obrany s konečnou nabídkou automobilky spokojeno, Tatra údajně nedodržela cenový limit. Kopřivnická firma má v následujících letech vyrobit pro armádu asi tisíc nákladních terénních vozů. "Konkrétní průběh vyjednání o smlouvě nekomentujeme, ale doufáme, že se nám smlouvu podaří uzavřít a vyjednat optimální podmínky pro obě strany," řekl ČTK mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Ministerstvo ve středu uvedlo, že pokud se s Tatrou nedohodne na snížení ceny, vypíše na pětimiliardovou zakázku klasické výběrové řízení. Armáda má sice zájem o to, aby jí automobily dodával český podnik, ale vozy nemohou být výrazně dražší než automobily zakoupené prostřednictvím klasického tendru, řekl mluvčí.

Ochránci soukromí znovu pokutovali ministerstvo vnitra

Pokuty v řádu statisíců korun dostaly v minulých měsících ministerstvo vnitra a různé společnosti za to, že porušily pravidla ochrany soukromí. Sankce jim udělil Úřad pro ochranu osobních údajů, který ministerstvo sankcionoval i loni.

Ochránci soukromí pokutovali ministerstvo například za to, že policie poskytla České televizi mezinárodní zatykač i s osobními údaji obviněného a jeho rodičů. Předseda úřadu Igor Němec řekl, že v poslední době vzrostl počet stížností na porušení ochrany soukromí. Němec si nárůst vysvětluje tím, že lidé více dbají na ochranu svého soukromí.

Lékárníci podají žalobu na rozhodnutí antimonopolního úřadu

Česká lékárnická komora podá žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli jeho rozhodnutí, že lékárníci se dopustili zakázaného jednání. Novinářům to řekl prezident komory Lubomír Chudoba. Uvedl, že i když lékárníci opravili na podnět úřadu své stavovské předpisy, úřad trvá na tom, že musejí zaplatit pokutu 300.000 korun.

Antimonopolní úřad i po rozkladu komory trvá na tom, že stavovská organizace lékárníků porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže uplatňováním některých svých profesních předpisů.

Osinek nepomůže TCT, rožnovská továrna asi definitivně končí

Státní společnost Osinek nepomůže firmě TCT z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku s obnovením výroby. Výrobce televizních obrazovek, který je od března v konkurzu, tak zřejmě definitivně skončí. TCT stále zaměstnává asi 600 lidí, drtivá většina z nich ale obdrží tento týden výpověď. V březnu byla na Vsetínsku míra nezaměstnanosti 11 procent.

Osinek pro případnou pomoc s procesem oživení výroby požadoval dostatečné garance. "Po posouzení všech ekonomických ukazatelů, kalkulace výrobních nákladů, reálných trendů vývoje cen, množství kontraktů a možností oživení dodavatelských vazeb, musíme bohužel konstatovat, že výroba v TCT prostřednictvím tollingového procesu přes Osinek není možná," uvedl generální ředitel Osinku Jiří Staněk.

Telecom bude po sloučení s Eurotelem vystupovat jako O2

Český Telecom bude po sloučení s dceřiným mobilním operátorem Eurotel vystupovat pod značkou O2. Název nově vzniklé firmy pak bude Telefónica O2 Czech Republic. Rozhodlo o tom vedení společnosti. Sloučení by se mělo uskutečnit v polovině letošního roku. Telecom je od poloviny loňského roku součástí španělské Telefóniky, která ve stejném roce ovládla britského operátora O2. Telefónica získala od státu 51 procent akcií Telecomu za 82,6 miliardy korun a dalších 18 procent odkoupila na trhu od ostatních akcionářů. Za O2 zaplatila 25 miliard eur.

Telecom opět vyplatí dividendu

Český Telecom po dvou letech opět vyplatí dividendy, letos vydá 45 korun na akcii před zdaněním. Rozhodli o tom akcionáři na čtvrteční valné hromadě firmy. Celkem firma na dividendy použije 14,5 miliardy korun z loňského zisku a nerozděleného zisku z minulých let. Zhruba deset miliard z dividend připadne španělské Telefónice, která od poloviny minulého roku v Telecomu ovládá kolem 70 procent akcií. Telecom vyplácel dividendy naposledy v roce 2004, a to 17 korun na akcii.

Smart Wings začnou od zimy létat kromě Prahy také z Budapešti

Nízkonákladové aerolinie Smart Wings, které provozuje česká společnost Travel Service, začnou od zimního letového řádu létat kromě Prahy také z Budapešti. Nabídnou lety do čtyř evropských metropolí, kromě Prahy do Paříže, Říma a Milána. Budapešť se tak po Praze stane druhou základnou těchto nízkonákladových aerolinií. Doposud Travel Service provozoval z Budapešti jen charterové lety pro tamní cestovní kanceláře.

Škoda Roomster se bude prodávat v rozpětí 339.900 až 533.900 Kč

Automobilka Škoda Auto zveřejnila ve čtvrtek kompletní ceník nového modelu Roomster. Jeho základní cena začne na 339.900 korun, zatímco nejdražší verze bude za 533.900 korun. Závazné objednávky na nový vůz již začalo přijímat 180 dealerů Škoda Auto v ČR. První zákazníci si tak budou moci převzít nový vůz již začátkem června. Nový model měl světovou premiéru na březnovém autosalonu v Ženevě.

V Plzni vyhlásili Zaměstnavatele regionu ve čtyřech krajích

V Plzni ve čtvrtek vyhlásili nejlepší zaměstnavatele roku 2006 ve čtyřech krajích. Čtvrtý ročník Winterthur Zaměstnavatel regionu 2006, který má tři roky regionální kola, hodnotí péči firem o pracovníky, výši mezd a jiné výhody. V ČR jde o jedinou soutěž svého druhu, jejíž cílem je podpořit image nejlepších zaměstnavatelů a informovat veřejnost o situaci na trhu práce.

V Plzeňském kraji zvítězil Plzeňský Prazdroj. Druhá skončila Západočeská plynárenská a třetí japonský Yazaki Wiring Technologies Czech Plzeň, výrobce kabelových svazků do automobilů. V Karlovarském kraji vyhrály Karlovarské minerální vody, největší výrobce minerálních a pramenitých vod v ČR s 330 lidmi. Druhý byl Witte Nejdek, výrobce zámků a klik do automobilů, a třetí sokolovská chemička Hexion Specialty Chemicals. V Jihočeském kraji byl první českobudějovický výrobce autodílů Robert Bosch, druhá mlékárna Madeta a třetí distributor elektřiny E.ON ČR. Na Vysočině zvítězil jihlavský Bosch Diesel s více než více než 6000 lidmi, který vyrábí komponenty palivových vstřikovacích systémů. Následoval Mann+Hummel z Nové Vsi na Třebíčsku, výrobce filtrační techniky pro automobily, a třetí Agrostroj Pelhřimov, producent zemědělských strojů.

Topolánek prohrál sázku, musí uklízet

Předseda ODS Mirek Topolánek musí nakrátko změnit živnost, promění se v uklízeče. Prohrál sázku o rychlejší jízdu na bobové dráze, kterou uzavřel se starostou Prahy 9 Vladimírem Řihákem. V pátek před polednem proto dostane do ruky koště a bude uklízet náměstí OSN u stanice metra Vysočanská. "Celou hodinu tak bude v Praze 9 vykonávat veřejně prospěšné práce," napsali ČTK z Městské části Praha 9.

Topolánek s Řihákem, svým stranickým kolegou, soupeřil před dvěma týdny v závodě na plechové bobové dráze, v sychravém počasí zaostal o dvě vteřiny a navíc se i trochu potloukl. "Na konci dráhy jsem se z bobů vyklopil," vysvětloval jezdecký neúspěch předseda ODS.

Do pěchotního strubu Zahrada u Šatova se po letech vrátily kanóny

Do pěchotního srubu Zahrada u Šatova na Znojemsku, který byl součásti vojenského pohraničního opevnění Československa, se ve čtvrtek vrátily dva mohutné protitankové kanóny. Děla byla součástí vybavení této pevnosti celých 39 let, a to až do roku 1999. Na původní místo byla nyní vrácena ne kvůli vojenským účelům, ale turistům. Pěchotní srub Zahrada je totiž od loňska jednou z expozic brněnského technického muzea. "Předpokládáme, že o prohlídku kanónů bude velký zájem. Našim cílem je obnovit vybavení pěchotního srubu. Po dnešku je jediným zařízením svého druhu v Česku, v němž jsou děla na původních místech," řekl ČTK pracovník muzea Roman Řezníček.

Litvínov hledá investora, který by opravil Valdštejnský zámek

Severočeský Litvínov hledá silného investora, který by pomohl opravit tamní Valdštejnský zámek. Ústecký kraj totiž nejspíš ještě letos zámek bezúplatně převede do majetku města. Na rekonstrukci a využití barokní památky ale město nemá dostatek peněz, řekl ČTK litvínovský místostarosta Milan Šťovíček (ODS). "Uzavření dohody s investorem, který by se mohl stát nájemcem objektu, je jednou z možností, jak zámek co nejdříve otevřít a zpřístupnit veřejnosti. Doufáme, že strategického partnera najdeme. O záměru jsme informovali na úřední desce, internetu i prostřednictvím médií," uvedl Šťovíček. Město má podle něj zájem na tom, aby areál v co možná největší míře sloužil občanům.

Starobylý dům v Brně čeká demolice, rada ho nechce opravit

Starobylý činžovní dům U sedmi švábů na Starém Brně čeká demolice. Městská rada odmítla návrh památkářů, aby město objekt koupilo a opravilo. Sami památkáři totiž dříve souhlasili se stržením budovy a s výstavbou nového domu, kterou má již delší dobu v plánu zahraniční investor. Památkový ústav své stanovisko s odstupem času změnil, město však nikoliv.

Dům U sedmi švábů je rozsáhlý pavlačový komplex. Jeho minulost je nejasná, od poloviny 18. století sloužil jako klášterní špitál, poté jako bytový dům, kde svého času žilo až 500 lidí, převážně ze slabších sociálních vrstev. Později se v něm usazovali umělci i bohémové, v posledních letech studenti a mladí lidé, kterým nevadily spartánské podmínky ve zchátralém, ale romantickém domě s velkým dvorem. Před lety U sedmi švábů sídlila například také redakce literární revue Host. "Domu bude rozhodně škoda, jeho likvidací se v Brně smaže další stopa života obyčejných lidí v minulosti," řekl ČTK Pavel Wewiora z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu. Podle něj není hodnota domu stavební nebo architektonická, ale spíše vývojová a sociální. "V historii města sehrál svou úlohu. Žilo tu dost lidí na to, aby vytvořili komunitu, sociální skupinu," popsal Wewiora.

Policie rozdala obvinění za vymáhání údajného dluhu z Peru

Policie po téměř ročním vyšetřování zahájila trestní stíhání kvůli fingovanému vymáhání údajně nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru. Policie podle důvěryhodného zdroje ČTK v případu obvinila bývalého ředitele odboru ministerstva financí Karla Ponocného a jednatele společnosti Anper Antona Murárika. Za podvod teď oběma hrozí pět až 12 let vězení. "Škoda činí přes 43 milionů korun, Ponocný je stíhán jako uprchlý," řekl ČTK zdroj. Právě Ponocný, který v minulosti pracoval i v Československé obchodní bance, měl na ministerstvu na starosti vymáhání pohledávek mimo jiné i z Peru. Problém je v tom, že šestačtyřicetimilionovou pohledávku nebylo třeba vymáhat, neboť ležela už dávno na účtu v ČSOB. A z ní si pak firma Anper stáhla odměnu za vymožení dluhu ve výši 95 procent. Ministerstvo financí dostalo zbývajících pět procent sumy.

Soud uložil důchodkyni za vraždu manžela deset let vězení

Na deset let do vězení poslal ve čtvrtek plzeňský krajský soud jednasedmdesátiletou Marii Bodlákovou z Plzně za vraždu jejího o deset let staršího bývalého manžela Václava. Učitelka v důchodu se před soudem k vraždě nikdy nepřiznala. Usvědčila ji ale výpověď jejího syna, uvedl předseda senátu. Podle soudu muže, vysokoškolského profesora matematiky, zabila 5. srpna 2004 nejméně pěti ranami do hlavy, zřejmě francouzským klíčem. Rozsudek není pravomocný, Bodláková se proti němu na místě odvolala, žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Bodláková se s mužem dvakrát rozvedla, posledních asi 30 let pak spolu žili jako druzi. Soud vyslechl řadu svědků, přestože se Bodláková nepřiznala, podařilo se podle předsedy senátu shromáždit dostatek důkazů. Bodlák byl podle soudu velmi uzavřený a málomluvný člověk, dodržoval pravidelný režim, příliš s nikým nemluvil a ve volném čase si počítal matematické příklady. Žena mu prý vyčítala, že stále nosil ošuntělé obnošené šaty, přestože měl ve skříni nové. Podle znalců mohl zkratkovité vražedné jednání Bodlákové vyvolat i malicherný konflikt. Zjistili u ní nadprůměrný intelekt, racionalitu, dominanci, svéhlavost a sklon ke zbrklé reakci.

Soud potrestal muže za střelbu na policisty v Táboře sedmi lety

Osmatřicetiletého Miroslava Hurycha potrestal ve čtvrtek táborský krajský soud za loňskou střelbu na policisty v táborské nemocnici sedmi lety vězení ve věznici s ostrahou. Soud ho uznal vinným z útoku na veřejného činitele, loupeže a nedovoleného ozbrojování. Obžaloba Hurycha vinila z pokusu o vraždu, soud mu však úmysl zabít policisty neprokázal. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Hurych u soudu svých činů litoval. "Byl jsem asi po té nehodě v šoku, nedokážu si své chování vysvětlit," řekl Hurych.

Hurych byl v nemocnici na vyšetření krve kvůli podezření, že pod vlivem návykové látky zavinil dopravní nehodu ve Veselí nad Lužnicí a od nehody utekl. Znalecké expertizy ale vyloučily, že by muž před činem pil alkohol nebo si vzal drogy. Podle znalců také nemá sníženou příčetnost a za své činy je zodpovědný. Hurych v nemocnici obtěžoval personál a neporadila si s ním ani ostraha nemocnice. Jednoho z přivolaných policistů srazil k zemi a druhému vytáhl z pouzdra služební zbraň. Na policisty pak vystřílel pět nábojů, nikoho ale nezranil. Muž se nakonec policistům vzdal. Podle předsedy senátu Zdeňka Kučery všechny střely byly mířeny tak, aby policisty nezasáhly.

Myslivci na Vsetínsku zaznamenali loni dvojnásobný úhyn zvěře

Valašskomeziříčští myslivci zaznamenali v honitbách na Vsetínsku výrazný úbytek srnčí zvěře. Hospodáři ohlásili úhyn 309 kusů, což je dvojnásobek předchozího roku a zároveň nejvíce za posledních několik let. Příčinou vysokého množství úhynů nebyla jen extrémní zima, ale i neukáznění návštěvníci lesa, například běžkaři a lidé se psy. ČTK to sdělil mluvčí radnice Josef Beneš. "Vyplašená zvěř je náchylná k zápalu plic. Po nadměrném vysílení, způsobeném například během ve vysokém sněnu, často hyne v těsné blízkosti krmných zařízení," uvedl referent lesního hospodářství valašskomeziříčské radnice Stanislav Křenek.

Neumannová bude ještě jednu sezonu závodit, ale hledá trenéra

Olympijská vítězka a úřadující mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová bude pokračovat v závodění ještě jednu sezonu. Oznámila to ve čtvrtek novinářům na tiskové konferenci. Nedlouho před ní převzala na zasedání Českého olympijského výboru prestižní cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za rok 2005. Poslední rok své kariéry absolvuje Neumannová bez dlouholetého kouče Stanislava Frühaufa, který se naopak rozhodl v práci nepokračovat.

"Musela jsem si to v hlavě srovnat, ale ještě jednu sezonu budu jezdit," řekla Neumannová. "Do práce se mi ještě nechce, když to není nutné, raději budu běhat po horách," dodala s úsměvem. Při svém rozhodnutí prý brala v potaz zejména aspekty zdravotní, rodinné a sponzorské. "Všichni mě podpořili a mně se končit nechce. Ale následující sezona bude skutečně poslední. To jsem si jista," prohlásila.

O konci její kariéry se živě spekulovalo od olympiády. Sama Neumannová se nejprve kolem Vánoc klonila ke konci, ale pak si to postupně rozmyslela. Fyzioterapeut Pavel Kolář ji ujistil, že její zdravotní stav je dobrý, rodina včetně dcery Lucie rovněž nebyla proti a přízeň jí zachovali i sponzoři. "Lucka by pořád někam jezdila, ještě rok jí to dopřeji," pravila Neumannová. Bylo to prý hlavně rozhodnutí srdce, nikoliv rozumu. "Mozek jsem moc nezapojovala, protože olympiádu už nikdy nevyhraji a zlatá z mistrovství světa je ve hvězdách. Ale mám sport ráda a to bylo hlavní. Chci si to letos hlavně užít," vysvětlila, jak k rozhodnutí dospěla. "Nejsem ještě sportem znechucená, ani moc unavená," řekla. Když se letos vracela ze svého oblíbeného závodu v Oslu, řekla si, že by se do Skandinávie ještě chtěla někdy vrátit jako lyžařka. Definitivně se rozhodla o něco později po návratu z finále SP v Sapporu, kde se v příští sezoně bude konat mistrovství světa. "To ale rozhodně není mým hlavním cílem," upozornila. Dodala, že věří, že se s novým vedením běžeckého úseku svazu domluví na reprezentační smlouvě, s níž byly v minulosti potíže. "Zvlášť, když je to poslední rok," řekla běžkyně. Nechce si prý stavět vzdušné zámky, ale dá do posledního roku všechno. "Nedělám nic napůl," pravila. Plány si ale musí ještě utřídit. "Zkusila bych objet Světové poháry a případně seriál vyhrát," přemítala šestinásobná olympijská medailistka. "Ale chci si to užít, aby byla sezona uvolněnější," prohlásila. Zúčastní se i náročné nově vytvořené Tour de Ski.

Třiatřicetiletá vítězka olympijského závodu na 30 kilometrů s hromadným startem nyní bude hledat trenéra, neboť Frühauf jí své rozhodnutí, že pokračovat nebude, zavolal teprve ve středu. "Už předtím se klonil ke konci, nechce se mu už tolik cestovat," vysvětlila lyžařka. Nezkoušela ho prý přemluvit, nechala věc pouze na něm. "Dala jsem mu nabídku, že bychom tak často spolu nebyli, ale nehučela jsem do něj," ujistila. Když bude Frühauf chtít, přijde si za ním občas pro radu. "A určitě to spolu u piva nebo vína ještě probereme, ale teď je to čerstvé, snad někdy později," řekla.

Mladá Boleslav porazila Spartu 2:0 a odložila liberecké oslavy

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili pražskou Spartu 2:0 a oddálili tak mistrovské oslavy, které mohly vypuknout v Liberci. Severočeši ale mohou slavit už v sobotu, pokud doma alespoň remizují s Mostem. Vítězství Mladé Boleslavi se zrodilo v první dvacetiminutovce, kdy padly branky Pecky a Vaculíka. Sparta se prohrou zřejmě definitivně vyřadila ze hry o druhé místo a účast v předkole Ligy mistrů. Vyprodaný mladoboleslavský stadion si zápas proti Spartě užíval. Domácí hráči sice začali s viditelným respektem k obhájci titulu, jenže ten Středočechy posadil na koně sám. V jedenácté minutě totiž Pospěch místo pohodového odkopu poslal vysokou 'svíčku' nad hranici šestnáctky, kde prohrál Drobný hlavičku s výrazně menším Kuličem a Pecka prostřelil Blažka přízemní ranou.

Vedoucí Kladno ve druhé lize porazilo Poborského Budějovice

Fotbalisté Českých Budějovic si komplikují návrat do nejvyšší soutěže. Po pondělním tříbrankovém debaklu na hřišti olomoucké rezervy potkal ve čtvrtek Jihočechy s reprezentantem Karlem Poborským další nezdar, když prohráli na půdě vedoucího Kladna 0:2. O důležité vítězství domácího týmu se ve druhém poločase postarali přesnými trefami Kaciáň a tři minuty před koncem Cigánek. Středočeši tak udělali další krok k postupu do první ligy. V čele tabulky nyní mají šestibodový náskok před druhým Hradcem Králové, navíc odehráli o jeden zápas méně. Čtvrté Budějovice za Hradcem zaostávají o dva body.

V Praze se schyluje k boji o nejlepší basketbalový klub Evropy

V Praze se už v pátek rozhoří semifinálovými zápasy bitva o obsazení trůnu pro nejlepší basketbalový klub Evropy. Dva roky se na něm vyjímají hráči Maccabi Tel Aviv, nyní bude o svržení izraelského velklubu v libeňské Sazka Areně usilovat duo španělských týmů Barcelona a Tau Ceramica společně s CSKA Moskva. Závěr prestižní Evropské ligy slibuje atraktivní podívanou a podle všeho i velmi vyrovnaná klání. Praha hostí jednu z největších sportovních akcí poprvé ve své historii, hektické přípravy monstrózní akce vrcholí. "Je to taková obdoba finále fotbalové Ligy mistrů," uvedl Tomáš Petera, šéf společnosti Česká sportovní, která pražský turnaj Final Four organizuje. Sazka Arena by v pátek i v neděli měla být vyprodaná, špičkový evropský basketbal by tak mělo sledovat necelých 17 tisícovek diváků. Praha o víkendu zažije nápor zahraničních příznivců, kteří budou hnát své miláčky na cestě za titulem. Přes pět tisícovek fanoušků má povzbuzovat Maccabi Tel Aviv. Organizátoři i proto počítají s potřebou zvýšených bezpečnostních opatření.

Stolní tenistky na závěr základní skupiny prohrály s Běloruskem

České stolní tenistky ve svém posledním zápase základní skupiny na mistrovství světa v Brémách podlehly Bělorusku 1:3. Jediný bod získala Renáta Štrbíková, která porazila Veroniku Pavlovičovou. Obě družstva už před utkáním věděla, že postoupila do play off o 1. až 12. místo, takže se bojovalo jen o druhou příčku ve skupině A za nedostižnými Číňankami.

Česká osmnáctka vyhrála nad Belgií a hraje finále se Slovenskem

Česká fotbalová reprezentace do 18 let se po výhře 2:0 nad Belgií probojovala do finále turnaje Slovakia Cup. Jejím soupeřem v boji o celkové vítězství bude v pátek ve Zlatých Moravcích domácí Slovensko, o třetí místo se střetnou Poláci s týmem USA.

Fotbalová šestnáctka porazila Skotsko a postoupila do finále

Česká fotbalová reprezentace do 16 let rozdrtila 4:0 Skotsko ve třetím zápase na turnaji Ballymena Cup v Severním Irsku a suverénně vyhrála skupinu. V pátečním finále se tým utká s USA.

České hokejisty čekají Finové, nejoblíbenější soupeř v EHT

Nejoblíbenější soupeř v letošní Euro Hockey Tour čeká v pátek na české hokejisty. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika získali v dosavadním průběhu sezony v soubojích se silnou evropskou trojicí jen sedm bodů a šest z nich vybojovali právě proti týmu Suomi. V pátek se obě mužstva utkají v rámci Švédských her, jejich souboj bude zároveň generálkou na pondělní zápas o třetí místo v seriálu.

Češi i Finové vstoupili do stockholmského turnaje porážkou, navíc po podobném průběhu. Česko nestačilo v Globe Areně na domácí reprezentaci, kterou sice přestřílelo, ale prohrálo 0:3. Finové se v Helsinkách utkali s Ruskem a také měli více ze hry, častěji zaměstnávali soupeřova brankáře, ale nakonec odešli z ledu s porážkou 1:3.

Počasí:

V pátek má být oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Na severovýchodě i polojasno. Na Moravě místy bouřky. Teploty 11 až 15 Celsia.