Zprávy

Česko odvetně vyhostilo kubánského atašé

Česko ve středu vyhostilo kubánského atašé. Vízum mu neprodloužilo kvůli tomu, že Havana minulý týden vyhostila českého diplomata Stanislava Kázeckého, kterého obvinila z podvratné činnosti a práce pro Spojené státy. České ministerstvo zahraničí nařčení odmítlo.

Kubánský atašé Manuel Angel Baltar Charnicharo již z Česka odcestoval. počet diplomatů Kuby v Praze se tak snížil na dva. Na karibském ostrově po odjezdu Kázeckého také zůstali dva čeští diplomaté.

Návrh trestat nelegální odposlechy ve sněmovně neuspěl

Lidé, kteří bez povolení odposlouchávají telefonní hovory, se zatím trestů obávat nemusejí. Poslanecká sněmovna ve středu odmítla návrh poslanců ODS, aby nelegální odposlechy telefonů a sítí datového či jiného obdobného komunikačního provozu byly novým trestným činem. Podle současného zákona jsou nelegální odposlechy jen přestupkem, za který hrozí pokuta. Navrhovatelé reagovali na fakt, že nelegální odposlechy se v posledních letech značně rozmohly. Svým návrhem proto chtěli více chránit soukromí občanů.

S postihy za zneužití neoprávněných odposlechů nebo záznamů pořízených skrytou kamerou počítal i nový trestní zákoník, který poslanci v březnu smetli ze stolu. Kritici podobných návrhů upozorňují na to, že by se mohly stát zbraní třeba i proti novinářům, kteří při shromažďování informací o některých kauzách používají tajné odposlechy nebo skryté kamery.

EK vyčetla ČR špatné sladění zákonů ohledně důchodů a podniků

Evropská komise vytkla České republice, že stále nepřevedla do svého práva směrnici EU o kontrole úřadů zaměstnaneckého penzijního pojištění, což měla učinit do loňského září. Pokud do dvou měsíců nezjedná nápravu, podá komise na ČR stížnost k Evropskému soudnímu dvoru. Ze stejného důvodu exekutiva EU kritizovala také Slovensko, Belgii, Kypr, Finsko, Francii, Itálii, Litvu, Slovinsko, Španělsko a Británii.

EK dále upozornila Prahu, že jí stále ještě neposkytla vysvětlení k české legislativě, podle níž se řídí nabídky převzetí podniků (takeover bids). Komise má podezření, že česká úprava není v souladu s příslušnými evropskými předpisy. Také v této otázce by měla ČR odpovědět do dvou měsíců, pokud se nechce dočkat dalšího stupně řízení pro porušení práva.

Loni bylo spácháno nejméně trestných činů od roku 1993

Počet trestných činů se v Česku oproti předloňskému roku snížil o 2,2 procenta na 344.060 a byl nejnižší od roku 1993. Rostl však počet zjištěných hospodářských deliktů. Informovali o tom ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Vladislav Husák, kteří novinářům představili zprávu o veřejném pořádku a vnitřní bezpečnosti za rok 2005.

Materiál věnuje zvláštní místo problematice krádeží aut, kterých každý rok zmizí z ulic 21.000 až 24.000. Čísla se přitom už od roku 2000 zásadně nemění. Ministerstvo vnitra proto společně s pražským magistrátem zpracovalo pozměňovací návrhy novel zákona o odpadech a živnostenského zákona. Autovraky by se tak měly dostat do kategorie odpadů, u kterých se musí povinně provádět identifikace, a značně by se tak ztížilo nyní rozšířené prodávání kradených vozů na náhradní díly. Policisté by také měli získat větší pravomoc kontrolovat provozovny, kde se pracuje s odpady.

V loňském roce pokračoval nárůst počtu zjištěných hospodářských trestných činů, v roce 2005 jich bylo téměř 44.000, což je o 31 procent více než předloni. Přibylo zejména úvěrových podvodů, neoprávněného držení platební karty nebo porušování autorského práva. Naopak se snížil počet podvodů, pojistných podvodů nebo zpronevěry. Předkládaný materiál se také věnuje otázce terorismu. Podle ministerstva je situace v této problematice srovnatelná s dalšími středoevropskými zeměmi, tedy klidná.

Soudci budou moci zveřejňovat jména mladistvých pachatelů

Soudci budou moci u zvlášť závažných trestných činů zveřejňovat jméno a podobu mladistvých pachatelů. Platný zákon zveřejnění těchto osobních údajů zcela zakazuje. Se změnou počítá novela trestního řádu, kterou schválil Senát. Norma tak poputuje k podpisu prezidentovi.

Soudy by podle novely měly mít možnost rozhodnout, že v zájmu ochrany společnosti je nutné zveřejnit jméno i fotografii mladistvého odsouzence. V rámci presumpce neviny a ochrany dětí by ale i nadále platilo, že identita mladistvých pachatelů nesmí být zveřejněna v průběhu soudního řízení.

Novela má také umožnit českým soudům nařizovat zadržení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU. Podle současné úpravy se tento eurozatykač nevztahuje na trestné činy, které byly spáchány před jeho zavedením v listopadu 2004.

Ostatky německých vojáků možná nakonec spočinou v Hlučíně

Ostatky 4000 německých vojáků, které jsou provizorně uloženy ve skladišti v Ústí nad Labem, možná nakonec spočinou na hřbitově v Hlučíně-Březinách na Opavsku. Podle mluvčího Spolku pro péči o válečné hroby Fritze Kirchmeiere jde o dobré řešení.

Mluvčí hučínské radnice Jarmila Harazinová ČTK řekla, že město dosud jednalo s představiteli společnosti Pargent, která pro spolek hroby exhumovala. Město je připraveno i na variantu, že by ostatky neměly být pohřbeny do společného hrobu. "K tomuto záměru je zapotřebí plocha o rozměrech zhruba 100 krát 150 metrů," řekla mluvčí. Dodala, že zhruba dvě třetiny této výměry má město Hlučín k dispozici okamžitě. Druhou část by bylo možné získat změnou územního plánu na navazujícím pozemku, který je rovněž v majetku města.

Ministerstvo obrany se nedávno se spolkem dohodly, že ostatky do roku 2008 zůstanou ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy, pak se předpokládá jejich převoz na německý hřbitov v Mariánských Lázních. Hlučínský návrh učinil starosta pár dní po této dohodě.

Podle zvyklostí bývají vojáci pohřbeni v zemi, v níž zahynuli.

ODS znovu navrhla odškodnit klienty zkrachovalých bank

Poslanecká sněmovna bude zřejmě již potřetí za posledních několik měsíců hlasovat o návrhu odškodnit klienty zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň. Podle návrhu, předloženého poslanci ODS, by klienti dostali odškodnění až do čtyř milionů korun. O předloze poslanci hlasovali již koncem loňského roku a poté i v březnu. V prvním případě zvedlo pro odškodnění ruku 56 poslanců, ve druhém 63 poslanců. O odškodnění by měla sněmovna hlasovat příští týden.

ODS chce docílit toho, aby klienti uvedených zkrachovalých peněžních ústavů dostali stejné odškodnění jako dříve klienti jiných padlých bank. Návrh na odškodnění ODS podala v rámci projednávání novely zákona o zrušení Fondu národního majetku. V březnu ho podala k zákonu o užívání státních symbolů ČR. Tento postup je s blížícími se volbami typický. Například návrhy, které jsou na tuto schůzi zařazeny v prvém čtení, již fakticky nemají do voleb šanci na přijetí. Poslanci proto využívají druhých čtení, aby k nim podali i naprosto nesouvisející návrhy. O nich bude sněmovna hlasovat ještě na této schůzi.

Naposledy sněmovna zvýšila odškodnění klientů bank v září roku 2000. V rámci vládní novely bankovního zákona zvýšila maximální finanční hranici ze 400.000 korun na 25.000 eur (dnes asi 720.000 korun) pro jednu oprávněnou osobu. Klienti zkrachovalých bank jsou odškodňováni z fondu pojištění. Do této doby zmizela z českého bankovního trhu dvacítka peněžních ústavů.

Spor Budvaru a Anheuseru skončil poprvé v historii smírem

Známkoprávní spor Budějovického Budvaru a amerického pivovaru Anheuser-Busch skončil poprvé v historii smírem. ČTK to oznámila mediální agentura, která zastupuje český pivovar. Budvar podle dohody může na Kypru dál prodávat své pivo pod značkou Budějovický Budvar a na etiketách používat obchodní jméno Budweiser Budvar, National Corporation. Rozhodl o tom minulý týden soud v Nikósii. Pivovary se rovněž dohodly, že nebudou navzájem požadovat náhradu škod a uhradí si své náklady na právníky. "Dosažení smíru na Kypru vítáme a považujeme toto řešení za oboustranně výhodný kompromis," uvedla právnička Budějovického Budvaru Helena Lejtnarová.

Spor na Kypru se táhl od roku 2000. Anheuser-Busch tehdy podal žalobu, v níž žádal zákaz dovozu, distribuce a propagace všech výrobků obsahující slova Budějovický, Budweiser nebo Budvar. Součástí žaloby byly i požadavky na okamžitou likvidaci již dovezeného zboží, náhrada údajných finančních ztrát, odškodnění a kompenzace nákladů soudního řízení. Budějovický Budvar vyváží pivo na Kypr od poloviny 90. let, kvůli sporu však v omezeném množství.

Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než 100 zemích světa. Obchodní pozice a práva k ochranným známkám nyní brání vůči Anheuser-Busch ve více než 40 soudních sporech a dalších více než 40 správních řízeních před patentovými úřady po celém světě. V některých zemích, kde soud Budvaru zakázal používání značky Budweiser, prodává Budvar pivo pod označením Budějovický Budvar.

ČD podají trestní oznámení kvůli smlouvám o Pendolinu

Vedení Českých drah v pátek podá trestní oznámení kvůli pořízení rychlovlaků Pendolino a náhradních dílů na ně. Rozhodl o tom řídící výbor společnosti. Vedení chce, aby policie prověřila trestněprávní odpovědnost osob, které smlouvy uzavíraly. Analýzy několika nezávislých právních kanceláří dospěly k závěru, že mohl být spáchán trestný čin. Smlouvy byly pro ČD uzavřeny nevýhodně, řekl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Podle dřívějšího vyjádření drah nastaly chyby v roce 1995 při uzavírání smluv a v dalších letech, kdy se uzavíraly dodatky smluv. Vlaky byly nakonec dodány s velkým zpožděním a ČD jich získaly sedm namísto deseti. Škody podniku vznikly i údajně předimenzovaným pořízením náhradních dílů za neúměrně vysoké ceny. Pro ČD byly ve smlouvách také nevýhodně stanoveny limity kompenzací v případě neplnění závazků ze strany výrobce.

Smlouvu o nákupu souprav podepsal tehdejší generální ředitel státních drah Rudolf Mládek, dodatek o dodávce náhradních dílů pozdější ředitel Dalibor Zelený.

Trestní oznámení podle Ondrůje nesouvisí se sérií poruch, které vlaky postihly v lednu letošního roku. Problém v softwaru vyřadil tehdy postupně z provozu všech pět souprav, které zajišťovaly dopravu s cestujícími. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně půjde o desítky milionů korun. V současnosti jsou se spolehlivostí vlaků ČD spokojeny.

V restauracích lze dál kouřit, zákaz sněmovna neschválila

V restauracích mohou lidé zatím dál kouřit. Sněmovna opět neschválila návrh lidoveckého poslance Josefa Janečka, který tam chtěl kouření zakázat. Je to už poněkolikáté, co dolní komora takový požadavek odmítla. Janeček je dlouholetým odpůrcem tabáku. Současnou legislativu považuje za příliš mírnou, upozorňuje na zdravotní dopady kouření. Důslednou "protikuřáckou" normu prý hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí. V minulých letech se mu již po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.

Paroubek a Kühnl chtějí, aby veteráni vedli mládež k vlastenectví

Premiér Jiří Paroubek a ministr obrany Karel Kühnl ve středu vyzvali asociaci Vojáci společně, aby se podílela na výchově mládeže k vlastenectví a pomohla zabránit tomu, aby se profesionální armáda uzavřela do sebe. Asociace, která sdružuje například bývalé letce, členy pomocných praporů a odbojáře, si na slavnostním shromáždění na ministerstvu obrany připomněla desáté výročí svého vzniku. "Vítal bych, kdybyste pokračovali ve výchově k vlastenectví a národní hrdosti," prohlásil na shromáždění Paroubek. Společnost má podle něj v tomto ohledu rezervy.

Armáda po skončení branné povinnosti v roce 2004 přestala být vzorkem společnosti a mohla by se stát odtrženou skupinou, upozornil premiér. Přednášky by se podle něj měly konat například ve školách.

Stejné obavy vyjádřil také ministr obrany: "Armáda je v nebezpečí jakéhosi vydělení ze společnosti." Jedním z hlavních úkolů sdružení by tak podle něj mělo být "promítání" vojska do civilní společnosti prostřednictvím besed či přednášek. Ministr zároveň asociaci vyzval, aby do svých struktur přijala i další vojenské organizace. Její hlas vůči ministerstvu i jinde by tak byl silnější, řekl. Mimo sdružení stojí například Český svaz bojovníků za svobodu či Československá obec legionářská, které sdružují velkou část veteránů z druhé světové války. V asociaci přitom po jejím založení byly.

"Jenom nás úkolovali, vystoupili jsme," řekla ČTK po skončení shromáždění předsedkyně svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Asociace by si podle ní přitom měla uvědomit, že různé finanční úlevy, které veteráni požívají, schválili politici hlavně zásluhou těchto dvou organizací. Prezident asociace Jan Kříž uvedl, že si bývalého členství svazu bojovníků i legionářů ve sdružení váží.

Asociace Vojáci společně a ministerstvo obrany v minulosti spolupracovaly například na přípravě profesionalizace a reformy vojska. Loni, v rámci oslav 60. výročí konce druhé světové války, se asociace zaměřila především na pomoc veteránům. Podílela se mimo jiné na naplánování výstavby nových pečovatelských domů a hospiců pro bývalé bojovníky. Letos v březnu zahájila pro vojáky i veřejnost sérii besed o historii a tradicích armády.

Senát schválil rozšíření pravidel pro obchodování s emisemi

České firmy budou moci od roku 2008 investovat do zlepšení ovzduší i v zahraničí. V souladu s naplňováním mezinárodní dohody o snižování emisí by jim to měla umožnit novela zákona o obchodování s emisemi, kterou přijal Senát. Norma se odvíjí od pravidel platných v Evropské unii. Podepsat ji ještě musí prezident Václav Klaus. Podle schválené novely budou moci stejně jako Češi v zahraničí v Česku investovat do ochrany ovzduší jiné země, které podepsaly mezinárodní úmluvu. Změna zákona neovlivní počet emisních povolenek, které podniky dostaly přidělené od státu na léta 2005 až 2007. Zavedení obchodů s emisemi má motivovat podniky k redukci vypouštění škodlivin, a tím zajistit závazek EU snížit emise do roku 2012 o osm procent v poměru s produkcí na počátku 90. let.

V letech 2005 až 2007 bude moci zhruba 400 českých podniků zapojených do systému vypustit na 292,8 milionu tun oxidu uhličitého, zhruba 4,4 procenta z celkového množství v celé EU. Pokud firmy vypustí do ovzduší méně škodlivin, než na které mají povolenky, budou moci přebytky prodat. V opačném případě budou nárůst emisí financovat nákupem nových povolenek.

Cena povolenky se nyní pohybuje kolem 23 eur, tedy 700 korun. Pravidla obchodování umožňují investovat firmám do projektů na ochranu ovzduší v zemích, kde je to přijde vzhledem k místním cenám či zaostalosti technologií levněji. I tyto investice se jim započítají do počtu povolených emisí v zemi původu.

Lidé možná získají víc informací o zdravotní péči

Lidé možná budou mít víc informací o práci a výsledcích nemocnic. Pomoci by k tomu mohl návrh, který schválila sněmovna. Pojišťovny by podle něj mohly zveřejňovat statistické údaje o zdravotní péči, které vykazují jednotlivá zdravotnická zařízení. Novinku nyní posoudí Senát. Autor návrhu, lidovecký poslanec Josef Janeček ČTK řekl, že jde například o informace o nákladech na léčbu různých diagnóz, počet operací a délku hospitalizace. Pojišťovny by podle něj navíc musely pacienta informovat, pokud při svých kontrolách zjistí, že lékaři ho léčili chybně. "Myslím, že je to z hlediska ochrany pacienta strašně důležitá věc," uvedl Janeček.

Debatu o zveřejňování podobných údajů vedou politici i odborníci roky. Zatím ale není jasné, podle jakých kritérií se mají zdravotnická zařízení a lékaři posuzovat. Odborné společnosti po zveřejňování informací již dlouhou dobu volají. Například podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka by jednotlivá onkologická pracoviště měla znát úspěšnost ostatních. Údaje by se měli dozvědět i pacienti. Výsledky léčby v jednotlivých zařízeních se totiž liší.

Senát vrátil poslancům zákon o bezpečnosti práce

Podle očekávání Senát zamítl nový zákon o bezpečnosti práce, který úzce souvisí s kontroverzním zákoníkem práce. Norma má přiblížit pravidla bezpečnosti práce k normám EU. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach normu hájil s tím, že tuto sféru zatím ošetřuje "jen pár řádků v zákoníku práce". Pravidla bezpečnosti práce tak nejsou podle něj formulována pro všechny sféry činnosti. Senát předlohu přesto hlasy pravice sněmovně vrátil.

Navrhovaná úprava měla podle vlády komplexně upravit odpovědnost zaměstnavatele za stav pracovního prostředí a podmínek práce, stanovit požadavky na pracoviště a staveniště nebo na předcházení rizikům možného ohrožení zdraví. Zaměstnavatel má být podle vlády třeba povinen organizovat práci tak, aby zaměstnanci "nevykonávali činnosti jednotvárné a jednostranně zatěžující organismus". Pokud tyto práce nelze vyloučit, musejí být přerušovány bezpečnostními přestávkami. Kvůli státním firmám by mělo zavedení nových podmínek bezpečnosti práce pro státní rozpočet znamenat náklady 266,5 milionu korun, pro ostatní podnikatele, zejména ve stavebnictví, 690,5 milionu korun. Vláda zároveň kvůli očekávanému zlepšení úrovně bezpečnosti práce předpokládá, že se firmám o 62 milionů korun zvýší příjmy.

Lidé v Česku utrpěli v roce 2004 podle Českého statistického úřadu při práci více než 81.600 úrazů, kvůli kterým se museli léčit. Celkem 159 mužů a devět žen pracovním zraněním podlehlo.

Senát odmítl zakázat zákonodárcům být i placeným zastupiteli

Senát odmítl návrh, podle něhož by zákonodárci nesměli být současně placenými členy obecních a krajských zastupitelstev. Předloha podle kritiků omezuje ústavní právo voličů vybrat si své zástupce a také právo zastupitelů zvolit si své představitele. Poslanecká novela zákonů o územní samosprávě se tak vrací do sněmovny, kde má levice sílu přehlasovat veto horní komory, jejímiž členy je řada starostů.

"Hlavním motivem (novely) jsou peníze," prohlásil senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Podle něho jde o to, aby někteří zákonodárci neměli ještě další příjem za vedení města či obce. Rozumné obce by si podle něj nakonec stejně své starosty - členy parlamentu vedly jako neuvolněné, a tedy neplacené funkcionáře, a rozdíl v odměně by jim hradili jinak.

Autor předlohy, sociálně demokratický poslanec Václav Votava popřel argumenty, že by novela byla motivována nějakou závistí, současně ale přiznal, že "určitý motiv výše platu v této novele je". Funkce poslance a senátora a funkce starosty jsou podle něj obě "nesmírně náročné a vyžadují plné nasazení". Stoprocentně lze vykonávat jen jednu z nich, dodal poslanec. "Někteří nestíhají ani jednu funkci," oponoval Kubera.

Google možná míří do Česka

Americký internetový vyhledávač Google se podle České televize v Česku začal zajímat o kvalifikované pracovníky. Mnozí odborníci si proto myslí, že tu firma chce otevřít pobočku nebo dokonce zastoupení pro střední Evropu, uvedla televize ve zprávách. Google prostřednictvím inzerátů hledá obchodní zástupce i programátory a internetoví specialisté se podle televize shodují v tom, že firma chce investovat. "Myslím, že by to byla investice v řádu stovek pracovních míst," řekl televizi počítačový odborník Jan Lodl. Vyjádření společnosti Google se ale televizi získat nepodařilo.

"Ani partner v jednáních, firma CzechInvest, nemůže zatím potvrdit ani vyvrátit zájem Google," uvedla ČT. Obrovské výnosy z vlastních akcií, které za pět let čtrnáctinásobně vzrostly, nutí Gogole hledat nové možnosti růstu, soudí Česká televize. Kromě Česka se však hovoří také o Polsku, dodala.

Zlínská radnice chce poslat krajanům do Brazílie valašské kroje

Zlínští radní chtějí poslat krajanům do Brazílie dva originální valašské kroje, mužský a ženský. Jejich výrobu zřejmě zadají některému regionálnímu výrobci, věcný dar přijde město na 30.000 korun. Krajané chtějí kroje používat při řadě kulturních akcí, které pořádají. Spolek ve městě Bataypora zastupuje vnučka Jana Antonína Bati, se kterou zástupci města jednali při loňské návštěvě Brazílie, řekla pracovnice magistrátu Světlana Divilková. Cílem cesty radních do Brazílie bylo obnovit kontakt s potomky Jana Antonína Bati, nevlastního bratra zakladatele obuvnického impéria. Jana Antonína po válce odsoudil v nepřítomnosti národní soud jako zrádce a kolaboranta. Baťa do konce života žil v zahraničí a jeho potomci styky s Českou republikou příliš neudržovali. Baťova vnučka Dolores při loňské návštěvě slíbila, že do Zlína přijede.

Jan Antonín se stal ředitelem podniku poté, co v roce 1932 tragicky zahynul jeho nevlastní bratr Tomáš Baťa. Za jeho vedení podnik vzkvétal a spolu s ním i celý Zlín, neboť Jan pozval do města tehdejší přední architekty a urbanisty v čele s proslulým Le Corbusierem. Po obsazení Československa v roce 1939 Jan Baťa odjel do USA. Během války se kvůli svým postojům dostal na černou listinu nejenom v Americe, ale i ve Velké Británii. Po osvobození Československa byl Baťa v nepřítomnosti odsouzen jako zrádce a kolaborant k 15 letům vězení a ztrátě majetku. Zemřel v roce 1965 v brazilském Sao Paulu. V Brazílii nyní žije 79 členů jeho rodiny.

Město Zlín i Zlínský kraj se nyní snaží o obnovení soudního procesu s Janem Antonínem Baťou a očištění jeho jména.

Vrchní soud: Farář se nemusí za tvrzení o babickém procesu omluvit

Evangelický farář Michal Šimek se nemusí písemně omluvit bývalému tajemníkovi KSČ na Jihlavsku Miroslavu Holzbauerovi za svá tvrzení o jeho údajném podílu na vraždě tří komunistických funkcionářů v Babicích na Třebíčsku v roce 1951 a následném rozpoutání babického procesu. Rozhodl tak ve středu Vrchní soud v Olomouci, podle kterého jsou úsudky Šimka podložené a oprávněné a nemohou být zásahem do osobnostních práv žalobce. Vrchní soud změnil rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se farář odvolal.

Babický proces je jednou z nejznámějších kauz spojovaných se zločiny komunismu. Jeho cílem bylo potrestat údajné pachatele vraždy tří komunistických funkcionářů v Babicích na Třebíčsku. Útok se odehrál 2. července 1951. Zahynuli při něm Tomáš Kuchtík, Josef Roupec a Bohumír Netolička. Vražda odstartovala soudní proces nebývalých rozměrů. Jedenáct lidí dostalo trest smrti, desítky dalších pak doživotí a také vysoké tresty.

Festival Špilberk ozdobí slavní hosté z Velké Británie

Věhlasní hosté z Velké Británie ozdobí letošní sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk, který se koná v srpnu na nádvoří brněnského hradu. Do jihomoravské metropole přijedou zahrát mimo jiné černošský pianista a dirigent Wayne Marshall a mladá houslistka Jennifer Pike. "Za sedm let se podoba festivalu ustálila na pěti koncertech pořádaných ob den na hradním nádvoří," řekl ČTK dramaturg přehlídky Jiří Beneš. První tři koncerty odehraje Filharmonie Brno. Na úvod připravuje hudbu ze známých italských a francouzských oper se slovenskou sopranistkou světového věhlasu Adrianou Kohůtkovou. Druhý koncert je sestaven z Mozartových, Dvořákových a Čajkovského orchestrálních skladeb. Třetí vystoupení Filharmonie Brno je věnováno tvorbě George Gershwina. "Jeho Rapsodii v modrém a hudbu z jazzové opery Porgy a Bess provede v roli dirigenta i klavírního sólisty britský hudebník černé pleti Wayne Marshall," uvedl Beneš. V první půli večera bude Marshall navíc improvizovat na témata z Gershwinových skladeb.

V dalším pořadu zavítá do Brna poprvé Londýnský festivalový orchestr s obdivovanou houslistkou Jennifer Pike. Na programu bude Čapkovského Houslový koncert. Festival uzavře vystoupení Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK. Sedmý ročník festivalu, jehož koncerty bývají hojně navštěvovány, je naplánován na 14.-24. srpna.

Filharmonie Brno v příští sezoně uctí Mozarta a Šostakoviče

Významná letošní výročí Wolfganga Amadea Mozarta a Dmitrije Šostakoviče se odrážejí v programu Filharmonie Brno na sezonu 2006/2007. Tak jako v minulých letech filharmonie připravila pro milovníky vážné hudby devět koncertních řad. Orchestr však přichází i z novinkami, jako moderátora koncertů pro rodiče s dětmi angažoval Arnošta Goldflama a předplatné začne prodávat také elektronickou cestou.

Hudební svět si letos připomíná sté výročí narození ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče. Filharmonie proto zařadila tři jeho významné symfonie. "Desátá symfonie s dirigentem Petrem Altrichtrem zahájí Velký symfonický cyklus, Pátá s rakouským dirigentem Christophem Campestrinim otevře Malý symfonický cyklus. Velkolepá vokální Třináctá symfonie Babij jar ukončí celou nadcházející sezonu ve Slavnostním symfonickém cyklu," řekl ČTK dramaturg David Mareček.

Od narození Mozarta letos uplynulo 250 let. K hojně připomínanému výročí se vrátí i brněnská filharmonie, a to v Komorně orchestrálním cyklu. Uvedení se dočká skladba Venti, fulgura, procellae pro soprán a orchestr, kterou v 60. letech minulého století našel muzikolog Vladimír Telec v brněnské Univerzitní knihovně. "Mozartovy Koncerty pro lesní roh a orchestr přijede zahrát jeden z nejvýznamnějších sólistů, nizozemský hornista Ab Koster," doplnil Mareček.

Vedení ČSSD chce zrušit členství Kušovi a Schwarzové

Předsednictvo ČSSD na úterním večerním zasedání doporučilo ústřednímu výkonnému výboru zrušit členství ve straně Mariánu Kušovi kvůli podezření, že padělal lustrační osvědčení, a Ludmile Schwarzové, která je spojena s aférou kolem biolihu. Po zasedání předsednictva to řekl premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek.

Pěti členům ČSSD z Českotěšínska předsednictvo navrhlo přerušit členství ve straně, protože nerespektovali doporučení stranického vedení a odmítli hlasovat pro odvolání starosty Českého Těšína Jindřicha Sznapky, který je spojován s úplatkářskou aférou. Pokud příslušná okresní organizace ČSSD v Karviné doporučení předsednictva nevyhoví, pak předsednictvo, které se sejde ještě tento pátek, doporučí ústřednímu výkonnému výboru, aby jejich členství ve straně zrušil. Podle informací médií je Kuš bývalý elitní komunistický rozvědčík, který se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku, a rozvědka počítala i s jeho vysláním do Vatikánu. Je veden v seznamech komunistické StB, přesto však ČSSD předložil negativní lustrační osvědčení. Ministerstvo vnitra mu však žádné takové nevydalo.

Schwarzová pracovala jako vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy. Patří do skupiny lidí, které policie zadržela 9. března. Policie zadržené podezírá, že pomocí kontaktů ve státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách na výrobu biolihu. Kuš i Schwarzová byli navíc členy ústředního výkonného výboru ČSSD.

Ze sportu

Hokejisté České republiky porazili v přípravném utkání Slovensko 2:1 (po třetinách 0:1, 1:0, 1:0). Odveta se hraje ve čtvrtek od 17:00 v Žilině. Branky a nahrávky: 28. Hubáček (J. Kudrna, Richter), 52. Hejda (Burger, Peterek) - 15. Kováčik. Rozhodčí: Rantala (Fin.) - Kalivoda, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 4:6.

Počasí

V noc a zpočátku i ve čtvrtek bude téměř jasno, odpoledne přechodně až oblačno a ojedinělé přeháňky a bouřky. Noční teploty 6 až 2 stupně, denní 15 až 19, na horách kolem 11 stupňů Celsia. Proměnlivý vítr bude mít rychlost do 10 kilometrů za hodinu. Tlak se nezmění.