Zprávy

Sněmovna schválila pět miliard na povodňové škody

Poslanecká sněmovna schválila předlohy, které umožní státu získat pět miliard korun na krytí povodňových škod. Vláda chce peníze získat z dividend firem ČEZ a Osinek a ze snížení základního kapitálu společnosti Osinek. Kvůli uvolnění peněz kabinet novelizoval zákon o FNM a státní rozpočet na letošní rok. Předlohami se nyní bude zabývat Senát. Vládní záměry podpořili i opoziční poslanci. Mají ale výhrady k formě, jakou vláda pro uvolnění peněz zvolila. Například ekonomický expert ODS Martin Kocourek poznamenal, že díky výplatě dividend uvedených společností získají vedle státu peníze i ostatní akcionáři, což znamená, že na povodních vydělají. "Vydělávat na povodních nepovažujeme za zcela ideální," poznamenal Kocourek. Sněmovna v úterý obě předlohy projednávala ve stavu legislativní nouze. Takové opatření, které na žádost vlády vyhlašuje předseda Poslanecké sněmovny, umožní přijmout zákon i za jeden den.

Němci mají do 24 hodin dodat harmonogram odvozu odpadu z Libčevsi

Ministerstvo životního prostředí dnes vyzvalo německé úřady, aby mu sdělily, kdy odvezou odpad nelegálně dovezený do Libčevsi na Lounsku. "Chceme do 24 hodin harmonogram odvozu," řekla ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Praha žádá, aby německé úřady odpad odstranily do konce dubna. Sasko-Anhaltsko předalo případ zvláštní spolkové agentuře ve Stuttgartu a problematiku by měl český ministr životního prostředí Libor Ambrozek projednat 27. dubna v Halle se svou sasko-anhaltskou kolegyní Petrou Wernickeovou.

Sasko-anhaltské ministerstvo prozkoumalo v Libčevsi situaci na místě. "Jen když je jednoznačně prokázáno, odkud odpad pochází, lze spolkovou zemi vyzvat, aby odpadl odvezla. Proto úřady ze Saska-Anhaltska navštívily Libčeves," řekla dnes ČTK mluvčí sasko-anhaltského ministerstva Annette Schützová. "Přitom nebylo možné jednoznačně zjistit, odkud odpad pochází," dodala. Zemské ministerstvo proto už před týdnem předalo případ zvláštní spolkové odpadové agentuře do Stuttgartu. "Pro nás je tím prozatím ten případ skončen, protože nevíme, odkud odpad pochází, a teď uvidíme, co s tím udělá tato agentura," dodala Schützová. Mluvčí potvrdila, že Praha poslala dopis s požadavkem odpad do 30. dubna odvézt. "Odpověď nyní odesíláme, a poukazujeme i na to, že koncem příštího týdne se osobně oba ministři setkají," podotkla mluvčí. Sasko-anhaltské ministerstvo navrhuje, aby Ambrozek s Wernickeovou projednali podrobněji celou problematiku při tomto osobním setkání.

Ambrozkovo ministerstvo v úterý uvedlo, že nedostane-li od sasko-anhaltského úřadu ani spolkového ministerstva odpověď, začne organizovat odvoz odpadu samo. Už v pondělí Ambrozek uvedl, že v tom případě účet za odvoz odpadu pošle do Německa. Skládka v Libčevsi o víkendu už potřetí vzplála. Někdo ji úmyslně podpálil. I premiér Jiří Paroubek naznačil, že vláda Libčevsi pošle peníze na to, aby se obec s problémem vypořádala. Prostředky by pak stát vymáhal od německé vlády.

V sedmi krajích skončí stav nouze vyhlášený kvůli povodním

V sedmi krajích postižených jarními povodněmi ve středu skončí vládou vyhlášený stav nouze, který platil od 2. dubna. Kraje teď mají sedm dní na spočítání povodňových škod. Někde ale budou potřebovat více času. Například na jižní Moravě proto chtějí požádat o odklad. Vyplývá to z ankety ČTK.

Nouzový stav umožňuje úřadům pružnější řešení situace, ale v nutných případech také omezení některých práv, například na nedotknutelnost majetku či svobodu pohybu. Nesmí se také třeba stávkovat. Nouzový stav byl vyhlášen na území Jihočeského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje. Kraje si v anketě ČTK vyhlášení nouzového stavu pochvalovaly. Například podle hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka (KDU-ČSL) vyhlášení stavu nouze regionu pomohlo. Hejtman povolal do boje s velkou vodou desítky vojáků s těžkou technikou. Stav nouze umožnil regulovat odtok z přehrad v regionu podle aktuálních potřeb radnic. Ve středních Čechách zase využili stav nouze například hasiči. Mohli totiž čerpat z fondu státních hmotných rezerv. V Brandýse nad Labem se navíc podaří rychle nahradit povodní zničený most provizorní stavbou. Středočeští starostové upozorňují, že jim stav nouze umožnil operativněji rozhodovat například o budování protipovodňových hrází. V Ústeckém kraji stav nouze pomohl například obci Křešice na Litoměřicku, která patřila k nejpostiženějším místům. Stav nouze přivítal i Zlínský kraj. "Na základě nouzového stavu budou hrazeny například ze státních hmotných rezerv náklady za pohonné hmoty pro integrovaný záchranný systém," řekl mluvčí kraje Patrik Kamas.

Paroubek chce prosadit, aby dlužné alimenty platil stát

Premiér Jiří Paroubek se hodlá zasadit o to, aby Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a znovu přijala návrh, aby alimenty za neplatící rodiče vyplácel neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev stát. Odmítnutí předlohy především senátory ODS předseda vlády označil za projev "necitlivosti, asociálnosti a nepochopení pro lidi s nízkými příjmy". "Přál bych všem pánům senátorům za ODS, aby se vžili do situace matky-samoživitelky alespoň na jedinou minutu. Moje politická snaha bude zajistit potřebný počet hlasů v Poslanecké sněmovně, který by přehlasoval toto veto Senátu," řekl premiér novinářům.

Senátoři poukazovali mimo jiné na to, že jde o novou sociální dávku, která by znamenala stamilionové nároky na státní rozpočet, a tím i na všechny daňové poplatníky. Takový argument považuje Paroubek za nepravdivý. "Roční výdaje by nedosáhly ani toho, co stojí daňové poplatníky Senát," řekl. Navíc stát by dlužné výživné od neplatičů vymáhal, takže dopady na státní pokladnu by byly ještě nižší, dodal. Většina senátorů se přiklonila k názoru, že návrh poslanců ČSSD neřeší vymáhání náhradního výživného od neplatících rodičů a jeho přijetí by znamenalo rezignaci na uplatňování platných zákonů. Levice, která má v dolní komoře pohodlnou většinu 111 hlasů, ale může veto Senátu přehlasovat.

Senát zamítl předlohu "ne proto, že by nesoucítil s těmi maminkami, které mají sociální problémy, ale pro právní vady tohoto zákona", uvedl šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera z ODS. Podle něj by do budoucna mělo být lepším řešením to, kdyby výživné vymáhali například celníci nebo finanční úřady.

Ekonomové: Paroubkův odhad růstu HDP je víceméně reálný

Růstu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku až o osm procent je podle většiny ekonomů oslovených ČTK reálný. Růst HDP ve výši sedmi až osmi procent odhadl předseda vlády Jiří Paroubek při prezentaci ekologického manifestu ČSSD v elektrárně Ledvice na Teplicku. "Podle našeho aktuálního odhadu by se měl hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí reálně meziročně zvýšit o osm procent, možná i o něco více," uvedl David Marek z Patria Finance. Podle něj načasování hospodářského cyklu zvládla tato vláda dokonale. Růst české ekonomiky nad sedm procent nevylučuje ani Radomír Jáč z PPF Asset Management. "Pokud se potvrdí, že HDP České republiky rostl v posledním čtvrtletí roku 2005 skutečně meziročním tempem 6,9 procenta a pokud tento růst nebude zpětně revidován dolů, lze si růst české ekonomiky nad sedm procent pro letošní první čtvrtletí skutečně představit," uvedl. Naopak střízlivější odhad růstu ekonomiky ve výši pěti procent má Helena Horská z Raiffeisenbank. Podle ní je odhad premiéra optimistický, jehož vedlejším cílem mohlo být i pozvednutí nálady v severních Čechách. S blížícími se volbami optimismus vládnoucích politiků prostě roste, uvedla Horská.

Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a dosáhla tak nejlepšího výkonu ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. ČR tak loni dosáhla stejného růstu jako sousední Slovensko, a mnohem lepších výsledků než většina ostatních zemí Evropské unie.

ODS slibuje víc policistů v ulicích, méně zákonů a tvrdší tresty

ODS, favorit červnových voleb, slibuje v programu věnovaném bezpečnosti víc policistů v ulicích, tvrdší tresty, nekompromisní zacházení s přestupkovými recidivisty a jednodušší zákony. Podrobný program, obsahující i návrhy pro boj s korupcí a zlepšení práce soudů, dnes představil novinářům místopředseda strany Ivan Langer. Nejsilnější opoziční strana hodlá po vzoru Slovenska zřídit soudní tribunál specializovaný na korupci, zavést institut agenta a majetková přiznání u osob odsouzených za majetkové a hospodářské trestné činy. Majetek, u kterého odsouzený neprokáže legální původ, propadne státu. Opatření by měla podle Langra spolehlivě zredukovat počet případů korupce.

"Úlohou agenta bude odhalovat, zjišťovat a usvědčovat pachatele korupce. Nasazen bude moct být pouze se souhlasem soudu," osvětlil Langr záměr. Agent by ale nesměl navádět k trestné činnosti. Sazby za korupci by chtěla ODS zvýšit ze současných pěti až sedmi let na 12 až 15 let. Odsouzených za korupci se bude týkat i pravidlo, že zaplatí škodu, kterou způsobili. Podle Langra by mělo platit, že dokud odsouzený poškozeného neodškodní, nevyjde z vězení.

V boji proti obecné kriminalitě chce ODS přitvrdit tresty hlavně za násilnou trestnou činnost. Soudy by měly podle Langra dostat více prostoru pro udělování výjimečných trestů včetně doživotí. Takový trest chce ODS žádat například za úkladné vraždy. Opakovanému přestupování zákona chce ODS zabránit principem, podle kterého bude pokračování v přestupku kvalifikováno jako trestný čin. Pravidlo by mohlo podle Langra fungovat v potírání prostituce. V programu stínového ministra vnitra nechybí ani plán důsledného boje s pouliční kriminalitou a zřízení nezávislé inspekce pro vyšetřování trestných činů policistů, o níž ODS hovoří léta.

ČSSD preferuje v ekologickém manifestu obnovitelné zdroje energie

ČSSD chce v případě vítězství ve sněmovních volbách vyčlenit 15 miliard korun na projekty výstavby alternativních zdrojů energie a prosadit zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Uvedla to v ekologickém manifestu, který klade důraz i na stabilní tempo snižování energetické náročnosti. Materiál představil při úterní návštěvě Elektrárny Ledvice premiér Jiří Paroubek. V případě účasti v příští vládě chtějí sociální demokraté také zjednodušit povolovací řízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů či dotacemi podpořit podmínky pro rozvoj pěstování energetických rostlin na zemědělské půdě uváděné do klidu.

"Do roku 2030 by měl podíl v zemi vyráběné elektrické energie z obnovitelných zdrojů stoupnout ze současných tří na zhruba 20 procent," uvedl Paroubek. Při minimální využitelné kapacitě vodních zdrojů a větru je podle něj budoucnost ve spalování biomasy. Pěstování biomasy jako alternativního zdroje výroby elektřiny preferuje i generální ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman.

Oba se shodli na tom, že základní surovinou pro výrobu elektřiny v Česku ale zůstane i nadále hnědé uhlí, jádro či plyn. Podíl uhlí se bude podle Romana v příštích letech snižovat, během 12 let klesne výroba elektřiny z hnědouhelných elektráren na polovinu. ČEZ přesto počítá s obnovou a výstavbou nových tepelných zdrojů, investice si vyžádá asi 100 miliard korun.

Na anonymních vkladních knížkách ČS zůstává 4,8 miliardy Kč

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny zůstává 4,79 miliardy korun. Od počátku převodů v roce 2002 vyzvedli lidé více než 115 miliard Kč. ČTK to sdělila Helena Matuszná z tiskové oddělení spořitelny. Banka musí podle zákona knížky zrušit kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz. Lidé mají na zrušení knížek čas do konce roku 2012. Úspory na těchto knížkách již spořitelna od roku 2003 neúročí, a vklady tak nepřinášejí žádné zisky.

Klaus v Ankaře podpořil budoucí turecké členství v Evropské unii

Turecko by udělalo chybu, kdyby v Evropské unii usilovalo o něco jiného, než je plnoprávné členství, řekl v úterý v Ankaře český prezident Václav Klaus. Reagoval tak na dotaz ČTK, co si myslí o případném privilegovaném partnerství, o němž se ve vztahu k Turecku v EU mluvilo. Klaus předtím při jednání se svým tureckým protějškem Ahmetem Necdetem Sezerem podpořil rozšíření unie o Turecko. "Turecko považujeme za přátelskou a spřátelenou zemi. Právě na tomto základě vyrůstá podpora ČR, co se týká budoucího vstupu do EU," řekl Klaus po jednání se Sezerem. Podle českého prezidenta se při jednání nehovořilo o myšlence privilegovaného partnerství.

Antisemitismus ohrožuje demokracii

Veřejné shromáždění proti antisemitismu se uskuteční v neděli 23. dubna ve Valdštejnské zahradě v Praze. Stejně jako v uplynulých dvou letech opět pod heslem Všichni jsme lidi. Křesťanští iniciátoři a organizátoři chtějí vyzvat veřejnost, aby se otevřeně postavila proti nenávisti a předsudkům. Fórum proti antisemitismu také zveřejní v neděli každoroční zprávu o útocích proti Židům, nyní za rok 2005. Shromáždění pořádá česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.

Gripeny opět v ostré akci

Dvě české stíhačky Jas-39 Gripen v úterý ráno pomohly letadlu Boeing 737 vietnamských aerolinií, který nad českým územím ztratil kontakt s řízením letového provozu. Gripeny letoun našly nad Pardubicemi a doprovodily jej ke Karlovým Varům, kde se boeing spojil s německou kontrolní věží, řekl ČTK mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek. Podle serveru www.idnes.cz se stíhačům podařilo s posádkou dopravního letounu navázat spojení na nouzové frekvenci zhruba po pěti minutách. Prejzek neuvedl, odkud a kam boeing směřoval.

V úterý také uplynul rok od příletu prvních šesti gripenů do České republiky. Během loňského léta následovalo v rámci desetileté smlouvy o pronájmu dalších osm stíhaček, které nahradily ruské stroje MiG-21. Od té doby gripeny zasahovaly již ve čtyřech "ostrých" akcích.

Rozsudek v kauze Vladimíra Hučína má padnout v pátek

Rozsudek v kauze bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína, který je obžalován ze šesti trestných činů, by měl padnout v pátek. Případ v úterý odročil krajský odvolací soud po závěrečných řečech. Bývalého zpravodajce zprostil přerovský okresní soud obžaloby v plném rozsahu, proti verdiktu se však odvolala žalobkyně. Podle obvinění Hučín v 90. letech, kdy pracoval jako příslušník BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Hučín obvinění odmítá. Podle něj se stal nepohodlným především proto, že poukazoval na prorůstání vlivu komunistů do vysoké státní sféry. Krajský státní zástupce žádal v úterý po soudcích, aby napadený rozsudek zrušili ve všech zprošťujících výrocích a případ vrátili okresnímu soudu k novému projednání. "Hodnocení důkazů postrádá určitou logiku a jsou tam určité skutečnosti, které by se měly novým výslechem objasnit," řekl ČTK státní zástupce Mojmír Pleva. Obhájci Hučína však považují rozsudek okresního soudu za spravedlivý. "Rozsudek okresního soudu je perfektní jak po logické, tak po právní stránce. Odvolání je naopak odbyto jazykově i právně," uvedl obhájce Milan Hulík. Ve své závěrečné řeči podpořil svého klienta tím, že podle něj stále existuje reálné nebezpečí levicového extremismu. Část úterního jednání byla kvůli utajovaným skutečnostem opět neveřejná.

Rybáři začali do Labe, které otrávily kyanidy, vysazovat ryby

Středočeští rybáři začali s tradičním jarním zarybňováním rybářských revírů na Labi. Letos do něj ale investují dvojnásobek peněz, aby alespoň zčásti odstranili následky lednového úniku kyanidů ze závodu Draslovka Kolín do řeky. Na původní stav zarybnění by se řeka v tomto úseku mohla dostat do dvou až tří let. ČTK to dnes řekl jednatel středočeského rybářského svazu Pavel Horáček.

Lednový únik smrtelně jedovatých kyanidů do Labe zamořil 83 kilometrů řeky a uhynulo v ní asi deset tun ryb. Rybáři navíc s napětím čekali na to, co odhalí jarní tání, a obávali se dalších tisíců mrtvých ryb skrytých pod ledem. Přišly ovšem záplavy, které vše odplavily a přesnější sčítání škod znemožnily. Povodně ale podle Horáčka zřejmě i částečně pomohly následky havárie odstranit. Tím, že velká voda spojila spousty slepých ramen a pískoven s hlavním tokem v jedno velké jezero, dostala se řada ryb do Labe a po opadnutí vody v něm zůstala. Podle Horáčka by ryby v řece do dvou až tří let mohly mít druhové složení a věkovou strukturu podobnou jako před havárií. Je ovšem podle něj možné, že mohou částečně chybět některé druhy ryb nejvíce postižené havárií a vyšší váhové kategorie, které si rybáři nejvíce cení.

Brněnští ekologové chtějí od Jonáše omluvu, označil je za škodnou

Dvacet brněnských neziskových organizací vyzvalo primátorova náměstka Radomíra Jonáše (ODS), aby se omluvil za své ostré výroky na adresu ekologů a aktivistů. Řekl o nich, že jsou škodná. Jonáš se omlouvat nehodlá. Ekologové budou usilovat o jeho odvolání.

"Jsou škodná se vším, co k tomuto výrazu náleží," řekl Jonáš o ekologických aktivistech před týdnem na zasedání brněnského zastupitelstva. "Stojím si za tím," potvrdil dnes ČTK. Jeho výrok prý směřuje konkrétně ke Straně zelených a Hnutí Duha. Vyčítá jim dvouleté zdržení stavby mimoúrovňové křižovatky Hlinky na velkém městském okruhu nebo obstrukce při rozhodování o přestavbě železničního uzlu. "Nevím o jediné pozitivní věci, kterou udělali. Omlouvat se nehodlám," uvedl Jonáš.

"Pokud se pan náměstek neomluví, budeme požadovat jeho odvolání. Domníváme se, že hanlivé a agresivní výroky na adresu aktivních občanu či politických soupeřů nemají ve slovníku vysokých představitelů města co dělat. Chce-li být ODS slušnou a kultivovanou stranou, mělo by se její vedení vystupováním pana Jonáše začít vážně zabývat," řekl dnes ČTK šéf Hnutí Duha Martin Ander.

Veřejné prohlášení požadující od Jonáše omluvu podepsali vedle ochránců přírody také senátor a vysokoškolský profesor Jiří Zlatuška a představitelé Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity nebo liberálního Institutu Karla Havlíčka Borovského.

Německý vojenský hřbitov v Praze nebude

Německý vojenský hřbitov v Praze Strašnicích nevznikne. Lidový spolek péče o německé válečné hroby Volksbund hlavnímu městu oznámil, že se už nebude snažit hřbitov vybudovat, informoval novináře magistrát. Radní se proto rozhodli, že doporučí zastupitelstvu, aby ukončilo smlouvu mezi Prahou a německou organizací.

Ostatky německých vojáků, kteří zahynuli v Praze a jejím okolí za druhé světové války, chtěl spolek uložit na ploše bývalého evangelického hřbitova ve Strašnicích. Hřbitov chtěl na vlastní náklady upravit. Praha s jeho záměrem souhlasila a uzavřela s ním v roce 2001 smlouvu. Bylo vydáno i stavební povolení, uvedl radní Bohumil Černý. Několik let ale spolek se hřbitovem nic neudělal, propadlo mu i stavební povolení. "V poslední době nás mnoho občanů upozornilo na neutěšený stav hřbitova a nemovitostí, které k němu přiléhají. Přebývají v nich bezdomovci," řekl Černý. Proto město požádalo spolek, aby předložil harmonogram prací. Výsledkem bylo jeho sdělení, že od projektu odstupuje, protože na něj nemá peníze.

O hřbitov se bude muset postarat Praha. Původně se podle radního počítalo s tím, že by pozemky bývalého hřbitova byly využity k rozšíření kapacity urnového háje Strašnice. Kvůli snaze německého spolku od tohoto záměru město ustoupilo, nyní se k němu vrací, podotkl Černý.

Čeští restaurátoři jedou do New Orleans zachraňovat hřbitov

Do New Orleans odjíždějí v těchto dnech první tři čeští restaurátoři ze společnosti Gema Art Group, kteří se budou podílet na záchraně a obnově náhrobních kamenů tamního hřbitova. Jde o jeden z nejslavnějších historických hřbitovů v USA. Na neworleanském St. Louis Cemetery No. 2 jsou náhrobky desítek slavných jazzmanů a dalších známých osobností. Hřbitov byl těžce poškozen záplavami při loňském hurikánu Katrina a dnes je na národním seznamu nejohroženějších kulturních památek Spojených států. Gema Art Group byla přizvána ke spolupráci na tomto projektu městskou správou New Orleans a organizací Save Our Cemeteries na základě mezinárodního ocenění restaurování náhrobních kamenů na Starém židovském hřbitově v Praze.

Kristýnka se zabydlela v Klokánku a je hvězdou dočasné rodiny

Týdenní Kristýnka, kterou její maminka po porodu svěřila Fondu ohrožených dětí, je ve štěrboholském Klokánku u Prahy, odkud si ji v nejbližších dnech vyzvednou budoucí osvojitelé. V úterý dopoledne se ocitla v dočasné "klokánčí" rodině, kterou vedle tety Hany Kutičkové tvoří čtrnáctidenní Dan a dva sourozenci - tříletá Denisa a devítiletý Tomáš. Klokánek je zařízení, které se snaží v co největší míře dětem poskytovat přechodnou rodinnou péči. Přes práh nového domova miminko přenesla ředitelka fondu Marie Vodičková, která je vyzvedla z porodnice Na Bulovce. Bylo zřejmé, že tady na novorozeně čeká láskyplné přijetí. Kristýnka se ihned stala hvězdou malé domácnosti a zdrojem radosti pro tetu i sestřičku Denisu.

Vodičková ČTK řekla, že Kristýnčina biologická maminka má několik malých dětí a o další se už nedokáže postarat. Dítě porodila doma a kontaktovala fond. Měla jediné přání - aby její dcera nevyrůstala v ústavu. Budoucí osvojitelé, kteří už mají jedno adoptivní dítě, holčičku zatím viděli jen v médiích. Z Klokánku by si ji mohli odvést pravděpodobně do konce týdne, až o jejich návrhu rozhodne soud Prahy 8.

Policie po matkách, které anonymně novorozeně předají do babyboxu nebo ho svěří Fondu ohrožených dětí, nepátrá, pokud dítě nemá známky zranění. Kristýnka byla zdravá a její zdravotní stav prověřili i lékaři novorozeneckého oddělení nemocnice Na Bulovce, kam holčičku pracovníci fondu před týdnem nejprve umístili.

Klokánek je rodinnou alternativou ústavu. Má 13 zařízení, kde se tety a někdy i strýcové dočasně starají o 210 dětí. Tato kapacita nestačí pokrýt zájem. Podle Vodičkové fond k dnešnímu dni registruje 17 žádostí o umístění v Klokánku, ale uspokojit může zhruba polovinu žadatelů. Od roku 2000 prošlo Klokánky více než 1100 dětí a 70 procent z nich se vrátilo do původních rodin, pětina přešla do trvalé rodinné péče.

Vyhlášeno historické město roku 2005

Historickým městem roku 2005 se stala Česká Kamenice na Děčínsku. Představitelé vítězného sídla, nejlepšího v přípravě a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, převzali dnes ocenění na Pražském hradě. Slavnostní shromáždění se konalo při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. O cenu se dále ucházely Polná na Jihlavsku a Uherské Hradiště. Nominace vzešly z regionálních hodnocení čtyř desítek měst.

Členy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je na 200 měst a obcí, celkem se třemi miliony obyvatel. "Jsme příkladem pro další malá města, aby se pokusila soutěžit s daleko většími a bohatšími," prohlásil starosta České Kamenice Miroslav Weiss. Česká Kamenice byla již několikrát nominována do užšího výběru. Město se podle něj může pochlubit řadou opravených památek, cílevědomou a systematickou patnáctiletou prací na regeneraci městské památkové zóny. Radnice má připraveny "v šuplíku" projekty, takže starosta nevidí v nalezení účelu a cíle pro jeden milion korun, spojený s oceněním, žádný problém. "Potřeb ve městě je tolik - ať už je to na památkové objekty, nebo na další potřebné opravy ...," řekl ČTK. Mnoho práce je například ještě na církevních památkách. Za klenot v té souvislosti Weiss označil kapli Narození Panny Marie, kde je třeba restaurátorských prací na oltářích, obrazech a freskách.

Vachlerovu komedii Doblba ocenili na festivalu v Izraeli

Komedie Petra Vachlera Doblba získala zvláštní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v izraelském městě Ašdod. ČTK to oznámilo české velvyslanectví v Izraeli, jehož kulturní atašé Robert Řehák ocenění 17. dubna převzal. Porota prý cenu vytvořila speciálně kvůli tvůrčímu přínosu Vachlerova snímku, u něhož odměnila řadu režijně originálních prvků podaných humornou formou.

Čtyři písně Zuzany Navarové znějí na novém albu skupiny Koa

V oblastech folku, folkloru, rocku, jazzu a romské hudby se na novém albu pohybuje skupina Koa. Od roku 1998 doprovázela písničkářku Zuzanu Navarovou, jejíž čtyři dosud nevydané písně nahrávka rovněž obsahuje. Navarová v prosinci 2004 zemřela; písničkářské otěže převzal hráč na akordeon a zpěvák Mário Bihári, jehož skladby na stylově rozmanitém albu dominují. O desce, nazvané prostě Koa, hovořili členové skupiny před úterním křtem v Balbínově poetické hospůdce v Praze. Podle Přemysla Štěpánka z brněnského vydavatelství Indies Records byly písničky Zuzany Navarové Gatě, Zelí a prejt, Valentýna a Jestřábovi připraveny pro další, bohužel už nenatočené album. Na ostatních skladbách se autorsky podíleli všichni členové skupiny. Smrt populární písničkářky donutila skupinu Koa změnit některá aranžmá a především začít zpívat. "Dlouho jsme zvažovali název naší desky. Ale začínáme v podstatě znova, a tak jsme zvolili jen jméno skupiny," řekl novinářům kontrabasista František Raba. Nové album vznikalo podle tradice na chalupě v Husí Lhotě, kde byli všichni několik dnů zavřeni.

Podle Štrasburku ČR porušila ve sporu s Chadimovou úmluvu RE

Česká republika porušila ve sporu s Martou Chadimovou, usilující o nemovitosti na pražském Loretánském náměstí, některé body evropské úmluvy o lidských právech. Rozsudek v tomto smyslu zveřejnil v úterý ve Štrasburku Evropský soud pro lidská práva, u něhož Chadimová podala na ČR stížnost. Chadimová žádá na státu odškodnění údajné hmotné a morální újmy v celkové výši přes 96 milionů korun. V této věci ale štrasburský soud zatím ponechal oběma stranám možnost dohody a rozhodne o ní později.

Konkrétně dal soud Chadimové zapravdu v tom, že ČR ve sporu porušila úmluvu o lidských právech v bodech týkajících se délky soudního řízení a práva na respekt k soukromé korespondenci a také jeden z protokolů k této úmluvě.

Marta Chadimová usiluje o nemovitosti na Loretánském náměstí od začátku 90. let. V této souvislosti byla stíhána pro údajné padělání úředních listin, ale v roce 1995 jí tehdejší prezident Václav Havel udělil milost. Tu ona původně odmítla, ale přijala ji v roce 2003.

Soud potvrdil ženě za vraždu manžela kvůli pojistce 13 let vězení

Bohunka Hovorková půjde definitivně na 13 let do vězení s ostrahou za to, že nechala zabít svého manžela kvůli vyplacení milionové pojistky. Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil verdikt, který loni v prosinci vynesl ústecký soud. "Zabít jsem ho nenechala, za tím si budu vždycky stát," komentovala pravomocný rozsudek drobná šestapadesátiletá žena, kterou prý zavražděný manžel týral. Soud vyměřil definitivní tresty i dalším obžalovaným. Antonín Machač a Petr Křiváček, kteří muže zavraždili, dostali 14 let vězení. Podle soudu Hovorková pojistku sjednala před sedmi lety s Křiváčkovou družkou a pojišťovací agentkou Věrou Mifkovou, která si má odpykat rovněž 13 let. Všichni navíc musí společně uhradit pojišťovně vzniklou škodu. "Jde o učebnicový příklad nájemné, i když zčásti amatérsky provedené, vraždy," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Začal soud s dozorci obžalovanými z pašování drog vězňům

Dva dozorci z věznice v Rýnovicích stanuli v úterý u Okresního soudu v Jablonci nad Nisou kvůli obžalobě z toho, že více než dva roky pašovali odsouzeným drogy. Inspektorovi dozorčí služby Janu Syrovému a dozorci druhé třídy Petru Weipertovi hrozí až pět let vězení. Oba muži jakékoliv nelegální obchody s vězni popřeli. Syrový v Rýnovicích slouží od roku 1981, Weipert od roku 1997.

Syrový podle spisu pronesl od května 2003 do srpna 2005 odsouzeným několikrát pervitin a dostal ze něj zaplaceno nejméně 20.000 korun. Jak vyplývá z vyšetřování, Syrový jednomu z odsouzených předal 70.000 korun, aby si mohl kupovat drogy. Weipertovi státní zástupce klade za vinu, že některým vězňům rovněž dodával pervitin a navíc i několik mobilů a nabíječky. Za propašování drogy vyinkasoval nejméně 10.000 korun a za telefony nejméně 5000 korun.

Jeden z vězňů odmítl při procesu vypovídat. Prý se bojí pomsty a někteří příslušníci vězeňské služby mu údajně vyhrožovali. Klíčový svědek obžaloby k soudu nedorazil. Jde o bývalého vězně. Weipert naznačil, že proti němu zřejmě vypovídal výměnou za předčasné propuštění. Bývalý vězeň nyní napsal soudkyni dopis, kde své svědectví potvrdil, bojí se ho ale opakovat při hlavním líčení. Soudkyně proces odročila na 19. května.

Agresivní koledníci z Vysočiny přespali na záchytce

Celkem 12 agresivních lidí přespalo o velikonočním víkendu na krajské protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. Nejmladšímu bylo 20 let, nejstaršímu 58 let. Nejvyšší naměřená koncentrace alkoholu v krvi byla přes čtyři promile. Jeden výtržník rozbil výlohu u obchodu, druhý se pokusil o skok z okna, dvakrát byl fyzicky napaden ošetřující zdravotnický personál. Další opilec napadl manželku, jiný spal na místní komunikaci, řekl ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Žena kradla lékařskou korespondenci

Padesátiletá žena kradla několik měsíců poštu praktickému lékaři z Pustějova na Novojičínsku. Dopisy podle policie otevírala a dopisovala do nich své lékařské postupy léčby. Podepisovala se svým rodným přímením, které doplnila o falešný titul. ČTK to řekla mluvčí severomoravské policie. Podle dostupných informací žena trpí duševní poruchou. Lékaři značně zkomplikovala život. Ukradené dopisy vracela zpět do schránek nebo je posílala na jiné adresy.

"Rozhodně se nemohlo stát, že bych já či jiný lékař podle ní určil léčbu," řekl ČTK okrádaný lékař. Dodal, že například jedna z jeho pacientek, které předepsal lázně, kvůli ženě tři měsíce čekala na jejich schválení pojišťovnou. "Tiskopis zmizel a až po třech měsících jsem jej dostal od někoho zpátky," vysvětlil lékař. Ze schránky zmizely lékařské zprávy, výsledky z laboratoří, a dokonce i dopisy z pojišťovny. "V pojišťovnách se na mě zlobili, že nekomunikuji. Já jsem přitom vůbec nevěděl, že něco na mou adresu poslali," řekl.

Pro přípravu na MS má český tým už jistých devět posil z NHL

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik má po pondělní porážce Atlanty definitivní jistotu, z kterých klubů může vybírat hráče pro květnové mistrovství světa v Lotyšsku. Ze čtrnáctky, které skončí sezona, vykrystalizovalo už devět posil, které budou v Rize pro Českou republiku obhajovat zlato z Vídně či bojovat o konečnou nominaci v závěrečné přípravě. U dalších hráčů komplikují případný start zdravotní problémy.

Reprezentační kouč má přislíbenou účast obránců Tomáše Kaberleho z Toronta, Radka Martínka z New Yorku Islanders, Martina Škouly z Minnesoty, Rostislava Klesly z Columbusu, o šanci se poperou Lukáš Krajíček z Floridy a Zbyněk Michálek z Phoenixu. V ofenzívě se těší již na jedenáctý světový šampionát pětinásobný mistr světa David Výborný, pozván do přípravy byl i jeho spoluhráč z Columbusu Jaroslav Balaštík a čerstvě Patrik Štefan, jehož Atlanta přišla o naději na play off v noci na dnešek. "Mluvili jsme s ním. Bude hrát na Euro Hockey Tour," řekl Hadamczik novinářům po dnešním tréninku české reprezentace v Kravařích. Nejistá je situace zatím u Petra Čajánka ze St. Louis, Rostislava Olesze z Floridy a Radima Vrbaty z Chicaga. "Čajánka trápí záda, Olesz má potíže s kolenem a Vrbata bere po nachlazení ještě antibiotika," popsal problémy uvažovaných akvizic Hadamczik. Problémy s třísly měl i Klesla. Vážnější zdravotní komplikace má bek Jaroslav Modrý z Atlanty, kterému může ukončit sezonu natažený zadní stehenní sval. "Počkáme tři dny a uvidíme, jak to bude vážné," připojil kouč.

Mimo hru jsou už obránci Filip Kuba z Minnesoty a již delší dobu Jiří Šlégr z Bostonu. V širším hledáčku kouče národního týmu naopak ještě zůstává Josef Melichar z Pittsburghu, útočník Jan Hrdina z Columbusu osloven nebyl. Další posily z prestižní zámořské soutěže může českému týmu nabídnout první kolo play off, které začne pro šestnáctku klubů v pátek. "Nelze dopředu předpokládat, kolik hráčů by mohlo být ještě k dispozici. Samozřejmě na hráče kvalit, jako je třeba Václav Prospal, bychom rádi počkali. Ale bude u nich záležet, jak se budou cítit a jakou budou mít chuť. Oproti loňsku se hraje náročná NHL a do toho byla olympiáda," uvedl Hadamczik. Ve finální přípravě před mistrovstvím světa a na závěrečném dějství Euro Hockey Tour ve Stockholmu se tak otevře šance několika mladým hráčům z NHL, kteří budou bojovat o šanci.

Čech se bál, že má zlomenou nohu

Nejčernější myšlenky napadaly gólmana Petra Čecha poté, co mu sprintující spoluhráč z Chelsea William Gallas šlápl v pondělním ligovém utkání s Evertonem na nohu. Český fotbalový reprezentant připustil, že v první chvíli myslel, že holenní kost náraz nevydržela. Nakonec si oddechl, že necelé dva měsíce před začátkem mistrovství světa žádné vážné zranění neutrpěl. "Šel jsem po míči a najednou ucítil hroznou bolest. Nejdříve jsem myslel, že noha je zlomená. Naštěstí jsem pak mohl vstát," uvedl Čech na internetové stránce Chelsea. Nejlepší brankář světa se chvíli svíjel na trávníku, ale po ošetření zvládl dochytat první poločas. Po přestávce ho však nahradil mezi tyčemi Ital Carlo Cudicini. Po zjištění, že Čecha nepotkalo vážné zranění, se ulevilo i trenérovi Josému Mourinhovi. "Má nějaké díry v noze, bylo tam spousta krve, ale věřím, že jinak je koleno v pořádku. To je hlavní," uvedl portugalský kouč.

Trenér házenkářů Pauza: Tým je srovnatelný se světovou špičkou

Druhé místo českých házenkářů na mezinárodním turnaji v Paříži je podle trenéra Pavla Pauzy vynikajícím výsledkem. Po výhrách nad Německem a Dánskem reprezentační kouč prohlásil, že jeho svěřenci jsou schopní měřit se se světovou špičkou. Na prestižním turnaji startovali Češi teprve podruhé. Před devíti lety skončili poslední a organizátoři je poté dlouho nepozvali. "Naše vystoupení se třemi týmy absolutní světové špičky musím hodnotit jasně pozitivně. Když jsme odjížděli, tak jsme bezesporu takové ambice ani zdaleka neměli," řekl dnes ČTK Pauza. Český tým skončil na druhém místě, když i v duelu s domácí Francií neměl daleko k remíze. "Němce jsme zdolali po dlouhých letech a navíc naprosto jasně. Dány jsem považoval za černého koně turnaje a výhra nad nimi je z tohoto pohledu fantastický úspěch," prohlásil Pauza. Potěšilo ho především, že výkony jeho týmu jsou srovnatelné se světovou elitou. "To nám v další práci moc pomůže. Hlavně se hráči potřebovali přesvědčit, že máme na víc, než jsme zatím dokazovali," uvedl Pauza.

Jeho výběr nyní čekají červnové zápasy play off o postup na mistrovství světa se Srbskem a Černou Horou. "Zaměřím se hlavně na rozbor hry Srbska, budu mít videokazety z jeho zápasů v Maďarsku. Každopádně je to soupeř moc nepříjemný, ale my si z Paříže přivezli sebevědomí. Ta čtyři těžká střetnutí nám asi dala více než patnáct tréninkových dnů pohromadě. Mužstvo dělají zápasy, a ty se nám se povedly," řekl Pauza.

Slavia nastoupí ve fotbalovém poháru v Hradci téměř kompletní

V téměř kompletní sestavě se představí fotbalisté Slavie Praha ve středu v posledním čtvrtfinálovém utkání Poháru ČMFS na hřišti Hradci Králové. Domácí bojují ve druhé lize o postup a nebránili by se ani překvapivému úspěchu v pohárové soutěži. "Jsem rádi, že jsme se dostali až do čtvrtfinále a v něm přivítáme tak atraktivního soupeře. Kdybychom si na Slavii netroufali, tak by to bylo špatné," řekl ČTK hradecký trenér Karel Krejčík. Zápas bude podle něj pro město svátkem, naposledy červenobílí hráli na východě Čech před více než třemi lety a v prvoligovém souboji se oba týmy rozešly smírně 1:1.

Berdych postoupil v Monte Carlu do druhého kola

Tenista Tomáš Berdych napodobil Jana Hernycha a Radka Štěpánka a postoupil do druhého kola turnaje série Masters v Monte Carlu, dotovaného částkou 2,082.500 eur. Šestnáctý nasazený hráč si na antuce centrálního dvorce monackého klubu poradil s Francouzem Fabricem Santorem a vyhrál 6:2 a 6:4.

Počasí:

Ve středu má být polojasno, přechodně i oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Odpolední teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem deseti.