Zprávy

Hladiny řek zvolna klesají, jedná se o pomoci postiženým obcím

S pozvolným ústupem velké vody nabývá na intenzitě otázka, jak pomoci postiženým regionům. Povodeň nicméně stále neopadla - hladiny řek klesají jen zvolna, na řadě míst mohou záplavy trvat týden či dva. Lidé se tak začínají obávat, co stojící voda udělá s jejich staveními. Napjatá situace nadále panuje na jižní Moravě, komplikace přetrvávají i na severu Čech. Srážky by ale neměly pokles hladin ovlivnit, na Moravě by se však mohly zvednout hladiny horských toků. Stav ohrožení zůstával na 23 místech, druhý povodňový stupeň platil na 37 úsecích. Situace se stabilizovala a zklidňuje se vlivem nízkých srážek a nízkých teplot.

Napětí nadále panuje zejména na Moravě. Novosedly stále ohrožuje obří jezero vytvořené na polích řekou Dyjí. Pod bedlivou kontrolou musí být v Jihomoravském kraji také hráz táhnoucí se po pravém břehu řeky Moravy pod Hodonínem. Pokud by se narušila, hrozí zalití šesti obcí tvořící na Moravském Slovácku oblast Podluží. Velké vody se nadále obává i Břeclav, které by pomohlo snižování odtoku z nádrží Nové Mlýny. Znojemská přehrada je plná dřeva splaveného z Národního parku Podyjí. Na průtoku vody v Moravě se zatím nijak neprojevily ani dešťové a sněhové srážky, vytrvalý déšť ale může zvýšit hladiny na některých řekách Moravskoslezského kraje. Nejvíce může voda stoupat na horním toku Odry a v povodí Olše. Rozhodně by ale neměla ve velké míře ohrozit zástavbu. V Olomouckém kraji s napětím očekávají, jak výrazné budou srážky. Déšť by mohl zvýšit hladinu Bečvy až na druhý stupeň.

V Ústeckém kraji jsou stále uzavřeny desítky silnic, zaplavené zůstává Hřensko, vodu na návsi mají i Křešice a další obce na Litoměřicku. Lidé, kteří museli před několika dny opustit své domovy, se stále nemohou vrátit. Přibývá těch, kteří před vodou odešli k příbuzným, ale nyní již žádají města o náhradní bydlení.

Rozvodněné středočeské řeky dále klesají, i když stav ohrožení ještě platí v Mělníku, Brandýse nad Labem, Poděbradech i dalších menších obcích především v blízkosti soutoku Labe a Vltavy. Situaci se podařilo stabilizovat i v Hoříně, kde zpevnili hráze. Labe ovšem klesá pomalu, a zatopené nemovitosti tak mohou být zalité vodou ještě několik dnů. Krizový štáb Spolany Neratovice rozhodl o postupném obnovování výroby všude tam, kde to podmínky dovolují.

Obyvatelé Veselí nad Lužnicí začínají s úklidem po povodni. Hasiči odčerpávají vodu z prohlubní a půjčují lidem vysoušeče. Lidé také dostávají čistící prostředky a pomůcky. Statik prohlíží domy, zda je rozvodněné řeky Lužnice a Nežárka nepoškodily. Obyvatelům pomáhají i psychologové armády a hasičů. Voda již z většiny zaplavených ulic ustoupila, drží se jen na několika málo místech.

Vláda rozhodla o pomoci lidem postiženým záplavami

Vláda schválila ve středu návrh na navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun, které budou sloužit jako rezerva na odstraňování povodňových škod, případně na protipovodňová opatření. ČTK to řekla mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Kabinet rovněž rozhodl o tom, že o úvěr na modernizaci bydlení s nízkým úrokem budou moci požádat lidé, které postihly záplavy, bez rozdílu věku. Pět miliard korun vláda získá z dividend společností ČEZ a Osinek a ze snížení základního kapitálu Osinku. Neměl by se tak prohloubit letošní schodek státního rozpočtu, který je plánován ve výši 74,4 miliardy korun. "Dvě miliardy korun použije vláda z dividend společnosti ČEZ. Celkem 2,69 miliardy korun získá z dividend společnosti Osinek a přes 300 milionů korun snížením základního kapitálu společnosti Osinek," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci.

Do doby, než valné hromady společností schválí navrhované kroky, bude vláda podle Sobotky hradit povodňové škody z rezerv státního rozpočtu. "Valné hromady by měly rozhodnout do měsíce," řekl dále Sobotka. Pro schválení uvedených opatření chce vláda rovněž požádat o vyhlášení stavu legislativní nouze. Pokud se nevyčerpá celých pět miliard na odstraňování škod, budou podle Sobotky peníze využity i na budování nových protipovodňových opatření nebo budou převedeny jako rezerva do dalšího roku. Naopak, pokud bude potřeba více peněz, vláda je připravena podniknout odpovídající opatření, uvedl ministr. Vláda podle něj bude žádat i o pomoc z fondů Evropské unie.

Státní fond rozvoje bydlení má letos na úvěry na modernizaci bydlení celkem tři miliardy korun. Vláda totiž zároveň schválila Martínkův návrh na navýšení rozpočtu fondu o dvě miliardy na tyto účely. Další miliardu korun kabinet schválil vlastníkům nemovitostí postižených záplavami ve formě dotací. Prostředky rovněž z fondu bydlení získají obce, které je pak poskytnou majitelům bytového fondu. Úvěr na modernizaci bydlení dosud mohli čerpat jen lidé do 36 let, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Úvěr je úročen dvěma procenty ročně se splatností deset let.

Jiří Paroubek: Vláda chce povodňový fond, půjčila by si až 15 mld. Kč

Vláda chce vytvořit fond, z něhož se budou čerpat peníze na výstavbu protipovodňových opatření či na výkup domů, které opakovaně zatopila voda. Ve fondu by bylo asi deset až 15 miliard korun. Peníze by si stát půjčil od Evropské investiční banky (EIB). Splácel by je 20 až 25 let, takže by se příliš nezatížila dluhová služba státu, řekl ČTK při středeční návštěvě Litoměřic premiér Jiří Paroubek. "Protipovodňová opatření by se realizovala v jednotlivých povodích v průběhu několika let, protože nemáme iluze, že by se to všechno stihlo za rok nebo za dva," uvedl Paroubek. Řekl, že již mluvil s EIB. "Jsou ochotni poskytnout tyto peníze bez potřeby spolufinancování," doplnil. Peníze na vznik hrází a dalších zábran by kromě povodí mohly čerpat i obce.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý ČTK řekl, že zřízení zvláštního fondu navrhovali občanští demokraté už po katastrofálních povodních v roce 2002, ČSSD ho ale tehdy odmítla. ODS navrhovala vyčlenit 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu na zvláštní povodňový účet. Vláda návrhu vytýkala, že předem počítal s penězi z privatizace určité společnosti. Občanským demokratům se zase nelíbí, že si nyní chce Paroubkův kabinet na zřízení fondu půjčit. "Půjčka je zase jenom další dluh. To chtějí jenom do zvláštního šuplíku ukrýt další dlužní úpis," uvedl Tlustý.

Stát by podle premiéra realizoval i dobrovolné výkupy těch nemovitostí, které jsou v záplavových územích opakovaně zaplavovány, a kam se třeba občané nebudou chtít vrátit. Lidé by dostali určité náhrady. "Musíme vymyslet systém, jak těmto lidem budeme nabízet vhodné pozemky k tomu, aby tam mohli začít stavět," uvedl Paroubek.

Vláda prodloužila stav nouze; hejtmani až na Bendla spokojeni

Vláda prodloužila stav nouze, který v neděli kvůli záplavám vyhlásila v sedmi krajích, do 19. dubna. Původně mělo opatření skončit 10. dubna. Ministr vnitra František Bublan řekl, že opatření přijala vláda nikoli proto, že by hrozilo další nebezpečí, ale kvůli rychlejší likvidaci škod. Většina hejtmanů oslovená ČTK krok vlády přivítala, počítají totiž s tím, že se s povodňovými škodami budou potýkat dlouho. Krok vlády zpochybnil středočeský hejtman Petr Bendl. Je přesvědčen, že postiženým obcím, ve kterých už kraj vyhlásil stav nebezpečí, to fakticky nepomůže. "Rozhodně stav nouze likvidaci povodňových škod neurychlí. Spíš by situaci pomohlo, kdyby vláda vydala jasná pravidla, co všechno bude obcím propláceno," řekl Bendl ČTK. Vadí mu, že se vláda nezabývala zejména tím, jak co nejrychleji doručit obcím tisíce a desetitisíce korun na konkrétní věci. Pokud místo toho zveřejnila, že dá na likvidaci povodňových škod pět miliard, ač nezná skutečnou výši škod, pokládá spíš za populismus než za věcné řešení.

"Speciálně pro náš kraj, který se patrně bude s velkou vodou potýkat v rámci Česka nejdéle, je to dobrá zpráva," řekl Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Prodloužení stavu nouze mu umožní využívat vojáky, hasiče, firmy a občany k práci na aktuálních protipovodňových opatřeních či následně na odstraňování škod. I v Ústeckém kraji počítají s tím, že od nich velká voda neodteče hned. "Pokud bude zapotřebí, požádám premiéra i o prodloužení nového termínu stavu nouze, byť jen pro Ústecký kraj," řekl ČTK ústecký hejtman Jiří Šulc. Jihočeský hejtman Jan Zahradník připomenul, že od stavu nouze se odvíjí i termín, do kterého musejí kraje nahlásit škody. "Žádosti o náhradu nákladů na obnovu území musíme vládě podle zákona předložit do sedmi dnů po jeho odvolání," řekl.

Vláda uvolnila peníze pro dobrovolné hasiče a jejich techniku

Dobrovolní hasiči mohou počítat se štědřejší podporou státu. Ministerstvo vnitra letos poskytne Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska mimořádnou dotaci ve výši devět milionů korun, rozhodla ve středu vláda. Dalších šest milionů půjde na hromadné pojištění zásahových vozidel těchto jednotek, řekl ministr vnitra František Bublan. Tato pomoc nemá být jednorázová. Od příštího roku by mělo vnitro každoročně vyčlenit minimálně 50 milionů korun na obnovu techniky dobrovolných hasičů, na dotace 15 milionů a další peníze na pojištění hasičských vozů.

Ministr Bublan ocenil nezastupitelnou roli dobrovolných hasičů, kteří zasahují téměř při pětině všech zásahů, což představuje asi 100.000 akcí za rok. Sdružení má v Česku dlouhou tradici a stále početnou členskou základnu - v 7740 hasičských jednotkách se angažuje zhruba 85.000 lidí. Platní a užiteční jsou dobrovolníci nejen při nynějších povodních. "Bez těchto jednotek a lidí bychom se neobešli nejen v tuto dobu, ale i při jiných situacích," prohlásil Bublan.

Lubomír Zaorálek naznačil, že kvůli záplavám vyhlásí legislativní nouzi

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek naznačil, že zřejmě vyhlásí na žádost vlády stav legislativní nouze. Opatření by mělo umožnit rychlé parlamentní projednání vládních návrhů na získání financí k odstranění povodňových škod. "Je to situace, která již tady byla. V podobných situacích jsem vyhověl. Budu se tím vážně zabývat," řekl ČTK Zaorálek. Vláda rozhodla, že na odstraňování povodňových škod uvolní pět miliard z Fondu národního majetku (FNM) a dividend firem ČEZ a Osinek. Kvůli uvolnění peněz musela vláda změnit zákon o FNM a rozpočet. Změny tak musí schvalovat i sněmovna. Legislativní nouze by měla umožnit, aby peníze byly uvolněny ještě do konce dubna. Řádná schůze sněmovny přitom bude zahájena až v úterý 18. dubna. Uvolnění peněz z FNM pak bude muset schvalovat i Senát.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Podle jednacího řádu vyhlašuje zmíněný stav na určitou dobu šéf sněmovny, a to na návrh vlády. Učiní tak za mimořádných okolností, kdy jsou základním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů či bezpečnost státu nebo kdy hrozí značné hospodářské škody. Sněmovna jako celek může stav legislativní nouze zrušit nebo omezit. Sněmovna k tomuto opatření již sáhla několikrát.

ČEZ zlevní zaplaveným domácnostem dodávky elektřiny

Elektrárenská skupina ČEZ zlevní zaplaveným domácnostem na dva měsíce dodávky elektrické energie, kterou budou lidé potřebovat zejména k vysoušení příbytků. O slevu 350 korun z ceny megawatthodiny silové elektřiny mohou požádat zaplavené domácnosti zásobované skupinou ČEZ v západních, středních, severních a východních Čechách a na severní Moravě. Průměrná domácnost díky tomu při odstraňování následků povodní podle výpočtů ČEZ ušetří za dodávky zhruba 800 korun. "Chceme i touto formou lidem pomoci v tíživé situaci tak, aby se co nejrychleji mohli vrátit k normálnímu životu. Vysoušení objektů způsobí občanům i vyšší spotřebu elektřiny. Náš povodňový tarif by měl zvýšené náklady na vysoušení nejen kompenzovat, ale po dobu dvou měsíců přinášet postiženým domácnostem patrnou úlevu z plateb za elektřinu," řekl ČTK generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Zvýhodněná sazba bude platit od 7. dubna do 7. června. Každý produkt silové elektřiny, který skupina ČEZ nabízí, bude mít svoji povodňovou variantu se slevou 350 korun z ceny za MWh a s nulovou pevnou měsíční cenou za silovou elektřinu. "V nejvíce využívaném tarifu Standard činí sleva 30 procent. V celkové platbě za elektřinu se silová elektřina promítá zhruba polovinou," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O povodňový tarif mohou lidé požádat prostřednictvím speciálního formuláře, který získají například na internetových stránkách skupiny ČEZ či v jejích obchodních kancelářích.

Ministerstvo dopravy a Cyril Svoboda nepotvrdili přílet letounů CIA

Jako spekulaci označilo ministerstvo dopravy informace, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) převážela letecky zajatce pod zástěrkou civilních letů s mezipřistáním i na českém území. Ministerstvo dopravy a ministr zahraničí Cyril Svoboda mezipřistání v ČR nepotvrdili. Ministerstvo dopravy dále uvedlo, že USA a Česká republika by neporušily úmluvu o mezinárodním civilním letectví, pokud by na českém území přistála a následně z něj vzlétla letadla s civilní registrací. Mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková a Svoboda tak reagovali na informace Amnesty International ČR (AI), podle nichž prý v Česku dvacetkrát přistály tři letouny se zajatci podezřelými z terorismu na palubě. Američané je údajně tajně převáželi k výslechu nebo věznění do zemí, kde mohou být vystaveni mučení.

AI žádá o stanovisko premiéra Jiří Paroubka a ministerstvo vnitra. Podle úřadu vlády se k věci má vyjádřit ministerstva obrany a dopravy, které také odkazuje na řízení letového provozu. Vyjádření letového provozu se ČTK nepodařilo získat, obrana stanovisko připravuje. Svoboda uvedl, že o příletech nemá informace.

Žižková ČTK řekla, že USA a ČR jsou vázány úmluvou o civilních letadlech. Ta říká, že veškerá letadla smluvních států používaná na nepravidelných letech mohou přelétávat a přistávat na jejich území bez povolení, pokud nejsou využívány pro obchodní účely. Amnesty International soudí, že CIA zneužívá leteckou praxi a obchodní dohody, aby mohla přepravovat zajatce, což je v rozporu s mezinárodním právem. "Stát, který vědomě pomáhá nebo asistuje jiné zemi v porušování mezinárodního práva, nese za tento čin zodpovědnost," sdělil v úterý ČTK ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.

Vnitřní kontrola NBÚ zjistila, že mohli uspět i agenti StB

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ)se pod vedením bývalého ředitele Tomáše Kadlece dopustil závažných chyb při provádění bezpečnostních prověrek. Mohlo se tak například stát i to, že osvědčení pro práci s přísně utajovanými informacemi dostali bývalí agenti komunistické Státní bezpečnosti (StB). Vyplývá to ze zprávy o vnitřní kontrole v NBÚ, kterou ČTK poskytla protikorupční organizace Růžový panter. Zpráva podle organizace potvrzuje, že Kadlec a další lidé z někdejšího vedení NBÚ zneužili svého postavení a s prověrkami manipulovali.

Interní kontrola prověřovala, jak NBÚ postupoval při udělování prověrek v letech 1999 až 2002. V září loňského roku byl o výsledcích vyšetřování informován premiér Jiří Paroubek. Sněmovní komise pro kontrolu NBÚ se s nimi seznámila začátkem března. Kontroloři mimo jiné zjistili, že úřad lehkovážně uděloval prověrky lidem, kteří byli evidováni jako důvěrníci či agenti StB. Místo důkladného prověření těchto lidí se referenti v některých případech spokojili s informací, že jejich spis byl skartován. Jindy jim stačilo to, že se osoba při pohovoru chovala klidně a hovořila otevřeně, píše se ve zprávě.

Závažné nesrovnalosti odhalila kontrola také v zápisech do spisů, vedení pohovorů a komunikaci se zpravodajskými službami. Spisy obsahující citlivé informace si podle kontrolorů zaměstnanci NBÚ prohlíželi, aniž by do příslušné kolonky uvedli své jméno a důvod, proč se s dokumentem chtějí seznámit. "Do tabulky se nikdy nezapisoval ředitel NBÚ, přestože podepisoval vyhodnocení i osvědčení a měl v držení celý bezpečnostní spis," píše se dále ve zprávě.

Ministři Sobotka, Rath a majitelé lékáren se shodli na klesající marži

Takzvaná degresivní marže na léky, která se s rostoucí cenou přípravku snižuje, by měla v Česku platit od srpna. Dohodu o klesající obchodní přirážce s představiteli majitelů a provozovatelů lékáren podepsali ve středu ministři financí a zdravotnictví Bohuslav Sobotka a David Rath. Zástupci majitelů lékáren považují výsledek za kompromisní řešení, které by mělo být ale jen přechodné. Od ledna se snížila marže na léky z 32 na 29 procent. Od srpna by na medikamenty do 150 korun měla připadnout přirážka 33 procent, na preparáty nad 5000 korun pak deset procent. "Průměrná marže, která je dnes 29 procent, se tak sníží na 28,5 procenta," upřesnil ministr Rath. Obchodní přirážky pro léky mezi 150 a 5000 korunami nyní podle ministra odborníci "dopilovávají". Konečný návrh dostanou k posouzení zdravotní pojišťovny, představitelé zaměstnavatelů i odbory. Po připomínkách by ministr financí měl vydat cenový výměr, který marži stanoví, dodal Rath.

Schůzky na ministerstvu financí se zúčastnili zástupci Grémia majitelů lékáren a Asociace provozovatelů lékáren. Chyběli představitelé České lékárnické komory, která Rathova rozhodnutí kritizuje. Nesouhlasila například s lednovým tříprocentním snížením marže na léky. Tento krok podle ní ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to zejména ty menší na venkově. Vedení komory již dříve uvedlo, že ministr ztratil jeho důvěru a jednat s ním už nebude.

Sokolové chystají na červenec slet, počítají s 30.000 účastníky

Česká obec sokolská chystá na začátek července 14. všesokolský slet. Hlavní program se uskuteční v Praze, sokolové se ale představí i na dalších místech. Celkem by se sletu mělo po celé zemi zúčastnit kolem 30.000 lidí, v Praze jich vystoupí téměř 20.000, informovali zástupci Sokola. Slet se uskuteční od 1. do 6. července, hlavní program se uskuteční na Rošického stadionu na Strahově. Připraveno je 16 skladeb, které předvedou cvičenci všech věkových kategorií, uvedl náčelník Sokola Miroslav Vrána. Do cvičení se zapojí přes 1000 zahraničních hostů, nejvíce jich přijede ze Slovenska. Veřejnost se může přijít podívat na dvě vystoupení ve středu 5. a ve čtvrtek 6. července.

Součástí sletu bude výstava o dějinách a současnosti Sokola v Tyršově domu v Praze 1, ale také průvod hlavním městem, který je naplánován na neděli 2. července. Poté čekají všechny účastníky sletu zkoušky jednotlivých skladeb. Lidé se s nimi setkají už koncem června například u metra Malostranská. Sokolové tam chystají vystoupení aerobiku, rokenrolu, tance nebo historického šermu. Tato akce budou sloužit jako propagace sletu, uvedl Vrána. Další ukázky činnosti Sokola mohou lidé vidět od 2. do 4. července u Tyršova domu.

Generál Peřina dostal k 95. narozeninám model své stíhačky

Legendární pilot z druhé světové války František Peřina dostal od armády ke svým 95. narozeninám model stíhačky Spitfire, s kterou během bitvy o Anglii sestřelil několik nepřátelských letadel. Model v měřítku 1:24 a pamětní medaili mu předal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Ve čtvrtek se bývalý letec sejde s ministrem obrany Karlem Kühnlem, od něhož dostane čestný kord. Štefka jednomu z posledních žijících českých pilotů z druhé světové války řekl, že si ho celá armáda velmi váží. "Prožíváte dlouhý a dobrodružný život. Mnoho z nás by chtělo mít v některých fázích takový život," řekl.

Peřina utekl z Čech v červnu 1939, den po své svatbě. Nejprve se účastnil leteckých bojů ve Francii, kde sestřelil čtyři letadla, po pádu Paříže unikl přes Gibraltar do Anglie. V letech 1940 až 1942 na strojích Hurricane a Spitfire poslal k zemi či do moře minimálně 12 dalších německých letadel. Jeho ženu nacisté celou válku věznili. V roce 1949 byl Peřina z armády propuštěn a upadl v nemilost, podařilo se mu však přeletět do americké zóny v Rakousku. Později emigroval do Kanady a pak do Spojených států, kde se podílel mimo jiné na navrhování sedadel do kosmického programu Gemini a do proudového letadla Boeing 747. Po listopadové revoluci se vrátil do Československa.

Příběh Pražského hradu obohatí výstavy o korunovacích

Expozici Příběh Pražského hradu, přístupnou již dva roky, obohatila tematická část věnovaná korunovacím českých králů. Postupně budou připraveny tři kolekce - letošní první se týká doby Přemyslovců, Lucemburků a Jagellovců. Součástí výstavy se tak podle informací ze středeční tiskové konference stal originál svatováclavského meče, kopie svatováclavské koruny a další vzácné památky. Téma korunovací ztvárnili pořadatelé v gotickém podlaží Starého královského paláce, takzvané Věži Václava IV., kde byla dosud dílčí expozice Příběh vzdělanosti.

Instalaci obohatily audiovizuální programy, pro dětské návštěvníky je přístupný interaktivní přehled všech korunovaných českých panovníků. Korunovace se stávají hlavním motivem i pro doprovodné akce během celého roku, mimo jiné pro dětský víkend, znalostní soutěže či přednáškový cyklus.

Na Pražském hradě bude možné během dubna rovněž sledovat výrobu repliky unikátního středověkého stavebního jeřábu. Inspirací je kresba z Bible Václava IV. z posledních let 14. století. Projekt vznikl původně pro hrad Točník, na Pražském hradě by měl funkční jeřáb sloužit do konce září. Na Točníku bude poté využit pro opravu střechy paláce a později tam zůstane jako exponát. Projektem jeřábu na lidský pohon zajímá zkoumání a obnova zapomenutých technologií a postupů, které podle nich lze znovu zavést do praxe.

Židovské muzeum ukazuje historii a současnost svatebních obřadů

Několik let příprav předcházelo výstavě, která od středy do 4. června v Židovském muzeu v Praze ukazuje historii i současnost židovských svatebních obřadů. Je podle pořadatelů průřezem sbírkami instituce, která si připomíná sto let. Výstavu instalovanou v Galerii Roberta Guttmanna však významně obohatily také zápůjčky od soukromníků. Kolekce obsahuje nejrůznější předměty od prstenů, čepců a svatebních šatů přes oznámení a blahopřání po fotografie a svatební dary. Na výstavě je také videozáznam svatby z roku 2000 a unikátní audiozáznam svatby z roku 1983, tedy z doby komunistické totality, kdy náboženských obřadů podle kurátorky výstavy bylo jen málo.

Židovský svatební obřad má už od biblických dob dvě hlavní části - zásnuby a sňatek. V minulosti mezi nimi bývala až roční prodleva, už dlouho se však konají v jeden den. Podoba rituálu za tu dobu jinak prošla jen malými změnami. Svatby tak slavila i komunita, která po staletí tvořila neodmyslitelnou součást českého prostředí. Sňatek a manželství jsou v židovské společnosti úzce provázány s náboženským právem. Svazek muže a ženy je možné uskutečnit jen mezi Židy, přičemž židovská příslušnost je předávána matkou, případně mezi Židem a konvertitou k judaismu.

Ovocný trh zaplnil les Zoubkových soch

Po dva měsíce budou lidé procházející pražským Ovocným trhem potkávat štíhlé plastiky známého českého sochaře Olbrama Zoubka. Více než stovku Zoubkových figur si už v den vernisáže prohlížejí turisté i Pražané a fotografují si buď samostatné plastiky, nebo jeden druhého a stylizují se do pozic, které zaujímají sochy. Výstavu pod širým nebem uspořádaly u příležitosti sochařových osmdesátin galeristka Karolína Bayerová a Městská část Praha 1. Jubileum Zoubek oslaví 21. dubna.

Retrospektivní přehlídka představuje Zoubkovo dílo od roku 1958 až do současnosti. Zoubkovy nezaměnitelné figury, charakteristické štíhlou vertikálou, modelací povrchu a výraznými gesty a postoji, jsou dnes dobře známé. Zdobí i četné veřejné budovy. "Je to blahopřání Prahy 1 i poděkování za spolupráci, ze které vznikl Pomník obětem komunismu na Újezdě," řekl na tiskové konferenci starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Památník byl odhalen v roce 2002, Zoubek na něm spolupracoval s architekty Zdeňkem Hölzelem a Janem Kerelem.

Zoubek vytváří své plastiky od roku 1952. Do povědomí širší veřejnosti vešel v roce 1969, kdy odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil reliéf na jeho náhrobek a také na náhrobek jeho následovníka Jana Zajíce.

Ze sportu:

Květoslav Svoboda doplaval ve finále závodu na 200 metrů na mistrovství světa v krátkém bazénu na čtvrté pozici a prokázal, že se vrátil po loňských zdravotních problémech do světové špičky. Časem 1:44,90 minuty předvedl v Šanghaji znojemský kraulař třetí nejlepší výkon kariéry a za svým vlastním českým rekordem z krátkého ME v prosinci 2003 v Dublinu zaostal o 34 setin. Závod vyhrál Jihoafričan Ryk Neethling.

Český tenis bude mít zastoupení ve čtvrtfinále dvouhry na turnaji okruhu WTA v Amelia Island. Ve Spojených státech amerických do třetího kola postoupila Nicole Vaidišová, která se o postup mezi nejlepších osm utká s další Češkou Lucií Šafářovou. Vaidišová měla jako čtvrtá nasazená volný los a do turnaje vstoupila úterním zápasem druhého kola. Při návratu po svalovém zranění porazila dvakrát 6:4 Španělku Lauru Pousovou-Tiovou, jež se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace. Tenistky si na zámořském antukovém turnaji rozdělí 600.000 dolarů.

Fotbalový záložník Vladimír Šmicer věří, že se do červnového světového šampionátu v Německu stihne uzdravit. Český reprezentant oblékající dres Bordeaux si 25. února v duelu proti Metám poranil pravé koleno a nyní absolvuje týdenní rehabilitaci v německém Řeznu. Podle odhadů měl být Šmicer mimo hru asi pět týdnů, ale jeho nucená pauza se zřejmě protáhne. Podle svých slov by měl dvaatřicetiletý fotbalista naskočit znovu do hry v polovině dubna.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Převážně oblačno až polojasno, místy přeháňky, do 500 metrů sněžení. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.