Zprávy

Hladiny řek klesají; Labe kulminovalo v Ústí, dál hrozí Morava

Hladiny většiny řek v Česku pozvolna klesají. Kritickou dobou na dolních tocích bude středeční odpoledne a večer. Prudký růst hladin se však neočekává. Poprvé po týdnu začalo pozvolna ustupovat Labe v Ústeckém kraji. Zhruba 1500 lidí, kteří opustili své domy a byty, se však zatím vrátit nemohou. Lidé se bojí předpovědi meteorologů, ale také rabování. Nejvíce prázdných příbytků je na Litoměřicku, kde Labe pohltilo obec Křešice. Trvají potíže s dopravou, komplikace čekají řidiče v Ústí, Děčíně i Litoměřicích. Temnou obcí zůstává zaplavené Hřensko. Také Dyje se zklidňuje, vážná situace je nicméně na Břeclavsku, kde obří jezero ohrožuje obec Novosedly. Podobně hladina Moravy se má na dolním toku zvyšovat. V okolních zemích se situace stabilizuje, problémy hlásí zejména Rakousko, kde Morava prolamuje hráze.

Zatímco v Čechách bude ve vyšších nadmořských výškách chladněji a čeká se sníh, na Moravě má být tepleji a bude zřejmě pršet - napadne až 30 milimetrů srážek. Situace by se mohla zkomplikovat hlavně v Beskydech. Určité riziko by se tak mohlo vyskytnout v povodí Bečvy a Olše, což by ovlivnilo průběh povodně na Moravě od Kroměříže. Dolní Morava má stoupat, kritickým místem je v Jihomoravském kraji hráz tři kilometry pod Hodonínem, která drží řeku v korytě. Na její pevnost dohlížejí vojenští záchranáři. U Mikulčic byla v uplynulých dnech hráz narušena. Za nadměrného úsilí vojáků byla ale zpevněna. Pokud by se protrhla, voda by zalila šest obcí tvořící na Moravském Slovácku oblast Podluží. Nadále velmi vážná je situace v obci Novosedly na Břeclavsku, kterou ohrožuje obří jezero vytvořené na polích rozbouřenou Dyjí. Hladina v jezeře stále stoupá. Dyje se jinak zklidňuje a její obří rozlivy nad vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku jsou pod kontrolou.

Hladiny Lužnice a Nežárky, jež způsobují na jihu Čech největší škody, zvolna klesají. Ubývá také vody v rybníku Rožmberk, z něhož voda odtéká právě do Lužnice. Voda ale ve Veselí nad Lužnicí stále zaplavuje na 250 domů. Na návrat domů čeká přes tisíc evakuovaných.

V Olomouckém i Zlínském kraji již Morava klesla. Situace je stabilizovaná i u Napajedel a Tlumačova na Zlínsku, kde přítoky řeky Moravy vytvořily na polích laguny. Povodňová vlna, která v Olomouci v noci na neděli zaplavila místní části Chomoutov a Černovír a lokálně se rozlila i na jiných místech města, místy ještě způsobuje potíže obcím na jihu Olomouckého kraje. Před Citovem se vytvořilo dva kilometry široké jezero.

Z nejhoršího jsou patrně i v Hoříně na Mělnicku, který leží u soutoku Labe s Vltavou. Lidé tam nicméně nadále zpevňují hráze. Situace je totiž dále nejistá, protože Labe bude značně rozvodněné ještě minimálně do konce týdne. Stovky domácností, firem a průmyslových podniků ve středních Čechách mají od úterý opět připojenu elektřinu. V Praze stále platí druhý stupeň povodňové aktivity, hladina Vltavy by měla dále klesat.

Obce, které jsou z nejhoršího venku, pomalu sčítají škody. Jejich zástupci většinou odhadují, že řádění vodního živlu by letos mohlo mít mírnější následky než katastrofální záplavy z minulých let. Hasiči radí lidem, aby po opadnutí vody v postižených domech a bytech zkontrolovali statiku, rozvody elektrického proudu i kanalizaci. Měli by také zničit potraviny zasažené vodou a nechat vyčistit studny. Se žádostí o pomoc se mohou obrátit na humanitární střediska.

Nezaměstnaní na severu Čech pomáhají při boji s velkou vodou

Nezaměstnaní lidé v Ústeckém kraji pomáhají při boji s velkou vodou. Společně s dobrovolníky plnili pytle s pískem a stavěli hráze. Úřady práce v Ústí nad Labem, Děčíně a Litoměřicích již nabídly pomoc obcím při odstraňování povodňových škod. Vyplývá to z informací, které od úřadů získala ČTK. Veřejně prospěšných pracovníků, které platí stát, využilo krajské město při budování hráze z pytlů na Střekovském nábřeží. "Patří jim velký dík," řekl ČTK ústecký primátor Petr Gandalovič. "I když hráz nevydržela, oddálila zaplavení nábřeží tak, aby bylo možné evakuovat občany," dodal.

Nezaměstnaní pomáhali již také v Děčíně. Zhruba 50 lidí z úřadu práce plnilo pytle s pískem. "Narychlo jsme je povolali v pondělí večer, kdy nastala kritická situace při plnění pytlů. Nezaměstnaní vystřídali vyčerpané zaměstnance technických služeb," řekl ČTK vedoucí odboru majetku města Tomáš Martinček. Lidi bez práce znovu radnice využije zřejmě při úklidu, až voda odpadne.

Litoměřický úřad práce již oslovil starosty obcí, které zaplavila voda. Stejně jako před čtyřmi lety někteří pomoc úřadu využijí a jiní nikoliv. "Je to případ od případu, někam nezaměstnané pošleme, někteří budou hledat pomoc jinde, nebo na to stačí sami," řekl ČTK ředitel litoměřického úřadu Ivan Vilím. V Ústeckém kraji je bez práce zhruba 68.000 lidí. Míra nezaměstnanosti je nejvyšší v republice, v únoru byla 15,7 procenta.

Odhad: Záplavy letos sníží výjezdy Čechů maximálně o procento

Záplavy omezí letos výjezdy Čechů do zahraničí maximálně o jedno procento. Na příjezdech a domácí turistice se téměř neodrazí, řekl na konferenci o cestovním ruchu analytik Jaromír Beránek. Podle něho voda poškodila asi 1,5 procenta domácností. Na případných opravách zatopených nemovitostí se ale budou zřejmě podílet také jejich příbuzní. Ti všichni zřejmě letos mírně omezí své výdaje na zahraniční turistiku. Přesto ale Beránek očekává, že do zahraničí vycestuje přes čtyři miliony Čechů. Meziročně to bude růst asi o čtyři procenta.

Domácí turistiku by povodně nijak zásadně ovlivnit neměly. Podle zjištění agentury Mag Consulting je vodou zasaženo asi 20 až 30 hotelů v regionech a zhruba 40 kempů. Buď jsou přímo zatopeny, nebo je voda ohrožuje, řekl Beránek. Fakt, že některé z nich neotevřou se zahájením sezony, ale dopad na celkové objemy domácí turistiky mít nebude. Podle odhadů tak letos stráví alespoň jednu dovolenou v Česku zhruba polovina Čechů. Meziročně to bude růst asi o tři procenta.

Příjezdy cizinců by velká voda vůbec neměla ovlivnit. Praha, která je hlavním lákadlem, zatím nijak zasažena není. Státní agentura CzechTourism již podle ředitele Rostislava Vondrušky informovala svá zahraniční zastoupení, že ne celá ČR je pod vodou a že záplavy mají pouze lokální charakter. Po skončení záplav chce CzechTourism zorganizovat konferenci zástupců krajů s diplomaty zemí, odkud do ČR přijíždí nejvíce turistů. Bude je informovat o dopadech záplav. Podle Beránka by do Česka mohlo letos přijet asi 6,7 milionu zahraničních turistů, což by byl růst o pět procent.

Amnesty: Letouny CIA se zajatci přistály dvacetkrát v ČR

Tři letouny americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) se zajatci na palubě přistály dvacetkrát v Praze, zjistila organizace Amnesty International ČR (AI). Dodala, že podle letových záznamů zde měla inkriminovaná letadla mezipřistání. Již loni přinesla média informace o tom, že americké tajné služby převážely lidi podezřelé z terorismu k výslechu nebo věznění do zemí, kde mohou být vystaveni mučení, i přes české území. Utajenými operacemi Spojené státy porušily mezinárodní práva, uvádí AI, která požádala premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana o reakci ke zjištěným údajům. "Stát, který vědomě pomáhá nebo asistuje jiné zemi v porušování mezinárodního práva, nese za tento čin zodpovědnost," sdělil ČTK ředitel české pobočky AI Zdeněk Rudolský.

Vládní bezpečnostní odbor podle informací ČTK žádá o stanovisko Bublana a ministra obrana Karla Kühnla. Dodat ho mají do 12. dubna. Bublanova mluvčí Radka Kovářová ČTK řekla, že podle policie na české území nevstoupila v této souvislosti žádná osoba, která by nesplňovala předepsané podmínky. Dodala, že celá řada otázek položených AI se týká ministerstva dopravy a řízení letového provozu. Odpověď pro AI ministerstvo vnitra chystá.

Letadla soukromá a od předních leteckých společností, která si najímala CIA, měla mezi lety 2001 až 2005 využívat evropský vzdušný prostor. "Neexistují ale důkazy o tom, že vždy převážela zajatce," říká AI. Podle ní v Česku šestkrát přistálo a vzlétlo letadlo typu Boeing 737-7ET, číslo N313P-N4476S, dále jedenáctkrát letoun Gulfstream V s registrací N379P, N8068V a N44982 a také letoun Gulfstream IV, číslo N85VM-N227SV, který tu měl tři mezipřistání. Podle výpovědí tří převážených Jemenců lze usuzovat, že zajatci končili v Džibuti, Afghánistánu nebo východní Evropě.

Amnesty International zdůrazňuje, že CIA zneužívá leteckou praxi a obchodní dohody, aby mohla přepravovat zajatce, což je v rozporu s mezinárodním právem. Úmluva o mezinárodním civilním letectví dovoluje soukromým, nekomerčním letounům přelet nebo technické zastávky na území státu, aniž o tom jsou jeho úřady informovány. To je patrně důvod, proč CIA při převozu zajatců spoléhá na jiné než vojenské a oficiální letouny, konstatuje AI.

Texaská garda a liberečtí chemici chtějí být sehraný tým

Sehraným týmem by chtěli být příslušníci Texaské národní gardy (TNG) a vojáci z liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany. Chtějí to pro případ, pokud by se potkali na místě zamořeném zbraněmi hromadného ničení nebo průmyslovou katastrofou. Na společné akce se od neděle připravují v Liberci. V Česku si gardisté s vojáky vyzkoušejí zásah v prostoru naoko zamořeném zbraněmi hromadného ničení, střelbu z ručních zbraní a kulometů nebo radiační a chemický průzkum. ČTK to řekl mluvčí brigády Karel Navrátil. "Při cvičení Clean Valley se dozvíme, co Američané dělají lépe. Některé naše dobré zkušenosti zase určitě přeberou oni," podotkl.

Do ČR o víkendu dorazilo 25 příslušníků TNG - 23 mužů a dvě ženy. Patří do chemické jednotky ženijní brigády a mají kvalitní výcvik i vybavení. S Američany cvičí vojáci z liberecké 9. roty chemické ochrany. "Od napadení New Yorku v září 2001 se podobně jako naši čeští kolegové nespecializujeme jen na ochranu proti bojovým otravným látkám při válečných konfliktech, ale také na pomoc civilnímu obyvatelstvu při teroristických útocích," konstatoval velitel 41. chemické roty TNG Edvard Garcia.

EK nezahájila řízení proti ČR kvůli nižší DPH na pleny

Evropská komise nezahájila proti ČR a dalším třem zemím EU řízení pro porušení práva kvůli snížené sazbě daně z přidané hodnoty na dětské pleny. ČTK to sdělily zdroje EK. Upřesnily, že proti se postavili český komisař Vladimír Špidla a francouzský komisař Jacques Barrot. Věc byla podle zdrojů odložena na některé z příštích zasedání kolegia EK. Z dosavadních informací není jasné, zda k odkladu došlo z politických důvodů, tedy díky Špidlově a Barrotově argumentaci ve prospěch zvyšování porodnosti a podpory mladým rodinám v EU, nebo kvůli rozporům ohledně právního výkladu příslušného ustanovení směrnice. Právní služba EK se na schůzi údajně vyjádřila, že výklad není jasný. Komisař László Kovács, který návrh zahájit řízení proti ČR, Polsku, Portugalsku, Maltě a své vlasti Maďarsku prosazoval, nakonec s odkladem souhlasil.

Podle české strany lze pod pojem "hygienické potřeby" v příloze, která vypočítává zboží a služby se sníženou sazbou DPH, podřadit podle anglického i českého textu i dětské pleny. EK však údajně vycházela dosud spíše z francouzského znění, podle něhož nelze pleny za hygienické potřeby považovat.

Pro nesprávně otevřené energetické trhy zahájila EU řízení s ČR

Evropská komise zahájila řízení pro porušení práva proti České republice i Slovensku za to, že nesprávně převedly do národního práva směrnice o otevření trhu s elektřinou a s plynem z roku 2003. K liberalizaci těchto trhů má dojít od 1. ledna příštího roku. Stejné opatření přijala EK vůči Rakousku, Belgii, Německu, Estonsku, Finsku, Španělsku, Francii, Řecku, Irsku, Itálii, Polsku, Lotyšsku, Litvě, Británii a Švédsku. EK v prvním sdělení nevysvětlila, co přesně které zemi vyčítá. Uvedla jen, že harmonizace práva v této oblasti je tak nesourodá a roztříštěná, že skutečně ohrožuje vznik jednotného trhu s energiemi, který EU potřebuje. Sdělila, že při zkoumání národního práva věnuje pozornost jak liteře, tak duchu příslušných směrnic.

Podle komisaře pro energetiku Andrise Piebalgse jsou tyto dopisy členským státům znamením, že EK bere vážně svou roli strážce legislativy EU a skutečně zamýšlí vylepšit vnitřní trh EU otevřením energetických trhů. "Směrnice musí být převedeny do národního práva a aplikovány plně a rychle, pokud nám jde o to, abychom v Evropě dosáhli vysokého růstu a konkurenceschopnosti," uvedl komisař v prohlášení. Komisi zvláště zajímá, do jaké míry byl trh ve které zemi otevřen, jakou skutečnou možnost mají odběratelé si vybrat mezi dodavateli elektřiny a plynu, zda noví dodavatelé mají skutečně volný přístup na trh a zda na stav věcí dohlížejí silní nezávislí regulátoři. Zkoumá také, zda jsou ošetřeny zájmy spotřebitelů a zda zákony pamatují na základní právo být připojen k elektrické síti.

MMR: Čerpání peněz z fondů EU se zrychluje, Praha ale má problémy

Čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie se podle ministerstva pro místní rozvoj zrychluje. V tuto chvíli je reálné, aby Česká republika vyčerpala minimálně 80 procent prostředků přidělených na rok 2004. Problémy ale má Praha, která na infrastrukturní projekty zřejmě vyčerpá minimum možné částky. Sdělil to ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Na tzv. operační programy v rámci strukturálních fondů má republika na rok 2004 přiděleno zhruba 10,5 miliardy korun. Čerpat ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti EU může ČR od svého vstupu do EU v květnu 2004. Celkem má na období 2004 až 2006 k dispozici zhruba 75 miliard korun. V letech 2007 až 2013 bude moci získat kolem 100 miliard korun ročně.

Největší problémy s čerpáním evropských peněz má Praha. U prostředků určených na infrastrukturní projekty dosud vyčerpala minimum částky. Stagnuje i počet uzavíraných smluv. "Trvá a prohlubuje se stav, který vede k domněnce, že alokace roku 2004 nemůže být vyčerpána," uvedl ministr. Důvodem je podle něj fakt, že Praha nečerpala předvstupní peníze z EU, pražský magistrát tak nemá se získáváním peněz z EU zkušenosti. Rychlejšímu čerpání prostředků bránily složité administrativní procedury. Ministerstvo pro místní rozvoj proto již podle Martínka udělalo desítky opatření, mimo jiné zjednodušilo systém rozhodování o přidělení peněz. "Teď už nejsou administrativní překážky zabraňující čerpání," uvedl ministr.

Analytici: Zahraniční obchod roste díky výrobě aut

Únorová obchodní bilance opět potvrdila, že tahounem zahraničního obchodu je automobilový průmysl. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Předpokládají, že se obchodu s cizinou bude dařit i nadále. V únoru skončil zahraniční obchod přebytkem 7,1 miliardy korun a meziročně byl mírně vyšší. Podle ekonomů by přebytek za celý rok mohl dosáhnout 70 až 90 miliard korun, zatímco loni činil 40,4 miliardy korun.

V únoru vykázala bilance v obchodě s auty přebytek 17 miliard korun, uvedl David Navrátil z České spořitelny. Odhaduje, že výroba automobilů se letos zvýší o 30 procent. Trend rostoucího přebytku v zahraničním obchodě Česka je podle Navrátila nezadržitelný i přes dovoz drahé ropy a pravděpodobný růst dovozů investičních celků. "Za celý rok očekávám, že se přebytek obchodní bilance vyšplhá na 76 miliard korun," dodal.

Podle hlavního ekonoma Citibank Miroslava Plojhara nejnovější čísla ukazují, že se domácím exportérům nadále daří táhnout hospodářský růst. Ani on se budoucnosti obchodování s cizinou neobává. Letos odhaduje přebytek obchodní bilance mezi 70 až 90 miliardami korun.

Senátor Štětina předloží zákon, kterým by ČR uznala genocidu Arménů

Senátor Jaromír Štětina plánuje, že předloží zákon, kterým by Česká republika uznala násilí na Arménech v tehdejší Osmanské říši v roce 1915 jako genocidu. Tehdejší vyhlazování Arménů Turecko odmítá za genocidu uznat. Někteří domácí a zahraničí politici to vidí jako možnou překážku pro vstup Turecka do EU. Arménské genocidě byla v úterý v Senátu věnována mezinárodní konference.

V dubnu 1915 tehdejší osmanská vláda zatkla přes 2300 významných arménských osobností. Arméni tento termín považují za počátek genocidy, při níž v následujících měsících a letech zahynulo až 1,5 milionu arménských obyvatel. Turecko ale tyto události spojuje s bojem proti Arménům, kteří podle něj kolaborovali s ruskými jednotkami. Tvrdí, že obvinění z genocidy má zpomalit přijetí země do Evropské unie.

Na popírání genocidy ze strany Turecka upozornil také náměstek ministra zahraničních věcí Arménie Arman Kirakosjan. "Skutečné změny v postoji k arménské genocidě zatím nevidíme, dochází pořád k jejímu popírání. Brání to tomu, aby se urovnaly naše vztahy s Tureckem," prohlásil.

Turecko, nástupnický stát Osmanské říše, chce vstoupit do Evropské unie a podle senátora Štětiny je důležité, aby se vypořádalo se svou minulostí. Impulzem k aktivitě bylo podle něj nedávné přijetí takového zákona na Slovensku. O slovenské zkušenosti se s účastníky konference podělil bývalý předseda slovenské vlády Ján Čarnogurský. Česká republika by se přijetím zákona přidala ke zhruba dvěma desítkám zemí na světě, které podobný zákon mají, mimo jiné k Francii, Rusku, Itálii, Švýcarsku, Kanadě či Slovensku.

Bursík žádá Béma o omluvu za slova o dotacích

Předseda Strany zelených Martin Bursík požádal v úterý primátora Prahy Pavla Béma (ODS), aby se mu omluvil za výroky ohledně dotací na opravu Bursíkova domu ve Sněmovní ulici. Bém v televizi Nova zpochybnil nestandardně krátkou dobu průběhu dvou správních řízení, při kterých v letech 1995 a 1996 Bursík žádal památkáře o příspěvek na opravu barokního paláce. Primátor v úterý ČTK textovou zprávou sdělil, že se Bursíkovi omlouvat nebude. "Chápu pana Bursíka, jistě je to pro něho mimořádně nepříjemná skutečnost, zvláště před volbami. Ale nemohu se omlouvat za prosté konstatování pravdy," uvedl Bém. Bursík podle něj dostal od Prahy 2,2 milionu korun rozhodnutím úředníka v době, kdy byl zastupitel města. Je to smutné, ale je to tak, dodal primátor.

Bursík odmítá, že by se dopustil střetu zájmů a ovlivňoval průběh řízení. Uvedl, že o příspěvek požádal před vstupem do komunální politiky, a jako zastupitel neměl vliv na rozhodování památkářů. "Podezření ze střetu zájmů jde úplně mimo," uvedl na tiskové konferenci. Poznamenal, že jinak by tomu bylo, kdyby si v době, kdy vedl ministerstvo životního prostředí, přidělil například dotaci na malou vodní elektrárnu. Jedno správní řízení o příspěvku na opravu barokního paláce trvalo podle Bursíka deset měsíců, druhé sedm, přičemž ze zákona by měla být žádost vyřízena do 30 dnů. Výše dotací se odvíjela od posudků a požadavků památkářů. Bémovy výroky pokládá Bursík za součást předvolebního boje. Očekává, že se mu primátor za nepravdivé informace omluví do konce týdne. "S volbami to pro mne osobně nemá mnoho společného. Zůstává to realitou před volbami, stejně jako po volbách," reagoval Bém s tím, že odpovídal na dotaz novináře.

V Česku zjištěn sedmý případ ptačí chřipky - v Týně nad Vltavou

V Česku byl zjištěn sedmý případ ptačí chřipky. Testy prokázaly nákazu virem H5 u labutě nalezené o víkendu v Týně nad Vltavou u starého mostu. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Okolo místa nálezu bude vymezeno pásmo o poloměru deset kilometrů, kde budou platit mimořádná opatření. Všechny dosavadní případy byly zjištěny na jihu Čech. U první nakažené labutě, nalezené předminulé pondělí u Hluboké nad Vltavou, potvrdila referenční laboratoř EU v Británii výskyt nebezpečného viru H5N1. U následných dvou kusů, které se objevily v Českých Budějovicích a opět v Hluboké, česká národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha konstatovala vysoce nakažlivý vir H5. U dalších tří kusů, nalezených v Českých Budějovicích a jejich okolí, je zatím známo, že jde o H5. Další testy pokračují.

V pražské národní referenční laboratoři vyšetřují z okolí Budějovic zhruba ještě šest labutí a podle Dubna není vyloučeno, že se objeví další případ. "U dvou uhynulých labutí, které byly v uplynulých dnech nalezeny v Praze, se neprokázalo onemocnění ptačí chřipkou," dodal. Mimořádná veterinární opatření platí v jižních Čechách od minulého týdne. Jejich základem je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.

Český vědec dostal Hevesyho medaili za jaderné analytické metody

Český vědec Jan Kučera z ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy dostal prestižní Hevesyho medaili. Ocenění převzal v Koně na Havajských ostrovech, kde se právě koná Mezinárodní konference o metodách a aplikacích radioanalytické chemie. ČTK to oznámilo tiskové oddělení Akademie věd ČR. Vědecký svět ocenil Kučerův příspěvek k rozvoji jaderných analytických metod, zejména neutronové aktivační analýzy, a jejich využití v různých oblastech výzkumu; ocenil rovněž výchovu jak českých, tak zahraničních studentů a výzkumných pracovníků.

Hevesyho medaile se uděluje od roku 1968 za vynikající výsledky a soustavnou celoživotní práci v oblasti radioanalytické a jaderné chemie. Je pojmenována po Georgeovi de Hevesym (1885 až 1966), který získal v roce 1943 Nobelovu cenu za chemii, a to především za využívání radioaktivních izotopů jako stopovačů při studiu chemických procesů.

V Brně začala přehlídka divadelních škol ze čtyř kontinentů

Představením slovenských studentů Šepoty a výkřiky začal v Brně šestnáctý ročník přehlídky divadelních škol Setkání/Encounter. Zúčastní se ho 16 souborů ze čtyř kontinentů. Festival bude pokračovat do 8. dubna. Vedle evropských škol se na festivalu představí i divadelníci ze San Franciska, izraelské metropole Tel Avivu a jihoafrického Kapského města. "Poprvé tu máme školy z Madridu, Tallinu a Sofie," řekl ČTK mluvčí festivalu Martin Dudák. Ostatní školy už festival navštívily a podle Dudáka se do Brna rády vracejí.

Přehlídka letos okupuje šest brněnských scén - HaDivadlo, Husu na provázku, Divadlo Bolka Polívky, Studio Marta, Astorku a Polárku. Bohatý doprovodný program se dotkne i dalších míst v Brně, večírek pro účastníky festivalu chystá na čtvrteční večer například klub Fléda. Studenti celkem odehrají 26 představení. Repertoár je široký a rozmanitý; na své si přijdou například milovníci ruské klasiky: německé a ruské školy totiž nezávisle na sobě připravily inscenace Čechova, Dostojevského a Gorkého.

Ze sportu:

Od sezony 2008/09 budou muset mít prvoligové fotbalové kluby vyhřívané trávníky. Rozhodli o tom v rámci projektu Stadiony 2010 zástupci klubů první a druhé ligy na úterním Ligovém shromáždění v Praze. Zároveň se dohodli, že o rok dříve od sezony 2007/08 bude muset být na prvoligových stadionech kamerový systém. "Zatím jsme přikročili k úsporné variantě, kdy pokryty budou muset být krizová ohniska - sektor hostů, vchody na stadiony atd., které by se měly dát pořídit za tři až čtyři miliony korun," řekl po skončení Ligového shromáždění na tiskové konferenci ředitel ligy Ivo Lubas.

Hokejisté pražské Sparty porazili ve čtvrtém semifinálovém utkání play off extraligy Znojmo 2:1 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 3:1. Ve čtvrtek na Moravě si tak již mohou zajistit postup do finále.

Famózním návratem se vrátil do NHL český útočník Josef Vašíček. Ve svém prvním vystoupení po listopadovém zranění kolenních vazů přispěl k výhře Caroliny nad Washingtonem 6:5 v prodloužení dvěma góly a stejným počtem přihrávek. Z českých hokejistů se v pondělních duelech střelecky prosadil ještě Radek Dvořák, který pomohl k hladkému vítězství Edmontonu nad Phoenixem 7:1.

České divadlo a český hokej kralovaly pondělnímu večeru v české restauraci Zlatá Praha v newyorské čtvrti Astoria. Historky z cest, které tam vyprávěl herec pražského Národního divadla Miroslav Donutil, si přišli poslechnout i hvězdy hokejového týmu New York Rangers, nejlepší hráč NHL uplynulého měsíce Jaromír Jágr a jeho spoluhráč a spolubydlící, nadějný mladý útočník Petr Průcha. Bavili se dobře a jak řekl Průcha ČTK, představení Cestou necestou se jim líbilo.

Deset českých reprezentantů se představí na světovém šampionátu v dráhové cyklistice, který se uskuteční ve francouzském Bordeaux od 13. do 16. dubna. Na rychlém oválu bude usilovat o medaile osm mužů a dvě ženy. Ve výpravě jsou dva medailisté z předcházejících šampionátů. Bronz z keirinu má z roku 2004 z Melbourne Ivan Vrba, Lada Kozlíková v roce 2002 v Kodani vyhrála scratch a v bodovacím závodě byla druhá.

Bez největších hvězd, ale s mnoha špičkovými plavci, začne ve středu mistrovství světa v krátkém bazénu v Šanghaji. Český tým má jedenáct členů. Jsou mezi nimi i Michal Rubáček a Martin Kresta, nad jejichž startem visel otazník vinou Rubáčkových příušnic, které znojemský kraulař prodělal v minulém týdnu. Čeští reprezentanti nebudou nastupovat k závodům s velkými ambicemi, největší šance alespoň na postup z rozplaveb mají Květoslav Svoboda, Jana Myšková, Jana Pechanová a Petra Klosová.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, déšť nebo déšť se sněhem. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.