Zprávy

Záplavy v Česku nepolevily, voda vyhání další lidi z domovů

Vyhrocená situace na českých a moravských řekách pokračuje. Stav nebezpečí platí nebo byl vyhlášen v postižených místech Jihomoravského, Olomouckého, Jihočeského, Zlínského, Středočeského, Ústeckého a Pardubického kraje. Voda zatopila stovky domů ve Veselí nad Lužnicí, kde byla vyhlášena nucená evakuace několika ulic. Stoupající hladina Labe vyhání z domovů i stále více obyvatel Ústeckého kraje. Po noční evakuaci osmi desítek lidí v Olomouci se na opuštění svých obydlí připravují i lidé v nedaleké Litovli. Velká voda má zřejmě na svědomí i další oběť - na Šumpersku doplatil na běsnění vodního živlu pětapadesátiletý bezdomovec. I když většina rozvodněných řek pozvolna klesá nebo zůstává na stejné úrovni, některé toky budou kulminovat v noci či v neděli. Až do pondělí předpovídají meteorologové přeháňky. V neděli mimořádně zasedne vláda. ODS nabídla kabinetu pomoc při nápravě povodňových škod.

Hladina řeky Moravy v Litovli stále mírně stoupá, voda zaplavovala další obytné části i vozovky. Radnice bude v případě zájmu lidem nabízet náhradní ubytování. Situaci sledují i v Olomouci, kam voda z Litovle dorazí se zpožděním.

Situace ve Znojmě je naopak hodinu od hodiny lepší. Lidé se postupně vracejí do některých evakuovaných částí. Obří jezero ale nadále ohrožuje obyvatele Jevišovky na Břeclavsku a nedalekých Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Svá obydlí ohrožená velkou vodou opustili i lidé v Pohořelicích na Břeclavsku. Napětí panuje pod vodním dílem Nové Mlýny, které vypouštějí rekordní množství vody. Hladina řeky Moravy ve Zlínském kraji na některých místech začala opět stoupat. Nejohroženějším městem zůstává Uherské Hradiště a okolí, situace je však stabilizovaná.

V Ústeckém kraji zaplavila voda další silnice na Litoměřicku a Děčínsku. V obrovské jezero, z něhož vykukují střechy domů, se mění obec Křešice. Domovy opustilo zatím 20 lidí. V ohrožení jsou i obyvatelé sousední obce Nučnice a několik rodin z Třeboutic. Další noc mimo domov strávili obyvatelé Hřenska. Evakuováni byli lidé z Veslařské ulice a Střekovského nábřeží v Ústí. Několik občanů narychlo opouštělo byty v Děčíně. Voda obklíčila domy i v Českých Kopistech u Terezína. Další vývoj je podle vodohospodářů velmi nepříznivý. Labe by mohlo kulminovat v Ústí v pondělí na výšce devět metrů. Zvedá se také Ohře.

Po vzestupu v noci na sobotu začaly na Vysočině hladiny větší části toků klesat. Vysoký průtok má stále řeka Jihlava na Třebíčsku. Potíže mají také sídla podél řeky Sázavy na Havlíčkobrodsku. Většina řek na jihu Čech klesá, opačný vývoj je však na Lužnici a Nežárce. Ve Veselí nad Lužnicí nařídili nucenou evakuaci celého Alešova nábřeží a přilehlých ulic. Hladina vody se může zvýšit ještě o dalších 50 centimetrů. Na Třeboňsku se hladiny toků naopak stabilizovaly stejně jako hladina rybníka Rožmberk.

V Praze až do odvolání platí druhý stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise podle aktuální předpovědi počasí a situace na vltavské kaskádě rozhodne, zda bude nutné vyhlásit nejvyšší stupeň, tím pádem omezit dopravu či evakuovat lidi z rizikových lokalit. Strážníci v noci přistihli dva muže, kteří chtěli rozebrat protipovodňové zábrany, jednoho zadrželi.

V neděli se kvůli záplavám znovu mimořádně sejde vláda

V neděli večer se kvůli povodňové situaci v republice znovu mimořádně sejde vláda. ČTK to oznámila mluvčí kabinetu Lucie Orgoníková. Ministři kvůli velké vodě výjimečně zasedli i ve čtvrtek, kdy uvolnili na pomoc zasaženým obcím 380 milionů korun a rozhodli o nasazení dalších 1000 vojáků. Peníze půjdou například na nákup mobilních obydlí či na rekonstrukce cest. Ministerstvo pro místní rozvoj má navíc vládě předložit nařízení, které se bude týkat půjček na rekonstrukce bydlení po povodních. Lidé budou mít nárok na 150.000 korun s dvouprocentním úrokem, přitom se odstraní hranice 36 let. Úlevy mají dostat i podnikatelé - obdrží záruky na úvěr do výše 10 milionů korun s dvouprocentním úročením.

Červený kříž vyhlásil sbírku obětem povodní

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku určenou na projekty pomáhající překonat následky současných povodní. ČTK to sdělil prezident červeného kříže Marek Jukl a ředitel jeho úřadu Jiří Procházka. Sbírka je vyhlášena na čísle účtu 20150217/0100. Organizace Český červený kříž, Česká katolická charita, evangelická Diakonie a společnost Člověk v tísni již v pátek sdělily, že jsou připraveny pomoci. Charita také vyhlásila veřejnou sbírku na konto 369-369369369/0800 s variabilním symbolem 906. Výtěžek je určen především na pomoc těm, kteří si nedokáží pomoci sami.

Červený kříž aktivizoval svůj ústřední krizový štáb, začaly pracovat také krizové štáby všech oblastních spolků. Spolupracují s orgány místní samosprávy v rámci Integrovaného záchranného systému. Člověk v tísni plánuje financovat obnovu a likvidaci škod z Fondu rychlé pomoci budovaného z příspěvků členů svého Klubu přátel. V první fázi by šlo především o humanitární pomoc evakuovaným rodinám, později by se pomoc zaměřila na rekonstrukci jejich domovů. V případě zhoršení situace tato organizace okamžitě vyhlásí finanční sbírku SOS Povodně 2006. Aktuální stav v oblastech postižených povodněmi monitoruje také Charita. Vedle přímé pomoci domácnostem formou úklidu, vysoušení a nákupu vybavení poskytne také poradenskou a psychosociální pomoc.

Na pomoc zasaženým obcím už ministři uvolnili 380 milionů korun. Peníze půjdou například na nákup mobilních obydlí či na rekonstrukce cest. Ministerstvo pro místní rozvoj má navíc vládě předložit nařízení, které se bude týkat půjček na rekonstrukce bydlení po povodních. Lidé budou mít nárok na 150.000 korun s dvouprocentním úrokem, přitom se odstraní hranice 36 let. Úlevy mají dostat i podnikatelé - obdrží záruky na úvěr do deseti milionů korun s dvouprocentním úročením.

Ústecký primátor odmítá, že Ústí zaspalo při ochraně před vodou

Ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) odmítl vyjádření premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), který při své páteční návštěvě Ústí řekl, že město zaspalo při budování protipovodňových zábran. Paroubek podle Gandaloviče pouze využívá nouze a stresu lidí k politickému útoku na svého soupeře v parlamentních volbách. Premiér jeho vyjádření odmítá. "Považuji prohlášení pana Paroubka za politický hyenismus," řekl Gandalovič. Dodal, že by bylo nejlepší, kdyby se Paroubek do Ústí vrátil a omluvil se.

Paroubek kritiku odmítá. "Možná by si pan Gandalovič mohl přečíst tisk, který je mu velmi nakloněn, tedy Lidové noviny, které v podstatě hodnotily jeho tříleté působení na ústecké radnici stejným způsobem jako já. Řekl bych, že hyenismus je jeho vystoupení," řekl při své sobotní návštěvě Olomouce Paroubek. Premiér Paroubek je ústeckým krajským lídrem ČSSD v červnových volbách do Poslanecké sněmovny. Jeho hlavním soupeřem je právě ústecký primátor, který vede kandidátní listinu ODS.

V Česku byl zjištěn pátý případ ptačí chřipky

V Bavorovicích u Českých Budějovic se našla pátá uhynulá labuť, u které byla zjištěna ptačí chřipka. Stejně jako v předchozích případech bude vzorek zaslán na vyšetření do referenční laboratoře EU v britském Weybridge. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Uhynulá labuť se našla blízko předchozích nálezů. "Pokud dojde ke změně ochranných pásem, tak to nebude významným způsobem," řekl Duben. Laboratoř v ČR nyní prověří, zda jde o vysoce patogenní typ ptačí chřipky, který by mohl ohrozit zdraví člověka. Výsledky budou podle Dubna známy v pondělí či v úterý. "Zatím není důvod měnit opatření, která byla přijata o úterní půlnoci," řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot. Nejde totiž o úhyn chované drůbeže, k jejímu vybíjení tak zatím není důvod.

V prvním případě, u labutě z Hluboké nad Vltavou, testy potvrdily vysoce nakažlivý virus H5N1, nebezpečný i člověku. Ve druhém případě, který se vyskytl zhruba čtyři kilometry od prvního, vyšetření národní referenční laboratoře prokázalo, že jde o vysoce nakažlivý virus H5. Ten byl potvrzen i u třetí labutě, která se našla opět v Hluboké. Potvrzení z Weybridge, zda jde u obou ptáků o kmen H5N1, ještě nedorazilo. Typ viru u čtvrté nakažené labutě dosud také není znám.

Agrární komory V4: Zemědělci jsou stále závislejší na dotacích

Zemědělci Česka, Maďarska, Slovenska a Polska jsou stále závislejší na dotacích. Klesají jim tržby z prodeje a právě dotace je z větší míry živí. Po roce 2010, kdy má Evropská unie změnit dotační systém, to může znamenat ještě hlubší problémy, řekl ČTK prezident české agrární komory Jan Veleba. Zemědělci proto chtějí zastavit snižování výroby a změnit pravidla využívání zemědělských produktů v energetice. Vyplývá to z jednání zástupců agrárních komor visegrádské čtyřky, kteří v sobotu v Brně podepsali komuniké o další spolupráci.

Agrárníky trápí především nízký prodej obilí v potravinářství. "Země čtyřky jsou v pasti. Maďarsko, Česko a Slovenko se potýkají s nadprodukcí obilí a nedostatkem dobytka na jeho zkrmení," upozornil Veleba. Polsko je na tom se spotřebou produkce lépe, má ale uzavřeny ruské a ukrajinské trhy. "Země původní patnáctky EU, i když hranice jsou otevřené, mají takové mechanismy, včetně národní hrdosti, že se zkrátka naše výrobky na jejich trzích neuplatní," podotkl prezident.

Česká komora podle Veleby intenzivně jedná s vládou a ministerstvem zemědělství. Nejdůležitější je teď zastavit pokles výroby a využívat obilí i mino potravinářství, míní Veleba. Vláda by proto měla změnit pravidla pro využívání zemědělských produktů v energetice. "Týká se to například biolihu, bionafty nebo bioplynu," doplnil. I když je problémů v zemědělství celá řada, většina z nich souvisí právě s obilím, tvrdí představitelé komor. Přesto obsahuje jejich komuniké i další body. Česko a Polsko požaduje například uvolnit mléčnou kvótu, jednat by se mělo i o možnostech využívání více evropských fondů.

Kvůli problémům zemědělců chtějí komory na podzim uspořádat summit nevládních agrárních organizací z nových členských zemí unie. "Cítíme palčivou potřebu, aby Brusel konečně vzal na vědomí naše oprávněné požadavky," dodal Veleba. Proto bude podle něj nezbytné, aby všech deset zemí našlo společnou řeč. Zástupci zemědělců Visegrádu by se měli znovu sejít v červenci.

Mladí sociální demokraté pokřtili svůj volební autobus

Mladí sociální demokraté v sobotu v Praze na Palachově náměstí pivem pokřtili svůj volební autobus Škoda 706 RTO pomalovaný roztančenými postavičkami. "Protože jsi starší než my všichni kolem, přeji ti hodně sil a hlavně, abys celou svou jízdu zvládnul bez problémů," popřál autobusu předseda mladých sociálních demokratů Jan Hamáček. Tento typ se totiž používal před desítkami let. Mladí socialisté s ním budou jezdit po republice a podporovat sociálnědemokratické kandidáty. Přestože se od Petřína hnala temná mračna a hrozila deštěm, kolem autobusu, kde vyhrávala moderní hudba postávaly početné hloučky hlavně mladých lidí. Mladí socialisté měli připraveno pivo nejen pro křest, ale i pro zahnání žízně, a co víc, bylo zadarmo stejně jako občerstvení. K tomu příchozí dostali pohlednici s 12+1 prioritou pro mladé. Ženy a dívky pak oranžovou růži.

Mezi prioritami sociálnědemokratické mládeže je například podpora bydlení pro mladé, zlepšení podmínek pro studenty vysokých škol a větší zpřístupnění internetu. Jejich dlouhodobým programem je spolu s levicovou mládeží v celé Evropské unii vyvolat diskusi o dekriminalizaci užívání marihuany ve spojení s moderní protidrogovou politikou. Sociálnědemokratická mládež odmítá školné a chce ještě více otevřít možnost vzdělávání v Evropě a ve světě, podporuje registrované partnerství a bojovat chce s netolerancí, rasismem a extremismem. Komunikovat s úřady chtějí mladí socialisté po internetu a požadují, aby byl elektronický podpis zdarma. Chtějí žít zdravě, ekologicky, svobodně a bez diskriminace se chtějí bavit. Připraveny měli pro své mladé přátelé i prezervativy. "Jsme pro populační politiku a rodičovství, ale regulované," řekl Hamáček.

ČLK vede dál Kubek, v představenstvu posílili soukromí lékaři

Prezidentem České lékařské komory (ČLK) i po sobotním mimořádném sjezdu zůstává Milan Kubek. Opozici se nepodařilo ho odvolat. Kandidát opozice na funkci viceprezidenta Martin Jan Stránský ještě před volbou sám odstoupil, prý na protest proti Kubkovým "totalitním praktikám". Stavovská organizace lékařů má nové osmnáctičlenné představenstvo, v němž výrazně posílili soukromí lékaři - pouze tři jeho členové zastupují nemocnice, ostatní jsou z privátu.

O post viceprezidenta usilovali tři kandidáti. Stránský se k odstoupení rozhodl až v průběhu sjezdu, když se seznámil s volebními materiály ostatních dvou kandidátů. Byly podle něj redigovány Kubkem a byly prý mířeny proti němu. Podle Stránského si takovou kampaň v demokratické zemi prezident komory nemůže dovolit. "Nemám v této komoře co dělat," prohlásil. Doporučil členům, aby zvážili setrvání v komoře a placení příspěvků a obrátili se na Ústavní soud kvůli zrušení povinného členství. Kubek výtky Stránského odmítl. Střet o osobu viceprezidenta je dokladem vnitřního pnutí v komoře. Soukromí lékaři vytýkali vedení, že hájí zájmy nemocničních kolegů. Obměna představenstva naznačuje změnu.

Postoj některých delegátů k volbě viceprezidenta naznačuje to, že v prvním kole dostal jeden hlas také bývalý prezident ČLK, ministr zdravotnictví David Rath, a čtyři hlasy kandidát opozice Martin Jan Stránský. Ve druhém kole delegáti, kteří původně chtěli volit Stránského, volili za svého viceprezidenta premiéra Jiřího Paroubka, hlas dostali například i James Bond či kačer Donald. Z řad volební komise se delegátům za to dostalo kritiky.

Jednodenní sjezd stojí komoru 1,4 milionu korun, zaplatili je členové z povinných příspěvků, přitom žádný výsledek nepřinesl. ČLK tak bude bez viceprezidenta až do podzimního řádného sjezdu, opakování mimořádného sjezdu za dva měsíce, jak stanovy umožňují, by příliš zatížilo komorovou pokladnu a nemuselo by vést k volbě viceprezidenta.

Pražskou část Febiofestu vidělo přes 83.106 lidí, loni asi 70.000

Pražskou část třináctého ročníku Febiofest zhlédlo během devíti dnů 83.106 filmových fanoušků. ČTK to řekl ředitel této mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Fero Fenič. Loni přehlídku navštívilo kolem 70.000 diváků. Festival se teď přesune do českých a moravských měst. "Začínáme v pondělí v Brně a pokračujeme v Olomouci, Ostravě, Liberci, Jihlavě a Pardubicích. Předpokládám, že Febiofest v České republice navštíví přes 100.000 diváků," uvedl Fenič, který tak soudí vzhledem k zájmu o předprodej.

V Praze se uskutečnilo na 450 představení, v krajích jich bude stovka. Celkem je v programu 284 filmů a videopořadů z 58 zemí světa. Už v těchto dnech se Febiofest koná jako samostatná akce na Slovensku. Po Bratislavě postupně navštíví Žilinu, Martin, Nitru, Košice, Prešov, Poprad a Banskou Bystrici. Podle šéfa Slovenského národního archivu Petra Dubeckého tam opět bude největší přehlídkou české audiovizuální tvorby.

Fenič připomněl ty, jejichž portréty Febiofest vždy jeden den v jednom z kinosálů multikina Village Cinemas Anděl představil - například Clauda Leloucha, Juliusze Machulského, Emílii Vášáryovou, Ivana Passera, Julii Jentschovou a především Claudii Cardinalovou, která v pátek přehlídku zakončila a převzala čestnou cenu Kristián. "Člověk vždycky u takových hvězd očekává nejrůznější mouchy a nesplnitelná přání. Ale paní Cardinalová byla nesmírně vstřícná, ochotná a skromná. Byla spokojená a splnila vše, co jsme od ní očekávali. Nad rámec svého programu například nečekaně pozdravila obecenstvo snímku Tenkrát na Západě a divákům připravila milé překvapení," dodal Fenič.

V českých památkových objektech začala turistická sezona

V českých památkových objektech začala turistická sezona. Návštěvníkům se otvírá stovka hradů a zámků, během dubna však vesměs zatím jen o víkendech. Sezona se zahajuje i na Pražském hradu, který byl loni se dvěma a čtvrt milionu lidí nejnavštěvovanější českou památkou. Jeho správa se pro velký zájem rozhodla od letošního roku prodloužit otevírací dobu hradních zahrad a Jeleního příkopu. V dubnu a říjnu budou přístupny denně od 10:00 do 18:00, v květnu a září do 19:00, v červnu a červenci do 21:00 a v srpnu do 20:00. Do objektů jako katedrála sv. Víta, věž katedrály, Starý královský palác, bazilika sv. Jiří, Prašná věž, Zlatá ulička a Daliborka a do expozice Příběh Pražského hradu je nutné zakoupit vstupenky.

Přístupné budou v Česku i některé hrady a zámky vrácené v restituci původním majitelům či obcím a zámky, které si obce nebo soukromníci zakoupili. Dalších několik desítek objektů jsou hrady a zámky zpřístupněné jinými vlastníky: jde o muzea, o několik nově koupených zámků či památek restituovaných od jiných správců než ze sítě památkové péče.

Jako první v Česku je už od března veřejnosti otevřen hrad Karlštejn, jedna z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších památek, a to denně kromě pondělků. Jeho druhý návštěvní okruh s kaplí sv. Kříže bude však podle správy hradu zpřístupněn až od 1. června. V republice je celkově asi 400 hradů a hradních zřícenin a kolem 1600 zámků.

Další výstava fotografa Pavla Baňky v Paříži

Pařížské České centrum si pro premiéru své nové výstavy s názvem Agraria et Marginalia vybral přední český fotograf Pavel Baňka. Představuje na ní snímky, které pořídil během delšího pobytu ve Spojených státech a jejichž ústředním tématem je působení člověka na přírodu. České centrum doufá, že Baňkova výstava, která byla zahájena v pátek, vzbudí stejný zájem jako jeho předchozí ve stejných prostorách, která měla název Infinity a prezentovala nezvyklý pohled na americkou přírodu. Pařížský kulturní bulletin Zurban o Infinity napsal, že jde o místy znepokojivé, ale nepopiratelně fascinující, majestátní a snové vidění přírody. Na novou výstavu pozval Pařížany ve své víkendové příloze i prestižní list Le Monde, podle něhož po "závrati z prostoru" v Infinity teď Baňkovo kritické oko spočívá na přírodě lidského rozměru.

Pětašedesátiletý Baňka působí jako pedagog na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Hodně vystavoval v USA a jeho fotografie jsou v některých významných světových kulturních institucích, například v International Center of Photography v New Yorku nebo v pařížské Národní knihovně.

V centru Prahy začaly velikonoční trhy

Ukázky staročeských řemesel a tradic, atrakce a soutěže především pro děti budou do 23. dubna součástí velikonočních trhů, které začaly v sobotu v centru Prahy. Na Staroměstském náměstí na ně upozorňuje barevnými atrapami vajec a stuhami vyšňořená patnáctimetrová bříza, v dolní části Václavského náměstí je další, o něco nižší. Celkem je na obou prostranstvích kolem 150 stánků, nabízejících vedle kraslic a pomlázek i výšivky, zdobené perníčky, medovinu a předměty ze dřeva. Ani na těchto trzích však nechybí sortiment běžný ve staroměstských uličkách, tedy kýčovité obrázky, malované půllitry a talířky, loutky, bižuterie, ozdoby z korálků a dokonce i bubínky, Panovy flétny, chřestítka a vonné tyčinky, reprezentující spíše jihoamerické kultury. Sobotní návštěvníci, mezi nimi především zahraniční turisté, si mohli dát vedle piva a tradičních klobás i šunku pečenou na grilu a vyuzenou kouřem z dubových polen. Zájem byl také o sladké staročeské trdlo. Kolem těchto stánků voněla vanilka, skořice a karamel.

Velikonoční trhy začínají vždy se zhruba čtrnáctidenním předstihem před těmito svátky. Na základě průzkumu přání návštěvníků organizátoři pro letošek připravili samostatný řemeslný trh na Staroměstském náměstí. Své zastoupení tu má také ministerstvo pro místní rozvoj k prezentaci jednotlivých regionů a jejich kulturních tradic. I proto tuto akci na "staročeském rynku" čas od času zpestří jarmareční písně, divadlo, taneční či šermířská vystoupení. Představí se také amatérští umělci z Dánska, Chorvatska a Norska.

Na plzeňské Apriliádě si muži vyměnili role s ženami

Ženy opravující tekoucí kohoutky či utržená splachovadla a muži, kteří ochotně vyluxují, uvaří a po večeři ještě umyjí špinavé nádobí. Není to přitom nic z říše fantazie - takový obrázek nabídly domácnosti žen, které se v sobotu symbolicky vdávaly na plzeňském náměstí. Svatba naruby byla jednou z akcí Apriliády, která v západočeské metropoli již posedmé zahájila turistickou sezonu. Zájemci, kteří na náměstí zavítali, se nestačili divit - stál před nimi muž oblečený do peleríny, ženského závoje, držící kytici. Ženy zase napochodovaly ve fraku a s cylindrem na hlavě. "U nás už se několik let běžně oddává muž s mužem a žena se ženou," prozradil přítomný úředník. Nechyběla řada rozverných soutěžních disciplin. Staří i mladí například běhali na čas na nejvyšší českou kostelní věž, snažili se co nejdéle udržet zavěšeni na lešenářských trubkách nebo běhali slalom s popelnicemi.

Největší zájem však byl o plzeňského viselce. "Běžně tu lidé visí dvě minuty, ale měli jsme tu holčičku, která se na tyči držela 15 minut, než jsme zjistili, že je v křeči," svěřil se hlavní organizátor Zdeněk Zajíček z agentury RLA Stallion. Poté, co ji otec sundal, prý držela ještě několik minut nad sebou ručičky, jako kdyby byla pořád zavěšená. Náměstí plné barevných minisukní s proužkovanými punčochami na dívčích nohou, křídou malovaných barevných sluníček na celé ploše a rozesmátých tváří dětí na desítkách atrakcí přivábilo do Plzně jaro.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie porazili v úvodním utkání 23. kola první ligy nováčka z Mostu 3:0 a posunuli se na druhé místo tabulky před Teplice. Na vedoucí Liberec ztrácejí Pražané devět bodů. Most zůstal osmý. Fotbalisté Baníku Ostrava v dalším sobotním utkání porazili Slovácko 2:0.

Hokejisté Českých Budějovic prohráli v třetím utkání semifinálové série play off extraligy s pražskou Slavií 1:2 po samostatných nájezdech. Slavia se ujala vedení v sérii 2:1.

Mistrovství světa v synchronizovaném bruslení, které se poprvé konalo v Praze, ovládly finské reprezentantky. První skupina udržela vedoucí pozici z krátkého programu a získala titul, druhá se díky volné jízdě posunula ze šestého místa až na třetí pozici. Mezi ně se vklínily zástupkyně další severské země, obhájkyně titulu ze Švédska. České reprezentantky z týmu Orion obsadily čtrnáctou pozici, za vysněnou nejlepší desítkou zaostaly o více než sedm bodů.

Český lyžař Ondřej Bank obsadil třetí místo v obřím slalomu na mezinárodním mistrovství Německa. Šestý muž z olympijské kombinace v Sestriere zaostal v součtu časů z obou kol o 76 setin za vítězným Felixem Neureutherem. Druhý skončil další Němec Andreas Ertl. Do elitní desítky se v Oberstdorfu vešli i dva Bankovi krajani. Bývalý juniorský mistr světa ve slalomu Filip Trejbal byl šestý, Kryštof Krýzl osmý.

Pražský půlmaraton v sobotu vyhrál keňský běžec Stephen Kibiwott. Do cíle doběhl v čase 1:01:15 hodiny, čímž mu traťový rekord unikl o osm sekund. Nejlepším z domácích vytrvalců byl na pátém místě s více než pětiminutovou ztrátou Pavel Faschingbauer. Závod žen vyhrála v novém rekordu trati keňská favoritka Caroline Kwambaiová.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno budou stejně jako v loňském roce hrát ve finále Evropské ligy. V play off překonaly i třetí francouzskou překážku, když v semifinále v domácím prostředí porazily Valenciennes 61:54. Soupeřem brněnských basketbalistek v nedělním finále Evropské ligy bude stejně jako před rokem Samara. Ruský tým v druhém semifinále v Brně zvítězil po tuhém boji nad Vilniusem 65:63.

Bývalý tenista Petr Korda popřel, že by usiloval o funkci kapitána české daviscupové reprezentace. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že by kvůli svému někdejšímu pozitivnímu dopingovému nálezu nebyl na tomto postu dobrým příkladem pro mládež. To ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl Tomáš Chrenek, šéf Třineckých železáren, které jsou sponzorem tenisového svazu (ČTS). Chrenek prohlásil, že pokud by Korda byl jmenován daviscupovým kapitánem, společnost by smlouvu se svazem ukončila. "Vyjádření o dopadech mého jmenování na ekonomický chod ČTS a případné ztráty sponzorů považuji za nemístný tlak a poškozování svého jména," uvedl Korda v otevřeném dopise zaslaném prezidentovi tenisového svazu Ivu Kaderkovi.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno, přechodně polojasno, místy přeháňky. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.