Zprávy

Praha se připravuje na desetiletou povodeň

V hlavním městě začaly přípravy na možnou povodeň. Vyklízí se proto prostor mezi Lichtenštejnským palácem a Karlovým mostem, aby tam případně mohla být namontována protipovodňová hrazení. Není vyloučena ani evakuace spodní části zoologické zahrady v Troji, řekl novinářům primátor Pavel Bém po úterním jednání povodňové komise. Důvod k panice nyní ale podle Béma není.

Magistrát už pondělí vyklidil náplavky, které už jsou zaplavovány, a uzavřel Čertovku. V úterý ráno postavil zábranu v Divadelní ulici. Uzavřeny nyní budou i podchody ve Stromovce a pod tramvajovou tratí v Modřanech. V Praze 7 budou preventivně ponechány zábrany, které magistrát nyní shodou okolností přejímá od dodavatelů. Dopravní podnik hlavního města Prahy zkontroloval hradítka i další opatření proti velké vodě. Nejvíce ohroženými v případě desetileté vody by byly části Velké Chuchle, Radotína, Zbraslavi, Lipenců a Troji, v nichž by podle Béma hrozilo zaplavení domů.

Neustávající déšť dále zvedá hladiny řek, situace se dramatizuje

Situace na českých tocích se kvůli neustávajícímu dešti dramatizuje. Třetí stupeň povodňové aktivity zaznamenali vodohospodáři na více než třiceti místech. Vážnější škody zatím nejsou hlášeny, řeky a potoky se většinou vylily do polí, luk a zahrad. Někde čerpají hasiči vodu ze sklepů a voda uzavřela také některé komunikace.

Spolana možná kvůli rozvodněnému Labi omezí ve středu výrobu

Chemický závod Spolana bude možná muset ve středu kvůli stoupající hladině Labe omezit či zcela přerušit výrobu. O tom, zda podnik zastaví výrobu částečně či zcela, bude povodňová komise rozhodovat až těsně před tím, než řeka u podniku dosáhne výše hladiny odpovídající třetímu povodňovému stupni. Povodňová komise podniku v úterý rozhodla, že na potřebná místa byly rozvezeny pytle s pískem. Firma také nechala dokoupit potřebný pomocný materiál jako například polyuretanovou pěnu pro ochranu elektrických spojů a vysoké gumové holínky pro práci ve vodě. Postupně nechala vyčerpat jímky se zaolejovanými vodami a zaměstnanci externích firem začali stěhovat zařízení ze sklepních prostor do vyšších pater budov.

Spolana již provedla toto opatření po povodních v roce 2002. Nechala přenést do vyšších pater chemikálie a nebezpečné látky z přízemních a sklepních prostor. Sklad chloru byl technicky upraven již v roce 2003 tak, aby se mohly poškodit přípojky k pěti zásobníkům, a tím nastat únik chloru. Hasiči Spolany jsou připraveni na zahájení záchranných prací. V roce 2002 zasáhly velkou část podniku ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší. Vedení Spolany muselo po povodních opakovaně čelit kritice vedení i obyvatel okolních obcí a měst i médií, že informovalo o rozsahu povodní i jejích následcích nepřesně a se zpožděním. Od té doby Spolana výrazně zlepšila zabezpečení svého areálu.

Mládek: U mrtvé labutě jde pravděpodobně o vysoce patogenní virus

Labuť, která byla nalezena poblíž Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně zahynula vinou vysoce patogenního viru H5N1. Novinářům to po zasedání bezpečnostní rady státu řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Konečné slovo ale řeknou odborníci v britské laboratoři ve Weybridge, výsledky mohou poslat až za 15 dní. Ve středu bude mít své výsledky Státní veterinární správa. "Protože očekáváme, že naše podezření bude spíše potvrzeno, tak jsme opatření udělali předem, aniž bychom čekali na výsledek," uvedl Mládek. Podle ředitele Státní veterinární správy Milan Maleny platí v okolním území zákaz přenášení drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů. Obce ve vymezených lokalitách by měly vytvořit podmínky pro sběr a odstraňování uhynulého ptactva. Obce budou podle Maleny vybaveny kontejnery pro sběr uhynulých ptáků, které budou likvidovat pouze veterinární asanační ústavy.

Výrobci vajec čekají vzdor ptačí chřipce velikonoční boom

Výrobci vajec čekají navzdory sílícím obavám lidí z ptačí chřipky i letos výrazný nárůst velikonočního prodeje, který například loni v posledních dvou až třech týdnech před tradičním jarním svátkem stoupl proti běžnému období až o několik desítek procent. Producenti soudí, že ani první případ ptačí chřipky v tuzemsku by poptávku spotřebitelů neměl výrazněji ovlivnit. Podle některých výrobců už prodej vajec díky Velikonocům roste a obchodníci hlásí, že kvůli vyšší poptávce jdou ceny vajec mírně nahoru.

Aktuálně.cz: Policie opět zatýkala na ministerstvu obrany

Policisté opět zatýkali na ministerstvu obrany, tentokrát kvůli ohrožení utajovaných informací. Minulý týden zadrželi občanského zaměstnance ministerstva. Uvedl to internetový server Aktuálně.cz. Informaci serveru potvrdil mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. "Předminulý týden předalo ministerstvo obrany policii informaci o možném ohrožení utajovaných skutečností. Policie pak v úterý 21. března zatkla občanského zaměstnance ministerstva obrany," řekl. Mluvčí uvedl, že mezi oznámením o podezřením z vyzrazování vojenského tajemství a zatčením uplynula doba jen několika dní. "Rozhodující poznatek byl získán bezpečnostními složkami ministerstva obrany. Po jeho odhalení byla věc neprodleně předána policii," dodal.

Od počátku roku je to už druhý zadržený úředník ministerstva obrany. Server připomněl, že na konci ledna policie zadržela plukovníka Miroslava Beňa, když si od prokuristy soukromé společnosti Trade Fides Libora Hledíka odnášel obálku s milionem korun. Kromě těchto dvou mužů skončila ve vazbě i obchodní ředitelka firmy Dana Mlejnková.

Do červnové bitvy o místa ve sněmovně se přihlásilo 26 seskupení

Celkem 26 politických seskupení chce kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Je to o tři méně než při posledních sněmovních volbách v roce 2002. Stejně jako tehdy ale ne všechny strany a hnutí kandidují ve všech krajích. V zákonném termínu do úterních 16:00 předložilo kandidátní listiny 21 politických stran, čtyři hnutí a jedna sedmičlenná koalice ze zhruba stovky registrovaných a fungujících politických uskupení.

Klaus si jízdu Pendolinem pochvaloval, do Ostravy přijel včas

Jízdu Pendolinem z Prahy do Ostravy si v úterý poprvé vyzkoušel prezident Václav Klaus. Na třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje se rozhodl vyrazit tímto rychlovlakem, který kvůli sérii poruch provází problematická pověst. Klausovi se ovšem v moderní soupravě líbilo a tento druh spojení metropole se severem Moravy spoluobčanům doporučil jako vhodnou alternativu automobilu i letadlu.

Pendolino se sice stalo námětem ironických poznámek, vtipů i písniček, podle Českých drah je ale jejich provoz dlouhodobě spolehlivý. I Klaus hned po nástupu do vlaku musel odrážet dotazy novinářů, zda dojede do cíle bez problémů. "Určitě dojede, jestli to nezakřiknete," poznamenal. Na nádraží v Ostravě-Svinově pak opravdu přijel vlak s prominentním pasažérem po tříapůlhodinové jízdě včas, dokonce o několik minut dříve, než uvádí jízdní řád. Prezident cestoval ve vagonu první třídy, stejně jako ostatní cestující si koupil jízdenku za 600 korun.

Klaus má dojem, že Pendolino získalo pošramocené renomé nezaslouženě. "Nemyslím, že prezidentská cesta to 'vytrhne', ale doufám, že alespoň určitý signál to je. Já bych to každému doporučil, místo aby se 'drkotal' po silnici, aby jel tímto vlakem," uvedl. Přivítal, že dráhy koupily moderní rychlovlaky. "Jestli zrovna tento nebo o kousek jiný, to jsem poslední, kdo by se chtěl do toho vměšovat," dodal prezident.

Jízdu po železnici využívá Klaus už jen málokdy, v mládí to ale bylo jinak. "Doma jsme osobní auto neměli, já jsem si první auto - trabanta - koupil, když mi bylo 33 let. Neboli do 33 let člověk de facto nepřetržitě cestoval vlakem," uvedl Klaus.

Václav Klaus zopakoval, že není přívržencem investičních pobídek

Prezident Václav Klaus doufá, že chystaný závod jihokorejské automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku neodláká kvalifikované pracovníky z jiných firem. Podle něj by měla naopak zaměstnat lidi, kteří jsou nyní bez práce. Klaus to řekl novinářům v Ostravě, kde zahájil svou třídenní návštěvu v Moravskoslezském kraji. "Zkušenosti na Kolínsku jsou takové, že to spíš vysálo kvalifikované zaměstnance a celkovou zaměstnanost to nezvýšilo," uvedl Klaus. Automobilka Hyundai definitivně potvrdila svůj zájem investovat v České republice v pondělí. Hodlá zde investovat 800 milionů až miliardu eur (tedy až 29 miliard Kč) a po zahájení výroby vyrábět 300.000 vozů ročně. "Doufám, že to přinese pozitivní ekonomický vývoj, ten region potřebuje měnit strukturu, bude to významná změna zaměstnanecké struktury," uvedl Klaus. Věří, že investice bude šancí i pro další české firmy a že automobilka nebude všechny subdodávky dovážet, ale dá šanci "domácím firmám".

Klaus připomněl, že není obhájcem úlev a investičních pobídek, protože jsou podle jeho mínění nespravedlivé vůči jiným firmám. "Celá řada existujících firem v tomto regionu by uvítala mít stejnou pobídku a stejnou daňovou úlevu a třeba by se také najednou probudila k úplně jinému životu, než v jakém je dneska. Já pro tyto metody nejsem," dodal prezident.

Agentura práce: Pro Hyundai může v kraji chybět až polovina lidí

Pro budoucí továrnu Hyundai, jež by měla do dvou let vzniknout v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a zaměstnat 3000 lidí, může v Moravskoslezském kraji chybět až polovina vhodných zaměstnanců. Jihokorejský investor je tak zřejmě bude hledat jinde. Novinářům to řekla obchodní šéfka společnosti Trenwalder Kappa People Petra Rösselová. Firma je největší českou pracovní a personální agenturou a má zkušenosti například se sháněním zaměstnanců pro kolínskou automobilku TPCA. Nyní se chystá na to, že bude vybírat zaměstnance také pro Hyundai. "I když je pro Nošovice deklarováno 3000 volných pracovních míst, nejsem si jistá, zda všichni volní uchazeči z úřadu práce budou zaměstnatelní. Odhaduji, že cizích bude 50 procent dělníků," uvedla Rösselová. Znamenalo by to, že každý druhý dělník v automobilce může být ze Slovenska, Polska, případně z jiných regionů Česka. Podle šéfa představenstva TKP Jana Koziny ale bude záležet na dopravním spojení do Nošovic. "Pokud bude dobře zvládnutá logistika, je šance, aby 90 procent lidí bylo z regionu," uvedl.

Fotbalista Straka za lidovce do sněmovny kandidovat nebude

Fotbalový trenér František Straka nebude na Karlovarsku kandidovat v červnových volbách do sněmovny. Ministerstvo vnitra do úterního odpoledne nevyhovělo jeho žádosti o udělení českého občanství, stáhl ji proto a kandidatury se vzdal. Vnitro tím, že žádosti Straky nevyhovělo, podle předsedy lidovců Miroslava Kalouska ovlivnilo volební soutěž.

Straka ČTK řekl, že na žádné "milosti" nečeká. První zamítavé stanovisko podle něj ministerstvo zdůvodnilo tím, že pět let soustavně nepobýval na území Česka. Potvrdil, že si souběžně s českým občanstvím chtěl ponechat německé.

České občanství je podmínkou pro účast ve sněmovních volbách, Straka se ho vzdal před 19 lety. Podle volebního zákona platí, že pokud kandidát nesplňuje některou z podmínek zákona v den podání kandidátek, může ve vlastnoručně podepsaném dokladu prohlásit, že ji splní do dne voleb. Nejčastěji to bývá v případech nízkého věku kandidátů.

Straku, který proslul jako trenér Teplic a pražské Sparty, získali lidovci pro účast ve volbách loni v srpnu. Novinářům se oficiálně představil jako kandidát na listopadovém sjezdu KDU-ČSL v Plzni. Rozpačití z jeho vystoupení v televizní debatě byli karlovarští lidovci před třemi týdny, kdy skončil mezi kandidáty ostatních stran poslední. Média tenkrát Straku kritizovala kvůli tomu, že v přímém přenosu označil Vietnamce za nešvar. Veřejnou omluvu žádal Svaz Vietnamců v České republice.

Česko a USA budou mít možná novou smlouvu o vydávání

Vzájemné vydávání odsouzených a stíhaných osob mezi Českem a Spojenými státy by už brzo mohlo být jednoduší. Ministři spravedlnosti a zahraničí Petr Němec a Cyril Svoboda předloží ve středu vládě návrh na sjednání Druhé dodatkové úmluvy o vydávání a dodatkové úmluvy o vzájemné právní pomoci v trestních věcech mezi Českou republikou a USA. Měla by se tak změnit současná praxe vzájemného vydávání zadržených osob upravená smlouvou z 30. let minulého století. Ta obsahuje konkrétní výčet asi dvaceti trestných činů, na které se vztahuje. Druhy zločinů ale odpovídají době vzniku smlouvy a nepočítají s moderními formami kriminality. Nová úprava stanovuje okruh dotčených osob pomocí horní hranice případné trestní sazby.

O sjednání nové extradiční smlouvy s USA se ministerstvo spravedlnosti snaží již dlouho, jednání však podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna uvízla v roce 1997 na stanovisku americké strany, která trvala na vzájemném vydávání vlastních občanů. Nyní předkládaný návrh dodatkové úmluvy o vydávání se vlastních občanů nijak týkat nebude. Příslušný článek nyní platné extradiční smlouvy, který výslovně uvádí, že smluvní strany nejsou povinny si vydávat vlastní státní příslušníky, zůstane beze změny.

Zeman v Brně podepsal své knihy a kritizoval část ČSSD

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman v úterý v Brně nejprve podepsal na autogramiádě stovky výtisků své poslední knihy Vzestup a pád a poté na besedě s občany opět kritizoval část sociální demokracie i další strany a politiky. Odsoudil špatné volební kampaně a vyjádřil nesouhlas se zvýšením porodného. Expremiér nesouhlasí se zvýšením porodného, které prosazuje vláda. Podle něj ČR nepotřebuje populační explozi. "Nehrozí nám vymírání, potřebujeme zvýšení kvality života a vzdělanosti," míní Zeman. Matky by prý měly mít k mateřství jinou, hlubší motivaci než statisícové porodné. Sociální demokraté by podle Zemana neměli stavět kampaň na známých osobnostech. "Na nějakém koncertě vystoupí nejmenovaná zpěvačka, shrábne dejme tomu čtvrtmilionový honorář a pak řekne, že ČSSD stejně nevolí. Takové blbce, co to vymysleli, bychom v rámci deratizace měli zbavit možnosti, aby kdykoli organizovali nějakou kampaň, byť za zvolení místostarosty v Kotěhůlkách," řekl Brňanům Zeman. Připomněl také kritizovanou někdejší billboardovou kampaň Stanislava Grosse. "Myslím to upřímně je nejčastější věta sňatkových podvodníků," uvedl Zeman.

Podle Zemana je v sociální demokracii ještě dost straníků, které neženou do politiky ideály, ale touha po zisku. "Nepotřebujeme takové, kteří šli do politiky, aby si mohli pořídit byt s bazénem nebo obchodovat s kakaovými boby," řekl. Jako řešení navrhuje stranický kariérní řád. Lidé by prý také měli mít možnost dát kandidátům více preferenčních hlasů, a výrazněji tak ovlivnit složení Parlamentu. "Jenže takový návrh poslance Zdeňka Koudelky (ČSSD) již více než rok leží ve sněmovně," posteskl si Zeman s tím, že někteří politici si takovou změnu zákona nepřejí.

Eltodo: Topolánkovy akcie nebyly zastavené, směnka už neexistuje

Společnost Eltodo oznámila, že akcie firmy VAE, které prodal předseda ODS Mirek Topolánek, nebyly zastavené. Z prodeje akcií Topolánek částečně financoval nákup svého bytu v Praze na Hradčanech. Již v úterý šéf nejsilnější opoziční strany popřel informace deníku Blesk, že akcie byly zastavené a nikdo s nimi nesměl disponovat. Trvá na tom, že nákup bytu byl průhledný.

Společnost Eltodo pohledávku VAE převzala. Nyní oznámila, že směnka už neexistuje. "V současné době vlastní skupina Eltodo pohledávku za společností VAE ve výši 15,9 milionu korun. Žádnou směnku, o které informovala média, nevlastníme, a to proto, že při dohodě o převzetí pohledávky za VAE jsme ji v roce 2003 jako nepotřebnou znehodnotili. Stejně tak jsme netrvali na tom, aby akcie akcionářů VAE zůstaly v zástavě," uvedl v prohlášení prezident firmy Eltodo Libor Hájek. Společnost podle něj nepochybuje o tom, že firma VAE dohodnutou částku splatí. "A pokud ne, Eltodo je dostatečně silná společnost na to, abychom k tomu firmu VAE donutili," dodal. Topolánek loni prodal svůj čtvrtinový podíl ve společnosti VAE za 2,5 milionu korun, které využil na zaplacení bytu na Hradčanech za 8,5 milionu korun.

Kühnl předloží vládě hodnotící zprávu o provozu nových stíhaček

Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) předloží na středečním zasedání vlády hodnotící zprávu o provozu nových stíhaček Jas-39 Gripen. Za necelý měsíc uplyne rok ode dne, kdy v Česku přistálo prvních šest strojů. Později následovalo osm dalších. Česká republika si je pronajala na deset let za téměř 20 miliard korun, nahradila jimi staré typy MiG-21.

Švédské letouny čtvrté generace, které jsou považovány za jedny z nejmodernějších na trhu, v českém vojenském letectvu ve vzduchu dosud odsloužily přibližně 1000 hodin. Armáda je ihned po uvedení do provozu počátkem loňského července začlenila do integrovaného systému protivzdušné obrany NATO, kde operují společně se stíhačkami sousedních zemí. Letos na podzim skončí výcvik posledních z 21 pilotů. Stroje zasahovaly zatím ve třech "ostrých" akcích - loni v létě doprovodily nad území Německa dopravní letoun A-320 tureckých aerolinií a na podzim krátce po sobě pomáhaly arménskému A-320 a malému letounu Cesna 525 letícímu z Varšavy do Prahy.

Ministerstvo obrany si nové stroje pochvaluje, plní prý stanovené úkoly podle předem daných plánů. Bez problémů se podle ministerstva rozvíjí také offsetové programy, tedy zpětné investice výrobce do české ekonomiky. Armáda ale přiznává, že od příletu prvních letounů na čáslavskou základnu na nich technici našli šest závad, které museli odstranit.

Stánků s různým šuntem by v centru Prahy mělo být méně

V centru Prahy se opět sníží počet stánků. Od 20. dubna začne platit novela tržního řádu, která snižuje počet povolených prodejních míst v památkové rezervaci o šest desítek. Nyní jich je kolem 400. Stánků bude méně například na Karlově a Václavském náměstí a u obchodního domu Kotva. Tržiště na Staroměstském náměstí bude fungovat jen do konce roku, řekl novinářům náměstek primátora Rudolf Blažek. Předpis naopak umožňuje na Staroměstském náměstí zřízení stánků, v nichž bude možné nabízet průvodcovské služby. Nyní se průvodci shromažďují pod orlojem, a to není žádoucí, uvedl Blažek. Radní pro jejich stánky vybrali dvě místa, jedno kousek od orloje, druhé u Pařížské ulice. Radní se také zabývali prodloužením provozní doby restauračních zahrádek do 23:00 nebo do půlnoci. "Po dohodě s městskou částí jsme navrhli prodloužení provozu jen u vybraných zahrádek, a to jen zkušebně. Pokud se u nich, případně u dalších provozoven, nevyskytnou během sezony stížnosti, zvážíme, jestli bude možné povolit prodloužení provozní doby natrvalo," uvedl Blažek.

V Praze začalo jednání o propojení rejstříků trestů

V Praze začali jednat zástupci ministerstev spravedlnosti Francie, Německa, Španělska, Belgie a České republiky o možném propojení národních trestních rejstříků. Systém elektronické výměny dat by měl trestním orgánům v jedné zemi umožnit snadno a rychle zjistit, zda osoba z jiného státu EU má doma záznam o minulém potrestání a co v něm je. Zabránit by se tak mělo případům, kdy zločinci těží z toho, že policie v jednom státě neví o jejich kriminální minulosti v jiné zemi. Informace z rejstříku by mělo prvních pět států sdílet do poloviny roku. Ministři spravedlnosti zemí EU se loni v dubnu dohodli, že pokud se projekt osvědčí, přidá se k němu postupně všech 25 členských států unie.

Zelení budou pro odklon od přímých plateb v zemědělství

Až bude za tři roky Česko předsedat Evropské unii, chce Strana zelených prosazovat odklon od přímých dotací do evropského zemědělství. "Naše pozice je jasná, několik let už ji prosazujeme a tlačili jsme, aby byla změna provedena už v minulém rozpočtovém období," řekl novinářům jihomoravský lídr zelených Ondřej Liška, který působil v bruselské centrále zelených.

Skutečnost, že v době českého předsednictví čeká unii rozhodnutí o reformě společné zemědělské politiky, připomenul začátkem března ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Zelení chtějí, aby dotace do zemědělství přímo nezávisely na produkci, ale byly rozdělovány i na mimoprodukční funkce, tedy rozvoj venkova a péči o krajinu. "Produkce má být vnímána jako služba péče o krajinu, rozvoj venkova a zdravé potraviny," přiblížil novinářům Liška základní ideu návrhu. Opačný postoj však k tématu zaujímají Francouzi, kteří budou s Českem v jednom předsednickém týmu. Jejich příjem z dosavadního systému je totiž velmi významný.

EU zakročí proti mobilním operátorům, chce levnější roaming

Evropská unie zřejmě zakročí proti mobilním operátorům. Nelíbí se jí vysoké poplatky za přeshraniční volání, takzvaný roaming. Zatímco dnes český turista zaplatí na svých cestách mimo vlast za několikaminutový hovor i stovky korun, během krátké doby by mohl platit stejně jako v ČR. Evropská komisařka Vivian Redingová totiž pracuje na směrnici, která by měla roaming značně zlevnit. Její konečná podoba by měla být známá v červnu. "Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a podnikatelům, kteří cestují do zahraničí, podstatně nižší telekomunikační poplatky," řekla v úterý novinářům Redingová. "Navrhuji proto, aby se všechny bezdůvodné poplatky za roaming zrušily cestou nařízení EU. Uživatel mobilního telefonu by neměl platit více jenom proto, že cestuje do zahraničí," dodala.

Dobrovolníci opraví školy v zakarpatské obci Rudnikova Huta

Dobrovolnické centrum ADRA pomůže v létě s opravou dvou objektů v obci Rudnikova Huta, která leží v hornaté oblasti Zakarpatské Ukrajiny. Dobrovolníci se bezplatně zapojí do oprav budovy bývalé školy, která nyní slouží jako ozdravovna pro děti z černobylské oblasti. Oprav se dočká i stávající škola, na jejíž provoz mají místní lidé ročně pouze 1300 korun, řekl ČTK organizátor mise František Tomanec. Na dobročinnou misi se vydá přibližně 30 až 40 lidí. V plánu je také vybudování malého dětského hřiště, vybavení kuchyně a také menší odpočívárny pro děti z mateřské školy. Dobrovolnické centrum zatím brigádníky vybírá, vítáni jsou především kutilové, chalupáři nebo lidé, kteří mají zkušenosti se stavebními pracemi. Dobrovolníci také plánují, že místním lidem pomohou s rozvojem takzvané agroturistiky, protože obec leží v krásné krajině. Nachází se tam bramborová políčka, louky vonící mateřídouškou a pastviny, na kterých se pasou krávy. Kromě toho pomohou i se stavbou pekárny. Část výtěžku z prodeje pečiva pak poputuje na humanitární pomoc a projekty.

Vesnice vznikla před zhruba 300 lety díky Čechům, kteří tam postavili sklářskou huť. Kolem ní se shromažďovali dělníci a odborníci přicházející především ze Slovenska, ale také z Polska a Maďarska. V obci tak podle Tomance vzniklo multietnické společenství, které si vytvořilo i vlastní nářečí, jehož součástí jsou dodnes česká slova. Lidé tam mají také zvláštní zvyky, kroje a jídla.

Václav Havel chtěl předat protest běloruské misi; nebyl tam vpuštěn

Bývalý český prezident Václav Havel odsoudil falšování běloruských prezidentských voleb. Písemný protest s výzvou k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka chtěl v úterý osobně předat představitelům běloruského velvyslanectví v Praze. Na půdu zastupitelského úřadu však nebyl vpuštěn a dopis musel vhodit do schránky úřadu. S Havlem přišli k diplomatické misi ještě senátoři Zdeněk Bárta, Jiří Oberfalzer a poslankyně Taťána Fischerová. Ještě s dalšími osobnostmi založili sdružení Občanské Bělorusko.

Uprchlý Krejčíř opět tvrdí, že zveřejní údajné kompromitující směnky

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř prý zveřejní směnky údajně dokládající, že v březnu 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun na předvolební kampaň, ještě do letošních červnových voleb do Poslanecké sněmovny. "Směnky budou zveřejněny v druhém díle mé knihy, která vyjde pravděpodobně ještě do voleb," napsal Krejčíř v internetové diskusi se čtenáři serveru iDnes. Krejčíř už několikrát slíbil, že směnku dokazující dluh zveřejní, dosud tak ale neučinil. Policie přitom počátkem března uvedla, že má důkaz, že Krejčíř chtěl směnku padělat.

Krejčíř, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, uprchl loni v červnu policistům při domovní prohlídce. Nyní žije na Seychelských ostrovech.

Passer možná jednou přijede do Česka a už tady zůstane

Svůj návrat do Čech nevyloučil na úterní tiskové konferenci v rámci pražského Febiofestu česko-americký režisér Ivan Passer, jeden z představitelů takzvané nové české vlny 60. let, který od své emigrace v roce 1969 žije v USA. "Jedna emigrace není moc lehká, ta druhá by byla těžší," řekl ČTK Passer, který podle svých slov nic neplánuje. "Dnes je svět zmenšený, je jedno, kde žijete. Skočíte do letadla a jste tu hned. Do Čech velice rád jezdím, ale v Americe mám přátele, kamarády, učím na univerzitě. Ale člověk nikdy neví. Možná sem jednou přijedu na návštěvu a už neodjedu," dodal Passer.

Tvůrce, spojovaný od 90. let s celovečerním filmem o kontroverzních bratrech Mašínových, kteří si začátkem 50. let prostříleli cestu z komunistického Československa na Západ a zanechali za sebou mrtvé, ani dnes nemohl říci, zda bude tento snímek zrealizován. Doufá, že natočí jeden český film, ale z pověrčivosti nechtěl více prozradit. Na dotaz ČTK upřesnil, že na Mašíny stále chybějí finance.

Passer se s uznáním vyslovil o současné české filmové tvorbě. Viděl například snímky Horem pádem, Štěstí či Samotáře. "Jsou mnohem brutálnější, v 60. letech jsme šli spíše po metafoře. Dnešní filmaři nemusí nic skrývat," uvedl.

Komorní Fidlovačka v Praze zahájila oficiálně činnost

Komorní scéna pražského Divadla na Fidlovačce zahájila v úterý večer svoji činnost. V hledišti někdejšího kina Morava v Nuslích, vzdáleného pouhých 333 kroků od mateřské scény, usedli při té příležitostzi především sponzoři, kteří Tomáši Töpferovi a Elišce Balzerové s rekonstrukcí pomohli, neboť nadace Fidlovačka na ni nezískala ani korunu. Při opravách přiložili ruce k dílu i mladí členové divadla, řada prací se realizovala svépomocí. Pro Balzerovou byl úterní večer pracovní, neboť přátele a příznivce potěšila monodramatem irské autorky Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod, s nímž dosud hostovala v pražské Viole. Vlídnou komedii mísící humor i slzy s ní nastudovala režisérka Jana Kališová a od října 2003 měla přes stovku repríz. Pro Balzerovou každý večer znamená zvládnout šedesát stran monologu a ve spoustě situací a převleků ztvárnit sedmnáct postav.

Ještě začátkem měsíce připomínal někdejší kinosál staveniště. "Jsem rád, že radnice Prahy 4 zachovala tento prostor kultuře. Pronajala nám ho na dobu neurčitou za 10.000 korun měsíčně," uvedl Töpfer.

Kardinál Miloslav Vlk požehnal na cestu DVD s filmem Anděl Páně

Za asistence samotného Pánaboha alias Jiřího Bartošky požehnal v úterý v Praze kardinál Miloslav Vlk na cestu DVD s filmovou pohádkou Anděl Páně. A neměl z toho strach, i když režisér stejného jména byl rovněž přítomen. Jiří Strach totiž natočil tento snímek o polepšení popleteného anděla podle scénáře Lucie Konášové na námět pohádek Boženy Němcové. Jak uvedl, stáli při nich všichni svatí, jichž se na plátně, a nyní i díky DVD na televizní obrazovce, objeví spousta.

Film původně vznikal jako televizní projekt s hvězdným obsazením. Vedle Bartošky v něm hráli Ivan Trojan anděla Petronela, Jiří Dvořák čerta Uriáše, Josef Somr rychtáře, Oldřich Navrátil správce a Zuzana Kajnarová Dorotku. Klára Issová ztvárnila Pannu Marii, Gabriela Osvaldová archanděla Gabriela, Anna Geislerová svatou Annu, Veronika Žilková svatou Veroniku a Jiřina Jirásková abatyši. V kinech snímek zhlédlo přes 120.000 diváků.

"Film Anděl Páně se mi líbil, neboť věci transcendentální prezentuje lidsky, což je jedním z jeho nejcennějších momentů. Proto jsem mu přišel požehnat ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého," uvedl Vlk. Ocenil, že snímek prezentuje Boha v lidské podobě, stejně jako Starý zákon mu připisuje lidské vlastnosti. Nadsázka ve filmu obsažená kardinála nepohoršila. "V jedenadvacátém století nelze prezentovat Boha jako vzdáleného nad oblaky a abstraktního. Kristus proto přišel mezi lidi, aby Bůh byl člověku blízký," dodal Vlk, který tento snímek doporučuje mladým lidem. Má totiž za to, že může mít větší účinek než nadnesená kázání. Přivítal, že obavy z negativních reakcí ultrakatolíků se nepotvrdily. "I ve Starém zákoně je řečeno, že se Bůh směje," dodal Vlk.

Nikolaevův snímek Kousek nebe byl oceněn v Clevelandu

Film Kousek nebe, který režisér Petr Nikolaev natočil vloni podle scénáře Jiřího Stránského, získal hlavní cenu v kategorii Eastern European Film Competition na 30. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu. O úspěchu na této přehlídce informoval ČTK Martin Krafl, mluvčí České televize, která film natočila v koprodukci se společností Luxor.

"Po ceně za nejlepší film na sedmém ročníku MFF ve švédském městě Norrkoping si Nikolaevův projekt o lásce, přátelství, smrti a naději připsal už druhé zahraniční ocenění. Od startu v prestižní sekci karlovarského festivalu Variety Criticús Choice, kam byl zahraničními kritiky vybrán spolu s dalšími devíti evropskými snímky, úspěšně putuje po mnoha zahraničních festivalech. Teď míří na přehlídku do Istanbulu, pak do Španělska. Německé publikum ho bude mít příležitost zhlédnout na Českém filmovém týdnu v Gaisteigu," uvedl Krafl.

Příběh filmu Kousek nebe vychází ze Stránského knihy Štěstí. Jde o milostný příběh letmého setkání dvou mladých lidí zavřených v 50. letech v komunistické věznici v Československu. Příběh na pozadí perzekuce a neustálé přítomnosti smrti podává důkaz o odvěké vlastnosti mládí, které se vzpírá každé zrůdné teorii a stále znovu se vztahuje k ideálu života bez kompromisů, otupělosti a bezpráví.

Brněnská filharmonie uspěla v Mnichově, dostala nové pozvání

Filharmonie Brno odehrála v pondělí večer v prestižním mnichovském sále Gasteig koncert z díla Wolfganga Amadea Mozarta. Hudebníci se do Brna vracejí spokojeni, 1400 diváků je odměnilo potleskem a pořadatelé pozváním k dalšímu koncertu. "Publikum odměnilo výkon filharmoniků i sólistů Simony Houdy-Šaturové a Vladimíra Chmela nadšeným potleskem a vynutilo si přídavek," řekla ČTK Dagmar Plíhalová z filharmonie. Brňané přidávali duet Papagena a Papageny z opery Kouzelná flétna. Dirigentem vystoupení byl Leoš Svárovský, bývalý šéf a nynější čestný člen brněnské filharmonie.

Hlodavci způsobili v zimě v sadech škody za desítky milionů Kč

Ovocnáři začali v těchto dnech sčítat desetimilionové škody, které jim v dlouhé zimě způsobili hraboši a další zvěř. Podle ovocnářů jde o největší poškození sadů hraboši v historii a škody by mohly jít až do stovek milionů korun. Některé sady hraboši, zajíci a srnky poničili i z více než tří čtvrtin. O pomoc hodlají ovocnáři požádat ministerstvo zemědělství. ČTK to řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. "Letošní poškození sadů lze označit za katastrofu. Povede k omezení investic v ovocnářství a řadu pěstitelů budou čekat existenční problémy," řekl Ludvík. Jaký vliv bude mít poničení sadů na letošní úrodu, nelze podle něj zatím přesně odhadnout.

Soud potrestal cizince za padělání a prodej falešných eur

Trojice cizinců má jít do vězení za padělání a prodej falešných bankovek eura, čtvrtý za padělání zahraničních cestovních pasů a řidičských průkazů. Pražský městský soud jim uložil tresty od tří do 13 let vězení. Tři z nich vyhostil z Česka na neurčito. "Zneužili pohostinnosti České republiky a páchali zde trestnou činnost. Není na místě, aby se v ČR zdržovali, a to ani v budoucnu," zdůvodnila soudkyně Jaroslava Lišková tresty vyhoštění. Ten neudělila jen jednomu z obžalovaných, protože mu jeho česká družka porodila dítě.

Skupina je podle policie součástí rozsáhlého mezinárodního gangu, jehož další členy soudí soudy v Bulharsku, kde byly falešné bankovky údajně vyrobeny. Srb Enver Musahi, Albánec Fabjan Maluka a Bulhaři Cvetan Nenčev a Georgij Georgiev byli zatčeni předloni v červnu v Praze, jsou proto souzeni českou justicí.

Soud opět potvrdil doživotí za trojnásobnou rodinnou vraždu

Doživotním trestem vězení skončilo v úterý i druhé kolo procesu se sedmadvacetiletým Miloslavem Širůčkem, který předloni zastřelil v Tučapech na Táborsku rodiče a bratra. O mimořádném trestu za trojnásobnou rodinnou vraždu rozhodl pražský vrchní soud, který v odvolacím jednání už podruhé potvrdil verdikt Krajského soudu v Táboře. Soudy doživotní ortel přezkoumávaly z pokynu Nejvyššího soudu, který loni první rozsudek krajského a vrchního soudu v části týkající se trestu zrušil.

Odvolání obžalovaného se jako nedůvodné zamítá, prohlásil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Trojnásobného vraha označil za otrlého a bezcitného člověka, likvidaci rodiny za masakr. Rodina mu vždy podala pomocnou ruku a on se jí takto odvděčil, dodal soudce.

Širůčkův děda, otec mrtvé ženy, považuje verdikt o doživotí za správný. "Jednou zabil tři lidi, rodiče, popravil je z dvaceti centimetrů, tak si nic jiného nezaslouží. A doufám, že žádný soudce na Nejvyšším soudu už mu žádné dovolání nepovolí," řekl novinářům Zdeněk Brabec, který k soudu přišel se svou druhou dcerou. Podle Brabce se jeho zavražděná dcera o syna velmi starala a pomáhala mu ze všech malérů.

Mafra začne bezplatný deník Metropolitní Expres vydávat 24. dubna

Třetí bezplatný deník pro Prahu a okolí se na trhu objeví 24. dubna. Ponese název Metropolitní Expres, vycházet bude ve všední dny a zejména mladým lidem bude přinášet seriozně zaměřené zpravodajství. Redakci povede bývalý šéf pražské regionální redakce Mladé fronty Dnes Hanuš Hanslík.

Záhrobská porazila na mistrovství Chorvatska Kosteličovou

Slalomářka Šárka Záhrobská si v závěru sezony připsala na konto cenný skalp olympijské vítězky Janici Kosteličové. Česká lyžařka v úterý královnu Světového poháru předčila v obřím slalomu na mistrovství Chorvatska, které se jelo v rakouském Innerkremsu. Další česká sjezdařka Lucie Hrstková skončila třetí. Desátá žena pořadí slalomu SP Záhrobská se odrazila k výhře v prvním kole, v kterém dosáhla o 83 setin sekundy rychlejšího času než favoritka Kosteličová. Vítězka olympijské kombinace a mimo jiné obřího slalomu ze závodu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně zaútočila ve druhé jízdě, ale Záhrobská výhru uhájila o patnáct setin. O den dříve Záhrobská s Kosteličovou prohrála o 46 setin v super-G. Obří slalom mužů na chorvatském šampionátu vyhrál Slovinec Janez Jazbec, český olympionik Kryštof Krýzl obsadil třetí místo.

Fotbalová sedmnáctka bude v Turecku bojovat o účast na ME

Fotbalové reprezentanty do 17 let čeká od středy do neděle v Turecku kvalifikační turnaj o postup na mistrovství Evropy. Ze čtyřčlenné skupiny, v níž se mladíci postupně utkají s Francií, Tureckem a Dánskem, postoupí na závěrečný turnaj do Lucemburska jen vítěz. Sedmnáctka už má první kvalifikační stupeň za sebou. V září v Andoře hladce porazila domácího fotbalového trpaslíka i Island a ani prohra se Švédy ji nezastavila. V Antalyi ji však čeká podstatně těžší úkol. Turci obhajují zlaté medaile a navíc budou mít značnou podporu hlediště, ale trenér Jakub Dovalil považuje za největšího favorita Francii. "Především zásluhou hráčů tmavé pleti předvádějí dynamický útočný fotbal. Jejich výhodou určitě bude větší rozehranost," řekl ČTK Dovalil a posteskl si, že čeští dorostenci hráli zatím kvůli rozmarům zimy většinou jen na umělé trávě.

Počasí:

Ve středu má být oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na hřebenech hor srážky smíšené nebo sněhové. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia, na horách kolem pěti.