Zprávy

Strojvůdci zorganizovali výstražnou stávku

Výstražnou stávku zorganizovala odborová organizace strojvůdců. Na železnici se tak v poledne po řadě let zastavily vlaky, i když jen na půl hodiny. Federace strojvůdců vyhlásila stávku kvůli nesouhlasu s návrhem zákoníku práce. Vadí jim novinka, podle níž by při kolektivním vyjednávání šlo méně početné odborové organizace vyřadit ze hry. Stávka zastavila 332 vlaků, což je 78 procent spojů, které měly kolem poledne jet. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Vlaky nabraly v průměru zpoždění 15 až 20 minut. Federace strojvůdců na tiskové konferenci oznámila, že se stávky účastnilo v řadě oblastí 100 procent strojvůdců.

První část nového vojenského kontingentu už je v Iráku

V noci na čtvrtek začalo střídání českých vojenských policistů v Iráku. Výměnu vojáků provázela zvýšená bezpečnostní opatření. První část nového kontingentu s velitelem Jiřím Neubauerem přepravil do jihoirácké Basry armádní speciál Tu-154, stejným letounem se do Česka vrátila třetina střídané jednotky. Česká republika má stočlenný kontingent vojenských policistů na britské základně Šaíba na jihu Iráku nedaleko Basry. Vojáci tam cvičí místní policejní sbor.

V Praze se demonstrovalo proti věznění kubánských disidentů

Asi 50 lidí se shromáždilo na demonstraci před kubánským velvyslanectvím v Praze. Protestující žádali propuštění disidentů, které na Kubě vězní Castrův režim. Akce zahájila třídenní happening připomínající třetí výročí politických represí, kdy v březnu 2003 bylo na "ostrově svobody" zatčeno 75 představitelů tamní opozice. Akce pořádá společnost Člověk v tísni. Pracovníci ambasády na protest nijak nereagovali, jen z otevřených oken budovy se linula hlasitá hudba.

V pátek vyroste na Václavském náměstí symbolická vězeňská cela, ve které si bude možné "odsedět" část trestu za jednoho z politických vězňů. Podle Jiřího Knitla z organizace Člověk v tísni se akce zúčastní také ministr zahraničí Cyril Svoboda, pražský primátor Pavel Bém, předseda ODS Mirek Topolánek a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Lhůta na udělení trvalého pobytu se možná zkrátí na pět let

Od léta by se mohla lhůta pro udělení trvalého pobytu v Česku zkrátit z deseti let na polovinu. Ministr vnitra František Bublan v Senátu řekl, že jde o zásadní průlom. Změna zákona o pobytu cizinců, kterou horní komora schválila, se totiž týká 38.000 cizinců žijících v Česku. Normu musí ještě podepsat prezident Václav Klaus. Někteří cizinci podle senátora Jaromíra Štětiny na zkrácení lhůty úpěnlivě čekají, změní to například jejich možnosti zdravotního pojištění či vzdělávání dětí. Novela cizineckého zákona navíc umožní udělování dlouhodobého pobytu cizincům, kteří se stali obětí obchodování s lidmi či převáděčství a budou ochotni spolupracovat s policií na vyšetřování této trestné činnosti.

Senát umožnil přijetí nového zákona o střetu zájmů

Nový zákon o střetu zájmů, který má zpřísnit kontrolu majetku veřejných činitelů, pravděpodobně začne platit. Senátoři navzdory tomu, že normu označovali za nedořešenou a na hraně ústavnosti, umožnili na návrh ODS její přijetí. To navrhl šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera s tím, "že bude nepochybně na tento paskvil následovat ústavní stížnost". Předloha podstatně rozšiřuje okruh politiků a úředníků, kteří by mu měli podléhat. Oznámení o osobním zájmu, vedlejších činnostech, příjmech a majetku získaném během výkonu funkce by měly podávat tisíce veřejných funkcionářů: od starostů a placených zastupitelů obcí po premiéra, od policistů po soudce, od úředníků ve vedoucích funkcích po představitele České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu. Pravidla mají platit i pro ombudsmana nebo ředitele tajných služeb.

Lidé zřejmě budou dostávat odškodné za dlouhé soudy

Lidé, jejichž případy budou soudy řešit neúměrně dlouho, budou zřejmě do budoucna dostávat odškodné. Počítá s tím vládní novela zákona, kterou schválil Senát. Ministerstvo spravedlnosti si od toho slibuje mimo jiné snížení počtu žalob k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. O tom, kolik peněz lidé za nepřiměřeně dlouhé soudní řízení dostanou, by rozhodovalo ministerstvo spravedlnosti. Celková částka se bude blížit tomu, kolik ČR zaplatí na pokutách u štrasburského soudu za průtahy v řízení, tedy zhruba jeden milion korun ročně. Možnost stěžovat si u Evropského soudu pro lidská práva budou mít lidé dál. V období 1993 až 2004 prohrál český stát 41 sporů a vyhrál jediný. Naprostá většina případů se týkala nepřiměřené délky soudních řízení.

Novela má také zavést dostatečné odškodnění za protiprávní zbavení svobody. Nezákonně věznění by měli například nárok na náhradu ušlého zisku v prokázané výši, nejméně však 170 korun za každý den vazby, vězení, ochranné výchovy nebo ochranného léčení.

Senát podpořil sjednocení azylových pravidel s právem EU

Česká pravidla pro udělení azylu budou obsahovat novou definici pronásledování tak, aby odpovídala právu Evropské unie. Změny azylového zákona podpořil Senát. Novela například za původce pronásledování lidí, kteří žádají o azyl, umožňuje považovat kromě státu i strany a organizace, které takový stát ovládají, případně mají pod kontrolou podstatnou část území.

Církev nesouhlasí s registrovaným partnerstvím

Katolická církev se nesouhlasně vyjádřila k zákonu o registrovaném partnerství, který ve středu navzdory vetu hlavy státu schválila sněmovna. Podle biskupa Vojtěcha Cikrleho zákonné definování a právní úprava soužití dvou osob stejného pohlaví zatím v žádné zemi nepřineslo zřetelné uklidnění veřejných sporů, provázejících diskuse o praktických otázkách života osob s odlišnou sexuální orientací i diskuse o charakteru homosexuality.

Zákon má upravit vznik a zánik svazku. Partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám norma mimo jiné zaručí nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Předpis počítá se vzájemnou vyživovací povinností. Adopce zákon neumožňuje. Podobné normy platí v řadě evropských zemí. ČR se stala prvním postkomunistickým státem, který partnerství uzákonil. V loňském říjnovém průzkumu se pro přijetí zákona vyslovilo 62 procent Čechů a Češek.

Autostrade: Evropská komise může v rámci šetření zrušit smlouvu s Kapschem

Evropská komise údajně může v rámci šetření tendru na mýtné v budoucnu kdykoli zrušit smlouvu, kterou by v nejbližší době mělo ministerstvo dopravy uzavřít s vítěznou firmou Kapsch. Na tiskové konferenci to řekl Michal Dlouhý, právní zástupce firmy Autostrade, kterou ministerstvo vyřadilo kvůli formálním nedostatkům. Autostrade již podalo podnět Evropské komisi kvůli podezření, že české ministerstvo dopravy poskytne vítězné firmě Kapsch nepovolenou veřejnou podporu. Nabídka firmy Kapsch totiž byla podle názoru Autostrade předražená. V podání ke komisi Autostrade uvedla jako rozdíl v ceně 160 milionů eur (více než čtyři miliardy korun), což je podle Dlouhého i na úrovni EU podstatná suma. Ministr dopravy i předseda antimonopolního úřadu již ve středu uvedli, že se neobávají, že by komise mohla dospět k tomu, že tendr neproběhl v souladu s českým a evropským právem.

EK ČTK nepotvrdila, že by zmíněný podnět obdržela. Její odborný zdroj se však k argumentaci Autostrade vyjádřil pochybovačně.

Vláda přerušila do 19. července výběrové řízení na prodej Aera

Vláda přerušila do 19. července výběrové řízení na prodej Aera Vodochody. Současně uložila vypracovat nezávislou analýzu dopadů prodeje Aera na rozvoj státního podniku Letiště Praha. ůvodně se předpokládalo, že vláda rozhodne, které ze šesti uchazečů o Aero pustí do druhého kola soutěže. Premiér Jiří Paroubek v pondělí uvedl, že vláda prodá Aero jen strategickému investorovi, který firmu "nerozseká na kusy, ale bude pokračovat v letecké výrobě". Pokud se mezi účastníky neobjeví skutečně dobrý plán, tak prý kabinet Aero s velkou pravděpodobností neprodá.

Nový zákon o veřejných zakázkách podle odborníků výrazné zlepšení nepřinese

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který v úterý schválila Poslanecká sněmovna, je komplikovaný a výrazné zlepšení nepřinese. Podle některých firem je dokonce horší než současný. Vyplývá to z odpovědí odborníků pro ČTK. "Zákon není špatný, ale je velmi komplikovaný," řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Svazu se také nelíbí, že zadavatelé zakázky nemusejí prokazovat odbornou způsobilost. "Nemusejí mít žádnou kvalifikaci. Zakázku pak můžou zadat špatně, což s sebou přináší odvolávání a zdržování výstavby," dodal Mašek.

Podle jednatele společnosti Czasch Petra Czasche je nový zákon dokonce horší než současný. Charakterizoval ho jako zákon o neomezených možnostech manipulace a korupce. Již dříve uvedl, že 90 procent veřejných zakázek a v Praze ještě více firmy získají pomocí korupce a manipulací s výsledky soutěže. Nyní se stav podle něj ještě zhorší. Czasch poukazuje například na to, že zakázka podléhá zákonu až od chvíle, kdy 50 procent prostředků je z veřejných zdrojů. Nelíbí se mu ani to, že stavební zakázku do šesti milionů korun je možné zadat bez veřejné soutěže.

Sněmovna chce zakázat noční obchody v zastavárnách

Bazary, zastavárny a výkupny odpadu asi nebudou moci prodávat, nakupovat ani přijímat zboží do zástavy v noci, respektive od 22:00 do 06:00. Počítá s tím návrh zákona, který velkou většinou hlasů schválila sněmovna. Předlohu teď posoudí Senát. Autoři návrhu zákona si od něj slibují omezení obchodu s kradeným zbožím.

ČSSD na Olomoucku vyloučila ze strany lobbistu Vybírala

Sociální demokraté vyloučili ze strany olomouckého lobbistu Františka Vybírala zapleteného do údajné korupce ve státní správě. Členství ve straně jej zbavili zástupci místní organizace ČSSD v Bukovanech na Olomoucku. Vybírala s dalšími osobami zatkla ve čtvrtek 9. března policie kvůli podezření z korupce ve státní správě. Podnikatelé mu údajně dávali úplatky, které on prý dál rozdával úředníkům.

KSČM chce omezit pravomoc Ústavního soudu a zrušit imunitu prezidenta

Komunisté považují současnou ústavu za překonanou. Nejlépe by podle nich bylo vypracovat zcela novou. Omezit chtějí pravomoc Ústavního soudu rušit zákony, zrušit beztrestnost prezidenta a transformovat Senát do zastupitelských orgánů krajů. Zvážit chtějí i to, zda má být poslanec či senátor současně členem vlády a zda mají prezidenta volit přímo občané, řekla na tiskové konferenci předsedkyně právní komise KSČM Zuzka Rujbrová-Bebarová.

Policie zatkla kolegu a další dva lidi podezřelé z únosu

Chomutovského policistu, jeho společníka a jednu ženu zatkla policie pro podezření z organizování únosu. Podle zdroje blízkého policii podezřelí unesli podnikatele a za jeho vydání požadovali výkupné. Za braní rukojmí trojici hrozí v případě prokázání viny až desetiletý trest.

Bývalý hospodář velvyslanectví v Albánii byl odsouzen za machinace

Bývalý vedoucí finančně - hospodářského úseku českého velvyslanectví v Albánii Václav Čihák byl odsouzen za machinace s penězi na úřadu. Obvodní soud pro Prahu 1 mu uložil tříleté vězení s podmíněným odkladem na 5 let a náhradu škody. Čihák u soudu prohlásil, že je nevinen, přijal pouze morální odpovědnost za finanční ztrátu ve výši přesahující 1,8 milionu korun z roku 2002. Tvrdí, že peníze nepoužil pro svou potřebu.

Státní zástupce obžaloval šéfa Cimexu Lukeše

Státní zástupce obžaloval šéfa společnosti Cimex Koncern Petra Lukeše a dalších pět lidí za poškozování věřitele. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů 90. let. Lukeš a spol. jsou stíháni za to, že připravili věřitele o 4,5 miliardy korun. Lukeš žije ve Spojených státech, které ho odmítly českým úřadům vydat. Podle rozsudku okresního soudu ve Fort Myers na západní Floridě čin, za který je Lukeš stíhán, nezná nejen federální americké právo, ale ani právo žádného ze států unie. Šlo by pouze o civilněprávní spor.

Pašeráci mají naději: V Thajsku by mohla být amnestie

Thajsko bude v červnu slavit šedesáté výročí nástupu krále Rámy IX. na trůn. To zvyšuje možnost vyhlášení amnestie, která by se teoreticky mohla vztahovat i na dva Čechy odsouzené tamními soudy za pašování drog. Thajsko nejznámější české pašeráky drog Radka Hanykovicse a Emila Novotného vydalo předloni do Česka. Zbytek svých dlouholetých trestů, které by mohla změnit právě amnestie, si tak mohou odsedět doma.

Stopař na Opavsku podle policie znásilnil a oloupil řidiče

Pětadvacetiletý stopař podle policie začátkem března na Opavsku znásilnil a pak oloupil o dvacet let staršího řidiče. Kriminalisté jej ve středu obvinili z loupeže a znásilnění. Obviněný podle kriminalistů řidiče zastavil nedaleko Holasovic na Opavsku. Ještě před vjezdem do obce jej s nožem, který šoférovi přiložil ke krku, přinutil odbočit ze silnice a zastavit na vedlejší komunikaci. Pak jej svázal, částečně mu vysvlékl kalhoty a začal osahávat a provádět sexuální praktiky, řekla mluvčí. Pak řidiče prohledal a vzal mu mobilní telefon a peněženku s doklady a penězi.

Rosa: Obětí domácího násilí jsou nejčastěji ženy od 30 do 44 let

Obětí domácího násilí se nejčastěji stávají ženy ve věku 30 až 44 let. Útoky se často obracejí proti matkám malých dětí či na mateřské dovolené. Vyplývá to ze statistiky sdružení Rosa, které pomáhá obětem domácího násilí. Podle celostátního průzkumu zažilo domácí násilí v Česku 13 procent lidí, k útokům na své blízké se přiznala tři procenta dotázaných. Obětí se ve více než 90 procentech případů stávají ženy. Téměř polovina obětí měla středoškolské a čtvrtina vysokoškolské vzdělání. "Muži, kteří se dopouštějí násilí na svých partnerkách, mají nejčastěji rovněž středoškolské vzdělání. Bylo jich 37 procent. Následují vysokoškoláci, kterých bylo 27,6 procenta," upřesnily zástupkyně organizace.

Senát odmítl pro obecnost zákon o informacích o kvalitě péče

Senátoři se postavili proti tomu, aby ministerstvo zdravotnictví bez jakýchkoliv omezení určovalo vyhláškou rozsah a obsah veřejných informací o úspěšnosti a cenách léčby v nemocnicích. Senát kvůli tomu zamítl stručný zákon, který má dát lidem právo na tyto informace. Normu tak nyní bude muset znovu projednat Poslanecká sněmovna.

Pokud nejsou zákonem stanovena kritéria pro vydání ministerské vyhlášky, tak se dají velmi snadno zneužívat ve prospěch toho či onoho zdravotnického zařízení, uvedla například senátorka ODS Alena Venhodová. Tento názor nesdílel hlavní autor návrhu zákona, bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD). "Zákon má být obecný, vyhláška má být podrobná," uvedl poslanec. Ani podle senátora a lékaře Karla Bartáka z klubu KDU-ČSL by nebylo možné kritéria stanovit zákonem s ohledem na různorodost lékařských oborů.

Ministr Rath: Olomoucká a vinohradská nemocnice dostanou peníze na dluhy

Pražská vinohradská nemocnice a fakultní nemocnice v Olomouci by měly do pátku dostat peníze na srovnávání svých dluhů. Rozdělí si mezi sebe větší část ze 150 milionů korun, které jim poskytne ministerstvo zdravotnictví. ČTK to po jednání s řediteli těchto dvou nemocnic řekl ministr zdravotnictví David Rath. Částku, kterou by měla zdravotnická zařízení získat, ale neupřesnil.

V Česku se loni rekordně zvýšil počet lidí s virem HIV

V České republice loni přibylo rekordních 90 lidí nakažených virem HIV. Je to o 18 případů více než v roce 2004. Na základě poznatků z prvních dvou měsíců letošního roku je velmi pravděpodobné, že rekord bude opět překonán, řekl Miroslav Hlavatý, ředitel Domu světla, který o nemocné pečuje. "Každý čtvrtý den v roce 2005 byl v Česku zjištěn nový případ HIV infekce," upozornil. V zemi bylo koncem loňského roku evidováno 827 HIV pozitivních lidí - 650 mužů a 177 žen.

Vzniku rakoviny čípku může již za necelé dva roky bránit očkování

Vzniku rakoviny děložního čípku by již brzy mohlo zabránit očkování. První vakcínu proti viru HPV, který nádor způsobuje, by lékaři v Česku mohli získat už koncem příštího roku či začátkem roku 2008. Novinářům to řekli lékaři a zástupci farmaceutické firmy, která by měla vyvinutou očkovací látku dodat. Rakovinou děložního čípku onemocní v ČR ročně více než 1000 žen, 400 pacientek nemoci podlehne. Výskyt nemoci je v Česku pětkrát vyšší než například ve Finsku, proti západní Evropě pak dvojnásobný.

Prometheus umožní zachránit více lidí s akutním selháním jater

Pacienty s náhlým akutním selháním jater lze většinou zachránit pouze transplantací, ale vhodný orgán není mnohdy během dvou či tří dnů k dispozici. Lékaři Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v České republice úspěšně použili přístroj Prometheus, který částečně nahrazuje funkci jater a pacientům umožní překlenout čekací dobu. Díky Prometheovi se podařilo zachránit pětatřicetiletého Tomáše Rindlera, který loni v létě snědl jedovatého houby a do IKEM se dostal v kritickém stavu, kdy mu selhávaly důležité životní funkce, včetně funkce jater. Na přístroji přežil 20 dní, než byla nalezena vhodná játra.

Evropský technologický institut by měl být v Brně, míní ministr Svoboda

Vláda bude usilovat o to, aby Evropský technologický institut sídlil v Brně. Senátorům to řekl šéf české diplomacie Cyril Svoboda při projednávání legislativního a pracovního programu Evropské komise na letošní rok. Institut je navržen jako malé centrum, které bude koordinovat práci špičkových středisek v celé Evropě. Jeho hlavním konkurentem by měl být Massachusettský technologický institut ve Spojených státech. Podporu projektu vyslovil například Bill Gates, vlastník gigantu Microsoft. Na chodu institutu se chtějí podílet i firmy Nokia či Pirelli.

Vláda rozhodla o snížení hluku v okolí letišť o pět decibelů

Vláda rozhodla o snížení hluku v okolí letišť. V budoucnu by měl klesnout o pět decibelů na 60 decibelů ve dne a 50 v noci. Nařízení, ke kterému musel stát přistoupit kvůli přiblížení legislativy evropské směrnici, měl kabinet na stole už několikrát. Vzhledem k dopadům navrhovaných protihlukových opatření vznikla speciální analýza, ministerstvo průmyslu navrhovalo platnost normy oddálit, aby se na ni mohly firmy lépe připravit. Ministerstvo dopravy má už nyní k dispozici hlukové mapy silnic první třídy, pravidelně je sledován hluk také ve třech desítkách největších českých a moravských měst. Podle odborníků se hlučnost českých měst za posledních 12 let nepodařilo snížit.

Do roku 2020 má v ČR fungovat 100 čerpacích stanic na zemní plyn

Plynárenské společnosti investují v České republice několik stovek milionů korun do výstavby sítě čerpacích stanic na zemní plyn, kterých by mělo v tuzemsku do roku 2020 fungovat stovka. Podíl zemního plynu na celkové spotřebě pohonných hmot má díky tomu vzrůst z nynějšího půl promile na nejméně deset procent. Rozšíření zemního plynu jako alternativní pohonné hmoty má pomoci dohoda, kterou podepsali zástupci plynárenských firem s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem a ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem.

Výzkum: Pokud se nezmění školství, budou Česku chybět odborníci

V Česku by v příštích letech mohli začít výrazně chybět odborníci v technických a dalších profesích, pokud se vzdělávání nepropojí s požadavky na trhu práce. K nedostatku kvalifikovaných pracovníků navíc přispěje nejspíš i to, že o stejné specialisty jako ČR stojí i staré země EU. Vyplývá to z loňského výzkumu, který zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Podle výzkumu Česko trápí kritický nedostatek strojních inženýrů pro vývoj, technologii a konstrukci. V ČR jsou potřeba i počítačoví specialisté, elektrotechničtí inženýři a odborníci na informační technologie, a to se znalostí cizích jazyků. Průzkum zjistil, že právě absolventi technických oborů dostatečné jazykové vybavení nemají, proto je často obtížné jejich uplatnění u nadnárodních firem.

Vláda souhlasí s digitalizací televizního vysílání

Vláda souhlasí s digitalizací televizního vysílání. Koncepce počítá s tím, že současné analogové vysílání v České republice skončí mezi lety 2010 a 2012, což je také termín, s nímž pracují i ostatní země Evropské unie. Nejzazší termín vypnutí posledního analogového vysílače je 31. prosince 2012. Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Digitální vysílání přinese lidem až dvě desítky a možná i více celoplošných TV programů oproti současným čtyřem.

Vláda souhlasí se zapůjčením vzácného obrazu do Polska

Vláda souhlasí se zapůjčením obrazu Zmrtvýchvstání Krista - Epitaf Mikuláše Pychlera z vlastnictví Metropolitní kapituly u sv. Víta do Polska. Vzácné dílo bude u severních sousedů a poté v Česku součástí výstavy Slezsko, perla v České koruně. Obraz je národní kulturní památkou, a proto jeho vývoz musel ze zákona posoudit kabinet. Cílem výstavy je prezentace široké škály vztahů Čech a Slezska na poli výtvarných umění od vrcholného středověku do konce barokní éry.

Blatnička zahájila výrobu krojů

Blatnička na Moravském Slovácku je pravděpodobně jediným místem v Česku a patrně i ve střední Evropě, kde si lze nechat udělat lidové kroje, a to navíc ve větším množství a přesně podle tradicí nejrůznějších regionů. Výrobu krojů sice zahájilo tamní Středisko lidové tvořivosti a řemesel teprve před pár týdny, již nyní má ale tolik zakázek, že se pracovnice střediska musí pořádně otáčet, aby všechny kroje stihly vyrobit včas. Výroba krojů se mohla v Blatničce rozjet jen díky finanční pomoci Evropské unie (EU). Ta na projekt poskytla 80 procent z investovaných deseti milionů korun. Zbytek zaplatila Blatnička.

Čeští polárníci chystají výpravu na severní magnetický pól

Čeští polárníci chystají historicky první českou výpravu k severnímu magnetickému pólu. Čtyřčlenná skupina bude příští rok testovat vybavení a dolaďovat poslední detaily výstroje. Expedice by se měla uskutečnit na jaře 2008, řekl jeden z polárníků Ondřej Kotas. Severní magnetický pól je v neustálém pohybu. V současné době se nachází uprostřed Severního ledového oceánu nad pobřežím severní Kanady. Polárníci budou podle Kotase do Kanady cestovat letecky. Poslední úsek dlouhý kolem 700 kilometrů by měli překonat za 50 až 60 dní pochodu. Během pobytu v Arktidě hodlají natočit dokumentární film nejen o samotné expedici, ale i o lidech, jimž jsou tyto končiny domovem.

Biatlonista Dostál skončil ve sprintu ve Finsku desátý

Čeští biatlonisté se dostali na závěr sezony do formy. Ve sprintu Světového poháru ve finském Kontiolahti, který je předposlední zastávkou seriálu, obsadil Roman Dostál desáté místo a Zdeněk Vítek skončil o dvě příčky za ním. Necelé tři týdny po olympijských hrách tak zaznamenali druhý nejlepší výsledek v sezoně. Oba čeští reprezentanti na desetikilometrové trati shodně nasbírali jednu chybu při úvodní střelbě vleže a museli na trestný okruh.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na většině území občasné sněžení. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem 3 pod nulou.