Zprávy

Ruský prezident přiznal morální odpovědnost za okupaci v srpnu 1968

Ruský prezident Vladimír Putin během návštěvy Prahy uznal morální odpovědnost Ruska za vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. "Neneseme žádnou právní odpovědnost, ale mravní odpovědnost tady je," řekl Putin na společné tiskové konferenci s českým prezidentem. Na návrh Václava Klause jednání proběhlo v ruštině. Ruský prezident to označil za poctu.

Na Pražském hradě prezidenti jednali o ekonomice, kultuře, boji s terorismem i rozvoji vojensko-technické spolupráce.

Putin posléze prohlásil, že Rusko začne připravovat prodloužení smluv o dodávkách plynu a ropy do České republiky. "Nevidíme vůbec žádné překážky," uvedl Putin k plánu prodloužit vzájemné smlouvy o dodávkách těchto dvou klíčových energetických surovin. Experti podle něj nyní začnou pracovat na příslušných textech smluv. Vzájemný obchod a investice mezi oběma státy by podle Putina měly být větší. České firmy a odborníci prý mají v Rusku šanci účastnit se například strojírenských projektů.

"Máme velký zájem na stabilních a spolehlivých dodávkách ropy a plynu," uvedl Klaus a ocenil příslib ruského prezidenta. Energetické dodávky by se podle něj měly obecně co nejvíce depolitizovat tak, aby se z nich stal normální byznys založený na standardních ekonomických vztazích. Český prezident řekl, že návštěva ruského prezidenta v Praze byla potřebná.

Oba prezidenti označili jednání za pragmatická a konstruktivní. "Nemohli jsme si vzpomenout a žádný problém, protože prostě neexistuje," uvedl Putin. Rusko a Česká republika u příležitosti Putinovy návštěvy v Praze podepsaly dohodu o výměně informací a spolupráci při zakládání a fungování průmyslových zón v ČR a zvláštních ekonomických zón v Ruské federaci. Česká exportní banka zároveň podepsala s ruskou bankou Vněšekonombank rámcovou úvěrovou smlouvu o střednědobém financování českého vývozu do Ruska.

Šéf světové velmoci je v Praze na návštěvě po 13 letech. Putinův předchůdce Boris Jelcin se zde v roce 1993 setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Ve čtvrtek čeká hlavu Ruské federace jednání s premiérem Jiřím Paroubkem a šéfy obou parlamentních komor. Ministr zahraničí Sergej Lavrov, který doprovází Putina, se setká se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Podle ruské strany by návštěva měla povzbudit mezistátní vztahy i spolupráci mezi regiony.

Exprezident Václav Havel spolu s dalšími bývalými hlavami států a významnými světovými mysliteli zveřejnili před Putinovým příjezdem do Česka výzvu, v níž kritizují počínání Ruska v Čečensku. K nastolení otázky lidských práv během česko-ruských jednání dnes vyzvala Strana zelených, mezinárodní organizace Amnesty International i další sdružení.

Moskva v minulosti podrážděně reagovala na protesty, které zněly z Česka k tažení v Čečensku. Jisté ochlazení ve vztazích provázel vstup ČR do NATO i zavedení víz pro ruské občany po vstupu do EU. Nyní tyto problémy považují obě strany za překonané.

Na Pražském hradě vládla kvůli Putinovu příjezdu přísná bezpečnostní opatření.

Havel a další osobnosti kritizují počínání Ruska v Čečensku

Výzva, v níž bývalý prezident Václav Havel spolu s dalšími někdejšími hlavami států, významnými mysliteli a osobnostmi kritizují počínání Ruska v Čečensku a odrazují zbytek světa od nevšímavosti k tomuto problému. Text ve středu otiskla Mladá fronta Dnes:

Nezavírejme nad činy Ruska oči

Čečensko je od zbytku světa odděleno těžkou oponou, kterou se nestrannému pozorovateli podaří jen stěží proniknout. Kolik mrtvých bylo mezi civilisty za deset let války? Podle nevládních organizací 100 až 300 tisíc, tedy každý desátý až každý čtvrtý. Kolik voličů se zúčastnilo voleb v listopadu 2005? Podle ruských vládních zdrojů 60-80 procent. Podle nezávislých pozorovatelů dvacet procent. Mlha, která obestírá tuto část Kavkazu, znemožňuje jakékoliv číselné vyjádření spouště, kterou nelítostný konflikt napáchal.

Nic neomlouvá mlčení

Cenzura nezakryje hrůzy. Před našima očima bylo srovnáno se zemí hlavní město (Groznyj, 400 tisíc obyvatel) - to je poprvé od roku 1944, kdy Hitler potrestal Varšavu. Takovou nelidskost nepřekryje ani nálepka boje proti terorismu. Štáb ruské armády předstírá boj proti hrstce teroristů, jejíž stavy odhaduje mezi 700 a 2000 bojovníků. Co bychom řekli, kdyby se britská vláda rozhodla bombardovat Belfast nebo španělská vláda Bilbao pod záminkou zničení IRA nebo ETA? Ticho celého světa je vodou na mlýn plenitelům Grozného a dalších čečenských měst a vesnic. Copak si čečenské ženy, děti a civilisté zaslouží méně respektu než zbytek lidstva? Jsou ještě považováni za lidské bytosti? Nic neomlouvá naše globální mlčení.

1. Jde o naši nejzákladnější mravnost. Jak se můžeme smířit se znásilňováním dívek unesených okupačními jednotkami nebo jejich milicemi? Proč trpíme zabíjení dětí, unášení chlapců, kteří jsou mučeni a živí nebo mrtví prodáni zpět svým rodinám? A co "filtrační tábory"? A co "lidské pochodně"? A co exemplárně zničené vesnice? Několik odvážných nevládních organizací a ruských i západních novinářů přináší svědectví o nesčetných zločinech. Nebudeme moci říct "my jsme to nevěděli".

2. Jde o základní princip demokracií a civilizovaných států: právo civilistů na život, povinnost ochrany nevinných, vdov a sirotků. Mezinárodní smlouvy a Charta OSN jsou závazné. Právo národů na sebeurčení neznamená právo vládců volně disponovat s osudy lidí.

3. Jde o boj proti terorismu. Kdo si ještě nevšiml, že ruská armáda hraje roli hasiče-pyromana? Deset let potlačování ve velkém měřítku zdaleka oheň terorismu neuhasilo - naopak, oheň se šíří dál, překonává hranice, zaplavuje Severní Kavkaz a z bojovníků dělá bestie.

4. Jde o politický realismus a o zdravý rozum. Jak dlouho budeme přehlížet skutečnost, že ruská vláda poukazováním na strašáka "čečenského terorismu" likviduje svobody nabyté při rozpadu sovětského impéria? Převzetí moci nad médii, zákony proti nevládním organizacím, posílení "vertikály moci": válka kamufluje a motivuje znovunastolení centrální moci bez omezení, jinými slovy: válka zastírá návrat k autokracii. Obdiv k ruské kultuře nestačí Války v Čečensku trvají už tři sta let. Za cara to byly kruté koloniální války, za Stalina hraničily s genocidou, když deportoval celou populaci, z níž třetina nepřežila transport do gulagů. Dnes můžeme s ohledem na poměr mrtvých a na krutost použitých prostředků mluvit o nejhorším konfliktu začátku 21. století. Jelikož odmítáme dobrodružství kolonialismu a vyhlazování, jelikož obdivujeme ruskou kulturu a věříme ve schopnost Ruska rozvinout se v budoucí demokracii, jelikož se domníváme, že terorismus musí být potrestán, ať už je dílem bezstátních skupin nebo státních armád, žádáme, aby čečenskou otázku již nehalilo úslužné mlčení. Musíme ruské vládě pomoci vymanit se z pasti, ve které se zmítá a ohrožuje tak Čečence, Rusy i nás. Zdá se nám nepřijatelné, aby na příštím summitu skupiny G8, který se má konat v červnu v Rusku, byla čečenská otázka vypuštěna z jednání a nebyla předmětem veřejných diskusí. Bez ohledu na různorodost našich názorů v otázce samostatnosti Čečenska jsme všichni znepokojeni děsivou válkou bez konce.

Václav Havel, André Glucksmann, Hassan bin Talál, Frederik de Klerk, Mary Robinsonová, Yohei Sasakawa, Karel Schwarzenberg, George Soros, Desmond Tutu

Bublan: Třem členům vlády hrozil anonym výbuchem

Premiérovi Jiřímu Paroubkovi, ministru obrany Karlu Kühnlovi a ministru zdravotnictví Davidu Rathovi ve středu hrozil anonym výbuchem. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 to řekl ministr vnitra František Bublan. Nevyloučil souvislost s návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bublan se domnívá, že nejde o reálné hrozby. "To je vždycky spojeno s nějakou situací, která, říkám, tak nějak nabudí některé lidi k tomu, aby se tímto způsobem projevili," uvedl. Varovné telefonáty a SMS zprávy podle něj nepřišly přímo ministrům. Jednu výhrůžku například zaznamenala záchranná služba. Ministr dodal, že policie se musí anonymními zprávami zabývat. Reakcí na výhrůžky je podle Bublana "zvýšená ostražitost". "Případně se změní trasa cesty nebo něco podobného," dodal.

Putinova návštěva Prahy zaměstnává více než stovku policistů i české tajné služby. Bublan uvedl, že Putin má českou i ruskou ochranku. "Z právního hlediska máme zodpovědnost za ochranu ruského prezidenta my, to znamená naše policie, naše ochranná služba," poznamenal ministr vnitra.

Šéf Senátu chce dál podporovat odpůrce běloruského autoritářského režimu

I když změna poměrů v Bělorusku zřejmě hned tak nenastane, Senát bude dál podporovat odpůrce autoritářského režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Předseda Senátu Přemysl Sobotka to řekl po setkání běloruským ochráncem lidských práv Alešem Bialackým, který si do Prahy přijel převzít cenu Homo homini. Cenu uděluje společnost Člověk v tísni osobnostem, které se zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů ve světě.

Premiér míří do Brazílie a Argentiny tužit hospodářské vztahy

Premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek odlétá na návštěvu dvou největších zemí Jižní Ameriky - Brazílie a Argentiny. V obou zemích bude od pátku do pondělí s tamními činiteli hovořit především o obchodně-ekonomické a investiční spolupráci; na cestě jej doprovází delegace podnikatelů. Šéf české vlády se setká také s českými krajany.

V Brazílii bude premiér jednat s prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silvou. V sobotu po brazilské metropoli Brasilii navštíví také bývalé hlavní město Rio de Janeiro. Český ministerský předseda se setká také s ministry zahraničí obou regionálních mocností. Zejména Brazílie, jež je pátou největší a nejlidnatější zemí světa, neskrývá ambice získat status stálého člena Rady bezpečnosti OSN.

V Argentině Paroubek v pondělí spolu s argentinským ministrem zahraničí Jorgem Taianou podepíše bilaterální dohodu o hospodářské a průmyslové spolupráci a dohodu o vědeckotechnické spolupráci. Českému premiérovi má být rovněž propůjčen titul čestného občana argentinské metropole Buenos Aires.

V Argentině by mohla k návratu českých firem na tamní trh přispět strojírenská společnost Škodaexport, která na jihu Argentiny vybuduje dva bloky tepelné elektrárny za zhruba 80 milionů dolarů (dvě miliardy korun). S oběma státy má Česká republika dlouhá léta pasivní obchodní bilanci, stejně jako s většinou zemí Latinské Ameriky. Zhruba pětina českého vývozu do regionu připadá na Brazílii. V Sao Paulu otevřela před dvěma lety vládní agentura CzechTrade svou první pobočku v jižní Americe. Loni začala automobilka Škoda Auto dodávat motory do brazilského závodu Volkswagenu.

V Brazílii a zejména v Argentině žijí také potomci českých emigrantů, s jejichž zástupci předseda české vlády rovněž pohovoří. Nejznámějším českým emigrantem v Brazílii byl zlínský podnikatel Jan Antonín Baťa, který tu založil města Batatuba, Mariapolis, Batayporá a Bataguacú. Českým krajanům v Argentině Paroubek slavnostně předá finanční dar na obnovu Českého národního domu ve městě Oberá.

To leží jen nedaleko od jedné z nejúchvatnějších přírodních scenérií světa, vodopádů Iguazú, o které se Argentina dělí právě s Brazílií a které český premiér také navštíví. Naposledy zavítal do Brazílie a Argentiny předseda české vlády, tehdy Václav Klaus, před 12 lety.

Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku 0,6 mld. Kč

Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku 0,6 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o dvě miliardy. V lednu skončil státní rozpočet přebytkem 3,4 miliardy Kč, oznámilo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá s deficitem 74,4 miliardy Kč.

Stát v únoru vybral 69,2 miliardy Kč, od počátku roku pak téměř 150 miliard korun. Proti loňskému únoru tak lidé a firmy odvedli státu již o 20 miliard korun více.

Neočekávaně dobře se dařilo vybírat především daň z přidané hodnoty, ze které stát získal 32 miliard Kč. Také od firem vybral nepatrně více než loni, přestože kvůli snížení sazby daně z 26 na 24 procent počítá s poklesem o 11,2 procenta. Podobný je i vývoj u daně z příjmu občanů, podle plánu se vyvíjí výběr spotřebních daní.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 53,5 miliardy Kč, na důchody přitom lidé odvedli 44,1 miliardy Kč. Stát však na penze rozdal již 47,7 miliardy Kč, a důchodový účet se tak dostal do schodku 3,65 miliardy Kč. Stát přitom na celý rok počítá s přebytkem 15,5 miliardy Kč.

Výdaje státu v únoru dosáhly 73,2 miliardy Kč. Od počátku roku již vláda utratila necelých 150 miliard Kč, což je meziročně téměř o 19 miliard korun více. Do sociální oblasti mířilo 62 miliard Kč, a to především na důchody.

Přes 24 miliard korun stát poslal územním samosprávám, zejména jako zálohy na školství. Fondům sociálního a zdravotního pojištění dal 9,3 miliardy Kč. Tato částka zahrnuje i lednovou předsunutou platba státu ve prospěch Všeobecné zdravotní pojišťovny ve výši tři miliardy Kč. Na úrocích ze svého dluhu stát za dva měsíce zaplatil 4,7 miliardy Kč.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 6,9 miliardy Kč. Naopak z fondů EU přiteklo 8,4 miliardy Kč, meziročně o tři miliardy korun více.

Desítka romských žen se začne připravovat na vstup do politiky

Desítka romských žen se začne v polovině března připravovat ve speciálním kurzu na svůj případný budoucí vstup do politiky. Při výcviku účastnice dostanou mimo jiné informace o politických stranách a naučí se vystupovat před posluchači. ČTK to řekla výkonná ředitelka sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová. Tato organizace, která se věnuje především vzdělávání mladých Romů, školení pořádá.

Organizátoři chtějí připravit Romky hlavně na komunální politiku. Podle jejich představ by se romské političky mohly zapojit do rozhodování v obcích, městech či krajích. Přispěly by tak k řešení problémů romské menšiny a k jejímu lepšímu soužití s většinovou společností. "Věříme, že se podaří dát dohromady skupinu žen, kterým není situace v jejich regionu lhostejná. Když přímo do nějaké strany a do politiky nevstoupí, tak budou moci vyvíjet tlak na zastupitele a spolupracovat s neziskovými organizacemi," uvedla Hrabaňová.

Ve vrcholné politice Romové své zástupce v současnosti nemají. V minulosti ve sněmovně zasedali například Monika Mihaličková či Ladislav Body. Romové nepůsobí většinou ale ani v zastupitelstvech měst a obcí. Ředitelka Hrabaňová věří, se když se do nich nepodařilo zatím dostat romským mužům, mohly by to zvládnout ženy. "Vidíme velkou motivaci žen a snahu dělat věci houževnatěji. Ženy jsou aktivnější a víc bojují za svou věc," dodala šéfka sdružení Athinganoi.

Účastnice kurzu se seznámí s politickým systémem v ČR a získají informace o stranách. Dozvědí se podrobnosti o sociálním zabezpečení, školství, bydlení či zaměstnanosti. Naučí se i vystupovat před publikem, lobbovat či mluvit s novináři. Výcvik, který podpořila německá Nadace Heinricha Bölla, se uskuteční v Praze.

Vedení NSS vyzvalo Vyvadila, aby se vzdal funkce soudce

Vedení Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu vyzvalo Jiřího Vyvadila, aby se do pondělka vzdal funkce soudce. Pokud to Vyvadil, který donedávna působil na stáži na ministerstvu spravedlnosti, neudělá sám, chce předseda soudu Josef Baxa podat návrh na zahájení kárného řízení. Důvodem jsou Vyvadilovy politické aktivity.

Pro premiéra Jiřího Paroubka je rozhodnutí soudu "překvapivě rychlé" a osobně je mu to líto. Přes svoji mluvčí vzkázal, že Vyvadil má z lidského hlediska jeho plnou podporu. "Společně jsme doktoru Vyvadilovi důrazně vytkli opakované a závažné porušování soudcovských povinností a vyzvali jsme jej, aby z toho vyvodil důsledky. Poskytli jsme mu čas do pondělí 6. března k tomu, aby se vzdal funkce soudce," sdělil ČTK předseda soudu Josef Baxa.

Pokud se Vyvadil do pondělí funkce nevzdá, zasáhne vedení Nejvyššího správního soudu. Baxa by v takovém případě podal návrh na zahájení kárného řízení a na odvolání Vyvadila z místa soudce.

"Jsem rád, že pan Vyvadil už u mě není náměstkem. Je pro mě pozitivní, že se soudy a soudci umí s takovou věcí vypořádat sami. Domnívám se, že pan Baxa a vedení Nejvyššího správního soudu toto rozhodnutí učinili po zralé úvaze, a já ho respektuji," řekl ČTK ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Vždy prý poukazoval na to, že Vyvadil nebyl jen náměstkem, ale i soudcem, avšak jeho poslední výroky a rozhovory této funkci odporovaly.

Vyvadil nebude u soudu pracovat ani v době, než se rozhodne o jeho dalším působení. Předseda soudu Josef Baxa mu nařídil čerpání dovolené. Vyvadil se k věci zatím nevyjádřil.

Soudce Vyvadil strávil poslední půlrok na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Tam se měl věnovat reformě justice. Podle Baxy však při reformách nepomáhal a projevoval se spíše politicky. Tím prý porušil povinnosti soudce.

Z jiného důvodu, kvůli schůzce s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, chtěl Vyvadilův pobyt na ministerstvu ukončit Němec. Narazil však na nesouhlas předsedy vlády Paroubka. Spor o Vyvadila tak ohrozil stabilitu vládní koalice. K pondělnímu ukončení Vyvadilovy stáže se Němec odhodlal až poté, co dostal dopis od Baxy, který písemně odvolal souhlas se stáží. Vyvadil se proto vrátil k brněnskému soudu.

ODS přesně neví, jak vyrovná důchodcům ztrátu z rovné daně

Občanští demokraté zatím nerozhodli, jak vyrovnají důchodcům ztrátu při případném zavedení patnáctiprocentní rovné daně. Šéf ODS Mirek Topolánek je dnes prostřednictvím médií ujistil, že rozhodně ale nebudou tratit. Pokud ODS zvítězí v červnových volbách a zavede rovnou daň, penzistům buď do roka zvýší důchody, nebo zavede nulovou daň na potraviny. Ve hře je také snížení DPH jen u některých potravin, jak je to obvyklé v řadě zemí EU, řekl Topolánek novinářům.

Nejsilnější opoziční strana a favorit voleb ve středu představila daňovou kalkulačku, pomocí které si může každý člověk na internetu spočítat, jaké bude mít po daňové reformě příjmy. Kalkulátor zájemci naleznou na webových stránkách ODS.

Kalkulačka obsahuje upozornění, že výpočet je orientační a výše skutečného čistého příjmu po reformě bude záviset na aktuálním znění zákona. Nezahrnuje odpočitatelné položky, jako je hypotéka, pojistka, stavební spoření.

"Rovná daň není experiment, úspěšně funguje ve stále větším počtu evropských zemí. Je spravedlivá a doporučovaná domácími i zahraničními experty," tvrdí ODS. Propagaci daňové reformy mezi voliči má sloužit čtveřice nových plakátů, na nichž se lidé dočtou, že například čtyřčlenná rodina může počítat s příjmy navíc ve výši 66.700 korun, důchodcovský pár s 24.000 korun. Zdravotní sestra by si měla za vlády ODS polepšit ročně o 21.400 korun a dělník o 20.900 korun.

O zavedení nulové daně na potraviny poprvé v tisku uvažoval šéf poslaneckého klubu ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Topolánek ve středu zdůrazňoval, že jde pouze o jednu z možností vyrovnání ztrát důchodců. Připustil také, že takový nápad by vláda těžko prosazovala v Bruselu. Tlustému prý nevyčítá, že část plánu ODS prozradil. "Jediné, co mu vyčítám, že prozradil v únoru, co mělo být zveřejněno v dubnu," uvedl. Tlustý, který na dnešní tiskové konferenci věnované daňové reformě chyběl, viní vedení ODS z pomalého rozjezdu kampaně. Během března chce ODS postupně veřejnosti představovat další pilíře svého volebního programu.

Za nesmysl označil nedávno návrh ODS snížit základní sazbu DPH z 19 na 15 procent premiér a hlavní volební soupeř ODS Jiří Paroubek (ČSSD). Změna by podle ODS znamenala pokles příjmů státu, ale také zlevnění velké části zboží a služeb včetně energií.

Předlohou, kterou ODS předložila sněmovně v uplynulých týdnech, by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která bude zahájena v úterý 7. března. O záměru předložit daňové změny informovala ODS již koncem ledna. Jejich návrh ale ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za předvolební populismus. Snížení základní sazby DPH by podle ČSSD připravilo veřejné rozpočty o 40 až 50 miliard korun ročně na daňových příjmech. ODS podle něj záměrně neříká, jak by tento výpadek příjmů státu, obcím a krajům kompenzovala.

Vychází kniha dvou Londýňanů o Češích a Slovácích

Třeboňské nakladatelství Carpio vydává knihu Londýňanů Milana Kocourka a Zuzany Slobodové o životních osudech Čechů a Slováků žijících v Británii, ale také Britů zabývajících se Čechy a Slováky. Kniha s názvem Česko-slovenská Británie vznikala dva roky a obsahuje na 30 medailonů lidí v Čechách či na Slovensku slavných i méně známých. Křest knihy je plánován v Praze 6. března.

První místo dali autoři Václavu Holarovi, který má zvláštní význam v dějinách britské metropole, protože pro Brity ve svých rytinách zachytil podobu, jakou měl Londýn před velkým požárem v roce 1666, který prakticky zničil City.

V seznamu jsou dále například romský aktivista Ladislav Baláž, první český pilot v Royal Air Force Jiří Hartman, spisovatel a novinář Karel Bruščák, architektka Eva Jiřičná, filmař Jan Kaplan, spisovatel Benjamin Kuras, kněz Jan Lang, politologové Kieran Williams a Tim Gardner nebo autor knihy Noční jestřáb o českých pilotech v Británii Roger Darlington.

"Nejvíce mně bavily rozhovory s těmi lidmi, protože jsou to lidé vybíraní podle toho, čeho dosáhli," řekl ČTK Milan Kocourek, který má za sebou 24 let práce v BBC a kterého česká veřejnost zná jako stálého spolupracovníka Českého rozhlasu v Londýně. "Například stavitel (sir Frank) Lampl, který z koncentráku za druhé světové války to dotáhl až na osobu číslo jedna ve společnosti Bovis, což je zřejmě největší stavební firma na světě." Právě možnost poslouchat názory lidí, o nichž chtěl napsat, byla pro Kocourka největší radostí a odměnou za jeho dvouleté úsilí.

Jeho spoluautorka Zuzana Slobodová, která vystudovala filozofii a psychologii na univerzitě v Oxfordu, pracuje dnes jako překladatelka, tlumočnice a novinářka. Její práci mohli poznat čtenáři Literárních novin, Nové přítomnosti, Mostů a dalších periodik.

Podle Eurostatu bude mít ČR v roce 2051 necelých devět milionů obyvatel

Česká republika bude mít v roce 2051 asi 8,9 milionu obyvatel. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil Eurostat. Bez migrace by však byl celkový výsledek ještě daleko horší. Kdyby se v ČR neusadili žádní cizinci, počet obyvatel by poklesl až na 8,1 milionu. Úbytek obyvatel údajně zapříčiní nízká porodnost v následujících letech.

Česko však není jedinou zemí, která se bude muset s menším počtem lidí vypořádat. Pokles postihne i celkový počet obyvatel EU. Současně však existují státy, které si s tímto problémem nemusí lámat hlavu. V EU jich je celkem 12, mezi nimi především Francie, Irsko, Kypr, Lucembursko a Švédsko, které mohou čekat růst. K tomu přispějí především přistěhovalci.

Jen ve Francii podíl přistěhovalců na celkové struktuře obyvatelstva výrazně vzroste. Zatímco dnes ve Francii žije na 60 milionů lidí, za 45 let už to bude o zhruba pět milionů více. Kdyby se ale odečetl podíl imigrantů, celkový počet Francouzů by vzrostl jen o zhruba jeden milion. Opačný vývoj však čeká středoevropské a východoevropské státy, mezi nimi i ČR a Slovensko. Dnes na Slovensku žije zhruba 5,3 milionu lidí, v roce 2051 to bude již "pouhých" 4,6 milionu.

Pokles počtu obyvatel však není jediným problémem, se kterým se bude muset EU v budoucnosti vypořádat. Vrásky politikům přidělává i stárnutí celé populace. V současnosti jeden důchodce připadá na čtyři lidi v produktivním věku. Za více než 40 let se tento poměr sníží o polovinu, na jednoho důchodce tak budou připadat pouze dva pracující.

Statistici dokonce očekávají, že díky zlepšování životních podmínek se počet lidí starších 80 let do roku 2050 zhruba ztrojnásobí. Z 18 milionů v roce 2004 na 50 milionů v roce 2051. Tento dopad státy pocítí především po roce 2025. Lidé, kteří se narodili v letech takzvaného baby boomu, totiž začnou povážlivě stárnout a budou žít déle než jejich předchůdci.

Třetina lidí tráví soukromým surfováním půl pracovní doby

Téměř třetina zaměstnanců stráví minimálně polovinu pracovní doby surfováním a vyhledáváním vlastních záležitostí na internetu. Vyplývá to z ankety personálního serveru Job3000.cz.

Celých 30 procent respondentů v anketě uvedlo, že na internetu ze soukromých důvodů tráví denně čtyři hodiny i více, zatímco pouze 16 procent zaměstnanců, kteří mají v práci přístup k internetu, nesmí svůj prohlížeč využívat k jiným než pracovním účelům.

Výsledky ankety podle serveru naznačují trend, který souvisí se stále větším využitím internetu v zaměstnání. "Lidé se neostýchají vyřizovat si na internetu své soukromé záležitosti nebo si hledat zábavu v pracovní době," uvedl majitel serveru Josef Nechvátal. "Celých 68 procent účastníků ankety totiž přístup na internet v práci alespoň minimálně k soukromým účelům zneužívá," dodal.

Mnoho firem tak již přikročilo k blokování některých nejnavštěvovanějších serverů a znemožnilo zaměstnancům například využívat soukromé e-mailové adresy, které nabízejí velké portály. "Na druhou stranu, internet je velmi užitečný nástroj pro vyhledávání informací, zaměstnavatelé zároveň potřebují, aby se v něm jeho zaměstnanci uměli pohybovat a dokázali rychle nalézt potřebné informace," uvedl majitel serveru Job3000.cz.

"Jde o to, jak efektivně vyřešit dilema mezi potřebností internetu a snadností jeho zneužití," řekl Nechvátal. "Samozřejmě není nejvhodnější, aby lidé v pracovní době hráli internetové hry, ale jistá míra důvěry a tolerance musí být ve zdravém pracovním ovzduší zachována," dodal.

Anketa se konala na personálním serveru po celý leden a zúčastnilo se jí 972 respondentů.

Ministr spravedlnosti píše premiérovi o případu katarského prince

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) napsal premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) kvůli případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. V dopise mu vysvětlil, že obsáhlý spis dosud nebyl přeložen do arabštiny, což znemožňuje zahájit vyšetřování a soudní proces v Kataru.

Katarské úřady na materiál čekají již půl roku, teprve potom mohou začít vyšetřovat Sáního český případ. Člen katarské královské rodiny byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex se školačkami, ministr Němec ale rozhodl o předání případu do Kataru. Nyní je Sání ve své vlasti, která podle ministerstva spravedlnosti stíhání převzala. Sání prý složil kauci, proto není ve vazbě.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna má Sání domácí vězení, byl mu odebrán pas a nesmí opustit Katar. "Tento stav trvá, je potvrzen 27. února náměstkem nejvyššího státního zástupce státu Katar. Soudní proces proběhne okamžitě poté, co bude katarské straně doručen překlad soudního spisu," uvedl Dimun. Překlad má být podle něj hotov do konce března.

Paroubek si minulý týden vyžádal od Němce informace k případu. Vadí mu, že po půl roce vydání do vlasti princ není vyšetřován. V úterý řekl, že v takových případech je třeba myslet "tři čtyři kroky dopředu, a ne to dohánět podle toho, jak se věci vyvíjejí". Česká veřejnost by podle premiéra těžce nesla, kdyby princ nebyl ve své vlasti stíhán, očekává proto aktivitu ministerstva spravedlnosti, případně ministerstva zahraničí.

Rath nemá důkazy o korupci na svém úřadě, čeká na postoj Pharmosu

Ministr zdravotnictví David Rath nemá důkazy o korupčním chování některého pracovníka svého úřadu při uzavírání smluv na dodávku léků. Na schůzce se zástupci společnosti Pharmos chce proto slyšet, oč tato firma opírá své podezření z úplatkářství. Předseda představenstva firmy Pharmos už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Chci jasnou odpověď, zda podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. Pokud ano, pak chci slyšet, koho, za jaké chování a oč své tvrzení opírají," řekl ministr novinářům. Zástupci společnosti mu prý už poslali dopis, v němž popírají, že z korupce podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. "Z naší strany jsem nenašel nic, co by mě v tuto chvíli opravňovalo k ráznému zákroku na ministerstvu zdravotnictví," dodal Rath. Dříve uvedl, že pokud mu firma důkazy o korupci na ministerstvu zdravotnictví nepředloží, podá na její vedení trestní oznámení.

Čtyři distributoři přestali před dvěma týdny zásobovat tři fakultní nemocnice léky kvůli dluhům. Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" jim prý dluží asi 400 milionů korun. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na korupci v návrzích smluv dnes zase zastaví.

Podle středečního vydání Lidových novin měly skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků až 30 milionů korun. Smlouvy na podíly z obchodů s nemocnicemi Pharmosu údajně předložili zástupce soukromé společnosti Pharmakon Miloš Brouček a lobbista Roman Bujakowski, kteří se vyjednávání na ministerstvu zdravotnictví účastnili. Pharmakon uvedl, že informace jsou nepravdivé a cílem jejich zveřejnění bylo poškození ministerstva i firmy.

Rath řekl, že o firmě Pharmakon nikdy neslyšel a považuje za nesmyslné a nelogické, aby jeho úřad využíval nějakého prostředníka. Zdůraznil, že ministerstvo komunikovalo s distributory přímo, spíše jsou podle něj podivné praktiky některých třetích subjektů. "Možná jde o nějaké vykuky, kteří se chtějí na celé situaci přihřát a využít této nestandardní situace, že distributoři přestali dodávat léky," poznamenal.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který s Pharmosem o dodávkách léků jednal, v Lidových novinách připustil, že Bujakowského zná. "Znám ho už více než rok z parlamentu, ze společenských akcí, párkrát jsem s ním hrál šachy," uvedl. Má pocit, že lobbista této známosti zneužil. Od začátku si prý myslel, že Bujakowski jedná za Pharmos. Pro ministerstvo prý lobbista nikdy nepracoval.

Českých studentů v zahraničí přibývá, ročně jich vyjedou tisíce

Tisíce českých vysokoškoláků ročně vyjedou studovat do zahraničí. Využívají k tomu například výměnné programy, stipendia nadací nebo se rozhodnou svoji zahraniční zkušenost financovat úplně z vlastních zdrojů. Jen v rámci programu EU Erasmus v loňském akademickém roce v cizině studovalo téměř 4200 studentů, je to zhruba o 600 více než před dvěma lety. ČTK to řekla vedoucí české sekce programu Petra Šlechtová.

Například na Karlově univerzitě se počet vysokoškoláků, kteří vyjíždějí do zahraničí, stále zvyšuje. Podle výroční zprávy univerzity v loňském roce do ciziny odjelo 2700 studentů, před šesti lety to bylo zhruba 1100. Více než polovina z nich využila právě programu Erasmus. Na podporů těch, kteří se rozhodnou strávit několik měsíců na zahraniční škole, má univerzita vlastní fond. V roce 2005 z něj podpořila téměř devadesát studentů.

Do programu Erasmus je zapojeno přes 40 českých veřejných i soukromých vysokých škol. "Nejvíce studentů vyjíždí z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze a Masarykovy univerzity v Brně," řekla Šlechtová. Nejčastěji studenti prostřednictvím programu studují ekonomické, technické a jazykové obory. Své zahraniční zkušenosti získávají především v Německu, Francii, Velké Británii a Španělsku.

Měsíční příspěvek pro studenta, který se programu zúčastní, je zhruba 350 eur a jeho výše závisí na cílové zemi. Na náklady spojené se studiem a životem v cizině to ale nestačí. "Počítáme s tím, že studenti do svého pobytu investují zhruba stejnou částku, jakou by utratili v Česku. Samozřejmě záleží na tom, do jakého státu jedou," řekla Šlechtová.

Pravě díky podpoře ministerstva i rostoucím příspěvkům Evropské unie se programu může účastnit více studentů. Zatímco v roce 1998 to bylo 879, v loňském roce už 4178. Pobyty zajišťují přímo vysoké školy. Zájem studentů se ale různí. "Na některých školách mají vysoký převis poptávky a někde vyjede každý, kdo se přihlásí," řekla Šlechtová.

Finance na zahraniční pobyty mohou získat vysokoškoláci i z dalších programů Evropské unie. Podporují je i zahraniční a české nadace. Studenti mohou obdržet stipendia například i přímo od institucí, na které se hlásí.

Vysokoškolák v tíživé sociální situaci bude brát 1600 korun

Kabinet ve středu určil výši sociálních stipendií pro studenty vysokých škol z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1-násobek životního minima. ČTK to oznámil úřad vlády. Podle návrhu ministerstva školství bude příspěvek činit 1600 korun, který bude student v tíživé sociální situaci pobírat deset měsíců v roce. Ze státního rozpočtu si to vyžádá zhruba 220 milionů korun ročně.

Stipendium by podle odhadů mělo pobírat zhruba 13.000 studentů. Vyplácet peníze mají vysoké školy, na kterých studují, což ale vzbudilo nevoli univerzit i studentů. Novinku přinesla novela vysokoškolského zákona, kterou loni na podzim schválil parlament a podepsal prezident. Bude záležet na školách, kdy začnou stipendia vyplácet. Nejdříve musí změnit svůj stipendijní řád. První dávky by mohli vysokoškoláci dostávat na konci března či začátkem dubna. Nárok na stipendium mají studenti od prvního ledna.

Zástupcům škol se ale zajištění výplat stipendií nezamlouvá. "Na vysoké školy je delegována povinnost složitě organizovat výplatu těchto stipendií, která jsou vlastně sociální dávkou," řekl již dříve ČTK místopředseda České konference rektorů Václav Cejpek. Konference chce racionálnější způsob - stipendia by mělo vyplácet ministerstvo práce a sociálních věcí nebo jím pověřená instituce po vzoru vyplácení jiných sociálních dávek.

Také předsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Klára Poláčková si myslí, že by stipendia měly rozdělovat úřady, které vyplácejí sociální dávky. Podávání žádosti o podporu přímo ve škole bude pro studenty podle ní i ponižující - student totiž musí přinést doklad, že patří do té nejnižší sociální skupiny. Za diskriminující studentská komora označila věkové omezení vyplácení stipendia. Mají na ně nárok jen vysokoškoláci, kterým není více než 26 let.

Podle studie víc návštěvníků tanečních party kouří konopí než tabák

Návštěvníci tanečních party kouří častěji marihuanu než tabák. Vyplývá to ze studie Tanec a drogy, kterou připravuje k vydání Rada pro koordinaci protidrogové politiky. Pravidelněji konzumuje konopí podle této studie přes 64 procent milovníků taneční hudby, tabák o čtyři procenta méně. Na zvyšování počtu kuřáků marihuany v Evropě upozorňuje i zpráva Mezinárodního ústavu pro kontrolu narkotik za rok 2005, která byla zveřejněna ve středu.

Data obsažená ve studii Tanec a drogy vycházejí z výzkumu provedeného v roce 2003, v souhrnné podobě budou ale poprvé publikována až letos. Sebrána byla na festivalech elektronické taneční hudby a pomocí internetu, odpovědělo celkem 1652 respondentů ve věku od 13 do 40 let. Čerstvější údaje nejsou k dispozici.

Podle odborníků je spotřeba ilegálních drog včetně konopí mezi návštěvníky tanečních akcí vyšší než v celkové populaci. Podle tři roky staré Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách okusilo v ČR marihuanu asi 44 procent patnáctiletých a šestnáctiletých, nejvíce v celé Evropě.

Vědci v poslední době upozorňují na to, že častá konzumace marihuany může u lidí, kteří k tomu mají genetické předpoklady, odbrzdit vznik schizofrenie. V mozcích nezletilých silných kuřáků byly údajně nalezeny změny podobné těm, které jsou identifikovány právě u schizofreniků. U lidí s vytvořenou či vrozenou dispozicí může podle odborníků tato droga přispět k rozvoji hlubokých depresivních či úzkostných stavů.

U každodenních a intenzivních uživatelů konopí hrozí ztráta motivace. Lidé sedí doma, kouří a nechce se jim nic dělat, popisují odborníci. Naopak jiní vědci se domnívají, že kouření konopí způsobuje menší škody na lidském zdraví než v případě tabáku.

Počasí

Noc je oblačná, místy sněhové přeháňky, během noci bude oblačnosti i srážek ubývat. Teploty -4 až -8, při malé oblačnosti až -12 stupňů. Mírný jihozápadní až západní vítr, od vyšších poloh silnější, místy s nárazy kolem 50 kilometrů za hodinu. Na neošetřených silnicích může být náledí a budou se tvořit sněhové jazyky a závěje.

Ve čtvrtek se očekává proměnlivá oblačnost a místy sněhové přeháňky. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -4. Mírný jihozápadní vítr.