Zprávy

Svoboda je přesvědčen o správném postoji České republiky, řekl to Radiu Praha

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda jednal v úterý v Londýně s britským ministrem obrany Johnem Reidem zejména o Iráku, ale rovněž o dalších oblastech na Blízkém východě. Podle Svobody globální výzvy a nebezpečí dnes spojují partnerské země a vyžadují koordinovaný přístup. "Není možné sedět doma a tvářit se, že to, co se děje takzvaně daleko za našimi hranicemi, nemá k nám žádnou vazbu," vysvětlil. Jednání s Reidem se dotklo i Palestiny. Obě země se shodují v tom, že podmínkou další podpory palestinské samosprávy poté, co do jejího čela v souladu s výsledky voleb nastoupí hnutí Hamás, je přijetí principu mírového soužití a existence dvou států, tedy Palestiny a Izraele.

V úterní přednášce v londýnském Královském institutu pro mezinárodní záležitosti Svobod označil nedávný postup Evropské unie vůči islámským zemím, kde byly kvůli karikaturám proroka Mohameda napadeny zastupitelské úřady, za slabý a přirovnal ho k předválečné britsko-francouzské politice appeasementu (ustupování). "Já říkám to, co si podle mne také většina lidí myslí, že Evropa má být silnější. A síla se projevuje také v tom, že si o něco řekneme. Když někdo poruší mezinárodní závazky, a to se týkalo právě ochrany zastupitelských úřadů v Sýrii nebo v Libanonu, tak máme právo si říci o jasnou pozici těchto vlád," zdůraznil ministr po přednášce. K úspěchu podle něj nevede ustupování a podbízení se, ale dlouhodobá, předvídatelná a pevná a zahraniční politika.

Cyril Svoboda v pondělí neuspěl v Bruselu se svým požadavkem, aby Evropská unie žádala omluvu od muslimských zemí za útoky proti velvyslanectvím členských států unie. Svoboda neuspěl ani s požadavkem zřídit fond, který by Dánsku určitým způsobem finančně kompenzoval ztráty vzniklé embargem na dánské zboží. Jak řekl Cyril Svoboda Radiu Praha, České republice jde o to, aby v Evropské unii existovala skutečná solidarita. "Jsem přesvědčen, že postoj, který představujeme, je správný postoj. My chceme silnou Evropu, Evropu, která je sjednocená, která také má nějakou vůli a prosazuje ji mimo vlastní prostor. My chceme mít přátelské vztahy se všemi arabskými státy. Nevěřím na žádný střet civilizací nebo náboženství. Nicméně přátelské vztahy neznamenají, že když se něco děje v rozporu s mezinárodním právem, a to byly právě útoky na unijní ambasády, že nepožádáme o jistý typ reakce, to znamená o omluvu, o prohlášení tamních vlád, že do budoucna se nic takového nestane. Myslím, že na to máme plné právo" uvedl Cyril Svoboda pro Radio Praha.

Paroubek většinový volební systém nechce, je to prý fantasmagorie

Premiér Jiří Paroubek nechce v České republice zavádět většinový volební systém. Slova šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila na toto téma považuje za "fantasmagorie". Zahradil podle deníku Právo připustil, že za určitých okolností a jako krajní řešení by mohla po volbách vzniknout velká koalice, která by měla jediný významný úkol, a to právě prosazení většinového systému. Podle Práva získávají úvahy občanských demokratů pro případ, že by ve volbách získala většinu levice, konkrétnější podobu. Funkční období vlády by trvalo jen krátce do předčasných voleb, v kabinetu by nezasedly stranické špičky a koalice by měla změnit volební systém na většinový. Takové priority pro krajní řešení podle deníku vyjmenoval Zahradil. Pokud by voliči namíchali karty tak, že by jedinou "demokratickou vládou" byla velká koalice, fungoval by podle něj takový kabinet třeba jen na několik měsíců. "To jsou úplné fantasmagorie představitelů ODS," uvedl Paroubek. Nesdílí prý pocit, "že bychom tady měli zavést nějaký většinový systém". "Jsou tady i další politické strany, jako jsou lidovci, jako jsou komunisté," prohlásil. Předpokládá, že KDU-ČSL i KSČM budou i v nové sněmovně. Pak je podle něj otázka, jaká vznikne vláda. Stabilní kabinet se ale podle něj dá sestavit i se 105 poslaneckými mandáty.

ODS a ČSSD usilovaly o úpravu volebního systému již v době takzvané opoziční smlouvy, kdy v parlamentu prosadily posílení většinových prvků. Ústavní soud ale na návrh tehdejšího prezidenta Václava Havla většinu změn zrušil. Paroubek znovu uvedl, že spolupráce ČSSD a ODS je možná jen v případě, že ODS přistoupí na vládu jasně "proevropského" charakteru. Musela by podle něj také upustit od některých svých záměrů v sociální oblasti, které premiér považuje za experimenty. "Že nepovedeme stát někam do Asie, ale že ho povedeme směrem k těm nejvyspělejším zemím západní Evropy," řekl předseda vlády.

Do Česka přijede kvůli situaci v NBÚ bezpečnostní šéf NATO

Do České republiky přijede ve čtvrtek na dvoudenní návštěvu bezpečnostní ředitel Severoatlantické aliance Thomas McKeever. Jedním z hlavních bodů jeho programu bude jednání o situaci v Národním bezpečnostním úřadu, z jehož vedení kvůli podezření ze styků s obviněnými lidmi nedávno odstoupil ředitel Jan Mareš. Novinářům to řekl ministr vnitra František Bublan. "Bude se zajímat, zda nedošlo k narušení informačního toku mezi centrálou NATO a NBÚ a zda nedošlo k úniku informací," uvedl Bublan. Z jednání by podle něj mělo vyplynout, zda aféry na bezpečnostním úřadě neohrozily vztahy Česka a aliance. Ministr ale zároveň dodal, že McKeeverova návštěva se plánovala již od podzimu a s Marešovou rezignací tak přímo nesouvisí.

Tři nemocnice dostanou do pár dnů 200 milionů na srovnání dluhu

Tři nejzadluženější fakultní nemocnice by měly od státu do konce týdne dostat první desítky milionů korun na srovnání dluhů. Pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice obdrží od ministerstva zdravotnictví zatím přes 60 milionů a brněnská "svatá Anna" kolem 80 milionů korun. Novinářům to řekl ministr David Rath. V neděli se zmínil o tom, že by chtěl všechny fakultní nemocnice oddlužit do voleb. Jejich závazky po lhůtě splatnosti činí podle něj téměř dvě miliardy.

Celkové oddlužení fakultních nemocnic by měla nejspíš příští středu projednat vláda. Ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, aby polovinu peněz na srovnání dluhu našlo ve svém rozpočtu ministerstvo zdravotnictví. Rath již dříve uvedl, že jeho úřad bude muset změnit svůj rozpočet. Na splacení závazků by v něm měl najít 700 až 800 milionů korun, dodal ministr. Podle něj se tak letos nedá počítat s žádnou novou výstavbou, ale spíš jen s údržbou objektů.

Lidovci chtějí oddlužit všechny nemocnice, nejen fakultní

Ministři za KDU-ČSL budou na vládě prosazovat oddlužení všech nemocnic, ne pouze fakultních zařízení ve velkých městech. Předseda strany Miroslav Kalousek řekl, že pokud byly dluhy způsobeny systémovou chybou, pak je třeba ji napravit u všech nemocnic bez ohledu na to, kdo je jejich zřizovatelem.

Většina nemocnic je ve správě krajů, stát je ale právě po předání krajům už jednou oddlužil. Nyní se jedná především o problému dluhu fakultních nemocnic dosahujícího dvou miliard korun. Tato zařízení přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Čtyři distributoři přestali zhruba před dvěma týdny dodávat léky třem nejzadluženějším fakultním nemocnicím. Nemocnice Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" jim totiž dluží 400 milionů korun.

Pharmos podal trestní oznámení kvůli údajné korupci

Firma Pharmos se obrátila na policii kvůli svému podezření na korupci na ministerstvu zdravotnictví. Podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému úplatkářství při uzavírání smluv na dodávku léků. ČTK to řekl předseda představenstva společnosti Pharmos Roman Kejzlar. Podle vedení firmy korupce vyplývá z návrhů smluv na dodávání léčiv do tří fakultních nemocnic, které čtyři distributoři přestali kvůli dluhům před 14 dny léky zásobovat. Ministr zdravotnictví David Rath po firmě požaduje předložení důkazů. Dříve uvedl, že pokud Pharmos obvinění nedoloží, podá na jeho představitele také trestní oznámení.

Rath: Budu řešit problémy zdravotnictví i s ODS, míní-li to vážně

Ministr zdravotnictví David Rath je ochoten řešit problémy zdravotnictví i s opoziční ODS, pokud svoji výzvu v médiích myslí vážně. ODS zveřejnila v úterý inzerát, v němž zve všechny demokratické parlamentní strany k věcnému řešení krize zdravotnictví ještě před volbami. Občanští demokraté podle tohoto inzerátu považují za nezbytné okamžitě zahájit kroky, které zdravotnictví stabilizují a "odvrátí ohrožení péče".

"Určitě, pokud by to ODS myslela vážně a není to jenom její předvolební trik," řekl k pozvání Rath. Podivil se nad tím, že k tak závažné diskusi ho vyzývá opozice inzerátem, čekal by pozvání dopisem či telefonicky. Za krokem ODS vidí především předvolební tah. Rath si neodpustil doušku, že pokud předseda ODS Mirek Topolánek nezná adresu ministerstva zdravotnictví, mohl ji najít ve Zlatých stránkách. "Kdyby takový dopis poslal, já určitě se na jednání velmi rád dostavím," potvrdil a dodal, že vítá každou konstruktivní diskusi, zdravotnictví má podle něj být apolitické.

Premiér: Vypuštění tunelování ze zákona je chyba ministra Němce

Vypuštění takzvaného tunelování z nového trestního zákoníku je podle premiéra Jiřího Paroubka skandál a velká chyba ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Naznačil, že za odstraněním trestného činu zneužití informací v obchodním styku může být vazba mezi Němcem a lidmi z ODS. Paroubek novinářům řekl, že se na to ministra zeptá.

Je to další konflikt mezi socialistickým předsedou vlády a unionistickým vicepremiérem. Předtím se dostali do sporu kvůli bývalému Němcovu náměstkovi Jiřímu Vyvadilovi (ČSSD) či kauze katarského prince.

Tunelování odstranili z trestního kodexu poslanci na návrh svého ústavně-právního výboru. Poslanec ODS Marek Benda to zdůvodňoval obavami z přílišné kriminalizace podnikatelského prostředí. Němec iniciativu poslanců podpořil.

Podle premiéra se poslanecký klub ČSSD už touto věcí zabýval a hodlá zmíněný trestný čin do zákoníku znovu dostat formou pozměňovacího návrhu k jiné normě. "Prostě tunelářům neposkytneme tuto benevolenci, toto privilegium," dodal předseda vlády. Na premiéra se v úterý obrátili zástupci SNK Evropských demokratů s výzvou, aby právě kvůli vypuštění tunelování poslanci ČSSD trestní zákoník nepodpořili. Někteří odborníci varují před tím, že pokud trestný čin zneužívání informací v obchodním styku v zákoníku nebude, takzvané tuneláře nebude možné dál trestně stíhat.

Stíhaní policisté už nebudou odcházet ze služby s náhradami

Policisté, kteří poruší zákon nebo poškodí dobré jméno policie, už nebudou moci odejít ze služby s výhodami, na něž mají jinak nárok. Nová pravidla přináší novela zákona o služebním poměru, kterou schválili poslanci v rámci zákona o ověřování a která začíná platit od středy 1. března. Změna zákona reaguje na časté případy, kdy policisté, kteří se dostali konfliktu se zákonem nebo policejními předpisy, ještě před vyšetřením svého prohřešku a případným potrestáním od policie odešli i se všemi finančními výhodami, jež stát policistům poskytuje.

Finský premiér: Pohyb pracovních sil podporuje rozvoj Evropy

Volný pohyb pracovních sil v rámci EU podporuje rozvoj Evropy, uvedl to finský premiér Matti Vanhanen po setkání se svým českým protějškem Jiřím Paroubkem v Praze. "Jestliže se uzavřeme jen do své skořápky, můžeme si být jisti, že nás Asie předstihne," uvedl Vanhanen, jehož vláda již rozhodla o tom, že Finsko zruší od května omezení svého pracovního trhu pro české občany. Paroubek Finům za tento krok poděkoval. Doufá, že ovlivní také další z původních států unie. Zatím své trhy práce uvolnily jen Británie, Irsko a Švédsko. Rozhodnutí zrušit omezení přístupu k zaměstnání vůči České republice a dalším "nováčkům" z východní Evropy v pondělí oznámilo Portugalsko. Ke stejnému kroku se chystá také Španělsko. Naopak Německo a Rakousko budou své pracovní trhy i nadále chránit.

Západočeští celníci začnou od středy kontrolovat dovoz odpadů

Nepřetržité kontroly dovozu odpadů do České republiky zahájí ve středu 1. března celníci na hraničních přechodech s Německem v západních Čechách. V Plzeňském a Karlovarském kraji se budou kontroly týkat deseti hraničních přechodů, přes které mohou projíždět vozidla nad 3,5 tuny, řekla ČTK mluvčí západočeských celníků Jitka Blahutová. Celníci se budou zaměřovat mimo jiné na zahraniční vozidla, která nemají schválenou trasu přes české území. Jejich řidiči často uvádějí, že do Čech vjíždějí, aby si zkrátili trasu nebo levněji nakoupili pohonné hmoty. "Právě s touto záminkou se pokusil minulý týden dovést do přes hraniční přechod Folmava řidič kamionu náklad azbestového odpadu," uvedla mluvčí. Kontroly budou provádět mobilní hlídky. Nelegální skládky zahraničního odpadu se v minulých týdnech objevily na řadě míst v Česku.

Putina čekají v Praze oficiální pocty i pracovní jednání

Na svou první státní návštěvu České republiky přiletí ve středu prezident Ruské federace Vladimir Putin. Čeká ho slavnostní přijetí na Pražském hradě i nabitý pracovní program. Sejde se s prezidentem Václavem Klausem a s premiérem Jiřím Paroubkem, šéfy obou parlamentních komor i s českými válečnými veterány. Zúčastnit se má i zahájení Ruské sezony 2006. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK řekl, že návštěva je velmi významná také proto, že Česká republika má v Rusku tradiční politické, hospodářské a kulturní zájmy.

Putin je po třinácti letech prvním ruským prezidentem, který Prahu navštíví. Jeho předchůdce Boris Jelcin se v roce 1993 setkal s prezidentem Václavem Havlem. O Putinově návštěvě v Česku se v minulých letech mluvilo několikrát neoficiálně. Termín však nikdy nebyl definitivně dohodnut. Moskva podrážděně reagovala na protesty, které zněly z Česka k ruskému tažení v Čečensku. Jisté ochlazení ve vztazích provázel vstup ČR do NATO i zavedení víz pro ruské občany po vstupu do EU. Nyní tyto problémy považují obě strany za překonané. Hlavní důraz při rozhovorech chce ruská strana zaměřit na rozvoj obchodně-ekonomických styků. Zakládá si na upevnění spolupráce při zajištění energetické bezpečnosti Evropy s ohledem na tranzitní polohu ČR. Mluvit by se mělo také o vojensko- technické spolupráci.

Do Prahy 10. března přijedou evropští socialisté, zřejmě i Blair

Do Prahy přijedou 10. března na konferenci o směřování Evropské unie lídři evropských sociálnědemokratických a socialistických stran. Kromě zástupců pořádajících českých sociálních demokratů by se akce v pražském Obecním domě měli zúčastnit například i britský premiér a předseda labouristů Tony Blair a šéf Evropského parlamentu Josep Borell. ČTK to řekl mluvčí ČSSD Zdeněk Rýpar.

Superprioritou lidovců je rodina, v programu mají i nižší daně

Hlavní prioritou lidovců, která se prolíná všemi kapitolami jejich volebního programu, je podpora rodin s dětmi. KDU-ČSL by chtěla po červnových volbách prosadit kromě série prorodinných opatření také nižší daně pro občany i firmy. Slibuje nekompromisní boj s kriminalitou včetně známého principu "třikrát a dost", tedy doživotí po spáchání třetího závažného trestného činu. Křesťanští demokraté při úterní prezentaci programu zdůraznili, že se chtějí v příštím volebním období zasadit také o lepší život na venkově a zamezit komunistům podílet se na vládě.

Poslanec ČSSD Hojdar ze zdravotních důvodů opouští sněmovnu

Poslanec ČSSD Josef Hojdar se v úterý vzdal poslaneckého mandátu. Z dolní komory parlamentu odchází ze zdravotních důvodů, oznámili Hojdar a premiér Jiří Paroubek na společné tiskové konferenci. Hojdar zdůraznil, že za jeho odchodem není nic jiného než právě zdravotní důvody. "Nejsou to žádné jiné kauzy," prohlásil.

Unionista Pelc bude řídit Agenturu ochrany přírody a krajiny

Ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny bude od středy poslanec Unie svobody-DEU František Pelc. Třiačtyřicetiletý politik se tak po čtyřech letech vrací k původní profesi, než se stal v roce 2002 poslancem pracoval jako ředitel Správy chráněných krajinných oblastí. Pelc uvažuje o tom, že se kvůli funkci vzdá poslaneckého mandátu. Ze sněmovny ale zatím neodchází, protože nechce ohrozit poslanecký klub US-DEU. Ten by bez něj neměl dost členů, aby mohl dále fungovat. Podle zákona jsou obě funkce slučitelné.

Trenér Straka: České občanství snad získám v nejbližších dnech

Fotbalový trenér František Straka, který je na prvním místě karlovarské kandidátky KDU-ČSL pro sněmovní volby, věří, že české občanství získá v nejbližších dnech. Získání občanství je pro něj podmínkou, aby mohl být zapsán na kandidátní listinu, dosud má totiž německé občanství. "Všechno je na dobré cestě. Věřím, že to bude v blízké době vyřízeno," řekl Straka, který nedávno podstoupil jazykovou zkoušku, v níž prokazoval, jak zvládá v češtině čtení a psaní.

Bývalý československý reprezentant Straka, který si nedávno také podal přihlášku do KDU-ČSL, v české lize vedl fotbalisty Teplic a následně Sparty, později působil v německém fotbalovém klubu LR Ahlen.

Paroubek: Posilování měny o tři pct by měli exportéři zvládnout

Pokud bude koruna posilovat o 2,5 až tři procenta ročně, měli by se s tím čeští vývozci vyrovnat. Řekl to premiér Jiří Paroubek. Koruna je nyní meziročně silnější o pět procent a exportéři se bouří, že je takové tempo likvidační. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda lze posilování měny až o tři procenta zvládnout, ale vláda by k tomu měla podnikům vytvořit podmínky. "Vláda by se měla zasadit o snížení daní. Měla by i zastavit zdražování elektřiny od státní společnosti ČEZ, která díky tomu vykazuje rekordní zisky. Podpory od vlády se nyní dočkávají jen zahraniční investoři," řekl Grund ČTK. Asociace exportérů kvůli rychlému zpevňování měny o víkendu založila krizový štáb, přes který chce koordinovat úsilí o slabší kurz domácí měny a lepší podmínky pro exportéry. Posílení koruny za poslední měsíce prý vývozce připraví za rok o 15 až 20 miliard Kč, způsobí propouštění a likvidaci řady firem. Z tohoto stavu asociace viní vládu a kvůli nečinnosti i Českou národní banku. ČNB i ministerstvo financí tvrdí, že mají k ovlivnění kurzu jen omezené prostředky.

Podle Davida Marka z Patria Finance je nyní koruna reálně nadhodnocená o tři až čtyři procenta. "To už je pro vývozce problém," řekl. Premiér si podle něj možná plete reálný a nominální kurz. Ekonomům i Asociaci exportérů se rovněž nelíbí, že Paroubek nedávno odhadl kurz koruny při přechodu na euro v roce 2010 na 25 Kč/EUR. Premiér by podle nich neměl takovými výroky ovlivňovat trhy.

Odboráře znepokojují rozdíly v příjmech, varují před koncepcí ODS

Českomoravskou konfederaci odborových svazů znepokojuje, že ve společnosti narůstají rozdíly v příjmech jednotlivých skupin. Na úterní tiskové konferenci její představitelé uvedli, že před deseti lety mělo průměrnou a podprůměrnou mzdu asi 63 procent obyvatel. Nyní je to podle nich asi 65 procent. Soudí navíc, že kdyby ODS začala uplatňovat své daňové představy, tak by se tento trend ještě více prohloubil. "Je to znepokojující, protože na jedné straně nadnárodní společnosti vykazují enormní zisky, ale také často tyto prostředky slouží k tomu, že se používají jako mimořádné odměny pro management. Ta polarizace se samozřejmě nejvíce provádí tímto způsobem," prohlásil předseda ČMKOS Milan Štěch. Soudí, že pokud by navíc byla přijata daňová koncepce ODS, "tak to enormně naroste". "Z našich propočtů je naprosto zřejmé, že lidé, kteří vydělávají od 50.000 výše, by měli v čistém obrovskou úsporu, které by byly za rok v desítkách tisíc korun," řekl Štěch.

Projekt Ruská sezona potrvá v řadě měst až do poloviny prosince

Řada měst v Česku bude hostit akce celoročního projektu Ruská sezona, který ve středu zahájí v Zrcadlové kapli pražského Klementina koncert orchestru Musica Viva. Projekt představí ruské umění a potrvá až do poloviny prosince, řekli jeho organizátoři. Oproti akcím prezentujícím ruskou kulturu v 15 předchozích letech má být Ruská sezona mnohem rozsáhlejší, řekla ČTK komisařka projektu Kateřina Novotná. "Především ukáže současnou ruskou tvorbu, kterou vlastně na rozdíl od ruské tradice a klasiky neznáme," konstatovala Novotná, která předpokládá, že o tyto akce budou mít velký zájem především čeští umělci. "Očekávám, že naši a ruští umělci mezi sebou začnou navazovat kontakty a odrazí se to i na častější prezentaci naší kultury v Rusku," uvedla Novotná.

Při příležitosti zahájení Ruské sezony i návštěvy ruského prezidenta Putina předá ve středu ministr kultury Vítězslav Jandák zástupcům Ruska obraz ruského malíře z 19. století Ivana Kramského Hlava rolníka. Obraz, který podle ruských zdrojů patří muzeu v Petrohradě, byl dosud vystaven v Moravské galerii v Brně. Program Ruské sezony bude pokračovat celý březen festivalem Slovanské jaro; který představí ukázky divadelní, hudební a výtvarné tvorby mladé ruské generace v Praze, Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku a v Českém Krumlově. V květnu se v pražském kině Ponrepo uskuteční projekce ruských historických snímků, jež se v Česku dosud nepromítaly. Na květnovém programu Ruské sezony bude opět po roce koncertní série ruského vojenského souboru písní a tanců Alexandrovci. Soubor vystoupí v Praze, Brně, Ostravě, Havířově na Karvinsku a Pardubicích, na některých koncertech doprovodí Karla Gotta, Lucii Bílou a Helenu Vondráčkovou.

Jandák potvrdí ve funkci dosavadního ředitele Divadelního ústavu

Ministr kultury Vítězslav Jandák potvrdí ve funkci ředitele Divadelního ústavu v Praze Ondřeje Černého. Jandák v pondělí uvedl, že se Divadelní ústav stane Ústavem umění a částečně se přestěhuje do Brna. Myšlenka na stěhování stejně jako úvahy o chystaných systémových změnách v této příspěvkové organizaci ministerstva kultury, vyvolaly obavy kulturní veřejnosti. Rada uměleckých obcí napsala v tomto duchu ministrovi otevřený dopis, k němuž se připojili členové prezidia Herecké asociace a desítky osobností včetně Václava Havla, Michala Prokopa, Otomara Krejči, Iva Mathé, Františka Černého, Jiřího Stránského a Josefa Topola. Podle Jandáka nejde o likvidaci Divadelního ústavu; přesunutím některých pracovišť na Moravu by byl ústav naopak posílen. V Brně by vznikl odbor hudební a odbor divadelní, určený pro divadla na Moravě a ve Slezsku. "Myslím si, že si to Morava určitě zaslouží," poznamenal ministr.

Teologové: Apokryfní Jidášovo evangelium vyjde na Velikonoce

Čeští teologové a biblisté, stejně jako odborníci na celém světě, se zvědavostí očekávají vydání takzvaného Evangelia podle Jidáše. Apokryfní koptský text, tedy text nezařazený kdysi církví do bible, je dosud známý jen z úryvků zveřejněných na internetu. Měl by se podle českého Centra biblických studií v knižní podobě objevit na mezinárodním trhu letos na Velikonoce, doprovázen mezinárodní publicitou zajištěnou časopisem National Geographic. "Je to mimořádně zajímavý text, ale zřejmě nepřinese žádné nové historické informace o Ježíšově životě," řekl v Praze Hans-Gebhard Bethge z Humboldtovy univerzity v Berlíně, člen vědecké rady CBS. Apoštol Jidáš je podle tradice Ježíšův žák, který ho zradil. Podle tohoto spisu to však prý bylo jinak.

Starověký rukopis byl objeven v Egyptě v 50. nebo 60. letech 20. století, pak se krátce ocitl ve Švýcarsku a dalších dvacet let ležel v trezoru v USA. Teprve koncem 90. let byl zjištěn jeho obsah a v roce 2001 jej zakoupila švýcarská nadace Maecenas, která nyní zajišťuje německý, anglický a francouzský překlad.

Centrum biblických studií, pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, stojí za edicí Knihovna rané křesťanské literatury. V ní již česky vyšla některá další donedávna neznámá apokryfní evangelia, včetně jiného nejnovějšího nálezu, koptského Rozhovoru se Spasitelem. Letos se chystá CBS vydat překlad takzvaných kumránských rukopisů, textů v hebrejštině a aramejštině nalezených po roce 1947 u Mrtvého moře. Česká biblická společnost společně s CBS vydává postupně rovněž Český ekumenický komentář - výklad bible k jejímu již užívanému ekumenickému překladu.

Po stovce let se Richard III. vrací na českou první scénu

Po téměř sto letech se na jeviště Národního divadla v Praze vrací Shakespearova tragédie Richard III. Titulní roli, kterou v roce 1911 ztvárnil Eduard Vojan, svěřil šéf činohry a režisér Michal Dočekal Richardu Krajčovi. Další postavy, které většinou nesou jména skutečných historických osobností, hrají například Saša Rašilov, Igor Bareš, Iva Janžurová, Jiří Štěpnička, Jana Preissová, David Matásek a Sabina Králová. Premiéra bude 2. března ve Stavovském divadle.

Wolfowitz uvedl ČR mezi vyspělé země a vyzval ji k reformám

Šéf Světové banky Paul Wolfowitz v úterý slavnostně uvedl Českou republiku do kategorie vyspělých zemí. Zároveň české politiky vyzval k provedení reforem důchodů a zdravotnictví. Tyto reformy jsou podle něj výzvou pro celou Evropu. ČR prý za posledních 15 let udělala velký pokrok, ale stále má velký prostor pro zlepšování. "Výzvou pro všechny evropské země je stárnutí populace a provedení reforem důchodů a zdravotnictví," řekl Wolfowitz na tiskové konferenci po setkání s předsedou vlády Jiřím Paroubkem. Uvedení mezi vyspělé země v praxi pro ČR znamená, že již nebude od Světové banky přijímat úvěry, ale naopak bude pomáhat chudším státům.

Aero získalo od armády dva kontrakty týkající se letounů L-159

Společnost Aero Vodochody získala od armády dva nové kontrakty týkající se letounů L-159. Jde o dodávku náhradních dílů pro flotilu 24 letounů a kontrakt na uložení nadbytečných 47 strojů spolu se zajištěním souvisejících prací. Souhrnná hodnota obou kontraktů se pohybuje v řádu stamilionů korun, informoval ČTK mluvčí Aera Vítězslav Kulich. Další kontrakty, včetně smlouvy o konverzi čtyř jednomístných letounů L-159 na letouny s dvojím řízením, by měly být uzavřeny nejpozději do poloviny letošního roku.

Zastupitelé nechtějí u Vodochod záložní letiště pro Prahu

Zastupitelstvo města Odolena Voda nesouhlasí se záměrem přebudovat nedalekou letovou dráhu firmy Aero Vodochody na velkokapacitní záložní letiště pro Prahu. Komerční využití areálu firmy Aero Vodochody, která vyrábí díly pro zahraniční letecké společnosti, zastupitelům nevadí.

"Nemůžeme to samozřejmě zakazovat, ale vyjádřili jsme tím velké obavy z tak velkého letiště. Neznáme ale dosud přesný podnikatelský záměr," řekla ČTK starostka Odoleny Vody Eva Odehnalová. Rušný letecký provoz by mohl podle ní narušovat životní prostředí nejen přímo ve městě Odolena Voda, ale především v okolních malých obcích. Starostka ovšem počítá s tím, že obce budou účastníky schvalovacího řízení a že celý projekt bude čekat přísné posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

O tom, kdo se zapojí do boje o privatizaci státního podílu v Aeru Vodochody, má ve středu rozhodnout vláda.

ČEZ loni zvýšil čistý zisk o 70 procent na 17,6 miliardy korun

Energetické společnosti ČEZ loni podle předběžných nekonsolidovaných výsledků vzrostl čistý zisk o 70 procent na rekordních 17,6 miliardy korun. Informovala o tom v úterý firma. ČEZ tak byl loni nejziskovějším podnikem v České republice. Akcie firmy na pražské burze dopoledne reagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky poklesem.

UPC zvýší rychlost připojení k internetu, ceny zachová

Největší tuzemský kabelový operátor UPC zvýší do čtyř měsíců rychlost připojení k internetu na dvojnásobek. Ceny zůstanou stejné. Nově operátor zavede od tohoto týdne startovací nabídku vysokorychlostního internetu a nabídku s vysokou rychlostí deset Mbit/s. ČTK to řekl mluvčí firmy František Malina. Rychlost již zvýšila také dvojka kabelového trhu Karneval. Kabeloví operátoři tak reagují na zvyšování rychlosti konkurenčního připojení přes telefonní linky prostřednictvím ADSL. Od února vzrostla rychlost připojení na dvoj- až čtyřnásobek za nezměněnou cenu. Nejlevnější půlmegabitová přípojka vyjde u Českého Telecomu na 475 korun měsíčně.

Embryolog: Kvůli Černobylu se v Česku nenarodilo na 450 chlapců

Příchodu na svět se kvůli výbuchu černobylské jaderné elektrárny nedočkalo v Čechách a na Moravě 450 zárodků mužského pohlaví. V listopadu letošního roku by tito muži oslavili dvacáté narozeniny. Porovnáváním statistik porodnosti chlapců a dívek ke zjištění dospěl embryolog Miroslav Peterka z oddělení teratologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Poznatky v úterý přednesl na konferenci k černobylské havárii v budově Senátu.

Největší katastrofa v dějinách jaderné energetiky se stala 26. dubna 1986. V jejím důsledku byla zamořena velká část Ukrajiny, Běloruska a Ruska a také část území severní Evropy. Podle loňské zprávy OSN si havárie vyžádala asi 4000 mrtvých. Předchozí odhady hovořily až o desítkách tisíc obětí ozáření. V listopadu roku 1986 se narodilo v Čechách poprvé a naposled v padesátileté historii srovnávání porodnosti víc dívek než chlapců. Normálně se rodí na 100 dívek 105 hochů. Obecně je chlapců počato ještě víc, jsou ale náchylnější k potratům. Vědec, který se zabývá zkoumáním vrozených vad, přičítá propad v porodnosti chlapců radiaci, která působila v květnu 1986 na ženy v 8. až 12. týdnu těhotenství. Mozky plodů jsou v této fázi vývoje podle Peterky citlivější na radiaci. Přitom to neznamená, že by se zvýšením radiace či jiné kontaminace životního prostředí rodilo více dětí s vrozenými vadami. V případě příliš silné kontaminace se plody narození vůbec nedožijí. Stejný efekt podle embryologa zaznamenali například italští vědci po výbuchu chemičky Seveso, při které vznikly toxické dioxiny, ani tam nezaznamenali větší počet novorozenců s vrozenými vadami. Peterka připomenul, že riziko radiace nezáleželo ani tak na vzdálenosti od epicentra výbuchu, jako na směru větru a dešti. Posledního dubna a 1. května tehdy pršelo na Moravě, Vysočině, na východu Čech a v Praze. Radioaktivita v tělech lidí klesala k běžným hodnotám zhruba tři týdny. Tomu podle Peterkových zkoumání odpovídají statistiky listopadové porodnosti.

Spis katarského prince má být přeložen do konce března

Obsáhlý spis k případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku stíhán za sex se školačkami, by měl být přeložen do arabštiny do konce března. Na materiál čekají již půl roku katarské úřady, aby mohly začít vyšetřovat Sáního český případ. "Najali jsme více překladatelů, kteří mají nůž na krku. Pokud spis do konce března nepřeloží, nedostanou zaplaceno," řekl v úterý ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Překlad podle něj bude stát několik desítek tisíc korun, které bude úřad chtít od Kataru uhradit.

Člen katarské královské rodiny Sání, který byl u Obvodního soudu pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke dvěma a půl roku vězení, je nyní v Kataru. Složil prý kauci, proto není ve vazbě. Podle Dimuna ale nesmí opustit katarské území a musí se pravidelně hlásit soudu. Obvodní soud Sáního odsoudil přesto, že ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však posléze prohlásil, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Loni v srpnu proto pustil Sáního z vazby a umožnil jeho převoz do Kataru.

Okolnosti a důvody Němcova rozhodnutí prověřovala policie, dospěla ale k závěru, že nebyl spáchán trestný čin. Verdikt potvrdil i státní zástupce, řízení nyní přezkoumává nejvyšší žalobkyně. O případ se nedávno začal zajímat také premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Požádal Němce, aby na nejbližším zasedání vlády kabinet informoval o stavu vyšetřování Sáního.

Člen ochranky dostal za zastřelení domnělého zloděje pět let

Čtyřiapadesátiletý člen bezpečnostní služby Karel Sochor zastřelil pří stíhání domnělého zloděje a půjde za to na pět let do vězení. Pravomocný verdikt v úterý vynesl v odvolacím jednání pražský vrchní soud. Obžalovaný se podle něj dopustil ublížení na zdraví z nedbalosti, a nikoli vraždy, jak tvrdila obžaloba. Sochor zasáhl loni v červnu v Praze 9 poškozeného ranou ze své legálně držené zbraně přímo do čela. Šestačtyřicetiletý muž po měsíci zemřel v nemocnici. Odvolací senát svým rozsudkem o dva roky zmírnil původní verdikt Městského soudu v Praze, který loni v listopadu vyměřil Sochorovi za vraždu sedm let. Nedal tedy za pravdu ani státní zástupkyni, ale ani obhájci, který požadoval zprostit Sochora viny, protože prý jednal v nutné obraně.

Událost se odehrála 2. června. Člen ochranky Sochor společně s kolegou nastoupil na svou první směnu při ostraze objektu bývalé továrny Praga ve Vysočanech. Byly zde denně problémy se zloději, kteří z areálu kradli barevné kovy. Zhruba v 19:30 prý dvojice pracovníků bezpečnostní služby spatřila na okraji areálu dva cizí muže, které začala stíhat i mimo střežený objekt. U železničního náspu v Podkovářské ulici se obě dvojice začaly hádat, padly vulgární výrazy i výhrůžky. Poté prý poškozený s kamarádem začali házet po ochrance kamení. Sochor dostal několik ran a jeden zásah cihlou do zad. "Nebyla možnost úniku. Byl jsem v neznámém terénu," popsal dnes u soudu svou údajně bezvýchodnou situaci a důvod, proč vytáhl zbraň. Několikrát prý vystřelil do svahu, nikoli po domnělých zlodějích. Pistoli podle obhajoby použil jen na obranu a nikoho nechtěl zabít. Jedna z deseti ran však zasáhla muže do čela.

Brückner hráčům slíbil, že nehrají o poslední nominační naději

Poslední přípravný dvojzápas před určením širší nominace pro světový šampionát čeká fotbalovou reprezentaci ve středu v Turecku. Přesto trenér národního týmu Karel Brückner hráčům slíbil, že to nebude poslední možnost, jak se o účast v Německu přihlásit. Zápasy v Izmiru podle něj budou mít stejnou váhu jako výkony fotbalistů ve zbytku jara. Nicméně je jisté, že případné výtečné výkony mohou hráče nominaci hodně přiblížit. "Nevisí nad nimi žádný Damoklův meč, přestože je to jediná příprava před ohlášením nominace," prohlásil dnes Brückner po příletu do dvoumilionového Izmiru, ležícího na břehu Egejského moře.

Jednadvacítka chce novou éru zahájit úspěšným výsledkem v Turecku

Středečním přípravným zápasem v Turecku otevře svoji novou kapitolu fotbalová reprezentace do jednadvaceti let. Mužstvo kouče Ladislava Škorpila tak zahájí cestu, na jejímž konci chce na podzim slavit postup na evropský šampionát, který se kvůli změně kvalifikačního cyklu uskuteční v Nizozemsku už v příštím roce. Současný výběr do jednadvaceti let by tak v blížící se zkrácené kvalifikaci, v níž jej čekají zápasy na Kypru a s Běloruskem, rád odčinil vyřazení z loňské baráže. V ní Češi vypadli s Německem a na závěrečný turnaj ME se podruhé za sebou neprobojovali. I proto si čeští mladíci před úvodním duelem v Turecku přejí úspěšné vykročení. "V prvním zápase jde sice hlavně o seznámení, a přestože budeme především hodně zkoušet, tak nám na výsledku samozřejmě bude záležet, protože jde o mezistátní utkání. A korespondovat by s tím měl samozřejmě i patřičný výkon," řekl kouč Škorpil ČTK. Tři měsíce staré zklamání z vyřazení s Německem pamatuje většina současného mužstva, protože hráči narození ještě v roce 1984 stále mohou do příští kvalifikace zasáhnout. Proto budou mít "lvíčata" v dalších měsících o motivaci postaráno.

Odvolací soud v Brně zprostil rozhodčího Zejdu obžaloby

Fotbalový rozhodčí Václav Zejda nebude potrestán za to, že si podle policie údajně nechal slíbit 40.000 korun za vítězství Dolních Kounic nad Chomutovem. Odvolací brněnský krajský soud v úterý totiž potvrdil dřívější rozhodnutí Městského soudu v Brně, podle nějž byl Zejda zproštěn obžaloby. ČTK to řekl místopředseda krajského soudu Jaromír Papírník. O Zejdově nevině rozhodl městský soud loni v srpnu. Podle něj nebylo prokázáno, že by Zejda souhlasil s tím, že úplatek přijme. Druholigový zápas s Kounicemi tehdy Chomutov vyhrál 2:1. Žaloba se sice proti zproštění obžaloby odvolala, dnes s tím ale neuspěla. Kounický případ nastartoval velkou korupční aféru. Policie na základě udání nasadila na Zejdu odposlechy a výsledkem byly další obžaloby. V kauze Synot dostal Zejda v lednu peněžitý trest a čtyřletý zákaz činnosti rozhodčího, rozsudek zatím není pravomocný. Další soudy buď ještě nerozhodly, nebo Zejdu rovněž zprostily obžaloby.

Počasí:

Úterní ranní teploty na některých místech České republiky znovu klesly až pod minus 20 stupňů Celsia. Chladněji bylo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Průměrné minimální teploty byly nejnižší v oblasti severní Moravy a Slezska, kde meteorologové naměřili minus 15,4 stupně Celsia. Ve středu by měly být mrazy o něco mírnější, protože bude zataženo, postupně se přidá i sněžení. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi minus dvěma až dvěma stupni Celsia, ve výšce 1000 metrů na horách kolem minus pěti stupňů Celsia. Při sněžení a čerstvém větru se v polohách od 500 metrů a na horách mohou tvořit sněhové jazyky.

Do astronomického začátku jara sice zbývají už jen tři týdny, ale lidé letošní zimu kvůli přívalům sněhu a dlouhým časovým úsekům s teplotami hluboko pod nulou vnímají jako velmi dlouhou. Zima se ale letos pravděpodobně své vlády jen tak nevzdá. Denní teploty kolem nuly a noční teploty k minus deseti stupňům Celsia mají podle současné předpovědi trvat nejméně do konce týdne.