Zprávy

Na Plzeňsku se objevili skřivani polní, známí jako poslové jara

Na Plzeňsku se objevili první skřivani polní, kteří obvykle předznamenávají příchod jara. Tento zpěvný pták, jenž přezimuje v okolí Středozemního moře, se vrací na hnízdiště v malých skupinkách. Už začátkem týdne se na Plzeňsko vrátili špačci a čejky chocholaté, řekl ČTK šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.

Zelení mají volební program, jenž zdaleka není jen ekologický

Strana zelených, jejíž republiková rada jedná v Praze, schválila v sobotu program pro volby do Poslanecké sněmovny. Vedle ekologických témat věnuje hodně prostoru například kvalitě služeb, školství a organizaci samosprávy. "Budeme prosazovat rovné příležitosti pro muže a ženy v nejrůznějších oblastech. Budeme usilovat třeba také o dřívější odchod mužů do důchodu v případě, že prokážou, že pečovali o dítě," řekla ČTK Džamila Stehlíková ze Strany zelených. V oblasti sociální politiky budou zelení prosazovat například zákon o regulaci prostituce. Pozornost věnuje strana také ochraně spotřebitelů.

Podle Stehlíkové má strana nyní přes 1200 členů. Jejich počet vzrůstá od září, kdy v čele strany stanul Martin Bursík, exministr životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského.

Podle únorového průzkumu agentury STEM by Strana zelených překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Podle politologů však teprve další průzkumy ukážou, zda jde o momentální výkyv, nebo trvalý trend voličské obliby. Se zelenými jako možným koaličním partnerem je nicméně připravena jednat vládní sociální demokracie i největší opoziční strana ODS.

Rath vyzval společnost Pharmos, aby předložila důkazy o korupci

Ministr David Rath vyzval společnost Pharmos, aby neodkladně předložila přímo jemu důkazy, o něž opírá svá tvrzení o údajném korupčním jednání na ministerstvu zdravotnictví. V případě, že tak neučiní, podá ministerstvo na Pharmos trestní oznámení, řekla v sobotu ČTK mluvčí ministerstva Jana Kocová. Předseda představenstva Pharmosu Roman Kejzlar nechtěl Rathovo prohlášení komentovat. Podotkl pouze, že ministr představitele firmy požádal o schůzku. Kejzlar nevyloučil, že na setkání s Rathem mohou důkazy předložit. Termín schůzky podle něj dosud nebyl stanoven.

Pharmos chce 1. března ukončit dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Rozhodla se tak údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Navíc dluh nemocnic, kvůli němuž distributoři léky přestali nemocnicím dodávat, je podle firmy trojnásobný.

Rath podle Kocové vyjádřil údiv nad tím, že se společnost - když údajně zjistila nekalé jednání některých zaměstnanců ministerstva - neobrátila přímo na něj, aby mohl udělat potřebné kroky a zjednat nápravu. Takto postup Pharmosu dělá na Ratha podle mluvčí dojem určité manipulace s ministerstvem a veřejným míněním.

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim měly dlužit 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co premiér Jiří Paroubek slíbil, že stát dluh srovná. Tyto nemocnice podle firmy k 22. únoru dlužily ve skutečnosti 1,2 miliardy korun. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ke konci roku 2004 měly dodavatelům za zdravotnické prostředky, léčiva a služby uhradit dohromady přes 1,88 miliardy korun. Kdyby nyní splácely dluh jen vybraným firmám, upřednostnily by podle Pharmosu věřitele a jednaly by nezákonně. Podle vedení Pharmosu Rath v souvislosti s dluhy nemocnic Paroubka buď "záměrně mystifikoval", nebo nemá informace o hospodaření fakultních nemocnic, které přitom ministerstvo řídí.

Rath viní zástupce ODS ze zneužití peněz EP, napadení to odmítli

Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že evropští poslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký asi zneužili peníze od Evropského parlamentu k pořádání politické agitace ve prospěch své strany. Ouzký, Cabrnoch i předseda poslanců ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil Rathova obvinění odmítli.

Ministr řekl, že kvůli svému podezření napsal předsedovi EP Josepu Borellovi. V dopise se ho ptá, jestli je možné peníze spojené s výkonem mandátu europoslance používat na "vnitřní předvolební akce". Ministr za takové akce považuje semináře pořádané právě Ouzkým a Cabrnochem. Europoslanci prý navíc za tyto peníze na seminářích propagují "svoji soukromou firmu IZIP", tedy projekt internetových zdravotních knížek. Oba zástupci ODS stáli u zrodu projektu a Ouzký v něm má dosud podíl. Místopředseda EP Ouzký již ve čtvrtek uvedl, že IZIP podporoval dříve i Rath a kritikou projektu se nyní mstí.

Zahradil uvedl, že Rath jen dokazuje neznalost fungování evropských institucí. Každá frakce europarlamentu podle něj dostává určitou částku na informační projekty jednotlivých poslanců - napřed je každý projekt schválen, po předložení faktur a účtů pak zpětně proplacen. Takový postup uplatňují všichni členové frakce EPP-ED i dalších klubů včetně socialistického. "Kdyby to Rath věděl, nemohl by psát předsedovi EP José Borellovi, který s tím nemá vůbec nic společného," řekl Zahradil.

Rath na adresu obou europoslanců řekl, že jde o "hrubé zneužití" peněz europarlamentu k "vměšování do předvolebního boje". Ministr v minulých týdnech opakovaně obvinil některé politiky ODS z toho, že byli napojeni na finance Všeobecné zdravotní pojišťovny. Občanští demokraté již dříve uvedli, že ho budou žalovat. Podezírají ho, že korupčně se choval naopak on, když stál v čele České lékařské komory.

Masopustní průvod u Brna skončil smrtí jednoho účastníka

Tragický konec měl v sobotu tradiční masopustní průvod v Újezdu u Brna. Jeden z účastníků zřejmě uklouzl na zmrazku a skončil pod zadními koly hasičského vozu, který průvod doprovázel. Po převozu do brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny čtyřicetiletý muž zemřel. Masopust organizoval tamní sbor dobrovolných hasičů. Muž, pro něhož průvod skončil tragicky, byl jedním z nich. Podle starosty Jana Hradila je neštěstí o to smutnější, že hasičské auto řídil teprve třiadvacetiletý mladík. "I když nehodu nezavinil, bude se s tím muset na celý život vyrovnat," řekl starosta

Policisté zadrželi na přechodu Rumburk kamion s odpadem

Severočeští policisté v sobotu na česko-německém hraničním přechodu Rumburk na Děčínsku zadrželi nákladní auto s komunálním odpadem. Na místo přivolali celníky a po zdokumentování případu vrátili kamion zpět do Německa. Policisté zahájili kontrolu podezřelých kamionů na hranicích na počátku týdne. Podle odhadů České inspekce životního prostředí leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15.000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa.

Sobotka: Dluhy fakultní nemocnice v Brně neohrozí projekt ICRC

Omezení dodávek léků do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně podle ministra financí Bohuslava Sobotky neohrozí proces schvalování Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Nemocnici, která chce stavět centrum za dvě miliardy korun, přerušili velkodistributoři dodávky léků kvůli nesplaceným dluhům. Podobně dopadly i dvě fakultní nemocnice v Praze. Nemocnice u sv. Anny bude zařazena do oddlužovacího programu, řekl v sobotu Sobotka novinářům v Brně.

Konkrétní částku, kterou chce stát trojici nemocnic poskytnout ale odmítl uvést. "Mým cílem je zajistit dostatek finančních prostředků tak, aby nebyly ohroženy dodávky léků," uvedl ministr. Nedostatek léků podle něj zatím akutně nemocnicím nehrozí, protože mají zásoby na dva až tři týdny. O konkrétní podobě finanční pomoci bude jednat s ministrem zdravotnictví v pondělí.

Podle Sobotky by ale problém s dluhy neměl zkomplikovat realizaci tak důležitého projektu, jako je ICRC. Vláda by se jím měla zabývat v polovině března, doplnil. Vznik centra měl být přitom původně schválen do konce minulého roku.

Projekt centra připravili lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny ve spolupráci s prestižní americkou klinikou Mayo. O jeho realizaci ale musí rozhodnout vláda, protože většinu nákladů by měl podle projektu hradit stát. Hlavní náplní činnosti ICRC by měl být výzkum v medicíně a přidružených oborech. Nosnými obory budou kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy.

ČSSD v Ústeckém kraji odložila kvůli volbám vnitřní spory

Sociální demokraté v Ústeckém kraji odložili vnitřní spory kvůli parlamentním volbám. Na sobotních okresních konferencích podpořili kandidaturu premiéra Jiřího Paroubka, který je ústeckým krajským volebním lídrem, na funkci předsedy strany. Problémy uvnitř strany bude ČSSD podle vyjádření zástupců okresních výkonných výborů řešit až po volbách.

Středočeské Straně zelených se nelíbí příliš rychlé zábory půdy

Za jeden ze stěžejních problémů ve Středočeském kraji považuje Strana zelených pokračující zábory zemědělské půdy a stavby satelitních městeček v okolí Prahy i dalších měst a obcí. Vede to podle nich k vylidňování center měst a vzniku pouhých nocleháren, které nepřispívají k občanskému soužití. Je to i zdroj řady dalších budoucích problémů. ČTK to řekli regionální zástupci strany. Vznik stále nových satelitních městeček a další zástavby na dosud volných pozemcích je podle předsedy krajské organizace strany Jiřího Čejky zvlášť patrný především v okolí Prahy, ale třeba i na Mladoboleslavsku. Současná vedení obcí podle něho ráda tyto výstavby povolují, protože nárůst obyvatel pro ně představuje vidinu zvýšení daňových příjmů. Teprve následně často řeší vznikající problémy s nedostatečnou infrastrukturou, kapacitou vodovodů a kanalizací, špatnou kvalitou komunikací i chybějící občanskou vybaveností. Je to podle něho problém stále většího počtu obcí, jejichž počet obyvatel z několika set během několika let naroste do několika tisíc.

Houdová představila své fotografie z Kuby, prohlédl si je i Havel

Topmodelka a bývalá Miss ČR Helena Houdová představila v sobotu v pražské Galerii Langhans dvě desítky svých barevných snímků, které nafotila při pobytu na Kubě. Fotografie si přišel prohlédnout také bývalý prezident Václav Havel. Houdová chtěla svými snímky ukázat život obyvatel nuzných čtvrtí kubánských měst. Při fotografování ji v lednu zatkla kubánská policie.

Houdová žije v New Yorku, na prezentaci výstavy nazvané To nesmíte vidět přijela přímo z letiště a zpět se vrací v neděli. Kromě modelingu se zabývá zejména charitativními projekty. Fotografuje již asi rok a půl, zaměřuje se právě na sociální témata. "Občas vyfotím i zákulisí modelingu, ale nebaví mě fotit módu. Mě baví realita," řekla Houdová ČTK. Výstavu uspořádala společnost Člověk v tísni, návštěvníci mohou zakoupit vystavené fotografie nebo pohledy. Výtěžek organizátoři předají prostřednictvím konta SOS Kuba rodinám kubánských politických vězňů. "Je jich na Kubě dost a myslím si, že je závazkem této společnosti jim pomáhat," prohlásil Igor Blaževič z Člověka v tísni. Výstava potrvá do 9. března.

Houdová byla společně s pedagožkou Marianou Kroftovou zadržena na Kubě 23. ledna, když fotografovala nuznou čtvrť na předměstí hlavního města Havany. Obě ženy strávily v policejní vazbě 11 hodin. Úřady jim nedovolily kontaktovat český zastupitelský úřad. Fotografie se prý podařilo zachránit díky tomu, že kubánská policie příliš nerozumí tomu, jak funguje digitální fotoaparát. Dívce se podařilo kartu schovat v podprsence.

MfD: Havel nedal souhlas ke stěhování neonového srdce do Kábulu

Václav Havel nedal souhlas k tomu, aby se obří neonové srdce, jež symbolizovalo jeho končící prezidentské období, přestěhovalo do Kábulu. Bývalý prezident se ztotožnil s obavami, že by srdce výtvarníka Jiřího Davida mohlo v Afghánistánu vyvolat náboženské střety. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes. Podle původního záměru mělo srdce svítit na kábulském stadionu, kde příslušníci vládního hnutí Taliban popravovali své odpůrce. "Měli jsme signál, že by to mohlo být vnímáno jako náboženský symbol, a způsobit tak například náboženské střety," řekl Havlův tajemník Jakub Hladík.

Srdce svítilo v době, kdy Havlovi končilo poslední období ve funkci českého prezidenta, nad Pražským hradem. Mělo být mimo jiné odkazem na typické srdíčko, jež Havel přidával ke svému podpisu. Neon ale vyvolal i mnohé kontroverzní reakce. Srdce koupila od Jiřího Davida Světová rozvojová organizace.

Na demonstraci proti komunismu převládala kritika Paroubka

Demonstraci proti komunismu, které se v sobotu na pražském Staroměstském náměstí zúčastnilo asi 30 lidí, dominovala kritika politiky premiéra Jiřího Paroubka. Organizátoři a většina řečníků míní, že sbližování ČSSD a KSČM je hlavním nebezpečím pro demokracii v České republice.

Na akci pořádané při příležitosti dnešního výročí "vítězného února" v roce 1948 a nástupu komunistů k moci promluvili například poslanec ODS Marek Benda, krajský volební lídr Strany zelených Stanislav Penc a místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Shromáždění zorganizovali Mladí křesťanští demokraté, Mladí konzervativci, Asociace rodičů a přátel rodiny a Konfederace politických vězňů.

Slogany na transparentech protikomunistické demonstrace mířily hlavně na předsedu vlády a ministra zdravotnictví: "Plnou parou zpět - Parouback", "Paroubku odejdi", "Paroubek a Rath - návrat před Listopad". V závěru demonstrace se organizátoři obrátili na veřejnost s výzvou "Ne bolševizaci ČR" a aktivista Jan Šinágl představil petici za odstoupení či odvolání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy sněmovny. Předseda Mladých křesťanských demokratů David Čermák oznámil, že v pondělí odešle jeho organizace vládě žádost o přezkoumání programu KSČM a o rozpuštění této strany.

Český vojenský soubor Ondráš dobývá Moskvu s houslemi a cimbálem

S houslemi a cimbálem přijeli dobýt Moskvu členové českého vojenského uměleckého souboru Ondráš. Během pěti představení chtějí seznámit ruské publikum především s lidovými písničkami z Moravy, Slovenska a Čech. Ondráš si v Moskvě zahrál i s legendárními Alexandrovci. Stočlenný ruský vojenský soubor udělal na moravské muzikanty velký dojem. "Dostali jsme v jejich programu místo na dvě skladby, tak jsme zahráli dvě lidové ze Slovenska, naše oblíbené. Byl to obrovský pocit stát na závěr se všemi Alexandrovci na pódiu a vychutnávat si ovace ze sálu pro 1500 lidí," řekl ČTK ředitel uměleckého souboru Aleš Krkoška.

Ondráš je poloprofesionálním vojenským uměleckým souborem, jehož počátky sahají do roku 1954. V té době vznikl v Olomouci amatérský vojenský soubor písní a tanců Jánošík, který v roce 1957 přesídlil do Brna. Od rozdělení republiky v roce 1993 působí pod názvem Ondráš. "Velitelství tehdy nechtělo, abychom se jmenovali podle slovenského zbojníka. A jediný moravský zbojník, kterého známe, je Ondráš," vysvětil vznik nového názvu Krkoška. Výraznou část z asi padesátičlenného souboru tvoří amatéři - vojáci i studenti a studentky středních a vysokých škol. V minulosti už hráli ve Spojených státech, Belgii nebo na zahraničních velitelstvích, kde působí čeští vojenští přidělenci. V Rusku hráli moravští muzikanti poprvé. "Cimbál zná po světě málokdo. Cestuje s námi a ne vždy je to jednoduché," uvedl primáš kapely Luboš Greffe.

Na Chrudimsku prošel rej maškar, které míří na seznam UNESCO

Obcemi Vortová a Hamry u Hlinska na Chrudimsku prošel v sobotu rej tradičních maškar, které se ucházejí o zapsání na seznam UNESCO. Krásné slunečné počasí a množství sněhu přilákalo na oslavy začátku masopustu stovky diváků i filmaře. "Dotáčíme poslední záběry a chystáme nominační návrh na seznam světového duchovního dědictví UNESCO," řekla ČTK místní etnografka Ilona Vojancová.

"Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku se odlišují od jiných lokalit. Konají se spontánně a mají ustálenou podobu sahající až do 19. století," uvedla. Do maškar se tak podle tradice oblékají pouze muži, kteří na sebe berou i ženskou podobu. Návrh by měl být v polovině roku předán sekretariátu UNESCO v Paříži. "Je to obrovská prestiž pro Hlinecko a celý Pardubický kraj. Mohlo by to přilákat více turistů," poznamenala. Kraj patří mezi turisty nejméně vyhledávané regiony v České republice. Na seznamu památek UNESCO je přitom i zámek v Litomyšli na Svitavsku a žádost zvažují podat též v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem na Pardubicku.

V obcích a vesnicích na Zlínsku vyvrcholil v sobotu masopust

Veselé průvody masek a lidé v krojích ovládli v sobotu ulice několika moravských měst a obcí. Největší lidové veselí již od čtvrtka panuje na moravsko-slovenském pomezí ve Strání na Uherskohradišťsku, kde se každoroční masopustní obchůzky účastní stovky lidí. Kromě tradičních průvodů se v obcích konají i zabijačkové hody nebo se koštuje letošní vypálená slivovice.

Masopust, kterému se na Valašsku říká také fašank, je doba největšího veselí před obdobím půstu. Obchůzky na vesnicích organizují především dobrovolní hasiči a další spolky. Letos se v průvodu kromě tradičního medvěda, objevili také pošťáci, hasiči, lékaři nebo osoby převlečené za smrtky. Veselí však poznamenaly i aktuální události, například v Mysločovicích v čele průvodu kráčel i Arab nebo likvidátor viru ptačí chřipky.

Na přehlídce šílených filmů v Brně zaujal návod pro nájemné vrahy

Šílený návod pro nájemné vrahy, jak zabíjet a přitom se slušně chovat, nejvíce zaujal diváky na přehlídce ztřeštěných amatérských filmů v Brně. Snímek z dílny skupiny Bujo Brothers získal cenu diváka a z netradičního minifestivalu si odnesl "pozlacenou sošku Oskara" i za nejvtipnější film. Soutěž je určena pro filmy, které původně vznikly pro pobavení přátel a nebyly zamýšleny k veřejné prezentaci. Napínavé klání soutěžních snímků sledovalo během páteční noci na obřím plátně v brněnském Centru volného času Ulita na 200 diváků. Vyhlašování vítězů se pak odehrálo v duchu amerických megashow. Hlavní cenu za Nejulítlejší (nejbláznivější) film vybojoval snímek Krev a beton. "Jeho autory jsou děti ve věku teprve 12 až 13 let, které natočily kriminálku plnou policajtů a gangsterů," řekl ČTK jeden z organizátorů Konrad Heczko.

Pytlák zabíjel zvěř na kolejišti

Ojedinělý případ pytláctví vyšetřují novojičínští policisté. Dosud neznámý pachatel zimou vysílenou zvěř kaštany lákal na kolejiště, kde je pak srazil projíždějící vlak. Zabil tak nejméně šest kusů vysoké zvěře. ČTK to řekl mluvčí novojičínské policie. Podle myslivců se pytlák choval velmi krutě a drasticky. "Pokud ho chytí, měli by ho ke kolejím přivázat taky," řekl ČTK jeden z ostravských nimrodů. "Víme i o jiných kouscích, které pytláci se zvěří provádějí. Tohle je ale opravdu drsné a kruté," dodal. Asi tři kilometry od nádraží v Mořkově na trati z Nového Jičína do Valašského Meziříčí pytlák vysypal do kolejiště větší množství kaštanů. Dlouhou a krutou zimou vyhladovělá zvěř se pak nechala nalákat a před vlakem už řada zvířat nestihla uniknout.

Podle pracovníků mysliveckých svazů případů pytláctví v poslední době přibývá. Loví se většinou na zakázku hotelů a restaurací, kam maso pytláci dodávají.

Rokycanští ekologové zachránili zesláblého samce výra velkého

Samce výra velkého, zesláblého v důsledku nepříznivého počasí, zachránili rokycanští ochránci přírody. Pták, kterého objevil turista na procházce u řeky Berounky, by bez lidské pomoci zahynul. ČTK to řekl vedoucí rokycanské záchranné stanice Pavel Moulis. "Výra jsme převezli do našeho záchranného centra, kde jsme mu dali dostatek potravy, aby zmobilizoval své síly a mohl být vrácen zpět do přírody," dodal. Ekologové nedávno zachránili dalšího výra velkého, zraněného při střetu s automobilem.

Výr velký je největší evropská sova s rozpětím křídel kolem 170 centimetrů. Loví za soumraku a jeho kořistí jsou drobní obratlovci do velikosti zajíce.

Rokycanští ochránci loni pomohli více než 300 zraněným živočichům. V 70 případech se zvířata střetla s autem. Na druhém místě, asi ve 40 případech, bylo vyhladovění, a na třetím úraz na elektrickém vedení, kde se poranilo 20 ptáků, hlavně poštolek. "Většinu zvířat se nám podařilo vyléčit a vrátit do přírody, ale asi 20 procent živočichů zahynulo. Našli jsme je většinou už v tak zuboženém stavu, že jim nebylo pomoci," uvedl Moulis.

Hodonínští ekologové seznamovali děti s životem bobrů v přírodě

Příležitost vydat se s ekology po stopách bobrů podél řeky Moravy u Hodonína využila v sobotu skupina dětí i dospělých. Během cesty jim ekologové ukázali desítky stop v podobě ohryzaných stromů, nor i vodních hrází. "Podle zápachu byly některé z nor jistě osídlené, živého bobra se nám však potkat nepodařilo, protože je to velmi plaché zvíře," řekl ČTK Petr Havlík z pořádající organizace Děti země. I tak je s výsledkem akce spokojen. "Chtěli jsme lidem, a hlavně dětem, ukázat, jak bobři žijí ve volné přírodě," upřesnil Havlík. Některé děti například zaskočila informace, že se bobři neživí rybami, ale jsou býložraví. Ekologové se také snažili vyvrátit tvrzení o přemnožení bobrů v dané lokalitě. Podle odhadů ekologů žije na Hodonínsku kolem 100 bobrů. Jejich počet začali sledovat vědci. Ekologové návrat bobra vítají, protože lužní lesy Břeclavska a Hodonínska jsou jeho přirozeným domovem. Bobr patří mezi chráněné živočichy, jejichž odstřel zákon přísně zakazuje.

Tisk: Neumannová je královnou, hokejisté na kolenou

Radost z vítězství lyžařky Kateřiny Neumannové kontrastuje v sobotním tisku se smutkem z vysoké porážky hokejistům v semifinále olympijského turnaje se Švédskem. Téměř všechny noviny označují českou běžkyni za královnu a připomínají, že zlatou medaili vybojovala ve svém posledním olympijském závodu.

"Takové drama by nezvládl Shakespeare a takovou pohádku by nenapsal Andersen," napsal deník Sport k dramatickému vyvrcholení pátečního běhu na 30 kilometrů, v němž Neumannová předstihla dvě soupeřky v cílové rovince. "Už nikdy jí nikdo nebude moci říkat, že je 'jen' věčně druhá. Bravo Kateřino!" uvedl Sport. V komentáři oceňuje, že Neumannová vyhrála poté, co předchozí den proležela nemocná v posteli a v závěru nejdelšího závodu ze sebe přesto dokázala vydolovat zbytky sil. "V tom je její kouzlo. Svou slávu si vybojovala v těžké dřině. A mnohokrát ukázala sílu přetrpět bolest a zkusit to ještě jednou," napsal Sport, který o prvenství Neumannové informuje na sedmi stranách.

Také podle deníku Blesk se sportovní příběh Neumannové podobá pohádce. "Královna Šumavy pokořila svět. Děkujeme za slzy štěstí," napsal list v titulku na své úvodní straně. "Teď už se můžeš stát třeba i českou prezidentkou. Ode dneška nemusíš vyhrát ani závod rekreantů na svém milovaném Zadově. Stejně zůstaneš 'nesmrtelnou'," uvedl Blesk.

Cílová fotografie Neumannové dominuje celé titulní stránce sobotního vydání Mladé fronty Dnes. "Zní to jako příběh z červené knihovny, nebo spíš jako hollywoodský slaďák s happy endem. Po čtyřech stříbrných medailích a jednom bronzu konečně triumf," napsal list.

Rychlobruslařka Sáblíková skončila na 5000 metrů čtvrtá

Martina Sáblíková obsadila v sobotním olympijském závodu na 5000 metrů čtvrté místo a postarala se o nejlepší výsledek českého rychlobruslení v historii. Časem 7:01,38 minuty vylepšila osmnáctiletá reprezentantka svůj juniorský světový rekord a k bronzové medaili jí chybělo 81 setin vteřiny. Zvítězila Kanaďanka Clara Hughesová, která se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut, před Němkou Claudií Pechsteinovou. Ta na této trati zvítězila na třech předchozích olympijských hrách. Třetí byla Kanaďanka Cindy Klassenová, vítězka patnáctistovky, která tak v Turíně získala medaili při každém z pěti startů.

Zdálo se, že rodačka z Nového Města na Moravě má k historické medaili blízko, protože Hughesová i Pechsteinová v závěrečné rozjížďce na čas Klassenové dlouho ztrácely. Obě si ale dokázaly přesně rozvrhnout síly a ve finiši si přece jen rozdělily zlato a stříbro. Pechsteinová přitom přišla o čtvrtý olympijský triumf z vytrvalecké trati za sebou jen o sekundu.

Výsledky sobotních zápasů 1. ligy kopané

Liberec - Jihlava 0:0; Fotbalisté Slovanu Liberec sice už podesáté v řadě v první lize neprohráli a jejich cesta za mistrovským titulem dál pokračuje, přesto s bezbrankovou remízou proti Jihlavě spokojeni nebudou. Hosté přijeli s defenzivní taktikou, která se jim vyplatila: z půdy ligového lídra vezou cenný bod pro boj o záchranu. Favorit poznal, že tažení za ligovým titulem nebude snadné. Přestože od první minuty soupeře svíral do kleští, které se rozevíraly jen výjimečně, neměl dostatek klidu, aby řadu slibných šancí zakončil.

Brno - Sparta 1:1; Fotbalisté Sparty nedokázali zvítězit ani v Brně a po remíze 1:1 zůstávají ve spodní polovině tabulky, blízko pásma sestupu. Nejtěžší překážkou pro obhájce titulu byl brankář Lejsal, který zneškodnil několik vyložených šancí, včetně Matušovičovy penalty. Kapituloval pouze ve 36. minutě po střele Zabavníka. Domácí vyrovnali devět minut před koncem, gól dal Simr, který se proti Spartě trefil už na podzim, ještě v dresu Mladé Boleslavi.

Zlín - Teplice; Domácí fotbalisté se proti zkušenějším Teplicím nedokázali prosadit. Teplice zůstávají na druhém místě ligové tabulky, na vedoucí Liberec ztrácí 5 bodů.

Plzeň - Jablonec 1:2; Obě branky Jablonce vstřelil Lafata a byly to jeho první trefy po návratu z řecké ligy. Za domácí snížil Zakopal, ale vyrovnat se nepodařilo, ani když hosté přišli o vyloučeného Hrotka.

Tenista Štěpánek si zahraje počtvrté v kariéře o první titul

Tenista Radek Štěpánek porazil v semifinále turnaje v Rotterdamu Rusa Nikolaje Davyděnka a počtvrté v kariéře si zahraje o titul na okruhu ATP. Sedmadvacetiletý Čech, jenž na premiérové turnajové vítězství stále čeká, druhého nasazeného soupeře udolal 4:6, 6:3 a 6:3. Jako jeden z mála hráčů ze současné světové elity nevyhrál Štěpánek dosud ani jeden turnaj ATP. Marně se o to pokoušel loni v Ho Či Minově Městě a Miláně, v roce 2004 neuspěl na turnaji série Masters v Paříži. V rotterdamské Ahoy Areně bude v neděli jeho posledním soupeřem lepší z druhého semifinále mezi Belgičanem Christophem Rochusem a Jarkkem Nieminenem z Finska.

Na skokanský můstek v Plavech se postavilo 19 odvážných letců

Na skokanský můstek v Plavech na Jablonecku se v sobotu postavilo 19 plavidel s odvážnými letci, aby se zúčastnili jubilejního 15. ročníku recesistického klání v letech na saních. Přežili všichni, i když jeden z účastníků musel být s drobným zraněním odvezen k ošetření do nemocnice. Drobným poraněním se ale dá podle ředitele závodu Jaroslava Lejska jen těžko zabránit. Z diváků nebyl zraněn nikdo. Lety totiž v posledních letech provázejí přísná bezpečnostní opatření. Dolet lemovaly mohutné sněhové mantinely, které měly nejen ochránit diváky, ale v případě havárie létajících strojů zmírnit i následky pro posádku. Ke zpřísnění pravidel přistoupili organizátoři poté, co dvanáctý ročník letů provázely nehody, při kterých bylo zraněno několik diváků a také posádka jednoho ze strojů.

Populární recesistická akce přiláká tradičně do malé obce v Jizerských horách kolem 5000 lidí, podobná návštěvnost byla podle Lejska i letos. Do areálu bývalého skokanského můstku přijely zejména rodiny s dětmi. "Vždycky se sem hrozně těšíme, už na lety jezdíme čtyři roky," řekl ČTK jeden z návštěvníků, který do Plavů přijel z Prahy. Přiznal, že soutěžící obdivuje, protože sám by se na dojezd můstku ani nepostavil. "Rozhodně ne za střízliva," přiznal.

Stejně jako v minulých letech dnes v Plavech létala vzduchem plavidla těch nejpodivnějších tvarů: králíci i s králíkárnou nebo Trautenberkova světnička i s Krakonošem. Nejvíc se ale zřejmě návštěvníkům líbil létající mamut, který uspěl i u poroty a klání vyhrál. Stejně jako ostatní plavidla i on ale skončil po druhém kole v troskách.

Počasí:

V neděli má být oblačno až zataženo, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -4 až 0, na horách kolem -7 stupňů Celsia.