Zprávy

Václav Klaus se v Rakousku vyslovil pro debatu o podstatě euroústavy

Novou debatu o euroústavě, která by se týkala její podstaty, a nikoli textu, požadoval podle agentury APA český prezident Václav Klaus v rakouském Innsbrucku. Páteční tiskovou konferenci v hlavním městě rakouských Tyrol uspořádal Klaus na okraj své pracovní návštěvy v Alpách. "Referenda ve Francii a v Nizozemsku (která dosavadní návrh ústavy EU odmítla) byla jasná a zřetelná. To musí být pochopeno jako poselství," řekl Klaus podle agentury APA. "Další debata proto nesmí být vedena o nějakém upraveném textu ústavy, ale o podstatě evropské integrace," dodal. Podle Klause je třeba především diskutovat o tom, která metoda integrace by měla být zvolena: cesta supranacionalismu nebo interguvernementalismu, tedy nadnárodní nebo mezivládní. Klaus osobně preferuje mezivládní integraci a nadnárodní instituce EU zřetelně odmítá.

Prezident při návštěvě v Innsbrucku jednal také o posílení hospodářských vztahů mezi Českem a Tyrolskem a o spolupráci v oblasti vzdělávání, například v oblasti výměny studentů. K dalším tématům patřily otázky dopravy; v rámci unie je totiž právě rakouské Tyrolsko oblastí, do níž se soustřeďuje valná většina nákladní dopravy v severojižním směru, a Rakousko se snaží "kamionovou lavinu" různými způsoby omezit.

Zhruba po hodině se demonstrace lékařů a pacientů v klidu rozešla

Lékaři a pacienti, kteří přišli v páetk na Staroměstské náměstí demonstrovat proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha, se zhruba po hodině v klidu rozešli. Přitom skandovali "Běž domů, Davide". U pomníku mistra Jana Husa se jich sešlo zhruba 8000, organizátoři byli s účastí spokojeni. Protest pořádali soukromí lékaři, zubaři, lékárníci, menší nemocnice a také pacientská sdružení. Demonstrující lékaře podpořili dopisem jejich kolegové ze Slovenska. Podporu jim vyjádřily i podnikatelské svazy. Petici za odvolání ministra Ratha a proti jeho politice podepsalo zatím 101.500 lidí.

Ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek označili demonstraci za politickou akci, stojí prý za ní ODS. V akci nespokojených lékařů je třeba oddělit věcnou a politickou část, řekl prezident České lékařské komory a Rathův následník v čele stavovské organizace lékařů Milan Kubek.

Nespokojení lékaři žádali Ratha, aby zastavil přípravu zákonů, které centralizují zdravotnictví. Obávají se o své praxe i o své pacienty. Nechtějí být těmi, kdo budou nemocným říkat, že je nebudou léčit, protože jim pojišťovna péči nezaplatí.

Jiří Paroubek: Demonstrace lékařů je politická, není k ní věcný důvod

Páteční demonstraci proti ministru zdravotnictví Davidu Rathovi považuje premiér Jiří Paroubek za politickou. Zdravotníci podle něj nemají k nespokojenosti důvod: chtěli změnit vyhlášku, podle níž jsou placeni za péči o pacienty, a ministr ji od dubna změní. Odvolávat ministra, jak to žádají nespokojení lékaři, nehodlá. "Věcný základ pro protesty není. Novelizovaná úhradová vyhláška bude platit k 1. dubnu; myslím si, že tím celá věc pro nás končí," řekl premiér. "To děláme nikoli na základě nějaké demonstrace, která podle mého názoru má vysloveně dnes už politický charakter," dodal.

Paroubek připomněl, že do zdravotnictví přijde středečním rozhodnutím vlády více peněz. "Myslím si, že v této politice budeme pokračovat," naznačil. Jednat hodlá pouze s těmi, kteří nekladou ultimáta, což představitelé zubařů, lékárníků, soukromých zubařů a menších nemocnic podle něj dělají.

ÚOHS bude zvažovat správní řízení s velkodistributory léčiv

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by měl v pondělí rozhodnout, zda zahájí správní řízení s velkodistributory léčiv. Zástupci Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) na úřadu v pátek vysvětlovali situaci kolem přerušení dodávek léků pro fakultní nemocnice. Existuje podezření z kartelové dohody mezi distributory, řekl předseda ÚOHS Martin Pecina.

Z kartelové dohody podezřívá distributory léků ministr zdravotnictví David Rath, jenž chtěl proto antimonopolní úřad požádat, aby se případem zabýval. Podle Mezinárodní asociace farmaceutických společností však zavání porušením pravidel hospodářské soutěže i Rathův výběr jediného nového dodavatele léků.

Čtyři velkodistributoři zastavili minulý týden dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Všem ostatním zkrátili platební lhůty na 14 dní.

David Rath: Důležité léky zajistí Stylmed H, obvinění Pharmosu nechápu

Nejdůležitější léky, které zachraňují život, by měla zajistit třem fakultním nemocnicím firma Stylmed H. Sdělil to ministr zdravotnictví David Rath. Zároveň uvedl, že nerozumí postupu ani obvinění společnosti Pharmos, která od 1. března nechce medikamenty Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat. Ministr se chce se zástupci Pharmosu sejít a vyjasnit si to.

Pharmos měl původně třem ohroženým nemocnicím dodávat spolu s firmou Stylmed H. V pátek ale oznámil, že od 1. března dodávky léků do tří fakultních nemocnic opět ukončí, a to údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Rath řekl, že počínání Pharmosu nechápe a o údajné korupci nic neví. Nevyloučil, že původní slib firmy dodávat léky byl od začátku pastí, která měla sklapnout právě v pátek, kdy zdravotníci organizovali demonstraci proti politice ministerstva.

Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim dlužily 400 milionů korun. Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co předseda vlády slíbil, že stát dluh srovná. V pátek ale premiérovi firma mimo jiné napsala, že dluh nemocnic je trojnásobný. V tuto chvíli tak ve hře zůstal opět jen Stylmed H, který je ale menší firmou než velkodistributoři. Podle Ratha tak může s dodávkami léků do uvedených nemocnic nastat problém a důležité je zajistit od 1. března aspoň léky, které zachraňují život. "To by ten Stylmed H měl umět, jak tvrdil, zajistit," dodal Rath. Stylmed H měl zatím zhruba dvě procenta trhu s léky.

Ministr Rath tvrdí, že europoslanci ODS možná zneužili peníze EP

Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že evropští poslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký asi zneužili peníze od Evropského parlamentu (EP) k pořádání politické agitace ve prospěch své strany. Novinářům Rath řekl, že kvůli tomu napsal předsedovi EP. V dopise se ho ptá, jestli je možné peníze spojené s výkonem mandátu europoslance používat na "vnitřní předvolební akce". Rath sám to prý vidí tak, že jde o "hrubé zneužití" peněz europarlamentu.

Oba europoslanci prohlásili, že své semináře pod názvem "Čelíme společným výzvám - české zdravotnictví v evropských souvislostech" z těchto zdrojů opravdu platí, to je ale podle nich zcela běžné. "Tento typ akcí je standardní cestou, jakou poslanci Evropského parlamentu informují obyvatele svých zemí ... Informace, které zveřejnil ministr David Rath, zjevně směšují různé semináře k tématu zdravotnictví, které se konaly či se v současné době konají," uvedli Ouzký a Cabrnoch ve společném prohlášení.

Ministr v minulých týdnech opakovaně obvinil některé politiky ODS z toho, že byli napojeni na finance Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Občanští demokraté již dříve uvedli, že budou ministra žalovat. Podezírají ho, že korupčně se choval naopak on, když stál v čele České lékařské komory. Rath už čelí několika trestním oznámením. Rath také obvinil VZP z toho, že hradila aktivity, které ministr pokládá za předvolební akce stínového ministra zdravotnictví za ODS Tomáše Julínka.

Premiér Paroubek chce peníze pro Motol od Evropské investiční banky

Peníze na rekonstrukci dětské části Fakultní nemocnice Motol, která je v havarijním stavu, chce získat premiér Jiří Paroubek úvěrem od Evropské investiční banky (EIB). Tento návrh předloží premiér vládě, která by ho měla projednat ve druhém čtvrtletí, nejspíše hned v dubnu. Peníze by pak mohla schválit ještě tato sněmovna. Premiér to řekl při páteční návštěvě Motola. Na obnovu dětské části nemocnice je třeba zhruba pět miliard korun. "Je to unikátní pracoviště, přijíždějí sem pacienti, děti z celé republiky, proto to chceme řešit mimořádným způsobem," vysvětlil premiér. Ministr financí Bohuslav Sobotka s půjčkou od EIB souhlasí. "Poté, co o to ministerstvo zdravotnictví požádá, bude ministerstvo spolupracovat na přijetí úvěru," uvedl na dotaz ČTK.

Premiér připomněl že první část peněz, 450 milionů, šla ze státního rozpočtu, vláda je schválila v loni v listopadu. Premiér poznamenal, že rekonstrukci by bylo možné provést i bez evropského úvěru. Ministerstvo zdravotnictví má však ročně k dispozici osm miliard korun, rekonstrukce Motola by tak zamezila dalším investicím v celém českém zdravotnictví. "Splácení úvěru Evropské investiční bance je možné rozprostřít do 25 let. Pět miliard by se tak splatilo částkami 200 milionů korun ročně, a to není velké zatížení pro státní rozpočet," dodal premiér.

Podle analytika PPF Pavla Kohouta nehraje velkou roli, zda se vláda kvůli opravě Motola zadluží emisemi dluhopisů nebo bankovním úvěrem. "Předpokládám, že podmínky úvěru nebudou příliš odlišné od sazeb na finančním trhu. EIB není charitativní organizace a nerozdává peníze 'zdarma'," řekl. Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík dodal, že z prvních peněz od vlády již začala rekonstrukce křídla C dětské budovy. "Ideální je, aby rekonstrukce plynule pokračovala a náklady zbytečně nestoupaly, což by úvěr od Evropské investiční banky umožnil," uvedl.

Již dříve kabinet vyčlenil z rozpočtu pro Motol 1,069 miliardy korun - 174 milionů na dostavbu energocentra a 895 milionů na odstranění havarijního stavu nemocnice. Třicet let stará budova v motolském areálu je ve špatném stavu již delší dobu. Na denním pořádku jsou havárie topení, prasklé stoupačky či oprava akutních závad i za provozu klinik.

Komise k NBÚ: Nelze vyloučit, že lidé z NBÚ ovlivňovali prověrky

Podle sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nelze vyloučit, že lidé z úřadu s prověrkami manipulovali. Prověrky podle poslanců mohly být ovlivňovány především v letech 1998 až 2002, kdy tehdejší ředitel Tomáš Kadlec mohl výrazně zasahovat do jejich průběhu. Mohlo se tak prý stát i to, že osvědčení získali lidé s bezpečnostním rizikem. Sdělili to v pátek členové komise.

O podezřelém chování uvnitř NBÚ podle poslanců již několik let ví policie a státní zastupitelství. Interní zprávu, která se zabývala vnitřní bezpečností úřadu, dostal i někdejší premiér Miloš Zeman. Některá závažná podezření však podle komise zůstala bez povšimnutí a nebyly z nich vyvozeny žádné závěry.

Komise jednala v pátek s prozatímní ředitelkou NBÚ Zdeňkou Jůzlovou a šéfem odboru, který má na starost prověřování uchazečů o práci v NBÚ a kontroluje zaměstnance úřadu. Jůzlová komisi opět ujistila, že situace v NBÚ je stabilizovaná a vyloučila, že by v minulosti někdo s prověrkami manipuloval. Pochybnosti poslanců však nerozptýlila.

Důvěryhodností NBÚ v posledních týdnech otřásla kauza bývalého ředitele Jana Mareše a předtím případ někdejšího sekčního šéfa Vladimíra Šiši. Mareš rezignoval kvůli podezření z napojení na skupinu kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Šiša je stíhán za braní úplatků od stejného gangu. Další aféra se v posledních dnech rozvířila kolem Kadlece. Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz mu přišly na účet dva miliony korun od lidí z okolí uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Ministr Němec dočasně zprostil soudce Sováka výkonu funkce

Aféra kolem konkurzního soudce Jiřího Berky má další "oběť". Po nucené rezignaci šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jana Mareše a čtvrtečním odvolání místostarosty Lovosic (ODS) Miroslava Závady v pátek dočasně přišel o talár soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Všechny tři muže a jejich problémy spojuje jediné - policejní odposlechy jejich telefonních rozhovorů s údajným organizátorem zmanipulovaných konkurzů Vladislavem Větrovcem. "Rozhodl jsem o jeho (Sovákově) dočasném zproštění funkce soudce," řekl ČTK ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Zda rozhodnutí souviselo právě s nedávno zveřejněnými odposlechy, zatím nechtěl Němec specifikovat, protože verdikt ještě nebyl Sovákovi doručen. "Souvisí to se současnou situací kolem soudce Sováka," uvedl ministr bez dalších podrobností. Němec již na čtvrteční tiskové konferenci soudcovské unie řekl, že se Sovákovo jednání neslučuje s chováním soudce.

Sovák není zbaven taláru poprvé. Svůj původní soudcovský post na Nejvyšším soudu musel z rozhodnutí Němcova předchůdce Karla Čermáka opustit poté, co byl s Větrovcem obviněn za opisování cizích odborných textů. Němec mu ale talár vrátil, protože se podle něj vyšetřování údajného plagiátorství neúměrně vleklo. Sováka ale přeřadil na Vrchní soud v Praze.

Sovák stojí také za potížemi odvolaného lovosického místostarosty Závady. Z odposlechů vyplývá, že Závada pomáhal zahladit vyšetřování jeho dopravní nehody. Sovák havaroval v opilosti v listopadu 2003. Hrozilo mu kárné řízení a ztráta řidičského průkazu až na dva roky. Po nehodě proto zavolal Sovákův přítel a místní soudce Josef Knotek (nyní také trestně stíhán a dočasně zbaven funkce) Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě nikdo nedozvěděl. Pomoci jim v tom měl právě Závada, protože nehodu řešila přestupková komise lovosické radnice. Sovák nakonec dostal pouze pokutu 1500 korun, která nebyla nikde evidována.

Paroubek i rozvědka popírají nátlak na soudce v kauze Pitr

Premiér Jiří Paroubek i civilní rozvědka popírají jakýkoli nátlak na soudce řešícího kauzu podnikatele Tomáše Pitra. Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) tvrdí, že dopis, v němž o údajném nátlaku píše soudce Bohuslav Horký ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi "neodpovídá skutečnosti". Paroubek navíc žádá Němce o vysvětlení, co zveřejněním dopisu sledoval, a "vyhrazuje si právo na přijetí dalších opatření".

Podle informací páteční Mladé fronty Dnes projevil Paroubek prostřednictvím rozvědky zájem na Pitrově zatčení. Deník otiskl text interního dopisu místopředsedy městského soudu Horkého Němcovi. Soudce v něm sděluje, že kancléř rozvědky Vladislav Novák soudcům řekl, že předseda vlády byl prostřednictvím ministra vnitra informován o Pitrově úmyslu opustit republiku, a bylo by pro něj nepřijatelné, kdyby se Pitrovi podařilo uprchnout.

Paroubek ale takové obvinění důrazně odmítá, článek je podle něj nepravdivý. Text se opírá o informaci, kterou si vyžádal ministr Němec a "jednoznačně budí dojem řízené provokace," prohlásil. "Předseda vlády bude požadovat důsledné vyšetření této události včetně vyvození trestní odpovědnosti. Dále požaduje jasné vysvětlení ministra spravedlnosti, co tímto postupem sledoval a vyhrazuje si právo na přijetí dalších opatření," uvádí se v Paroubkově prohlášení.

Novák již v lednu uvedl, že zatykač na Pitra vydal, když ho kontaktovali příslušníci rozvědky a sdělili mu, že Pitr chce zůstat v zahraničí. Jako nátlak jejich chování neoznačil, byť se mu zdálo podivné. Jednáni soudce i pracovníka rozvědky byl přítomen právě Horký. Zahraniční rozvědka návštěvy u soudce Petra Nováka nepopírá, tvrdí ale, že je uskutečnila po konzultaci s ministerstvem spravedlnosti a na soudce nijak nenaléhala. ÚZSI v pátečním prohlášení upozornil, že o schůzce neexistuje úřední záznam. Informace v článku podle ní nejenže nejsou pravdivé, ale odporují i dřívějším vyjádřením soudce Nováka i ministra Němce.

Grebeníčkovi se nelíbí, že se KSČM sbližuje s ČSSD

Bývalému předsedovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi vadí, že se někteří komunističtí funkcionáři sbližují se sociální demokracií. V otevřeném dopise předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, který má ČTK k dispozici, proto zpochybnil svou kandidaturu ve volbách. Grebeníček je volebním lídrem komunistů v Jihomoravském kraji. "Každý má právo na své rozhodnutí, Miroslav Grebeníček má na něj právo také, a já věřím, že to neučiní," reagoval Filip na Grebeníčkovu hrozbu, že by mohl opustit kandidátku. Dopisem se prý Filip bude zabývat.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš, kterého spolu s europoslancem za KSČM Miloslavem Ransdorfem Grebeníček v minulosti často kritizoval, považuje dopis za pokus o rozbíjení strany zevnitř a za projev krajní nezodpovědnosti v situaci, kdy se komunisté snaží o co nejlepší volební výsledek. "Dopis pouze špiní bez důkazů. Pokud je autorem bývalý předseda, pak je nedůstojný jeho dosavadní životní dráhy," dodal.

Grebeníček vyzývá, aby se komunisté v předvolebním klání vyhranili nejen vůči ODS, ale i vůči ČSSD. "S plnou odpovědností ti říkám, že bych se rozmýšlel kandidovat za stranu, která inklinuje k takovéto sociáldemokratizaci a k takové účasti na moci, která je spojena s bezprogramovým kšeftařením, s korupcí a klamáním voličů," napsal Grebeníček. Za "lidsky hloupé" a "kariéristicky vypočítavé" považuje Grebeníček jednání těch komunistických představitelů, kteří spolupracují na oživování antikomunistických kampaní, jsou ochotni být oddaní "euroatlantickému šovinismu" a mají "pochopení pro expanzi NATO" nebo jsou ochotni přejít na "sociálnědemokratickou pozici likvidace sociálního státu pod záminkou ekonomického zefektivňování kapitalismu".

Vojáci uctili památku důstojníků popravených komunisty

Představitelé armády a válečných veteránů uctili v pátek v Praze před generálním štábem památku důstojníků, kteří byli na přelomu 40. a 50. let popraveni komunistickým režimem. Vojáci se ve svých projevech shodli, že čistky, jež nepřežilo 28 důstojníků a dalších 500 v jejich důsledku skončilo v pracovních táborech, neměly svým rozsahem v historii československé armády obdoby. "Byly to justiční vraždy. Stále ale chybí seznamy těch, kteří se na tom podíleli," upozornil ve svém projevu čestný předseda Československé obce legionářské, osmaosmdesátiletý Tomáš Sedláček, jenž bojoval ve Francii, Anglii a později na východní frontě. Mezi popravenými a propuštěnými důstojníky byla řada jeho přátel.

Heliodor Píka, Vilém Sok či František Skokan jsou někteří z popravených vojáků, které zmínil náčelník štábu Pavel Štefka. Čin tehdejšího režimu považuje za "naprostou destrukci" československého důstojnického sboru. Česko si v sobotu připomene 58. výročí únorového převratu, jímž se k moci dostala komunistická strana.

Váleční veteráni také vzpomínali na dvě bitvy z druhé světové války důležité pro československé vojáky: ukrajinské Sokolovo a polské Jaslo. První z nich znamenala vstup Čechoslováků do válečných operací na východní frontě a posílila pozici exilové vlády v Londýně, druhá byla zase jedním z posledních střetů před začátkem osvobozování samotného českého území.

Norské fondy pomohou české kultuře částkou přes 300 milionů korun

Kulturní projekty z České republiky by už v letošním roce mohly dostat podporu z takzvaných norských fondů ve výši přibližně 300 milionů korun. Norské fondy tvoří část zdrojů EU, z nichž mají jít od letošního roku peníze do chudších regionů unie. Ze 165 českých žádostí o grant se jich 36 týkalo tématu Uchování evropského kulturního dědictví. Finanční částka určená pro takzvanou první výzvu, tedy první kolo podávání žádostí, činila 119 milionů eur, z toho pro oblast kulturního dědictví 10,68 milionu eur (přibližně 303 milionů korun). "Každý kraj dostal zhruba 600.000 eur a ministerstvo kultury jako kontaktní místo dalších 2,35 milionu eur (přibližně 67 milionů korun)," řekl ČTK ředitel odboru movitého kulturního dědictví ministerstva kultury Pavel Jirásek.

Z 36 přihlášených žádostí, které bodovala komise při ministerstvu kultury, vyšla jako nejlepší žádost Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na druhém místě Národní knihovny ČR. Ty si rozdělí zmíněných 67 milionů korun. Valašské muzeum žádalo peníze na projekt Muzeum v přírodě a lidová kultura v nových formách prezentace kulturního dědictví; Národní knihovna předložila tři projekty a uspěla s tím, který se jmenuje Záchrana neperiodických bohemikálních dokumentů 19. století ohrožených degradací papíru.

Norské fondy uvedl v širší povědomí ministr kultury Vítězslav Jandák, když krátce po svém nástupu do funkce začal o těchto penězích mluvit jako o možných zdrojích financování oprav českých památek. V září 2005 uvedl, že se tímto zdrojem může stát Norsko, které "vydělává na ropě a chce přispívat na památky".

Libor Ambrozek zvažuje posílení hlídek, jež by zadržely odpad z Německa

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek chce posílit hlídky policie a celníků, které by mohly zastavovat kamiony přivážející odpad z Německa. ČTK v Olomouci řekl, že o tomto kroku jednali jeho náměstci s představiteli policie a celníků. Návrh přeloží ministr ve středu vládě. Největší naději v řešení problému však ministr vidí v tlaku na německou stranu, aby změnila kategorizaci odpadů.

"Chceme domluvit posílení hlídek, abychom byli schopni co nejvíce kamionů zachytit přímo v terénu ještě před tím, než bude odpad složen. Prověřujeme i možnost, zda by bylo možné dovoz alespoň dočasně v rozporu s evropskými pravidly zakázat, aby mohli celníci kamiony vrátit," řekl ČTK Ambrozek.

Nejvíce však ministr spoléhá na tlak na německou stranu a jednání v Bruselu počátkem března, kde bude na programu nová odpadová legislativa EU. "Hlavním předmětem naší žádosti na zemská ministerstva je spolupráce při kategorizaci odpadu. Německé úřady mají tendenci vytříděné složky komunálního odpadu, což jsou především plasty a textil, označovat jako typ odpadu, který lze zařadit na zelený seznam. Tudíž je podle evropské legislativy volně obchodovatelný a jeho dovoz nelze zakázat. Snažíme se je přesvědčit, aby i na tento typ odpadu pohlíželi jako na odpad nezařazený," vysvětlil Ambrozek. Uvedl, že se již obrátil na zemská ministerstva dopisem.

Slovenské divadlo tance se v sobotu představí v Praze

Slovenské divadlo tance (SDT) se o víkendu představí v Praze. V sobotu večer uvede na jediném vystoupení v Divadle v Dlouhé hudebně-taneční drama Jána Ďurovčíka a Petra Pavlace nazvané Bolero - Příběh matky. Premiéru mělo loni v květnu v Bratislavě, soubor s ním pak hostoval v řadě slovenských měst a také v Madridu. "Slovenské divadlo tance založil loni jako kočovnou scénu choreograf Ján Ďurovčík. Členy tohoto komorního tělesa jsou slovenští tanečníci a umělci ze zahraničí," řekl před pražskou premiérou ČTK umělecký ředitel souboru Martin Kováč. Inscenace dosud měla 35 repríz a byla financována výhradně ze soukromých zdrojů.

Bolero - Příběh matky podle Kováče spojuje moderní tanec a činohru. Také proto ztvárnila titulní roli členka činohry Slovenského národního divadla v Bratislavě Anna Javorková. "Jde vlastně o jakousi Sofiinu volbu 21. století," podotkl Kováč. Na jevišti zazní ze záznamu hudba Maurice Ravela a Michala Novinského.

Cenu za přínos českému filmu letos dostane režisér Jan Němec

Za dlouholetý umělecký přínos českému filmu bude letos oceněn filmový režisér a scenárista Jan Němec. Křišťálovou sošku Českého lva převezme v sobotu ve Velkém sále pražské Lucerny během slavnostního finálového večera. Sdělili to pořadatelé z České filmové a televizní akademie (ČFTA).

Nejvíce šancí na získání sošky Českého lva za tvorbu, která měla loni premiéru na filmových plátnech kin, má letos film Štěstí režiséra Bohdana Slámy. Akademici jej nominovali v devíti kategoriích. O jednu nominaci méně mají Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky.

Na pražském Žižkově začal tradiční masopust zabíjačkou

Na pražském Žižkově začal v pátek tradiční masopust zabíjačkou na dvoře zdejší radnice. Lidé mohli ochutnat jitrnice, jelita a další zabíjačkové speciality. Starosta Prahy 3 Milan Český, který přišel v převleku za vojáka z dob Rakouska-Uherska, představil letošního Bakchuse, jímž bude vítěz reality show Big Brother David Šín zvaný Šrek. Program 13. ročníku žižkovského masopustu potrvá až do úterý 28. února, kdy vyvrcholí průvodem masek, informovali zástupci radnice.

V sobotu se masopustní veselí přesune do Paláce Akropolis, jenž bude od 14:00 patřit dětem. V 19:00 začne maškarní rej pro dospělé, který bude pojat jako televizní country estráda Ivana Mládka v maškarním stylu. V neděli se lidé mohou těšit na radniční vařenici v hospůdce U vystřelenýho oka. Podle starosty bývá o masopustní hody velký zájem a lidé prý stávají před hospodou už od rána, aby na ně zbylo místo.

V pondělí se uskuteční vernisáž výstavy obřích plakátů Martina Velíška v kině Aero a masopustní taškařice, jejíž součástí budou vepřové hody. V úterý masopust ukončí tradiční průvod masek Žižkovem, které se začnou v 16:00 scházet na náměstí Jiřího z Poděbrad a o hodinu později vyrazí do ulic. Masopust ve 20:30 zakončí ohňostroj na vrchu svatého Kříže na Parukářce.

Loni masopustní akce navštívilo přes 2800 lidí. Podle organizátorů se tento počet v posledních letech příliš neliší. Rekord drží rok 2002, kdy na masopust přišlo téměř 3200 lidí. Loni se při masopustu vypilo 6250 piv, snědlo se 265 bochníků chleba, přes 1500 koláčů a více než 5000 preclíků. Za oběť masopustním hodům "padlo" šest prasat.

Ze sportu:

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vyhrála závod na 30 kilometrů volnou technikou. Při svém posledním startu na olympijských hrách tak získala ke čtyřem stříbrným a jedné bronzové medaili vytoužené zlato. Za českou závodnicí doběhly Ruska Julija Čepalovová a Polka Justyna Kowalczyková.

Čeští hokejisté prohráli v semifinálovém utkání olympijských her v Turíně se Švédskem 3:7. V sobotu večer je čeká souboj o třetí místo.

Fotbalový reprezentant Karel Poborský se stal generálním manažerem druholigových Českých Budějovic. Klub to oznámil na páteční tiskové konferenci před začátkem jarní části soutěže. Poborský, jenž byl v září vyřazen z týmu pražské Sparty, na podzim v Budějovicích hostoval a v zimě do jihočeského klubu přestoupil. Rekordman v počtu reprezentačních startů má v Dynamu vlastnický podíl. Svými výkony pomohl třiatřicetiletý záložník týmu na páté místo v tabulce a na jaře s ním může bojovat o postup do první ligy.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, místy sněžení. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.