Zprávy
Ministr Svoboda odmítá tvrzení Běloruska, že se ČR vměšuje do jeho věcí
Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) se na pražské konferenci o situaci v Bělorusku ohradil proti tvrzení běloruských úřadů, že se Česko vměšuje do vnitřních záležitostí této postsovětské republiky. Bělorusko, v jehož čele stojí autoritativní prezident Alexandr Lukašenko, o víkendu obvinilo české diplomaty v zemi, že před nadcházejícími prezidentskými volbami rozšiřují agitační brožury, a snaží se tak rozvracet pořádek.
"V Minsku je hlasitá kampaň proti České republice," upozornil Svoboda. Údajné agitační letáky jsou podle něj ve skutečnosti zprávou komise OSN pro lidská práva o Bělorusku. Šéf české diplomacie vyzval představitele tamního režimu, aby se k záležitosti vyjádřili v českém televizním vysílání. Běloruské úřady s nevolí sledují aktivity českých politiků, kteří dlouhodobě kritizují tamní vládu. Minsk v lednu odmítl udělit víza českým senátorům Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi, kteří se v Bělorusku chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací. Stejně loni dopadl poslanec Svatopluk Karásek. Česko před čtyřmi lety zase odmítlo udělit vízum Lukašenkovi, který se chtěl zúčastnit summitu NATO.
České ministerstvo zahraničí věnovalo loni na podporu demokracie v Bělorusku zhruba čtyři miliony korun. Peníze vynaložilo především na studijní pobyty běloruských aktivistů v Česku, podporu běloruského nezávislého tisku a rozhlasového vysílání a na brožury zabývající se stavem lidských práv v zemi. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení ministerstva.
Pád střechy moskevské tržnice si už vyžádal 50 obětí
Desítky lidí zahynuly při zřícení střechy jedné z moskevských tržnic - podle posledních zpráv se počet mrtvých zvýšil na 50. Úřady oznámily, že nešlo o teroristický útok a že střecha se zřítila s největší pravděpodobností pod váhou mokrého sněhu. Podle českého velvyslanectví není mezi oběťmi žádný český občan. Český prezident Václav Klaus zaslal hlavě ruského státu Vladimiru Putinovi telegram, v němž vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám obětí.
Ministr Němec náměstkovi Vyvadilovi sdělil, že nežádá jeho odstoupení
Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU) telefonicky sdělil svému náměstkovi Jiřímu Vyvadilovi (ČSSD), že již netrvá na jeho odchodu z funkce. Ještě před polednem Němec novinářům tvrdil, že přes námitky premiéra Jiřího Paroubka trvá na kritice svého podřízeného. Současně podle něj platilo jeho původní sdělení, že do pátku očekává Vyvadilovu rezignaci.
Spor vznikl kvůli tomu, že Vyvadil ministra neinformoval o svých jednáních se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Premiér však o nich věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení - rozsudek zatím není pravomocný. K Vyvadilovu chování v kauze se kriticky vyjádřil i předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa. Na dotaz, zda je normální, že vysoký ministerský úředník volá soudci kvůli určitému případu, konstatoval, že soudí 15 let a nic takového se mu nikdy nestalo. Nikdo z ministerstva podle Jirsy takto nezavolal 99 procentům soudců.
Strojvůdci chtějí 16. března stávkovat a zastavit dopravu
Strojvůdci chtějí 16. března stávkovat a zastavit dopravu na dráze. Hodlají tak protestovat proti ustanovením o kolektivním vyjednávání v chystaném zákoníku práce. Novinářům to řekl mluvčí Federace strojvůdců ČR Libor Poláček s tím, že k protestním akcím je připravena i další desítka odborových svazů. Zákoník schválila sněmovna 8. února a ještě ho bude projednávat Senát. Podle návrhu zákoníku práce by zaměstnavatel mohl uzavírat kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací, pokud by se odbory ve firmě na postupu nedohodly. Federace strojvůdců ČR však není nejsilnější odborovou organizací na železnici, tou je Odborové sdružení železničářů. Podle předáků menších odborových svazů je ustanovení zákoníku práce protiústavní a diskriminační.
O případných dopadech stávky nechtěl mluvčí ČD Aleš Ondrůj spekulovat. Stávkou ale odboráři na dráze hrozí několikrát do roka, a to obvykle při vyjednávání o platech nebo o propouštění. V této souvislosti ČD uváděly, že by zastavení provozu způsobilo podniku škody v řádu milionů korun denně. Vedení drah plán na stávku odsuzuje. Mluvčí dodal, že dráhy by byly jen zataženy do politických a kompetenčních sporů jednotlivých odborových organizací.
Komise k NBÚ zřejmě prověří, zda Kadlec neovlivňoval prověrky
Sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) zřejmě bude prověřovat i působení Tomáše Kadlece v čele úřadu. Podle Tomáše Kladívka (ODS) má komise podezření, že v době, kdy Kadlec NBÚ řídil, byly bezpečnostní prověrky ovlivňovány. Poslanci se chtějí dopátrat také toho, proč se kriminální skupiny o NBÚ zajímaly. Mohly například chtít získat citlivé informace o některých lidech nebo ovlivnit rychlost prověrky, míní.
Kolem Kadlece se v posledních dnech rozvířila další aféra. Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz mu přišly na účet dva miliony korun od lidí z okolí uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Podle Kladívka by údajná půjčka mohla souviset spíše s Kadlecovou činností v čele firmy Čepro než s jeho působením v NBÚ. Státu předloni hrozilo, že jej skupina firem prostřednictvím spekulativních obchodů s benzinem, které policie považuje za podvodné, připraví o tři miliardy z firmy Čepro. Žalobci, kteří na případu pracují, jsou přitom přesvědčeni, že autorem unikátního podvodu byl právě Krejčíř. Úřady také od počátku pracují s variantou, že skupině musel při pokusu o vyvedení peněz pomáhat přímo někdo z managementu státem řízené firmy.
Krejčíř už prý zná výsledek expertizy o pravosti směnky
Miliardář Radovan Krejčíř už prý zná výsledek expertizy renomované švýcarské firmy o pravosti směnky, která údajně dokládá, že podnikatel v březnu 2002 tajně půjčil ČSSD 60 milionů korun na předvolební kampaň. Krejčíř, který se skrývá před českou policií na Seychelských ostrovech, několikrát slíbil, že směnku zveřejní. Dosud tak ale neučinil. Čekal prý právě na odborné ověření pravosti. "Již znám výsledek expertizy směnky, z níž je jasné, že by pan (bývalý předseda ČSSD Stanislav) Gross měl koncem března připravit peníze k proplacení a ČSSD by měla znovu zvážit, kolik může utratit za volby letošní, protože já své peníze chci vrátit v termínu," napsal Krejčíř ČTK. Vedení ČSSD už před časem pravost směnky popřelo a Krejčíře označilo za lháře.
Gay iniciativa odmítla Klausovo pozvání k diskusi o partnerství
Gay iniciativa v ČR odmítla pozvání prezidenta Václava Klause k diskusi o registrovaném partnerství. ČTK to sdělil předseda iniciativy Jiří Hromada. Vedení iniciativy považuje pozvání za opožděné. Hromada v dopise hlavě státu odpověděl, že debatování nad zamítnutým zákonem nevidí jako smysluplné. Klaus zákon o registrovaném partnerství, který schválila sněmovna i Senát, vetoval 16. února. Aby začal platit, muselo by pro něj zvednout v březnu ruku nejméně 101 poslanců. Svůj postoj prezident zdůvodnil mimo jiné tím, že norma prý neliberalizuje, ale rozšiřuje státní regulace mezilidských vztahů. Podle něj jednotlivé paragrafy nepřípustně kopírují uspořádání pro tradiční manželství a rodinu. Hromada tehdy označil Klausův postup za tragické rozhodnutí středověkého monarchy.
K diskusi s prezidentem pozval představitele Gay iniciativy v ČR mailem před třemi dny Klausův tajemník Ladislav Jakl. Podle Hromady však hlava státu svým vetem možnou debatu "rázně ukončila". Gay iniciativa ČR navrhuje nyní počkat, zda normu sněmovna schválí. Pokud zákon "definitivně neuspěje", jsou aktivisté připraveni setkat se s prezidentem nad dalším návrhem normy. V případě neúspěchu podle Hromady totiž určitě předloží novou verzi nové politické reprezentaci, která vzejde z červnových voleb. Hromada v listu Klausovi píše, že o diskusi s ním představitelé gayů a lesbických žen vždy stáli. Očekávali ale, že je k ní prezident přizve aspoň v době, kdy se rozhodoval o podpisu či vetování zákona.
Evropská komise navrhla clo za boty dovezené z Číny a Vietnamu
Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson navrhl zavedení cel na dovezenou obuv z Číny a Vietnamu. EU viní obě země, že dotují výrobce kožené obuvi. Zřejmě od dubna by tak na čínskou obuv měla platit cla 19,4 procenta a na vietnamskou 16,8 procenta, od cel bude osvobozena dětská a sportovní obuv. S masivním dovozem obuvi z Číny má problémy i Česká republika. Zatímco ještě v roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 milionů párů, tak nyní se roční produkce obuvi pohybuje kolem 5,5 milionu párů. Podle prezidenta České obuvnické a kožedělné asociace Petra Kubáta však clo situaci na trhu nevyřeší a bylo by rozumnější znovu zavést minimální dovozní cenu obuvi či kvóty.
Europoslanec Ouzký hájil před sněmovní komisí internetové zdravotní knížky
Projekt internetových zdravotních knížek IZIP je pro české zdravotnictví výhodný, veřejné peníze z něj nikam nemizely a nynější útoky na IZIP jsou politicky motivované. Ve své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí to řekl jeden ze spoluautorů projektu, místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký z ODS. Tvrdil, že ministr zdravotnictví David Rath se mu nynější kritikou mstí za podporu návrhu na zrušení povinného členství v České lékařské komoře (ČLK). Dodnes si prý pamatuje na to, že mu tehdejší šéf ČLK Rath řekl: "Zničím vás osobně a projekt IZIP". Předtím podle něj Rath IZIP podporoval.
Nejen Ouzký ale i další politici ODS v minulých měsících uvedli, že Rath projekt nejprve hájil. Ministr ale již dříve řekl, že netušil, že je IZIP financován z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Dnes patří k jeho nejostřejším kritikům, podle něj je pro VZP nevýhodný. Usiluje o to, aby ho pojišťovna přestala financovat. Na projektu dokládá údajné napojení ODS na peníze VZP. Občanští demokraté to popřeli. Sněmovní komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Poslanci mají zkontrolovat i to, jak efektivně VZP vynakládala peníze.
Slovenští celníci zadrželi padělky čtyřkolek firmy Blata
Na Slovensku se objevily další padělky motorových čtyřkolek společnosti Blata. Přímo ve skladu dovozce je našli celníci z úřadu v Žilině. Zboží dovezla slovenská firma z Německa. Zástupci Blaty už potvrdili, že jde o falzifikáty, nyní čekají na znalecký posudek, řekl ČTK Lukáš Vašíček z blanenské společnosti. Zadržených čtyřkolek je 22 a firmu mohly připravit o 500.000 slovenských korun. Celníci podle Vašíčka nyní zjišťují, jestli už importér přivezl padělky někdy v minulosti. Dovozce jakoukoliv vinu odmítá. Tvrdí, že nevěděli, že jde o padělané zboží čínské výroby. Podle žilinského celního úřadu však už firma dřív podobné zboží prodávala.
CzechMed: Když stát srovná jen dluh za léky, upřednostní věřitele
Pokud stát zaplatí za fakultní nemocnice dluhy jen distributorům léků, protizákonně upřednostní věřitele. Tvrdí to Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed. Na tuto skutečnost upozornila premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Vládu pak vyzvala, aby věřitele neupřednostňovala a začala závazky srovnávat podle "spravedlivého klíče". Fakultní nemocnice dlužily loni v září členům CzechMed 330 milionů korun.
Velkodistributoři léků přestali minulou středu dodávat léčiva třem fakultním nemocnicím, které jim dlužily kolem 400 milionů korun. V neděli premiér prohlásil, že stát dluh srovná. Peníze najde ve svém rozpočtu ministerstvo zdravotnictví. "CzechMed věří, že premiér se jen nedopatřením nezmínil i o dalších věřitelích," uvedli zástupci CzechMed. V dopise, který adresovali Paroubkovi i ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi, od nich žádají vysvětlení. Připomínají, že i přes dluhy nepřestaly firmy zdravotnické prostředky do nemocnic dodávat. Podle údajů CzechMed bylo přes 236 milionů z dluhu po lhůtě splatnosti. CzechMed vznikl v roce 1998. Nyní sdružuje 35 výrobců zdravotnických prostředků, kteří zaujímají 75 procent trhu.
Fórum 50%: Zastoupení žen ve sněmovně po volbách nejspíš klesne
Zastoupení žen ve sněmovně by se po červnových volbách mohlo nejspíš ještě zmenšit. Místo 17 procent křesel by tak političky mohly mít v dolní komoře parlamentu jen 14 procent. Vyplývá to z analýzy kandidátních listin a předvolebních průzkumů, kterou vypracovalo sdružení Fórum 50%. Situace v ČR odpovídá podle mezinárodní Meziparlamentní unie průměru 187 zemí světa. Ve Švédsku tvoří ženy 45 procent poslanců, v západoevropských státech kolem třetiny. Větší zastoupení v parlamentu než v Česku mají ženy například v Ugandě, Afghánistánu, Namibii či Vietnamu.
Dokument ČT mapuje neznámé osudy lidoveckého politika Jana Šrámka
Osud významného lidoveckého politika Jana Šrámka (1870-1956) po roce 1945 mapuje dokumentární film České televize Brno nazvaný Zemřel pod cizím jménem. "Vídáme často dokumenty otřesnější. Ale v případě Šrámka šlo o pozvolnou a totální likvidaci. Je to příběh zápasu o lidskou svobodu a důstojnost," řekl režisér hodinového dokumentu Jiří Šindar.
Jan Šrámek, symbol prvorepublikových lidovců a v čase druhé světové války šéf exilové londýnské vlády, byl po komunistickém puči v roce 1948 sesazen z funkce stranického šéfa. Bezprostředně poté se pokusil o útěk z vlasti, ale neuspěl. Na letišti v Rakovníku, kde bezmála osmdesátiletý nemocný kněz čekal na francouzské letadlo, jej náhodou našli brigádníci. Podle Šindara se komunisté báli možné činnosti Šrámka v exilu, a proto se snažili jej za každou cenu udržet v Československu. Navíc v přísné izolaci, bez jakékoli možnosti ovlivňovat politiku. Proto byl od nepovedeného útěku až do smrti v roce 1956 v internaci, například v Nové Říši a v Brně. Nesměl se veřejně projevovat a byl neustále střežen. Zemřel v pražské nemocnici na Bulovce pod jménem Josef Císař - odtud název dokumentu.
Nova: Zloději vykradli utajené pracoviště ministerstva vnitra
Utajené specializované pracoviště ministerstva vnitra na pražském Žižkově vykradli zloději. Odnesli si monitor k počítači a dvě diskety. Případem se zabývá policie, která mimo jiné zkoumá, zda na disketách nebyly tajné informace. Uvedla to televize Nova. Vedení vykradeného pracoviště, sekce informačních technologií a komunikací, nechce zveřejnit, co na ukradených disketách bylo. Sekce přitom pracuje s těmi nejcitlivějšími informacemi, uvedla Nova.
Berdych se bojí o život, od spoluvězňů ví, že mu hrozí poprava
Dvaatřicetiletý David Berdych doznává řadu zločinů a napojení na elitní detektivy, kvůli obavám o život však stále usiluje o to, aby nemusel do věznice se zvýšenou ostrahou mezi nejtěžší zločince. Objevily se totiž signály o tom, že někteří z nich jsou ochotni Berdycha popravit. Zájem na jeho likvidaci může mít podle Berdycha spousta lidí. Hovoří se i o tom, že již dříve unikl zavraždění jen o vlásek. I detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prý berou varování vážně a mají o Berdycha obavy. K soudu do Prahy je převážen v neprůstřelné vestě a ve věznici na Pankráci je od ostatních vězňů izolován.
Cizinecká policie našla ve Volarech odpad zřejmě z Německa
Pracovníci cizinecké a pohraniční policie objevili v bývalých dřevařských závodech ve Volarech na Prachaticku odpad, který pravděpodobně pochází z Německa. Tři kontejnery ukrývaly několik balíků textilu a komunálního odpadu. Případem se již začala zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a policie. Na jihu Čech je to letos první odhalená černá skládka dovezených odpadků. Podle odhadů inspekce leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15.000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa.
Soudci se chtějí zbavit rozvodů u párů, které se dohodnou
Rozcházející se manželé, kteří uzavřou smlouvu o vyrovnání bydlení, majetku a výchově dětí, by se v budoucnu už nemuseli se žádostí o rozvod obracet na soud. Soudcovská unie plánuje, že navrhne jinou formu řešení takzvaných nesporných rozvodů, aby ulehčila zatíženým soudům. Za inspirativní považuje nápad ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Bezproblémové rozvody by mohly rozvádět matriční úřady či svobodná právnická povolání.
Jazyk školáků je kreativní, ale vulgárnější než dřív
Jazyk současných školáků je kreativnější, ale také vulgárnější než dřív. S nadávkami se děti setkávají nejčastěji ve škole. Slyší je však i od rodičů a učitelů. Do slovníků žáku pronikají slova z cizích jazyků, ale i přebraná z oblíbených filmu. Vyplývá to z výzkumu agentury Factum Invenio. V první desítce nejčastějších nadávek se podle autorů výzkumu vedle velmi hrubých vulgarismů z oblasti lidské anatomie objevila slova jako "magor", "hovado" nebo "blbec". Pro téměř 50 procent dotázaných žáků jsou nadávky přirozenou součástí mluveného jazyka a více než polovina se s nimi seznamuje ve škole od svých kamarádů a spolužáků. Tři čtvrtiny žáků se setkaly s tím, že nadávají i učitelé.
Pražští zastupitelé souhlasí s prodejem Richtrova domu
Zastupitelstvo hlavního města souhlasí s prodejem Richtrova domu na Malém náměstí v Praze 1, jehož historie sahá až do 13. století. Získá ho společnost KW Prague, která zvítězila ve veřejné soutěži. Za objekt nabídla 436,2 milionu korun, což bylo nejvíce ze všech zájemců. Řada zastupitelů však byla proti prodeji domu vzhledem k jeho historické ceně. Podle Michaela Hvížďaly (nestraník) a Milana Urbana (CZ) by bylo lepší Richtrův dům dlouhodobě pronajmout. Primátor Pavel Bém i jeho náměstek Jan Bürgermeister (oba ODS) uvedli, že se hlavní město marně rok snažilo najít nájemce, který by objekt zrenovoval a ještě by platil pro město přijatelný nájem. K prodeji přistoupili jako k poslední možnosti.
Rockeři Deep Purple hráli v Brně i Bedřicha Smetanu
Úryvkem ze Smetanovy Mé vlasti zpestřila britská rocková skupina Deep Purple svůj koncert v brněnské hale Rondo. Na 7000 diváků se ovšem dočkalo také největších hitů skupiny. Rockeři, kteří brázdí světová pódia už skoro 40 let, zahráli Smoke On The Water, Highway Star, Hush, Perfect Strangers i Black Night. Jako předskokany si Deep Purple vybrali rockový sbor Svatý Pluk. Sázka na třicetihlavý sbor středoškoláků se mohla zdát riskantní, ale vyšla. Snad také proto, že Svatý Pluk zpíval ve sborových úpravách písně od Beatles, Creedence Clearwater Revival nebo právě od hlavních hvězd večera.
Polské divadlo připomíná okupaci Československa v srpnu 1968
Divadlo v polské Legnici uvede představení připomínající invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Příběh vypráví o čtyřech polských tankistech, kteří se ztratili v lese. Premiéra představení nazvaného Operace Dunaj je plánována na sobotu. "Chceme ukázat lidskou stranu té části historie, která dosud vrhá stín na polsko-české vztahy," tvrdí režisér představení a ředitel divadla Jacek Glomb. "Rádi se chytáme témat, kterým se nikdo dříve nevěnoval. To je i případ invaze z roku 1968, jež se dosud prakticky neobjevila v polském divadle nebo filmu," dodal.
Armády pěti států Varšavské smlouvy, tedy Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska, vpadly na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Polská Legnice má přitom k útoku, který nesl krycí název Dunaj, zvláštní vztah. Právě zde bylo sídlo, ze kterého šly rozkazy. A když důstojníci KGB zatkli představitele Pražského jara, tak je převezli právě sem. Operace Dunaj je první letošní premiérou legnického divadla. Lístky na sobotní představení byly do posledního místa vyprodány.
Luční bouda bude pořádat koncerty jako klubové akce
Luční bouda na hřebenech Krkonoš bude nadále pořádat koncerty, se kterými nesouhlasila Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Ta s provozovateli zahájila kvůli poškození kleče při dopravě hostů na jeden z loňských koncertů správní řízení. Navíc tvrdila, že hromadné akce se na území parku mohou konat pouze se souhlasem správy. Luční bouda však koncerty bude pořádat jako soukromé klubové akce, řekl mluvčí Luční boudy Jiří Chvojka.
Mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný připustil, že klubovou akci mohou na Luční boudě uspořádat bez souhlasu správy. Podle něj však bude správa nadále dohlížet na to, zda při dopravě hostů na Luční boudu nevznikají škody na přírodě, případně zda není překročena zvuková norma. Luční bouda ve výšce 1410 metrů nad mořem je nejstarší v hřebenové části Krkonoš. V roce 1993 byla privatizována, několikrát změnila majitele a od roku 2002 byla zavřená a chátrala. Společnost AEZZ boudu koupila v roce 2003, předloni ji po úpravách opět otevřela.
Veletrh Holiday World opět čeká desetitisíce návštěvníků
Turistický veletrh Holiday World, který začal v Praze, opět očekává desetitisíce návštěvníků. Loni jich na výstaviště hlavně o víkendu, kdy jsou brány veletrhu otevřeny veřejnosti, přišlo 50.000. Letos očekávají pořadatelé srovnatelný zájem. Odborníkům i veřejnosti se na akci představí 704 vystavovatelů z 50 zemí světa. Při zahájení veletrhu o tom informoval ředitel pořádající Incheby Alexandr Rozin. Na veletrhu se uskuteční také řada odborných seminářů. Tématem bude například internetový prodej zájezdů. Ten v poslední době v Česku razantně roste. Loňský obrat zájezdů prodaných přes internet klasickými CK i specializovanými internetovými prodejci odhaduje agentura Mag Consulting na víc než miliardu korun. Zatím se tak na celkovém prodeji podílejí zájezdy prodané přes internet jen asi pěti procenty, podíl ale stále roste.
Tvůrci Kameňáku s nadšením převzali třetího Plyšového lva
S neskrývaným nadšením převzali v pražském klubu Mat v pořadí už třetího Plyšového lva tvůrci Kameňáku 3 - režisér Zdeněk Troška a producenti Jiří Pomeje a Pavel Pásek. Předchozí dvě anticeny jim filmoví kritici udělili za první dva díly této série lidových komedií, jejichž scénáře vznikly na základě diváckých vtipů. "Je to jasný hattrick a jsme za něj rádi. Neboť tito tři Plyšoví lvi znamenají v celkovém úhrnu zhruba 1,5 milionu diváků v kinech, dalších 11,5 milionu u televizních obrazovek, ale i nejprodávanější videokazety a DVD na našem trhu," řekl Pomeje, když "plyšáka" přebíral.
Podle režiséra statistiky hovoří jasně. "Kdyby mnozí sklenění Čeští lvi měli tolik sympatizantů jako ti mí plyšoví, bylo by dobře na světě," uvedl Troška. Jestliže je pak toto ocenění spojeno s tak vřelým přijetím diváků, bral by je každoročně. Spolu s Pomejem se domnívá, že teď už může být tato neoficiální kategorie klidně zrušena, jak o tom už léta uvažuje předseda České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Zatímco ten ji však nepovažuje za legraci a zábavu, ale smutnou záležitost bez pozitivní energie, pro Troškův tým znamená opak. Všechny Kameňáky jsou vlastně poskládány z lidových vtipů situovaných do života obyvatel jednoho městečka. Někteří kritici snímkům vytýkají, že nemají děj, myšlenku, chybí jim poselství a poskytují zábavu na základě pokleslého humoru. "Film dělám pro lidi, od začátku jsem Kameňák považoval za experiment, volovinu pro zasmání. Měl obrovskou odezvu a já jsem rád, že jsem divákům vyhověl," řekl Troška. Právě se vrátil z Košic, kde v tamním divadle nastudoval Dvořákovu Rusalku.
Na závěr olympiády přijde do Turína premiér Paroubek
Na olympijské hry v Turíně zavítá premiér Jiří Paroubek. Od pátku do neděle chce předseda vlády navštívit závody biatlonistů, mužský slalom a zápasy českých hokejistů v závěru turnaje. V neděli se Paroubek zúčastní slavnostního zakončení her. Olympijské hry navštívil v úvodu i prezident Václav Klaus, který sledoval mimo jiné skiatlon žen, v němž Kateřina Neumannová vybojovala stříbrnou medaili. Podívat se byl například také na jízdu v boulích s českou závodnicí Nikolou Sudovou. Jako náruživý sportovec si Klaus přivezl do Itálie i vlastní lyžařské vybavení.
Hokejisté postoupili přes Slovensko do olympijského semifinále
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále olympijského turnaje Slovensko 3:1 a postoupili do pátečního semifinále. V něm se utkají se Švédskem. Po čtvrtfinálovém vyřazení v Salt Lake City tak budou úřadující mistři světa po osmi letech znovu bojovat o olympijské medaile. Vítězství zařídili svými góly Martin Ručinský, Milan Hejduk a Martin Straka, který skóroval v závěru do prázdné branky. Milana Hniličku, jenž dostal přednost před Tomášem Vokounem, překonal pouze Marián Gáborík na začátku poslední třetiny. Slováci tak po první turínské porážce jedou domů. Český tým si do klíčového zápasu turnaje oblékl poprvé červené dresy a hned od počátku se snažil navázat na dobrý výkon z druhé a třetí třetiny předešlého souboje s Kanadou.
Český trenér Alois Hadamczik pochválil na tiskové konferenci mužstvo za koncentrovaný výkon a týmový duch. "Jednoho hráče bych chtěl přeci jen vyzvednout a to brankáře Milana Hniličku, který naskočil do hry a podal jistý a dobrý výkon," řekl trenér. Klíčem k vítězství podle něj bylo, že se hrálo dobře z obrany. Síla slovenského týmu totiž byla v rychlých protiútocích. "Na tom byla jejich hra založena, a to jsme eliminovali," řekl Hadamczik. Slováci nezvládli zápas v úvodu psychicky, ale podle Hadamczika se s tím nedalo kalkulovat, "Co bylo, už není. Slováci dali v turnaji osmnáct branek a my deset, což značilo jejich velkou sílu v útoku, ale dokázali jsme je udržet," řekl trenér. Zklamání čišelo ze slovenského kouče Františka Hossy. Jeho tým prošel jistě základní částí, ale ve čtvrtfinále hrál zpočátku zakřiknutě a s turnajem se rozloučil. "Je smutné, že mohl vyhrát jen jeden. Po těch předešlých výkonech je mi to líto, ale musíme se s tím smířit," řekl Hossa na tiskové konferenci po utkání.
O medaile si to poprvé od roku 1976 rozdají jen evropské týmy, před branami semifinále skončili obhájci Kanaďané i finalisté ze Salt Lake City USA.
Hráči by se měli respektovat, ne zabíjet, vzkázal Jágr Ruutuovi
Ani s odstupem několika dnů neměl Jaromír Jágr pochopení pro jednání finského útočníka Jarkka Ruutua, který ho ve druhé třetině sobotního utkání narazil hlavou na mantinel a pro českou hvězdu zápas předčasně skončil. "Nebylo to čisté a hlavně jsem ho neviděl. Bojoval jsem s jiným hráčem a on přijel zezadu. Kdybych chtěl, tak takhle 'zabiju' kohokoliv. Hráči by se měli respektovat, někdo to dělá a někdo ne," řekl Jágr novinářům, s kterými mluvil v průběhu olympijských her vůbec poprvé. Pobavil ho Ruutův argument, že se český útočník zranil i proto, že hraje ve starém typu přilby. "On ji asi chtěl, proto po mně šel. Já mu ji klidně dám," prohlásil Jágr. Momentálně už hraje v novějším a bezpečnějším modelu. Přiznal, že jeho zranění vyvolalo znepokojení v Rangers. "Volali asi padesátkrát. Neříkám, že měli strach, ale pak pokračuje sezona a majitel by dal radši přednost dobrým výsledkům ve Stanley Cupu než na olympiádě," naznačil Jágr, že nechce riskovat další zranění.
Neumannová je nemocná, o startu v třicítce se rozhodne v pátek
Nemoc ohrožuje start Kateřiny Neumannové v závěrečném závodu běžkyň na lyžích na olympijských hrách v Turíně. Stříbrná medailistka ze skiatlonu má chřipku a o její účasti v pátečním závodu na 30 kilometrů volnou technikou se rozhodne až krátce před dopoledním startem. ČTK to řekl fyziterapeut Pavel Kolář, který se o běžkyni stará.
Fotbalisté Slavie prohráli v Palermu a z Poháru UEFA vypadli
Pro fotbalisty Slavie Praha skončila cesta Pohárem UEFA ve 3. kole poté, co v odvetě prohráli na půdě italského Palerma 0:1. O postupu Palerma rozhodla branka vstřelená na hřišti soupeře, kterou Italové dali před týdnem na Strahově, kde podlehli 1:2.
Počasí
Bude polojasno až oblačno, denní teploty 0 až 4 stupně Celsia.