Zprávy

EK: Země EU lépe přejímají ekonomické zákony, ČR nadále zaostává

Členské státy EU se polepšily při přejímání evropských směrnic v oblasti vnitřního trhu. Skóre zlepšila i Česká republika, třebaže je na tom nadále nejhůř z nových členských zemí, uvedla Evropská komise v pravidelném půlročním hodnocení. Průměrný deficit v převádění předpisů poklesl na 1,6 procenta, tedy zhruba 26 směrnic, a přiblížil se tak metě 1,5 procenta, kterou se vlády zavázaly splnit. Nejlépe se daří Litvě (0,4 procenta), nejvíce zaostávají Lucembursko (4,4 procenta) a Řecko (3,7 procenta). Hranice 1,5 procenta dosáhlo 17 států, mezi nimi všichni noví členové EU s výjimkou Česka.

Praha nedodržela termín pro převzetí evropských předpisů ve 41 případech a je s deficitem 2,5 procenta pátá nejhorší z 25. Komise ji pochválila za "podstatný pokrok", který je "ukázkou toho, že strukturální opatření z posledního období přinášejí ovoce". Upozornila ovšem, že je zapotřebí další úsilí. Při minulém hodnocení v červenci činil český deficit 3,6 procenta, tedy 57 směrnic. Komisař Charlie McCreevy na dotaz ČTK uvedl, že nové země se obvykle snaží, aby bylo vidět, jak dobře spolupracují a jak jim záleží na fungování vnitřního trhu EU. Více než ty staré si uvědomují, jak je pro ně jednotný trh výhodný, podotkl.

Navzdory pilnějšímu převádění předpisů se zemím unie podle komise nedaří snižovat počty případů porušování evropského práva v této oblasti, což svědčí buď o tom, že směrnice nejsou dodržovány, nebo o tom, že byly špatně harmonizovány. Cíle snížit počet řízení pro porušení práva o polovinu oproti roku 2003 se nepodařilo žádné zemi. Poklesl pouze v případě Francie, Belgie, Rakouska, Irska a Nizozemska, u ostatních se zvýšil. Česká republika se se 14 případy řízení pro porušení práva ocitla na sedmém místě z deseti nováčků, před Polskem a Maltou.

Ministr Svoboda EU vyzve, aby žádala omluvu za napadení dánských úřadů

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda chce v pondělí v Bruselu své evropské partnery vyzvat, aby společně požádali o oficiální omluvu země, v nichž dav kvůli zveřejnění karikatur proroka Mohameda napadl dánská velvyslanectví. Stalo se tak v polovině února v Sýrii a Libanonu. Svoboda uznává, že se mohlo zveřejnění karikatur dotknout cítění věřících v muslimských zemích. Noviny, které obrázky otiskly, se ale omluvily, řekl na přednášce studentům pražské teologie.

Připomněl, že zodpovědnost za bezpečnost velvyslanectví nesou vlády zemí, ve kterých působí. Vlajky a státní symboly sekularizované Evropy přitom označil za symboly podobného významu, jaký dávají věřící symbolům svých náboženství. "Jestli někdo selhal, pak je to libanonská a syrská vláda," prohlásil s tím, že jde o policejní státy. Nikdo ho proto nepřesvědčí, že vlády nevěděly, kam, kdo a co půjde rabovat. Nejednotnost a pochybnosti Evropské unie v postoji k věci podle Svobodova názoru jen posílí nedemokratické elity států, které využívají radiálního vyznávání islámu k udržení moci.

Svoboda konstatoval, že nevěří "na střet náboženství". Vládám konzervativních režimů podle něj vyhovuje napětí, protože tak mohou veřejnost přesvědčovat o své nenahraditelnosti. Ze západní civilizace s pochybnou morálkou a nesoudržnou rodinou tamní elity vytvářejí vnějšího nepřítele, jakým byl kapitalismus pro Čechy za komunistického režimu, míní. Islámští radikálové pak těmto elitám pomáhají vytvářet obraz špatného světa za hranicemi a chrání je před střední vrstvou, která by chtěla země otevřít svobodné demokratické soutěži, a to včetně demokratických voleb.

Roztržka kolem karikatur je podle Svobody jen jednou epizodou ve vytváření umělého napětí. "Bude to pokračovat, nemá cenu před tím zavírat oči," vysvětil, proč by podle něj měla EU zaujmout k sporu jednoznačné stanovisko.

Miloš Zeman na Žofíně vyzval ke spojení EU a Ruska proti islámu

Ke spojení Evropské unie a Ruska proti islámskému světu vyzval v úterý bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman na pražském Žofíně, kde hovořil o úskalích a perspektivách ČSSD a křtil svou novou knihu Vzestup a pád české sociální demokracie. Expremiér je přesvědčen, že největší konflikt 21. století nastane mezi euroamerickou a islámskou civilizací. "Neměli bychom proto usilovat o vstup Turecka do Evropské unie," uvedl Zeman.

Česko by mělo podle něho zavést tvrdá opatření proti nepřizpůsobivým migrantům a otevřít se slovanským zemím. Připomněl, že jako premiér nechal otevřené dveře slovenským studentům a doufal, že část z nich v Česku zůstane. Expremiér připustil, že jeho slova možná rádi uslyší příslušníci ultrapravicových stran.

Zeman hovořil ke zcela zaplněnému velkému sálu Žofína. Ze sociálních demokratů si ho přišli poslechnout bývalí členové vlády. Ze současných politiků ČSSD přišli jen někteří poslanci, například Stanislav Křeček a Karel Šplíchal, a vicepremiér Zdeněk Škromach, který s exministrem průmyslu Miroslavem Grégrem a šéfem Jazzové sekce Karlem Srpem křtil knihu. Pozvání přijal také místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip, zatímco místo jeho předchůdce Miroslava Grebeníčka zůstalo prázdné. Nechyběla odvolaná nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Zeman se při analýze nedávné krize sociální demokracie i při líčení jejích perspektiv často odvolával na svou knihu. Rozdíl mezi levicí a pravicí zjednodušil na přístup ke dvěma zásadním hodnotám. Zatímco levice dává na první místo solidaritu, pravice osobní úspěch. V Česku by měla vždy zvítězit levice, což znamená socialisté a komunisté, protože dvě třetiny voličů vyznávají levicové hodnoty, prohlásil Zeman s odkazem na výzkumy hodnotového zázemí obyvatel. Pokud se tak nestane, bude to nevyužití příležitosti, uvedl.

Chybou podle Zemana bylo, že premiér Jiří Paroubek slíbil voličům průměrné platy 25.000. Přesto ho Zeman v Ústeckkém kraji podpoří. Pomůže také Škromachovi, který vede do volebního klání sociální demokraty na Zlínsku, a dále poslance Zdeňka Jičínského a Jaromíra Schlinga na Vysočině. K ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi prý má postoj neutrální, protože ho ještě dost nezná. V Praze podpoří poslance Šplíchala a Křečka a starostu Letňan Josefa Dobrého. Zeman odmítl hodnotit Paroubka jako premiéra, protože je na to podle něho ještě brzo. Jako volebního lídra ho ocenil a odkázal na rostoucí preference ČSSD.

Jiří Paroubek: Životní úroveň v ČR dosáhne průměru EU za sedm let

Životní úroveň obyvatel České republiky měřená hrubým domácím produktem se může v roce 2013 dostat na úroveň průměru 25 zemí Evropské unie. Při besedě se studenty a pedagogy Bankovního institutu to řekl premiér Jiří Paroubek. Loni se podíl HDP na jednoho obyvatele Česka podle parity kupní síly zvýšil na 73 procent průměru EU, dodal. V příštích letech může ČR podle Paroubka počítat se stabilním růstem ekonomiky v koridoru mezi čtyřmi až šesti procenty HDP ročně. Tento růst bude prý zesilován zhodnocováním koruny o 2,5 až tři procenta ročně. "Zhodnocená česká koruna se může pohybovat k datu vstupu do Evropské měnové unie kolem 25 Kč za euro," zopakoval Paroubek své prohlášení z minulého týdne.

K růstu hospodářství přispějí zejména zdravé investice, takže ČR by měla pokračovat v politice investičních pobídek. "Pokud nebudou investiční pobídky, zahraniční investoři se obrátí na adresy na východ od Česka," uvedl premiér. K růstu budou prý napomáhat i peníze ze strukturálních a kohezních fondů EU, jejichž příliv premiér odhadl na 125 miliard korun ročně. Klíčovým faktorem bude podle něj rozvoj dopravní infrastruktury. V příštích letech by se mělo do této oblasti investovat 80 až sto miliard korun ročně," podotkl.

Václav Klaus: K velké ani jiné koalici nenabádám, chci většinovou vládu

Prezident Václav Klaus podle úterního vyjádření respektuje právo vítěze voleb vytvořit vládu, která by ve sněmovně získala potřebnou většinu. Důrazně přitom odmítl názory, že by prosazoval jakoukoliv formu koalice včetně společného vládnutí jeho mateřské ODS se sociální demokracií. Reagoval tak na zprávu v úterním deníku Právo, podle něhož by prý rád viděl ODS ve velké koalici občanských a sociálních demokratů. Jak řekl listu nejmenovaný člen vedení ODS, Klausovy názory souvisejí i s jeho opětovnou kandidaturou na Hrad.

"Prohlašuji, že jsem žádný výrok o své preferenci povolebního uspořádání neučinil, a to ani veřejně, ani v soukromí. Tedy ani onomu údajnému 'vysokému představiteli ODS, který si nepřál být jmenován'," napsal Klaus na svých osobních internetových stránkách. Zdůraznil, že úkolem prezidenta není konstruovat ty či ony vládní koalice ani k nim "navádět". "Respektuji právo vítěze voleb dostat šanci zkusit vytvořit takovou vládní koalici, která by získala parlamentní většinu. Ať bude tím vítězem kdokoli. To jsem řekl mnohokrát a na tom nemám co měnit. Ta či ona forma volby prezidenta s tím nemá nic společného," uvedl Klaus.

Očekává se, že i v roce 2008 budou volit hlavu státu poslanci a senátoři. "Vláda ODS a lidovců by na zvolení prezidenta neměla sílu, taková dohoda by měla smysl pouze u velké koalice, což prosazují lidé blízcí Hradu," citovalo Právo nejmenovaného politika ODS. Klausovi spojenci v ODS tak podle těchto informací zvažují variantu, že by smlouva o znovuzvolení současného prezidenta byla v nějaké formě součástí koaliční dohody. Právě velká koalice ODS a ČSSD by podle volebních průzkumů získala ve sněmovně ústavní většinu. Klaus je také znám svými sympatiemi k většinovým vládám, což by velká koalice ODS a ČSSD zaručovala, napsal deník.

Premiér Paroubek: Nucená správa nad VZP by mohla skončit do tří týdnů

Nucená správa nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) by měla skončit nejpozději do tří týdnů. Sdělil to v úterý premiér Jiří Paroubek. Podle jeho názoru není důvod nucenou správu prodlužovat, situace pojišťovny se zlepšila, propad klesl ze 14 na sedm miliard korun. Nucená správa tak potrvá jen do přijetí zdravotně pojistného plánu. "Pokud bude přijat, řekl bych, bez ducha paní (exředitelky VZP Jiřiny) Musílkové, to znamená, že z výdajových částí zmizí některé neracionální výdaje," upřesnil podmínky premiér. Paroubek věří, že správní rada VZP bude schopna takový plán připravit. "Pokud ne, nucená správa bude pokračovat dál," řekl. Správní rada by měla schválit zdravotně pojistný plán v tomto týdnu, vláda jej pak projedná v nejbližším možném termínu.

Spory s některými organizacemi zdravotníků ani demonstrace, kterou pořádají v pátek na Staroměstském náměstí, nijak nemění ocenění, jež premiér pro zdravotníky má. "Tato vláda si velmi váží všech lidí ve zdravotnictví," zdůraznil Paroubek. Dodal, že chce jednat se všemi kromě těch, kdo se "pod záminkou péče o pacienta snaží o maximalizaci svých zisků a politizaci situace".

Ministerstvo začne splácet dluhy nemocnic za léky až za pár týdnů

Ministerstvo zdravotnictví začne distributorům splácet dluhy nemocnic za léky, které činí asi 400 milionů, až za několik týdnů. Za tu dobu totiž bude mít k dispozici 280 milionů korun na srovnání závazku. Dalších 100 až 200 milionů korun musí schválit rozpočtový výbor sněmovny. Prohlásil to v úterý ministr zdravotnictví David Rath. Tři nejzadluženější nemocnice dluží velkodistributorům léků asi 400 milionů korun. Kvůli tomu jim minulou středu firmy léčiva přestaly dodávat. Dodávku v pondělí obnovila jedna ze čtveřice společností, česká firma Pharmos. Ostatní tři distributoři podle svého prohlášení dál na dluh léky poskytovat nebudou.

Premiér Jiří Paroubek v neděli uvedl, že vláda je připravena zaplatit "až 400 milionů". Podle představitelů Asociace velkodistributorů léčiv tato suma stačit nebude, nejspíš k ní totiž přibude i penále. Zastavení dodávek léků do nemocnic označil premiér již dříve za gangsterské vydírání ze strany distributorů. Podle něho stát vyrovná dluhy podle jednotlivých smluv.

David Rath také sdělil, že ministerstvo zdravotnictví nebude do voleb snižovat marži na léky. Na úrovni 29 procent by obchodní přirážka měla zůstat ale minimálně až do příštího roku. O takzvané klesající marži, která se snižuje se zvyšující se cenou léků, se podle něj dál diskutuje. Obchodní přirážka na léky klesla z 32 na 29 procent letos od ledna. Podle lékárnické komory tento krok existenčně ohrozí až čtvrtinu z asi 2200 lékáren. Lékárníci kvůli snížení marže a dalším Rathovým opatřením demonstrovali v lednu před ministerstvem zdravotnictví. Jeden den také na tři hodiny zavřeli lékárny. Nyní se chtějí zapojit do pátečního protestu na Staroměstském náměstí.

ODS: Zastavit krizi zdravotnictví je třeba hned, ne až po volbách

ODS je připravena se podílet na řešení problémů ve zdravotnictví ještě před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny. K věcnému jednání vyzývá i ostatní demokratické parlamentní strany. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek na úterní tiskové konferenci řekl, že nezodpovědný postup tandemu David Rath - Jiří Paroubek přinesl vážnou destabilizaci českého zdravotnictví i reálné ohrožení zdraví i životů pacientů. Proto je podle ODS nutné učinit kroky hned a nečekat až na volby.

"ODS považuje za nezbytné neprodleně zastavit destrukci českého zdravotnictví. Přiznání chyby předsedy vlády Paroubka a ministra Ratha a jejich snaha zmírnit dopady úhradové vyhlášky svědčí o jejich bezradnosti a neschopnosti systémově řešit situaci v resortu zdravotnictví," uvedl místopředseda nejsilnější opoziční strany Petr Nečas.

Situace ve zdravotnictví je už řadu týdnů velice napjatá. Soukromí lékaři, zubaři, lékárníci a zástupci menších nemocnic svolali na pátek do Prahy demonstraci proti Rathově politice. Nepomohla ani ohlášená novela úhradové vyhlášky, po níž volali, která má od dubna přinést do systému více peněz. Zabránit demonstraci by mohlo jen odstoupení kontroverzního ministra. ODS je přesvědčena, že prvním krokem k uklidnění situace v resortu je zrušení úhradové vyhlášky, protože je podle nich "neopravitelná".

Cizinecká policie kontroluje převoz drůbeže kvůli ptačí chřipce

Cizinecká a pohraniční policie zavedla na hranicích mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce. Od úterý kontrolují policisté převoz drůbeže. Řidiče, kteří nebudou mít ke zboží veterinární doklady, nevpustí s nákladem za hranice. Opatření platí na území celé České republiky. ČTK to řekla mluvčí cizinecké a pohraniční policie Taťána Muselová. Ohnisek ptačí chřipky v Evropě přibývá. "Protože se nemoc objevila v sousedním Německu, museli jsme přijmout opatření i na českých hranicích," řekla ČTK mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. Dva uhynulé ptáky s podezřením na ptačí chřipku objevili i na Slovensku.

Všechna drůbež, ale i zpěvní ptáci musí projít před převozem přes hranice veterinární kontrolou. "Pokud doklad o jejím provedení řidiči nemají, odstavíme kamion a přivoláme krajskou veterinární správu, která rozhodne o dalším postupu," popsala Hauková. Úředníci pak mohou zahájit správní řízení, nařídit vrácení nákladu nebo uložit pokutu. Žádná další mimořádná opatření zatím cizinecká a pohraniční policie podle Muselové nepřijala.

Podle Zemědělského svazu farmářům loni klesl zisk o polovinu

Podle odhadu Zemědělského svazu loni zemědělci vydělali kolem 4,5 miliardy korun, což je v porovnání s předchozím rokem o 4,1 miliardy Kč méně. Na ziskovosti se podílely především vyšší podpory a úspory v nákladech, protože tržby za rozhodující komodity meziročně klesly o 13,5 procenta na 71,9 miliardy. Na úterním zasedání výboru svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku to řekl předseda Miroslav Jirovský.

Z šetření, které svaz provedl u 543 podniků s výměrou 907.000 hektarů, se zisk na jeden hektar zemědělské půdy loni pohyboval kolem 1280 korun. O rok dříve zemědělci vydělali 2456 korun. Kladný výsledek vždy vykázaly všechny kraje. Nejúspěšnější byli farmáři na Pardubicku, kteří z hektaru získali 2660 korun, naopak v Moravskoslezském kraji zisk činil jen 125 korun. Zemědělci na Vysočině vydělali necelých 1500 korun.

Podpory a dotace se loni zvýšily o 12 procent na 25,3 miliardy korun. "V průměru již představují 26 procent příjmů zemědělců a z části pokryly pokles cen za zemědělskou produkci," konstatoval Jirovský. Před vstupem do EU byly farmy zpravidla ve ztrátě, s výjimkou let 2000 a 2001. Po vstupu měly kladný výsledek hospodaření. "Přesto pociťujeme, že finanční potíže v zemědělství přetrvávají," podotkl Jirovský.

Kvůli poklesu tržeb a posunutí výplat rozhodujících dotací asi o osm měsíců se výrazně zhoršila platební schopnost podniků, uvedl. Loňská zemědělská produkce ve stálých cenách byla nejnižší za posledních 15 let. Projevilo se zejména omezování chovu hospodářských zvířat - zatímco rostlinná výroba se za poslední desetiletí výrazněji neměnila, živočišná produkce klesla o 30 procent.

PKN Orlen odstoupil od smluv s Agrofertem na prodej Unipetrolu

Polský petrochemický koncern PKN Orlen odstoupil od smluv, které v souvislosti s privatizací českého Unipetrolu uzavřel se společností Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Zdůvodnil to tím, že Agrofert údajně porušil jejich podmínky. Smlouvy uzavřené před privatizací Unipetrolu měly Agrofertu zajistit části české petrochemické skupiny. O odstoupení PKN Orlen informoval varšavskou burzu. Agrofert považuje krok PKN Orlen za neúčinný.

Agrofert již od PKN Orlen dokument o odstoupení od smluv obdržel. "Agrofert pokládá citovaný dokument za právně nesmyslný, údajné odstoupení od smluv za irelevantní a neúčinné. Domnělé porušování smluvních povinností, z nějž PKN obviňuje Agrofert, je jen dalším pokusem polské strany odvést pozornost od vlastního neplnění smluvních závazků," uvedl pro ČTK mediální zástupce Agrofert Holdingu Vladimír Bystrov.

Trh rozhodnutí PKN Orlen podle analytiků všeobecně očekával. "Tento krok považujeme za čistě formální. PKN Orlen od zmiňovaných smluv fakticky odstoupil již ve chvíli, kdy odmítl Agrofertu prodat podíly za předem sjednanou cenu," uvedl analytik Atlantik Finanční trhy Jan Schiesser. Na fungování skupiny Unipetrol to podle něj nebude mít žádný dopad. "Pro minoritní akcionáře Unipetrolu považujeme rozhodnutí PKN Orlen za pozitivní, protože prodej uvedených aktiv by byl velmi nevýhodný a vedl k poškození hodnoty jejich podílů," uvedl Schiesser s tím, že to zároveň platí i pro akcionáře PKN Orlen.

PKN Orlen odstoupením od smluv s Agrofertem přivolal nebezpečí zaplacení smluvní pokuty Agrofertu, připomněl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Na druhou stranu by mohl za divize inkasovat mnohem více, než na jaké částce byl s Agrofertem domluven dlouho dopředu," dodal.

Smlouvy uzavřené s PKN Orlen před privatizací Unipetrolu měly Agrofertu údajně zajistit části české petrochemické skupiny. Šlo o podíly ve společnostech Agrobohemie, Aliachem, Kaučuk, Paramo a Chemopetrol. Babišova společnost měla podíly v těchto chemických podnicích patřících Unipetrolu získat za zhruba 103 milionu eur (2,9 miliardy Kč), což je údajně třetina jejich současné hodnoty.

Ministr Ambrozek chce s V4 zabránit dovozu odpadů do slabších zemí EU

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek požádá kolegy ze zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Maďarska a Polska, aby podpořili zamítavé stanovisko Česka k nové evropské směrnici o odpadech. Norma by podle něj mohla ještě zvýšit zatěžování ekonomicky slabších států unie dovozy odpadů ze zahraničí. O problému dovozů německých odpadů do Česka hodlá Ambrozek hovořit i s evropským komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem. "Není možné, aby se odlišná legislativa v jednom z členských států podepsala na životním prostředí státu jiného," uvedl Ambrozek v tiskové zprávě.

Český zákon o odpadech je podle Ambrozka kvalitní. Dovoz odpadu k odstranění a skládkování jednoznačně zakazuje. Problém podle něj tkví ve vymáhání zákona. "Odpad je k nám relativně jednoduché dovézt a ilegálně složit, aniž si toho někdo všimne. Poslední týdny ukazují, že je potřeba zvýšit kontroly na hranicích i celní kontroly uvnitř republiky," míní. Pomoct by podle ministerstva mělo i zvýšení pokut za nelegální dovoz ze současných deseti milionů korun na 50 milionů. Změnu zákona Ambrozek navrhne při projednávání novely zákona o odpadech, kterou nyní projednává Parlament.

Policie dopadla muže, jenž v lednu hrozil bombami v Praze a Brně

Policie dopadla v uplynulých dnech třiačtyřicetiletého muže z Boskovic na Blanensku, který je podezřelý, že 23. ledna ochromil svými hrozbami dopravu v Praze a Brně. Pachatel oznámil, že na hlavním železničním nádraží v Brně jsou umístěny tři bomby a na pražském železničním hlavním nádraží je jedna nálož. Později se ozval znovu a uvedl, že v pražském metru umístil pět bomb. Tisíce lidí pak muselo v mrazivém počasí čekat, než nádraží a stanice metra prohledá policie. Experti nálože nenalezli.

"Zadržený je nezaměstnaný. Čin spáchal v opilosti. Pohnutky, které jej vedly k výhružným anonymním telefonátům, nebyl zatím schopen jasně vysvětlit," řekla ČTK mluvčí brněnské policie. Policie pachatele zatkla v uplynulých dnech v jedné z restaurací v Adamově na Blanensku. Muž je podezřelý ze šíření poplašné zprávy, za což mu hrozí až pět let vězení.

Filozofická fakulta Jihočeské univerzity chce učit cizince česky

Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích chce od září otevřít nový studijní obor Čeština pro cizince. Univerzita dosud tuto výuku nabízela při letních kurzech, nyní chystá tříleté denní studium. Zájemci se mohou hlásit do poloviny března. Pedagogové se pro novinku rozhodli proto, že na jihu Čech vzrůstá počet cizinců, kteří tu žijí a pracují. "Je to úplně nový obor, myslím, že je to perspektivní program do budoucna. Pohyb cizinců na univerzitě i mimo ni je poměrně vysoký, přibývá lidí ze zahraničí, kteří se u nás potřebují uplatnit, a přitom nevládnou dostatečným způsobem českým jazykem," řekl ČTK ředitel Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Vladimír Papoušek.

Univerzita zúročí zkušenosti Letní školy slovanských studií, která má dlouhou tradici. Filozofická fakulta však nyní nabídne cizincům soustavnější jazykovou přípravu, na hlavní obor navážou i další kurzy určené například pro zahraniční studenty, kteří se na univerzitě věnují jiným specializacím a potřebují se zlepšit v češtině. V příštím školním roce je toto studium v plánu jako kombinované, které bude možné studovat i při zaměstnání. Na obor Čeština pro cizince se mohou zájemci hlásit do 15. března.

Jiří Bělohlávek oslaví 60 v Londýně, v březnu a v dubnu bude v Praze

Jiří Bělohlávek, který letos přebírá jako šéfdirigent londýnský Symfonický orchestr BBC a většinu sezony tráví při hostováních v cizině, se v příštích týdnech objeví také v Praze. V polovině března vystoupí s Českou filharmonií a v dubnu nastuduje v Národním divadle operu Řecké pašije od Bohuslava Martinů. Umělec se 24. února dožívá šedesáti let. Narozeniny oslaví v britské metropoli, a to na pódiu síně Queen Elizabeth Hall, kde ve středu a v pátek diriguje Londýnskou filharmonii. Mimo jiné zazní Dvořákův Houslový koncert se sólistkou Isabelle Faustovou.

"Po patnácti letech se vracím v květnu také k Berlínským filharmonikům," uvedl Bělohlávek z Londýna v rozhovoru pro ČTK. Před několika dny ukončil úspěšné hostování v Paříži, kde dirigoval operu Julietta od Bohuslava Martinů a Smetanovu Mou vlast. "Rozhodně se nenudím...," poznamenal. S tělesem BBC, s nímž zanedlouho bude v Londýně natáčet, ho pak mimo jiné čekají letní promenádní koncerty Proms a na podzim také turné do Číny, Koreje, Singapuru a Malajsie.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli v závěrečném utkání základní skupiny A na olympijských hrách v Turíně s Kanadou 2:3 a do čtvrtfinále postoupili ze čtvrté pozice. O semifinále se střetnou ve středu večer od 21:30.

Čeští biatlonisté obsadili v olympijském závodu štafet na 4x7,5 kilometru šesté místo. Čtveřice Ondřej Moravec, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesingr zaostala za bronzovou medailí o půl minuty. Zlato v San Sicariu vybojovali němečtí favorité Ricco Gross, Michael Rösch, Sven Fischer a Michael Greis. Druzí skončili Rusové, třetí Francouzi.

Český reprezentant Ladislav Rygl skončil na olympijských hrách sedmnáctý ve sprinterském závodu v severské kombinaci. Vyhrál Rakušan Felix Gottwald, na druhém místě skončil v Pragelatu po skoku na velkém můstku a běhu na 7,5 kilometru Magnus Moan z Norska, bronz získal Němec Georg Hettich.

Bez zraněného záložníka Tomáše Hrdličky se musejí obejít fotbalisté Slavie Praha ve čtvrteční odvetě třetího kola Poháru UEFA proti Palermu. Trenér Karel Jarolím naopak pro zápas na Sicílii zřejmě bude moci počítat se svým synem Lukášem, který měl svalové potíže. Hrdlička si zlomil v prvním utkání prostředníček levé ruky. Nyní zdobí jeho ruku sádra a nemůže hrát.

Po angažování několika zahraničních posil zkouší mostecký fotbalový klub dalšího cizince, devatenáctiletého obránce Andrewa Hainaulta z Kanady. Reprezentant do 20 let zatím sehrál jeden přípravný zápas za mosteckou rezervu a od pondělí trénuje s týmem Zdeňka Ščasného. Hainaulta doporučili vedení Mostu stejně jako další cizince zahraniční manažeři. Fotbalista naposledy působil v týmu Montreal Impact.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, od vyšších poloh sněhové. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.