Zprávy

Prezident vetoval zákon o registrovaném partnerství homosexuálů

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví. Norma se nyní vrací do Poslanecké sněmovny. K tomu, aby byl zákon přijat, je třeba nejméně 101 hlasů jejích členů. Klaus připomněl, že pro zákon, kvůli němuž se dostal do sporu s premiérem Jiřím Paroubkem, hlasovalo 86 poslanců. "I kdybych jako prezident neměl v této věci jednoznačný a vyhraněný názor, trval bych na tom, že takto zásadní zásah do právní úpravy mezilidských, a dokonce partnerských a intimních vztahů lidí musí podpořit většina poslanců, čili že zákon musí dostat alespoň většinu 101 hlasů," uvedl Klaus.

"Je to tragické rozhodnutí středověkého monarchy, nikoliv prezidenta vyspělého demokratického státu v jednadvacátém století," řekl ČTK Jiří Hromada z Gay iniciativy v ČR. Prezident podle něj své veto zdůvodnil účelově a postavil se proti vůli většiny občanů. Zákon podle jeho zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy, orgány činnými v trestním řízení. Přináší právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci. Na to poukazovali odpůrci normy, podle nichž snahy homosexuálů tímto neskončí. V zákoně vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny a pro růst populace.

Potvrzeno: Ruský prezident Putin bude v Praze 1. a 2. března

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví v prvních dvou březnových dnech Českou republiku. Termín, dosud považovaný za neoficiální, je uveden v návrhu Putinovy cesty, kterou příští týden projedná česká vláda. Česká diplomacie se na návštěvu prezidenta světové velmoci intenzivně připravuje již několik týdnů. Prezident Václav Klaus se kvůli příjezdu Putina už sešel s ministry zahraničí a průmyslu Cyrilem Svobodou a Milanem Urbanem nebo s českým velvyslancem v Rusku Miroslavem Kostelkou.

STEM: Preference Zelených překročily pět procent, ČSSD ztratila

V případě, že by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, usedli by v dolní komoře parlamentu i zástupci Strany zelených. V únorovém průzkumu agentury STEM si oproti lednu polepšili o 2,2 procenta a získali 5,6 procenta hlasů. ČSSD naopak ztratila, v porovnání s lednem přišla o 2,7 procenta, volilo by ji 24,5 procenta. Občanští demokraté si udrželi svůj lednový výsledek 28,6 procenta hlasů. Třetí skončili v únorových preferencích STEM komunisté, kteří si polepšili oproti lednu o 2,1 procenta a dostali 15,3 procenta hlasů. Lidovci ztratili 0,3 procentního bodu, dalo by jim hlas 6,4 procenta voličů. Po dlouhé době se ve stranických preferencích přehoupla přes pět procent, které jsou nutné pro získání poslaneckého mandátu, jiná než parlamentní strana. Zelení jsou se ziskem 5,6 procenta poslední stranou, která by měla ve sněmovně zastoupení. Preference vládní Unie svobody - DEU v únoru činily 0,3 procenta a nenaznačují, že by strana měla ve volbách šanci uspět.

Zeman: Opustí-li voliči kvůli minulým zradám ČSSD, ať volí KSČM

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman nevylučuje možnost, že sociální demokracie ještě bude poškozena bývalými skandály. Kdyby se to stalo, pak voličům doporučuje volit komunistickou stranu. Varuje naopak před ODS a její Modrou šancí, která by byla podle něj pro republiku katastrofou. Ve své nové knize Vzestup a pád české sociální demokracie píše, že je ochoten se spojit třeba s ďáblem, aby uskutečnění programu ODS zabránil. Zeman se obává především toho, že po období pod vedením Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse zůstalo ještě ve skříních mnoho kostlivců, které na ČSSD političtí konkurenti ve volebním boji vytáhnou. Tyto "nášlapné miny" by podle něj mohly preference ČSSD, které jsou nyní vyrovnané s ODS, opět srazit. Příčiny úpadku vidí Zeman v korupci a klientelismu, ale i v nevýhodné vládní koalici. Špidla byl podle něho menším zlem než Gross. Měl vizi, nedokázal ji ale uskutečnit a chyběl mu respekt. Gross neměl vizi ani respekt, jen sklony ke klientelismu, píše.

Drůbež v podnikatelských chovech nebude smět být až na výjimky venku

Od čtvrtka začíná v České republice kvůli přibývajícím případům ptačí chřipky v Evropě platit pro podnikatelské chovy zákaz pobytu drůbeže ve venkovních výbězích. Splnit ho musí nejpozději do konce února. Chovatelé - podnikatelé mají podle mimořádných opatření dále povinnost chránit chovy před vniknutím ptactva, tedy například zasíťovat okna a větráky. Musí také informovat veterináře při podezřelých příznacích - nižším příjmu potravy a vody v chovech, úbytku snášky vajec nebo vyšší úmrtnosti. V tuzemsku je podle údajů ministerstva zemědělství asi 700 velkochovů a statisíce malých chovatelů drůbeže. Těch se zákaz venkovního výběhu netýká.

Nezadržitelně se blížící ptačí chřipka je skutečně za dveřmi a je velmi pravděpodobné, že se brzy dostane i do České republiky. ČTK to řekl známý ornitolog Pavel Kverek z Mladoboleslavska, podle kterého se mezi její oběti v zemi zařadí především domácí drůbež, labutě a divoké kachny. Naopak nečeká, že by hrozilo nebezpečí přenosu nebezpečného viru na člověka od zpěvného ptactva. Výskyt viru ptačí chřipky nebyl podle ornitologů u zpěvného ptactva dosud potvrzen.

Brožová podá správní žalobu kvůli jmenování Bureše do konce týdne

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podá do konce týdne správní žalobu kvůli jmenování Jaroslava Bureše soudcem Nejvyššího soudu. Brožová míní, že ministerstvo spravedlnosti potřebuje k přidělení soudce její souhlas, který ale nedostalo. "Nechávám si čas do neděle. Je to (žaloba) složitý právnický oříšek. Chtěla jsem si například ověřit, jak jsou podobné věci řešeny v zahraničí," řekla ČTK Brožová. Brožové vadí, že před Burešovým jmenováním nebyla požádána o souhlas. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun to ale odmítl s tím, že v okamžiku, kdy se o jmenování rozhodovalo, Brožová nebyla předsedkyní soudu. Souhlas prý vydal místopředseda soudu Pavel Kučera, který v té době řídil Nejvyšší soud.

Brožová se v posledních týdnech dostala do sporu s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Jiřím Paroubkem a celou vládou. Prezident ji na začátku února odvolal z funkce. Rozhodnutí podepsal i premiér. Brožová odvolání považuje za neplatné, protože nebylo odůvodněno. "Ve hře je nezávislost soudní moci. Jde mi o principy. Chci zamezit libovůli moci výkonné," uvedla Brožová. Správní žaloba kvůli jmenování Bureše prý bude jen důsledkem protiústavnosti jejího odvolání.

Kvůli odvolání podala Brožová žalobu k pražskému městskému soudu. Dále se obrátila na Ústavní soud, který pak odložil účinnost Klausova rozhodnutí o jejím odvolání do doby, než sám rozhodne o ústavní stížnosti soudkyně. Předsedkyně NS tak zůstává na svém místě. "Po podání žalob bude vše v rukou soudů. Jejich rozhodnutí bude mít vypovídající hodnotu o stavu justice," uzavřela Brožová. Její názor vyvolal nesouhlasnou reakci ministerstva spravedlnosti. "Takové vyjádření je na hranici ovlivňování nezávislosti soudní moci, kdy účastník jedné ze stran sporu již předem predikuje dopad výsledku soudního sporu na českou justici," uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun. Brožová podle něj snižuje důvěryhodnost a nezávislost Nejvyššího soudu.

Evropský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona o liberalizaci služeb

Evropský parlament schválil v prvním čtení návrh kontroverzní směrnice o liberalizaci služeb v Evropské unii. Pro text opřený o sérii kompromisů se vyslovilo 391 z 638 přítomných poslanců. Neprošel "princip země původu", na kterém záleželo zejména novým členským zemím. Text ukládá vládám, aby zaručily volný přístup služeb z jiných států EU na své území. Zakazuje jejich diskriminaci, nerovné a nepřiměřené zacházení. Vypočítává překážky, které úřady nesmějí cizím poskytovatelům služeb klást do cesty. Umožňuje jim ovšem, aby omezily či zakázaly přístup služeb z důvodů veřejné bezpečnosti, pořádku, zdraví či ochrany spotřebitelů. Neříká, podle jakého práva se poskytování služby v jiné zemi řídí.

Na základě schváleného textu vypracuje nyní Evropská komise upravený návrh směrnice, který bude předložen členským státům; budou se jím zabývat i šéfové států a vlád na březnovém summitu EU. Jakmile se vlády dohodnou, vrátí se zákon do EP ke druhému čtení. Předpokládá se, že by mohl být do konce roku schválen. Státy pak budou mít dva až tři roky na jeho převzetí do národního práva.

Pod tlakem protekcionisticky naladěných poslanců a většiny levice bylo rozhodnuto, že liberalizace se netýká takzvaných hospodářských služeb obecného zájmu (dodávky vody, plynu, odvoz odpadů) bez ohledu na to, zda je provozují veřejné nebo soukromé subjekty. Pokud směrnice vstoupí v platnost, usnadní českým firmám - stavebním, reklamním, projekčním - působení na trzích ostatních zemí EU.

Rath si na tripartitě velkou chválu za svá opatření nezískal

Ministr zdravotnictví David Rath si ve čtvrtek na tripartitě velkou chválu za svá opatření ke zlepšení zdravotnictví nevysloužil. Představitelé zaměstnavatelů a zaměstnanců ho kritizovali za jeho vyhlášku o úhradách péče či za nekoncepční řízení. Žádali také to, aby své záměry se sociálními partnery projednával předem, jak bylo dřív zvykem. Novinářům to po skončení jednání řekli jeho účastníci. Na jednotném stanovisku, zda jsou Rathovy kroky přínosné či ne, se ale tripartita neshodla. "Samozřejmě stanoviska se různí podle zájmů nebo pohledů jednotlivých partnerů. Nemůžeme na to mít jednotné stanovisko," řekl novinářům místopředseda vlády a ministr práce Zdeněk Škromach.

MPO: Dohoda s Hyundai může být uzavřena do začátku března

Dohoda s jihokorejskou automobilkou Hyundai o její případné investici do výstavby nového závodu v Nošovicích v Moravskoslezském kraji by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana mohla být uzavřena do začátku března. Urban to řekl ČTK po jednání se zástupci společnosti Hyundai Motor Company, kteří v Praze od závěru minulého týdne probírali podmínky této mnohamiliardové investice.

"Výše možné investice (společnosti Hyundai) do České republiky odpovídá časovému průběhu i náročnosti celého jednání. My, stejně jako naši partneři, si přejeme kvalitní dohodu. V úvahu připadá pouze výsledek vítěz-vítěz. To znamená, že musí být spokojeni všichni," uvedl Urban. Podle něj by dohoda mohla být uzavřena ještě před zahájením automobilového veletrhu v Ženevě, který své brány otevře na začátku března.

Pokud Hyundai zvolí ČR, vyroste nová továrna v průmyslové zóně Nošovice v Moravskoslezském kraji. Hyundai chce do stavby nové továrny investovat zhruba miliardu eur (29 miliard korun) a ročně vyrábět asi 300.000 vozidel. Továrna by měla přímo zaměstnat kolem 3000 lidí, v dodavatelských firmách by mohlo podle CzechInvestu vzniknout více než 10.000 pracovních míst.

Ministerstvo informatiky chce od příštího roku přijímat jen elektronické faktury

Ministerstvo informatiky chce od začátku příštího roku přijímat faktury pouze v elektronické podobě. Do konce roku 2007 by pak měly státní úřady přijímat elektronicky 80 procent všech faktur, řekla ČTK mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. "Vzhledem k obrovskému množství firem, které mají smluvní vztah se státem, předpokládáme, že dokončení našeho projektu povede k rozšíření elektronické fakturace i mimo veřejnou správu," uvedla ministryně informatiky Dana Bérová. Projekt přechodu na elektronickou fakturaci podle ní nejen snižuje náklady, ale i odstraňuje chybovost a celý proces od vystavení po přijetí a schválení dokladu zjednodušuje.

Rakušané rozhořčeni odmítnutím EU intervenovat proti Temelínu

Rakouské odpůrce jaderné energie rozhořčil postoj Evropské komise, která odmítla intervenovat proti české jaderné elektrárně Temelín s odůvodněním, že dohoda o této elektrárně známá jako dohoda z Melku je ryze bilaterální česko-rakouskou smlouvou a orgánům EU nepřísluší do ní zasahovat. Rakouské protijaderné organizace a zemské orgány Horních Rakous tvrdí, že dohoda je "evropská" a Česko ji nedodržuje. Viní také rakouskou vládu z laxního přístupu k věci.

Ministr Kühnl navrhne povýšení Štefky do hodnosti armádního generála

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka zřejmě v květnu získá nejvyšší hodnost v českém vojsku - stane se armádním generálem. O jeho navržení ve čtvrtek s prezidentem Václavem Klausem mluvil ministr obrany Karel Kühnl. Štefka, který stojí v čele armády od konce roku 2002, má hodnost generálporučíka, jež je druhou nejvyšší šarží. Za Štefkova období začala hlavní fáze reformy české armády a skončila povinná vojna. Předpokládá se, že pod jeho velením vojsko koncem letošního roku dosáhne takzvaných počátečních operačních schopností, tedy že některé jednotky budou plně připraveny plnit úkoly v rámci NATO.

Ministerstvo zahraničí eviduje 15 Čechů pohřešovaných ve světě

České úřady ve světě registrují 15 ztracených Čechů, což je o jednoho méně než loni v červnu. V seznamu zemí, v nichž příbuzní hledají své blízké, už není Thajsko a Srí Lanka. Tam se po předloňském řádění mořské vlny nakonec podařilo postupně identifikovat všech osm obětí. Naopak se objevily nové případy: například v Chorvatsku se v turistické sezoně ztratil už druhý Čech. "Podcenil nebezpečí větru Bora a ztratil se na širém moři," uvedlo ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK. Nikam se neposunul případ tří mladých lidí, kteří před téměř pěti lety zmizeli v albánských horách. Michal a Jan Pavelkovi a jejich přítelkyně Lenka Tučková byli naposledy spatřeni v srpnu 2001. Jedna Češka je nadále pohřešována v Ekvádoru. Jana Kubištová se v tamních horách ztratila ve stejném roce jako trojice v Albánii. Ministerstvo uvedlo, že dva čeští občané se hledají též v Turecku. Po jednom Čechovi též v Austrálii, Brazílii, Irsku, Norsku, Rakousku, Francii a Tunisku.

Soud zprostil spisovatele Beneše viny za hrozbu poplašnou pistolí

Krajský soud v Praze ve čtvrtek zprostil viny spisovatele Jana Beneše, který byl obžalován z výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Podle pravomocného verdiktu odvolacího senátu se nedopustil trestného činu. Obžaloba ho vinila z toho, že loni v červenci v Dobříši vytáhl poplašnou pistoli na muže, který mu nadával. Krajský senát zrušil loňský říjnový verdikt Okresního soudu v Příbrami, který Benešovi vyměřil čtyřměsíční podmínku s roční zkušební dobou. Na stranu spisovatele se postavil občanský spolek Šalamoun - podle jeho předsedy Johna Boka šlo v případu o zvůli a neprofesionalitu orgánů činných v trestním řízení. Určité pochybnosti o kauze měl také ministr spravedlnosti Pavel Němec. Uvedl, že v případě pravomocného odsouzení zváží stížnost pro porušení zákona.

Incident se odehrál loni 8. července na parkovišti u nákupního centra. Spisovatel jel autem do centra. Řidiči vozu jedoucího za ním se ale jeho pomalá jízda nelíbila, navíc mu prý Beneš nedal přednost. Muž tedy na něj zablikal a zatroubil, poté spisovatele dojel a nadával mu. Beneš údajně v obavě o svůj život vytáhl poplašnou pistoli a muži ji ukázal. Řidič se prý zalekl a zavolal policii. Spolek Šalamoun ale tvrdí, že se řidič nejprve vrátil do svého auta. Až když viděl, že si Beneš zapisuje jeho registrační značku, zavolal podle spolku na policii a oznámil jí, že ho spisovatel ohrožoval střelnou zbraní a vyhrožoval mu smrtí.

ČIŽP zahájila správní řízení kvůli skládce odpadu v Libčevsi

Ústecké pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájilo správní řízení se společností Bau 24 kvůli uskladnění německého odpadu v Libčevsi na Lounsku. Podle Jiřího Turka z ČIŽP neměla firma souhlas příslušných úřadů pro nakládání s odpady. Společnosti hrozí až desetimilionová pokuta, řekl ČTK Turek. Správní řízení by podle něj mělo skončit do měsíce.

Národní muzeum se připojuje k výstavě díla z doby Lucemburků

Národní muzeum připravilo doprovodnou výstavu k projektu Karel IV., císař z Boží milosti, který zahajuje Správa Pražského hradu v Obrazárně. V Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti bude od pátku přístupná expozice sestavená z originálů i kopií gotických plastik ze sbírek muzea. Výstava se jmenuje Němí svědkové vlády Lucemburků a potrvá do 30. září. Připomíná také loňské sté výročí od otevření první expozice Lapidária.

Výstava v Lapidáriu představí vedle sochařských prací ze stálé expozice také nově identifikovaná významná díla z depozitářů. Mezi nimi je raně gotická hlava ženy, pravděpodobně ze zbořeného klášterního kostela na Zbraslavi, tři nejstarší židovské náhrobky v Čechách a náhrobní deska s postavou rytíře z Říčan z kláštera v Ostrově u Davle. Vystavena bude i série starých kopií gotické plastiky, které dokumentují lepší stav, než v jakém jsou originály nyní. Plastiku doplní unikátní čtveřice kamnových kachlů s figurální výzdobou ze života krále Václava IV. a nově restaurované fragmenty pohřebního roucha císaře Karla IV.

Sochaři z Plzně získali první místa za ledové sochy v Pragelatu

Plzeňští sochaři František Bálek a Jiří Genzer získali v italském Pragelatu první a druhé místo za ledové sochy. Mezinárodní soutěž se konala přímo v dějišti letošních olympijských her. Bálek zvítězil v kategorii realistických děl, Genzer byl druhý v kategorii abstraktních děl. Klání se zúčastnilo na 40 sochařů z celého světa. Umělci tvořili ledová díla v pondělí a v úterý, v noci na čtvrtek se vrátili domů. "Dělal jsem sochu na téma olympijský duch přímo pod obřími můstky v Pragelatu. Přes 2,5 metrů vysoké dílo představovalo ženské tělo s vavřínovým věncem, byl tam zakomponován plamen i křídla," uvedl Bálek. Genzer vytvořil abstraktní kompozici na téma sport a lidský duch.

Běžkyně na lyžích Neumannová skončila na klasické desítce pátá

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila ve čtvrtečním závodu na 10 kilometrů klasickou technikou na olympijských hrách páté místo. Druhou zlatou medaili získala po triumfu ve skiatlonu Estonka Kristina Šmigunová, která na další místa odsunula Norky Marit Björgenovou a Hilde Pedersenovou. Neumannová závod rozjela skvěle a pohybovala se v popředí výsledkové listiny. Na úvodním mezičasu byla třetí s malou ztrátou na první místo. V polovině závodu však Šmigunová dramaticky zrychlila, Neumannová držela tempo a s výjimkou Estonky si držela před ostatními soupeřkami mírný náskok. Zatímco Šmigunová všem ujela, česká běžkyně byla na posledním mezičasu stále druhá. Závěr však stříbrné medailistce ze skiatlonu nevyšel. V závěrečném kilometru na Norky ztratila a musela se sklonit nakonec i před čtvrtou Kristinou Steiraovou. "Od osmého kilometru jsem byla úplně hotová, došly mi síly," řekla po závodu česká reprezentantka novinářům.

Novotná má za sebou na OH životní závod zakončený šestým místem

Životní závod zajela ve středu na olympijských hrách v Turíně česká rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná. Na nejkratší pětisetmetrové trati postoupila až do finále B a nakonec obsadila šesté místo. Zasloužila se tak o nejlepší výsledek českého short tracku v historii. Výrazně vylepšila i své olympijské maximum, kterým bylo patnácté místo ze Salt Lake City před čtyřmi lety.

Hokejisté v Turíně nestačili na Švýcarsko, prohráli 2:3

Čeští hokejisté v druhém utkání na olympijských hrách v Turíně nečekaně prohráli. Úřadující mistři světa ve čtvrtek nestačili v základní skupině na Švýcarsko a po prohře 2:3 si zkomplikovali očekávanou cestu do čtvrtfinále. Velkou zásluhu na první švýcarské výhře nad Českem na velkém turnaji měl brankář David Aebischer, kterého dokázali překonat jen Jaromír Jágr a Marek Židlický.

Počasí

Po týdnech mrazivého počasí přišla obleva. Hasiči zasahovali na mnoha místech, kde voda z roztátého sněhu zatopila sklepy. Teploty zůstaly pod nulou pouze na horách, v Čechách většinou pršelo, na Moravě padal sníh. Ledovka, před níž varovali meteorologové, výraznější problémy v dopravě nepřidělala. Na východě republiky jízdu motoristům komplikovaly jazyky a závěje. Stejně jako v minulých dnech i ve čtvrtek se pod tíhou sněhu zřítilo několik střech.

V pátek bude podle předpovědi meteorologů oblačno, místy se objeví přeháňky, ojediněle mrznoucí déšť, od vyšších poloh sněžení. Teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem nuly.

Kvůli dešti, který ale do čtvrtečního rána nepřesáhl očekávanou míru do litru vody na metr čtvereční, mírně stoupají hladiny toků, zejména v povodí Berounky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by hladiny neměly dosáhnout ani nejnižšího povodňového úrovně, zřejmě se ale vlivem srážek dají do pohybu ledové kry. Hydrologové proto upozorňují na nebezpečí tvorby ledových bariér a lokálních záplav.