Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Cyril Svoboda žádá jasný postoj EU na bouři kolem karikatur Mohameda

Ministr zahraničí Cyril Svoboda bude prosazovat jasný postoj Evropské unie vůči násilným reakcím radikálních muslimů na otištění karikatur proroka Mohameda v evropském tisku. Se stínovým ministrem zahraničí ODS Janem Zahradilem se v nedělním diskusním pořadu televize Prima shodl v tom, že dosavadní reakce EU je rozpačitá. "Evropa se chová zmateně jako lesní včelka," prohlásil šéf české diplomacie. Osobně považuje karikatury za nevkusné a chápe, že se věřících dotkly, ale následnou reakci má za nepřijatelnou. Vlády zemí, v nichž radikálové zaútočili na velvyslanectví některých evropských států, podle ministra porušily své mezinárodní závazky, když zastupitelské úřady dostatečně nechránily a k útokům jen nečinně přihlížely. Na nejbližším jednání se svými protějšky z členských zemí EU bude Svoboda žádat odsouzení těchto násilných reakcí a jasnou solidaritu s Dánskem, v němž byly kontroverzní obrázky publikovány poprvé.

Jan Zahradil míní, že vrcholní představitelé "pětadvacítky" si neumí s bouřlivou reakcí muslimského světa na Mohamedovy karikatury poradit. EU podle něj v této věci selhala. Europoslanec ODS by chtěl debatu o dění kolem karikatur dostat na nadcházející zasedání Evropského parlamentu, obává se ale, že přednost dostane směrnice o službách. Jeho záměr podpořil i Svoboda, podle něhož Evropa se nesmí nechat zahnat do defenzívy a nečinně přihlížet útokům na své vlastní hodnoty. Připomněl, že iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovaně popřel holokaust Židů za druhé světové války, což považuje za velmi nebezpečné.

Íránské velvyslanectví v Praze si v pátek oficiálně stěžovalo na zveřejnění karikatur Mohameda v Hospodářských novinách a Mladé frontě Dnes. České ministerstvo zahraničí nebude na protestní nótu Íránu nijak reagovat, řekl Svoboda. Vláda se nemá za co omlouvat a navíc v demokratické zemi neodpovídá za to, co otiskly noviny. "Vláda za to nenese odpovědnost, nemá a ani nesmí mít," prohlásil ministr zahraničí.

Jan Zahradil chápe důvody, proč některé české deníky otiskly sporné vyobrazení proroka. Bylo by totiž "postavené na hlavu" diskutovat o věci, která se nesmí zveřejnit, uvedl. Takový postup by mu připomínal kampaň komunistů proti Chartě 77, která přitom nesměla být za minulého režimu oficiálně publikována.

Ministr Bublan: Odposlechy exposlance Doležala neunikly od policie

Odposlechy exposlance Občanské demokratické strany Vladimíra Doležala podle ministra vnitra Františka Bublana neunikly do médií od policie. "S tím jsem si téměř stoprocentně jistý," řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Podle Bublana médiím přepisy odposlechů pravděpodobně poskytl někdo z poslaneckého mandátového a imunitního výboru, který řešil Doležalovu imunitu. Protože však již byl v té době spis odtajněn, nebyl podle Bublana spáchán trestný čin. "Jde spíše o etiku," uvedl ministr Bublan.

Dodal, že pokud jej vedení sněmovny požádá, aby policie přesto vyšetřila, kdo médiím odposlechy poskytl, vyhoví jí. Dalo by se to prý zjistit například podle toho, na které kopírce byly přepisy pro média ofoceny. Místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) ve stejném pořadu uvedl, že by klidně takové prošetření inicioval.

Doležal byl obviněn počátkem ledna z pomoci k přijímání úplatku. Policie se zahájením stíhání čekala na souhlas sněmovny, která Doležala na její žádost zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal s obviněním nesouhlasí. Kvůli kauze se vzdal poslaneckého mandátu, aby nevrhal negativní světlo na celou ODS. Některá média zveřejnila přepisy Doležalových odposlechů, podle nichž se Doležal pokoušel ovlivnit vyšetřování svého případu. Zajímal se například o to, jak postupuje státní zástupce, který má jeho případ na starosti. Únikem informací se poté začal zabývat odbor vnitřní kontroly policejního prezidia.

Do konce února bude vyhláška, jak řešit akce typu CzechTek

Do konce února budou mít obce k dispozici vyhlášku, podle níž budou moci postupovat při masových akcích typu technařského CzechTeku. Vyhláška by měla obcím pomoci, aby si samy dokázaly zajistit hladký průběh podobných událostí. Ministerstvo vnitra upustilo od původní představy vydat speciální zákon. "Tvořit zákon by bylo nadbytečné," řekl ministr vnitra František Bublan.

Zvládnutí masových kulturních akcí mladých lidí se začalo řešit poté, co policie musela zasáhnout při červencové technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Ostré spory se vedly zejména ohledně přiměřenosti zásahu, při němž byly zraněny desítky technařů i policistů. Zásahem se zabýval také ombudsman Otakar Motejl, který jej koncem ledna označil za nepřiměřený. Bublan Motejlovu zprávu přivítal a uznal, že si s ní dal ombudsman hodně práce. Připustil, že byť s jejím obsahem není úplně spokojen, obsahuje zpráva i oprávněnou kritiku. Například to, že policie s technaři málo komunikovala. "Už vytváříme týmy, které budou vycvičeny k tomu, aby dokázaly komunikovat s masou lidí," uvedl Bublan. Zkušenosti bude policie získávat i od německých kolegů. "Jsme pozváni na 1. máj do Německa, protože v Německu jsou velmi silné demonstrace levicových radikálů," řekl Bublan.

Policejní prezident podle něj dále vydal nařízení, aby podobné akce byly napříště řízeny krajským, nikoliv jen okresním policejním ředitelstvím, jako tomu bylo loni na Tachovsku. Při zásazích budou prý nově také používáni psychologové a vyjednávači. Zlepšit by se podle Bublana měla i dokumentace takových akcí. "Nabídl bych některým médiím, že by byly součástí dokumentačního týmu, aby nedocházelo k tomu, že něco jiného ukazuje policie a něco jiného média, aby šlo o objektivní obraz," popsal další novinku Bublan.

Bývalý šéf NBÚ Mareš přiznal, že se dopustil několika chyb

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jan Mareš přiznal, že se dopustil chyby, když od skupiny lidí kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky přijal jako vánoční dárek hodinky a okamžitě je nevrátil. Chybou podle něj bylo i to, že se poměrně dlouhou dobu zastával svého někdejšího podřízeného, sekčního šéfa Vladimíra Šiši, který byl nedávno obviněn, že bral od Berkovy skupiny úplatky. Ctil prý presumpci neviny "Měl jsem postupovat jako manažer, ale u mě převažuje právník a dokud nemám důkaz o vině, u mě je presumpce neviny," řekl Mareš v rozhovoru pro Českou televizi. Připustil však, že jeho slova mohou být dnes vnímána jako výmluva.

Klaus odmítl Paroubkovu výzvu, aby umožnil svazky homosexuálů

Prezident Václav Klaus odmítl argumenty premiéra Jiří Paroubka, který ho požádal o podpis zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Norma umožňující úředně potvrzené homosexuální svazky podle Klause nemá se svobodou menšin, o níž mluví Paroubek, nic společného. Zákon je "pokusem legalizovat rozbíjení tradičních institucí, na nichž je naše společnost založena", míní Klaus.

Zároveň Paroubkovi vzkázal, že ho nemá poučovat o tom, co je svoboda, ani jej vtahovat do své předvolební kampaně. "Předseda vlády nemá mandát poučovat mne a občany naší země o tom, co je to svoboda. Svým dopisem mne chce pouze zatáhnout do své předvolební kampaně, což zásadně odmítám," uvedl Klaus v prohlášení, které ČTK poskytl jeho mluvčí Petr Hájek. Paroubek se podle Hradu snaží vytvářet dojem, že v debatě o registrovaném partnerství jde o problém svobody, nebo nesvobody. "Tento zákon nemá se svobodou nic společného," soudí hlava státu. Na Paroubkův dopis odpoví po návratu z turínské olympiády.

V pátečním dopise Paroubek podotkl, že účelem zákona o registrovaném partnerství není vytvořit instituci obdobnou manželství. Norma má podle šéfa vlády jen poskytnout potřebný právní podklad pro trvalé soužití registrovaných partnerů a pro uspořádání jejich vztahů. Klaus ale již dříve namítl, že by prý homosexuálové bezdůvodně získali určitá privilegia.

Jan Zahradil: Výtky Klause vůči registrovanému partnerství jsou mylné

Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil považuje kritické názory prezidenta Václava Klause na zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví za mylné. Klaus označil normu umožňující svazky homosexuálů za "tragický omyl", která podle něj nemá se svobodou či diskriminací menšin nic společného. Nyní se čeká, zda sporný zákon vetuje. Zahradil v diskusním pořadu televize Prima prohlásil, že s prezidentem a čestným předsedou své strany v této věci zásadně nesouhlasí. "Já jeho argumenty nesdílím a myslím si, že jsou mylné," uvedl opoziční politik. V roce 2004 patřil Zahradil ke skupině poslanců, kteří předložili zákon o registrovaném partnerství. Tehdy neuspěli, nyní ale předlohu podpořili poslanci i senátoři a k její platnosti chybí jen Klausův podpis. Prezidentský souhlas je ale po jeho výhradách krajně nejistý.

ODS je v otázce registrovaného partnerství rozdělena, stejně jako ostatní strany s výjimkou lidovců, kteří jsou jednotně proti. Klause se o potřebnosti normy snaží přesvědčit i další vlivný politik ODS, pražský primátor a místopředseda strany Pavel Bém. Většina poslanců ODS na konci loňského roku hlasovala proti zákonu, v horní komoře s ním nesouhlasila asi čtvrtina senátorů ODS, z nichž se ale větší část hlasování zdržela.

Pavel Bém v dopise prezidenta požádal, aby zákon podpořil, totéž učinil i socialistický premiér Jiří Paroubek. Naopak odpůrci registrovaného partnerství na prezidenta spoléhají. Pokud by Klaus zákon vrátil, potřebovala by dolní komora aspoň 101 hlasů, aby odpor Hradu zvrátila. Dosáhnout takové podpory bude těžké.

Nebezpečná forma ptačí chřipky zjištěna v EU

Tři státy Evropské unie o víkendu zaznamenaly první potvrzené případy výskytu vysoce patogenního viru H5N1 ptačí chřipky. Přítomnost viru byla prokázána u uhynulých labutí nalezených v Itálii, Řecku a ve Slovinsku a z dalších evropských států také v Bulharsku. Indonésie mezitím ohlásila další dvě potvrzená úmrtí lidí na tuto nemoc, podezření z nákazy člověka ptačí chřipkou je i v Nigérii. V Itálii byly mrtvé infikované labutě objeveny ve třech jižních regionech Kalábrie, Apulie a Sicílie, v Řecku v okolí Soluně a v Bulharsku poblíž hranic s Rumunskem, jež v uplynulých měsících na svém území registrovalo již několik ohnisek nákazy. O tom, že se ptačí chřipka stále více přibližuje k České republice, svědčí pak nález uhynulé labutě u slovinského Mariboru, necelých deset kilometrů od hranic s Rakouskem. Výsledky testů na virus H5N1 z místních laboratoří musí ve všech zmíněných případech ještě potvrdit laboratoř EU v anglickém Weybridge.

Česká Státní veterinární správa nadále věnuje problému zvýšenou pozornost, ale zpřísnění ochranných opatření nechystá. Soudí, že postačí ta, která byla přijata Evropskou komisí.

Průzkum: Podle reklamních letáků nejvíce nakupují Češi a Slováci

Z národů střední a východní Evropy se při nákupech nejvíce řídí reklamními letáky obchodních řetězců Češi a Slováci. Naopak malý efekt mají podle průzkumu společností Incoma Research a GfK Praha letáky v Srbsku a Bulharsku, kde podle nich nakupuje minimum zákazníků. V Česku obchodníci do reklamních letáků ročně investují několik miliard korun.

V Česku nakupuje podle letáků 31 procent a na Slovensku 39 procent zákazníků. Dalších 47 procent Čechů letáky dostává a čte je, na Slovensku je to 48 procent. Zhruba 16 procent obyvatel ČR letáky dostává, ale nečte je. Na Slovensku se takto chová osm procent spotřebitelů. Letáky obchodních řetězců vůbec nedostává šest procent Čechů a pět procent Slováků.

Stanové městečko pro bezdomovce na pražské Letné je stále plné

Stanové městečko pro bezdomovce v Praze na Letné je stále plné. Noc z pátku na sobotu strávilo ve vojenských stanech 218 bezdomovců a bylo mezi nimi 23 žen. Ze soboty na neděli přespalo na Letné 221 lidí bez střechy nad hlavou, počet žen byl stejný. "Kapacita stanů byla opět naplněna, i když se zájem mírně snižuje," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Zájemce o nocleh, kteří se na Letnou nevejdou, odesílají pracovníci stanového městečka do stálých středisek humanitárních organizací. Zpočátku jich bývalo přes 20, ale v pátek jen deset a v sobotu osm.

Stanový tábor skončí provoz ve středu 15. února. Lidé bez domova v něm budou moci naposledy přespat v noci na středu. Pokud by následně silněji mrzlo, humanitární sdružení jsou připravena krátkodobě zvýšit kapacity svých azylových domů, oznámil před několika dny primátor Pavel Bém.

Vojáci postavili na pláni postupně osm stanů z rozhodnutí města kvůli silným mrazům 24. ledna. Původně se předpokládalo, že budou na pláni týden, nejvýše 14 dní. Ve vytápěných stanech mohou lidé pobývat od 19:30 do 06:30, potom musejí tábor opustit. Bezdomovci tam dostanou čaj, polévku a chléb. O provoz zařízení se starají charitativní organizace a Městské centrum sociálních služeb a pomoci. Podle odhadů v Praze přebývá asi 4600 lidí bez domova, možná ještě o několik stovek víc. V azylových domech je celkem 900 míst, a to v ubytovnách i v denních centrech.

Divadelní přehlídku v Mělníku sledovaly stovky dětí a rodičů

Stovky dětí a rodičů v téměř zaplněném sále Masarykova kulturního domu v Mělníku sledovaly v neděli pokračování 34. ročníku přehlídky divadelních pohádek Divadlo dětem 2006. Akce, která začala 5. února a skončí slavnostním vyhlášením výsledků doprovodných dětských soutěží 26. března, měla na programu pásmo složené z pohádek O princezně na hrášku a Justýna a upíři. S ním se představil Divadelní soubor žáků základní umělecké školy Klecany-Odolena Voda. "Festival bude pokračovat každou neděli s výjimkou té příští, kdy jsou na Mělnicku jarní prázdniny a děti budou na horách," řekla ČTK programová pracovnice pořádajícího Masarykova kulturního domu v Mělníku Helena Kymplová.

Mělnické nesoutěžní přehlídky se zúčastňují pouze amatérské soubory. Většinou pocházejí se středních Čech, letos se na akci poprvé objevili zástupci z jiného kraje. Jihočeský soubor J.K. Tyl zde na úvod festivalu odehrál pohádku Popelka. Přehlídka pohádek Divadlo dětem 2006 v Mělníku pokračuje 26. února představením Jak čert vyletěl z kůže v provedení poděbradského Divadelního souboru Jiří.

Americká funk-soulová kapela Earth, Wind & Fire vystoupí v Praze

Americká funk-soulová kapela Earth, Wind & Fire zahraje 23. dubna v pražském Lucerna Music Baru. S černošskou hudební formací vystoupí jako speciální host její bývalý člen Al McKay. ČTK to sdělila zástupkyně agentury BM Music Kristýna Horáčková.

Earth, Wind & Fire působí na hudební scéně od roku 1969, kdy kapelu založil bubeník Maurice White. Jeho skladatelská a aranžérská obratnost spolu s projevem a rozsahem zpěváka Philipa Baileyho a instrumentálním uměním Al McKaye jsou základem úspěchu skupiny, která se stala vzorem pro mnoho dalších kapel. K jejímu odkazu se hlásí také současné taneční hvězdy Black Eyed Peas nebo čeští Monkey Business. Skupina, která natočila již 28 alb, získala za dobu své existence pět ocenění Grammy v kategorii R&B a bodovala v hitparádách písněmi Sing a Song a September.

Ze sportu:

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová získala na olympijských hrách v Turíně stříbrnou medaili ve skiatlonu na 7,5 kilometru klasicky a 7,5 km volně. Nestačila jen na Estonku Kristinu Šmigunovou. Neumannová vybojovala tři dny před svými 33. narozeninami první olympijskou medaili pro českou výpravu v Turíně, v kariéře získala na ZOH již pátý cenný kov. Ve sbírce má nyní čtyři stříbra a jeden bronz.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil ve skiatlonu desátou pozici, Jiří Magál byl čtrnáctý. Vyhrál ruský běžec Jevgenij Dementěv.

Český skokan Jakub Janda obsadil v olympijském závodu na středním můstku 13. místo. Z vítězství se radoval Nor Lars Bystöl před Mattim Hautamäkim z Finska, s nímž se po prvním kole dělil o šesté místo.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila sedmé místo v závodě na 3000 metrů. První olympijskou soutěž žen vyhrála devatenáctiletá Nizozemka Ireen Wüstová, která o více než vteřinu porazila krajanku Renate Groenewoldovou.

Olympijským vítězem ve sjezdu se stal Francouz Antoine Deneriaz. Český reprezentant Ondřej Bank, jenž na trať vyrazil se startovním číslem pět, po pádu závod nedokončil.

Český snowboardista Martin Černík se při své olympijské premiéře neprobojoval do finálové části závodu v U-rampě. V italské Bardonecchii neustál jeden z dopadů v obou kvalifikačních jízdách a zůstal daleko za finálovou dvanáctkou. V konkurenci 44 účastníků obsadil 33. místo.

Hokejista Jaromír Jágr rozesmutněl Toronto. V sobotu večer dopomohl Rangers k vítězství dvěma góly a poslední zápas NHL před olympiádou v Turíně si okořenil vítězstvím 4:2. K němu přispěli góly i Martin Ručinský s Petrem Sýkorou. Na opačné straně asistoval u obou zásahů Tomáš Kaberle, který s Maple Leafs před utkáním podepsal novou pětiletou smlouvu.

Po necelých pěti měsících si Vladimír Šmicer znovu vychutnal ve francouzské lize radost ze vstřeleného gólu. Celkově třetí trefou v sezoně pečetil vítězství Bordeaux nad Rennes 2:0, díky němuž Girondins ukrojil dva body z náskoku vedoucího Lyonu.

Antonín a Jan Klatovští ovládli čtvrtý díl seriálu závodů na ledové ploché dráze Golden Spike, který se poprvé v historii jel na území České republiky v Divišově. Starší Antonín, který obhajuje celkové prvenství, neprohrál ani v jedné z pěti jízd, Jan ztratil pouze bod za prohru v sourozeneckém souboji. Stejné pořadí je i v čele průběžného hodnocení před zbývajícími závody v Assenu a Erfurtu.

Slavný etapový závod Giro d'Italia bude jasným vrcholem letošní sezony pro devětačtyřicetiletého jezdce na vysokém kole Josefa Zimovčáka z Veselí nad Moravou, který již vloni dokázal zdolat trať Tour de France. Pokud svůj úspěch zopakuje také na Giru, chce si vyzkoušet i poslední z trojice nejslavnějších etapových závodů, španělskou Vueltu.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněžení. Teploty minus 4 až nula stupňů Celsia.