Zprávy

Klaus: Volby do sněmovny budou 2. a 3. června, premiér váhá

Prezident Václav Klaus vybral jako termín voleb do Poslanecké sněmovny pátek 2. června a sobotu 3. června letošního roku. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Petr Hájek. Rozhodnutí Klaus, který termín sněmovních voleb vyhlašoval z titulu funkce hlavy státu poprvé, postoupil v pondělí ke spolupodpisu předsedovi vlády. Premiér Jiří Paroubek však uvedl, že s ním prezident termín nekonzultoval; Klausův návrh si proto hodlá ještě promyslet. V úvahu podle něj připadá buď Klausův termín, nebo druhý červnový víkend, tedy termín 9. a 10. června. První z těchto dnů začíná mistrovství světa ve fotbale. Před čtyřmi lety se sněmovní volby konaly ve dnech 14. a 15. června. Jejich termín oznámil Klausův předchůdce Václav Havel po schůzce s tehdejším premiérem Milošem Zemanem.

Pro lídra ODS Mirka Topolánka je důležité, že už padlo přesné datum hlasování. "Už můžeme plánovat termíny jednotlivých akcí," řekl ČTK. Při plánování kampaně podle něj nejsilnější opoziční strana počítala se všemi možnými termíny a žádný se jí nezdál něčím dominantní. "Je neutrální a už víme, od kterého data se můžeme odpíchnout," konstatoval.

Kdyby premiér termín voleb připadající na první červnový víkend stvrdil, politické strany a hnutí budou muset seznamy svých poslaneckých kandidátů odevzdat nejpozději v úterý 28. března, tedy v souladu s volebním zákonem 66 dnů před zahájením voleb. Pokud by se volby konaly o týden později, politická uskupení by na nominace měla čas do 4. dubna.

Před čtyřmi lety kandidovalo 29 volebních uskupení, přičemž pouze dvě strany - KDU-ČSL a US-DEU - kandidovaly spolu v koalici. Kromě nich dolní komoru obsadily ještě KSČM, ODS a ČSSD, která volby vyhrála a sestavovala vládu.

Martínek: Sociální byty zřejmě až do 90 m2, domy do 150 m2

Do kategorie sociálního bydlení by zřejmě mohly spadat byty do 80 až 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních. Další podmínkou bude, aby se na jejich výstavbě podílel stát, například hypotékou nebo stavebním spořením. Naopak cena bytu by neměla být rozhodující, řekl ČTK a České televizi ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Sociální by tak podle něj mohlo být přes 70 procent nové výstavby. U takzvaného sociálního bydlení bude moci ČR zachovat nižší sazbu daně z přidané hodnoty i po roce 2007, kdy končí všeobecná výjimka na novou bytovou výstavbu. Na stanovení přesných kritérií se prý již týden pracuje a návrh by měl být brzy hotový. "Již za 14 dní by to mohlo jít do vlády," řekl. Cílem úřadu podle něj je, aby se do nižší sazby DPH dostalo co nejvíce bytů a domů.

Odborníci: Vláda při jednání s EU o výjimkách v DPH prohrála

Vláda udělala chybu, když odvolala své veto při jednání s Evropskou unií o prodloužení výjimek v dani z přidané hodnoty, míní většina odborníků oslovených ČTK. Zařazení výstavby většiny nových bytů a rodinných domů do snížené sazby na základě jejího převedení do sociální politiky státu se podle nich v praxi projeví dalším růstem složitosti daňového systému a větším prostorem pro daňové úniky.

"Vláda prohrála. Je to bohužel závažný precedens, protože až se příště bude jednat o něčem podstatnějším, česká vláda bude považována za měkkého partnera," řekl ČTK analytik PPF Pavel Kohout. Miroslav Ševčík z Liberálního institutu upozornil na to, že vláda udělala chybu už dříve při vyjednávání podmínek vstupu ČR do EU. "O daních tvrdily, že budou v národní kompetenci. Mnozí občané na to naletěli a teď se podivují," poznamenal.

"Obětovat se musely všechny státy," soudí Jan Mraček ze sdružení Europlatform. Psychologický nátlak na rebelující členské země byl podle jeho slov velký, potenciální veto by ohrozilo celkový systém výjimek na nižší sazby DPH v EU. V případě krachu rakouského kompromisu by Evropská komise okamžitě vyzvala všechny členské země ke zvýšení DPH u výjimek a přechodných období, dodal.

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek očekával, že se vládě podaří vyjednat výjimku na ponechání bytové výstavby ve snížené sazbě už proto, že některé staré země EU nedodržely termín a tyto práce do zvýšené sazby nepřevedly. "Rád si počkám na nové vymezení sociálního bydlení. Zatím si neumím představit, jak by do něj mohly být zahrnuty třeba rodinné domky, jak slibuje premiér," podotkl. Rozhodně lze podle něj čekat, že se stavební firmy zaměří na výstavbu toho typu bydlení, které zůstane ve snížené sazbě.

Dvě sazby na stejnou věc budou prostorem k daňovým únikům, uvedl Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. Opatření prý povede také k pokřivení trhu. Subjekty na trhu se přizpůsobí a budou mít tendenci nabízet většinu bytů jako tzv. sociální bydlení, aby se vešly do dané definice. Stát bude rozšiřovat nabídku půjček do bydlení a dalších opatření, což dále pokřiví trh. "Cílem by nemělo být rozšiřování "sociálního bydlení", ale spíše to, aby bylo více tržního bydlení," řekl.

ČR odsouhlasila dohodu EU o DPH minulý týden. Snížená pětiprocentní sazba by měla i po roce 2007 platit u veškerých dodávek tepla a teplé vody, výstavby většiny nových bytů a rodinných domů a do roku 2010 i u oprav soukromých obydlí. Dohodu zemí EU může odmítnout již jen Polsko, kterému unie prodloužila lhůtu na vyjádření. Polské veto by podle ministerstva financí ohrozilo pouze prodloužení výjimky na nižší sazbu u dodávek tepla a ČR by pak o tomto bodu musela znovu jednat.

Patria: Tržní hodnota ČEZ překročila 20 miliard USD

Tržní kapitalizace společnosti ČEZ se v těchto dnech přehoupla nad hranici 20 miliard USD (cca 470 miliard Kč). Kromě rostoucí ceny akcií na burze jí pomohlo i posílení kurzu koruny. Uvedl to server Patria. ČEZ tak posílil pozici největší středoevropské firmy, včetně Rakouska, podle tržní kapitalizace. ČEZ podle tržní kapitalizace dotáhl firmy, jako je Sharp, Veolia nebo Volvo. ČEZ je největším českým výrobcem elektřiny s více než 70procentním podílem na trhu. Za loňský rok firma odhaduje čistý zisk zhruba 16 miliard korun. Celá skupina ČEZ zaměstnává včetně zahraničních dceřiných firem přes 20.000 lidí.

Rath odmítá ustoupit tlaku lékárníků, ti mají v záloze další akce

Ministr zdravotnictví David Rath odmítá ustoupit tlaku lékárníků i po pondělním tříhodinovém uzavření lékáren. Jejich akci označil za stávku milionářů. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, který ministrově tiskové konferenci přihlížel, poté novinářům řekl, že lékárníci jsou připraveni přitvrdit a koncem února zavřít lékárny i na několik dní. Podle něj není vyloučeno, že se k protestům připojí i soukromí lékaři, zubaři a malé nemocnice.

Rath uvedl, že návrh lékárníků zvýšit marži u levných léků až na 50 procent je pro něj nepřijatelný, protože by tím podle jeho analýz stouply výrazně náklady na léky v ceně do 300 korun. Volně prodejné léky podle ministra podražily o třetinu. "Nepřipustím žádné zdražování pro pacienty léků tím, že by stoupala marže, jak to požaduje komora," prohlásil ministr.

Lékárníci uvádějí, že v pondělí zavřelo v poledne na tři hodiny 90 procent lékáren, Rath to zpochybnil. Nechal si prý prověřit, že lékárny ve fakultních nemocnicích, jež ministerstvo řídí, nestávkovaly, stejně tak i většina lékáren v běžných nemocnicích a při poliklinikách. "Lékárenská péče byla víceméně pokryta po celém území státu," řekl ministr. Stávku lékárníků nepovažuje ministr za nic mimořádného, mohou podle něj vyjádřit nespokojenost. Jejich požadavky ale vnímá jako neoprávněné. Ročně zaplatí pojišťovny za léky téměř 40 miliard, podle návrhu lékárníků by prý stouply platby za levné léky o dvě miliardy - ty by uhradili pacienti, případně pojišťovny, takže by lékaři mohli pacientům psát méně léků, aby se vešli do limitu.

Lékárníci dlouhodobě varují, že po snížení marže o tři procenta klesnou příjmy lékáren až o 15 procent, krach podle nich hrozí čtvrtině z 2200 lékáren, zejména venkovských. Od ledna klesla marže z 32 na 29 procent, lékárníci se o ni dělí s distributory. Po odečtení DPH dostanou kolem 17 procent.

Podle ministra může dobře vydělávat lékárna se spádem 4000 obyvatel. Pokud jsou v tak malém městě dvě, není vyloučeno, že jedna zanikne. "Český stát a zdravotní daň tady není proto, aby udržela všechny lékárny ve všech místech, i když by tam byly čtyři chalupy," řekl ministr.

Hranický závod LG. Philips Displays obnoví v úterý výrobu

Závod LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku obnoví v úterý ráno produkci klasických televizních obrazovek. Závodu se podařilo podle mluvčí továrny Zuzany Fojtíkové zajistit chybějící komponenty pro výrobu. Kvůli nedostatku peněz na materiál se provoz v továrně v pátek zastavil.

Do vážných finančních problémů se podnik dostal kvůli rozhodnutí mateřské společnosti LG.Philips Displays Holding B.V., jež v pátek oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí oznámilo, že má plán na zachování výroby v továrně. "Jedno z řešení je poskytnout (hranické továrně) exportní úvěr prostřednictví České exportní banky, který by umožnil provozní financování. Druhým řešením je zapojení třetí firmy, a to firmy Osinek, která by zajišťovala nákup materiálu, inkasovala finanční prostředky od odběratelů a profinancovávala náklady spojené s výrobou," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Závod LG.Philips Displays zaměstnává 1300 lidí.

Pokud by se společnost LG.Philips Displays rozhodla ukončit provoz továrny, bude muset státu vrátit mnohamilionové investiční pobídky. Podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové náklady českého státu na získání investičního projektu LG.Philips dosahují zhruba 1,5 miliardy korun. Zisky státu z působení firmy v ČR představují podle ní nejméně 3,2 miliardy korun.

ČRo: Podivnosti kolem vyřazení Gazpromu z privatizace Unipetrolu

Do výběrového řízení při privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol se podle Českého rozhlasu nedostalo za podivných podmínek konsorcium v čele s ruským plynárenským gigantem Gazprom. Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl, že tato firma, která může na rozdíl od polského PKN Orlen spoléhat čistě na svoje suroviny, nabídla za Unipetrol jednu z nejvyšších cen - přes 15,3 miliardy korun. To bylo o dvě miliardy více, než za koupi holdingu zaplatil polský ropný koncern PKN Orlen, uvedl rozhlas s odkazem na dokumenty, jež má k dispozici. Tyto informace prý překvapily ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. "Žádnou takovou informaci nemám. V každém případě ten proces byl naprosto transparentní, rozhodovala cena, která měla být předložena v daný okamžik," řekl.

Podle informací Radiožurnálu civilní kontrarozvědka ani rozvědka vládu na možná bezpečnostní rizika spojen s touto firmou, obchodující na londýnské burze, neupozorňovala. "To, jestli měla vláda nějaké jiné informace - to samozřejmě předpokládám, že měla - tak tyto informace neměly svůj zdroj na našem úřadě," řekl rozhlasu šéf rozvědky Karel Randák. Rozvědka podle informací Radiožurnálu naopak vládu varovala před Poláky. Odůvodňovala to neprůhlednou vlastnickou strukturou firmy. To už ale její šéf nechtěl komentovat, uvedl Radiožurnál. Uvedl, že nový vlastník Unipetrolu se chystá některé, pro něj nezajímavé, podniky z holdingu prodat. Naopak konsorcium Gazpromu ve strategickém plánu, který rozhlas získal, plánovalo udržení všech podniků a jejich rozsáhlou modernizaci včetně řešení ekologických problémů. Nabídlo i expanzi firmy do okolních států.

Okolnosti privatizace Unipetrolu a podezření, že ji provázela korupce, vyšetřovala několik měsíců česká parlamentní vyšetřovací komise. Kauzou se zabývala i obdobná komise polská. Česká komise má v úterý předložit Poslanecké sněmovně výsledky své práce. Vlastní zprávu předloží členové komise za ODS. Komise se shodla na závěru, že vláda se při privatizaci zásadního pochybení nedopustila. Poslanci ODS však s tímto závěrem nesouhlasí. Určité pochybnosti mají členové komise o uzavřeném jednání vlády, kdy kabinet vyřadil tři ze šesti zájemců o Unipetrol. Vláda podle nich ale měla na své rozhodnutí právo. Jediného pokusu o korupci se podle komise zřejmě dopustil bývalý tajemník premiéra Zdeněk Doležel. Podle poslanců si velmi pravděpodobně řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o úplatek.

Bublan nařídil kvůli tragédii v Polsku kontrolu budov v ČR

V souvislosti se sobotní tragédií v polských Katovicích nařídil český ministr vnitra František Bublan hasičům kontroly větších budov a obchodních center, na kterých se ještě drží sníh. V Polsku se pravděpodobně právě pod tíhou sněhu a ledu zřítila střecha veletržní haly, v jejíchž troskách zahynulo 67 lidí včetně dvou českých a dvou slovenských občanů. Kontroly českých hasičů potrvají zhruba měsíc. Kontroly se podle ministra týkají především výše položených oblastí a míst, kde se sníh i nadále drží ve větším množství. "Budou to možná desítky i stovky objektů," řekl Bublan.

Ministr má obavy, že by se podobná tragédie jako v Polsku mohla stát i v ČR. "Není to první případ a je vidět, že konstrukce jsou stavěny možná na nějaké jiné podnebí," doplnil. V ČR se v posledních týdnech několik střech pod tíhou sněhu zřítilo, šlo však o menší objekty a havárie si nevyžádaly oběti. Největší nehoda se stala začátkem ledna, kdy nevydržela nápor sněhu střecha supermarketu Lidl v Ostravě.

ODS se radí s právníky, jak postupovat proti reklamní agentuře

Aféra kolem plakátů ironizujících politiky ČSSD, které reklamní společnost euroAWK nevyvěsila před víkendem u pražského Kongresového centra, bude mít právní dohru. Podle hlavního manažera ODS Jaroslava Jurečky firma porušila smlouvu a nejsilnější opoziční strana nyní proti ní zvažuje právní kroky. Na obřích rudých billboardech se měly na zakázku ODS v den, kdy ČSSD oficiálně představila svůj volební program, objevit tváře lídrů sociální demokracie a KSČM s maskami. Firma se ale na poslední chvíli rozhodla 25 plakátů nevylepit, což ODS označila za cenzuru. Jednatel firmy Jaroslav Hanika uznal, že firma udělala chybu. Stalo se tak však podle něho na začátku jednání, když zakázku přijala, aniž věděla, oč přesně půjde. "Takovéhle ironizující plakáty my nikdy nevyvěšujeme a vyvěšovat nebudeme," řekl Hanika ČTK s tím, že šlo o nestandardní objednávku. Plakáty měly být vyvěšeny jen na jeden den a místo týden před rozvěšením je zadavatel dodal dvě hodiny předem. Za akci si chtělo euroAWK účtovat 25.000 korun, protože ale od vylepení společnost ustoupila, občanským demokratům neposlala fakturu.

Kühnl varuje před snižováním výdajů na armádu

Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) na pondělním vyhodnocování úkolů vojska za loňský rok prohlásil, že České republice v příštích deseti až 15 letech nehrozí žádné vojenské nebezpečí z okolních zemí. Za hlavní problémy, kterým musí česká armáda zvenčí čelit, považuje terorismus, zneužití zbraní hromadného ničení, regionální nestabilitu či kolaps států. Hlavní úkoly armády jsou podle Kühnla tři: obrana země, účast na mezinárodních operacích, do kterých je připravena vyslat až osm procent svých vojáků, a pomoc při humanitárních krizích v Česku. "Nemůžeme se vzdát ani jednoho z těchto pilířů," uvedl. Aby však mohlo vojsko dobře fungovat, musí mít dost peněz, upozornil ministr. Ani ne dvouprocentní podíl výdajů na armádu z hrubého domácího produktu je podle něj na hranici. "Každé další snižování by bylo nejspíš limitující," obává se. Všímají si toho podle něj i ve vedení Severoatlantické aliance. Je třeba, aby si to uvědomili také čeští politici, dodal.

Důstojník nařčený z braní úplatku bude zproštěn služby

Ředitel odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslav Beňo, kterého v úterý zadržela policie, když údajně přebíral úplatek ve výši jeden milion korun, bude zproštěn služby. Ministr obrany Karel Kühnl na tiskové konferenci uvedl, že Beňo měl na starosti významné zakázky - například výstavbu letišť a základen či ostrahu různých důležitých budov. "Neměl nic společného s nákupem vojenské techniky," prohlásil ministr. Kühnl řekl, že netuší, za co mohl důstojník peníze dostat. Nařídil již prý hloubkovou prověrku všech výběrových řízení v odboru.

Policie plukovníka zadržela před pražským sídlem brněnské bezpečnostní agentury Trade Fides, která pro armádu zajišťuje ostrahu několika muničních skladů. Zakázku získala bez klasického výběrového řízení v roce 2003 na dobu deseti let za 2,7 miliardy korun.

Vyšetřování vraždy Mrázka převzal útvar pro boj s mafiemi

Vyšetřování středeční vraždy vlivného podnikatele Františka Mrázka převzal policejní útvar pro boj s organizovaným zločinem. Počátek vyšetřování měla na starosti pražská policie a její specialisté na vraždy. Měli za úkol zejména ohledání místa činu a výslechy případných svědků. Poslední informace sdělil v pátek novinářům šéf kriminalistů Petr Želásko. Uvedl, že se stále nepodařilo najít nábojnici ani střelu, která Mrázka zabila. Policie proto nedokáže specifikovat, jaký typ zbraně byl použit. Podle Želáska existuje několik vyšetřovacích verzí, žádná zatím nemá přednost. "Celá oblast šetření bude poměrně široká, tak jako byly široké aktivity pana Mrázka," uvedl v pátek Želásko.

Mrázek, který byl součástí vlivné podnikatelské skupiny ovládající například ústeckou Setuzu, byl zastřelen ve středu večer na parkovišti před sídlem svých firem. Policie má zatím jedinou jistotu: cílem střelce měl být skutečně Mrázek a šlo zřejmě o nájemnou vraždu. Podle Mrázkových příbuzných mohla střelba souviset se tři roky starým neúspěšným pokusem o atentát, který tehdy i sám podnikatel připisoval vlivné rodině pražského podsvětí.

Mrázka policie v minulosti podezírala z řady trestných činů, včetně objednání vraždy; nikdy ale nebyl z ničeho usvědčen. Spolu s Pitrem a Miroslavem Provodem podle tisku v devadesátých letech kupovali desítky firem. Týdeník Respekt jejich počínání popisuje tak, že ovládli krachující firmu, její majetek několikrát převedli přes nyní již nefungující firmy a při těchto převodech setřásli všechny dluhy tím, že je převedli na takzvaného bílého koně. Mnozí z těchto lidí beze stopy zmizeli.

Železný popřel účast na krácení daní, vinen je prý jen galerista

Europoslanec a bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný v pondělí před městským soudem popřel účast na krácení daní. Daňové úniky za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny má podle něj na svědomí výhradně jeho spoluobžalovaný Čechoameričan, galerista George Novotný. Železný ho vykreslil jako muže, jehož pronásledovali věřitelé a z něhož se časem vyklubal podvodník prodávající falzifikáty. Novotný, který trestnou činnost obou doznal, žije v USA a k soudu kvůli údajným obavám o život nepřijel. Dvojici hrozí pět až 12 let vězení.

Železný u soudu dával najevo přesvědčení, že jde o kauzu vytvořenou na objednávku, jejímž cílem bylo dostat ho na lavici obžalovaných. Naznačil, že osm let starou aféru s neproclenými obrazy možná odstartoval americký podnikatel Ronald Lauder, se kterým měl spory kvůli Nově. "Tehdy mi Lauder řekl, že mě zničí, že proti mně rozjede 50 kauz," zdůraznil. V případě obrazů jde o jedno z prvních obvinění Železného z dubna 2001, pár dnů po něm jeho právníci téměř sedmimilionovou daň za obrazy uhradili. "Z právní opatrnosti," vysvětlil Železný. Pokud bude zproštěn viny, bude prý peníze vymáhat zpět. Řekl, že vybudoval největší nestátní sbírku českého umění, která čítá 1500 obrazů, z nichž mnohé byly dovezeny z ciziny. "Místo toho, abych si koupil jachtu a mohl se na Seychelách smát," poznamenal. Při výslechu pozval do galerie i žalobkyni: "Velmi bych si považoval, kdybyste se přišla podívat."

V regionech je sedm nových ředitelů památkářů, tři zůstali

Národní památkový ústav má po dvou měsících opět ředitele všech deseti dosavadních odborných územních pracovišť. O jejich obsazení rozhodl v pondělí nový generální ředitel Tomáš Hájek. Sedm osob je nových, z původních pracovníků na svých pozicích po konkurzu zůstali jen tři. Ministr kultury Vítězslav Jandák odvolal všech deset ředitelů loni v prosinci společně s "jednodenním" ředitelem celého ústavu Zdeňkem Novákem, svým někdejším náměstkem. Chtěl, aby pozice obhájili. Zejména představou, že se tak stane během několika málo dní, vzbudil však tehdy v odborných kruzích rozporné reakce. Konkurz nakonec prodloužil. Přihlásil se jak Novák, který však neuspěl, tak všichni ředitelé územních pracovišť.

Český indolog Zbavitel dostal vysoké indické státní vyznamenání

Český vědecký pracovník Dušan Zbavitel byl oceněn vysokým indickým státním vyznamenáním Padma Bhúšan za svůj celoživotní přínos literatuře a vzdělání, zejména na poli indologie. Indický prezident Abdul Kalam mu ho udělil v den státního svátku Indie 26. ledna. ČTK o tom v pondělí informovalo indické velvyslanectví v Praze.

"Cítím se velmi poctěný, protože to je ocenění, které je vyznamenáním mé celoživotní práce," řekl Zbavitel ČTK. Ocenění Padma Bhúšan je jedno z nejvyšších indických občanských vyznamenání, které se jen zřídka dává cizincům. Zbavitel, který za svou práci dostal například v roce 2004 Státní cenu za překlad, si indické ceny váží o to více, že přichází přímo z kultury, jíž se více než 60 let věnuje.

Vědecká práce Zbavitele zahrnuje široký záběr bengálské literatury, folklorních a divadelních tradic. Je uznávanou kapacitou v oblasti díla a filozofie Rabíndranátha Thákura a jeho rozbory Thákurových spisů i překlady jeho románů, her, příběhů, poezie, projevů a korespondence jsou velkým přínosem pro šíření básníkových myšlenek mezi českou veřejností. Objemné antologii Thákurových děl, kterou Zbavitel vydal u příležitosti stého výročí autorova narození, se dostalo neobyčejného uznání. Další tvorba Zbavitele o Indii, ať už knihy, monografie či články, se dotýká dějin, politiky, filozofie, náboženství, literatury, dramatu a poezie. Napsal dějiny sanskrtské literatury (Průvodce dějinami staroindické literatury, 1996) a vydal sanskrtský slabikář v češtině. Kromě upanišad přeložil i řadu dalších klasických děl ve staroindickém jazyce sanskrtu.

Veřejnost se bude moci rozloučit s Moskalykem v Brně i Praze

Se zesnulým režisérem a scenáristou Antonínem Moskalykem se bude moci veřejnost rozloučit v Brně i v Praze. V jihomoravském krajském městě se poslední rozloučení uskuteční v pátek od 15:00 v kostele u svatého Jakuba. Na sobotu je plánován od 11:00 pohřeb v síni krematoria v Praze- Strašnicích. ČTK to řekla mluvčí brněnského studia České televize Hana Orošová.

Režisér úspěšných televizních seriálů Četnické humoresky či Dobrodružství kriminalistiky zemřel v pátek ve věku 75 let v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, v němž se od prosince léčil.

Moskalyk je podepsán jako režisér pod několika filmy, například Dita Saxová (1968) či pohádkou Třetí princ (1982). Známější je ale hlavně díky svým televizním inscenacím a seriálům. Za svou kariéru vytvořil asi 20 televizních filmů a 450 inscenací a pořadů. Slavná je jeho Babička s Jarmilou Kurandovou v titulní roli či Kráska a zvíře ze 70. let. Diváckou popularitu mu přinesl také seriál Panoptikum města pražského (1986).

V Praze měla českou premiéru koprodukční Rodinná slavnost

V koprodukci pražského Činoherního klubu s bratislavským Divadlem Aréna vznikla inscenace nazvaná Rodinná slavnost, která měla v pondělí večer českou premiéru. Na vzniku divadelní verze stejnojmenného dánského filmu z roku 1998 se podílel jeho režisér Thomas Vinterberg s Morgensem Rukovem. Stejně jako na Slovensku ji nastudoval režisér Martin Čičvák s Jurajem Kukurou v hlavní roli. Kukura ztvární hlavní roli na obou scénách, zatímco v ostatních postavách se v Praze i v Bratislavě objeví čeští a slovenští herci. "Variací je mnoho, celkem se na projektu podílelo pětatřicet lidí. Bude se mluvit česky i slovensky, v Praze navíc anglicky a v Bratislavě francouzsky," řekl před premiérou Kukura ČTK. Kvůli náročnosti příprav se musela premiéra posunout. "Je to mamutí projekt malých divadel," zdůraznil Kukura. Slovenská premiéra inscenace se prý před deseti dny setkala s velice dobrým ohlasem. Protože v Praze Kukura vystupuje už od předloňska s prvním koprodukčním projektem Arény, hrou amerického dramatika Edwarda Albeeho s názvem Koza aneb Kdo je Sylvie?, dokáže posoudit rozdílnost pražského a slovenského publika. "V Čechách hodně znamená tradice, lidé se jdou na hru podívat třeba i podruhé, potřetí a srovnávají, jak se nová nastudování liší," řekl Kukura ČTK. V Praze daleko více cítí potřebu lidí chodit do divadla - a nemusí vždy jít jen o zábavu. "Je tu i vyváženější počet divadel. Spousta jich nabízí lehčí žánry, řada dalších se snaží publikum získat náročnějšími texty a kvalitou. Tady to potvrzuje úspěch Albeeho hry, v níž vystupuji vedle Emílie Vášáryové," dodal. Doufá, že podobný ohlas bude mít i Rodinná slavnost.

K vytvoření knihy Zaniklá sláva savců potřebovali autoři osm let

K vytvoření knihy Zaniklá sláva savců potřebovali přírodovědec Oldřich Fejfar a malíř Pavel Major osm let. Zachytili v ní na základě nevšedních nálezů z významných světových lokalit tato unikátní vyhynulá zvířata, která žila v třetihorách. "Jako kluk jsem miloval knihy Eduarda Štorcha. Mimo jiné také kvůli obrázkům Zdeňka Buriana. Fascinovaly mě nejen malby pralidí, ale i vyhynulých obratlovců," řekl při pondělní prezentaci knihy předseda Akademie věd Václav Pačes. O Fejfarově a Majorově knize řekl, že je jeho splněným sněm. "Je to splnění snu i pro nás," navázal Fejfar, kterého čeští čtenáři znají nejen jako znalce vyhynulých savců, ale i ještěrů. Připomněl, že spolu s Majorem připravili před lety pro nakladatelství Albatros knihu Zkamenělá minulost.

Při přípravě knihy o savcích autorská dvojice nechtěla kopírovat cizí vzory ani známého a obdivovaného Buriana. Chtěli naopak využít toho, že od Burianových dob vědecké znalosti pokročily a nyní už je možné při rekonstrukci docílit přesné podoby zvířat. K tomu je potřeba nalézt kompletní kostry. "Naštěstí jsou takové lokality na světě," poznamenal Fejfar.

Major se k třetihorním savcům dostal přes dinosaury. Maloval je a nabízel nakladatelům ještě v době, než je proslavily americké filmy. Tenkrát mu prý říkali, že už tito ještěři nikoho nezajímají, posteskl si. Proto se "pustil do savců". Kniha je ale jen zlomkem toho, co se podařilo autorům za osm let vytvořit. Jejich přáním je vydat rozšířené vydání. To si však nakladatelství nemůže zatím dovolit, a tak jim dalo rozšířené vydání při prezentaci knihy alespoň ve formě dortu.

Zpěvák Petr Kolář slíbil, že bude ještě více pracovat

Ocenění Deska roku v kategorii Zpěvák roku žene Petra Koláře ještě více do práce. Na převzetí ceny ČTK v neděli řekl, že bude ještě více pracovat. Jeho sólová deska Album je v čele domácí hitparády nepřetržitě už několik týdnů a získal za ně také dvě platinové desky, což je v současné době téměř husarský kousek. "Musím říct, že je příjemné dostávat ceny, ale jsem nohama na zemi a nenechám se tím moc unášet," řekl Kolář. Z ceny má obrovskou radost hlavně proto, že je podle jeho slov od lidí. Je to pro něj satisfakce za to, že muziku dělá hlavně pro ně.

Na českém hudebním poli působí Petr Kolář řádku let. Zviditelnil se zejména v muzikálech, v Arakainu vystřídal na postu zpěváka Aleše Brichtu a nejnověji spolupracuje s Karlem Svobodou. Ve svém rozmanitém stylu však příliš nerozlišuje. "Prostě mám rád muziku 70. let. Říkám si osobně, že jsem staromilec a v tomhle duchu muziku vytvářím a přistupuju k ní," dodal.

ČT spustí svůj čtvrtý, sportovní program 10. února; chystá další

Česká televize spustí svůj čtvrtý kanál ČT4 Sport v pátek 10. února, v den zahájení zimních olympijských her v Turíně. Po dobu her bude vysílat sport 15 hodin denně, poté, co hry skončí, ještě o hodinu více. Sportovní program je po ČT24 druhým, který ČT vybudovala v souvislosti s nastupujícím digitálním vysíláním, pro nějž chystá i další stanici.

Česká televize v souvislosti s digitálním vysíláním plánuje rovněž další program, který po vypnutí analogového vysílání změní současnou podobu nynějších tradičních programů ČT1 a ČT2. Další kanál by byl zřejmě postaven jako vzdělávací a dokumentární.

Houdová chystá výstavu fotek, kvůli nimž ji na Kubě zatkli

Česká modelka Helena Houdová chystá výstavu fotografií, která ukáže Kubu nejen jako bezstarostný ráj turistů, ale i jako zemi nesvobody a politického útlaku. Právě při fotografování havanských chudinských čtvrtí, které ale podle castrovského režimu na ostrově neexistují, Houdovou místní úřady spolu s psycholožkou Marianou Kroftovou zatkly. "Hlídači revoluce se vzbouřili proti tomu, že fotíme něco, co se jim nelíbí," řekla česká miss z roku 1999 novinářům po návratu z Kuby. Obě ženy strávily v policejní vazbě 11 hodin - nesměly kontaktovat velvyslanectví, nemohly mluvit anglicky, marně žádaly o lékařskou pomoc. Po propuštění musely podepsat prohlášení, že neopustí Havanu, až do odletu byly sledovány. Pomohli jim místní lidé i pracovníci českého velvyslanectví. Kubánská policie Češkám zabavila film z fotoaparátu, Houdové se ale podařilo skrýt paměťovou kartu z digitálního přístroje do podprsenky. I tyto snímky se mají objevit na výstavě, kterou by chtěla modelka uspořádat spolu se společností Člověk v tísni.

Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles, kde se věnuje modelingu. Přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc společensky či zdravotně handicapovaným dětem v různých zemích světa. České ministerstvo zahraničí si kvůli zadržení dvou Češek pozvalo kubánskou chargé d'affaires v Praze, aby jim vysvětlila postup kubánských úřadů. Případ je dalším dokladem toho, že česko-kubánské politické vztahy jsou na bodu mrazu.

Eurotel je s 4,68 mil. klientů na konci roku opět první na trhu

Mobilní operátor Eurotel loni zvýšil počet zákazníků o 282.000 na 4,68 milionu a po půl roce se opět vrátil na místo největšího operátora na trhu, ze kterého jej loni v pololetí sesadil konkurenční T-Mobile. Firmě se vydařilo zejména poslední čtvrtletí, kdy získala polovinu všech nových zákazníků, uvedl mluvčí Pavel Kaidl. Eurotel je 100procentně vlastněn Českým Telecomem, který od poloviny loňského roku patří do skupiny Telefónica.

Příchod Vodafone přinese do mobilů Oskara především více zábavy

S únorovou změnou mobilního operátora Oskar na Vodafone přibude v nejmenší tuzemské mobilní síti především zábava. Světová mobilní jednička, která působí na 28 trzích, do ČR přinese nové multimediální služby, telefony i nižší ceny volání ze zahraničí. Oskar změní oficiální název 1. února. Změnu má doprovázet rozsáhlá reklamní kampaň, které zatím dominuje velká červená ruka. Celkové náklady na změnu značky firma tají, ale podle odborníků půjde, stejně jako v případě dalších telekomunikačních firem T-Mobilu či Telecomu, o stovky milionů korun.

Odpůrci sanace Buštěhradské haldy zakládají občanské sdružení

Odpůrci sanace Buštěhradské haldy podali žádost o registraci občanského sdružení Za životní prostředí Stehelčevsi. S jeho pomocí chtějí zabránit plánované sanaci staré ekologické zátěže. Obávají se prašnosti a hluku spojených s její dlouhodobou likvidací i úniku nebezpečných látek. Podle Ivany Pobříslové, kterou obecní zastupitelstvo ve Stehelčevsi na Kladensku pověřilo vyjednáváním s úřady a institucemi, by mohl být v případě zahájení sanace porušen zákon o nakládání s odpady.

Na buštěhradskou haldu byly ve druhé polovině 20. století vyvezeny desetitisíce tun vysokopecních popílků, metalurgické strusky, škváry a dnes neznámého odpadu. Odbor životního prostředí kladenského magistrátu podle svého vedoucího Radovana Víty šetrnou a nezávislými odborníky kontrolovanou sanaci haldy u Buštěhradu akceptuje. Podobně na celou záležitost nahlíží i krajský úřad. "Česká inspekce životního prostředí však odstranění haldy považuje za rizikové," řekla ČTK Pobříslová.

Vlastník haldy, firma Real Leasing, plánuje délku sanace skládky na 18 let, kdy odtud hodlá odvézt velkou část uložených odpadů. Práce hodlá zahájit letos v březnu. "To znamená, že téměř dvě desetiletí budou žít obyvatelé obcí v prachu, hluku drtiček a provozu desítek nákladních aut," uvedl místní obyvatel Vladimír Rogl. První rodinné domky ve Stehelčevsi dělí od haldy necelých 500 metrů. Místní připomínají případ z konce 80. let, kdy se na haldě přiotrávilo několik dětí. Zástupci společnosti Real Leasing se podle Pobříslové s místními obyvateli střetli již v roce 2002, kdy tam přes jejich protesty likvidovali 150.000 tun zeminy kontaminované ropnými látkami, která byla vytěžena v prostorách pražského ČKD při stavbě Sazka Arény.

Celý proces příprav sanace Buštěhradské haldy je nyní ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí. Vedení obcí Buštěhrad a Stehelčeves zaslalo na ministerstvo životního prostředí dopis, v němž s odstraněním haldy nesouhlasí. Náklady na sanaci se odhadují až na deset miliard korun. Její rekultivace by měla být dokončena v roce 2024.

Novinář Doležal asi pokutu za koupi vzácných želv nedostane

Česká inspekce životního prostředí zřejmě neudělí pokutu reportérovi týdeníku Reflex Jiřímu X. Doležalovi za to, že si přes web pořídil chráněné želvy bez dokladů o jejich původu. Želvy si reportér koupil, aby demonstroval, jak pašeráci a překupníci nabízejí na internetu na prodej vzácné chráněné živočichy bez příslušných povolení. "Jeho konání nebylo společensky nebezpečné, proto asi v správním řízení pokutu nedostane," řekl novinářům ředitel ČIŽP Jan Slanec. Uznal existenci černého obchodu se vzácnými zvířaty a rostlinami na internetu s tím, že se inspekce nyní snaží navrhnout změny zákonů, aby získala víc kompetencí. Zvířata si však Doležal podle inspektorů nechat nemůže. I když je dal zapsat do evidence na magistrátu, jsou stále nelegálně nabytá. "Taky si nemůžete koupit kradené auto a legalizovat ho novou státní poznávací značkou," vysvětlila postoj inspekce vedoucí oddělení sledujícího obchod s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin Pavla Říhová. Nasadit inspektorům psí hlavu za to, že nedokážou stíhat černý obchod přes internet, bylo od Doležala nefér, myslí si inspektoři. Uhlídat nelegální obchod na internetu se podle nich nedaří nikde, inspekce přitom nemá kapacity ani kompetence policie. Pokud narazí na nějaký inzerát, předá ho policii. Takových nabídek je ale málo. Podle Říhové Doležal použil při koupi postup inspektorům zapovězený, po želvách se poptával a reagoval až na přímou nabídku. Doležal označil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes postup inspekce, která s ním zavedla správní řízení o udělení pokuty, za zásah do svobody tisku. Postup inspektorů schvaluje i ministerstvo životního prostředí.

Policisté žádají obžalovat celníka a inspektora za braní úplatků

Policisté navrhují obžalovat celníka a pracovníka České obchodní inspekce z jižních Čech, kteří jsou podezřelí, že při kontrolách trhovců brali úplatky. Třetího muže policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality podezírají z uplácení. ČTK o tom informovala mluvčí útvaru Jana Pinková. Muži podle policie několikrát oznámili trhovcům dopředu termíny kontrol a požadovali za to úplatek nebo protislužbu. Celník a inspektor také údajně nevyplňovali kontrolní protokoly, vyplňovali je záměrně nepravdivě nebo nestandardně postupovali při ukládání blokových pokut. Cizinec zase od loňského září podle Pinkové nabízel mužům peníze, zboží či služby za spolupráci při kontrole při jeho podnikání.

Beckenbauer zahájil pražskou návštěvu, prezidentovi věnoval dres

Setkáním s vedením Českomoravského fotbalového svazu začala v pondělí oficiální část dvoudenní návštěvy Franze Beckenbauera v České republice. Slavný německý internacionál a bývalý trenér přiletěl do Prahy propagovat letošní mistrovství světa, na němž je šéfem organizačního výboru. Odpoledne ho přijal prezident Václav Klaus.

Beckenbauer přiletěl soukromým letadlem s půlhodinovým zpožděním a jeho první kroky vedly do strahovského sídla českého fotbalu. Tam ho přivítali předseda ČMFS Pavel Mokrý, místopředsedové Vlastimil Košťál a Jaroslav Vacek a také jeho trenérský kolega ze Slovenska Jozef Vengloš. S ním si mohl fotbalový "Císař" zavzpomínat na bělehradské finále ME v roce 1976, v němž byl Beckenbauer na straně poražených, zatímco Vengloš slavil triumf jako asistent trenéra. O čtrnáct let později se potkali znovu na MS v Itálii už jako trenérští konkurenti a po čtvrtfinále se pro změnu radoval německý kouč.

Přesně v 16:00 se Beckenbauer setkal s prezidentem Václavem Klausem. Beckenbauer mu poděkoval za osobní přijetí. "To je přece samozřejmé," odvětil plynnou němčinou prezident, o němž je známo, že je vášnivým sportovcem, i když fotbal zrovna nepatří mezi jeho favorizovaná odvětví. "A brzy se setkáme znovu, hrajeme přece spolu kvalifikaci," připomněl Klaus německému protějšku páteční los kvalifikace mistrovství Evropy, který svedl Německo s Českou republikou do stejné skupiny. Beckenbauer prokázal, že mu nejen fotbalová diplomacie není rozhodně cizí. Jeho doprovod přinesl dar v podobě bílého německého reprezentačního dresu, jehož předání se však odehrálo až v jednací místnosti, kam se oba muži po uvítání přesunuli. Jeho návštěvu Prahy uzavře v úterý ráno setkání s premiérem Jiřím Paroubkem, poté bude "Císař" pokračovat ve své cestě po všech 31 zemích, jejichž týmy si vybojovaly účast na závěrečném turnaji mistrovství světa. Další zastávkou bude Švýcarsko, kam má dorazit hodinu po poledni.

Počasí:

V úterý očekávají meteorologové zataženo s nízkou oblačností, na horách a místy i jinde polojasno. Teploty -3 až +1 stupeň Celsia.