Zprávy

0:00
/
0:00

Paroubek a Sobotka: ČR nebude vetovat unijní dohodu o DPH

Česká republika nebude vetovat unijní dohodu o snížených sazbách daně z přidané hodnoty. ČR se prý podařilo najít způsob, jak ponechat většinu výstavby bytů i rodinných domů ve snížené sazbě DPH i po roce 2007, kdy Česku končí výjimka. Novinářům to bez dalších podrobností řekli premiér Jiří Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka. "Celá věc je uzavřena. Výsledný kompromis představuje 90, možná 95 procent toho, s čím jsme do toho šli. Česko nebude vetovat dohodu o DPH," řekl Paroubek.

Podle Sobotky bude většina bytové výstavby po roce 2007 zdaněna sníženou pětiprocentní sazbou DPH i v případě, že by unijní dohodu vetovalo Polsko. Bez souhlasu polského ministra by však v roce 2008 podražilo dálkové vytápění domácností a opravy bytového fondu, kde by sazba DPH vzrostla. Naopak v případě jednomyslné dohody by byla výjimka prodloužena do roku 2010. "Našli jsme takovou cestu, která zajistí, že se po roce 2007 nezdraží většina bytové výstavby a výstavba rodinných domů," řekl Sobotka. Podrobnosti hodlá oznámit v neděli odpoledne. Souhlas s návrhem rakouského předsednictví již prý oznámil rakouskému ministrovi financí.

ČT a Aktuálně.cz: Při přijímání úplatku zatkla policie důstojníka

Z přijímání úplatku je podezřelý ředitel odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslav Beňo, který má na ministerstvu na starosti veřejné zakázky. Policie ho zadržela, nyní je vazbě. Informovaly o tom Česká televize a zpravodajský server Aktuálně.cz. Česká televize, Aktuálně.cz a nejmenovaný zdroj ČTK uvedly, že důstojník byl zadržen při přijímání úplatku milion korun. Zadržení vojáka ČTK potvrdil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek, který ale žádné podrobnosti prozradit nechtěl. Obvinění tří lidí obecně České televizi potvrdil Jiří Vokuš z policejního prezidia. I on uvedl, že jedním z nich je důstojník armády.

Z informací Aktuálně.cz i České televize vyplývá, že odbor, který Beňo vede, má významné pravomoci v hospodaření s penězi ministerstva. Zadává například veřejné zakázky a nakupuje nemovitosti. Podle České televize je dalším ze zadržených jednatel brněnské firmy Fides, který úplatek poskytl. Firma Fides podle České televize obchoduje s ministerstvem obrany - před třemi lety bez výběrového řízení získala zakázku za tři miliardy korun. Týkala se střežení muničních skladů. Rovněž televize Prima informovala, že zadržení důstojníka souvisí s úplatky za armádní zakázky a ostrahou muničních skladů. Prima uvedla, že důstojníka sledovaly vojenské bezpečnostní složky. Nejmenovaný zdroj ČTK řekl, že všechny tři osoby včetně armádního plukovníka byly zadrženy při akci připravované delší dobu. "Ministerstvo je informováno, že byl zadržen člen ministerstva, který patří mezi vojenské zaměstnance ministerstva," řekl serveru Aktuálně.cz ministr obrany Karel Kühnl.

MfD: Klaus zákon o registrovaném partnerství asi nepodepíše

Prezident Václav Klaus zřejmě nepodepíše zákon o registrovaném partnerství. Proti normě, která dává osobám stejného pohlaví právo uzavírat oficiální partnerské svazky, se už v minulosti několikrát vyjádřil. Na otázku Mladé fronty Dnes, jak se zákonem naloží, pak v pátek uvedl, že novináři o jeho rozhodnutí mohou spekulovat "na základě docela jasných indicií". "K zákonu o registrovaném partnerství se vyjádřím v patřičný moment. Až ten zákon dostanu a budu mít svou patnáctidenní lhůtu na podepsání nebo nepodepsání. Nicméně své názory k němu jsem, myslím, mediálně dost jasně vyjádřil," sdělil Klaus listu. Svůj nesouhlas se zákonem prezentoval Klaus například loni v únoru, když zákon projednávala Poslanecká sněmovna. "Manželství považuji za tradiční instituci jednoho typu, jsem pro to, ať si udělají jakékoli uspořádání osobních vztahů. Ale plést to s rodinou a manželstvím - jsem zásadně a fatálně proti," řekl tehdy.

Zákon o registrovaném partnerství schválil Senát ve čtvrtek. Norma podle zastánců zjednodušuje život osobám stejného pohlaví při jednání na úřadech, před soudy, orgány činnými v trestním řízení. Přináší právo zastupovat se v běžných záležitostech a umožňuje jim výchovu dětí, ne však jejich adopci. Na to poukazovali odpůrci zákona, podle nichž snahy homosexuálů tímto neskončí. V zákoně vidí mimo jiné nebezpečí pro udržení klasické rodiny a pro růst populace. Zákon upravuje mimo jiné vznik a konec partnerského svazku, který se má zapisovat do občanského průkazu. Partneři by jej uzavírali prohlášením před matričním úřadem. Partnerům a partnerkám má norma mimo jiné zaručit nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé, společné zdanění se na ně nebude vztahovat.

Podle lékárnické komory zavře v pondělí 90 procent lékáren

Podle České lékárnické komory zavře v pondělí na protest proti krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha 90 procent lékáren. Vedle menších i lékárny v hypermarketech, otevřeny zůstanou jen lékárny v nemocnicích. Podle ministra zavře na tři hodiny nejvýše 20 procent lékáren, protože by přišly o zisk. V Česku je 2200 lékáren a 240 výdejen, pracuje v nich téměř 7000 lékárníků.

Lékárníci vystoupili proti ministrovi už ve čtvrtek, kdy se jich sešlo na demonstraci před ministerstvem zdravotnictví zhruba 1500. Protestovali proti tomu, že jim ministr od ledna snížil obchodní přirážku. Z 32 procent klesla léková marže na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékárníků dost vysoké a jejich mírné snížení unesou. Lékárníci varují, že výdejny s měsíčním obratem do 300.000 korun a menší lékárny s obratem do jednoho milionu zkrachují. Zánik podle nich hrozí čtvrtině lékáren, především na venkově, kde už nyní jich je nedostatek. Nemocničních lékáren a řetězcových lékáren v majetku zahraničních firem, které jsou v supermarketech, se snížení marže nedotkne.

Lékárníci i ministr chtějí změnu v systému obchodní přirážky, jejich návrhy se ale liší: lékárníci myslí na to, aby marže byla únosná pro pacienty a přínosná pro lékárny, ministr myslí na pacienty a nemocnice, jež z marže dotují některé své programy. Dosud je marže stejná na léky různé ceny, změna by byla v tom, že z levnějšího léku by bylo procento zisku vyšší, s růstem ceny by procento klesalo. Pomohlo by to výdejnám a malým lékárnám, které mají hlavně levnější přípravky.

Lékárníci připravují vysvětlující materiály, v nichž objasní veřejnosti, proč navrhují u léků do 20 korun padesátiprocentní přirážku. "To není nic, z čeho by měl mít někdo strach, když lék místo 13 korun bude stát 15, to nikoho nepoloží," řekl ČTK Chudoba. Naopak u drahých léků chtějí lékárníci co nejnižší přirážky, pro pacienta je podle nich důležité, zda doplácí kvůli přirážce měsíčně 100 nebo 200 korun a více. Rath počítá s tím, že u levnějších přípravků zůstane přirážka na nynější výši, tedy 29 procentech, a postupně bude klesat až na deset procent u léku za 5000 korun. Tuto částku by lékárník s distributorem dostali i za dražší lék, s dalším růstem cen by se totiž už neměnila. Ministr tak chce udržet dostatečné příjmy nemocničním lékárnám.

ČSSD schválila program, který nabídne voličům ve volbách

Sociální demokracie jednomyslně schválila volební program, který nabídne voličům v kampani před červnovými volbami do sněmovny. Slibuje jim, že v příštím volebním období, bude-li vládnout, stoupne průměrný plat na 26.500 korun, nezaměstnanost klesne na šest procent a vytvoří 150.000 nových pracovních míst. Program nazvala "Jistoty a prosperita" a uvádí ho desaterem závazků občanům České republiky. Dále slibuje růst HDP průměrně o pět procent ročně, podporu rodinám s dětmi a sociálně citlivou modernizaci zdravotnictví, důchodového a sociálního systému. Pokračovat chce ve snižování tempa zadlužování státu a v cestě k přijetí eura v roce 2010. Výrazně chce zvýšit výdaje na školství, vědu, kulturu, mládež a sport. Sociální demokraté také slibují zesílení boje s korupcí a zkrácení délky soudních řízení. Snížit chtějí energetickou náročnost hospodářství a hodlají více využívat obnovitelné zdroje energie a zlepšovat životní prostředí. "Prosadíme české národní zájmy, hlubší evropská integrace a transatlantická vazba budou klíčovými body naší zahraniční politiky," slibuje ČSSD.

Komunisté slíbí řešení nezaměstnanosti a zvýšení bezpečnosti lidí

Komunisté chtějí v předvolební kampani nabídnout řešení nezaměstnanosti a představit kroky ke zvýšení bezpečnosti občanů a jejich sociálních jistot. Na zasedání ústředního výboru KSČM v Nymburku to v sobotu řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. V oblasti zaměstnanosti bude chtít strana prosadit státní cílové programy a růst ekonomiky, a to nejen přílivem zahraničních investic, ale investováním státu, krajů, obcí a tuzemských podnikatelských subjektů. "V tom vidím velkou rezervu a zatím to nikdo v programu neměl," řekl Filip ČTK.

KSČM je podle něj také přesvědčena, že se lidé necítí bezpečně, což ohrožuje stabilitu státu i jeho postavení v Evropě. Filip připomněl poslední mediálně známé korupční kauzy, které zasáhly policejní sbor a armádu. Strana bude podle něj také dlouhodobě usilovat o změnu bezpečnostního systému v Evropě, který by nahradil pakt NATO. Za největší nebezpečí budoucího vývoje ČR považuje Filip volební program občanských demokratů Modrá šance a případnou velkou koalici ODS a ČSSD. Modrá šance by podle něj vedla k fašizaci společnosti a zániku posledního zbytku sociálního státu.

Kasl a Zieleniec chtějí se společnou stranou získat 11 procent

Lídr Evropských demokratů Jan Kasl a šéf SNK-Sdružení nezávislých Josef Zieleniec uzavřeli dohodu o sloučení svých stran do subjektu s názvem SNK ED. Slučovacího sněmu se zúčastnil i první český eurokomisař Pavel Telička. SNK ED nemá zatím kandidátku do sněmovních voleb, počítá ale s osobnostmi jeho formátu. V červnových volbách chce strana získat zhruba 11 procent, tedy nejméně tolik hlasů jako SNK loni v evropských volbách. Volebním lídrem SNK ED bude europoslanec a exministr zahraničí Zieleniec, i když sám kandidovat nebude. ČTK řekl, že je zatím jediný kandidát, bývalý pražský primátor Kasl.

Zástupci SNK a ED už dali najevo, že nemají zájem o předvolební spolupráci s Unií svobody. Nanejvýš osloví některé osobnosti z jejích řad, na sněm přišel například unionistický poslanec František Pelc. Unie je vládní stranou, volební prognózy jí ale pro vstup do sněmovny dávají pouze mizivé šance. Předloni unie kandidovala v evropských volbách spolu s ODA, Cestou změny a Liberálně reformní stranou (LiRA). Takto vzniklá Unie liberálních demokratů však nezískala ani jedno křeslo v Evropském parlamentu na rozdíl od Zieleniecova uskupení.

CzechInvest: Pokud LG.Philips odejde z ČR, musí vrátit pobídky

Pokud se společnost LG.Philips Displays kvůli finančním problémům rozhodne ukončit provoz nové továrny v Hranicích na Přerovsku, bude muset státu vrátit mnohamilionové investiční pobídky. Vedení LG.Philips Displays již o zastavení výroby v hranické továrně informovalo agenturu CzechInvest, která nyní podle jejího generálního ředitele Tomáše Hrudy vyhodnocuje, jaké kroky bude nutné ze strany státu podniknout.

Hruda ČTK řekl, že společnost LG.Philips Displays získala od státu veřejnou podporu 1,36 miliardy korun za podmínky, že do poloviny roku 2003 investuje v Hranicích 200 milionů eur, do konce příštího roku zaměstná 3250 pracovníků a do konce roku 2008 rekvalifikuje 2000 lidí. Mezi podmínky patří i to, že do roku 2010 investuje do technologického centra na vývoj obrazovek a že do stejného roku výrazně přispěje k rozvoji subdodavatelské infrastruktury v přilehlých okresech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Dosud LG.Philips Displays v Hranicích proinvestovala 350 milionů eur, což je o 150 milionů eur více, než činil její smluvní závazek. Továrna nyní zaměstnává zhruba 1300 pracovníků, přičemž na splnění svého závazku zaměstnání a rekvalifikování dalších téměř 1900 lidí má čas do konce roku 2007, respektive roku 2008.

Pokud LG.Philips Displays tyto podmínky nesplní, bude podle Hrudy muset vrátit dotace a půjčky v plné výši. Pouze v případě dotace na vytvořené pracovní místo by měla vrátit poměrnou část dotace, včetně penále z dlužné částky ve výši 140 procent diskontní úrokové sazby ČNB. Všechny případné spory s LG.Philips Displays budou podle Hrudy řešeny dohodou. Pokud se ji nepodaří uzavřít, tak by měl spor řešit rozhodčí soud. "Věříme ale, že tento vývoj nenastane a že český LG.Philips bude schopen své závazky splnit nebo vyrovnat. Pokud ne, jsme připraveni najít relativně rychle nového investora pro objekt závodu LG.Philips, stejně jako se to podařilo v případě společnosti Flextronics, jejíž halu se podařilo obsadit ještě kvalitnějším projektem korporace Honeywell," podotkl Hruda.

Hranický závod LG.Philips Displays v pátek kvůli nedostatku materiálu zastavil výrobu obrazovek. Do vážných finančních problémů se dostal poté, co se společnost LG.Philips Displays Holding B.V. rozhodla nepodporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Důvodem jsou zhoršující se podmínky na trhu s klasickými obrazovkami a nevymahatelný dluh. "Je to velmi nepříjemná situace, nicméně je to bohužel nedílná součást fungování volného trhu. ČR má štěstí, že v celé historii podpory investic řeší takovýto problém teprve podruhé (první byl závod Flextronics v Brně), přičemž proti tomu se jí podařilo získat více než 600 doposud úspěšných projektů," uvedl Hruda, podle kterého ale stále ještě existuje možnost, že český závod LG.Philips Dipslays bude schopen fungovat samostatně.

Česká republika pomůže Angole s rozvojem venkova a školství

Česká republika bude pomáhat Angole s rozvojem venkova, se zemědělstvím a školstvím. Během návštěvy této africké země se na tom s tamními představiteli dohodl český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šéf diplomacie tam v sobotu podepsal dvě memoranda o rozvojové spolupráci a porozumění. Ekonomický rozvoj venkova je základním předpokladem, aby se uprchlíci z občanské války mohli vrátit domů, uvedl Svoboda v prohlášení, které ministerstvo zahraničí zaslalo ČTK. Podpora malých a středních zemědělců podle něj přispěje ke snižování chudoby. Se školstvím chce ČR pomoci, neboť tamní systém byl během války prakticky rozvrácen.

Angola patří mezi osm prioritních zemí rozvojové pomoci ČR pro období 2006 - 2010. Pomoc míří do zemědělského poradenství, veterinární služby či oblasti lesnictví a rybníkářství. ČR také podporuje střední zemědělskou školu a poradenské centrum v Kuitu. Kromě dohod o rozvojové spolupráci Svoboda v angolské provincii Bié uctil u masového hrobu z občanské války oběti konfliktu, navštívil tamní sirotčinec a ortopedické centrum pro Angolany, kteří byli zmrzačeni minami.

Policie zadržela 11 údajných členů Berdychova gangu

Policie v sobotu ráno na několika místech zadržela 11 lidí podezřelých z loupežných přepadení. Zadržené řadí k takzvanému Berdychovu gangu, sdělila ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Policie je podezírá ze spáchání 13 skutků od roku 1995. Obviněni jsou z loupeže, krádeže a zbavení osobní svobody.

Operace s pracovním názvem Kami začala v pátek večer. Policisté nejdříve obvinili 13 podezřelých, kteří už jsou stíháni ve vězení. Potom provedli 24 domovních prohlídek, při kterých zajistili mimo jiné zbraně, peníze a padělky dokladů. Vzhledem k tomu, že někteří z podezřelých mohli být ozbrojeni, podílel se na zásahu Útvar rychlého nasazení a zásahová jednotka. Celkem se akce účastnilo přes 450 policistů. Pro všech 11 zadržených navrhuje státní zástupce vazbu. "V případě uznání viny hrozí obviněným až 15 let," uvedla mluvčí.

Zadržení se podle policie nejméně ve čtyřech případech za pomoci mučení snažili z podnikatelů dostat peníze. Přepadávali rovněž vytypované kamiony a přepravce peněz. V roce 1999 údajně přepadli muže, o kterém věděli, že bude mít u sebe tři miliony korun na výplaty zaměstnanců pražské vysoké školy. Poslední případ je z roku 2004, kdy se podle policie vloupali do firmy, kde chtěli ukrást 1,5 milionu korun. To se jim však nepodařilo.

Gang kolem Davida Berdycha se podle policie dopustil vražd, loupeží a vydírání bohatých podnikatelů. Jeho členy byli údajně i elitní policisté. V kauze Berdychova gangu už je obžalováno či stíháno 51 lidí. "Ani toto číslo však není konečné," upozornila Kosinová. Členové gangu se podle policie obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli řadu podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony. Díky napojení na detektivy využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Zpočátku byl za hlavního organizátora považován Berdych, postupně se ale začaly karty obracet i v neprospěch stíhaných policistů. Jednatřicetiletému Berdychovi soud loni v červnu vyměřil pětiletý trest vězení za vydírání podnikatele. Verdikt je pravomocný. Soudy řeší několik dalších případů.

Druhé kolo procesu se známou Grossových Barkovou začne v únoru

Příští měsíc začne druhé kolo hlavního líčení s přítelkyní rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse, podnikatelkou Libuší Barkovou. Při prvním kole procesu poslal pražský městský soud jednačtyřicetiletou ženu za téměř osmimilionový pojistný podvod na pět let vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Hlavní líčení je naplánováno na 15. února, řekla ČTK předsedkyně prvoinstančního senátu Marie Marková.

Košt v Bukovanech nabídl vedle slivovice i pálenku z kiwi

Košt slovácké slivovice v Bukovanech na Hodonínsku nabídl letos i pálenku z tropického ovoce. Kvůli loňským silným jarním mrazům byla totiž malá úroda švestek. Možná právě proto se na letošním koštu sešla doslova záplava jiných pálenek. K raritám patřily například pálenky z mandarinek nebo z kiwi, řekl ČTK jeden z organizátorů Radomír Bystřický.

O přízeň milovníků slovácké slivovice se na koštu ucházelo 838 pálenek. Návštěvníci se mohli přesvědčit, že lahodný alkoholický nápoj lze udělat téměř z čehokoliv a že výrobcům rozhodně nechybí fantazie. Vedle dobře známé hruškovice, broskvovice, meruňkovice, višňovice, ořechovice nebo calvadosu byly nabízeny ke koštu také kořalky z oskoruší, moruší či černého bezu. Mnozí návštěvníci zjistili, že pálenku lze vyrobit dokonce z ovocných lízátek.

Podle Bystřického jsou pálenky z exotických plodů pouze zpestřením širokých možností doma pěstovaného ovoce. "Já sám dávám přednost tradiční slivovici z modrých plodů," přiznal Bystřický. Základem každé dobré pálenky je kvalitní kvas z vyzrálého ovoce, které však nesmí být napadeno plísní. Názory na to, zda je ovoce nutné zbavit pecek, se mezi odborníky různí. Pecky dodávají nezaměnitelnou příchuť a aroma, míní Bystřický. Někteří s ním ale nesouhlasí.

V čele vlčnovské Jízdy králů pojede dvanáctiletý Přemysl Křeháček

Dvanáctiletý Přemysl Křeháček se stane letošním vlčnovským králem. Na konci května se tak vydá v dívčím kroji a s růží v ústech v čele průvodu na tradiční Jízdu králů. Doprovod mu budou dělat o šest let starší mladíci a děvčata. Nový král v sobotu zahájil letošní ročník této tradiční lidové oslavy. Krále si každoročně vybírají odvedenci, nyní chlapci ve věku 18 let. Ve Vlčnově se jim stále říká legrúti. Králem se může stát pouze chlapec, kterému není více než dvanáct let. Této cti se přitom může vybraný hoch těšit jen jednou za život.

Za rodiči letošního krále se legrúti vydali již několikrát. "Vždycky jsme ale odmítli, je to časově i finančně náročné. Byl to ale Přemkův velký sen, tak jsme se rozhodli mu ho splnit. Příští rok by už králem být nemohl," řekl otec letošního krále Zdeněk Křeháček. O tom, kde vezmou peníze na pohoštění a přípravu, již mají v rodině krále jasno. "Oželíme prostě jednu dovolenou," uvedl otec. Letošní král se přitom folkloru nijak nevěnuje, více ho zajímá spíše hokej. Králem se ale prý touží ve Vlčnově stát každý hoch. "Povedlo se to i většině jeho kamarádů a on nechtěl být tím, kdo by byl o tuto zkušenost ochuzen," uvedl Křeháček. Podle legend má Jízda králů původ v přijímání chlapce mezi bojovníky. Jiné zase vyprávějí o tom, jak český král Jiří z Poděbrad pronásledoval svého uherského zetě Matyáše Korvína, který prchal v ženském přestrojení. V ústech měl růži, aby se ani řečí neprozradil.

Dagmar Havlová se těší na návrat na divadelní jeviště

Dagmar Havlová se těší na návrat na divadelní jeviště. Bude vystupovat po boku Petra Kostky ve hře předního amerického dramatika Israela Horovitze Chvíle pravdy. Od začátku roku ji s nimi zkouší režisér Ladislav Smoček, českou premiéru bude mít 17. března v pražském Divadle na Vinohradech. "Je to text o hledání pravdy a zodpovědnosti člověka k člověku a jejím nalezení," řekla Havlová ČTK.

Hrdiny Horovitzova textu jsou stárnoucí profesor hudby a angličtiny, muž pevných etických zásad a estetických norem, který si na inzerát najme hospodyni. Tou je obyčejná irská žena, která do jeho života vnese zcela jiné hodnoty a kvality. Podle Havlové je tato hra o milosrdenství, pýše a skrytých negativních vlastnostech, které se však mohou změnit. "Zkoušky jsou krásné, jsem ráda, že si pan režisér Smoček udělal čas," uvedla Havlová. Hru si z nabízených textů vybrala sama, překladatelem byl Alexander Jerie. S autorem je v kontaktu a věří, že na pražskou premiéru přijede. "Pokud nebude mít čas, natočíme mu ji na video a pošleme," dodala.

Havlová opustila hereckou dráhu po sňatku s prezidentem před devíti lety. Do poslední divadelní role, jíž byla královna Kristina ze známého Strindbergova dramatu, se vrátila při sedmi benefičních představeních ve prospěch postižených záplavami. Poslední bylo právě na Vinohradech 11. prosince 1997.

Cyklokrosař Štybar je opět mistrem světa mezi jezdci do 23 let

Zdeněk Štybar obhájil na mistrovství světa v cyklokrosu titul šampiona mezi jezdci do 23 let. V nizozemském Zeddamu za sebou nechal domácího Larse Booma a Belgičana Nielse Alberta.

Dálkařka Ščerbová vyhrála v Budapešti výkonem 632 centimetrů

Česká dálkařka Denisa Ščerbová vyhrála v pátek při svém prvním startu v sezoně na mítinku v Budapešti výkonem 632 cm. Juniorská mistryně světa si vytvořila i osobní rekord v běhu na 60 metrů překážek časem 8,61 sekundy a potvrdila své ambice pro pětiboj, který hodlá v aktuální zimní sezoně absolvovat. Žádný jiný český atlet v Budapešti nevyhrál.

Počasí

Podle meteorologů má být neděle téměř jasná, místy s nízkou oblačností a ojedinělými mlhami. Denní maxima -6 až -2 stupně, na horách slabě nad nulou. Východní vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů za hodinu. Tlak slabě klesne a rozptylové podmínky budou až nepříznivé.