Zprávy

ÚOHS potvrdil tendr na dodavatele mýtného, vítězem je Kapsch

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnosti firmy Autostrade a konsorcia Mytia, které neuspěly ve výběrovém řízení na zavedení mýtného. ČTK to řekl náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek, informaci potvrdil předseda úřadu Martin Pecina. Obě společnosti byly vyřazeny ze zákonných důvodů, řekl novinářům Pecina. Vítězem tendru je tedy rakouská firma Kapsch. Ministerstvo dopravy podle Peciny během soutěže přesto pochybilo.

Společnost Autostrade a sdružení firem Mytia ministerstvo společně se čtvrtým zájemcem o zakázku, konsorciem A-Way a AŽD, vyřadilo ze soutěže pro formální nedostatky. Antimonopolní úřad při svém šetření nenašel na tomto postupu chyby. Požadavky ministerstva byly podle úřadu oprávněné. Mytia nesplňovala technické podmínky, společnost Autostrade nedoložila doklady, které mělo ministerstvo právo vyžadovat, vysvětlil Pecina. Přesto podle něj ministerstvo pochybilo. "Došlo k porušení ve věci zpoždění jedné ze lhůt, které zákon ukládá při vyřizování námitek," uvedl Pecina. Toto pochybení ale nemělo na posuzování nabídek vliv.

Úřad nechává v platnosti předběžné opatření, které ministerstvu znemožňuje uzavřít s vítězem tendru smlouvu. Pokud tak některá ze společností podá proti rozhodnutí ÚOHS rozklad, hrozí, že ministerstvo nestihne podepsat smlouvu do konce února. To by znamenalo zdržení zavádění systému mýtného. To připustil také ministr dopravy Milan Šimonovský. Obě firmy již dříve avizovaly, že pokud úřad postup ministerstva dopravy v tendru schválí, rozklad podají. "Jsme si jisti, že ministerstvo vůči našemu sdružení postupovalo diskriminačně," řekl ČTK generální ředitel firmy Damovo ze sdružení Mytia Sepp Leigruber. "Navíc nemělo vůli vybrat nabídku, která by byla pro Česko výhodná," doplnil. Mytia nabídla podle Leigrubera obdobný prověřený systém jako Kapsch za cenu o sedm miliard korun nižší než vítězná firma.

V případě, že některá z firem rozklad podá a úřad o něm do 30 dnů rozhodne opět ve prospěch vítězství firmy Kapsch, měl by se však podle Šimonovského původní termín zavedení mýtného od 1. ledna 2007 stihnout. "Jsem přesvědčený, že nám bude stačit lhůta čtyř týdnů, bude záležet, kdy nám přijdou rozklady," uvedl Pecina s tím, že případu dá přednost.

Pro českou síť vybraných komunikací zvolil Kapsch novou koncepci řešení, které umožňuje v budoucnu například přechod na jinou technologii. "Do budoucna to umožní i desítky nadstandardních tzv. telematických služeb," řekl generální ředitel Kapsch Telecom Karel Feix. Mýtné by se v ČR mělo začít vybírat 1. ledna 2007 minimálně na 970 km dálnic. Platit by měly kamiony nad 12 tun. Kapsch nabídl, že je schopen vybudovat systém od roku 2007 hned na 2100 km dálnic a silnic 1. třídy. Výnos z mýtného by se v prvním roce, kdy ministerstvo dopravy počítalo se zpoplatněním 970 km, měl pohybovat kolem osmi miliard korun. V budoucnu, kdyby stát zpoplatnil i menší nákladní vozidla, by se mohl vyšplhat na 14 i více miliard korun. Stát by neměl za infrastrukturu nic přímo platit. Systém se bude postupně splácet až z vybraného mýtného.

Zubaři budou brát peníze od pacientů, když projdou Rathovy zákony

Zubaři začnou od července vybírat peníze za péči od pacientů přímo, pokud ČSSD spolu s KSČM prosadí připravované zdravotnické zákony. Ostatní zdravotníky v pátek vyzvali k tomu, aby na protest proti chystaným změnám v květnu na nějakou dobu omezili provoz. Novinářům to řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Na postupu se v Praze shodli předsedové oblastních komor zubařů. Podle ministra Davida Ratha nemají zdravotníci k protestům objektivní důvod.

Podle nich navrhované normy, které Rath prosazuje, mění zdravotnický systém na státní. Zákonodárci právě projednávají například zákony o neziskových nemocnicích či o tom, že by členy správních rad zdravotních pojišťoven měla volit jen sněmovna. Dosud v nich své zástupce kromě státu měli i zaměstnanci a zaměstnavatelé. Další zákon nařizuje pojišťovnám, aby s lékaři a nemocnicemi uzavíraly smlouvy na dobu neurčitou. Posiluje i roli České lékařské komory při jednání o cenách péče.

Pekárek chystané změny označil za zradu na voličích. Komora vyzvala poslance a senátory, aby bez koncepce zdravotnictví a bez běžného legislativního postupu normy neschvalovali. Zubaři i další zdravotníci totiž poukazují na to, že návrhy zásadních změn ve zdravotnictví se do chystaných zákonů dostávají až při projednávání ve sněmovně. Organizace, kterých se dotknou, k nim předem nemohou mít připomínky jako obvykle.

Pokud začnou změny platit, zubaři se podle Pekárka nechtějí do nového systému zapojit a neobnoví smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Vyprší jim v červnu. Pacienti by tak museli sáhnout do peněženek. Podle Pekárka by bylo na pojišťovnách, zda by lidem úhrady proplatily. Zubaři kritizují i stanovené limity úhrad za péči. Podle nich ohrožují její dostupnost a svobodnou volbu lékaře. Rath toto tvrzení odmítá. Podle viceprezidenta komory Pavla Chrze například jedna ze zaměstnaneckých pojišťoven zaplatí lékaři za své pojištěnce podle limitu 7000 korun na pololetí. Když lékař vyrobí jednomu člověku protézu, na ošetření dalších nemá peníze, uvedl. "My to ze svých prostředků hradit nebudeme a nemůžeme," dodal. Komora připomněla, že nové pacienty zubaři již nyní nepřijímají, kvůli limitům se stav prý ještě zhorší. Hrozí také zavedení pořadníků.

S Rathovými rozhodnutími a opatřeními nejsou spokojeni ani lékárníci. Ve čtvrtek demonstrovali před ministerstvem, v pondělí chtějí na tři hodiny zavřít lékárny. Další zdravotníci ustavili krizový štáb. Některá sdružení lékařů drží stávkovou pohotovost. "Zubní lékaři jednoznačně podporují protestní akce," uvedl Pekárek. Podle něj také komora zahajuje informační kampaň, pacientům v ní chce vysvětlit dopady ministrových rozhodnutí.

Senát kvůli zrušení restituční tečky odmítl pravidla převodu půdy

Senát v souvislosti s prosincovým zrušením takzvané restituční tečky Ústavním soudem odmítl nová pravidla pro převádění pozemků restituentům. Sněmovna tato pravidla přijala ještě před rozhodnutím ústavních soudců. Příslušnými změnami zákonů o půdě a Pozemkovém fondu se tak budou muset znovu zabývat poslanci. Novely ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM, které mají sílu veto Senátu přehlasovat.

Senátoři schválili zvýšení porodného i "pastelkovné"

Senátoři souhlasí se zvýšením porodného z 8600 na 17.500 korun. Po více než dvouhodinové debatě přistoupili i na další součást novely zákona o státní sociální podpoře, takzvané pastelkovné. Tisícikorunu na školní potřeby by měli prvňáčci dostat už před letošním 1. zářím. Novela se však ještě vrací do sněmovny kvůli změně týkající se započítávání stipendií do podmínek pobírání sociálních dávek.

Sněmovna pro odškodnění za dlouhé soudy, schůze pokračuje v úterý

Sněmovna souhlasí s tím, aby lidé za zdlouhavé soudní řízení dostávali odškodné. Poslanci v pátek schválili novelu, která by to umožnila. Nyní ji tedy posoudí Senát. Do horní komory míří i předloha, která rozšiřuje počet statutárních měst o další tři a obnovuje městyse. Sněmovna v pátek projednala i několik dalších zákonů a novel.

Novela, která počítá s odškodňováním za neúměrně dlouhé soudy, by podle ministerstva spravedlnosti měla omezit počet žalob, jimž nyní Česká republika čelí u Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. O tom, kolik peněz lidé dostanou, by rozhodovalo ministerstvo. "Novým zákonem zřejmě odpadnou ve Štrasburku žaloby nekomplikovaného druhu, kdy jde čistě jen o soudní průtahy - ty budeme řešit už tady v České republice," řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Jinou novelou sněmovna rozšířila počet statutárních měst o další tři a obnovila městyse. Na statutární města povýšili poslanci Děčín, Chomutov a Přerov. Novela počítá také s obnovením historického titulu městys. Přestal se oficiálně užívat po nástupu komunismu v roce 1948, kdy existovalo 518 městysů, nikdy ale nebyl obcím zákonem odebrán. Předlohu nyní posoudí senátoři.

Poslanci také projednali několik předloh teprve v prvním čtení a postoupili je k projednání výborům. Jde mimo jiné o novely zákonů o evidenci obyvatel a o odpadech. Dolní komora debatovala také o několika ekonomických předlohách. Do závěrečné fáze projednávání propustila návrh nového zákona o konkurzu a vyrovnání. Měl by konkurzy výrazně zrychlit, zlepšit postavení věřitelů a umožnit ozdravení problémových podniků. O konečné podobě normy by mohla sněmovna hlasovat již v únoru. Sněmovna naopak opět odložila, a to o týden, hlasování o novele mediálního zákona. Tato legislativní úprava ovlivní to, kdo bude digitálně vysílat, co bude vysílat a kolik digitálních televizí bude moci vlastnit. Předloha má také stanovit podmínky udělování licencí.

V havarovaném letounu zemřel i jeden voják české národnosti

Mezi 42 oběťmi havárie slovenského armádního letounu z 19. ledna byl i jeden voják s českou národností. Třiatřicetiletý Vlastimil Čepičan, který se narodil ve Stodu na Plzeňsku, měl slovenské občanství a v den tragédie se vracel po deseti měsících služby u vojenské policie v mezinárodním kontingentu KFOR v Kosovu. V pátek byl zpopelněn v bratislavském krematoriu. Vyplývá to z informací slovenského ministerstva obrany, které získala ČTK. Praporčík Čepičan byl profesionálním vojákem od roku 1990, naposledy působil jako inspektor vojenské policie. Z České republiky pocházel také další voják, který nepřežil nehodu letounu An-24. Dvaatřicetiletý Josef Bigas se narodil v Karviné a pracoval u slovenské vojenské rozvědky. V době havárie měl však slovenské občanství i slovenskou národnost.

Čeští vojáci v Kosovu posilují bezpečnostní opatření

Mezinárodní vojenské jednotky KFOR v Kosovu včetně českého kontingentu posilují v souvislosti s úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy a zahájením rozhovorů o budoucnosti této provincie bezpečnostní opatření. Vojáci hlídkují častěji u silnic a drží nepřetržitý dozor na kontrolních stanovištích, řekl ČTK mluvčí české mise Petr Sýkora. Podle mluvčího vojáci zatím žádné zhoršení bezpečnostní situace nezaznamenali. "Pohřeb, na který do Prištiny ve čtvrtek přišly desetitisíce lidí, se konal bez problémů," uvedl. Z České republiky se ho zúčastnil místopředseda Senátu Petr Pithart.

Sýkora upřesnil, že hlavní část odpovědnosti za vnitřní pořádek v jihosrbské provincii nyní leží na místním policejním sboru, mezinárodní síly jej doplňují. "Bez ohledu na mrazivé počasí a teploty, které klesají až k minus 25 stupňům Celsia, jsou vojáci v ulicích měst, na hlavních i vedlejších komunikacích, na důležitých křižovatkách i v blízkosti citlivých objektů," řekl.

V Kosovu slouží pět stovek českých vojáků. Loni v srpnu převzala ČR poprvé v historii na dobu přibližně jednoho roku roli vedoucího státu ve struktuře mnohonárodní brigády Střed. Pod českého velitele spadají jednotky dalších pěti zemí. Jsou mezi nimi i Slováci, které minulý týden poznamenala tragédie - vojenský letoun s částí jejich kontingentu se zřítil, když se část mise vracela domů. Nehodu nepřežilo 42 vojáků, jen jeden se zachránil. Vídeňské rozhovory o uspořádání Kosova měly začít tento týden. Z pietních důvodů po úmrtí Rugovy ale byly odloženy na únor.

Kubánská diplomatka bude vysvětlovat důvody zadržení dvou Češek

Kubánská chargé d'affaires v České republice Aymeé Hernándezová bude počátkem příštího týdne na ministerstvu zahraničí vysvětlovat důvody zadržení modelky Heleny Houdové a psycholožky Mariany Kroftové v Havaně. ČTK to v pátek řekl Richard Krpač z tiskového odboru ministerstva. Ženy kubánská policie převezla do vazby, když je přistihla při fotografování chudinské čtvrti. "Ministerstvo zahraničí si pozvalo kubánskou chargé d'affaires k podání vysvětlení," uvedl Krpač. Českou diplomacii bude podle něj především zajímat, proč policie zadržela ženy kvůli fotografování a proč jim kubánské úřady nedovolily kontaktovat český zastupitelský úřad.

Česká miss z roku 1999 Houdová žije druhým rokem převážně v New Yorku a Los Angeles, kde se věnuje modelingu a přitom se snaží získávat finanční prostředky na pomoc dětem v mnoha zemích světa. Houdová podle svých slov odjela na Kubu, aby zjistila, jak by mohla pomoci dětem také na tomto komunistickém ostrově. V pondělí ji ovšem společně s Kroftovou zadržela kubánská tajná bezpečnost a obě strávily noc v policejní vazbě, aniž jim bylo dovoleno kontaktovat české velvyslanectví. Ženy byly propuštěny po 11 hodinách, když se písemně zavázaly, že se v zemi nezapojí do "protirevolučních aktivit".

Incident je dalším potvrzením špatných česko-kubánských vztahů. Před rokem 1989 přitom Československo patřilo mezi nejbližší kubánské spojence. Důvodem obratu je kromě pádu komunismu v Evropě česká kritika vládnoucího totalitního režimu v Havaně. Česko se v orgánech OSN několikrát pokusilo prosadit rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V roce 2001 kubánské úřady zadržovaly Jana Bubeníka a poslance Ivana Pilipa, kteří se během soukromého pobytu na Kubě setkali s místními disidenty. Vztahy se vyhrotily také loni 28. října, když české velvyslanectví v Havaně chtělo slavit státní svátek. Oslavu v tamním hotelu úřady znemožnily.

Ambrozek: Praha by měla věnovat větší pozornost cyklistice

Vedení města Prahy by se mělo podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka více věnovat budování bezpečných tras pro cyklisty. Nutnou podmínkou je výstavba sítě stezek, které budou odděleny od ostatní dopravy, napsal Ambrozek primátoru Pavlu Bémovi. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Kateřina Šůlová. Ministr se obrátil na Béma v souvislosti se smrtí propagátora cyklistické dopravy Jana Bouchala. Bouchal zemřel před dvěma týdny na následky nehody; když se při jízdě na kole střetl na nábřeží kapitána Jaroše s automobilem. "Myslím, že bychom se všichni měli snažit tam, kde můžeme, o to, aby k takovým neštěstím už nemuselo docházet," uvedl Ambrozek. Připomněl, že loni zahynulo v České republice při nehodách 93 cyklistů, z nich byly čtyři děti. Kolem 4000 cyklistů je ročně při haváriích zraněno, dodal.

Hranický závod LG.Philips Displays zastavil výrobu, nemá materiál

Hranický závod LG.Philips Displays Czech Republic, který zaměstnává asi 1300 lidí, zastavil výrobu obrazovek kvůli nedostatku materiálu. Do vážných finančních problémů se dostal kvůli rozhodnutí společnosti LG.Philips Displays Holding B.V., která v pátek oznámila, že již nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. Důvodem jsou zhoršující se podmínky na trhu s klasickými obrazovkami a nevymahatelný dluh. ČTK o tom informovala tuzemská pobočka LG.Philips.

S týráním psů si žena McCartneyho podle veterinářů spletla zemi

Žena hudebníka Paula McCartneyho Heather si patrně spletla zemi, když uvedla, že Česko patří k zemím, kde jsou psi a kočky zaživa stahováni z kůže. Vyplývá to z tiskové zprávy státní veterinární správy. "Nesmysl má zřejmě původ v tom, že si někdo popletl Českou republiku s jinou zemí. Naše republika je právě jednou z těch, které se k nelidskému zacházení s kočkami a psy již dříve vyjadřovaly a protestovaly na mezinárodní úrovni," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben. Od roku 1992 veterináři evidují osm případů nedovoleného usmrcení koček, přičemž viníci byli potrestáni, citoval Duben statistiky. Zprávy nepotvrdili ani čeští ochránci zvířat, když připustili používání kůží ze psů a koček v kožešnickém průmyslu, ale popřeli, že se se zvířaty krutě zacházelo. Tvrzení, že Česko patří mezi země, kde jsou týráni psi a kočky, vyslovila Millsová-McCartneyová v rozhovoru pro týdeník Observer. Plánovala také, že se do Česka tajně vypraví, aby nafilmovala počínání chovatelů, nakonec musela ale od cesty ustoupit. České velvyslanectví odmítlo její tvrzení jako nepodložené.

Paroubek: V Česku by měly vzniknout mezinárodní univerzity

V České republice by měly podle předsedy vlády Jiřího Paroubka vzniknout v následujících letech jedna až dvě mezinárodní univerzity. Jejich zřízení se má stát součástí programu, který bude schvalovat sobotní konference ČSSD. Paroubek tento záměr prezentoval na zasedání České konference rektorů v Brně. Rektorům se ale zřizování nových vysokých škol nezamlouvá.

Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala v diskusi upozornil na to, že počet vysokých škol v Česku je poměrně vysoký a mnohé již na mezinárodní úrovni spolupracují. V případě univerzit hraje velkou roli jejich tradice, a není proto rozumné zakládat je na zelné louce, míní někteří rektoři. Podle premiéra by nemuselo jít nutně o zřízení zcela nových univerzit. "Jde o to posílit prvky v činnosti stávajících škol, které už spolupracují na mezinárodní úrovni, a dotáhnout to do konce tak, aby se z nich staly mezinárodní univerzity," upřesnil Paroubek. Na mezinárodních vysokých školách počítá s větším zapojením zahraničních profesorů i studentů. "Jedno i druhé nám chybí," míní premiér.

S rektory se Paroubek shodl na tom, že vysoké školy, vědu a výzkum trápí značná roztříštěnost systému financování. Peníze nyní získávají z 19 různých míst. Přesto se premiér nedomnívá, že by mělo být zřízeno zvláštní ministerstvo pro vysoké školy, vědu a výzkum. Lepší řešení vidí ve vytvoření agentury, která by spolupracovala s akademií věd a dalšími institucemi a byla schopna pružněji reagovat. Potřeba zastřešující instituce pro získávání financí bude ještě naléhavější kvůli možnosti čerpání prostředků z Evropské unie. Podle Paroubka by mohla věda a výzkum v ČR ročně získat z Evropské unie v plánovacím období 2007 až 2013 až deset miliard korun.

Kresby dětí z Terezína na výstavě ke Dni holokaustu v sídle OSN

Tragický úděl Židů za druhé světové války, který na svých obrázcích, v básních a povídkách zachytily děti z terezínského ghetta, přibližuje výstava v newyorské budově Organizace spojených národů uspořádaná k pátečnímu prvnímu Dni holokaustu. Valné shromáždění OSN loni na podzim rozhodlo, že na památku obětí genocidy se tento mezinárodní den bude připomínat vždy 27. ledna, ve výroční den osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.

Kolekce čtyř desítek dětských kreseb pochází původně ze sbírky pražského Židovského muzea, na výstavě jsou ovšem umístěny jejich věrné reprodukce zapůjčené českým honorárním konzulem ve Filadelfii Petrem Rafaellim. Expozici doplňují anglické překlady literárních děl terezínských dětí a fotografie z archivu ruské tiskové agentury ITAR-TASS pořízené ve varšavském ghettu a v prvních dnech po osvobození nacistických táborů smrti.

Terezínským sběrným táborem prošlo začátkem 40. let minulého století kolem 15.000 židovských dětí a dospívající mládeže z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska, Dánska, Německa, Maďarska a Nizozemska. Většina z nich nakonec zemřela ve vyhlazovacích táborech. Osvobození 8. května 1945 se dočkaly sotva dvě stovky nejmenších vězňů. Z odhadovaných 150.000 Židů, kteří prošli Terezínem, přežilo necelých 20.000 lidí.

Na Strahově byl objeven další dobový opis opery Don Giovanni

Sbírka hudebnin premonstrátského kláštera v Praze na Strahově obsahuje donedávna neznámý fragment partitury Mozartova Dona Giovanniho. Nově nalezený dobový opis opery vznikl v návaznosti na světovou premiéru díla v Praze v roce 1787. Muzikoložka Milada Jonášová v časopise Hudební věda nyní publikovala názor, že svazek možná původně náležel cembalistovi a skladateli Janu Křtiteli Kuchařovi, který ho potřeboval jako předlohu pro vytvoření klavírního výtahu opery.

Mozartův rukopis opery je uložen ve Francouzské národní knihovně v Paříži. Jeho několik dalších dobových opisů, které odborníci počítají mezi prameny s největší výpovědní silou hned po skladatelově autografu, pochází právě z Prahy. Nyní objevenou partituru velké části druhého dějství z pražské opisovačské dílny Antona Gramse k nim česká badatelka podle významu rovněž řadí.

V archivu pražské konzervatoře je uložen několikasvazkový kompletní opis Dona Giovanniho pocházející ze sbírky Pražana Fritze Donebauera. Československý stát jej zakoupil v roce 1934 v berlínské aukci a předal tehdy Mozartově obci v Praze. Je to partitura, z níž zřejmě Mozart dirigoval ve Stavovském divadle a podle které vznikaly další opisy.

Manfred Honeck: Mozart bez Prahy by nebyl Mozart

Mozart bez Prahy by nebyl Mozart, prohlásil v pátek rakouský dirigent Manfred Honeck, který nastudoval ve výroční den skladatelova narození v české metropoli koncertní program s Českou filharmonií. Jak řekl umělec ČTK, Mozartův odkaz by bez jeho kontaktů a cest do Prahy postrádal řadu děl, jedny z nejlepších skladeb, které napsal. "Mozartova hudba není snadná. Zní a vypadá jako velice lehká, ale ve skutečnosti patří pro hudebníky k té nejtěžší," přiznal dirigent. Dotknout se podle něj její "pravé chuti" není vůbec jednoduché. Nejde ani tak o technickou stránku hry, jako spíše o celkový výraz a homogenitu znějící hudby.

"Hrát Mozarta je právě pro průzračnost jeho hudby pro orchestry očistná záležitost, důležitá pak i pro všechen ostatní repertoár," zdůraznil Honeck. V Mozartově hudbě se nic, žádný hudebník, žádná nedokonalost neschová. "Nejde to ani ve větším orchestrálním zvuku, natož u něj," poznamenal umělec. Kdo chce podle jeho slov proniknout do nejhlubší podstaty Mozartovy hudby, musí být ovšem především lidsky zralý. Existuje mnoho mladých talentovaných dirigentů, technicky neuvěřitelně vyspělých. Když však dostanou jednoduchou Mozartovu symfonii, jsou naprosto bezradní - nemají dostatek lidské zkušenosti, soudí Manfred Honeck.

Výstava mapuje mnichovský život české komunity 19. a 20. století

Bavorskou metropoli Mnichov přelomu 19. a 20. století nikdo příliš nespojuje s Čechy. Výstava, kterou v Mnichově pořádá SKV Sokol Mnichov, ale ukazuje, že česká komunita, jež zanechala v Mnichově v tomto období své stopy, byla poměrně rozsáhlá a přispěla k multikulturní atmosféře Mnichova počátkem 20. století. Expozice potrvá do 9. března.

Do Mnichova přicházeli hlavně řemeslníci, početnou skupinu ale tvořili i studenti umění na mnichovské akademii. Založili i umělecký spolek Škréta. Dva roky jej vedl Alfons Mucha, než v roce 1887 odešel z Mnichova do Paříže. I čeští dělníci a řemeslníci, kteří nemohli kvůli rostoucí industrializaci Rakouska-Uherska nalézt v Čechách práci a v naději na lepší život se vydali do sousedního Bavorska. Do Mnichova přicházeli čeští krejčí, zámečníci, rukavičkáři nebo truhláři, kteří brzy utvořili semknutou komunitu. Podle kurátorky výstavy Jitky Scholzové lze těžko říci, jak početná česká komunita byla. Spousta Čechů totiž dlouho nezůstala. "Někteří lidé tady žili pár týdnů, někteří léta," řekla ČTK.

Ve věku 75 let zemřel režisér a scenárista Antonín Moskalyk

Ve věku 75 let zemřel v pátek ráno režisér a scenárista Antonín Moskalyk. Režisér diváckých hitů Četnické humoresky či Dobrodružství kriminalistiky se od prosince léčil v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Moskalyk je podepsán pod filmovou režií několika snímků, například Dita Saxová (1968) či pohádkou Třetí princ (1982), známější je ale hlavně díky svým televizním inscenacím a seriálům. Za svou kariéru vytvořil asi 20 televizních filmů a 450 inscenací a pořadů. Slavná je jeho Babička s Jarmilou Kurandovou v titulní roli či Kráska a zvíře ze 70. let, diváckou popularitu mu přinesl také seriál Panoptikum města pražského (1986). Podle Moskalykova dlouholetého spolupracovníka, herce a divadelníka Tomáše Töpfera s ním odchází velká legenda české televizní a filmové tvorby. Odešel jeden z největších bardů, díky nimž dnes existuje dramatické vysílání České televize, řekl Töpfer ČTK. "Byl jedním z těch, kteří to nejen vymysleli, ale do poslední chvíle i dělali, a to v nesrovnatelné kvalitě s tím, co se dnes běžně vidí. Odchází s ním legenda a část velkého kumštu," dodal.

Soud v případu fotbalové korupce zhatila čtvrteční havárie vody

Páteční pokračování hlavního líčení v případu korupce ve fotbalovém klubu Viktoria Žižkov zhatila čtvrteční havárie vodovodního potrubí na pražské magistrále. V budově Obvodního soudu pro Prahu 3 totiž neteče voda a soudkyně tedy jednání odročila až na březen. Hlavním obžalovaným je bývalý manažer Viktorky Ivan Horník a s ním deset rozhodčích a delegátů fotbalového svazu. Horník jim podle policie nabízel úplatky za to, že ovlivní výsledek zápasu ve prospěch jeho týmu. K havárii vody došlo ve čtvrtek krátce před polednem, kdy u křižovatky ulic Sokolská a Rumunská nedaleko náměstí I.P. Pavlova prasklo potrubí.

Čeští fotbalisté vědí, s kým budou bojovat o postup na ME

Čeští fotbalisté budou bojovat o postup na mistrovství Evropy v roce 2008 s Německem, Slovenskem a Irskem. Dalšími soupeři ve skupině D jsou Wales, Kypr a San Marino. Rozhodlo o tom páteční losování ve švýcarském letovisku Montreux. Kvalifikace začne na podzim a z každé skupiny postoupí na závěrečný turnaj do Rakouska a Švýcarska dva týmy.

Počasí

Podle meteorologů má v sobotu být polojasno. Teploty -7 až -3 stupně, na horách 2 pod nulou. Rozptylové podmínky budou až nepříznivé.